Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Železářství-online
Kvalitní nářadí pro zahradu, dílnu, dům a stavbu.

Dřevo a dřevostavby > Stavba srubu

Paliva a motorové pily, topení, krby a kamna, komíny, zateplení a úspory energií

Stavba srubu

host - xxx.xxx.41.158 (?)
1.12.2011 22:52

A nemylite sa s tym, ze drevo je tepelny vodic?

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den, libí se mi váš komentář ke stavbě..., host, 30.4.2014
To samozřejmě není pravda-vahou dřeva se "sn..., host, 15.11.2012
Zklamu vás, dřevěné sruby jsou nehořlavé. Ju..., host, 15.11.2012
Jsem velký fanda do srubů. Pár let se zabývá..., host, 15.11.2012
Dokážu si představit ze dřeva altánek, nebo ..., host, 26.2.2012

Stavba srubu

host - xxx.xxx.231.110 (?)
13.1.2010 13:14, počet návštěv: 57517
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Chtěl bych si postavit menší srub z masivní kulatiny, má někdo zkušenosti s podobnou stavbou? Preferuji stavbu svépomocí nikoli od firmy. Uvítám jakékoli praktické rady, zvláště pak postup na orýsování spojů. Děkuji! 

Připojit reakci   

Stavba srubu

andy.wise (211) - xxx.xxx.220.250 (?)
13.1.2010 14:08
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

A pod pojmem srub si představujete nějakou srandachajdu, nebo něco oficiálního k bydlení či letnímu bydlení? Jaký druh spoje a roubení chcete použít?

Čekám, kdy si zlaté české ručičky začnou svépomocí stavět dálniční sjezdy ;).

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.231.110 (?)
13.1.2010 20:15

Ne ne dálniční sjezd zatím neplánuji:) Predstavuji si neco mezi, takovej domek asi tak 4x4 metry s krbíkem, něco jako chata.

Predstavuji si masivni surovou kulatinu, takze druh spoje takovy kdy se z jedne klady vyrizne cast tak, aby pasovala na druhou. Otazkou je, jak to namerit.

Připojit reakci

Stavba srubu

Juro (15) - xxx.xxx.121.238 (?)
14.1.2010 9:19

...som videl v tv, gulate sa davaju na seba tak, ze vrchny kus ma na spodku vyrezane take vecko, alebo skor obly zarez podobneho tvaru. Nemusi presne kopirovat gulaty profil naspodu. Musi sa vsak robit s cerstvym mokrym materialom. On potom bude susenim sadat a vrchne drevo s vyrezom sa (vraj) prisposobi spodnej gulatine. Vrstvy na sebe budu vahou tlacit a utesnia nejake nerovnosti. Aj tak by som to dal robit len profi firme. resp objednal pripravene drevo a vybavil profi dozor, ak by som bol taky dobrodruh, ze si to chcem sam vyskusat.

Udajne to ma slusne izolacne vlastnosti i ked je drevo priznane aj vo vnutri,...ale zas nejaky zazrak to nebude. Asi existuju aj postupy ako to spajat s hlinou... Mozno to zateplit zvonku aj vo vnutri, nevyhoda nebezpecenstvo poziaru a drevo je asi najkomplikovanejsi stavebny material... zije svojim zivotom. Ak to nepoznate moze to byt problem. Tuzemske firmy vam predaju cokolvek.

Připojit reakci

Stavba srubu

tomast (130) - xxx.xxx.244.4 (?)
14.1.2010 12:07

využití sesychání původně mokrého dřeva (popř. kombinace mokrého-suchého)  je velmi efektivní metoda  k vytvoření pevných spojů. Používalo se to i při výrobě rustikálního nábytku - existuje celá škola, vytvořená americkými pionýry,kteří  osidlovali pustinu...

Stavbu menších chatiček z kulatina za pomoci pouze ručního nářadí měl zmáknutou řezbář Halouzka ze Sovince, dělal snad i nějaké předváděčky. 

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.231.162 (?)
14.1.2010 14:48

Doporučuji navštívit nějaký veletrh či výstavu např.  
veletrh progresivního stavění ze dřeva konaného v Praze na výstavišti v Letňanech někdy na podzim letošního roku. Vše co potřebujete tam okoukáte, jak techniku a třeba izolaci mezi kulatinou

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.245.249 (?)
14.1.2010 17:24
Já srub mám ale velký (12x8m). Jak jsem koukal, dělá se to následovně: Horní kláda se položí na spodní na podložky (takové X) aby byla mezi nimi mezera asi 5-10cm. Poté se spodní kláda obkreslí na horní tesařským kružítkem (něco jako normální kružítko). Kružítko mějte stále vodorovně tak, aby se stále obou klád dotýkalo. Pak to vyřízněte motorovkou. Hlavně udělejte dobře rohy. V žádném případě nevydlabávejte tu horní kládu podle spodní (do oblouku). Já mám u srubu seřízlé klády v rohu do obráceného V a tak díky sesedání se rohy ještě zpevňují. Ale takto malou chatu z kulatiny nedoporučuji dělat. Nevypadá to moc dobře. Buď použijete slabší klády, pak to vypadá jak slepené ze špejlí a je to pracné (moc klád na výšku). Tlusté klády zase vypadají na takto malém objektu moc masivně.
Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.232.147 (?)
15.11.2012 17:53

Jsem velký fanda do srubů. Pár let se zabývám stuiem jejich stavby. Prosím ty rady zde jsou opravdu nesmírně laické. Musíte si sehnat nějakou kvalitní literaturu, protože spláčete na výdělkem. Spoje musí být těsné. Dřevo se sesychá o cca 5%. Je nutné s tám počítat a nechat prostor nad futry a okny, Schodiště do patra 2m vysokého postavit "šikmo", protože vám klesne o 10cm. Všechny zádlaby se dělají nadvakrát. To kružítko se jmenuje scribe a dá se vyrobit nebo objednat (firmy Veritas aj.). Nedrží se vodorovně nýbrž se musí před každoým kreslením zkalibrovat tak aby byly hrot a tužka přesně ve svislici. Spoje musí počítat s tím, že dřevo seschne. Nepoužívá se spoj, kdy horní kláda kopíruje tbar spodní (tj. v horní je vydlabán půlkruh) nýbrž se spodní upraví do tvaru "střechy"-z boku se opracuje a pak se podle tohoto tvaru vydlabe horní kláda. Když sesychá tak si na spodní sedá jako na klín a stále udržuje těsnost spoje. Zádlaby se dělají na dvakrát-nejprve na hrubo, kdy se nechá mezi kládami mezera a srovnají se do vodorovna. Pak na čisto, prohloubí se zádlaby a upraví a vydlabe se celá horní kláda po délce zdola aby dolehla přesně na spodní. Je mnoho způsobů jak vyrobit spoj. Není to na pár stránek na foru ale na pár deítek stran hutného textu. Stáhněte si z webu logbuilding standards (něco jako normy a dopoučení, jak to dělat). Nastudujte si něco zde:

Log Shell Fabrication
Alaska Log BuildingConstruction Guide

Připojit reakci

Stavba srubu

15.11.2012 18:04

To samozřejmě není pravda-vahou dřeva se "snad" dá utěsnit několik spodních klád. Ale jinak je potřeba pracovat tak, aby si dřevo sedlo a přitom stále těsnilo. Při sesychání srubové stavby se klády napříč seschnou o více než 5%. ŃAopak se staví tak, že ve srubu jsou "škvíry", které se vlastní vahou ucpou až po několika letech-když dřevo vyschne s sedne si (Del Radomske,. overscribing). Pokud necháte nějakou tu mezeru ve spoji tak za 3-5 let se vám zněkolikanásobí. Těsnost spojů v rozích je hlavní podmínkou kvalitní srubové stavby. Není to jako české roubenky, kde se mezery vyplňovaly hlénou a slámou. Tady musí vše těsnit.

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.0.110 (?)
16.5.2010 8:22

Jmenuji se Pavel. Nevím co je komu po tom že si chce postavit srub své pomocí. Je to každého věc já sem si s tím zvedl ohromně sebevědomí. Studoval sem mnoho materiálu a za rok sem si sehnal potřebnou kulatinu a v současné době mám již tři vrstvy na sobě práce jde pomalu protože to dělám úplně sám. První spoje byly takové nijaké ale ted můžu říct že i instalatér mého kalibru to zvládne. Nelíbí se mi vaše reakce na člověka který chce dokázat že České ručičky jsou nejzlatější na světě. Takhle může mluvit jedině majitel firmy nebo nějakej chytrák co se to někde naučil a ted na tom vydělává mary. Pokud někdo budete mít zájem o stavbu srubu napište. Není to žádná věda když máte knowhow.  pvl.75@seznam.cz

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.183.218 (?)
26.8.2010 19:56

Souhlasím s vámi.Uplně chápu to, že si to chce někdo zkusit postavit vlastníma rukama.Je to takový "zvyk" lidí postkomunistických zemí, protože nebylo zbytí a ledacos se dělalo svépomocí. Dnes zase musíte mít peníze abyste zplatil firmu a ještě nevíte jak se jim to povede.  Já si udělal letos altán. Mě to prostě bavilo. Sjezd z dálnice ať dělá stát.Platím daně.

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.162.34 (?)
7.11.2010 0:00

Zajímavá úvaha. ale doporučoval bych pokud stavbu myslíte opravdu vážně nespoléhat na podobné diskuze, ve jterých se člověk dozví spoustu nesmyslů. U masivní dřevostavby (srub/roubenka)  navíc nezáleží jen na tom jak se dům povede poskládat ale je otázkou jak se bude chovat po několika letech až stavba "sedne" to už vyžaduje opravdu zkušenost, aby nedocházelo k problémům. Mohou pak nastat situace, kdy člověk zjistí, že ten pokus ho vyšel docela draho. Ačkoli jsem zástupce specializované stavební firmy, takže v tomto nejsem úplně objektivní) rozumím Vaší snaze ušetřit a také postavit si dům vlastními silami, mohu Vám doporučit raději nechat si postavit alespoň hrubou stavbu prověřeným dodavatelem a dodělávky, interiéry atd. dokončit vlastními silami.

Obrázky:

Připojit reakci

Stavba srubu

Honza (8) - xxx.xxx.30.67 (?)
7.11.2010 10:04
On je dost problém v tom, že těch skutečně profesionálních firem, které odvedou lepší práci než šikovný kutil, je snad ještě míň než šafránu. A ne každý má nervy na to ji v té záplavě ostatních fušérů ve firemních montérkách hledat... Tím v žádném případě nechci naznačit, že by to byl váš případ, ale že důvěra v tzv. specializované firmy je docela oprávněně nízká.
Připojit reakci

Stavba srubu

Peter (12) - xxx.xxx.12.230 (?)
1.12.2010 17:55

dobrý den, zajímala by mě cenová hodnota roubenky (nebo srubu). Jsem si jist že cena se bude odvíjet od mnoha faktorů a tak bych rád věděl, zda-li by jste mi mohl napsat stránky na internetu, kde bych se podíval. PS: jinak krásná roubenka (viz obrázek), ikdyž určitě nebyla levná :-))

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.221.1 (?)
12.12.2010 18:25

Přesně tak! Zaplatit firmu... neboli šéfa, manažera prodeje, manažera výroby, tři sekretářky, 2 mistry,... výsledkem je minimálně třikrát větší cena než stavba svépomocí. A představte si tu radost když koukáté na tu stavbu a můžete si říct,,to jsem stavil já!". Stavili jsme srub na šumavě 5*7m a ve čtyřech lidech a za 40dní bylo hotovo.

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.215.42 (?)
30.4.2014 22:42

Dobrý den, libí se mi váš komentář ke stavbě srubu svépomocí. Jsem naprostý laik, který by chtěl na stará kolena bydlet ve svém srubu, ale nechci s tímto problémem zastěžovat jakoukoliv,,FIRMU". Máme možnost si opatřit veškerý mariál sami a možná bychom dali příležitost nějakému šikovnému živnostníkovi k realizaci. Takže jediný problém je, kde se takoví slušní a schopní (kterým lze důvěřovat) berou? Děkujeme za radu a odpověď. Martínkovi.

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.201.2 (?)
26.8.2010 17:43

Dobrý den, mám tentýž zájem jako Vy a doposud jsem se nedopídil k žádné informaci.Pokud již nějakou máte, budu rád, když se se mnou podělíte, nebo pokud ji získám já, předám Vám ji.

Děkuji předem   Jarek

Připojit reakci

Stavba srubu

ptrmat (9) - xxx.xxx.251.178 (?)
6.12.2010 19:15

Myslím že aj mala chatka ako zrub môže bzť pekná. Na ukážku z produkcie našej firmy. A ešte k pracovnému postupu neni to až také zložite no zase ani také jednoduché z opisu ťažko pochopiť. Najlepšie osobne poradiť a zaškoliť u tesara z oboru.

Obrázky:

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.129.80 (?)
6.8.2011 14:28

Kto sa citi dostatocne zrucny, tu pan natocil ako staval svoj zrub na Aljaske v roku 1968 a myslim, ze este nedavno tam stale byval, ak neumrel...

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.98.252 (?)
4.10.2011 12:07

Dobrý den,

velice pěkné video zaměřené na stavbu srubu svépomocí za použití pouze ručního nářadí, ale nejenom to, je k vidění v dokumentu,,Alone in the wilderness,, (část na youtube, celé ke stažení na ulozto.cz). Tomu chlápkovi to jde krásně od ruky - to bych chtěl taky umět.

Roman

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.251.178 (?)
6.12.2010 19:34

Orientačná cena

Cena stavby na pripravené základy je cca 40 000 Sk bez DPH / m2 zastavanej plochy. Výsledná cena je samozrejme závislá od celkového vybavenia, zabudovaných zariadení a konečných úprav zastavaného pozemku.

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.231.162 (?)
13.12.2010 8:15

pěkná chajda, nevidím nic špatnýho zkusit to sám, když se někdo umí k práci postavit, na dvou kládách si to vyzkouší a pokud někdo poradí tak pak už je to jen v rukou a myslím že to vyjde tak na třetinu a když se něco nepovede tak to hned opravím nebo budu naštvanej maximálně sám na sebe, firma to zamaskuje a projeví se to časem, opravdu poctivej firem a řemeslníků je poskrovnu yirka 

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.180.120 (?)
17.2.2011 23:28

No co se týče stavby asi by to nemělo být tak složité, horší bude jak v domácích podmínkách ofrézujete kulatiny do roviny a přesně vyfrézujete pero a drážku. POkud by se dala takto opracovaná kulatina někde zakoupit bylo by to o něčem jiném anebo stavět z hranolů ale pořád je tam ta pero drážka na kterou se to skládá

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.245.249 (?)
22.3.2011 11:37
Pokud se jedná o klasický srub (kulatina) tak tam žádné speciální nářadí nepotřebujete. Stačí tesařské kružítko a motorovka (a flexa na broušení). Klasické pero/drážka se tam nedělá. Podrobnosti raději někde nastudujte. Ale do domu se nepouštějte, je lepší se to naučit třena na nějaké kůlně. Nejtěžší asi bude vybrat vhodný materiál.
Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.206.1 (?)
20.3.2011 13:07

V zimě nebyla práce a tak jsme si s parťákem hráli.

Je to zatím jen hrubá stavba. Travala nám asi tak týden.

Dodělávat to budem až zase bude čas. Střecha bude pod silnou vrstvou hlíny.

Stavba srubu

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.121.205 (?)
22.3.2011 11:56
Tak na nějako zemljanku prosím ale jinak je to ukázka, jak to nedělat. Klády nejsou odkorněné Podélné zářezy jsou jen tak na rychlo, Spodní kláda by se neměla vůbec upravovat. Hlavně jsou ale špatně provedené rohové spoje. Až se klády začnou sesychat, budou tam škvíry. Nehledě na to, že tento způsob rohů má mnohem menší stranovou stabilitu. Ale jak jsem řekl, jako bouda v lese by to šlo.
Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.206.1 (?)
22.3.2011 22:53

S tím sesycháním - no, uvidíme. Proto se na střechu dává hlína aby se čerstvý dříví pěkně sesedalo a mezery se tak vytěsňovaly. V každým srubu jsou škvíry, proto se taky vymazávaly mezery mazaninou.

Jinak zateplovat budem ovčí vlnou. Za kamnama vyskládáme nasucho zídku kvůli akumulaci tepla a nemám strach z toho že by tam v noci byla zima.

Ještě mě napadl detajl. Dřív se používala do slamníků čalounická tráva (ostřice třeslicovitá) Myslím že i to stojí za vyzkoušení.

A klády na jaře odkorní kůrovec :)

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.165.46 (?)
22.3.2011 23:15

Tesařík z ní taky bude nadšený. Jestli to berete jako zálesácké prázdninové bydlení, není proč to hanit, naopak se mi to moc líbí. Tradiční roubenky zachované z 18. století jsou ale o level výš . Chalupář

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.206.1 (?)
23.3.2011 20:03

Tohle je dobrý video se stavbou srubu. Zajímalo by mě kde na to sebral tolik souší.

Připojit reakci

Stavba srubu

karlííček (27) - xxx.xxx.64.242 (?)
4.1.2012 20:43

čalounická tráva nikoli nějaká ostřice, ale Žumara (Chamaerops humilis) - rostlina, často nazývaná výstižně evropská palma... nepokládám váš příspěvek za poučný..hodil by se tak do repliky keltského sídliště,,Keltské Oppidum"

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.240.250 (?)
1.12.2011 19:18

Ahoj stavbu srubu zvládneš samozřejmě svépomocí, jen nastuduj technologii výroby, nemusíš jezdit do Kanady na kurz, stačí ti třeba tahle knížka: LOG CONSTRUCTION MANUAL od Roberta W. Chamberse. Jako základní nástroje Ti bude stačit tohle: tesařské kružítko, motorovka, bruska s kotouči na dřevo a pořízek. :) Na manipulaci s kulatinou nepotřebuješ ani jeřáb, já jsem si postavil lanovku nad srubem. :) Jen se připrav na to, že je to stavění srubu dosti časově náročná záležitost a nezapomeň že dřevo je spíš tepelný vodič než dobrý izolant :) Pokud jde o firmy v naší republice, pak jsem viděl mnoho "profesionálních" srubů postavených špatnou technologií, například podkreslení vnějších přesahů nedodržuje skoro nikdo, některá videa Chamberse jsou i na youtube. Zdar Tomáš(zavináč)klokoci.cz

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.41.158 (?)
1.12.2011 22:52

A nemylite sa s tym, ze drevo je tepelny vodic?

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.252.87 (?)
1.12.2011 23:48

Dřevo izoluje špatně. I když je spousta "odborníků", kteří šíří fámu, jak úžasný je to izolant. Pokud je tepelný tok směrován kolmo ke vláknům (srub), je λ = 0.180 až 0.220 W/m.K!

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.158.115 (?)
2.12.2011 2:28

Dřevo je vcelku dobrý izolant, ale musí být dost suché a musí si svou "nízkou vlhkost" udržet, což je v praxi těžké...

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.182.218 (?)
24.2.2012 19:49

Koeficient tepelné vodivosti dřeva je cca 0,18, laminátové podlahoviny cca 0,37 W.m-1.K-1, pro srovnání polystyren 0,044 W.m-1.K-1, beton 1,5 W.m-1.K-1)  enlightened

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.207.116 (?)
24.2.2012 19:56

Dřevo je vyborný stavební materiál.

Dále 1 metr zdi z plných cihel je jako 5cm izolace (vata nebo polyš) nebo 15cm stěny ze dřeva.

j.s.

Připojit reakci

Stavba srubu

26.2.2012 13:39

Dřevo má další výborou vlastnost, dokáže hořet a tím krátkodobě vytápět samo sebe cool

Připojit reakci

Stavba srubu

host - xxx.xxx.187.49 (?)
26.2.2012 21:18

Zdravím, skutečně plodná odpověďˇ. Pokud začne hořet dům, tak je jedno zda je dřevěný nebo zděný, obojí je na demolici. Možná že ten dřevěný je na tom o něco lépe, protože se po požáru nemusí nic uklízet. Nebydlím v dřevostavbě ani bych si jí nepostavil, ale nezatracuji je. Standa.

Připojit reakci

Stavba srubu

26.2.2012 22:15

Dokážu si představit ze dřeva altánek, nebo malou kůlnu. Dále není špatné dřevo jako hezký doplněk fasády, ale stavět z něj chatu nebo dům považuji za sebevraždu, proto jsem zastáncem zděných staveb. Ano, velkou výhodou při požáru je, že ušetříte za kremaci... víc much jednou ranou :)

Připojit reakci

Stavba srubu

15.11.2012 17:58

Zklamu vás, dřevěné sruby jsou nehořlavé. Jukněte na kanadské stránky asociace srubových staveb. Testovalo se to v Brně..

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Drevena terasa - mate zkusenosti?2716.10.201441008
Jak upravit Přiznané trámy v interiéru?523.9.2014813
Levná elektrická řetězová pila - vyřezávání, sochání2721.9.201425388
Oprava stitu nove obklady z palubek 919.8.20141449
Český vs. sibiřský modřín na terasu4318.8.201437853
Zatížení vs rozměr trámu416.8.20141021
Červotoč1315.7.201425434
Nátěr vrat52.7.2014972
Obložení vany126.6.2014404
Dřevěný strop a parotěsná nebo paropropustná folie?2914.5.201430585
Stavba srubu4030.4.201457518
Povalový strop úprava122.4.20141068
Ochrana dreva - terasa z cerveneho smrekovca a agatu1416.4.20144471
Jak postavit dřevěnou zahradní chatku?1614.4.20149541
Jak na škůdce dřeva?424.2.20142521
Jak utěsnit mezery mezi trámy u roubené chalupy?864.2.201498936
Jaký lazurovací lak?2113.1.201432521
Dokumentace k chatě Tatranec 220327.11.20133781
Zabetonování trámků216.11.20132342
Dřevěná konstrukce opláštěná OSB deskami614.11.20135574
Čím ředit fermež lněnou810.11.20137367
Střecha na přístřešku110.9.20131662
Modřín - venkovní nátěr226.8.20132371
Fermež jako ochrana dřeva395.8.201369252
Dilema dřeva222.8.20138768
Ochrana dřeva na styku s kamením a betonem94.7.20136749
Dřevěná chata - nátěr3131.5.201341513
Ochrana OSB desek327.5.20133641
Ochrana proti ptákům421.5.20132511
Rady pro začínající chataře a chalupáře2217.5.201319996
Dřevěná chata - nátěr416.5.20136268
Odstranění nátěru na roubence 76.5.20133309
Je toto provětrávaná fasáda?1111.4.20137251
Difuzně uzavřená nebo difuzně otevřená konstrukce6819.3.201334340
Zateplení lehké dřevostavby126.1.20132518
Ozdobné konce krokví123.1.201311901
Podlahová izlolace pod podlahový rošt a OSB desky v patře RD127.12.20123422
Předsazená příčka ve štítu podkroví159.12.20127857
Parotěsná fólie, ano nebo ne815.11.201212975
Identifikace brouka ve dřevníku 52.11.20124964
Další diskuze: 1, 2, 3  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media 1999 - 2014