Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Izolace > Vzlínajúca vlhkosť

Stránky o kotlích, topení, palivech a energiích
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zdravím, se vším lze souhlasit, ale určitě lepš..., host, 9.2.2011
Vážení kolegové kutilové,  lidé jsou nepou..., host, 8.2.2011
v roku 2009 sme dali podmurovat dom a zas mame ..., host, 31.1.2011
nasel jsem rozmer pouze 500/250/150.dekuji..., host, 20.12.2010
Dobrý den, mám podobný problém a velmi ..., host, 14.9.2010

Vzlínajúca vlhkosť

sella (2) - xxx.xxx.83.231 (?)
2.11.2009 7:11, počet návštěv: 35722
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Milí kutilovia,

prosila by som o radu ako odstrániť čo najjednoduchšie vzlínajúcu vlhkosť v kamenom murive. Chalupu sme pred časom obyli na kameň, obkopali okolo a vložili drenážne rúry a potom sa dávala nová omietka. V tomto roku sa začali prejavovať na určitých miestach vlhké mapy. Po konzultácii na odstránenie tohoto problému nám poradili podrezanie čo je teda dosť nákladná záležitosť a týmto by som Vás chcela poprosiť či nemáte skúsenosti s týmto problémom, ktorý by sa dal nejako odstrániť svojpomocne. Za každú dobrú radu budem veľmi povďačná.

V prílohe prikladám aj nejaké obrázky aby to bolo vidieť.

Ďakujem.

Obrázky:
chalupa
chalupa
chalupa
chalupa
Připojit reakci   

Vzlínajúca vlhkosť

tomast (130) - xxx.xxx.244.4 (?)
2.11.2009 9:15
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Nejjednodušší a svépomocně proveditelné je vlhká místa (popř. celý spodní pás omítky)  pečlivě oklepat (- alespoň půl metru nad mokrá místa)  na holou cihlu, vyškrábat spáry, a nahodit vhodnou sanační omítku.

Sanační omítka sama o sobě problém vzlínající vlhkosti nevyřeší, je však velmi porézní, takže usnadňuje odpařování vody a díky pórům je kam ukládat soli, které s sebou vzlínající voda nese. Zeď díky tomu navenek  vypadá suše, i když uvnitř zdi se nic nezměnilo...

P.S. Poměrně zásadním (a elegantním, neinvazivním) řešením vzlínající vlhkosti je instalace magnetokinetického vysoušeče, který však stavení lobby   považuje za šarlatánství.  Své  zkušenosti s touto metodou sdělím pouze mailem - nemám zájem odrážet  něčí útoky.

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.137.90 (?)
2.11.2009 9:52

Zdravim.

Riesim nieco podobne. Na starom kamennom dome vlhli steny, takze v interieri sme pozhadzovali stare omietky a hlavne, vybetonovane plochy sme oddelili od stien a priecok. Slo to pomerne rychlo, buracim kladivom sme okolo stien spravili asi 15 cm ryhu, ktoru sme nasledne vycistili a vyhrabali vlhky bordel na nejakych 20 cm. Stena okamzite zacala vysychat. Do tychto kanalikov dame hrubsi makadam, aby tam zostali vzduchove medzery na odvetravanie. Odvetravanie podporim aj vlozenim 100mm hrubej drenaznej trubky po obvode stien do kanalika. Po rohoch izieb do drenazky napojim tensie rury, ktore pod omietkov vyvediem cez strop do neobyvaneho krovu. Snad to bude chytat tah, ak sa v izbach bude kurit a pomoze to dostat vlhkost prec. Moze sa stat este vselico, dom nieje zatepleny, takze mozu vlhnut omietky v rohoch od kondenzacie vzdusnej vlhkosti... Zatial toto odvetravanie funguje, no chalupa je v totalnej rekonstrukcii a nekuri sa tam. Odvetravanie je do interieru, ale yatial to nijako nekazi vzduch a vlhkosta sa da bez problemov vyvetrat...

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.231.226 (?)
2.11.2009 10:13

Za domom kde to navlhalo som použil betónové murovacie tvárnice ktore maju rozmer 60x25x10 dal som ich okolo stien otvormi zvislo... majú dve rady vzduchových medzier ktoré som nechal voľné aby to vetralo... použil som ich namiesto piesku /aby ich nezanieslo blato/ a aj namiesto tehál ktoré časom roztrhá mráz... vznikol mi odvetrávací priestor medzi stenou a zeminou... zatiaľ spokojnosť... jednoduchá práca /stačí ich naukladať vedla seba bez murovania a obsypať zeminou... a neni to žž tak drahé.../nepotrebujete šalovanie a pod veci... ani piesok na obsypanie... ani zložité postupy pri práci.../ sú okolo dvoch stien...

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.38.64 (?)
21.7.2010 17:06

ja som to celkom nepochopil. K odkopanemu zakladu a muru sa prikladaju tvarnice tak ze vznikne suvisly vzduch kanal ktory ide vodorovne pozdlz muru? Ako ste vyustili konce? Nepraskne tvarnica po case?

dakujem

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

22.7.2010 7:17

ja som dal tvarnice tak, že majú otvorené štrbiny hore/štrbina je zvisle/...môže ísť na to plast. sieťka, ale nemusí... mám to otvorené... je to za domom na dvoch stenách... tam bola hlina vysoko pri múre..nešlo hlinu odkopať lebo je to už cudzí pozemok hneď od steny... ale neni tam dom iba velmi úzka záhrada... zo strany dvora a ulice som to nedával... dom je suchý... aj vzadu za domom som to použil ako prevenciu do budúcna keď som už mohol porobiť opravy domu aj za domom..kamarád dával vodorovne štrbinu a vytvoril tak tunel... ta betonová tvárnica aj keby praskla, tak sa do seba nezbortí... a všeobecne betón vydrží dosť... Juraj...tvárnice som nechal presahovať nad terén asi 10cm... kamarát dal na to dlažbu zo strany dvora... ukončenie u kamaráta neviem...

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

Chemický Alí (2310) - xxx.xxx.4.78 (?)
22.7.2010 10:18

Juraji, to co popisujete je naprosto geniální řešení, jednoduché, účinné a opravdu geniální. Právě se chystáme na sanaci základů RD a po konzultaci s projektantem, který byl Vaší myšlenkou nadšený a reagoval stejně: "Jak to, že nás to nenapadlo?"

Jsme maličko Vaší myšlenku modifikovali - místo tvárnic použijeme bednící dílce 15 x 25x 25 cm od Bestu, Volba výrobce není náhodná, jeho bedňáky mají mnohonásobně vyšší odolnost, než křehké a ošizené bednící dílce ostatních výrobců, nebo dokonce příšernosti z baubau. NAvíc  Best bedňáky mají na svých úzkých čelech nízké zámky, které usnadňují vazbu kladené konstrukce.Samozřejmě budou orientovány tak, jako by se s nimi zdilo(budou dělat "komínky", budeme je k základům přikládat na sucho, vázat je na vazbu a ze strany výkopu průběžně dosypávat štěrkem. Mezi bedňáky a štěrk dáme (možná zbytečně) nopkovku, bay ze štěrku zbytečně nešla do bedňáků vlhkost například po dešti.

Cena za m2 bedňáků by se měla pohybovat okolo 200-240kč/m2, což je vyhovující.

Ještě jednou díky za skvělý nápad!

CH.A.

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

22.7.2010 12:50

Ďakujem... v princípe ide o účinné odvetranie,...mal som v dobrej cene tieto tvárnice ktoré popisujem... základové majú iba jednu velkú dieru... a do tej by sa teoreticky mohli usadiť hraboše... preto som použil murovacie s dvoma radami úzkych štrbín... a za domom to zas až tak na estetike nezáleží... a nakoniec aj tie sa dajú povrchovo upraviť... Juraj

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.80.194 (?)
20.12.2010 21:47

nasel jsem rozmer pouze 500/250/150.dekuji

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.83.231 (?)
2.11.2009 10:54

Tak toto vaše riešenie sa mi celkom pozdáva, ale neviem či je to riešiteľné z vnútornej strany pretože dosť sme sa nadreli kým sme urobili novú omietku a znovu ju mám dávať dole tak sa toho hrozím. A ešte k tomu ako vidieť na fotke tak sme dávali aj novú dlažbu na gánok, čiže to všetko by muselo ísť dole. Chalupa v zimnom období nie je obývaná, čiže chodíme tam len po víkendoch a hlavne v lete. Preto som rozmýšľala či neexistuje nejaký systém alebo spôsob aby sme zabránili prenikaniu vlhkosti z vnútornej strany, nakoľko posledná izba ešte nie je opravená, opadáva tam omietka a betón ktorý je v nej pri určitej vlhkosti stmavne. Neviem či je to dobrý spôsob ale ak vnútornú časť obyjeme a dáme sanačnú omietku, betón by sa rozbil až po základ a dala by sa tam drenáž, prípadne by sa urobili nejaké otvory na odvetranie, prípadne by sa naŕtali dierky do ktorých sa napúšťa nejaká zmes, alebo niečo podobné. Len neviem akú to má trvácnosť a či by sme po pár rokoch nemuseli znovu múry obýjať alebo napúšťať.  No a čo sa týka tých máp, tak tiež neviem ako je to či tie fľaky dokážu zmyznúť a potom je možné fasádu natrieť farebne alebo to fakt treba dať dole. tiež ma napadlo že urobiť z vnútornej strany kanáliky a dať tam drenážne rúry a zaliať betónom ale čo to urobí neviem, ďalšia možnosť je tiež pri úprave vnútrajšku urobiť vzduchovú medzeru z ipora. Chalupa sa nachádza v menšom svahu, za ňou sme už druhýkrát odkopali zeminu, ale taktiež nad chalupou sa nachádza studňa s priemerom cca 4m a cca hĺbkou 8m. Čiže nejaké priesaky tam asi zo studne nie sú. Chcela by som teda vedieť nejaké vaše skúsenosti čo stým robiť, nakoľko firma ktorá sa zaoberá odizolovaní vĺhkosti nám vyrátala zhruba cca 80 Euro za bežný meter a to sa mi zdá dosť.

Diky Alena

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

sella (2) - xxx.xxx.83.231 (?)
2.11.2009 11:04

Ospravedlňujem sa za hrubice.

Obrázky:
chalupa
chalupa
Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

2.11.2009 11:52

skúste to zatial iba zo zadnej a hornej strany od kopca, prípadne popred gánok bez rozbijania... ale dajte pod tie tvárnice aj drenážku tak 80mm ak totiž klesne spodná voda, vyschne to samé... aj vo vnútri... príipadne od kopca z hora vojsť do väčšej hĺbky /na výšku dvoch tvárnic.../ a drenážky zduplovať a koniec za domom vyviesť drenážku nad uroveň zeme a začiatok tiež nechať otvoreny/ dať tam sieťky proti hmyzu a hlodavcom/ a nechať pôsobiť komínový efekt... malo by to veľmi rýchlo vyschnúť... Juraj

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

2.11.2009 13:33

Nerozumiem, drenáž sme dávali okolo celého domu zhruba do hĺbky 50 až 80 cm a zasypané je to suťou, za domom je drenážka vyvedená a trčí zo zeme ale aj tak nám to nepomohlo

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.57.67 (?)
2.11.2009 16:19

Ak bude týmto postupom pozitívny výsledok mohli by sme to skúsiť aj na našej chalupe, pretože toto sa mi zdá také schodnejšie pre nás, nakoľko opravujeme len po víkendoch a hlavne v lete. Nie je možné to ísť k vám pozrieť ako to funguje?... predpokladám že ste zo Slovenska, my máme chalupu na juhu Stredného Slovenska.

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

Stanislav Melaga, ----- (47) - xxx.xxx.128.254 (?)
2.11.2009 16:45

Zdravím, vzlínající vlhkost ve zdivu lze přerušit několika způsoby. Já se zaměřím na jeden z nich, který mám vyzkoušený na vlastním domě. Jedná se o infůzní způsob napouštění zdiva silikonátem (FREEZTEQ), tuto metodu jsem ještě podpořil vložením nopkové foloe na vnější straně základního zdiva a aplikací sanačních omítek na obou stranách zdiva. Skladba podlahy uvnitř budovy by měla být paropropustná a oddělená od sanační omítky mezerou. Standa.

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

3.11.2009 6:58

pre83.231...pravdepodobne bude problém tá suť... totiž obsypanie by malo byť hrubym makadamom, alebo vytvoriť vzduchovú medzeru... tá suť sa spojí do kopy /zlepí sa/ a ťahá vodu podobne ako zemina... hrubý makadam vytvára vzduchovu medzeru... lebo su to velké kusy kameňa, pomedzi ktoré uniká vlhkosť... preto ja som riešil betónové murovacie tvárnice, že sú tam dve vzduchové medzery... šalovacie betónové tvánice som nepoužil preto /majú jednu široku medzeru / aby sa mi tam nenatlačili hraboše, lebo by ju zaniesli hlinou a vetrací efekt by sa stratil... u mňa sa osvedčil a mám pokoj... pre 57.67...návšteva je možná... je to východ Svinica... aspoň si vymeníme aj iné skúsenosti... tiež som prerábal komplet starý dom ale už tam skoro rok bývam... Juraj

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

3.11.2009 7:27

pre 137.90...do stien na odvetranie do podkrovia nedávajte drenážky aby náhodný kondenzát pri stekaní dole nemal možnosť dostať sa do omietky... tam použite plné plastové /odpadove rúrky/...ináč páči sa mi vaše riešenie že ste to hneď pri rekonštrukcii riešil aj zvnútra drenáž s odvetraním /skrytým/...Juraj

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

3.11.2009 10:27

Ďakujem všetkým za prospešné nápady, určite niektorý vyskúšame.

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.104.155 (?)
14.9.2010 5:32

Dobrý den,

mám podobný problém a velmi mě zaujalo toto řešení. Mohly by jste mi prosím vložit fotografie tohoto řešení. Moc děkuji.

S pozdravem Jan Řáda, HamryJan@seznam.cz

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.59.252 (?)
31.1.2011 12:34

v roku 2009 sme dali podmurovat dom a zas mame mokre a plesnive steni.

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.10.194 (?)
8.2.2011 16:12

Vážení kolegové kutilové,  lidé jsou nepoučitelní.  

1. Každé řešením má-li   fungovat, musí respektovat fyzikální zákony (vlhkost se šíří spádově z místa více vlhkého do místa méně vlhkého). 

2. Tuto prostou pravdu musí profesionální, speciální a odborné firmy před utrápeným kutilem- laikem za každou cenu zamlžit a zatajit, protože by si nevydělaly ani na slanou vodu. 

3. Samozřejmě, že existují faktory, které účinek fyzikální zákonitosti  (viz 1)  podporují (zesilují vzlínání vlhkosti nebo naopak zeslabují) ale   základní princip funguje neustále.

4. Co z této obecné pravdy pro utrápeného chudáka plyne konkrétně: 

4.1. odstranit vše, co vzlínání   vlhkosti (kapilární elevaci) ve zdivu podporuje (okopat omítku alespoň půl metru nad hranici vlhkosti,  vyškrábat vlhkou omítku ze spár, pokud to jde atd)

4.2. umožnit vlhkosti ,  aby na základě  (viz 1) mohla unikat (vysekat spáry vedle zdi minimálně zevnitř , lépe také zvenku všemi vrstvami   betonových podlah, asfaltových lepenek až na rostlý terén. Šířka spáry není podstatná,   čím je užší, tím méně se nadřete, ale musí skutečně zasahovat až na rostlý terén 

4. 3 Snížit v místnosti vlhkost vzduchu (jednoduše tím že zatopíte). Jestliže jste poctivě provedli 4.1 a 4.2.  uvidíte, jak při zatopení    na základě rozdílu koncentrací vodní páry ve zdi a v místnosti   vlastními smysly registrujete vysoušení zdi (  čichem -   cítíte zatuchlost, zrakem - vnitřní strana okenních skel se zarosí)

4.4.  To je skutečně všechno. Abyste tímto  zcela primitivním způsobem,  zadarmo vysušili barák, zbývá   vyřešit jen pár drobností, které se Vám určitě postaví do cesty.   Uvědomte si, že vlhost se v barálu šířila často celá desetiletí. Chtít tím to způsobem dosáhnout, aby zdi byly za měsíc suché je nereálné.    Chtít tímto způsobem vysušit barák, kde se netopí, neotvírají okna, manželka nesnáší, aby vedle zdi byla vidět spára, manželka nesnáší pohled na okopanou zeď   je nereálné.

Když zdárně vyřešíte tako úskalí prosím uvědomte si, že máte stále vlhký barák, jenom jste umožnili vlhkosti, aby se efektivně odpařovala. 

Potom tomu můžete pomoct (způsoby zmiňované v předchozích příspěvcích).  Fungují, ale napřed si o tom něco přečtěte a hlavně navštivte někoho, kdo to realizoval a jeho barák je už zjevně suchý. Ještě jednou: Reference dává ten, jehož barák je už vysušený,  nikoli realizační firma. 

Spáru v interieru zasypte perlitem,  začišťovací obvodovou lištu upevněte na zeď  (nikoli na podlahu)   tak, aby   zůstala mezera aspoň 1 - 2 cm mezi podlahou a lištou),  zeď (po roce) omítněte čistě vápenou omítkou BEZ cementu (je stejně průvzdušná jako ty superspeciální) omítnutou část zaličte vápenným mlékem . Za ušetřené peníze si něco hezkého kupte.

Připojit reakci

Vzlínajúca vlhkosť

host - xxx.xxx.255.25 (?)
9.2.2011 19:32

Zdravím, se vším lze souhlasit, ale určitě lepší bude vápennou omítku nahradit některým ze systémů sanačních omítek a nátěr provést některou silikátovou, nebo silikonovou barvou. Takto se interval oprav uvedených zdí prodlouží minimálně pětinásobně. Standa.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Dodatečná hydroizolace zdi pomocí chemických patron491.9.201465693
Zatepleni zakladu + soklu - jak moc povedene? 313.8.20141015
Co s podříznutou vlhkou zdí?73.8.20142327
Soused si chce odizolovat barak z naseho pozemku152.8.20143248
Jak zakončit IPU? 102.8.20141164
Izolace základů + drenáže + odvětrání podlahy + zateplení 221.7.20142048
Drenáž515.7.20141011
Impregnace cihlo-kamenné zdi314.7.20145427
Odvětrávaná dutina pod XPS 12.7.2014603
Izolace základů a nopová folie 871.7.2014190845
Zvuková izolace stěny v paneláku122.6.201423731
Zvuková izolace v paneláku sádrokartonem 122.6.20146546
Čím podřezat a zaizolovat zeď151.6.201419182
Co udělat se soklem? 220.5.20141343
Izolace zdi mezi dvema baracky417.5.2014966
Izolace nezateplené garáže114.5.2014436
Dodatečná izolace nopovou folií po rekonstrukci domu13.5.20141292
Nedokončená izolácia pivnice127.3.2014609
Magnety x vlhkost v domě1713.3.20145082
Dodatecne odizolovani domu105.3.201420276
Hydroizolace - renovace ploché střechy14.3.2014789
Nova podlaha124.2.20141060
Dodatečná izolace kamenné chalupy postopadesáté1919.2.201445209
Vlhký sklep 217.2.20142164
Lepení IPY610.2.20149647
Dřevovláknité desky210.2.20141086
Drenáž základů a zídka u domu1921.1.201418090
Izolace stropu ve vlhkém sklepě 117.1.20141360
Vzlínajúca vlhkosť 2229.12.201335723
Izolace základů proti vlhkosti a proti tepelným ztrátám2029.12.201359314
Izolace dutiny928.12.20134985
Odstránenie vlhkosti v dome89.12.20134787
Injektáž škvárobetonového zdiva117.11.20131153
Zelená úsporám - kontrola provedených opatření120.10.20131546
Nopová folie vs. XPS 425.9.20134164
Zahradní domek - Izolace116.9.20131598
Folie/parozábrana - architekt versus tesař opačný názor6220.8.201321372
Stavebně - technický průzkum (vlhkost zdiva)118.8.20131309
Starý dům - kde začít?5031.7.201328137
Smysl drenážní trubky?72.7.20136264
Další diskuze: 1, 2, 3, 4  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media 1999 - 2014