Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Malování a nátěry > Nátěry dřeva

Nátěry dřeva

Radim Bětík, Povrchové úpravy Plus, s.r.o. (1) - xxx.xxx.55.137 (?)
8.1.2016 22:51

Dobrý den, od zrodu tohoto dotazu se hodně změnilo, a to jak v konstrukci a cenách starých osvědčených hmot (viz diskuse LUXOL), tak v možnostech výrobců nátěrových hmot.

Je třeba uvědomit si, čím dřevo na povětrnostním působení trpí a z toho je možno při znalosti možností dnešní technologie výroby barev najít řešení.

Je třeba odlišovat různé typy objektů - rozměrově nestabilní dřevo (plot v otevřeném exteriéru, obklad domu pod přesahem střechy, nebo bez něj, dřevěné terasy na přímé povětrnosti) a rozměrově stabilní výrobky -  eurookna z lepených hranolů.

O eurooknech mluvit nechci, to není akce pro kutila.

Dřevěné venkovní terasy je možno ošetřovat jedině terasovými oleji. Lazura by se rychle mechanicky opotřebila, lak by popraskal, pustil do dřeva vodu, která se potom nemůže vydýchat ven, dochází k šednutí, černání dřeva a nakonec se lak ještě začne loupat. Takže tedy olej.

Někdo tady řekl, že stará dobrá fermež je pro konečnou úpravu dřeva v exteriéru ideální. Jenomže fermež už se dávno nevyrábí klasickým způsobem, tedy tepelnou úpravou lněného oleje, tedy na ni můžeme jako na jednošichtovku zapomenout. Luxol už také není tím, co býval. Ubylo sojového oleje, přibylo alkydové záhustky a sušidel, změnily se staré pigmenty...

Existuje tady také cesta přes dánské, finské, německé, rakouské a jiné produkty, ale zde je to otázka cena vs. distribuční politika.

Nezbylo mi tedy, než nechat vyrobit poctivý český terasový olej, který prokazatelně obsahuje přírodní oleje, disponuje UV absorpčními přísadami, jeho odolnost vůči UV záření je maximalizována vydatnou porcí superjemných pigmentů na bázi oxidů železa a speciálního UV pigmentu. Velikost částic pigmentů se pohybuje ve stovkách nanometrů, proto povrch vykazuje nádhernou kresbu - viz vzorník PLUS UV terasový olej T-60. I tak je třeba počítat s tím, že nátěr terasy je třeba revitalizovat 1x ročně. Není třeba však brousit, ani odšeďovat.

Ploty, štíty a obklady se samozřejmě řeší lazurou. Je vhodné postupovat ve 2 krocích. Základ musí dobře proniknout do dřevních vláken, vytěsnit všechny dutiny, kde by se mohla shromažďovat vlhkost, musí být obohacen biocidní ochranou, musí umět propouštět přebytečnou vlhkost ze dřeva do okolí a musí zůstat co nejdéle pružný. Výrobci, kteří pojmou ochranu tímto způsobem (základ+vrch) se liší způsobem řešení. Jedna cesta je transparentní základ a tónovaná lazura (sjednocuje kresbu podkladu - někdy je to třeba). Já dávám přednost vydatně tónované impregnaci a slabě tónované vrchní lazuře.

Proč?

Protože když uživatel neodhadne včas interval údržbového nátěru, lazura zmizí a povrch opatřený pouze transparentní impregnací dramaticky rychle stárne. Naproti tomu když pomocí impregnačního oleje vtáhneme do dřeva super jemné pigmenty, trvá UV záření podstatně déle, než začne rozrušovat dřevní buňky. Proto doporučuji provádět impregnační nátěr tónovaný. Právě takovým přípravkem je PLUS impregnační olej IR-01. Hluboce penetruje, zůstává dlouho živý, je vydatně pigmentovaný (to neznamená, že jde jen o tmavé odstíny - viz vzorník odstínů na webu puplus.cz).

Systém je třeba zakončit lazurou, která opět dobře kotví, která je propustná vodním parám, ale důrazně odpuzuje srážkovou vodu (díky vodoodpudivým přísadám). Lazura je navíc vybavena UV absorpčními přísadami, které se starají o to, aby nedocházelo k rychlému rozpadu olejových řetězců při expozici na UV záření. Takový vrchní kabátek PLUS UV penetrační lazura LR-10 je třeba nanést ve dvou lehkých vrstvách, protože lazura po prvním nátěru nezanechává souvislý film.

Ke všemu je třeba zdůraznit, že před nátěrem impregnačního oleje je třeba dřevo zabrousit brusivem o zrnitosti P80 až P100. Jemnější broušení je na škodu. Hoblovaný povrch je špatně pro nátěr, protože povrch je utemovaný, dřevní vlákna jsou vtlačena do povrchu a dřevo tak nemůže dobře přijímat nátěr. Samozřejmě, že olejové nátěry si s hoblovaným povrchem poradí, ale broušený povrch pojme mnohem více nátěrové hmoty, což se významně projeví na životnosti povrchové úpravy. Rovněž je třeba zdůraznit, že nemá smysl budovat nátěrový systém na nevyschlém dřevu. Když jsou buňky zaplněny vodou, nemáme kam dát ten kouzelný olej. Proto je třeba dřevostavby, které se zhotovují z čerstvého dřeva nejdřív nechat vyschnout i řadu měsíců, potom případně odšedit (PLUS odšeďovač a čistič dřeva), následně zhotovit ochranný nátěr.

Výše uvedená řešení jsou vhodná pro plnou povětrnostní zátěž v exteriéru. V případě zájmu o tuto problematiku Vás zvu na prohlídku sortimentu produktové řady BARVY PLUS. Existuje i řešení s pomocí vodouředitelného systému PLUS W-olej, které pracuje pouze s jednou hmotou ve dvou vrstvách (speciální vodouředitelná disperze s emulgovaným tungovým olejem). Jde opět o řešení, vyznačující se hlubokou penetrací, dobrou paroprodyšností a vysokou vodoodpudivostí. Navíc rychlé zasychání. Doporučuji však spíše na podbití, tedy částečně kryté povrchy. Případné dotazy rád zodpovím - můžete adresovat např. na info@barvyplus.cz

Děkuji za pozornost.

Radim Bětík

Obrázky:
BARVY PLUS - olejový ochranný lazurovací systém
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Nejsem odborník, ale myslím, že eternal je k..., host, 24.3.2016
Dobrý den, od zrodu tohoto dotazu se hodně z... , Radim Bětík, 8.1.2016
Dobrý den, ani jednou tu nezazněla značka CL..., host, 7.12.2015
No dle mě je to tu někdy popsáno dosti zobecněle, ..., salora , 28.9.2015
smícháte Palisandr a Mahagon půl a půl....., jirka-k , 23.5.2015

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.16.82 (?)
11.10.2007 8:21, počet návštěv: 226221
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Můžete někdo poradit opravdu dobrý venkovní nátěr dřeva? Dosud jsem používala silnovrstvou lazuru Eternal, ale po roce je poznat, že potřebuje další nátěr. A to jsem dodržovala postup výrobce včetně použití napoštědla před lazurou.

Připojit reakci   

Nátěry dřeva

Miloš Vysloužil (421) - xxx.xxx.85.27 (?)
11.10.2007 12:41
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Těžko radit. Nátěrů je spousta. Myslím, že lepší je použít tenkovrstevnou lazuru a raději ji po 3 letech přetřít. Věřím víc lazurám ředěným rozpouštědly než vodou - jednak kvůli pryskyřici ve dřevě, navíc díky menšímu povrchovému napětí mají hlubší průnik než lazury řediteolné vodou. Dobré lazury jsou drahé. Sadolin, Herbol, Xyladecor, Vivexyl a další.
   Nicméně každá silnovrstevná lazura, i Eternal by měla vydržet 4-5 let bez problémů, Pokud je po roce nekvalitní, je někde chyba. Možná ve dřevě, možná v naředění lazury.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

Martin Hrkal, Vladeko zahradní program (8) - xxx.xxx.158.206 (?)
6.12.2007 17:39

Záleží na tom, co natíráte. Třeba zahradní nábytek je díky velkému množství vodorovných ploch choulostivější než třeba pergola nebo plot. U zahradní chaty, která je pod střechou, je pak opravdu výdrže 4-5 let ( u tmavších odstínů) Obecně mohu říci, že se nám lépe osvědčili ředidlové barvy na dřevo oproti těm vodouředitelným.  5 let ale na nátěr zahradního nábytku - to je úplná hloupost. Jinak o kvalitě barvy její cena příliš nevypovídá - pro příklad třeba Bondex - vysoká cena - skutek utek.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.61.118 (?)
7.4.2008 23:07

Nejlepsi barva  - zadna barva. Take jsem to resil a zvitezila priroda. Plotovky jsem odvezl na doporuceni meho architekta do Sublimy Breznice, (www.sublima.cz) kde mi je doslova za pakatel tlakove osetrili Korasitem (500 plotovek 1,4m dlouhych, 10x2cm prurez). Cena 1600Kc to byla fakticky smesna . Osetreni bylo opravdu ale tlakove (osetren cely prurez), kdy po dobu 8 hodin se napoustely v tunelu! Nejdrive vyveva, pote tlakova impregnace a ve finale hodina ve 100°C horke pare! Za tu cenu bych to doma, ve vane, do pripravku ani nenamocil ... Ceny za bezne dostupny ( trochu lepsi) pripravek v obchodech se pohybuji na 10 ltr hodne pres 1000Kc! Takze neni co resit. Jen to tam musite jeden tyden odvest a druhy si jedete pro hotove. Drive to pry trvalo i 3 mesice, co meli prace. Lepsi je ale mit drivi ne uplne vyschle a pocitat s tim, ze po prijezdu to musite nechat delsi dobu na vzduchu pozvolna vyschnout. Me to trvalo temer 3 mesice Je to namocene pripravkem doslova a do pismene. Mokre je to z pocatku trochu flekate, ale neni potreba se obavat. I vytekla smula se na desti splachla a plotovky jsou ciste. Jiz je mam pres 1,5 roku na plote a jsou jako nove. A co navic, zadny dalsi nater, takze usetrene penize za barvu a hlavne cas, investujete jinam! No a kdyz se podivam okolo sebe na mraky plotu s oloupanou barvou, ktere vypadaji fakt strasne, dekuji jeste jednou memu architektovi za rady...

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.148.2 (?)
27.5.2008 21:25

můžete prosím zveřejnit nějaké foto?

Předem děkuji

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.61.118 (?)
16.9.2008 22:58

Zdravim. Dlouho jsem tu nebyl, tak nevim zda jiz neni pozde. Plot vyfotim a dam sem obrazek.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.18.139 (?)
20.4.2009 15:19

Pripájám se k prosbě o foto

Dík

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.44.26 (?)
21.5.2008 15:01

Před dvěma lety jsem dělala nový plot. Dřevěná plotová pole jsem napřed penetrovala a pak natírala lazurou BONDEX. Tři nátěry na každém poli. Barva byla pekelně drahá, ale prodejce se dušoval, že mi vydrží mnoho let. Teď se mi zdá, že by plot po dvou sezonách potřeboval znovu natřít.  Může mi někdo poradit, jestli můžu přetřít BONDEX jinou lazurou a pokud ano, jakou?  Už se mi nechce investovat tolik peněz a času do barvy, která se moc neosvědčila. Díky všem, Šárka.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.84.188 (?)
8.4.2008 0:08

Udělal jste stejnou zkušenost jako já s lazurou Teluria, odstín Jedlová zeleň. Tomuto výrobci se příště vyhnu obloukem.

Naproti tomu Luxol, odstín Pinie, již třetím rokem na lavičce a stole úspěšně odolává počasí a ani příliš neztmavl.

Bůh suď, je to jen moje zkušenost...

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.40.102 (?)
25.6.2008 12:21

To co se za drahé peníze prodává, jsou jen svinstva, která z 98% nevydrží ani 1-2 roky. Ve skutečnosti jsou to jenom rozpouštědla na bázích benzínů + organické fungicidy a insekticidy + pořípadně nějaké barvivo (Xyladecor atd.) Všechno je akorád oblbování lidí a s kvalitním nátěrem to nemá nic společného. Navíc za ceny okolo od 300 Kč/l. Nejlěpší je pokud to jde použít fermež a je po starostech.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

25.6.2008 14:12

Můj názor je, že Luxol je poměrem cena / kvalita dobrá volba. Běžné vodouředitelné lazury mi nepřipadají stejně dobré. Fermež je dnes cenou jinde než dřív, neumožní dřevo nabarvit. Netroufám si posoudit, jestli bez krycího laku vydrží déle než Luxol.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Stanislav Melaga, ----- (144) - xxx.xxx.128.254 (?)
27.6.2008 20:18

Zdrvím, před několika lety jsem koupil v jednom hobymarketu od "O"tuto lazuru ve výprodeji za necelých 300 Kč, po vyzkoušení jsem od nich dokupil zbytek zásob. Je to vodou ředitená lazura, bezvadně se s ní dělalo. Ale bohužel už jí do ČR nedovážejí, v Německém OBBI by se asi dala sehnat. Lepší a odolnější nátěr dřeva jsem neviděl. Standa.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.1.251 (?)
11.9.2008 20:44

Fermež bez krycího laku vzhledově moc nevydrží, je citlivá na UV záření. Ale ta část fermeže zapuštěná do dřeva chrání dřevo dál.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

PP. [PE, 550] (195) - xxx.xxx.70.100 (?)
24.3.2009 13:22

A "votomto je". Vodou ředitelné lazury proschnou ve hmotě a pokud není povrch absolutně těsný, voda jde do dřeva. Fermež zůstane ve dřevě olejovitá a vodu dolů nepustí. 

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.2.142 (?)
10.9.2008 22:02

Fermeží jsem natřel štítová prkna na západní straně domu - 1nátěr napouštěcí a 2 krycí. Prkna jsou vystavena západním větrům a dešti a po 2 letech prkna začínají černat a fermež odlupovat.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

romila (15) - xxx.xxx.77.116 (?)
11.9.2008 14:19

Štítová prkna-východ a západ-máme natřena Luxolem, o kterém psal v červnu p.Vysloužil. Natřena byla cca 3x z obou stran než se dávala na štít. Pak pár roků nebylo třeba nátěr obnovovat. Nový nátěr jsme dělali během 15 roků 2x, kvůli vyšisování sluníčkem a občasnému dešti. Takže myslím, že plně vyhovuje. M.R.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.3.141 (?)
11.9.2008 20:58

Ano, Luxol je nepřekonatelný lazurovací lak. Slyšel jsem to i od profíků.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

11.9.2008 21:05

To je asi trochu silné tvrzení. Ale pro natírání velkých ploch s ohledem na jeho cenu a cenu srovnatelných lazur na tom něco je. 
   Ono starý luxol už asi není nebo není sám. Luxonol, luxol B, luxol ultra, extra super, čert se v nich vyznej. Vypadají všechny stejně. 

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.67.226 (?)
11.9.2008 21:21

Pracoval jsem s Xyladecorem, Oversolem, Sokratesem (tuším, že se to tak jmenovalo). Barvy jsou to drahé, možná dobré na chráněná místa a vnitřní použití. Sluníčku a dešti však dlouhodobě neodolá nic. Nejlépe opravdu vychází Luxol. A s potěšením jsem tento týden zjistil, že jsou dva nové odstíny, mahagon a především indický teak, který mi asi nahradí nesympatický palisandr.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

11.9.2008 21:28

Porovnávat mohu jen čistě empiricky, ale Sadolinu, Herbolu a zřejmě ani Vivexylu se Luxol nevyrovná.  V jemnosti mletí pigmentů určitě, odolnost povětrnosti se těžko srovnává. Rozdíly ale nejsou tak velké jako jejich cena.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

tomast (153) - xxx.xxx.228.179 (?)
12.9.2008 8:09

S obyčejným Luxolem mám taky docela dobrou zkušenost - tedy pokud natřená plocha není příliš exponována odpoledním slunkem - v takovém případě je nátěr za dva roky křídovatý. 
Luxol Top mi přijde jako vyhozené peníze - hůře se natírá a nátěr po dvou letech praská. 
Poslední plechovka obyčejného Luxolu, kterou jsem kupoval, už obsahuje UV- filtr. No, uvidíme...

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.1.251 (?)
26.10.2008 1:54

Dřevo venku vlivem kolísání vlhkosti neustále pracuje, zvětšuje a zmenšuje objem. Na rozdíl od třeba kovu. Proto jakákoliv vrstva laku, lazury či barvy na takovém dřevě rychle praská a voda se potom dostává pod vrstvu, způsobuje hnilobu a odlupování nátěru. Na dřevo vystavené přímo dešti je proto mnohem vhodnější takový nátěr, který se jen vsakuje do dřeva a netvoří na jeho povrchu nějakou nepropustnou vrstvu.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Daniela (17) - xxx.xxx.204.208 (?)
26.10.2008 2:13

My natíráme dřevo Xyladekorem a jsme s ním spokojeni, protože nepraská a neolupuje se.  Zdravím - Daniela.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Andrej Irša, A-studio Andrej Irša (50) - xxx.xxx.19.30 (?)
27.10.2008 22:00
Veľmi často sa stretám s nesprávnym použitím náterov. Náter dávajú niektorí "majstri" len jeden, nerobia základ, natierajú ešte mokré drevo (krátko po poreze na hranoly a dosky apod). To sú spravidla príčiny krátkej trvanlivosti, olupovania a pod. Niektorí nečítajú ani návody a ak áno tak aj tak nedodržia. Chyba nie je častokrát v nátere, ale v osobe ktorá ho používa.Vo všeobecnosti by náter mal obsahovať alkydové živice, UV filter, drevo by malo mať viacej náterov, 1 až dva základné - tie sú riedke a vnikajú do dreva, vrchný náter tvorí odolný chrániaci povlak na povrchu, dobre chránia dve až tri vrstvy... Tá fermež je absolútna blbosť, černie, v hrubšej vrstve robí nepekné krusty... Celkom prekvapivú skúsenosť napriek počiatočnej averzii mám s vodouriediteľnými nátermi (silnovrstvé lazúry), ktoré však nie su vhodné na živičnaté drevo (robia fleky), napríklad borovica. Veľmi dobre sa však prepájajú s mierne nedosušeným drevom, na rozdiel od náterov na riedidlovej báze (olej, syntetika atď) ktoré sú skôr odpudzované.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.97.44 (?)
9.12.2008 18:49

Taky přidám trochu do mlýna...
Před třemi lety jsem natíral palubky na podbití domu LUXOLEM TOP (Kaštan). Nátěr jsem provedl 3x, samozdřejmě před tím jednou napouštědlem Luxolin. Výsledek po třech letech je velice smutný, z jížní strany již je lazůra velmi popraskaná...
Takže Luxol Top - NEBRAT!
Teď si lámu hlavu, jak ty palubky budu v té výšce natírat...

Martin

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Jarik (2) - xxx.xxx.34.105 (?)
6.1.2009 12:49

Luxol není Luxonol, odstíny mají jinou barvu! Já mám natřenou chatu Luxonolem(mám takové tušení, že dneska se to jmenuje už zase jinak).  Každý druhý rok přetřu jižní stranu(i 2-3x pokud dřevo saje), která dostává od deště a sluníčka nejvíc zabrat a jednou za 5 let celé. Stejně tak mám natřenou Luxonolem pergolu i lavičky . Jelikož mám na pergoli střechu, tak jednou za dva roky to všechno přetřu, ale jenom kvůli tomu, abych oživil barvu. Spotřeba barvy je minimální. Nemohu na Luxonol vůbec nadávat.

Jarda

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Miloš Vysloužil (421) - xxx.xxx.94.12 (?)
6.1.2009 13:44

Jedná-li se o tenkovrstvou lazuru, nemůže být popraskaná, neboť by se měla vsáknout do dřeva. Pokud zůstane nějaká lazura nevsáklá, má se před zaschnutím otřít hadrem. Za 3 roky na slunci je logické, že i nejlepší lazura je poněkud "vyšisovaná". Stačí ji obvykle jen přetřít.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

tomast (153) - xxx.xxx.244.17 (?)
6.1.2009 14:03

Luxol TOP je tenkovrstvá lazura a mám s ním stejně špatné zkušenosti jako host 97.44. Konzistence Luxolu TOP je totiž taky kapku jiná od normálního Luxolu - připomíná naředěnou kolomaz, nevsakuje se tak dobře a tolik nekryje.
Při naprosto stejném způsobu nanášení jsem měl nátěr po třech letech rovněž popraskaný - šlo ale o plot silně exponovaný sluncem (Luxol Extra při stejné expozici křídovatí, ale nepraská!).
Degradace nátěru po třech letech je u podbití tristní - tam by neměla být žádná expozice ani deštěm, ani sluncem.
Perodrážkové podbití, které jsem napustil normálním Luxolem v druhé polovině 90. let stále nepotřebuje opravu. Poslední plechovka normálního Luxolu, kterou jsem kupoval na podzim, již obsahovala - při téměř nezvýšené ceně- UV filtr. Pro nákup Luxolu TOP proto nevidím žádný důvod.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Jarik (2) - xxx.xxx.34.105 (?)
7.1.2009 13:51

Přesně tak,  jednou za pár let si to chata či pergola taky zaslouží přetřít a oživit. 

Připojit reakci

Nátěry dřeva

7.1.2009 15:06

Perlička: Roku 1985 jsem natřel dřevěný podhled (neprší na něj ani nesvítí) tehdy novinkou - vodou ředitelnou lazurou (ve stejné velké plechovce jako tehdy jediný Luxola stejně řídký). Jmenovala se, tuším,  Lazurex - palisandr tehdy frčel. Nátěr jsem dosud neobnovoval, spadené kapky na dlaždicích jsou slabě patrny ještě. Ruce jsem měl hnědé 2 týdny. Nevím, že by dnes některý z Dixolů, Sokratů či Balakrylů toto dokázal. Víckát jsem ten nátěr neviděl

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Martin (117) - xxx.xxx.97.44 (?)
7.1.2009 18:04

Ono mě to zas tak nepřekvapuje. Pokud nátěr není vystaven přímému UV záření a dešti, tak vydrží bez problému dlouhá léta bez ohledu na výrobce. Pravý test pro odolnost nátěru je slunce. Už v jednom známém českém filmu bylo řečeno, že slunko je sviňa...
Vrátím se ještě ke svému příspěvku o Luxolu Top. Pravda je, že spousta "dražších" lazůr má gelovou konzistenci a jejich aplikace je jiná než u "vodového" Luxolu Top. Po čase se u dražších lazur projevuje "vyšisování", způsobené pozvolným uvolňováním šupinek barvy. U Luxolu Top pravděpodobně chybí pružnost hotového nátěru a pak dochází k praskání nátěru...
Martin

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Miloš Vysloužil (421) - xxx.xxx.77.39 (?)
7.1.2009 19:47

Je to tak. Podhled v suchu a stínu se dá přirovnat k interiéru. Tixotropní nátěry (gelovité) nestékají, hodí se proto právě k natírání svislých ploch a zespodu. Někdy může být problémem nedokonalé promísení složek nátěru.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.64.226 (?)
27.1.2009 13:20

Dobrý den, chci natrít kleštiny v pudni vestavbě (jsou smrkové, ohoblované) byla mě doporučena laková lazura od slovinskeho vyrobce HELIOS. Nazev barvy je BORI lakova lazura UV EXTRA.Má nekdo zkušenosti s touto barvou připadne výrobcem?

Dekuji N. 

Připojit reakci

Nátěry dřeva

27.1.2009 13:23

Neznám ji, ale podle názvu UV EXTRA bude asi vybavena UV filtrem, tedy slouží k venkovním nátěrům. To mi přijde do interiéru zbytečné.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.172.4 (?)
2.6.2009 14:31

S těmito barvami nemám zkušenosti, ale napíši vám jakou mám já zkušenost  - natírala jsem pegolu silnovrstvou lazurou Flügger 97,natírala jsem ji 2 krát a po třech letech vypadá jako kdybych ji natírala včera.3 kg balení stojí kolem 600 kč ,ale vyplatí se to

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.4.243 (?)
2.6.2009 15:01

Prosím, jak dobrá je barva na venkovní dřevo Sadolin Clasic? Použil ji někdo a je spokojen, nebo jsou to vyhozené peníze.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

2.6.2009 15:45
Sadolin Classic používám velmi dlouho a považuji jej za nejlepší tenkovrstvou lazuru na trhu. Na jednoduše dostupné plochy, třeba ne příliš drahého zahradního nábytku, je asi obyčejný Luxol dostačující a možná i finančně výhodnější.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.4.243 (?)
3.6.2009 7:07

Díky za názor pane Vysloužile. Tak snad nebudu jitovat. Teď ještě sehnat pětilitrová balení a je to.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.156.69 (?)
8.7.2009 11:12

Dobry den,

chci natrit zahradni chatku a pred natiranim ji obrousim.Kamarad my doporucil Xyladekor oversol 2 v 1.

Mate ztim nekdo zkusenost a poripade neznate nekdo neco levnejsiho?

Diky za radu

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Zdeněk Vacek (1) - xxx.xxx.194.140 (?)
8.7.2009 11:33

Nenapíšu sice nic nového, ale souhlasím s kamarádem. Jen s jednou vyjímkou. Používám Xyladekor a jsem s nim velmi spokojen. Jen používám jeden nátěr Xyladekor Xylamon jako základní penetrační nátěr a 2 nátěry Xyladekoru Oversolu. Použil jsem Oversol "Přírodní dřevo a wenge"  s oběma spokojenost.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

30.7.2009 19:53

Prodavac my take rekl ze mam nejprve pouzit Xladecor Xylamol, kdyz je ta chatka stara...

Rikal ze by se mohl ten Oversol oloupat, kdyz bych nepouzil Xylamol... kazdopadne si rikam jestli nemam pouzit nejprve Xylamol a pak

Oversol 2v1...a nebo by to bylo zbytecne?

Ta chatka je ze smrku a obrousim ji lamelovim brusnym kotoucem na flexe, takze chatka bude jak nova.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

8.7.2009 11:47

Na nová okna, dveře, podledy asi ano , ale na zahradní chatku bych Xyladekor nevolil,  ne že by byl špatný,
1. Zahradní chatka zřejmě není nová, když ji budete před natíráním obrušovat. Zbytky starých nátěrů a impregnací částečně ruší výhody dražších lazur
2. Zahradní chatka není obvykle velká, takže není problém ji za pár let přetřít.
3. Zahradní chatka nebývá z nejdražšího dřeva
4. X. oversol 2 v 1 je silnovrstvá lazura. Vydrží sice déle, ale za pár let nátěr, který na starší chatce nevydržíí věčně, bude třeba před obnovou obrousit. To je větší práce než samotné natírání.  Zvolil bych levnější tuzemskou a tenkovrstvou lazuru. Nejlevněji vyjde, myslím, syntetický Primalex, ale rozdíl oproti Luxolům, Lusonolům, aj.  není velký 

Připojit reakci

Nátěry dřeva

30.7.2009 20:31
Prodavac my take rekl ze mam nejprve pouzit Xladecor Xylamol, kdyz je ta chatka stara... Rikal ze by se mohl ten Oversol oloupat, kdyz bych nepouzil Xylamol... kazdopadne si rikam jestli nemam pouzit nejprve Xylamol a pak Oversol 2v1...a nebo by to bylo zbytecne? Ta chatka je ze smrku a obrousim ji lamelovim brusnym kotoucem na flexe, takze chatka bude jak nova.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.1.18 (?)
29.3.2012 21:11
Tak si tu procitam rady na natery a poprosim taky o radu.Budem delat drevenou palisadu a chci ji pretrit nejakou lazurou.Rozhoduji se mezi obycejnym Luxolem a Luxolem top o kterem jsem si ted precetla, ze tak kvalitni neni, tak nevim.Taky bych chtela vedet, jestli ma nekdo zkusenost s lazurami Belinka, chtela bych ji pouzit na balkonove zabradli.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.216.160 (?)
30.3.2012 4:45

napusťte palisádu  nevymývatelnou ochranou proti dřevokazným houbám (například Deron)a následně použijte napouštěcí oleje, sice se musí přetírat, ale výsledek i ochrana je lazurou nesrovnatelný

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.126.69 (?)
30.3.2012 9:43

Souhlas. Silné či slabé lazury - málo vydrží. nepěkný vzhled. Silné jsou navíc drahé. S oleji v exteriéru či interiéru ty nejlepší zkušenosti. Měkký sametový vzhled.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.1.24 (?)
30.3.2012 14:21
Ja uz tu palisadu natrela luxolem impregnaci, tak co ted?Jeste jsem zapomnela dodat, ze ty palisadove kuli jsme narezali ze stromu z lesa loni v lete, takze nebudou asi jeste uplne vyschle.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

30.3.2012 20:48

Odpověď je jasná, nechejte je vyschnout :-)), Ideální napuštění je vždy MÁČENÍM a následně nechat, je li to možné vyschnout.

Nicméně luxol impregnace má původ u Akzo Nobel, což je skvělý chemický koncern, netuším, ale možná luxoly koupili?  Účinné látky jsou permethrin - velmi silný insekticid, chemický syntetický analog permetrinů, které v přírodě obsahují kopretiny, ač je původ v přírodě, jde o látku, která vyžaduje určitou obezřetnost (děti, zvířata, a to hlavně při aplikaci,  například, kdo se snaží odblešit kočičáka permetrinovým antiblešínem, často jej přizabuje, nebo mu zkrátí život), dál je účinnou látkou tebukonazol což je syntetický fungicid, který destruuje  hormonální systém plísní a dřevokazných hub a tím je zabije , tato sloučenina je stále sledován pro možnou interakci s lidským hormonálním systémem a konečně tolylfluanid, syntetický fungicid, který se notoricky používá při ochraně proti plísním při pěstování zeleniny (vyjma Německa, Rakouska a Švýcarska).

Proč to píši? Musel jsem se usmát, když jsem louskal bezpečnostní list, ten koktejl byl vytvořen někým, kdo měl opravdu invenci a přemýšlel . Je to dokonalý vražedný koktejl proti plísním.  Zároveň uživateli nehrozí nebezpečí, pokud se drží základních bezpečnostních  zásad při aplikaci, nebo systematicky a dlouhodobě nebude palisádu olizovat :-)), nebo ohldávat jako bobr.

Osobně dávám přednost máčení v kvarterních amonivých solích.

Následně oleje. Napouštěcí oleje jsou poměrně drahé a takřka vždy se jedná o směs oleje a technického benzínu. Velmi příjemným a nečekaným pro mne byl noname napouštěcí olej z Lidlu. Nicméně olejů je na trhu fůra, takže záleží spíše na peněžence investora.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.172.200 (?)
2.4.2012 12:46

Alí, vidím že se opravdu vyznáte. Můžete mi prosím poradit čím napustit nařezaná kola s kmenů buku, dubu a ořešáku, které budou sloužit jako nášlapy zapuštěné do trávníku? Je mi jasné že za pár let to stejně shnije a že to impregnace neochrání věčne, ale jde o to aby to vydrželo za rozumnou cenu co nejdéle. Rovněž aby to neotrávilo psi ani kočky které se na tom budou určitě vyvalovat. Impregnaci budem provádět určitě namáčením. Mám vyhlédnutý Deron I ale rád si nechám poradit i něco jiného. Děkuji Honza

Připojit reakci

Nátěry dřeva

2.4.2012 23:09

Deron je správně, pkud budete dřevo mít částečně vyschlé, a budete máčet hodiny, nášlapy by měly vydržet alespoň patnáct let. Poud pod nášlapy hrábnete a pod každý dáte lopatu štěrku, jen věci pomůžete.

Deron má rád, jen upozorňuji, že existuje jak zabarvený, tak i bezbarvý, pokud se nemýlím, Vám bych doporučoval bezbarvý.

Následně není od věci nášlapy šetřit olejem, hlavně kvůli estetice.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.213.92 (?)
7.12.2015 19:34

Dobrý den, ani jednou tu nezazněla značka CLOU, se kterou jsem byl vždycky spokojený. A jinak určitě rozpouštědlovou lazuru, vydrží déle a venku nevadí, že není nátěr čistě přírodní :)

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.19.51 (?)
8.7.2012 19:45

Zdravím, koupila jsem chatičku s dřevěnými štíty, poloha jih-sever.Nechala jsem jižní stranu zbrousit, je ted plastická -vystupují léta, koupila jsem LUXOL Impragnaci a pak LUXOL ořech.Než se pustím do natírání, poradila bych se, zda tato kombinace stačí. Jižní strana je vystavena slunci a nechráněná.

Sever jsem zatím nechala, je asi ošetřený terpentínem. Nevím, zda použít opět terpentín, který jsem našla ve sklepě nebo něco jiného? Z této strany k chatě nejde žádné slunce je směrem k lesu.

Děkuji za radu.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.19.51 (?)
8.7.2012 20:24

Opravuji ne termentín, ale fermež.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.132.123 (?)
31.3.2012 7:35

Jestli jste to řezali loni v létě a měli to uskladněné tak, aby na to nepršelo, je to už pravděpodobně suché na nějakých 16-18 % a víc to už při použití venku stejně nevyschne. Ze všeho nejdůležitější je důkladné odkornění. Na hotovou impregnaci použijte lazuru od stejného výrobce. Kůly dávejte do země obráceně, tj. širší stranou nahoru. Palisádu neusazujte přímo do země, ale vykopejte pod ni rigol a ten vysypte štěrkem.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.216.5 (?)
23.5.2015 15:42

Uz jeto asi mimo tuto diskusi, ale Luxol Extra a ani obycejny luxol se v odstinu indicky teak již nedělá!! Čím teď budu přetírat pergolu teda absolut ě netuším.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

jirka-k (136) - xxx.xxx.169.89 (?)
23.5.2015 18:52

smícháte Palisandr a Mahagon půl a půl..

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.49.189 (?)
1.8.2009 13:54

Tak jsem si to všechno přečetla a jde mi z toho hlava kolem. Mám pergolu natřenou Eternalem, držela jsem se vzorně návodu. Ale po roce se na zábradlí loupe v plástvích a já jsem na rozpacích, co teď. Mám před novým nátěrem původní obrousit nebo jenom sloupnout tam, kde se loupe? A potom zkusit nějakou tenkovrstvou lazuru?

Předem děkuji za radu!

Připojit reakci

Nátěry dřeva

1.8.2009 16:35

Nejsem odborník, ale myslím, že eternal je krycí barva, nikoli lazura, která by zachovala texturu dřeva. I tak je mi divné, že se již po roce "loupe v plástvích". Mám za to, že dřevo buď nebylo vyschlé nebo řádně napuštěné přípravkem, který by ukotvil nátěr. Pokud starý nátěr sloupnete jen tam, kde se loupe, je pravděpodobné, že zbytek se oloupe později. Kdybyste tenkovrstvou lazurou přetřela dřevo částečně oloupané, vsákne se jen na oloupaných mísrtech a nátěr bude flekatý.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

2.8.2009 11:14

Muze my nekdo poradit... kdyz obrousim dve strany dreveny chatky a ty dalsi dve budu brousit treba az za dalsi tri dny a tosame u natreni lazurou s odstinem... bude ta chatka vypadat stejne a nebo ty dve strany co jsem brousil a natiral pozdeji budou mit jinej odstin?

Připojit reakci

Nátěry dřeva

2.8.2009 12:17

Každá strana chatky má podstatně jiný odstín i když je natřena současně. Je to dáno rozdílnou mírou osvětlení. Dokonce i když natřete jednotlivé stěny ne zcela shodným odstínem, nebude to poznat.  Po roce Vám beztak osluněná jižní stěna vyrudne do odlišné barvy než ta zastíněná.
  Takže bych se vůbec nebál brousit a natírat stěny chatky postupně. Naopak jsem se setkal s tím, že jiná plechovka téže šarže měla jiný odstín i po řádném promíchání. Šlo tedy o barvu, nikoli o lazuru, tam se drobné rozdíly při rozdílné nasákavosti a textuře dřeva ztratí.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Mirek 821 (31) - xxx.xxx.80.73 (?)
24.9.2009 8:19

Po pročtení celé diskuse jsem mírně rozpačitý. Někteří přispěvatelé doporučují na venkovní použití silnovrstvé lazury. Přitom i podle odborných testů jsou pro venkovní použití na ploty, pergoly... naprosto nevhodné. I při sebedokonalejším dodržení nátěrových postupů se vlivem roztažnosti dřeva vytvoří mikroskopické trhliny a voda udělá své. Vždy je výhodnější použít lazuru tenkovrstvou, a nátěr dle potřeby obnovit. Na nové dřevo je v zásadě jedno, zda použijeme lazuru syntetickou nebo vodou ředitelnou. Podstatné je dobré napuštění penetračním přípravkem, které zajistí spojení s horními vrstavami a "ukotvení" nátěru. Lazury na bázi vody jsou náročnější na dodržení technologických postupů. Myslím, že pan Vysloužil (pokud ne, tak mne omluvte) tu napsal, že nové a staré barvy stejných obchodních značek nejsou "to samé" -To mohu potvrdit. Před mnoha lety se mi dostala do rukou, tehdy ještě vývojová nátěrová hmota označená pouze číslem (v závorce DIXOL) Jednovrstvá lazura, napouštění i nátěr stejnou hmotou, pouze jiné ředění. Balení18 kg plechovky, uvnitř v igelitovém pytli "puding"Touto lazurou jsme natírali naprosto vše. Použil jsem ji i doma. Nátěr dřevěné stěny orientované k východu jsem provedl před pětadvaceti lety a je stále kvalitní. Bohužel, tehdy byla jen v odstínu palisandr, a byla ještě tmavší než luxol. Později, asi po třech letech, jsem potkal DIXOL, ale s jiným číslem nátěrové hmoty, ovšem od stejného výrobce a v "různých, tenkrát běžných" odstínech. Zakoupil jsem ho a... Jaké bylo moje zklamání. Ta lazura s tou původní měla společné jen jméno. A stejné je to i s Luxoly, Industroly a dalšími nátěrovými hmotami. Bohužel...

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.4.97 (?)
20.11.2010 14:32

Předcházející slova mohu jen potvrdit. Sadolin již není Sadolin, od té doby co se vyrábí v Polsku. Podobný osud potkal již i starý známý Luxol (světe div se, už se nevyrábí v ČR ale v Polsku), i Balakryl (Maďarsko), atd. Reference od odborníků bohužel naznačují, že když dva dělají totéž, není to totéž. Kdo se chce tedy spolehnout na kvalitu, musí sáhnout hlouběji do kapsy a barvy nakupovat nejlépe v Západní Evropě nebo ve Skandinávii, nebo se smířit s tím, že každé natírání čehokoliv rovná se experimentu. Výrazné rozdíly jsou mnohdy už v jednotlivých šaržích, natož pak u stejné barvy třeba s ročním odstupem.

Abych však nepodporoval výhradně skeptické nálady, poměrně dobrou zkušenost mám s lazurami "Lazurol" od českého výrobce, které se mi zdají být kvalitnějšími než nástupce "Luxol XXV. od sousedů". V každém případě je třeba dodržovat doporučené postupy, nepodceňovat ani podmínky, při kterých provádíme nátěr (zejména teploty a vlhkost vzduchu), a jako první vždy aplikovat tzv.napouštěcí (impregnační) nátěr, který nejenom napomáhá vhodně "ukotvit" další nátěry - jak již bylo popsáno výše, ale zpravidla obsahuje i látky, které chrání dřevo před houbami, plísněmi i dřevokazným hmyzem.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.43.5 (?)
16.6.2011 22:43

Přeji pěkný den

Potřebuji poradit. Mám trámy a prkna vybroušená a napuštěný luxolem impegnačním nátěrem. Povrch mi připadá hodně hladký a uzavřený (kluzký). Je nutné přebrousit pře dalším nátěrem lazurou a případně jakou zrnitostí papíru? Konkrétně Sadolin tenkovrstvá lazura. A v případě silnovrstvé lazury?

Předem děkuji

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.190.217 (?)
19.6.2011 20:08

S přebrušováním dčeva napuštěného penetrací s funicidy velmi opatrně, všechno to vydýcháte. Jinak co se týká smirku, na jemné přebroušení dřeva mezi nátěry používám zrnitost + -  150, 180.   j.c.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.230.22 (?)
24.3.2016 9:56

Nejsem odborník, ale myslím, že eternal je krycí barva, nikoli lazura na dřevo, která by zachovala texturu dřeva. I tak je mi divné, že se již po roce "loupe v plástvích". Mám za to, že dřevo buď nebylo vyschlé nebo řádně napuštěné přípravkem, který by ukotvil nátěr.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.32.222 (?)
6.6.2011 10:28

My už leta používáme na dřevo Xyladecor a osvědčil se. Máme ho n aplotových plaňkách, letos s ním manžel natřel i psí boudu a zatím drží

Připojit reakci

Nátěry dřeva

Radim Bětík, Povrchové úpravy Plus, s.r.o. (1) - xxx.xxx.55.137 (?)
8.1.2016 22:51

Dobrý den, od zrodu tohoto dotazu se hodně změnilo, a to jak v konstrukci a cenách starých osvědčených hmot (viz diskuse LUXOL), tak v možnostech výrobců nátěrových hmot.

Je třeba uvědomit si, čím dřevo na povětrnostním působení trpí a z toho je možno při znalosti možností dnešní technologie výroby barev najít řešení.

Je třeba odlišovat různé typy objektů - rozměrově nestabilní dřevo (plot v otevřeném exteriéru, obklad domu pod přesahem střechy, nebo bez něj, dřevěné terasy na přímé povětrnosti) a rozměrově stabilní výrobky -  eurookna z lepených hranolů.

O eurooknech mluvit nechci, to není akce pro kutila.

Dřevěné venkovní terasy je možno ošetřovat jedině terasovými oleji. Lazura by se rychle mechanicky opotřebila, lak by popraskal, pustil do dřeva vodu, která se potom nemůže vydýchat ven, dochází k šednutí, černání dřeva a nakonec se lak ještě začne loupat. Takže tedy olej.

Někdo tady řekl, že stará dobrá fermež je pro konečnou úpravu dřeva v exteriéru ideální. Jenomže fermež už se dávno nevyrábí klasickým způsobem, tedy tepelnou úpravou lněného oleje, tedy na ni můžeme jako na jednošichtovku zapomenout. Luxol už také není tím, co býval. Ubylo sojového oleje, přibylo alkydové záhustky a sušidel, změnily se staré pigmenty...

Existuje tady také cesta přes dánské, finské, německé, rakouské a jiné produkty, ale zde je to otázka cena vs. distribuční politika.

Nezbylo mi tedy, než nechat vyrobit poctivý český terasový olej, který prokazatelně obsahuje přírodní oleje, disponuje UV absorpčními přísadami, jeho odolnost vůči UV záření je maximalizována vydatnou porcí superjemných pigmentů na bázi oxidů železa a speciálního UV pigmentu. Velikost částic pigmentů se pohybuje ve stovkách nanometrů, proto povrch vykazuje nádhernou kresbu - viz vzorník PLUS UV terasový olej T-60. I tak je třeba počítat s tím, že nátěr terasy je třeba revitalizovat 1x ročně. Není třeba však brousit, ani odšeďovat.

Ploty, štíty a obklady se samozřejmě řeší lazurou. Je vhodné postupovat ve 2 krocích. Základ musí dobře proniknout do dřevních vláken, vytěsnit všechny dutiny, kde by se mohla shromažďovat vlhkost, musí být obohacen biocidní ochranou, musí umět propouštět přebytečnou vlhkost ze dřeva do okolí a musí zůstat co nejdéle pružný. Výrobci, kteří pojmou ochranu tímto způsobem (základ+vrch) se liší způsobem řešení. Jedna cesta je transparentní základ a tónovaná lazura (sjednocuje kresbu podkladu - někdy je to třeba). Já dávám přednost vydatně tónované impregnaci a slabě tónované vrchní lazuře.

Proč?

Protože když uživatel neodhadne včas interval údržbového nátěru, lazura zmizí a povrch opatřený pouze transparentní impregnací dramaticky rychle stárne. Naproti tomu když pomocí impregnačního oleje vtáhneme do dřeva super jemné pigmenty, trvá UV záření podstatně déle, než začne rozrušovat dřevní buňky. Proto doporučuji provádět impregnační nátěr tónovaný. Právě takovým přípravkem je PLUS impregnační olej IR-01. Hluboce penetruje, zůstává dlouho živý, je vydatně pigmentovaný (to neznamená, že jde jen o tmavé odstíny - viz vzorník odstínů na webu puplus.cz).

Systém je třeba zakončit lazurou, která opět dobře kotví, která je propustná vodním parám, ale důrazně odpuzuje srážkovou vodu (díky vodoodpudivým přísadám). Lazura je navíc vybavena UV absorpčními přísadami, které se starají o to, aby nedocházelo k rychlému rozpadu olejových řetězců při expozici na UV záření. Takový vrchní kabátek PLUS UV penetrační lazura LR-10 je třeba nanést ve dvou lehkých vrstvách, protože lazura po prvním nátěru nezanechává souvislý film.

Ke všemu je třeba zdůraznit, že před nátěrem impregnačního oleje je třeba dřevo zabrousit brusivem o zrnitosti P80 až P100. Jemnější broušení je na škodu. Hoblovaný povrch je špatně pro nátěr, protože povrch je utemovaný, dřevní vlákna jsou vtlačena do povrchu a dřevo tak nemůže dobře přijímat nátěr. Samozřejmě, že olejové nátěry si s hoblovaným povrchem poradí, ale broušený povrch pojme mnohem více nátěrové hmoty, což se významně projeví na životnosti povrchové úpravy. Rovněž je třeba zdůraznit, že nemá smysl budovat nátěrový systém na nevyschlém dřevu. Když jsou buňky zaplněny vodou, nemáme kam dát ten kouzelný olej. Proto je třeba dřevostavby, které se zhotovují z čerstvého dřeva nejdřív nechat vyschnout i řadu měsíců, potom případně odšedit (PLUS odšeďovač a čistič dřeva), následně zhotovit ochranný nátěr.

Výše uvedená řešení jsou vhodná pro plnou povětrnostní zátěž v exteriéru. V případě zájmu o tuto problematiku Vás zvu na prohlídku sortimentu produktové řady BARVY PLUS. Existuje i řešení s pomocí vodouředitelného systému PLUS W-olej, které pracuje pouze s jednou hmotou ve dvou vrstvách (speciální vodouředitelná disperze s emulgovaným tungovým olejem). Jde opět o řešení, vyznačující se hlubokou penetrací, dobrou paroprodyšností a vysokou vodoodpudivostí. Navíc rychlé zasychání. Doporučuji však spíše na podbití, tedy částečně kryté povrchy. Případné dotazy rád zodpovím - můžete adresovat např. na info@barvyplus.cz

Děkuji za pozornost.

Radim Bětík

Obrázky:
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.52.91 (?)
4.7.2011 0:06
Máte někdo zkušenosti s olejovými barvami (OSMO atd.) Chci dát něco dobrého na plot, ale už nevím čemu fakt věřit. Asi před 5 lety jsem poctivě dle návodu natřel plot HERBOLEM, no a nyní je z toho katastrofa. UV ochrana "nula". U domu, kde nesvítí slunce je barva dobrá, ale pokud se podívám dále do zahrady, tak tam kde svítí slunce tak je barva úplně spálená. Původní odstín TEAK je úplně k nepoznání, vzadu je to spíše černá. A to jsem si říkal, že nebudu kupovat nějakou levnou barvu, ale něco pořádného. Teď mě čeká broušení a znovu natírání, vůbec se mi do toho nechce.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

7.7.2011 8:45

Nedávno se zde objevil názor, že většina dnes nabízených barev je po česku ojebaných. Nemohu než souhlasit, vyslovené platí zejména pro lazury. Přidám tip, který se bude snad někomu hodit. Před časem jsem při nátěru větších ploch z důvodu nedostatku materiálu smíchal na poslední vrstvu zbytek lazury se zbytkem oleje na teakový nábytek / Dům barev - 2,5l- 490 Kč/ v poměru 4díly lazury : 1 díl oleje. Výsledek a vlasnosti nátěru mile překvapily, rozdíl je cítit již pod štětcem. Nátěr o něco dýl schne, nepatrně změní původní odstín lazury na světlejší. Na dřevě sametově lesklý, po zaschnutí normálně brousitelný.   j.c.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

7.7.2011 10:16
Souhlas, osobně mám pocit, že většina lazur má "naprogramovanou smrt", aby bylo nutné natírat každý rok.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.53.149 (?)
16.9.2011 18:47

Když je tady tolik rozdílných názorů na lazury, tak nemáte někdo zkušenosti s nátěry olejem nebo voskem. Třeba PNZ Vosk na dřevo W (Holz Wachs) nebo Scandiccare Olej na zahradní nábytek (GARTENMÖBEL-ÖL)

Taky si myslím, že přírodní materiály jako jsou oleje vydrží víc než lazury, ale nechce se mi nic míchat a raději si koupím něco hotového. Máte někdo něco na zahradě natřené olejem, nebo voskem?

Nevím jaký je rozdíl mezi olejem a voskem? Ten vosk musí být taky tekutý, když se dá natírat ne?

Připojit reakci

Nátěry dřeva

18.9.2011 19:18

Loni jsem si dal práci s výrobou zahradního nábytku. Smrkové dřevo, 2 nátěry penetrací, 3 nátěry olejovým nátěrem finského výrobce Tecnos. Na svislém dřevu je nátěr dobrý, na vodorovném bude příští rok již vyžadovat přebroušení a obnovení nátěru. Vzhledově mě ale nátěr vyhovuje čili jsem nezanevřel.   j.c.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

18.9.2011 19:32

Ještě pro doplnění - pokud pročtete složení některých z lazur, jde o směsi zasychavých olejů rozpoštěných v nearomatickém benzinu. Přesto nejsou olejové nátěry a lazury totéž.   j.c.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.49.254 (?)
31.5.2013 13:36

S tím nemohu souhlasit. Viděl jsem rozbor olejových lazur a česká Profi olejová lazura vykazovala až 4násobné množství sušiny oproti některé konkurenci. Myslím si že v dané cenové relaci je to dobrá volba.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.116.200 (?)
22.9.2011 20:01

Vždy jsem používal luxol jelikož se s ním výborně dělá ale shnily mi trámy jím natřené za 10 let. Tak jsem použil finskou Tekurilu a mám pocit, že jelepší. Musím to dělat na dvakrát. Nejprve napouštěcí olej o potom lazuru. Drží to a je to stáloberevné. Prozatím třetím rokem a žádná trhlina v laku.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.142.16 (?)
7.5.2013 13:36

Ráda bych napsala moji zkušenost s lazurou Herbol Offenporig Pro-Décor ZQ. Bílou lazurou, u které výrobce uvádí, že je vhodná i na okna, jsme natřeli všechna renovovaná špaletová okna (byla v louhárně, následně v sušárně, pak jsme je nechali "dosychat" 3 týdny i u nás doma, zbrousili atd. -  zkrátka dodržely všechny uváděné postupy) a po první zimně se lazura v místech, kde se sráží voda začala odlupovat, dokonce v zimě se mi stalo, že když jsem rám okna přetřela vlhkým hadříkem, lazuru jsem s hrany okna zcela setřela. Bylo to v místě, kde stékala voda po zamlžených tabulkáhc skla a dřevo mělo v sobě hodně vody. Tam, kam voda stékala nejvíce, tak lazura začala dělat "bublinky". Jinak jsme lazury použili i na nejaké kousky nábytku a dveře a na nich drží hezky.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.158.236 (?)
14.8.2012 8:12

Mám starou chatu a na ni již skoro "ztrávený" nátěr luxolem.Jelikož chci stavět, v brzké době, chatu novou, nechci už investovat moc do kvalitního nátěru.Myslíte že bych mohla použít Baufix, dlouhodobou lazuru z Lídlu?Máte někdo zkušenost?

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.220.250 (?)
14.8.2012 12:44
Máme. Pokud to chcete natírat každé 2 roky, určitě si lazuru baufix pořiďte. Kvalitu
Připojit reakci

Nátěry dřeva

14.8.2012 12:46
Kvalitní nátěr obsahuje drahé složky, které v kanystru za pár peněz nenajdete
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.158.236 (?)
15.8.2012 8:44

Děkuji za názor. Za dva roky už budu mít chatu novou. Mě šlo jen o to, zda Lazura "chytne" na předchozí nátě Luxolem, který je už skoro ztrávený.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

15.8.2012 13:33
Nátěr se chytne, ale bude se pod starý zvětralý luxol zapíjet nerovnoměrně, a pokud je starý nátěr světlejší, budou se na něm tmavým Baufixem tvořit nerovnoměrné mapy dle toho, kde se zapije do dřeva, a kde ho starý nátěr nepustí. Starý luxol by se měl aspoň nahrubo opálit a obrousit.
Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.152.83 (?)
12.9.2012 12:17

Pročetl jsem si celou diskuzi a došel k závěru, že ať se natírá čímkoliv tak za dva roky se to musí přetřít. Napouštění různými napouštědly do hloubky je stejně jen několik desetin milimetru. Dal jsem si práci a namočil jsem do lihového mořidla dýhu silnou 2mm na týden. Po vyjmutí, uschnutí a rozlomení bylo u vnitř stejně neobarvené dřevo a mořidlo v¨bylo jen na povrchu. Takže, pokud to není za vyšší teploty a nebo ve vakuu tak se nedá hovořit o hloubkovém napouštění. Proč by výrobci vyráběli barvy a lazury co dlouho vydrží, když takhle mají zajíštěný odbyt. Dnes, na rozdíl od socializmu, se vyrábí pro peníze a zisk.  Nejde mi jinak do hlavy, že v dnešní době moderních technologií, nových materiálů, že by nové barvy vydržely méně než přív. Dokonce jsem slyšel, že na Vasoké škole ekonomické je obor, který se zabývá životností výrobků z ohleden na jejich ekonomickou onovitelnost. Takže dnes už nejde o to, aby výrobeky vydržely, ale aby se musely kopovat nové a nové a ekonomika prosperovala. Za takové situace je asi fakt nejlepší koupit něco laciného a dva roky do dalšího nátěru to vadrží, jen mne to nestoj¨í tolik peněz. Ostatně také jsem naletěl s Bondexem. natřel jsem plot lazurou a v návodu stálo, že to vydrž 7 let. po dvou leteh jsem to musel přetřít. Natřel jsem doma dveře akrylovou barvou Bondex a v místech, kde se dveří dotákáme rukama barva změkla a sešmoulila se. To se u starých nátěrů nikdy nestalo.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.132.123 (?)
12.9.2012 14:12

Nojo, to víte, tehdy... tehdy byla i tráva zelenější a dvacet deka salámu, to bylo nějakýho salámu, ne jako dneska...laugh Ta akrylová barva vám na dveře nechytla pravděpodobně proto, že jste je před nátěrem pořádně neumyl.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

host - xxx.xxx.165.147 (?)
12.9.2012 14:24

No je pravda, že jsem ty dveře nemyl, ale opálil, obrousil, natřel dvakrát akrylátovou základovkou Bondex, dvakrát vrchní akrylátovou Bondex a vše drželo a drží do dnes až na místa, kde se na dveře sahá rukou.  V těch místech se dveře abnormálně špiní, což před tím nebylo a umýt to nejde, protože byrva je v těch místech gumově mazlavá a lepkavá. Nakonec jsem to přetřel Ethernalem ten vydrží déle.

Připojit reakci

Nátěry dřeva

salora (54) - xxx.xxx.32.125 (?)
28.9.2015 11:06
No dle mě je to tu někdy popsáno dosti zobecněle, je totiž rozdíl něčím napustit štachetle ke plotu a něco jiného je ošetřit např. venkovní lavici vystavenou nejen povětrnostními podmínkami ale i otěru po sedání apod. na štachetle si nemusím sedat takže na ně nejsou kladené takové nároky jak na zminovanou lavici, příroda si bohužel s odolností moc neporadí a pokud se chce dřevo ochránit, musí se bohužel použít nějaká ta chemie pokud chceme aby to vydrželo déle.Další otázkou pochopitelně je co vybrat je toho skutečně v obchodech nepřeberné množství a člověk neví co si vybrat v tom je ten hlavní problém ty prodavačky jsou tam na baterky a řeknou max. jj lidi to kupují a dost.Chybí odbornost výkladu a znalost problematiky a takových je dnes velmi málo co si budem povídat.
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Pozor na Dulux222.7.2016225
Čím natřít stropní fošny1122.6.20161431
Plastový tekutý nátěr na podlahy - Baufix1719.6.201655312
Nátěr betonové podlahy612.6.201615090
Nátěr betonové garážové podlahy1212.6.201621899
Jakou bílou barvu do interiíru122.6.201616545
Stříkání vápna124.5.2016508
Nátěry dřeva8514.5.2016226222
Hydrofobní nátěr zbělel529.2.20161763
Chytrá barva nebo klasická syntetika?2913.2.201678822
Čím natřít dřevo před zakopáním242.2.201659070
Jak ošetřít před malováním praskliny na zdi, aby opět nepraskaly? 1322.12.201527281
Ochrana cihel v koupelně721.12.20152733
Ako opraviť prasklinu 1 mm širokú?2027.9.201510510
Jak odstranit barvu z dřevěných vrat1231.7.201539299
Co to je? 39.7.20152941
Výběr základní barvy na venkovní zábradlí229.6.20151920
Čím natřít tatru na písek512.6.20154289
Jak připravit ocelové zábradlí před nátěrem? 1512.6.20158619
Jakou barvu vybrat na pergolu?39.6.20153494
Nátěr proti dřevokaznému hmyzu1728.5.201546793
Barva na bitumenové vlnovky1024.5.201516298
Nátěr starého bazénu 37.5.20152962
Malování v interiéru vápnem?3130.4.201564260
Čím natřít trám v podkroví132.4.201519431
Nátěr nerezu, deska komína a hříbek429.3.20153603
Čím natřít desku z mramoru327.3.20155115
Lakování překližky127.3.20152624
Jak přemalovat palubky619.3.20157762
Luxol interierový lak syntetika517.3.20157959
Jaký lak na dřevěná (palubky) garážová vrata?717.3.201514731
Plotovky411.3.20153543
Čím premaľovať tmavšie fľaky pri komíne107.3.20155876
Cihly po natření vodním sklem zbělely121.3.201520352
Pretreni akryloveho tmelu216.12.20142579
Ako smaltovat krbove kachle520.11.20144681
Univerzální disperze S 2802 - možnost použití21.11.20142685
Renovace nátěrů stěn a podlah ve sklepě 223.10.20143681
Renovace vnitřní omítky120.10.20142670
Je tohle plíseň? 320.10.20144140
Další diskuze: 1, 2, 3, 4  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2016
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů