Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Dílna a nářadí > Jakou horní frézu?

Stránky o kotlích, topení, palivech a energiích

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.210.64 (?)
7.4.2013 12:06
Dám sem čerstvou zkušenost pro kutily, kteří se rozhodují pro koupi-koupil jsem bosch 1400 pof se základní sadou fréz bosch zdarma za 3300kč.Využití předpokládám sváteční, přesto ferm apod. do baráku nechci, brní to v ruce neskutečně.Tento bosch je klidný i na max. otáčky, výhoda je jemné dolaďování, světlo tam je, ale nutné není.Je to v kufru, kde je navíc kleština 6a8 mm+1/4+fréza+sada fréz v krabičce, co víc si přát.Jsem s ní max. spokojen, za ty peníze supr, je to první věc od zelenýho bosche, od profi bosche mám jen akušku, jinak narex, dewalt apod.Myslím, že to je to pravé hobby.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Chcel by som sa opýtať akú ma hĺbku úspechu, frézo..., host, 20.10.2013
 Špatným vedením jsem myslel ty zanořov..., freedom, 28.9.2013
Tohle není nic neobvyklého, vyrábí to mj. i ..., host, 27.9.2013
Keď už spomínaš Ameriku - v Amerike sú bežný..., xman, 27.9.2013
Jo, ta frézka je asi nejdomakanější kus elek..., kozel_zahradnik, 26.9.2013

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
1.8.2010 12:52, počet návštěv: 68543
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Rád si hraji se dřevem a chci koupit horní frézu. Požadavky: výkon nad 800, raději nad 1000 W, vybavení vše, co je nutné pro solidní a přesnou práci (dorazy, nastavení...), upínací průměr 6mm, regulace otáček. Pokud možno kufr plus dostatek fréz - mohou být zvlášť. Chci kvalitu s dobrým poměrem cena - výkon. Finance řádově kompletně do 5 tis., jen orientační vodítko. Prosím odborníky o radu. Děkuji. R.

Připojit reakci   

Jakou horní frézu?

Jezevcik (141) - xxx.xxx.12.65 (?)
1.8.2010 16:14
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Obávám se, že za ty peníze nedostanete nic značkového a ještě ke všemu s regulací otáček.Do pěti tisíc kompletně i s nástroji to vidím tak na nějaký Einhell nebo Ferm.

Narex samotný se dá za ty peníze pořídit a má i regulaci.Pokud byste však trval na kompletu za 5.000,tak na to v kvalitním provedení zapomeňte.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.71.145 (?)
1.8.2010 17:18

Je to značkove ma to regulaci otáček a za 3400,-je to super na takové to domáci žvejkání - Frézka horní Bosch POF 1400 ACE

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

Jezevcik (141) - xxx.xxx.12.65 (?)
1.8.2010 17:35

Na zelený Bosch jsem úplně zapomněl.Nemám s jejich současnou produkcí žádné zkušenosti.Dříve to bylo dost dobré.Byla by to možná cesta.Záleží, jak často by to tazatel využíval.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

tomast (130) - xxx.xxx.7.85 (?)
1.8.2010 21:13

1) to zařízení se jmenuje horní frézka, fréza je ten stopkový nástroj, který se upíná v kleštině

2) 5000 není úplně málo, v každém přípdě mám pocit, že nástroje od FERMu s výkonem kolem 1000W se prodávaly i pod 2 tisíce, druhá věc je, že firma je v likvidaci.

3) regulace otáček univerzálního motoru=reostat a ten snad dneska má i ten největší šunt. Asi 10 let mám levného Ferma a regulace tam je.

4) nevím, proč chcete kleštinu 6mm (dnešní stroje maj obvykle 6 a 8mm), čím tlustší je stopka nástroje, tím menší jsou  vibrace a potažmo kvalitnější povrch.

5) Já osobně bych bral mašinu, která má i coulové kleštiny - pokud je něco venku výrazně levnější, pak jsou to frézy, jenže maj stopky 1/4 nebo 1/2 coulu

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
2.8.2010 6:50

Omlouvám se za překlep a upřesňuji: upínací průměr 8mm. Kromě Boshe je i Makita 3620 ve firmě moderní nářadí za 4 tis. Zajímají mne konkrétní zkušenosti, nerad bych koupil něco, čemu chybí k dokonalosti malá alel podstatná drobnost. Cenový limit není tvrdá hranice a kufr rovněž není podmínkou. Myslím, že spotřeba fréz nebude tak veliká, abych je musel kupovat v zahraničí. Radouš.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.70.100 (?)
2.8.2010 10:20

regulace otáček univerzálního motoru=reostat

Reostat se jako regulace nepoužívá už opravdu dlouho. Je to elektronický regulátor s tyristorem, či triakem, nebo IGBT tranzistorem a podobně. NENÍ to reostat, reostat je proměnný odpor.

Regulátor otáček mají i ty nejlevnější hypermarketové hračky. Mám frézku Extol a MÁ regulátor.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.38.195 (?)
2.8.2010 11:23
Dovolím si drobnou poznámku, že za léta, co frézku používám, jsem ještě možnosti regulace otáček nevyužil, pořád jedu jen na "plný pecky" a neumím si představit situaci, kdy bych raději volil nižší. Tak nevím, jestli ten regulátor, ať už na jakémkoliv principu, nemá v tomto případě jenom funkci "kurvítka", dvakrát se mi už na něm "utřepal" jakýsi odpor, či co to je. Mirek
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

tomast (130) - xxx.xxx.7.33 (?)
2.8.2010 11:47

že za léta, co frézku používám, jsem ještě možnosti regulace otáček nevyužil

Je to možné, zvláště pokud nepoužíváte profilové frézy opravdu velkého průměru. S poklesem otáček však klesá i krouťák...

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.38.195 (?)
2.8.2010 14:51
tomast: Právě že si použití fréz velkého průměru na osmimilimetrové stopce a navíc "v ruce" ani neumím představit. Tím nevylučuji, že existují a že se používají, já mám jen kufřík s asi čtyřiceti profily, ale samé malé průměry. S poklesem otáček zejména také klesá kvalita obrobené plochy. Mirek
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

tomast (130) - xxx.xxx.7.86 (?)
2.8.2010 17:05

ad Mirek: klekla mi baterka, takže jsem to nezvládl dopsat...

Máte pravdu, navíc je nesmysl očekávat, že s jednou frézkou 1000W zvládntete úplně všechno, ty nejsilnější mašiny do stolku budou cenově někde jinde a pro řadu aplikací "v ruce" budou těžké...

Pokud jsem psal, že frézy v cizině jsou výrazně levnější, rozhodně jsem nesrovnával ten nejlevnější segment trhu. 

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

Radouš (15) - xxx.xxx.7.142 (?)
2.8.2010 11:52

Makita, Bosh (možná i modrý), Metabo, pod čarou i Narex, cena není až tak důležitá, hledám kvalitu, ač jde jen o občasné využití. Ze zkušeností s jinými výrobky mne to táhne k Metabu, na druhé straně modrý Bosh má dole mnoho fidlátek ani nevím k čemu, ale určitě pomáhají, pokud jen nepřekážejí. Má někdo praktické zkušenosti?

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.25.177 (?)
2.8.2010 15:02

Dobrý den

Většina mobilních a základních truhláren a truhlářů nebo lidí co dělají se dřevem mají to nejlevnější vybevení 1-2tis. a slouží jim bez problému, a nemusejí se bát že jim to někde v garáži nebo kůlně ukradne frézu za 10-30tis.Takže stačí Asist, Ferm,Einhell, Noell a podobné...

Upřímně kam mně to táhne tak k této fréze KW 900 EKA Black&Decker, nikde jinde jsem ji nenašel, a když byla zaváděcí cena stála kdysi snad 5tis. bohužel se do půl roku se vyprodala ale opravdu nádherný kousek.

Dobrý je třeba i zelený Bosch taky moc pěkný.

Frézy se nechají sehnat sada 12ks v kufru v ceně 500Kč, levnější v cizině nekoupíte možná na tržnici v polsku Eurotec a jiné bláta...

Metabo-Narex tam bych do těchto fréz moc nešel.

M.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.25.138 (?)
2.8.2010 15:02
Ja mam hobby bosch POF 1100 AE. Ma 1,1kw motor, regulaciu otaciek, 8mm kliestinu. Regulaciu pouzivam - je to podobne ako pri flexe - vacsia freza, vacsia obvodova rycholst a vtedy znizujem otacky, alebo ked frezujem ABS hrany na drevotrieske, tak su lepsie nizsie, plast sa potom netopi a nepali. Ked uz nic, aspon ta freza nie je taka hlucna na nizsich otackach
Ta Boschka ma tieto nedostatky (upozornujem, ze patrim k tym co si potrpia na presnost):
1. Moc tvrde pruziny - velmi zle sa nastavuje hlbka frezovania
2. Po zaaretovani sa cela horna cast vrati asi o 0,2-0.3 mm hore, takze hlbku frezovania treba nstavovat o toto cislo vacsiu. Nezda sa to, ale je to otravne a hlavne kvoli bodu 1 je to tortura. Riesilo by to mikro nastavenie, ktore ma vyssi model.
3.Aretuje sa len jeden stlpik a kvoli voli na stlpikoch sa po zaaretovani freza malinko nahne na jednu stranu, takze hlbka frezovania nie je rovnaka na oboch stranach - to je problem ked musite byt velmi presny - napriklad pri ABS hranach. Problem je este horsi tym, ze ked to aj nastavite tak ako treba, pocas frezovania zatlacite viac na frezu na strane nezaaretovaneho stlpika a frezka zajde malinko hlbsie - niekedy to staci na to aby vam zobrala hornu vrsvu drevotriesky a uz to pekne nevyzera.

So vsetkym sa da zit a da sa spravit aj pekna presna praca, ale je to otrava s tym nastavovanim. Teraz by som ju uz nekupoval, vtedy som vsake nevedel na co si dat pozor.
Este si pozrite vysku zdvihu, ci vam bude stacit 35mm, alebo potrebujete ist hlbsie a treba vam 50...
Ak mozete chodte do profi triedy, obzvalst ked chcete robit toho viac a pracu si aj uzit.

Juraj
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.215.221 (?)
2.8.2010 15:42

Mrkněte zde a uvidíte, jestli by vám to nestačilo.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
3.8.2010 10:05

Juraji, díky za Váš velmi fundovaný příspěvek. I když ještě nejsem zcela rozhodnut, moc mi pomohl. Ujistil mne v tom, že je lépe si koupit kvalitní nářadí, které člověka těší, než si později nadávat.

Einhell určitě ne, pokud někdo definuje toleranci do 1mm jako běžnou a dostačující, tak tomu se říkávalo zemědělská vůle, stačí na to, aby to šlo sesadit k sobě. 

K BD nemám vůbec důvěru od zakoupení jejich příklepové vrtačky před mnoha léty a za dost peněz. Byl to pěkný šmejd. Ale u doporučované frézky - stačí její typ hodit do Googlu a uvedený typ hned nabízejí v mnoha prodejnách, takže kdo po něm touží, může svoji touhu snadno naplnit.

Nevím,  proč je profi Metabo s nastavovacím mikrometrem zavrženo, i když modrý Bosh se zdá lepší - ale i výrazně těžší. Ale pořizovat si frézky dvě -  lacinou a lehkou a k tomu profi a těžkou, to je i na mne příliš. R.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

3.8.2010 14:27
Rad som pomohol.
Co sa tyka vykonu, tak to je hlavne o rychlosti opracovania. Pokial nepotrebujete robit na cas, aj slabsia freza spravi danu pracu, len musite ist na viac krat. Urcite 1800W supa by bola dobra, lebo spravi cokolvek a okamzite, ale je to aj tazka krava a praca s nou bude pri mensich veciach komplikovana...
Ked uz ste nacali to Metabo, aj som pozeral po OFE1229, ale zial bola mimo mojho rozpoctu. Pravdu povediac neviem ako sa s nou pracuje, ale velmi sa mi paci :). Mimochodom ma aj konstantnu elektroniku, ktora udrzuje otacky aj pri zatazi. Mam to na uhlovej bruske a dost to pomaha pri rezani.
Juraj
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
4.8.2010 7:49

Napadla mne kacířská otázka:  Nevím, do jaké míry lze profi horní frézku používat upnutou ke stolu jako stabilní a jak je pak práce přesná - snad více než " v ruce". A otázka - není pak lepší např. stabilní Proma SF 40/1500?  Myslím pro práci typu - výroba stolu s deskou z více segmentů, různých dvířek, dveří apod. Pochopitelně odpadá mobilita, ohraňování trámů apod. Jak to vidíte, Juraji?  (Či kdokoliv jiný ) R.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

4.8.2010 9:56
S tymto nemam skusenosti, takze uvadzam svoj laicky nazor. Na opracovanie malych a strednych kusov dreva, asi bude lepsia stolova freza, ale ked chcete opracovat velky kus dreva, ktory uz rozmermy prevysuje velkost stola frezy, moze to byt problem. Navyse je rozdiel viest frezu kedy citite ci sa trapi alebo nie poroti tlaceniu velkeho kusa dreva oproti freze.
Existuje aj kompromisne riesenie - frezovacie stolceky na horne frezy. Aj tu uz bola taka diskusia. Napriklad Wolfcraft Master RT 540. Ale skusenosti nemam. Rozhodne vsak zmena hlbky frezovania bude pohodlnejsia na stolovej freze ako na hornej frezke upnutej v stoliku.
Znacku Proma nepoznam, ale ta cena vyzera velmi nizka na taky velky stroj - cena je porovnatelna s najlacnesimi hornymi frezami od znackovych vyrobcov.
Snad poradi niekto, kto uz tymto vyvojom presiel.
Juraj
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

Miloš Vysloužil (343) - xxx.xxx.65.50 (?)
4.8.2010 13:33

Protože jsem na ruce levý, používám horní frézku pouze upnutou v stolku jako stabilní. Konstrukce stolku umočňuje obrábět jen poměrně malé kusy dřeva, ale práce je vcelku snadná a bezpečná. Nesmíte mít ovšem přehnané nároky na přesnost frézování, stolek je typická čína v tom horším slova smyslu.  Stolek lze jednoduše upravit, aby zvládl i širší kusy dřeva,  trochu na úkor přesnosti práce.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.175.26 (?)
4.8.2010 21:23

Mrkněte na Extol Premium. Mám s tímto nářadím vcelku dobré zkušnosti a uvaýuji i o koupi jejich frézky. Verze Premium se liší opravdu provedením, použitím kovů atd... RT 1200 EH

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

4.8.2010 23:15

Dobrý večer

S zakladatelem to je opravdu těžké, dá cenu 5tis. za tu cenu nekoupí nic dobrého, jen kvalitní frézky budou stát nad 2tis. a zbývá mu 3tis. to znamená za to nekoupí ani středně kvalitní hobby natož aby zde psal o nějaké vůli a nesmyslech, kdyby Pán věděl tak veškeré frézy mají nějakou vůli, a vůbec do 10tis. ji budou mít všechny stroje sebe lepší značky.

Prosím nechte Black&Deckera být, dělá opravdu velmi dost, a kvalita je někdy ve vyšších a nejvyšších třídách velmi slušná.Takhle by tu každý mohl napadnout jakou koliv značku s jakou nebyl spokojen na jakou koliv by se našlo mnoho chyb nebo nespokojených zákazníků potom by se odbočilo někam jinam zbytečně.Každý si má zvážit a šáhnout do svědomí je jasné když budu s jakou koliv věcí špatně zacházet nevydrží, a gort v hobby třídě.

Jestli nekupujete v obchodních domech a marketech, určitě nekoupíte špatně skoro žádnou věc, vyjma nejlevnější e-shopů.

Markety jsou hrozné nakupují od výrobců nasmlouvané nejlevnější výrobky co jim na zakázku vyrobí.

Podle toho co zde píšete, vám na to hraní bude stačit fréza za tisícovku + za dalších 1500,-kč kvalitní frézy.Jako mobilní výborná věc.Zkuste a uvydíte vždy danou věc můžete prodat třeba na aukru... a koupit lepší.Pak hlavně zjistíte co vlastně chcete, a jestli budete po baráku šolichat pár prken, určitě ten milimetr nepoznáte.Velké frézy budou těžké, horší manipulace, více síly a menší flexibilita.

M.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.220.250 (?)
5.8.2010 7:55

... jen kvalitní frézky budou stát nad 2tis.... Podle toho co zde píšete, vám na to hraní bude stačit fréza za tisícovku + za dalších 1500,-kč kvalitní frézy.

Fréza je upínaný nástroj, frézka je stroj, což asi víte, jenže když to napíšete obráceně, tak je to matoucí. A.W.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

5.8.2010 12:08

Samořzejmně

Myslel jsem horné frézu (stroj)  a k tomu frézy k obrábění dřeva (frézky)

Děkuji

M.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.181.210 (?)
5.8.2010 15:14

Mě to matoucí rozhodně nepřišlo a navíc je tam užito množné číslo u fréz.

MB

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

5.8.2010 17:34

Dobrý den

Děkuji za podporu host - xxx.xxx.181.210 (?)

Samořzejmně zakladatel už reagovat nebude, protože si myslí že za 5tis. vůle nebude, upřímně jsem rád když výrobce udá nějaké vůle než když nic nenapíše a zvedne si cenu,95% kupců to nepozná.Myslím si že obsluha udělá více chyb a nepřesností než celá fréza za celý život.

M.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

duri (149) - xxx.xxx.25.138 (?)
5.8.2010 18:18
Nerozumiem preco sa odbavujete na zakladelovi diskusie. Uplne normalne zadal vstupne informacie, evidentne este s frezou nema skusenosti, netrafil na prvy krat a co teraz? Ideme si z neho utahovat?
Nie je prave myslienkou takychto diskusnych for konstruktivne diskutovat?
poznate vyrok: "Nie je blba otazka, je iba blba odpoved"
Skuste sa zniest z vasho olympu vseksusenosti a vsevedomosti trochu nizsie, medzi nas, "hlupakov" a osvietit nas, ale prosim konstruktivnym prispevkom...
S pozdravom, Juraj
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
5.8.2010 20:01

Juraji děkuji, udělal jste mi radost. Původně jsem nechtěl na osobní tón vůbec reagovat, ale bavme se věcně. Pravdou je, že vercajch kupuji víc pro své potěšení, než z nutné potřeby. A určitě je nás víc.Z nějakého lowendu bych to potěšení neměl. Vždycky, když jsem podlehl nízké ceně a koupil nějaké šidítko, brzy jsem litoval. Osobní zkušenost je vždycky subjektivní, z jednoho výrobku posuzujeme celou firmu. I dobrá značka má např. dobré vrtačky a špatné sporáky či myčky nádobí a objektivní testy -? Zadavatel zadává i výsledek. A tak nám zbývá než náš pocit, zkušenosti naše a druhých - a tato diskuse. A pokud bude věcná, pak budu zvažovat každý názor.

Momentálně se přikláním k modrému Boshi gof 1300 ce. Limit nelimit. R.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.124.6 (?)
6.8.2010 13:59

Na jaře jsem byl v podobné situaci - vybíral jsem horní frézu. I když se neživím truhlařinou, vybíral jsem v relaci profi nářadí. K práci se dřevem se dostanu jen o víkendech, ale rád pracuji s takovým nářadím, se kterým je radost pracovat :-)

Po přečtení mnoha recenzí hlavně na DE / UK webech a prozkoumání horních fréz v obchodech jsem vybral výše zmiňované Metabo OFE 1229 (v té době stálo něco pod 8 tis. Kč včetně sady 6 stopkových fréz Metabo). Neudělali jsme toho spolu tolik, abych mohl posoudit spolehlivost nebo živostnost, ale jsem s ním velice spokojený. Ergonomie je vynikající, chod plynulý, velký rozsah regulace otáček (od 5000) se někdy může hodnit, už zmíněná tachoregulace je moc příjemná (VTC elektronika - udržuje nastavené otáčky i při zátěži). To mikronastavení hloubky frézování na obrázcích působí dost vachrlatě, ale realita je jiná - jedná se o promyšlený, robusní systém. Když frézu vezmete do ruky, cítíte, že se jedná opravdu o kvalitu. Kdyby Vás zajímalo něco konkrétního, ptejte se... (Taková zajímavost - i když jsem kupoval na jaře 2010, je ta moje fréza vyrobena v roce 1998! Ležela někde na skladu 12 let.)

Vámi zmiňovanou Bosch GOF 1300 ce jsem také zvažoval (mimochodem, u ní se vyplatí objednat z UK - Bosch má celoevropskou záruku 36 měsíců, dá se koupit adaptér na tu jejich zástrčku), ale nakonec mě odradilo to celoplastové tělo (jasně, ničemu to nevadí, ale znáte ten pocit - kovový vercajk budí víc důvěry :-).  Myslím, že se vyrábí v USA, kde se také jedná o oblíbený model.

Makitu 3620 také znám, nejméně 10 let ji používá můj táta. U ní by Vám možná chyběla ta požadovaná regulace otáček, ale jinak je to bezproblémová fréza. Já jsem pošilhával po velké Makitě 3612C, z UK jde (alespoň na jaře šla) sehnat za těch 8000 Kč taky. Je to taky oblíbený, spolehlivý model, který se vyrábí snad 20 let. Ale dražšímu nářadí od Makity se snažím spíše vyhnout - jejich servis (konkrétně dostupnost a ceny náhradních dílů) je dost hrozný. Na Makitu 3612C stojí regulace otáček (což je díl, který se prostě občas pokazí) v přepočtu 6000 Kč! Navíc Makita není schopna některé náhradní díly vůbec dodat, a to ani v době, kdy se daný produkt stále vyrábí (osobní zkušenost - mám od nich ohraňovací frézu 3709, není do ní možné koupit 1/4'' kleštiny - prostě se tento díl už nedodává...).

Za úvahu určitě stojí i DeWalt DW621(některé se snad vyrábí na Taiwanu, některé v Itálii) a Perles OF 3 - 808 RE (výroba ve Slovinsku) - jedná se o dost podobné frézy vycházející z legendární Elu MOF96. Dewalt jde sehnat asi za 6500, o něco výkonnější Perles stojí pod 5000. Na zahraničních webech jsou oba modely hodně chváleny.

Zelený Bosch na mě působí dost plastově, to už ten BD vypadá lépe. A bohužel na mě dobrý dojem neudělal ani Narex - kusy, které jsem držel v ruce (jeden v Baumaxu a jeden v Obi), měly docela slušnou vůli ve sloupcích.

Míra

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
6.8.2010 15:09

Míro, díky za obsáhlý příspěvek. Je vidět, že víte, o čem mluvíte...."Když vezmete frézu do ruky, cítíte kvalitu" ... ano, to je moje krevní skupina. Ale využiji možnost pro konkrétní dotazy:

1) Bosch už jsem skoro koupil, ale zmizelo provedení v systaineru, náhradní kufr je univerzální, prázdný, za více než 2 tis. s poznámkou, že molitan si musí každý doplnit sám a kufr vycpat - no toto. Ale líbil se mi u Boshe spodek - jemně laditelný vodící doraz pro fixaci šířky záběru (pokud to dobře chápu). Má to smysl, nebo to, co má metabo stačí?

2) Mtb má jen upínání 8mm - asi je to nejvíce frekventovaný rozměr - Bosch má možností více - je to u Mtb podstatná nevýhoda?

3) Příkon x výkon - to je pro mne trochu nečitelné, fyzikálně by poměr mohl dávat účinnost.. ale to asi nestojí za studování, výkon Mtb je zřejmě dostatečný, otáčky se "nehnou", není asi co řešit?

4) Sadu nástrojů jako příslušenství jsem v tuzemsku na nettu neviděl, zkusím samostatné sady asi extol, napoprvé to asi bude stačit. -? Kufr není, co se dá dělat - mám rád všechno poskládané a uklizené. Třeba ho nějak vyřeším.

5) Předpokládám dobře, že upnutí na stolek, snad i jakýkoliv není problém?

6) Odsáváte prach? Slyšel jsem, že i na kvalitu práce to má značný vliv, snad i na hoblovce, ale zkušenost nemám. Práce na protahovačce Proma je bez odsávání fujtajblová. U všech motorů, zvláště s uhlíky je prach pěkný svinstvo. Nejvíce to snad platí pro sbíjecí kladiva.

Jinak Mtb mám doma několikrát - pilu, kladivo, flexu, aku twinpack a začínám ho milovat. Možná, že jste mne k němu postrčil. Díky. R.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.207.191 (?)
22.6.2011 21:07

Zdravím,

jsem v podobné situaci jako Míra loni na jaře (stejně jako on - nejsem truhlář, nicméně práce se dřevem mne velmi baví). Vybírám kvalitní horní frézku a přikláním se na základě této diskuse k Metabu - nyní vychází na 8.200 Kč. 

Pomůžete mi usnadnit rozhodnutí a ulehči tak mé peněžence? Máte někdo jiný zkušenost s tímto kusem? Lze přikoupit systainer? Uvítám i doporučení nějakého obchodu.

Předem díky za odpověď,

Michal

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.106.249 (?)
23.10.2011 1:36

asi off topic ale mam mac allistra a stolik som si robil sam jaklovy ram na vrchu preglejkova doska v strede obdlznikova diera s uponom a samotna freza je primontovana na nerezovom plechu hrubky 3mm takze sa da kedykolvek jednoducho vytiahnut a pouzivat v ruke alebo zasunut do otvoru a makat na stole.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.121.86 (?)
20.9.2013 22:08

Dobrý den. Mohli byste mi prosím poradit s výběrem frézky, tak že byste napsali co Vám u vaše typu schází, co Vás mile překvapilo a čeho byste se při výberu nové vyvarovali?. Každý totiž pracuje jinak. Někomu jde o "čistý detail", někomu stačí když to do sebe nějak zapadne. Někdo rád, když to "odsejpá" a někdo si se vším rád pohraje. Někomu stačí základ a někdo bohatě využívá všemožné příslušenství. Taky s frézkou někdo dělá jednou za rok a druhý každý den, byť jako kutil. Já mam rád když už něco mám v ruce, tak aby to jšechno fungovalo. Kyž funguje technika, tak už je to jen o těch rukách a hlavě, a neni se na co vymlouvat

Děkuji za Odpovědi

Ondřej

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

kozel_zahradnik (15) - xxx.xxx.193.239 (?)
22.9.2013 20:41

Jo, s tou technikou to mám stejně :-).

Mám 2kW frézku a asi je to skoro dost - příště byl se asi spokojil s méně výkonnou, ale lehčí... ale pod kilowatt bych rozhodně nešel, viděl bych tak 1500W.

Za sebe bych poradil koupit frézku, ke které se nechá dokoupit hodně příslušenství - hlavně vodicí pravítko a související serepetičky. Samotnou frézku používám spíš míň, nejčastěji buď přimontovanou pod stolkem nebo s vodicím pravítkem. Obojí má velké kouzlo a hlavně s tím pravítkem udělám věci, které bych jinak naprosto netušil, jak udělat.

Největší kleštinu mám 12mm a to zpětně hodnotím pro všestranné použití jako skoro nezbytné. Třeba po zamontování pod stolek a s použitím speciálního, ale jednoduchého pravítka a ořezávací frézy 50mm, mám z frézky srovnávačku do šířky pohodlně cca 45mm (takovou frézu už asi do 8mm kleštiny neseženete a i kdyby byla, tak bych se jí radši vyhnul).

Na závěr tedy ještě související špatná zpráva, že kromě dobré frézky potřebujete slušné množství kvalitních fréz. Já používám pájené CMT a žiletkové IGM a jsem naprosto spokojený (ale dost to leze do peněz, to je právě ta špatná zpráva).

Hobby truhlaření zdar.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.121.86 (?)
24.9.2013 23:31

to: kozel_zahradnik

Díky za příspěvek.

Co se týká fréz, vybral jsem taktiku nákupu levné sady s tím, že pak budu dokupovat podle potřeby kvalitnější.

Děd nejaktuálněji řeším, výběr frézek mezi "finalisty" : Fachmann MFT2200; CMT7E a Makita RP2300FCX. Všechny jsou za podobnou cenu, s podobným výkonem a samozřejně i váhou. A ohledně té váhy si nejsem jistý jestli nemůže být překážkou.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

25.9.2013 18:13

Ty frézky co jste vybral neznám, ale všem třem značkám věřím... snad se ozve někdo, kdo nějakou z nich vlastní.

Já mám Festool OF2200, takže podobná výkonová a hmotnostní kategorie a jak jsem psal, příště bych šel asi do menší (takhle si k té těžké výkonné lokomotivě asi časem koupím nějakou úplně malou - ale to nesmím říct před manželkou :-)).

Neznáte někoho ve Vašem okolí, kdo takovéhle těžké tele má? Že byste si s tím zkusil povrtět... jde mi jenom o to, abyste se časem trochu neškrábal za uchem jako já. Ne, že bych si stěžoval, je to výkonný, precizní a domakaný přístroj, ale je fakt, že je to na manipulaci trochu těžké a ten výkon by mi nakonec určitě stačil nižší.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

freedom (6) - xxx.xxx.121.86 (?)
25.9.2013 22:44

Festool OF2200 - to uz je fakt top. 7,8kg je taky pecka. A zdá se, že je to trochu limit... idyž! jak často člověk délá něco nad hlavou?

Druhá frézka je taky řešení, ale tomu bych se rád vyhnul (3 dítě na cestě, žena mě má fakt ráda, ale nervy má taky jen jedny:)) Takhle to mám s vrtačkama, mam 3 aněkdy mi to nestačí a taky je mám denně v ruce.

Obešel jsem bauhaus a obi ale tam jsou jen lehký mašinky s děsivým vedením. Zkusim ještě potěžkat bosche v krámku a možná to zkusim v hornbachu, tak frézujou kuch desky, zkusim se popte)at s čím dělají, jak to jde a co a jak...

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

26.9.2013 21:26

Jo, ta frézka je asi nejdomakanější kus elektrického nářadí, co jsem kdy měl v tlapách, ale je fakt, že něco stojí. Ta hmotnost sama o sobě není fatální, to máte pravdu - pro mě otázka ale stojí tak, jestli by mi OF1400 výkonově nestačila, protože pokud jo, tak mi ty přes tři kila rozdílu nenabízejí nic navíc - a mám ten dojem, že to není daleko od pravdy. Tolik ke hmotnosti.

K vedení - v baubau bych frézku určitě nekupoval (i když známý má tu Hornbaší MacAllister a nestěžuje si), to bych byl nerad, kdybych Vás zvrtal od těch pěkných mašinek, o kterých jste původně uvažoval, ve prospěch nějakého plastového pičince z baubau.

Nakonec, pokud by Vámi vybraná frézka pro nějaké vedení byla připravená, ten jezdec se dá při troše šikovnosti vyrobit i na nějaké jiné pravítko, pokud už třeba nějaké máte k maflíku - abyste ho mohl používat i s frézkou. Pak samozřejmě potřebujete i jinou desku frézky, ale to by taky neměl být problém, buď se nechají koupit a upravit, nebo pokud je jenom na šroubky a ne na ty fajnové zámečky jako u té mojí příšery, tak je to otázka kousku pečlivě obrobené tvrdé překližky. Tady mám dojem, že je trochu averze k dodělávání si různých bazmeků k nářadí, ale často čtu jedno americké truhlářské fórum a pro ně to je celkem normální věc. Koupit originál vedení k frézce bude samozřejmě jednodušší a spíš bych doporučil to, ale pokud si rád kutíte přípravky a chtěl byste to zkusit, můžu Vám pro inspiraci odfotit detaily, jak to má udělané Festool - kdyžtak dejte vědět...

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

xman (52) - xxx.xxx.69.15 (?)
27.9.2013 9:08

Keď už spomínaš Ameriku - v Amerike sú bežným štandardom modulárne horné frézky s vyberateľným motorom typizovaného upínacieho priemeru - v Európe som na podobnom systéme založené videl len zopár modelov vyššej cenovej kategórie, napr. BOSCH GMF 1600 CE ktorý stojí od 12000,- CZK, obdobný Bosch (s trocha menším príslušenstvom) sa v Amerike predáva za 250 USD, teda cca 5000,- CZK...

Dá da kúpiť aj samostatný motor a je k dispozícii množstvo príslušenstva, takže užívateľ si môže vyskladať frézku presne podľa svojich úpreferencií. U nás som samostatný motor v ponuke nevidel, v Amerike sa dá kúpiť od 120 USD. Už som aj uvažoval nad tým, že by som si od niekoho nechal doviezť samostatný motor na zabudovanie do stola, problémom je ale nekompatibilná napäťová sústava v Amerike...

Pre lepší prehľad ako sú tom kolegovia v Amerike stačí pozrieť napr. sem.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.132.123 (?)
27.9.2013 9:27

Tohle není nic neobvyklého, vyrábí to mj. i Makita, jenže se to zkrátka v Evropě neujalo, zrovna jako humpolácké provedení frézek s kruhovou základnou (v tom odkazu Porter-Cable).

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

freedom (6) - xxx.xxx.224.249 (?)
28.9.2013 13:28

Špatným vedením jsem myslel ty zanořovací sloupky, které měly na můj vkus příliš velkou vůli, a při zaaretování se to jestš víc nakroutilo. Každopádně různé přípravky a vychytávky mě dosně baví. Ikdyž leckdy, když se seznámím s cenou, popadne mě deprese. Jakékoli foto bude prima.

O těch anglofonních fórech a literatuře jsem už slyšel. A jak to tak vypadá na pořádné informace se budu muset doučit i jazyky. Většinou to dávám do překladače v googlu, z obrázků vykoukávám ce se dá, zaangažuju půlku rodiny a stejně to neni ono...:)

Co se týče cen jakéhokoli nářadí v Americe... to kapitola sama o sobě. Je lepší se s tím smířit, protože by člověk z depresí nevylezlsad

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

duri (149) - xxx.xxx.142.119 (?)
5.8.2010 0:05
Ak vam nerobi anglictina problem, tu mozno najdete uzitocne informacie a aj nieco k stolikom
Juraj
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

huugh (10) - xxx.xxx.43.21 (?)
27.3.2013 9:46

Váham mezi Narex EFH 36-E9, Bosch GOF 900 CE, DeWALT DW621 a popřípadě DeWALT DW625E (byť ta už je poměrně velká a těžká).

Máte někdo zkušenost s těmito frézkami, příp. doporučení?

Rovněž uvítám doporučení na to, kde a jaké (značku) koupit frézy.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.124.6 (?)
10.8.2010 15:11

Nejsem žádný odborník, ale zkusím odpovědět:

ad 2) K Metabu se dají dokoupit jen menší kleštiny - 6 mm a 1/4'' (ty palcové jdou sehnat levnější ze zahraničí, třeba na ebay). 12 mm u Bosche je určitě výhoda - hlavně u větších průměrů; některé speciální frézy (výrova dveří, kuchyňských linek) se dělají téměř výhradně ve 12 mm. Chce to zvážit, co konkrétně budete dělat :-)

ad 3) Zrovna poměr příkon/výkon Metaba vycházel ve srovnání s konkurencí více než dobře (z hlavy si to už nepamatuju, dá se to snadno vyhledat), myslím, že vlastní výkon obou fréz bude téměř stejný (OK, Bosch bude zřejmě trochu výkonnější).

ad 4) Ta akce skončila někdy na jaře, s extolem zkušenosti nemám, stačit by asi měl. Já mám ty Metabo frézy (dají se pořád koupit samostatně), nějaké hss noname, pár profilových od Makity a CMT.

ad 5) Upnutí na stolek by určitě nemělo být problém, prodává ho myslím i samo Metabo, ale dost drahý, myslím, že tu byl už zmíněný stolek od Wolfcraftu. Já si ho chytám časem vyrobit.

ad 6) Odsávání prachu je určitě hodně důležité - ten plastový adaptér, co se dodává k Metabu funguje dobře (používám jen průmyslový vysavač). Je z tvrdého plastu, takže se může polámat, nový stojí přijatelných 300 Kč. Jde to i bez odsávání, některé frézy ani adaptér nemají, jiné mají odsávání vyřešeno opravdu pěkně - třeba Dewalt DW621 nebo frézy Festool.

Nářadí Metabo mám rád, ale také jsem se už přesvědčil, že ne všechno se jim povede na 100%, tak jako každý výrobce i Metabo vyrábí některé věci na cenu. Já osobně nejsem moc nadšený z levné vrtačky SBE561 (velká vůle vřetena, ale OK, za tu cenu...), pásové pily BAS 317 (jako celek funguje dobře, ale díky několika konstrukčním nedostatkům není výměna a nastavení pásu zrovna hračka). Kromě té OFE 1229 mám ještě vrtačku SBE 850 (používám ve stojanu), kladivo KHE 26, malého mafla KS 54 - ty můžu doporučit bez výhrad.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
10.8.2010 17:25

Díky za odpovědi, to co jsem s určitou nejistotou předpokládal, jste mi potvrdil. Jen ta výhoda Bosche - půlcoulové upínání - mne zase nahlodává. No už je to na mně. Ještě jednou dík. R.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.90.128 (?)
10.8.2010 19:00

Tak pak dejte vědět jakou frézku jste koupil.J.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

huugh (10) - xxx.xxx.40.130 (?)
30.3.2013 20:30

Příp. ještě CMT 8E?

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.113.243 (?)
27.9.2010 3:59

Dovolim si upozornit na horni frezku prodavanou v Hornbachu. Je to ta jejich znacka MacAlister, nebo jak se to pise. Ma asi 1500W a klestiny ma az do 12mm. Ono se to mozna zda jako podradny problem, ale spousta frez (nastroju) se dela je ve velikosti 12mm i kdyz se nejdna o velke prumery. Prave klestiny velikosti 12mm se davaji do frezek az od vykonu nejakych tech 1500W. Je balena v kufru s hronadou nejakych noname frez, ktere ale zase nemuseji byt tak spatne. Kdyztak si koupite "lepsi". Cena tu byla snad 2500kc. Dobra je i zaruka 3roky (snad nekecaji).

Osobne vlastni Narex se 1050W s klestinou 8mm. Jsem velice spokojen, ale jestli mi neco chybi, tak je to moznost upnout jednu specialni frezu od CMT, ktera se kvuli sve delce dela jen s trnem 12mm. Jedna se o kopirovaci frezu s pracovni delkou asi 50mm. Na zarovnavani pracovnich desek neni nic lepsiho. Ale ja bohuzel neupnu. Vedet to drive mozna bych volil prave ten levnejsi a vybavenejsi MacAlister.

Takze tak.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.142 (?)
8.10.2010 11:51

Akční nářadí nabízí frézky Freund či CMT s upínáním 8 a 12 mm, výkon kolem 2kW, samozřejmě poněkud větší váhy. Je to asi daň za upínání 12 mm, kde se předpokládá větší fréza a tudíž i větší potřebný výkon. Neznáte někdo kvalitu výrobků těchto firem?

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

IvanHorseman (56) - xxx.xxx.99.169 (?)
24.6.2011 12:58

Taky se přidám k řadě zájemců o horní frézku.Použití amatérská úprava a údržba chalupy/tedy dvou/. Před cca 1/4 rokem jsem koupil vysloveně low end ve slevě v bau bau za cca 800 Kč vč frézek a říkal jsem si zkusím co to umí, když tak prodám nebo někomu daruji, ale budu vědět co hledám. První práce skončila po cca 10 min, frézka se netočila a navíc vyskakoval sloupek/vnitřní zarážka byla povolená.Takže reklamace, po opravě přinesu domů a sloupek opět vyskočil-zapoměli opravit, takže znovu reklamace a po 14 dnech výzva a vrácení peněz.Takže jsem zase na začátku, ale zkušenost s low endem - mizerná ergonomie, přesnost, nefunkčnost a nazlobený pracovník, a hledám něco funkčnějšího za rozumnou cenu.Okukoval jsem BoschePOF 1200 AE, pak přišla na řadu POF 1400 ACE, jenže o cca 1000,- Kč výše. Jenže je navíc mikrometrický doraz, osvětlení a kufr. B a D - mám špatné zkušenosti, Narex, Makita,Metabo se mi zdá pro mé potřeby zbytečně drahé.Máte někdo ať pozitivní či negativní zkušenosti s tímto typem? Druh práce-pouze dřevo, ribinové spoje, zádlab,...

Ivan

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

duri (149) - xxx.xxx.25.138 (?)
24.6.2011 13:51
V tomto vlakne som pisal o POF1100. Pozrite si ci novsie POFky nemaju tie iste muchy. Pozrite si tento prispevok
Juraj
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.218.139 (?)
24.6.2011 18:28
Zdravim, mam frezu bosch POF 1400 ACE asi pol roka a zatial spokojnost. Nastavovanie je rychle a presne vdaka mikrometrickemu nastavovaniu. Nema ziadne vole na stloupcich, ma celkom dobru ergonomiu. Oproti no name co som mal predtym je to parada. Ale nieje to profi tak zase od toho necakajte zazraky. Ja som stolar a v praci mi uz preslo cez ruky vela frez profi rady ale tie su cenovo niekde inde. Ja si myslim ze ta boschka ma dobry pomer cena/kvalita a kupu nelutujem.
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

PedroKV (171) - xxx.xxx.184.232 (?)
15.11.2012 18:40

Taky jsem koupil Bosch POF 1400 ACE. Po cca 10 minutách práce začly problikávat LED diody osvětlující pracovní prostor. Jel jsem přes Prahu, tak v pondělí jsem to dal prodejci a ve čtvrtek (dnes) se to vrátilo opravené. Jinak jsem s ní spokojen. Škoda, ale že nelze upnout nic většího, než 8mm. S Božkou jsem spokojen. Mikrometrické nastavování je super. Malá výtka je k tuhosti pružiny a druhá k odsavači třísek-ne každá fréza jím projde a když se zapomenete a po dofrézování vyjedete s frézou nahoru, odsavač odrbete.

Levnější z Makit nemá nastavování otáček (využívám) a nemá přisvícení. Přisvícení je fakt vychytávka.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.185.138 (?)
24.6.2011 22:02

Spoustu doplňků se dá najít k různým typům na trend-uk.com Vyberete brusku a je seznam, co se dá dokoupit. Velmi přehledné. U Boschů nejsou kopírovací kroužky v ceně, alespoň podle recenzí na Heureka.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.247.58 (?)
25.6.2011 3:38
HITACHI M8V2 5.299,- vč. DPH 1150W 11-25tis ot./min. 8mm Šel bych do ní... Frézku sice zatím nepotřebuji, ale chtěl bych mafla a přímočarku. Dost důkladně jsem je na krámě prohlížel a myslím, že ve svojí "internetové"cenové relaci nemá tohle nářadí moc konkurence... Šťastnou ruku při výběru, Miloš.
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.1.1 (?)
13.11.2012 17:32

Také nyní vybírám horní frézku.Našel jsem Makita RT0700CX2 je to kombinované nářadí, kde je možné měnit tři druhy pracovních nástavců.Líbí se mi, cena dostupná, ale zdá se mi slabá.Máte jí někdo, je to vhodné pro běžné truhlářské práce?

Děkuji

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.218.10 (?)
14.11.2012 12:32

Mám přesně tuhle horní frézu od Makity cca 2 měsíce. Musím říct že jsem nadšenej, výkonově dostatečné. Předtím jsem pracoval s zeleným Boschem staršího data výroby. Taky bez problémů, ale dnes na trhu jsem zvolil tuto Makitu. Pokud by vás cokoliv zajímalo mohu odpovědět.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.1.1 (?)
16.11.2012 8:34

Děkuji majiteli frézky Makita RTO 700 CX2 za reakci na můj dotaz. Tato kombinovaná frézka se mi velice líbí, ale obávám se malého výkonu 710 W. Největší zátěž frézky je asi při frézování drážky v plném zanoření 50mm po dobu několika hodin, je schopná i takové práce?

Karel

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.16.101 (?)
16.11.2012 11:05

Tak to vám řeknu, že frézka to nedá, a pokud by byla výkonná frézka, tak to utaví frézu. Tímhle stylem se nefrézuje.

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.225.176 (?)
20.10.2013 14:59
Chcel by som sa opýtať akú ma hĺbku úspechu, frézovania a aká široká frézka do nej vojde.ďakujem
Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.16.101 (?)
14.11.2012 17:22

Pokud hledáte frézku na "běžné truhlářské práce", tak hledejte ty s výkonem 1500W a víc, kleštinou 8mm a víc a nekupujte sady fréz za 500Kč, raději kupte jen tu, kterou skutečně potřebujete, ale kvalitní. Ona ta kvalitní fréza stojí třeba 500-800Kč/ks, ale vyplatí se to. Silnější frézka už se dá, při troše zručnosti namontovat do stolu a pak s tím už můžete dělat daleko pohodlněji a rychleji. A tohle bych vám doporučil, i kdyby jste byl jen kutil, který to vezme do ruky jednou měsíčně. Sám jsem měl kdysi ferm - aušus, m.j. se pořád prášilo do vypínače, takže to po nějakém čase nešlo zapnout- rozebrat-složit a za čas znovu. Navíc to bylo subtilní, kolísaly otáčky. Pak jsem zkusil MacAllister - vypadalo to robustně, výkon asi 1500W, mile překvapil zátěžový regulátor, když jsem snížil otáčky, nesnižoval se krouťák. Jenže zase pro změnu to celé vibrovalo a těch spousta různých štelovátek z toho odpadávalo za chodu.A jak to bylo robustní, tak to bylo i těžké do ruky... Teď mám Makitu a jsem spokojen. A hádejte, co mě vyšlo dráž? Jestli ty dvě hračky nebo Makita?

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.72.149 (?)
14.11.2012 17:48

Přidávám se k tomuto názoru. Ale ještě chci doplnit dle mě jednu důležitou věc: Aretace výšky. Mnoho fréz má toto zajištění na sloupku, který je u dorazu. Potom je na druhém sloupku volná a může se i při malém přitlačení pohybovat- měnit tloušťku úběru. Pokud je u jednoho sloupku doraz a u druhého zajištění, pak je nastavení hloubky stabilní. Důležitá je i regulace otáček. Jinak máme frézy 2x Metabo 1300W, Triton 2kw (dodává unimax) a DWT 1500W. Triton je na velké práce, ale kvalitní. Má dokonce bronzové vložky na sloupcích. DWT funguje, ale je nutné dodělat vodítko a p. a i dále nic moc. Pokud se jedná o frézy, tak mám jinou taktiku. Koupit rozmnou hobby sadu a k ní dokoupit vždy frézu profi na konkrérní druh práce, které bude víc. Ono je potřeba mít základní sadu, Podle vlastní zkušenosti vím, že je potřeba vždy víc fréz a když chybí, tak to velmi vadí.

FO

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.106 (?)
24.3.2013 9:59

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s frézkou "Hongda HDA1205" je to frézka co prodává unimax pod názvem 612 MAX, dal bych odkaz, ale smazalo by se to. Neví o ní někdo něco?

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.91.3 (?)
25.3.2013 14:07

Osobne vlastním frézku z unimaxu pod označením 68 SMART, čo je podľa mňa tá istá frézka, na ktorú sa pýtate, iba zo slabším motorom a s upínaním 6,8 mm.Používam ju dosť často, zatiaľ bez problémov, za tie peniaze sa mi oplatila.Na vodiacich stlpcoch má malú vôlu, no nepovažujem to za príliš veľký problém, tú vôlu budú mať aj drachšie stroje.Ak netrváte na upínaní 12 mm, tak Vám doporučujem, túto frézku, ušetríte nejaké peniažky

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.7.106 (?)
26.3.2013 7:35

Moc děkuji, vaše frézka je opravdu menší sestřičkou (HDA 1204) té co se mi zamlouvá (HDA 1205) tento model bych právě moc rád kvůli 12 mm frézám. Nechce se mi moc vrážet do frézky 2500 se dá ještě kousnout, raděj bych finance pak směřoval k frézám a kdyby všechno fungovalo, tak až by odešla frézka, tak by se třeba dalo uvažovat o kvalitnější. Každopádně su rád, že říkáte frézka je zatížená a zvládá to. S vůli na sloupcích počítám už jen když se na ni člověk podívá, že veškerá aretace je jenom na jednom sloupku i s dorazem. Každopádně díky

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.91.3 (?)
26.3.2013 13:33

Rád som pomohol, tá moja fréza je motorovo fakt v poriadku, ešte som necítil, že by sa pri práci zahrievala, a to som neraz pracoval s dosť tupými nástrojmi (frézkami)

Připojit reakci

Jakou horní frézu?

host - xxx.xxx.210.64 (?)
7.4.2013 12:06
Dám sem čerstvou zkušenost pro kutily, kteří se rozhodují pro koupi-koupil jsem bosch 1400 pof se základní sadou fréz bosch zdarma za 3300kč.Využití předpokládám sváteční, přesto ferm apod. do baráku nechci, brní to v ruce neskutečně.Tento bosch je klidný i na max. otáčky, výhoda je jemné dolaďování, světlo tam je, ale nutné není.Je to v kufru, kde je navíc kleština 6a8 mm+1/4+fréza+sada fréz v krabičce, co víc si přát.Jsem s ní max. spokojen, za ty peníze supr, je to první věc od zelenýho bosche, od profi bosche mám jen akušku, jinak narex, dewalt apod.Myslím, že to je to pravé hobby.
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Aku vrtacka Makita nebo Bosch?10215.4.2014140285
Opravdu dobre vrtaky1615.4.20143568
Kompresory2313.4.201433318
Nářadí zn. Parkside - prodáváno v Lidlu35613.4.2014594573
Jaký svěrák2111.4.201410259
Aku vrtačka Protool - najde se odborník?1010.4.201417186
Vrtacka do kovu a dreva228.4.201411532
Problem s hoblovackou Güde GAH 1300148.4.20141096
Kombinované kladivo196.4.201416109
Jakou značku průmyslového vysaveče Narex, Kärcher, DeWalt - jaké máte zkušenosti404.4.201421666
Levné nářadí - koupit/nekoupit? Jaké a proč?2173.4.2014305908
125 kotouč na dlaždice (keramiku)629.3.2014602
Lepidlo Mamut1429.3.201413360
Pochlubte se s Vašimi vychytávkami a zlepšováky12516.3.2014203171
Stolařská svěrka - prokluzuje176.3.201412465
Pojistka přetížení u kompresoru724.2.20141739
Výběr většího vysavače na stavební prach2020.2.201410517
Jakou brusku na řetězy?2219.2.20145414
Leštička na kovy 117.2.2014730
Bruska na pilové kotouče s SK plátky116.2.2014690
Kvalita nářadí ze supermarketu1416.2.20143264
Kotoučová bruska sovětská 1982 - prosím o radu 316.2.20141201
Pila KDR 1041711.2.20143350
Nastřelovací hřebíky Bea110.2.2014408
Protahovačky48.2.20141032
Black a Decker - multifunkční bruska Autoselect138.2.201411211
Ma zmysel opravovat Malys?115.2.20146016
Čelovka364.2.201421389
Výměna Li-ion za NiCd akumulátor153.2.20148877
McAllister163.2.201418294
Brusné papíry do PHS 160 A121.2.20143552
Jakou přímočarou pilu?2227.1.201411695
Pračka1124.1.20149000
Výběr vrtačky1520.1.20143223
Bruska na pilové kotouče (ostřička)419.1.20144135
Podlaha317.1.20141656
Jaké koupit kombinované kladivo3413.1.20146925
Cel Ion multi PRO 310.1.20141695
Štípačka - zádrhel39.1.20141613
Výměna ložisek pračky920.12.20133217
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Zahrada - rostliny, ovoce, zelenina, hnojiva, škůdci, zahradní technika, stavby, bazény, jezírka
Výměna kola u kolečka :(11:18
Jakou benzínovou sekačku s pojezdem10:58
Rakytník - jaké velikosti dorůstá10:51
Mochna plazivá v lučním trávníku10:49
Velikost semen okrasných tykví10:44
Výměna kola u kolečka :(10:37
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media 1999 - 2014