Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Dílna a nářadí > Vrtáky do kovu

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.72.149 (?)
4.3.2016 13:18

Už se to tu komplikuje, tak se to pokusím vysvětlit. třída 19 zahrnuje nástrojové oceli, t.j. jak uhlíkaté, tak slitinové. Neviděl jsem vrták na obrábění kovů (různé ploché vrtáky do dřeva bývají i z ocelí uhíkatých) jiné něž HSS, což jsou oceli slitinové a jsou ve třídě 19.

FO

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Už se to tu komplikuje, tak se to pokusím vy..., host, 4.3.2016
No a , host, 4.3.2016
Nepämátám sa na, host, 4.3.2016
Běžné a dobré vrtáky se dělají z nástojové o..., host, 4.3.2016
HSS je a bol vždy základný materiál na výrob..., host, 4.3.2016

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.161.12 (?)
3.8.2012 18:14, počet návštěv: 27515
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, jaký použít vrták do kovu do běžné vrtačky? Máme doma hodně nerezu - ploty, výztuže, nosníky,... A už jsem do nerzi několikrát vrtal běžným černým vrtákem a bylo to "o hubu". Rád bych koupil sadu HSS - G - Co, ale bojím se, že se do ruční vrtačky moc nehodí. Brácha mi tvrdí, že jsou dělané do stojanových vrtaček a budou se lámat. Opravdu jsou tak moc křehké?

Připojit reakci   

Vrtáky do kovu

Pylorus (199) - xxx.xxx.8.216 (?)
3.8.2012 18:22
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravim, obycejne vrtaky jsou na nic. Koupil jsem hloupě několik sad v Bau Bau a stačí tak na vrtání běžného železa. Když jsem potřeboval provrtat ušlechtilejší materiál nebo dokonce nerez, tak se vrtáky téměr nechytaly. Zakoupil jsem HSS vrátky průměrů které jsem potřeboval - nic levného, třeba 10mm stojí k 200Kč, ale zatím naprostá spokojenost. Jednou se mi vlastní nešikovností podařilo zlomit 3mm vrták. Ostatní jsou naprosto perfektní, takže doporučuji. 

PS. Naprosto nedoporučuji sadu vrátků od firmy Black und Decker (ono vlastně skoro všechno od tohoto výrobce není nic moc. Příjemně naopak překvapila Makita, která k akuvrtačce dodala moc pěkný set s ucházejícími vrtáky.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

3.8.2012 18:32

Já pokukuji po sadě od Boshe - Sada vrtáků do kovu HSS-Co 135° 13dílná

Taky mě zaujala sada od firma Ruko, kterou ale neznám :-(

RUKO Sada vrtáků do kovu HSS-G CO 19dílů RU215214

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.51.81 (?)
14.12.2012 10:12

ta BOSCH sada tiez nieje nic moc, su lepsie ako tie najalcnejsie to urcite ale ze by to bola nejaka extra vyhra to sa poevdat neda, vlastna skusenost

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

ronyx (27) - xxx.xxx.3.246 (?)
3.8.2012 19:53

Dobrý den,

při vrtání do nerezu není ani tak rozhodující, jaký vrták použijete, ale jak budete vrtat. Dřív se nic jiného než běžné vrtáky (tím myslím kvalitní českou výrobu, ne dnes převážně nabízené vrtáky tzv. z bláta) nepoužívalo ani na nerez. Samozřejmě, pokud použijete vrtáky potažené kobaltem (HSS-CO), vydrží víc i při nesprávném zacházení, ale taky Vás to bude víc stát, pokud ho náhodou zlomíte. Podle mého názoru se to domů nevyplatí.

Při vrtání nerezu rozhoduje hlavně to, jaká je řezná rychlost, čím vrták chladíte (laicky mažete) a jak je naostřený. Pořadí platí tak, jak jsem ho napsal (předpokládám naostření na běžný vrcholový úhel a běžný "podbrus").

Ad řezná rychlost

nejčastější problémem je,  že vrták v nerezu přestane vrtat, dojde k jeho "spálení", tzn, že se přehřeje nad povolenou hranici a materiál vrtáku se začne natavovat do materiálu vrtaného. Příčina - vysoké otáčky. Vrtá se vždy na nejmenší dostupné otáčky - čím méně, tím líp. Velikost posuvu do řezu u strojního vrtání velkou roli nehraje (samozřejmě, pokud se to nepřežene a vrták se tlakem nezlomí)

ad chlazení (mazání) vrtáku

pro vrtání nerezu je potřeba vždy vrták chladit (mazat). Ideální je kvalitní řezný olej. Pokud není k dispozici, lze použít i obyčejný strojní olej. Platí, že chladíme (mažeme) raději víc než míň, většinou i několikrát v průběhu vyvrtání jedné díry. U ruční vrtačky to řeším tak, že vrták do oleje prostě vždycky namočím (stačí špičku).

ad ostření

vrták stačí klasicky naostřený, není potřeba speciální ostření, jen by neměl být tupý, protože pak se rychleji zapeče a spálí. Pozor na to, že dnes nejsou všechny vrtáky, co koupíte v obchodě, hned ideálně naostřené. Už jsem viděl i nový vrták, který byl tak "naostřený", že by s ním bylo problém vyvrtat díru i do dřeva.

Pravidla pro bezproblémové vrtání do nerezu:

- vrták se při vrtání nesmí "ozvat" - pískání apod znamená, že bud jsou vysoké otáčky, vrták je špatně naostřený a nebo je málo namazaný.

- pokud se vrták "ozve", je potřeba okamžitě hledat příčinu - otálení může znamenat nejen zničení vrtáku (minim. ho spálíte a poškozenou část budete muset odbrousit), ale v horším případě si vrták natavíte tak, že se jeho materiál napeče do vrtaného materiálu a pak budete bud několikrát za sebou brousit, aby jste se skrz tu tvrdou slupku dostal nebo, v horším případě, budete muset použít např. správně naostřený (to už se doma dělá docela špatně) vrták s tvrdokovovým plátkem. Varianta je ještě vrtat z druhé strany materiálu, ale ne vždycky to jde.

Je jen na Vás, kterou z možností, které jsem se snažil popsat, si vyberete. 

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.249.198 (?)
3.8.2012 20:55

K příspěvku "ronix", který je správný a problém vystihující něco s dovolením doplním. Nesnažit se do hůře obrobitelného matriálu vrtat díru "na jeden zátah" ale důsledně předvrtávat. Druhá taková finta jak vráku ulehčit a snížit "třecí práci" je snížení příčné hranky na hrotu podbroušením. Ta příčná hranka tam musí být aby se šroubovice vrtáku nerozpadla ale u hrotu může být podbroušena. Ta hranka totiž nesplňuje řezné podmínky pro ubrání třísky a pouze materiál vytlačuje stranou a tím pádem i vytváří značné teplo a tam se vrták obvykle i "spálí".

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.229.7 (?)
3.3.2016 8:11
Dobrý den! Čtu si příspěvek a žasnu. Proč máte u chlazení vrtáku v závorkách (mazání)? Taková rada není neznalému ani pomocí, abi vysvětlením pojmů. Když se vrták má chladit, použije se emulze na vodní bázi. Většinou směs olejů, které s vodou emulzi tvoří. Tu pak dodáváme v hojném množství, abychom nástroj i materiál ochladili a hlavně odplavili drobné špony. Pokud nemáme emulzi, vystačíme velmi dobře s mýdlovou vodou. Pokud na vrták, či pilu nanesete olej, veškeré piliny v něm zůstanou a ten pak funguje jako brusná pasta.Vrtáku zničíte fasetu a pile šraňk. Spousta lidí si myslí, že když namaže pilu, vydrží mu na věky. Opak je pravdou. Též používání všelijakých řezných sprejů je na vrtání hloupost.Ve většině případů jsou po odpaření toxické a vrták nijak neochladí.Jsou dobré pouze na řezání závitů. S pozdravem Josef Peřina
Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.241.91 (?)
3.3.2016 11:38

Dobry den p.Josef Peřina, nedopustim sa siahodlheho teoretizovania, ale prakticke skusenosti mam odlišne:

Ked pouzivam kvalitny REZNY olej, tak vrtak sa tak nehreje a vydzi vyvrtat viac dier ako pri vrtani bez rezneho oleja.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.199.251 (?)
3.3.2016 21:32

Všechny závitové automaty na výrobu šroubů třískovým obráběním používají řezný olej. Nic lepšího není. Nejenže chladí ale zmenšují tření a drsnost obrobeného povrchu je někde úplně jinde.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.72.28 (?)
3.8.2012 20:47

Ja som zacal s HSS-R znacky Pirahna - product Black and decker. s nimi som bol velmi nespokojny. Jeden vrtak v krabicke uz bol krivy. Celkovo sa velmi rychlo otupili.

Pokracoval som s Bosch HSS-G - to uz bolo lepsie. Ostre, rovne, slusna vydrz.

Medzi tym som si nieco precital o tom co znamena HSS-R-G-Co-TiN a rozhodol som sa skusit kobaltovy (Hss-Co). Potreboval som navrtat asi 140 dier primeru 4,5 mm do 3mm hrubeho oceloveho L profilu.

Jeden kobaltovy vrtak vo vrtacke v stojane to zvladol bez chaldenia, bez mazania. Potom som s nim este vrtal do pozinkovaneho zelezneho plechu 2,5mm 60 dier. A stale vrta.

Takze u mna je to jasne, ked zlomim alebo otupim HSS-R alebo HSS-G vrtak, nahradim ho novym HSS-Co. Takto postupne prezbrojujem.

Pozrite si porovnanie HSS-R a HSS-Co a rozhodnite sa:

Video 1

Video 2

Juraj

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.196.253 (?)
5.8.2012 10:21

Pěkná videa. Díky. A.W.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

6.8.2012 20:20

Hezké videa. Řekl bych ale, že pán s vrtačkou osazenou HSS - Co se tak nějak víc snaží :-) Ale jsem rozhodnut pro HSS - Co. Děkuji všem za obsáhlé informace.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.107.237 (?)
6.8.2012 21:14

jj, pán s HSS žhaví vrták bez přítlaku, a pán s HSS - Co vrtá jak se má = reklamní zkreslené video, ve skutečnosti by vyvrtali stejně a rozdíl by byl až v životnosti. A kdyby občas namočili do oleje, tak by měli vyvrtáno o dost rychleji.

Sadu HSS - Co asi 20 vrtáků 1 - 10 jsem kupoval v Lidlu v D myslim za 8 euro, zatim spokojenost, určitě lepší než klasické HSS (z nástrojárny = opravdu HSS a ne čínská parodie). Občas jsou vidět i v CZ Lidlu, ale nevim jestli je stejná i kvalita...

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

duri (181) - xxx.xxx.30.200 (?)
6.8.2012 23:11

Ti chlapici robia porovnavecie testy a vysvetluju princip a vyhody niektorych vlastnosti Metabo produktov. Podla mna sa snazia byt objektivni. Vid druhy test na stojanovej vrtacke. Tam to moze ovplyvnit uz len teta gravitacia... kazdopadne moje skusenosti s HSS-R, G a aj Co, potvrdzuju to co tieto videa.

Juraj

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.107.237 (?)
7.8.2012 14:13

Nejen gravitace, ale třeba jiné broušení, mírné otupení nebo vyhřátí toho co má být horší, jiný materiál do kterého se vrtá, mazání toho co má být lepší - těch možností jak ovlivnit výsledek je hned několik ;-)

To s ruční vrtačkou zkreslené bylo, takže se nedá věřit ani testu se stojanovou vrtačkou (je možné že zkreslený nebyl, ale věřit tomu nejde)

To ale nemění nic na tom, že HSS-Co jsou lepší než HSS.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.179.82 (?)
12.12.2012 16:03

Hezké porovnání vrtáků a myslim si, že ani moc zkreslené není. Zkuste někdo takovy test natočit a uvidíte, že vždy se najde nevěřící Tomaš. Když se zeptáte kohokoliv z kovo průmyslu, řekne Vám HSS-Co - jelikož : delší životnost, rychlejší vrtání = ve finale ušetříte čas a to jsou peníze.. Michal

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

16101 (1038) - xxx.xxx.16.101 (?)
12.12.2012 16:23

Na video jsem teda nehleděl, ale můžu potvrdit z praxe, HSS-Co jsou velice odolné a při dobrém zacházení jsou pro kutila na celý život.  Svého času jsem 3 sady kupoval od firmy Novato. No ono už to bylo koncem minulého století, ale vím, že to nám nikdo jiný tehdy nenabídl. Měli ale obecně velice kvalitní věci. Věřím, že v dnešní době už je možnost širšího spektra.Samozřejmě je ale nemůžete koupit v Lidlu, či Baubau.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.175.210 (?)
12.12.2012 19:20

Video jsem také neviděl. Vrtáky z Lidlu, Hornbachu, nebo Baubau nechci ani vidět. Soused si koupil pár vrtáků o průměru 6mm v puchýři od Horbach, lámaly se i v suku při vrtání dřeva. V poslední době kupuji jen ty "potažené cobaltem", nemůžou se brousit, jinak je cbaltpovlak fuč, ale jsou nelépe naostřené. Běžné HSS musí jeden vybírat. Nestejné vrcholové úhly, nestejná délka břitů, dokonce plusový úhel hřbetu. To nemůže vrtat ani ve stojanovce, natož v ruce. Dá se klidně konstatovat, že velká většina vrtáků je šmejd. Stál jsem před problémem, vyrobit z šestky plechu zámečnickým způsobem pár věcí. Hornbach vrtáky z puchýře - blistru v počtu 10ks neprošly tím plechem ani třikrát, dvě dirky durch, třetí načatá. Co teď. Vytáhl jse krabičku ve které mám uložené vrtáky. Narazil jsem na vrták ze Zbrojovky, v anlických mírách - palce, který už měl ve fabrice z které jsem si ho vypůjčil již několi tisíc dírek do podobného materiálu bez broušení za sebou. Upnul do černé Narexky a vyvrtal potřebných 800 otvorů, a může se s ním vrtat dál. Můžeme se ptát, kde je kvalita. No přece v p....

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.192.242 (?)
3.3.2016 18:05

zo skuseností možem povedat, že kvalita dnešných bežných vrtákov je už žalostná. Su síce neporovnatelne pružnejšie, ale životnost naostrenia je mizivá. Viac menej sa nás výrobcovia snažia dotlačik ku kupovaniu HSS a ich kombinácií. HSS CO vrtáky su mimoriadne odolné, no radi sa lámu pri nevhodnom zaobchádzaní. Radšej ale zlomím 2 kvalitné HSS vrtáky, než ako sa trápit s bežným vrtákom, ktorý sa tupí svetelnou rýchlostou. Su situácie, ked nie je možné predíst zalomeniu vrtáka. HSS vrtákom najviac vadí ohýbanie zlým vedením. Ostrie najviac ničia nekvalitné slabé vrtačky, ktoré maju nízky krutiaci moment a tak sa hendikep vrtáčky obsluha snaží kompenzovat zotrvačnostou-príliš vysokým počtom otáčok.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.175.165 (?)
4.3.2016 10:14

HSS je a bol vždy základný materiál na výrobu vrtákov. Nijaký normálny vrták do kovu neni vyrobený z inej menej kvalitnej ocele.No a vrtáky nikdy neboli lacné.

Samozrejme dajú sa kúpiť vrtáky aj za 7 alebo 10centov /kus.Len potom sa člvoek nemôže diviť že napríklad ohne vrták alebo zrovná závit.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.199.251 (?)
4.3.2016 11:06

Běžné a dobré vrtáky se dělají z nástojové oceli třídy 19... Výkonnější se vyrábí z HIGH SPEED STEEL (rychlořezná) a to je už kategorie nástrojových s vysokým obsahem legur např. wolfram (zvyšuje řezivost), chrom (kalitelnost) kobalt (zamezuje vyštipování). Taková nejběžnější obchodní značka pro HSS byla RADECO.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

4.3.2016 12:36

Nepämátám sa na vrtáky do kovu iné ako HSS.Netvrdím že neexistovali alebo neexistujú, Ale v dobe -30 rokov neboli bežné.

Čo pamätám štandardné vrtáky do kovu boli HSS.

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

4.3.2016 12:40

No a tu je asi vysvetlenie

HSS je vlastne oceľ triedy 19

Připojit reakci

Vrtáky do kovu

host - xxx.xxx.72.149 (?)
4.3.2016 13:18

Už se to tu komplikuje, tak se to pokusím vysvětlit. třída 19 zahrnuje nástrojové oceli, t.j. jak uhlíkaté, tak slitinové. Neviděl jsem vrták na obrábění kovů (různé ploché vrtáky do dřeva bývají i z ocelí uhíkatých) jiné něž HSS, což jsou oceli slitinové a jsou ve třídě 19.

FO

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jakou koupit stojanovou vrtačku?1327.8.2016806
Prvni Aku vrtacka4222.8.201611695
Kladivo netluče, hlavně kombinované kladivo - čím to je?3921.8.201650204
Jakou horní frézu?8618.8.2016141554
Hever - panenka 1418.8.20162110
Ktorú AKU vrtacku by ste vybrali1516.8.20168140
Jakou značku průmyslového vysaveče Narex, Kärcher, DeWalt - jaké máte zkušenosti4515.8.201660351
Nářadí zn. Parkside - prodáváno v Lidlu45012.8.20161261777
Kladivo Narex (EKV30S) 17.8.2016276
Vytavená pásová bruska 56.8.20161609
Zahradní kulový ventil631.7.2016997
Vrtacie kladivo2331.7.20165734
Pila KDR 1042829.7.201626676
Pořádek: výplň do kufru s nářadím629.7.201610326
Tavná pistole Tafix Koventa828.7.201615531
Odstranění smaltu ze zahradní litinové výlevky227.7.2016438
Levné nářadí - koupit/nekoupit? Jaké a proč?24326.7.2016490316
Vybavení dílny všeobecně1325.7.201615839
Plastové či dřevěné dveře?3624.7.201633217
Vymena oleje Jikov JK 443 613 - kompresor116.7.2016220
Rozebrání palety1314.7.201612464
kupuji baterku na sviceni2613.7.201625145
Aku nářadí Ryobi z USA3212.7.201618046
Aku šroubovák do 4500 s příklepem (všeuměl)2112.7.201614069
Elektrický šroubovák712.7.20164818
Jaké bity, popřípadě sadu do hobby dílny3112.7.201623652
Jako stojanovou vrtačku1311.7.20162975
Kvalita nářadí ze supermarketu168.7.201617277
Cmi bruska - problém17.7.2016392
Rucni hoblik alpha tools BEH 6001027.6.20168674
Vaše nářadí1426.6.20164449
Bosch Pbh 2500226.6.2016510
Tesco čerpadlo224.6.2016694
Narex ASV 18-2A zkusenosti722.6.20162100
Aku vrtačka Bosch PSR 14,4 LI120.6.2016525
Élektrocentrala honda E300E315.6.20164400
Pokosová pila s potahem Parkside z Lidlu212.6.20161636
Zvarací stôl89.6.20165483
Vibračná brúska429.5.20161142
Jaký kalač pro časté používání byste doporučili?2128.5.20165747
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2016
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů