Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Výroba a zpracování biomasy > Jak skladovat štěpku?

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.248.205 (?)
12.11.2016 8:16
Stepku davam cca na 1m hromadu, zapari se, mesic je horka a za rok krasne proschne... Dlouholeta zkusenost :-) a rada z Rakouska kde stepku navazi do silatnich jam a nikdy jim nic nechytlo...
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Na zahradě mám dost místa a tak nechám větve..., host, 6.1.2017
Stepku davam cca na 1m hromadu, zapari se, mesic j..., host, 12.11.2016
Trochu natáhnu téma.Štěpkuji větve na hoby š..., host, 27.4.2015
Štěpkuji čerstvé smrkové větve, drtičem za t..., host, 16.11.2012
Já skladuji štěpku takto. S pozdr... , host, 27.5.2012

Jak skladovat štěpku?

jenda25 (2) - xxx.xxx.99.220 (?)
4.1.2012 17:07, počet návštěv: 52133
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobrý den, nedavno jsem si pořídil štěpkovač a zajímá mě, jak nejlépe skladovat štěpky. Takovou menší hromadu už jsem naštěpkoval a nechal ji ležet volně na zemi na podlaze ve stodole, ale zapařila se a byla dost horká, tak se bojím aby mi nechytla. Takže teď leží raději venku. Děkuji za rady
Připojit reakci   

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.164.4 (?)
4.1.2012 18:30
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

na podzim jsem štěpkoval a rozhrnul štěpku na silon do skleníku, přes léto na zahradě rortáhnu celtu a na polovině mám štěpku, při dešti překryji druhou půlku přes štěpku nebo, jinak ji dávám do papírových nebo dřevěných beden od zeleniny ze supermarketů a ukládám bedny pod střechu, po oschnutí do sklepa na sebe, aby větraly, tak s mezerama-neplné Tonda

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.50.2 (?)
7.1.2012 16:09

Toto téma je u nás celkem probírané.

Když se štěpka zapaří, tak ztrácí velkou část "tepelné energie",tzv. vyhoří -  neznám přesný název.

U jednoho štěpkovače (za traktor) se štěpka sypala přímo do silonových pytlů a ty se pak skládají na sebe pod střechu. Je tak zajištěn přístup vzduchu - prosychání. Je to nejméně pracné a prostorově výhodné.

Dřevěné bedýnky z latěk splňují stejnou funkci.Lenča

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

jenda25 (2) - xxx.xxx.99.220 (?)
8.1.2012 15:32
Díky za nápady, dnes jsem štěpkoval a dal jsem to do těch silonových pytlů, a ty zas dal do skleníku, tak uvidíme, jak to bude vypadat.
Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.65.199 (?)
8.1.2012 15:40

Zapaří se Vám to a chytne plísně, v toto roční období je vhodnější ponechat šťepku jako mulč, já ji dnes prokládal do kompostu.   j.c.

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

tatnda (371) - xxx.xxx.164.4 (?)
8.1.2012 19:26

jestli toho nemáte moc, tak to dejte proschnout do beden nebo rozhrnout ve skleníku na silon, v pytli to může zplesnivět a popř.smrdět, pokud to je mokré a nepproudí vzduch

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.50.2 (?)
8.1.2012 20:01

Měla jsem na mysli takovéto pytle, kvůli manipulaci, skladovatelnosti a proudění vzduchu

Nevím, zda-li ve skleníku bude proudění vzduchu stačit. Lenča

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

9.1.2012 9:35

síťované pytle jsou supr, nevíte kolik stojí?...já bych naštěpkoval za rok tak 4-6 pytlů, tak to řeším krabicema od zeleniny ze supermarketů.Jestli vám skleník ještě nezasněžilo, tak otevřte dveře a pytle dejte vedle dveří.

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.4.7 (?)
9.1.2012 13:20

Mne fungovali aj jutove vrecia, ale nesmu byt polozene na zemi. Hodil som ich hore na drevo. Nie je to optimalne, ale akotak to dycha. Raz som nechal jedno hodene na zemi a v mieste kontaktu spo zemou odhnilo.

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.109.17 (?)
29.2.2012 15:26

Dobrý den, používám na sušení dřevěné bedýnky (lísky) co si mohu vzít jako odpadní materiál z prodejny zeleniny. Nejen že to v nich parádně vyschne, ale lze pak přiložit rovnou celou bedýnku (drátky nebo hřebíčky se vymetou i s popelem).

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

29.2.2012 17:58

moc toho nemám

Obrázky:

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

karlííček (30) - xxx.xxx.64.242 (?)
1.3.2012 7:01

silonový pytel =rašlový, naskladané poloprázdné v desítkách na paletách a pytle proloženy latí, nebo jsem sušil na dřevěném roštu 4x4m přepažený čverci 50x50cm potažené perlinkou..kamarád používá zavešené pletivo s perlinkou..jde o vzduh hlavně ze spodu, jako to je u skladování sena ve stodole s větráky

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.3.23 (?)
1.3.2012 14:41

Obecně štěpku do pytlů křížem na sebe na paletu a zakrýt plechem apod. a je to proschne a nepaří se.

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.48.211 (?)
1.3.2012 15:36

smrkovou štěpku sušíte taky v pytlích? táta je posedlej štěpkou, takže si nechal dovízt menší hromadu štěpky načechraný ještě větší hromadou jehličí a teď dilema co s tím, protože na prostor je to docela náročný - to napytlování a složení se mi celkem líbí.

od jaké vrstvy máte zkušenosti, že se štěpka začíná cca pařit - může tam hrozit nějaký riziko požáru? pokud lze i těch 50cm jak tu někdo zmiňuje, tak to ještě jde - doteď jsem dělal jen slabší vrstvu.

co mě překvapilo, tak že tu čtu o usušené štěpce za jeden měsíc, to je slušný čas.

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.199.215 (?)
4.3.2012 16:26

štepkujeme doma cca 3 roky. Pokud je toho méně, meleme do rašlových pytlů. Ale pokud meleme ve velkém, mám svařené železné rámy, potažené pletivem. Bedna má 150x150x150 (staré okenní rámy) nahoře vlnitý plech. Proschne a nezapaří se.

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.55.173 (?)
6.5.2012 22:10

Štěpky musejí mít prouděný vzuchu a skladovány na suchém a vzdušném místě. Smrkové štěpky nejlépe usušíte pokud je uskladníte v dřevěných bednách a poskládané na paletě. čímž bude zajištěno požadované proudění vzduchu.

Já osobně štěpky suším na půdě ve stodole cca 10m3. Pokud jsou velmi mokre tak je nechavám rozhazené na pude ve 25 cm višce, a pustin do nich větrak. Ve skleniku bych je nikdy neskladoval, protoze nemaj prisun v zduchu a proto se zapařej. Nikdy je nedavejte do uzavřených prostorů, hrozí vznícení tere se těsko hasi. Jinak to je velice dobre topeni. Tata stěmi stěpkami vytapi patrový barák. S pozdravem K.K  

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.12.34 (?)
27.5.2012 20:52

Já skladuji štěpku takto.

S pozdravem P.H.

Obrázky:
štěpka
štěpka
Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.1.1 (?)
16.11.2012 12:33

Štěpkuji čerstvé smrkové větve, drtičem za traktor s pytlovačem již 3 rok, asi 25m3 ročně. Pytle jsou rašlové/ 1 ks asi 7 Kč/ , uložené na paletu venku /12 ks na paletě/ a přikryté vlnitou šablonou 1x1m, celkem tedy 25 palet, za dva měsíce je to k topení. Funguje to bezvadně, ale jsem důchodce a štěpkování provádím sám, pytlování a manipulace s pytli je pomalá a také namahavá.Chtěl bych sušit štěpku volně venku na betonové ploše a suchou uskladnit ve stodole pomocí čelního nakladače. Prosím o radu jak postupovat při sušení volně venku, kdy přehazovat, jaká vrstva, nutnost zakrývání plachtou před deštěm a pod.? Asi by to šlo dobře v otevřené kolně, ale tu nemám.

Děkuji. Karel

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.91.178 (?)
27.4.2015 18:08

Trochu natáhnu téma.Štěpkuji větve na hoby štěpkovači a to jen z vlastní zahrady.Mám dostatek místa a tak větve nechávám sušit vcelku a štěpkuji suché z jehličnanů až po opadání jehlic. Štěpku dávám do velkých papírových beden od ovoce.Používám na podpal ale mám odzkoušeno i odhořívání shora v kamnech typu Petry

Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.248.205 (?)
12.11.2016 8:16
Stepku davam cca na 1m hromadu, zapari se, mesic je horka a za rok krasne proschne... Dlouholeta zkusenost :-) a rada z Rakouska kde stepku navazi do silatnich jam a nikdy jim nic nechytlo...
Připojit reakci

Jak skladovat štěpku?

host - xxx.xxx.91.178 (?)
6.1.2017 16:36

Na zahradě mám dost místa a tak nechám větve rok schnout na hromadě.Tak jednou dvakrát přeložím.Štěpku dávám do papírových beden velkých z lidlu. 

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Paulovnie1816.11.201828004
Jak skladovat štěpku?216.1.201752134
Japonský topol2531.3.201435589
Založení plantáže biomasy - topolů na poli169.3.201423390
Lis na papírové brikety617.9.201323817
Drcení sena a slámy pro výrobu briket116.9.20137759
Pěstování Paulownie na palivové dřevo 1328.6.201332590
Jakou dřevinu pěstovat na topení v krbových kamnech4929.1.201356478
Štěpkovač - drtič310.12.20128226