Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Domácí elektrárny > Permanentní magnet v generátoru - elektromagnetizmus

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den, doporučuji publikaci hugh piggott... , host, 23.6.2014
Ahoj lidi já jich už vyrobil přes jednu desí..., host, 16.3.2014
Najděte si ve sborníku Udělej si sám, je pří..., host, 29.8.2012
Pro vaše pokusy by stačlo sehnat dynamo použ..., host, 28.8.2012
Zkuste použít jako zdroj krokový motor. ..., host, 28.8.2012
Stránky: 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   

Permanentní magnet v generátoru - elektromagnetizmus

host - xxx.xxx.22.214 (?)
28.11.2011 17:56, počet návštěv: 26672
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím všechny, chci si vyrobit malý generátor pro maličkou větrnou elektrárnu.Přrdem chci říct že mi nejde o získání maxima možného výkonu, stačí mi i poloviční.

Pracuji v elektrotechnice, ale ne v oboru magnetizmu, proto nevím co s tím.Jde mi o to, jak zjistit či spočítat parametry cívek do generátoru s permanentními magnety.Tedy průměr pólu, počet závitů a průřez vodiče.Každý magnet je na tom jinak, to je jasné.V mém případě jsem koupil neodimové magnety velikosti 2x3x10 mm z nichž dle výrobce každý z nich udrží na "železném stropě" závaží 0,5kg.To je jediný údaj o mag.síle magnetů který mám.Jak k nim spočítám vhodné cívky?Pokud jde o počet pólů, čím více tím lépe(generátor bude pracovat už při nízkých otáčkách). Díky moc předem, Zdeněk.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

host - xxx.xxx.61.254 (?)
13.1.2012 10:43
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

z toho Vašeho dotazu jsem dost nejistý, co jste se vlastně rozhodl vyrobit. Alternátor s magnety nalepené na rotoru?  Pokud ano, pak dále si musíte rozmyslet jak bude magnetický obvod vypadat odhadnout rozměry zkrátka konstrukci (co nejmenší vzduchové mezery) a dále si alesponodhadnout mechanický výkon vrtule. Podle výkonu a požadovaného napětí byste měl spočítat proud. Z proudu a proudové hustoty ve vodiči statoru pak jeho průřez. Když znáte průřez a rozměry polových nástavců, pak z rychlosti otáčejících magnetů (v = omega.r) kde omega je uhlová rychlost a r je poloměr rotoru byste mohl spočítat počet závitů každé cívky (nevím kolik jich budete mít a kolikafázový bude alternátor) Na závěr bych poznamenal to co jsem měl říci hned na začátku, podle výkonu vrtule, otáček a poloměru rotoru je potreba udělat první odhad průřezu magnetického obvodu. Myslím, že když provedete výpočty alespon jednou, pak zjistíte zda je věc realizovatelná nebo ne (mohou vám v prvním výpočtu vyjít v podstatě téměr nesmyslné počty závitů atd..) je potreba s citem opravit magnetický obvod, průměr rotoru atd) tak, aby se dala věc realizovat. Zkrátka po krocích optimalizovat..

Připojit reakci

jirka-k (143) - xxx.xxx.169.89 (?)
14.1.2012 7:57

Hledejte v Urob si sám, čísla 50-53 ročník 1984/85 tam najdete základ. Od té doby pochopitelně jsou jiné materiály a možnosti.

Připojit reakci

jirilan (32) - xxx.xxx.176.8 (?)
14.1.2012 0:43

Sdělte pro představu diskutérů požadovaný výkon maličké elektrárničky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.95.139 (?)
14.1.2012 12:02

Zdravím, asi nejrychlejší řešení bude použití automobilového alternátoru. Zde si vytvoříte jakou-si představu o možném výkonu, který je schopna vrtule podat a o poměru zpřevodování na rotor alternátoru. Stejně asi počítáte s nabíjením akumulátoru, tak nebude problém s prvotním nabuzením kotvy alternátoru, vše ostatní (regulace nabíjecího napětí, zamezení zpětného toku proudu) je již součásti skoro každého alternátoru. Standa.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.1 (?)
28.8.2012 15:25
Zdravím všechny, po dlouhé době jsem zase tu. Výkon pro mě není zatím priorita, jde mi o první pokus, další pokusy by na to navazovaly např. násobením všech parametrů a rozměrů. U této první elektrárničky chci jen malý výkon, stačilo by i kolem 50ti W, jelikož bude součástí rotoru Savonius a mude mobilní=budu ho sebou brávat na různé kopce. Výpočet cívek pro trafo znám, ale tam vždy člověk zná primár nebo sekundár, ale pořád nevím jak do ťěchto výpočtů zakomponovat místo primáru permanentní magnety které mám doma aby to aspoň trochu obstojně vyrábělo už při prvním pokusu. Chtěl bych se vyhnout cestě pokus / omyl, pač peněz není nazbyt abych postavil 6, 10, nebo i více prototypů a ani jeden nefungoval. Předem vám všem moc děkuji, s pozdravem mnoha zdarů Zdeněk.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.38.63 (?)
28.8.2012 17:34

Zkuste použít jako zdroj krokový motor.       Petr sedy

Připojit reakci

host - xxx.xxx.249.198 (?)
28.8.2012 20:33

Pro vaše pokusy by stačlo sehnat dynamo používané před 30-40 lety na jízním kole. To sice 50 W nedá ale výkon je závislý na úhlové rychlosti, tedy čím více toček, tím větší výkon. Poté můžete staré dynamo z automobilu nebo dynamo z motocyklu a taky dobře poslouží stejnosměrný motor s permanentními magnety a v lepších motorech (třba modelářské) jsou už i samariové. Samozžejmě motor musíte točit a z kotvy odebírat přes sběrné ústrojí - kartáče proud. Všechny tyto věci už mají ložiska i magnety a sběrné ústrojí, takže nic se nemusí konstruovat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.14.199 (?)
29.8.2012 12:01

Najděte si ve sborníku Udělej si sám, je přístupný i v oskenované podobě takovou elektrárnu. Kostrukce alternátoru je dvě kruhové desky proti sobě, jedna stabilní s cívkami, druhá otočná s magnety. Nejsou potřeba žádné sběrače. Rozteče magnetů a cívek jsou volené tak, aby se vzájemně nekryly a nepřitahovaly. Pamatuju si to jen matně, mělo to i regulaci podle síly větru. Ty magnetické obvody tam byly dost propracované a promyšlené. Myslím, že by to byl cenný zdroj informací. Nevím ale ani ročník ani číslo časopisu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.163 (?)
16.3.2014 20:05

Ahoj lidi já jich už vyrobil přes jednu desítku a spokojenost sama. Zde mám i celý návod na stažení.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Fotovoltaika která pokryje běžný provoz malého domku?39.6.20175609
Elektrocentrála118.5.20161741
Spořič elektrické energie36.3.20155411
Nejlevnejsi fotovoltaika37.8.20145660
Permanentní magnet v generátoru - elektromagnetizmus1123.6.201426673
Jaký kabel na fotovoltaiku621.4.20147867
Domaci bioplynarna313.7.20137677
Oprava solárního panelu47.12.201013268
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů