Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Elektroinstalace > Jakou wattovou zátěž snesou níže uvedené vodiče než se začnou nebezpečně zahřívat?

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Udělat můžete samozřejmě lecos, norma není z..., host, 29.8.2016
Zdravím, nebo existuje druhá varianta a to j..., host, 29.8.2016
S troubou to bude podobné z hlediska souběhu..., host, 28.8.2016
Pokud na jedné kabelové větvi dojde ke změně průře..., Jezevcik, 28.8.2016
No je tam jistič dokonce jen 10A, já mám dom..., huskye, 28.8.2016
Stránky: 1, 2, 3, 4 | Zobrazit celou diskuzi   

Jakou wattovou zátěž snesou níže uvedené vodiče než se začnou nebezpečně zahřívat?

host - xxx.xxx.56.235 (?)
20.6.2011 22:46, počet návštěv: 78828
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím.

Jakou wattovou zátěž snesou níže uvedené vodiče než se začnou nebezpečně zahřívat?

Popřípadě kde bych sehnal podrobné specifikace uvedených drátů?

AL drát o průměru 1,5 mm a průřezu cca 5 ař 6 mm, izolace 2x guma a 1x bavlněné opletení. - dříve použito jako hlavní přívod na první rozváděcí krabici od jističe z rozvodné desky.

AL drát o průměru 3,5 mm a průřezu cca 6 mm, izolace zřejmě 1x PVC - použito jako hlavní přívodní kabel k rozváděcí desce

CU drát o průměru 0,8 až 1mm a průřezu cca 4mm, izolace 2x guma a 1x bavlněné opletení. - dříve použito jako rozvod po domě

CU drát o průměru 1,5 mm a průřezu 4mm, izolace 2x guma a 1x bavlněné opletení.

Cu drát o průměru 1,5 mm a průřezu cca 3mm, izolace 1x PVC - použito jako rozvod po domě.

Cu drát o průměru 2mm a průřezu 4mm, izolace zřejmě 1x PVC - použito jako hlavní přívod na první rozváděcí krabici od jističe z rozvodné desky.

Předem díky za info.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

host - xxx.xxx.132.123 (?)
20.6.2011 23:45
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Prostě to vyměňte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.56.55 (?)
20.6.2011 23:45

Než tady sáhodlouze datlovat dotaz, nebylo by rychlejší poradit se s gůglem? Třeba jen při zadání"průřez vodičů" vyjede 116 000 odkazů, z nichž určitě značná část na Váš dotaz odpoví. Třeba hned tento. Mirek

Připojit reakci

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.216.160 (?)
21.6.2011 1:01

Neberte to osobně, ale mám pocit, že dotaz zavání přípravou velmi rafinované sebevraždy.

Navíc je Váš příspěvek plný hrubých nepřesností. Drát o průměru 1,5 mm má aktivní průřez 1,77mm2 , takže ani 5, ani 6, ani 3, ani 4 mm2, jak různě uvádíte na různých místech.U ostatních drátů máte stejně brutální chyby.

Neřešte jaké je kde opletení, Váš příspěvek i přes mnoho nepřesností jasně říká, že elektrický rozvod je historicky cenný.. V minulosti rozvody pouze výjmečně byly dimenzovány pro připojení silových spotřebičů. A pokud ano, týkalo se to boileru a někdy trouby.

Navíc vlastní dráty jsou dráty a jejich průřez není u starých rozvodů vše,  druhým limitem je stav krabic, zásuvek, vypínačů, jističů... Málokdy Vám začne hořet drát ve zdi, nejčastěji začne hořet instalace v místě přechodového odporu, u rozvodů tedy v místech napojení a spojení, kde u starých rozvodů nebývá často již  kontakt dokonalý.

U starých rozvodů je smysluplné prostě silové spotřebiče nepoužívat, nebo naprosto minimálně a provést rekonstrukci.

Je hloupost zjišťovat "co teoreticky" starý rozvod vydrží. Opravdu je to hloupost. Pozvěte do chalupy elektrikáře REVIZÁKA a od něj nechejte na místě posoudit, co Vaše aluviální rozvody dovolí. Je to jistota. Dotaz, kdy začne rozvod hořet je zralý na Darwinovu cenu, navíc nikdo soudný Vám na dálku takovou odpověď, co teoreticky starý rozvod vydrží, nedá.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.78.24 (?)
21.6.2011 9:29

Bavlnene opletenie s gumou je skutocne kus historie a je pozoruhodne, ze sa ta izolacia este nerozsypala samovolne. Zrejme tam mate este aj plechove krabice s asfaltovou vyplnou, na tie treba tiez zabudnut rovnako aj na cierne bakelitove otocne vypinace, pripadne biele koliskove s ciernymi packami a ovijane spoje Cu-Al. Vymenit vsetko, vratane rozvodnej krabice a jej vybavenia, nezodpoveda to nijako sucasnym narokom na instalovany prikon.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.72.149 (?)
21.6.2011 10:19

Přesně jak píše Allí. Největší nebezpečí je na tzv. přechodových odporech, tedy ve svorkách. Mnoho starých rozvodů je provedeno na (Kroutilovy svorky". Tedy zkroucené dráty. Pak stačí trochu prachu a požár je na střeše. Já jsem byl nucen používat po jistou dobu starou instalaci z AL vodičů. Přesvědčil jsem se nejdříve, jestli vodiče vedené na půdě jsou bez svorek. Ostatní vodiče byly v kamenném zdivu. Na vodič 2,5mm2 jsem připojoval i invertor na sváření. Dnes je samozřejmě instalace celá nová dle předpisů a řádně dimenzovaná.

Při provádění rekonstrukce jsem zjitsil: U elektroměru a pod rozvodnicí byly všechny spoje volné, vyhřáté tak, že konce skoro samy upadly. Proto nebádejte nad tím co vodič snese za zatížení, ale co nejdříve proveďte úplnou rkonstrukci, třeba postupně. Navíc k těmto starým vodičům stejně žádné údaje o zatížitelnosti neseženete.

F.O.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.56.235 (?)
21.6.2011 17:44

Zase plno lidí neumí asi číst.

Ano asi jsem to napsal trochu zmateně

Ano izolace se ještě nerozsypala jen na konci u elektroměru trochu zuhelnatěla ale jinak OK. Myslíte, že jsem trotl? Vím o co jde(pravda, ty průměry a průřezy jsem nedomyslel , no každej mele něco jiného a čert se v tom pak vyznej). Takže před cca 10 lety byla udělána částečná rekonstrukce rozvodů v bytě to jest vyměněna podstatná část vedení plechovo asfaltové krabice vyměněny za plastové, rovněž provedena částečná rekonstrukce a přidělání nových dvojzásuvek a spínačů osvětlení. Dále pojistka pod hodinami vyměněna za 16 A jistič.

Podotýkám předtím tam bylo vedení z těch slabých měděných a hliníkových drátů s bavlněným opletením. A teď se podržte toto všechno sbastlil vyučený elektrikář někdy v 80 letech 20 století(tenkrát ale už věděl, že bude používán minimálně jeden vysokožátěžový spotřebič), ještě ke všemu příbuzný. A situace byla taková, že babka když zapla jen elektrickou troubu tak všechny krabice na dotek byly horké, takže div, že nevyhořela. Ten příbuzný elektrikář by podle mě zasluhoval jedině na něj podat oznámení za obecné ohrožení na životě či životech protože takto sbastlenou elektriku jsme neměli ani ve starém baráku ve kterém bylo už od cca 40 let 20 století s pár úpravami vedeno již měděné dostatečně dimenzované vedení.

Toto mi bylo doporučeno obchodníkem s elektroinstalačním materiálem

Cu drát o průřezu 4mm, izolace zřejmě 1x PVC - tak nevím co je na tom špatného, navíc jsem ty průměry a hlavně průřezy psal s přibližnými hodnotami což zřejmě také hodně lidem uniklo.

Ten průměr 2 mm jsem měřil šuplerou jen tak pro informaci.

Dle mě je pořád lepší 2 mm měď než 1,5 mm hliník - to mi nikdo nikdy nevymluví.

Dále jsem se jen ptal kolik to tak vydrží zatížení wattáží nic víc nic míň.

Že to potřebuje vyměnit, či už to bylo dávno vyměněno nebo bude vyměněno je věc druhá a na to jsem se neptal.

Znám jednu firmu kde elektřina je v daleko horším stavu a je v ní plno nedovolených úprav nebo např. oddeklované rozvaděče, prodlužovací kabely na třífázové napětí vedené ve vysokých výškách a spojované, dále když prší tak na některé rozvaděče přímo voda teče některé jsou i přímo na dešti otevřené na ně napojené stroje a tam už jde o život já osobně bych se bál u takového stroje sáhnout jen na spínač abych nedostal zásah a už vůbec bych si nedovolil stát celý den ve vodě na dešti pracovat s třífázovým strojem kde prší na odeklovaný rozvaděč a modlil se kdy mě to totálně uzemní.

A víte jak se zjišťuje jestli je třeba zásuvka pod napětím a máte u sebe jen šroubovák a pro vadasku se vám nechce jít? samozřejmě myslím teď jen tu na 230 voltů.  No velice jednoducho vrazíte šroubovák do levé zdířky (v případě dvouvodičového rozvodu elektrické energie kde fáze má být na levé zdířce a nulák spojen přes ochranný kolík s pravou zdířkou) a sáhnete na odizolovanou část toho šroubováku

Je to něco jako si jít posvítit do nádrže s benzínem kolik v ní ještě zbývá akorát méně rizikové protože zásah elektrickým proudem jen zabrní v ruce a vy protože to předpokládáte tak šroubovák upustíte ale u nádrže s benzínem nemáte při výbuchu se nijak reflexně bránit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.78.24 (?)
21.6.2011 19:32

Nechapem, co vlastne chcete dosiahnut. Vsetci vam tu napisali, ze to mate kompletne vymenit, nic ine sa ani neda doporucit. Pisete, ze uz mate ciastocne vymenenu instalaciu, tak to jednoducho dotiahnite do konca podla prislusnych noriem. A bolo by skutocne vhodne ujasnit si rozdiel medzi priemerom a prierezom a zabudnut na teoreticku zatazitelnost vodicov, ta je aj tak velmi odlisna v roznych prevedeniach a prostrediach kabelaze. Z vasho prispevku je na prvy pohlad jasne, ze ste uplny laik a chybaju vam celkom zakladne znalosti z odboru, urcite by ste tie prace mali zverit niekomu, kto sa v tom orientuje lepsie.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.146 (?)
21.6.2011 22:47

ako ste prisli na tie hodnoty prierezov?

Připojit reakci

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.216.160 (?)
22.6.2011 1:44

Ano, skutečně jste psal zmateně.Obávám se, že chyba není na straně čtenářů Vašeho příspěvku.  Neodpovídali politici, ale  informovaní jedinci, kteří se zoufale snaží vysvětlit jenomu z nepochopitelných důvodů extrémně sebevědomému laikovi , že je dobré pozvat profíka.

A tak Vám radíme pouze proto, že jste evidentně zcela nedotčený problematikou, a to ani v rozsahu fyziky základní školy. Vaše invektivy, kombinované se sebevědomím skutečně nejsou na kmístě.

Možná bude dobré ujednotit slovník

Průměr vodiče = hodnota, kterou naměříte na odizolovaném vodiči šuplerou

Průřez= 3,1415927x poloměr vodiče2

Pokud někomu něco uniklo, nebyli to Vaši čtenáři.

Je obtížné hádat, co chtěl básník říci.Navíc opět píšete nesrozumitelně. Co je ve vašem podání "průřez 4mm" tím myslíte průměr, nebo skutečně průřez, pokud ano, již na základní škole nás učili, že v tom případě napíšeme 4mm2, ale i pak je záhadou průměr takového vodiče, protože Vámi udaný průřez odpovídá průměru 2,26mm...

VZhledem k tomu, že jste v této oblasti skutečně lehkooděnec, za což se ale není nutné stydět, bude skutečně lepší pozvat (ještě jednou doporučuji) revizáka a nechat si od něj na místě poradit.

Jakou "Watáž" snese drát je opravdu blbá otázka, zvláště v situaci, kdy si kdokoli Vám bude odpovídat nemůže být jistý, zda není rozvod ve stylu "A JE TO".

Standardně na jednofázovém vedení nikdy nepřipojujete spotřebič s větším odběrem, než který odpovídá proudu 16 A.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4 | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Napojeni zahrady na el. energii219.6.20172247
Výška 3f zásuvek v dílně130.5.2017280
Lze uložit kabel do země v husím krku?1711.5.201752118
Neustálá jiskra u sporáku129.5.201729420
Jak zjistím, zda je zaplý vypínač263.5.20173071
Zapojení lustru pro 3 žárovky315.3.20171078
Zapojení pětikolíkové zásuvky4614.3.2017101919
Zapojení bojleru210.3.20171273
Svorkovnice do krabice 1010.3.20172293
Velikost jističe mikro bytu107.3.20171877
Jak zapojit tenhle spínač? 246.3.20175150
Vadný stykač 75.3.20172434
Blikání LED362.2.201761649
Pračka lednička trouba vyhazuje proudový chránič823.1.201710059
Zapojení elektrického zvonku 316.1.201713016
Zapojenie dvojotackoveho motora 923.12.20162685
Vypínač bez spojení průchozího nuláku1913.12.201646146
Větrná elektrárna dynamo či alternátor4119.11.2016101156
Zapojeni 2ks LED pasku do uzavrene smycky 4318.10.201612448
Pripojeni bojleru149.10.20166396
Hlídač výšky hladiny3126.9.201630955
Jakou wattovou zátěž snesou níže uvedené vodiče než se začnou nebezpečně zahřívat?3929.8.201678829
Ovladanie posuvnej brany svojpomocne1524.8.201644921
Vypínač DY-03G231.7.20162206
Dvouplotýnková sklokeramická deska - připojení1518.7.20165153
Existuje standardizovaná zásuvka na 12V?1717.7.201611111
Ako napojit dazdovy senzor zavlahy na 220V zasuvku? 26.7.20161703
Ako napreviť tlakový spínač2213.6.20168967
Čo spôsobuje zvýšenú hlučnosť vodárne Alko 1300611.6.20162738
10-násobné zvýšení spotřeby energie - je to možné?10014.3.2016103857
230V zásuvky se zámkem 612.3.20164324
Nová instalace a odložená rekonstrukce728.2.20163891
Proudový chránič povinně1427.2.201628810
Zapojení pohybového čidla610.2.20167344
Sijaci stroj32.1.20162693
Zapojení přepínače el.sporáku Mora 3430323.11.20155005
Rozvod ele kabelu skrze strop322.11.20153734
Časté praskání žárovek3213.11.201547990
Solární osvětlení67.11.20153984
Ako zapojiť rozbehový kondenzátor?620.10.20158425
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů