Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Dopřejte si ryzí česká okna Otherm.

Fasády, omítky a obklady > Nahození omítek - velmi křivé zdi

Nahození omítek - velmi křivé zdi

host - xxx.xxx.174.77 (?)
8.3.2012 18:08

Přizdít jednoduše nemohu - je tam dřevěná podlaha, kterou chci zachovat, musel bych to stavět na ní, což nejde. Původně jsem zvažoval i to, že příčky zbourám a postavím znovu, ale to můj problém řeší jen částečně (obvodové zdi bych musel stejně nahodit) a tak bych to raději prostě nějak nahodil :-)

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Já jsem používal omítníky od Moravek systemy..., host, 17.7.2018
Najdete si na netu Omítník Catnic 4101. Ten ..., host, 19.3.2016
Přidám, byť po letech, vlastní zkušenost. Mě..., PedroKV, 16.3.2016
Jo, takhle jsem to dělal asi před dvaceti le..., host, 2.6.2014
Dobry den, Kdyz to tu ctu, tak mi neni dobre..., host, 15.5.2014

8.3.2012 15:36, počet návštěv: 170935
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, jak pomalu pokračuji s rekonstrukcí chalupy, narazil jsem na další překážku.

Ve dvou místnostech jsem otloukl omítku, která vůbec nedržela a chystám se nahodit novou. Problém, který mám, jsou velmi křivé zdi. V některých místech mi do svislé polohy vychází i víc než 5cm malty.

Poraďtě, jak na to, aby omítka držela, připadně nějakou fintu, abych snížil spotřebu malty, které tam takhle půjde ohromné množství.

Co jsem našel různě na internetu, tak všude radili přidávat po cca 2cm, mokré do mokrého. To jsem na kousku zkoušel, ale když jsem dal další vrstvu, celé se to slouplo. Když jsem to nechal zaschnout do druhého dne a pak dal další vrstvu, tak to drželo, ale když jsem to pak otloukal, byly tam naprosto zřetelné ty dvě vrstvy a po nich to šlo celkem snadno zase dolů.

Dále často radí to nejdřív našpricovat a pak teprv omítat. To chci taky zkusit, ale nevím, jak si připravit ten špric, jakou dávat vrstvu, jak to dlouho nechat tvrdnout. Zdivo je smíšené - kámen, pálené cihly a někde i vepřovice (ale vždy proložené po řadách s pálenými cihlami).

Má smysl dávat na vnitřní omítky nějaké pletivo? To by asi taky pomohlo soudržnosti, ale nikdy jsem neslyšel, že by se to dělalo (viděl jsem to několikrát dělat na venkovních omítkách a na stropech, ale na vnitřní zdi ne).

Pak mě ještě napadlo použít na ty větší vrstvy nějakou formu plentování starými rovnými taškami, ale ani tady nevím, jestli je lepší to dělat v jednom kroku, nebo napletnovat a pak po zaschnutí omítat a jestli je to vůbec dobrý nápad.

Jako poslední alternativa mě napadlo tam zevnitř nalepit různě tlusté desky polystyrenu, pak zabrousit a dát perlinku-lepidlo-štuk, ale tam mám strach z výsledných vlastností takového povrchu (co se týče propustnosti pro vodní páry atd), protože chalupa je sice celkem suchá, ale jediná hydroizolace je jílová vrstva pod zákady.

Díky za konstruktivní návrh nebo radu!

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.156.78 (?)
8.3.2012 16:52
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Spric urobite velmi jednoducho - do vody rozmiesate cement a ked bude husty ako mlieko, tak sa moze spricovat - pred spricom, ale treba stetkou stenu navlhcit. Ked budete vyrovnavat tu stenu, tak sa nebojte hlavne na veprovice naklincovat pletivo - rabicove, alebo zajacie. Pat centy urcite natahujte aspon na dva krat a kludne mozete do omietky vlozit aj tasky, je to urcite lepsie ako polystyren - ja som takto pouzil jadrovu omietku od baumitu GROSPUTZ.

Připojit reakci

8.3.2012 18:10

A špricovat jak? Házet klasicky zednickou lžící? Natírat štětkou, válečkem, natahovat? Nebo nějak nacákat štětkou? Nedokážu si představit nahazovat něco, co je řídké, jako mlíko, klasicky lžící :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.162.204 (?)
8.3.2012 16:53

Nebylo by jednoduší přizdit 5.cm příčku a pak to nahodit fajnovou?  Z vlastní zkušenosti vím, i když jsem špricoval a dorovnával do 5.cm tak to člověk musel nechat lechce zavadat a i tak to mělo tendenci sjíždět. To jsem tomu pomáhal dost vápnem, aby se to lepilo.

Připojit reakci

8.3.2012 18:08

Přizdít jednoduše nemohu - je tam dřevěná podlaha, kterou chci zachovat, musel bych to stavět na ní, což nejde. Původně jsem zvažoval i to, že příčky zbourám a postavím znovu, ale to můj problém řeší jen částečně (obvodové zdi bych musel stejně nahodit) a tak bych to raději prostě nějak nahodil :-)

Připojit reakci

Robin1 (188) - xxx.xxx.206.18 (?)
8.3.2012 19:24

Zkusím poradit postupně:

5 cm je na starou chalupu bomba já jsem házel ve staré chalupě i 15 cm.

Ač to zní hnusně tak na to aby omítka držela je dobré se to naučit.Zásadu házet po 2 cm neuznávám právě s Vámi popsanných důvodů. Mám za to že malta musí být natolik málo mastná (šizená) aby při vysychání nevznikaly trhliny (smršťovací) pokud tento poměr, který je závislý od kvality písku a tedy různý najdete tak bez problémů nahodíte 5 cm v jednom kroku a to i na strop.

Obecně vzato je nevhodné do malty přidávat cement.

Pokud špric tak jedině vápenný, což je dáno tím, že některé kameny ve styku s cementem korodují (chem koroze např opuky).

Základem úspěchu je řádně promočený podklad, který je předtím řádně očištěn (zejména vepřovice atp)

Pletivo je zbytečné, buďto to nahodíte správně a je tam na nic, nebo se praskliny stejně prorýsují. Statiku pletivo neřeší.

Plentování používají zedníci co neumějí namíchat správný poměr malty, obecně zhoršuje parametry omítek.

Variantu s polišem v chalupě nekomentujidevil

Poslední co mne napadá je cena malty, až se naučíte správný poměr zjistíte, že je to jenom o ceně písku, toho vápna tam jde doopravdy minimumcheeky

bych zapoměl učil jsem se to 10 let

Připojit reakci

8.3.2012 19:57

Že se to člověk musí naučit, o tom nepochybuji :-) Na druhou stranu, kdo nic nedělá, nic se nenaučí, takže to chci zkusit. Takže matlu úplně bez cementu a s málem vápna? Taková tam asi byla, vydržela sice léta, ale šla sundavat dolu rukou a špachtlí, takovou už tam teda moc nechci... Možná v ní bylo toho vápna až moc málo. Nemáte alespoň přibližný poměr, jaký zkusit? Alespoň v lopatách? Abych nevymýšlel kolo...

Připojit reakci

8.3.2012 20:17

Doopravdy strašně záleží na písku, lepší ostřejší (betoňák) pak se dostáváte někam 3-4 / 1 s vápnem čerťákem.

Ještě na jednu věc jsem zapomněl, mé názory jsou menšinové, zedníci Vám něco budou spíš vyvracet.blush

Jinak k té omítce co tam byla 60 a více let, to by jste chtěl radši nějakou co by byla v háji za pět let a sundaval by jste ji kangem?devil

Dále přes jádro dávaáte štuk (vápenný) a pačokujete vápnem a po měsíci můžete malovat třeba remalem viz vlákno malování vápnemcheeky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.154.78 (?)
8.3.2012 20:15

Omítka prvě potřebuje hodně vápna, potom je taková pěkně tahavá a krásně drží a malé množství cementu  /říkám malé/ také není na škodu.smiley Při nahazování musí malta pěkně "mlaskat". Zkuste někdy opravdu vyučenému zedníkovi udělat maltu bez vápna. Ten by vás hnal sviňským krokem.laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.126.69 (?)
8.3.2012 20:38

Mně krásně držela omítka 4 díly písku, 1 díl vápana. nahazoval to starej fachman, někdy i lopatou. Malta nesměla bejt tekutá. Byla dost hustá. Cement vůbec nebo minimálně házelo se to na opuku.  Tam cement nesmí.

A co takhle omítku moc nerovnat. Podívejte se na nějaké fotky chalup třeba z Ukrajiny nebo Banátu nebo Slovenska z 19 století. Ty taky nejsou strhávány aluminiovou latí ale tak nějak hlazeny dokulata a došišata. Pak je to to pravé etnické. ALe žádnej dnešní zeník by vám to neudělal. Nenadělal by tímhle stylem metry a nevydělal by si.

Připojit reakci

8.3.2012 20:43

Ještě poznámka k praskání omítky.

1) čím více vápna tím více praská - viz třeba nějaké starší učebnice pro zeníky.

2) Pokud se použije říční písek a ne kopaný tka omítka nepraská. viz učebnice. Nebo si obé to vyzkoušet na malé plošce.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.162.204 (?)
8.3.2012 23:50

Já si dělal maltu snad se trefím 1.lopata cementu  6.lopat písku (půl na půl žlutý a potěrák) a do toho velky kalfas několik týdnů hašeného vápna.  Sice mi to někde lehce praskalo, ale to záleželo, jak moc poctivě jsem to sjížděl latí. Na rozíh a převisech nic, rovných velkých plochách ano.  Každopádně to drží jak čert. Když si vzpomenu, jak jsem to nahazoval, je to vcelku zabíračka na ramena a záda :)

Připojit reakci

Jarda.Vysocina (118) - xxx.xxx.162.2 (?)
9.3.2012 8:00

Před 25 roky jsem toto dělal ve starém sklepě, kde byly křivé kamenné zdi do 10 cm. Zedník poradil, očistit na kámen a vyškrabat hlínu ze spár,  dobrý cementový špric a na něj po zaschnutí lepit kousky křidlic a postupně dorovnávat. Zdi jsou sice lehce vlhké (sklep není izolován a je třemi stěnami v zemi) ale zdi drží a jsou rovné. Jednou za 5 let to smetákem ometu a trochu oškrabu a znovu přetřu klasickým hašeným vápnem. Žádná chemie...

Jarda 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.7 (?)
9.3.2012 9:48

Podobne. Na zaciatku dobre rozmerat a pripadne odbit nejaky vycnievajuci kusok, aby nebolo treba kvoli tomu vycnelku robit velku plochu omietky. Dobru cementovu maltu, rozbit par tehal, diery a jamy nahodit s maltou a spevnit pichnutim kuskami tehly. Takto to bude lepsie drzat a nezvezie sa to dole. Ked bola velka jamova plocha, tak som lepil kusky tehal ako dlazdicky na vrstvu nahodenej malty. Take ploche kusky a pekne husto naseba. Na druhy den bola cementova malta ako kamen a mohla sa dat dalsia vrstva. Zarobena malta z vriec bude do dna ako kamen urcite a skor odbijete tehlu, o tom sa tu uz diskutovalo. Pri vacsej ploche radsej pockat dlhsie a druhu vrstvu az o par dni. Na 2 razy sa spravi 10 cm ako nic. Asi je mozne pridat aj nejake lepidlo, ale ja som to nerobil. Pri velkej ploche nerovnosti mozno v chalupe vyuzit nejake nerovnosti a nerobit rovnu stenu ale nejake vyklenky a tie prakticky vyuzit. Moze to byt pekne.

Připojit reakci

9.3.2012 10:00

Předem upozorňuji, že toto není přímá reakce na předchozí příspěvek byť mne k tomu ponouklblush.

Zajímal by mne třeba na konci každého vášnivého vlákna výsledek pro jeho zakladatele. Tedy jakou radu si vlastně odnesl a o co bylo jeho rozhodování snažší či spíše těžší a jak mu tedy vlastně rady pomohly.

Nemám na mysli klasickou radu, kdy nedochází k názorovému střetu ale právě vlákna typu parotěs ano / ne.

Osobně při neznalosti věci, bych byl třeba v tomto vláknu hodně na rozpacích, tazateli se dostalo rad:

žádný cement málo vápna

trochu cementu hodně vápna

hodně cementu moře vápna

samý cement žádné vápno

Dále pak

omítka musí být měkká plastická

omítka musí být jako kámen tvrdá

Co Vy na to?

Připojit reakci

9.3.2012 12:15

Jenom poznámka - co pro skutečnou starou chalupu??? Viz památkář pan Škabrada. Nebo autoři Kadlec - Kadlecová. Nebudu citovat abych nedělal další diskusi. Stačí si to tam přečíst.

Připojit reakci

9.3.2012 12:51

To je jednoduché, když řeknete Škrabada, tak se budu vytahovat, že mám pravdu jácheeky

Maximálně můžu doplnit, že já jsem nejvíce spokojen s hliněnýma omítkama z naší zahrádky a už budu úplně za vo.., ale to mi nevadíwink

A klidně citujte, od toho ta diskuze je akorát nevím jaké argumenty proti Škrabadovi použijou místní betonoví omítkářidevil

Připojit reakci

9.3.2012 13:11

Betonová omítka, cementový špric,  se hezky špricuje a nahazuje, hezky drží, hezky to odsejpá, dobře fakturuje ale pro starou chalupu to je svinstvo.. Taky jsem si musel půjčit sekací kladivo abych se betonvý omítky jí po předchůdcích zbavil. Ani to kladivo s tím moc nehnulo. Cementem se holt nešetřilo. Dokonale se to odsekat nepodařilo. To by bylo snazší snad zbourat zeď. Jinde to zase opadne skaumpraásk v takovejch deskách po 0,5 m2. Pod tím vydrolené a vlhkostí narušené zidivo a zkorodovaná opuka. Ale leckerý "fachman" holt dnes bez cementu nedá ani ránu. Cement pus penetrace a la SO*krat plus na to nějaká neprodyšná latexobarva = cesta ke světlým zítřkům

Připojit reakci

host - xxx.xxx.37.51 (?)
9.3.2012 14:03

Jednoznačně jako výše Jarda z Vysočiny: to jest normální vápenná omítka a dolepovat kousky starých střešních tašek. Nechat téměř zaschnout a když je třeba, tak klidně i druhou vrstvu omítky a další dolepené kousky tašek - křidlic. Omítal jsem z venku starou opukovo-cihlovou chalupu také na Vysočině a musel jsem hodně vyrovnávat, bylo to křivé "jak sviňaů. Drží to dobře již 20 let. Vlado z Vysočiny. 

Připojit reakci

PedroKV (210) - xxx.xxx.236.102 (?)
16.3.2016 10:03

Přidám, byť po letech, vlastní zkušenost. Měl jsem na baráku zedníky, dvoje. Jeden si chodil jak chtěl a zdi nic extra rovného. Toho jsme vyhodili a nastoupili další. Zdi ještě křivější. Letěli po 3 dnech. Sic to dorovnali, ale vrstvy jako kráva. Řekl jsem, že po letech rekonstruování vlastními silami a snažení se o co nejlepší výsledek si to nenecháme ve finále zprasit a tak omítám sám.

Omítníky dělám tak, že si na svislo nad sebe vyvrtám 3 díry-dole, uprostřed a nahoře, do toho nacpu plastové hmoždinky a do nich vruty. Ty si srovnám šroubovákem do svislice, stejně jako někdo používá hřebíky. Takhle dělám kraje, přes špagátek pak srovnávám prostřední vruty.

Zeď pak našpricuju, osvědčilo se mi rozmíchal písek, cement a vápno do řídké kaše a špricovat čertem. Výsledek je perfektní.

Po zaschnutí špricu (další den/dny) házím přes vruty platle. Platle by měly být tak 3-4cm široké a ořezané svislé hrany, aby k tomu omítka dobře dojela a nepřetahovala se přes omítník. Po zaschnutí omítníků vyndavám vruty. Hmoždinky zůstávájí.

Následně omítám. Zedníci omítali z Multibatu, chtěl jsem tvrdou omítku, tak dělali písek: multibat 3:1 a ta omítka z toho se mi líbí, je i pěkně zatočená-zatažená a hladká. My děláme ze zbylého materiálu po prvním zedníkovi-vápno a cement + místní maltový písek. Poměr děláme podle prvního zedníka 5:3:1 písek: vápno:cement. Je to OK, jen se musí dávat pozor na množství vody, aby to nepraskalo. Teď dáváme spíš 6 písků.

Výsledek je slušný, zvláště na omítacího amatéra. Nejtěžší je naházet a srovnat ty omítníky, protože ty hlavičky vrutů jsou poměrně malé a jde to poměrně blbě zahladit, aby omítník byl hladký a rovný. Nejlepší na to je zatlačit dřevěný omítník do platle a lžící strhnout na boku přebytečnou maltu, jenže na dřevěné omítníky už musí být dva, aby se srovnaly všechny mezi sebou do roviny.

Na jedné křivé zdi jsem házel až asi 6cm, tam jsem to dělal postupně tak, že jsem namrskal buchty omítky, nehladil jsem to. Další den další vrstvu. Takové buchty, jak šly od lžíce. Až když jsem se dostal na cca 1-2cm od finále, tak jsem házel finální omítku, kterou jsem točil. Tedy finální jádro, přes to ještě přijde štuk.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.122 (?)
19.3.2016 9:24

Najdete si na netu Omítník Catnic 4101. Ten se jen zamackne do malty, srovna a po mirnem zavadnuti muzete hazet. Kdyz ho nenechate preschnout, muzete ho pouzit znovu. Muzete s nim delat i kulate zdi.

Vas postup mi fakt pobavil

Připojit reakci

9.3.2012 21:52

Každá rada je zajímavá a je to něčí zkušenost. Matla typu - žádný cement a málo vápna, tam byla. Takovou nechci a proto jsem jí otloukl, protože něco, co tam drží silou vůle a když chci přidělat poličku a vrtám 6tku díru, vypadne mi kolo o velikosti pěsti, tam fakt už nechci. Cihly vyndavám rukama, jak "pevně" tam drží, jsou spojené stejnou "maltou".

Opuku ve zdech nemam, jestli se nepletu, tak je to břidlice, bude jí vadit cement?

Osobně se přikláním k maltě s trochou cementu a tak akorát vápna. No a kolik je to tak akorát, to asi budu muset vyzkoušet :-)

Dále chci vyzkoušet p. Ch. Alím propagovaný multibat, protože podle toho, co se tu o něm píše, by to mohlo být také řešení (tam je ovšem určitě fůra cementu :-))

Připojit reakci

9.3.2012 22:09

Opravdu břidlice? Těžila se v okolí? Nění to něco jiného?

Připojit reakci

Chemický Alí (2739) - xxx.xxx.216.160 (?)
9.3.2012 23:31

Rada je poměrně jednoduchá

Buď použít strojní omítání (což by na malé ploše bylo příšerně drahé), nebo se porozhlédněte po okolí, a až bude někdo likvidovat klasickou taškovou střechu - ideálně s klasickou bobrovkou, přivezte si jeden dva vozíky k domu.

Následně začněte nahazovat - nejprve si nahoďte stahovací pruhy - rychlé a perfektní řešení plo laika i prfíka je koupit si několik pozinkovaných lišt pro strojní omítání, chytit je do malty, srovnat do svislé roviny a po zatuhnutí polštářů, ve kterých jsou uchycené dohodit tyt lišty v celé šíři, je to rychlé, máte dokonale rovné stahovací pruhy, které "neuhnou".

Jen malá poznámka- při instalaci těchto lišt začnete výždy se dvěmi lištami, které jsou od sebe nejdál - tj. nejvíce u levé a pravého a levého okraje nahazované plochy. Po jejich zatuhnutí pak instalujete všechny vnitřní lišty, (pomocí provázku, nebo laserového niveláku) díky tomu získáte po nahození naprosto dokonale rovnou plochu, která obstojí například   i při obkládání velkoformátovými dlaždicemi.

Následeně začnete nahazovat (Pruh po pruhu, maximálně dva najednou, pokud pracujete sám) nahodíte tenčí vrstvu malty a vmáčnete do ní podle potřeby bobrovky (nebojíte se podle potřeby rozbit na menší kusy, případně flexou odříznout vyčnívající zub, jakmile malta začne tuhnout a nehrozí odpadnutí, opět nahodíte a případně opět dáte bobrovky.

Stahujte hliníkovou latí, nikoli prknem, to omítku snadněji "utrhne"

Připojit reakci

10.3.2012 10:21

Děkuji za vyčerpávající odpověď, nezklamal jste mě! :-)) Intuitivně to všechno vím, četl jsem nebo viděl, ale napsal jste to krásně pohromadě do jednoho výstižného příspěvku. Moc se mi líbí použití těch pozink. lišt, přesně něco takového mi v úvahách chybělo - poraďte ještě, kde je koupit? Obyč stavebniny nebo nějaká speciálka? A ještě prosím o váš názor ohledně malty - použít multibat + říční písek? Nebo si míchat sám? Nevadí cement na břidlici a vepřovice? Tašky doufám seženu, buď máme nějaké zbytky u babičky, nebo se poptám po okolí...

Připojit reakci

10.3.2012 11:13

Dobrý den, rádo se stalo, lišty kupujeme  běžně ve větších stavebninách, mají vždy alespoň jeden - dva druhy (vyrábí se jich několik typů, s různou výškou vlastní lišty, vy můžete použít JAKÉKOLIV:-))

Označují se různě, podle toho, zda někdo ctí oficiální název, nebo to říká "po svém. Ale budou je mít jistě všechny větší stavebniny, jedná se v podstatě o korunové až desetikorunové položky, jakmile si na práci s nimi jednou zvyknete, není cesta zpět :-)Asi je to jasné, ale lišty se nesundávají, zůstanu "zazděné"  v omítce.

Malta, asi mě někteří diskutující ukřižují, ale použil bych oblíbený multibat a nikoli říční, ale červený kopaný omítkový písek.

Sám bych už nikdy nemíchal, peníze bych neuspořil, pouze bych zvýšil pracnost.

Připojit reakci

10.3.2012 11:54

Multibat plus

Chemický název: obsah v %:
portlandský slínek min. 30
uhličitan vápenatý 40-50
sádrovec 4-8
křemičitanový popílek 5-15

Připojit reakci

host - xxx.xxx.51.5 (?)
21.3.2012 19:48

Dneska jsem poprvé zkusil namíchat maltu z multibatu. Zkoušel jsem poměr 10:2 a 10:3 (písek: multibat) a oboje teda na omítání nic moc :-(Když jsem udělal vápennou maltu 10:3:1 (písek, vápno, cement), pracovalo se s tím podstatně lépe (a konzistencí to opravdu byla malta). Když jsem zkusil pak namíchat multibat a přidat ještě trošku vápna 10:2:1 (písek, vápno, multibat), dělalo se s tím taky docela dobře.

Jinak když dám čistý multibat a písek, tváří se to spíš jak beton, než jako malta. Další, co mě zarazilo je, že na pytli s multibatem je pro zdicí maltu doporučeno dávat VÍCE multibatu, než do směsi pro omítání. Myslel jsem si, že to bývá spíš obráceně, že zdicí malta může být hubenější.

Dělám něco špatně? Mám špatný písek? Je to kopaný písek, žlutý, propocívaný na frakci cca 2,5mm. Možná by se s hrubějším pískem dělalo o něco lépe?

Jinak směs 10:3:1 (písek, vápno, cement) jsem už zkoušel cca před týdnem a to, co jsem s tím dělal, je jak kámen. Možná by stačilo méně cementu?

Ještě podotýkám, že všechny míry jsou objemové a vápno je hydrát z pytle. Někde tady na fóru doporučovali hašené mokré vápno ze sudu. Myslel jsem, že když hydrát namočim do vody, je to totéž, nebo se pletu?

Připojit reakci

21.3.2012 20:44

Tak si toto vlákno projeď ještě jednou, máš zde různé názory, a rozhodni se pro jeden z nich, zatím vyrábíš kočkopsa.

S Vápnem se pleteš ale, Čerťák na danou aplkaci bohatě stačí.wink

Připojit reakci

21.3.2012 20:59

Co se týká směsí maltových - potvrzených těmi nejvyššími autoritami teoretickými a praktickými - viz například klasické "Učebnice pro zedníky".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.83 (?)
15.5.2014 13:21

Moje zkušenosti s Multibatem jsou naprosto stejný, poměry uvedený na obalu mi příjdou zvláštní a v praxi nepoužitelný. Na zdění je to super, drží to jako prase, ale pro omítání jsme přidával klasický vápno(stačil i hydrát). Na klasickou maltu to nemá. Zedníci na stavbě s tím ale dělali úplně běžně, tak možná nejsem holt tak šikovnej:) osobně ale dělám radši s klasickou maltou, kterou si douprvím poměrem podle aktuální situace.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.90 (?)
17.7.2018 16:21

Já jsem používal omítníky od Moravek systemy, nemusíte přichytávat maltou ale stačí jen našroubovat a srovnat do roviny a poté už nahazujete. Nemusí se čekat na utuhnutí malty u omítníkových lišt. Fakt rychlá práce s nimi. Doporučuju! 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.93.12 (?)
10.3.2012 18:50

Dobrý den,

něco podobného jsme řešily na našem baráku který jsme rekonstruovali, zdivo bylo mix kamene, pískovce a pálených cihel, taková všehochuť :-D Aby se to srovnalo tak někde omítka 1 cm a na konci 10 možná i více. Můj poznatek je:  Namíchal jsem maltu v poměru 4 dílky písku, 1 dílek MULTIBATU, do míchačky jsem přidal dvě lopatky cementu, taková ty malé uhelňačky, nebo jak se jim říká. Nahazuje se to opravdu dobře, krásně to lepí, velkou vrstvu jsem nahazoval nadvakrát, první vrstvu jsem nechal zavadnou (ne zatuhnout) a na to hned druhou. Omítka je pevná, nedrolí se a nepraská. Máme to již takto šestým rokem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.118 (?)
11.3.2012 9:55

V Baumaxu lze koupit jádrovou omítku tuším weber, doporučenou i pro nahazování silnějších vrstev. Černožlutý obal, omítka je po rozmíchání velmi tmavá, suchá na zdi světle šedá a dostatečně pevná. Dobře se nahazuje, jen spotřeba - a tím i finance - je pro silnou vrstvu větší. Bohužel nepamatuji si přesné označení. R.

Připojit reakci

11.3.2012 14:33

Jistě by to šlo, pouze by to bylo iracionálně drahé

Připojit reakci

host - xxx.xxx.148.108 (?)
21.3.2012 22:06

v jakych vzdalrnostech od sebe by se meli usazovaz omitaci listy?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.160 (?)
22.3.2012 3:29

okolo metru

Připojit reakci

host - xxx.xxx.115.102 (?)
23.3.2012 14:57

Dobrý den, nebyl by nějaký odkaz  (nebo fotku) na tu lištu jak vypadá? Nedaří se mě (gůglovi) to najít. Ještě by mě zajímalo, jestli chápu dobře, že lišty tam zůstanou a překryjí se až "fajnovou"? A lze toto provádět i na venkovních omítkách? Děkuji za reakci

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.250 (?)
23.3.2012 15:12

Lišta se jmenuje omítkový profil, a ve zdi po zazdění již zůstane.

Druhá možnost (okoukaná od zedníků) je koupit klasické podlahové lišty, víceméně libovolného profilu, klidně i sololitové (vyzkoušeno, výrazně nenabobtnají). Naházet na zdi svislé platle cca 80-100 cm od sebe, tyto lehce srovnat latí a do živých platlí vtisknout podlahové lišty tak, aby šly vyndat (užším koncem do malty). Platle by mezi sebou měly být co nejvíce v půdorysné ose a samozřejmě ve svislé rovině. Následně se lišty srovnají svisle přiloženou latí a vodováhou a malta se nechá zavadnout (cca 2-3 hodiny) a přebytečná malta se opět srazí latí, tentorkát přiloženou vodorovně a lišty se následně z platlí vyjmou. Pokud se sem tam kousek odlomí, nic se nestane. Druhý den je možno prostor mezi platlemi doházet a stáhnout. Zní to složitě, ale jsem na stavební práce kopyto, a šlo mi to s podlahovými lištami překvapivě dobře. A.W.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.25.118 (?)
23.3.2012 18:18

Zdravím, popíši vám svůj způsob zhotovení skutečně rovné omítky. V rozích místnosti si zatlučte do zdi hřebíky, tak aby vyčnívali na tlouš'tku omítky. Podélně si zkontrolujte napnutou imitací mezi hlacičkami hřebíků, zda někde nevyčnívá zdivo (buď lokálně osekat, nebo povytáhnout hřebíky). Svislost mezi hřebíky nad sebou zkontrolujte latí s vodováhou, nebo olovnicí. Opět si napněte mezi hlavočkami horních hřebíků imitaci a zkontrolujte zda nevyčnívá zdivo. Takto máte přesně nadefinované čtyři body nové omítky. Potom si podle napnuté imitace zarazíte nahoře a dole hřebíky v místě budoucí platle. Zde již máte dostatek výškových bodů na zhotovení platlí, ty se strhávají latí opřenou o spodní a horní hlavičky hřebíků. Před tím si ještě můžete zalaťovat otvory pro zárubně, nebo okna, laťování se rovná napnutou imitací do příhodných zhotovených bodů. Potom si naházíte platle, strhnete latí a po zavadnutí vyndáte hřebíky. Pak už jen házet, strhávat a zase házet. Velkým polystyrenovým hladítkem spíš jen strhnout  a vždy začít na platli. Po naštukování a lehkém zbroušení síťkou na sádrokarton (spíš jen odrolit) poprvé natřít řídkým vápeným mlékem, podruhé trochu hustějším. Takto připravenou místnost můžete vymalovat jakým koliv malířským nátěrem a vypadá jak ze sádrokartonu.. Standa.

Připojit reakci

23.3.2012 18:01

Kovové omítníky se v omítce můžou ponechat, ale nechával bych je pouze v interiéru, na fasádě bych si je rozhodně nenechal.

Jinak lze použít dřevěné omítníky a ty se vyndavají po dohození plochy mezi nima.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.85.42 (?)
15.5.2014 18:22

Dobry den, Kdyz to tu ctu, tak mi neni dobre. Provedte nasledujici: Otlucte starou omitku a vyskrabejte spary. Zed omyjte hadici. Tim smyjete prach, ktery tvori separacni vrstvu, na ktere pak malta nedrzi. Zed nahodte cementovym sprycem, tj 3 dily pisku, 1 dil cementu, Spryc musi mit konzistenci huste smetany. Nahazujte bud fankou, nebo lzici. Vemte si ochranne bryle. Po zatvrdnuti si natahnete provazek svisle a vodorovne.Snura vam ukaze, kde a kolik musite hazet. Udelejte nahore a dole v odstupu asi 60 cm terce z malty. Pri vetsich vrstvach(rikate 5 cm) nahazujte ve vrstvach a to vzdy po zatvrdnuti. Silnejsi vrstvy zhotovite tak, ze do malty vmichate sadru. Ta rychle tuhne a zkrati tak intervaly tuhnuti.Ja to bezne pouzivam, kdyz mi pada cerstva omitka ze stropu pri vetsich vrstvach.Terce spojte svislymi pruhy omitky, po zatvrdnuti nahazujte plosne. 5 cm neni az tak moc. Pomer vapna a pisku zjistite tak, ze pridavate do vapna rozdelaneho ve vode tak dlouho pisek, az vam pujde od lzice a jiz nelepi. Tim ziskaze optimalni pomer. Muzete pridat trochu cementu, ale tehdy, je ji zed trvale vlhka. Jesltize vam omitka vypraska, je to dano uvytkem vody a neni to na zavadu. Alespon vam bude na omitce lepe drzet stuk. Omitku stahujte nehoblovanym prknem, omitka dostane hrubsi povrch a lepe na nem drzi dalsi vrstva. Stuk si kupte hotovy. Mate moznost take koupit hotovou omitkovou smes hrubou, ale ta stoli vice penez. Zdravim Janzl. Pracujte v rukavicich, vapnml rozezrane prsty(sykorky) hodne boli a dlouho se hoji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.13 (?)
2.6.2014 22:26

Jo, takhle jsem to dělal asi před dvaceti lety a omítka je slušná (z hlediska rovinnosti) a dodnes dobře drží.  Zeď je kombinací kamene a vepřovic +  cihel. U vepřovic (nepálených cihel) je nutné  vlhčit opatrně: málo = špric se nechytne, moc = špric sjede po vrstvičce bláta. Na to ale přijdete. Po špricu jsem to nechával úplně uschnout, mj. proto, že většinou jsem pokračoval až další víkend.  Na kameni (čedič, znělec) to jinak nedrželo.  Hustota malty a podíl vápna: když naberete vrchovatou lžíci malty a rychle do ní uděláte špachtlí kompletní kosočtverec (klukovskou kresbu..) musí se vlastní vahou jen rozevřít, ale nespadnout. laugh. To není z mé hlavy, to mne naučil zedník. A čím je vápno déle vyhašené (nebo hydrát namočený), tím se s ním lépe dělá.  Tj raději několik dní, než hodin. Jirka

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jak odstranit fasádní barvu z dlažby21.7.2019307
Fasádní barvy - porovnání a zkušenosti s výrobci1127.6.201915575
Co to je za omitku, fasadu? 524.5.20191605
Omítka na vepřovice1119.4.201914633
Břízolit a co na něj?1826.3.201992236
Hloubka plísně ve zdivu23.2.20191108
Omítka/špric na opuku322.1.20193991
Oprava opadané štukové omítky29.1.20191476
Odstranění staré malby47.11.20183010
Odvětráváný sokl na stodole16.8.20181681
Nahození omítek - velmi křivé zdi4317.7.2018170936
Lifebrick, Novabrik odvětrávaná fasáda - zkušenosti?114.7.201810599
Oprava uraženého schodu s dlažbou 26.6.20181672
Napojení na zaschlý štuk78.5.20186391
Jak vyrovnat vnitřní rohy, kouty88.5.201813692
Oprava poškozené dlaždice512.3.20183141
Lešení1410.1.201823171
Oprava fasády - plísně a vlhkost 26.11.20172858
Filcování312.10.20173825
Omítka na staré chalupě513.9.201713220
Štuk na lepidlo18.9.20173991
Odrolená omítka 28.8.20172951
Fleky od slimáků na fasádě 38.7.20173148
Omítky pro amatery93.7.201725925
Da sa po oprave nerovnosti na stene stierkou zachovat povodna struktura omietky?126.5.20172205
Rekonstrukce bytu717.5.20174174
Stanovení ceny omítnutí místnosti 176.5.201745388
Jaký typ sanační omítky zvolit86.5.201713038
Osb deska štukový povrch, malba osb strop719.4.201732540
Omítání sádrokartonu115.3.20174240
Oprava (konzervace) pískovcových bloků soklu domu212.3.20174639
Hašné vápno přímo na opuku25.9.20164154
Nedržící lepidlo na obkladech212.8.20163807
Navázaní cihlové zdi na starý betonový základ14.8.20163160
Ošetření stěny pod táflováním proti plísni119.7.20162760
Gumoasfalt pod lepidlo112.7.20163298
Štuk na vymalovanou omítku 430.5.20167243