Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.

Vodoinstalace > Darlink - časté zapínání

Darlink - časté zapínání

IvanHorseman (87) - xxx.xxx.78.38 (?)
25.4.2011 11:42

Pokusím se výše uvedené rady sesumarizovat. Příliš časté spínání má důvod v malém vzdušníku, jeho přílišném natlakování, nízké spínací diferenci presostatu a nízkém tlaku vzduchu ve vzdušníku.Poslední se jeví jako nejpravděpodobnější. 
Vzdušníky jsou dvojího provedení:

- bez membrány, starší provedení

- s membránou - novější provedení

U druhého typu může být prasklá membrána. Zjistím tak, že při natlakovaném systému otevřu autoventilek na vzdušníku/expanzi a objeví se mi voda- vyměnit vak nebo celý vzdušník. U obou typů vypustit vodu a natlakovat vzduch na tlak cca0,2 baru méně než je zapínací tlak presostatu /obvykle 1,8 baru´= 2 spínací minus 0,2/. U systému bez vaku bývá na sací straně přivzdušňovací šroubek, který by měl být otevřený, aby doplňoval vzduch, který je absorbován a vynášen vodou ze vzdušníku. Pokud se problém neodstraní pak dále kontrola tlakové diference presostatu. Jsou tam dva šroubky, jeden pro absolutní hodnotu a druhý pro delta P.

Ivan

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
   << Předchozí příspěvky | 1, 2, 3, 4   

Darlink - časté zapínání

Jiříček (233) - xxx.xxx.211.38 (?), 25.4.2011 9:44
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Bohužel i tato rada nemusí být správná, původní vodárny v nádrži žádný vak nemají a správnou funkci zajišťuje poměr vzduchu a vody v nádrži (asi tak 1 : 3).V tomto případě se vzduch dofouká přímo do nádrže, nebo se nádrž úplně vypustí a poměr vznikne opětovným chodem čerpadla, které by mělo mít, takzvané přisávací zařízení, které při provozu udržuje správný poměr vody a vzduchu v nádrži, právě jeho nesprávnou funkcí vznikne problém zde řešený.

Připojit reakci   

Darlink - časté zapínání

IvanHorseman (87) - xxx.xxx.78.38 (?), 25.4.2011 11:42

Pokusím se výše uvedené rady sesumarizovat. Příliš časté spínání má důvod v malém vzdušníku, jeho přílišném natlakování, nízké spínací diferenci presostatu a nízkém tlaku vzduchu ve vzdušníku.Poslední se jeví jako nejpravděpodobnější. 
Vzdušníky jsou dvojího provedení:

- bez membrány, starší provedení

- s membránou - novější provedení

U druhého typu může být prasklá membrána. Zjistím tak, že při natlakovaném systému otevřu autoventilek na vzdušníku/expanzi a objeví se mi voda- vyměnit vak nebo celý vzdušník. U obou typů vypustit vodu a natlakovat vzduch na tlak cca0,2 baru méně než je zapínací tlak presostatu /obvykle 1,8 baru´= 2 spínací minus 0,2/. U systému bez vaku bývá na sací straně přivzdušňovací šroubek, který by měl být otevřený, aby doplňoval vzduch, který je absorbován a vynášen vodou ze vzdušníku. Pokud se problém neodstraní pak dále kontrola tlakové diference presostatu. Jsou tam dva šroubky, jeden pro absolutní hodnotu a druhý pro delta P.

Ivan

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.161.90 (?), 22.8.2011 19:32

Ještě doplním, jak je to u starého provedení zásobníku bez membrány (r.v. tipuju tak 1970 nebo starší). Vzduch se zde totiž při vyšším tlaku ve vodě rozpouští, jako v sifonové lahvi, a tak ubývá a je nutné jej doplňovat.

Na boku zásobníku v cca 1/2 výšky je otvor, ve kterém je vložen plovákový jednocestný ventíl vzduchu ovládaný hladinou vody v zásobníku. Ventil je spojený hadičkou se sáním (přírubou) čerpadla. Pokud je hladina vody v zásobníku moc vysoká (je málo vzduchu) ventil se otevře a čerpadlo při běhu přisává atmosférický vzduch, který je tak doplňován do zásobníku.

Podle mých zkušeností to nikdy moc nefungovalo (také se mohlo se vzduchem přisát ledacos), proto se přešlo na zásobníky s membránou, kde problém s rozpouštěním vzduchu není. Jen s životností membrány.

Robin

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.72.149 (?), 23.8.2011 11:15

Ono to fungovalo ale jinak. Čerpadlo nasávalo vzduch ventilkem na sací přírubě čerpadla. U velkých stanic, kde nebylo čerpadlo samonasávací, nebo při použití ponorného čerpadla, toto zajišťoval přisávač vzduchu montovaný mezi čerpadlo a nádrž. Jeho nastavení, aby to dlouhodobě fungovalo, bylo problematické. Proto byl nastaven tak, aby přisával více vzduchu. Když bylo v nádrži vzduchu moc, otevřel se tento plovákový ventil a přebytečný vzduch vypustil a tím udržel optimální velikost vzduchového polštáře. Tento plovákový ventil byl montován ve spodní třetině nádrže.

F.O.

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.147.107 (?), 23.8.2011 20:38

Tak to tedy píšete úplný nesmysl, nevím, zda si děláte legraci. Skutečnost je, že funkce byla přesně, jak ji popsal kolega výše. Plovák byl v horní třetině nádrže a ovládal jehlový ventil. Od ventilu vedla hadička k sací přírubě a tam byl zpětný ventilek, takový gumový cecík, který se musel dost často vyměňovat, protože netěsnil. Na ventilu na nádobě byl regulační štoub, s ním se regulovalo množství přisávaného vzduchu. Zkušenosti s Darlingem mikro, který nám sloužil snad 20 roků.

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.72.149 (?), 25.8.2011 9:34

Pro vysvětlení: Darlig micro neznám. Znám ale větší vodárny a ATS-ky, kde je použito mnou popsané řešení. Proto si nedělám legraci a omlouvám se za svou neznalost vodárny, kterou znáte vy.

Naše diskuze je již jen rozšíření informací o používaných řešeních. Púvodní tazatel již má svůj problém dávno vyřešen.

F.O.

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.91.19 (?), 23.7.2013 9:19

Jelikož jsem se s tím dost natrápil, tak sem přidám návod, jak udělat přisávání vzduchu u starých darlingů (tj. rok výroby někdy v polovině 80. let minulého století) bez membrán apod.

Jak se zde i jinde objevilo, retkové přisávání vzduchu je problematické a málokdy funguje. Já jsem to vyřešil vyřazením tohoto přisávání, do otvoru pro manometr (G1/4") jsem umístil téčko, přičemž do boku téčka jsem dal redukci z G1/4" na G1/8" a na to autoventilek, který má na konci závit G1/8" - dodává se jako náhradní díl k tlakovým nádobám Cimm.

Zhruba dvakrát za sezónu (když cítím, že se interval spínání dost zkrátil) tam dofouknu vzduch a od té doby mám pokoj.

Nejhorší bylo sehnat ten ventilek a pak tu redukci. Vše ale mají skladem např. v Brně - PUMPA spol. s r.o.. Ale pozor - musíte vědět co chcete, jinak vám bohužel asi neporadí. Na mě koukali jak na vola.

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.0.146 (?), 23.7.2013 20:44

já to řeším vyvrtáví otvoru do zátky rozměru který potřebuju a zapájím naměko do toho otvoru autoventilek nejlepší z nákladáku

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.176.91 (?), 23.7.2013 22:03

To dofukování jsem taky dělal, ale není lepší než dofukovat ten vzduch raději vypustit.Když prskne před čerpáním vzduch z kohoutku, tak je to známka, že ho tam je moc.Vypnu elektriku do motoru a po spotřebování obsahu vody nechám upustit vzduch na 1.6atm.Pak elektriku zapnu a pár měsíců mám klid. Používám jehlový ventilek s gum.jazýčkem.

Připojit reakci

Darlink - časté zapínání

host - xxx.xxx.84.88 (?), 4.9.2013 10:45

Dobrý den pánové, jen pro ujištění, zda jsem to dobře pochopil. Čerpadlo 32-sva 2° 90, prisávací ventilek na čerpadle jsem vyřadil, protože to nefungovalo tak, jak bych si představoval. K čerpadlu je připojena tlaková nádoba hodně stará cca 100-120 litrů, bez vaku a ventilku. Do horní části, kde je tlakový spínač jsem přidal téčko - tlakový spínač, nádrž a do třetího vývodu přijde zátka. Zátka bude provrtaná, protáhnu jí ventilek s gumičkou a přitáhnu, tedy žádné pájení a mělo by to snad těsnit. Ve spodní části nádrže mám vypouštěcí ventil s hadicí do kanálu. Vypustím tedy celou nádrž, namontuji ventilek. Nechám povolený vypoušťák a kompresorem vyfoukám ventilkem všechnu vodu. Vypoušťák uzavřu a natlačím do nádoby 1,6 (čerpadlo spíná na 1,8). Je to tak správně? Bude to fungovat? Díky

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4   
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů