Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.

Vodoinstalace > Jakou tlakovou nádobu?

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zdravím všechny, co řeší poškozený vak domác..., host, 13.1.2018
Po prohlédnutí diskusí bych Vás chtěl popros..., host, 29.8.2013
Dobrý den. Teď taky řeším vodárnu-výrobce Du..., host, 27.8.2013
Hezký den, chtěla bych Vás poprosit, nemohl ..., host, 6.8.2013
Stránky: 1, 2, 3   

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.142.133 (?)
26.11.2012 23:28
Tento příspěvek (zjistit adresu)

Máme ponorné čerpadlo ve studni. Hloubka asi 10m.

Kdysi jsme měli ve sklepě tlakovou nádobu bez vaku, objem 33l (klasický Darling, výrobce si už nepamatuju). Ta nám vydržela asi 20 let. Nechali jsme si jí vyměnit za novou. Dostali jsme "stejnou" tentokrát už s vakem. Teď jsme zjistili, že je na jednom místě prorezlá a po odmontování jsme zjistili, že je vak prasklý (v místě kde obal proreznul). Nádoba vydržela přibližně 8 let. Můj odhad tedy je, že vak musel prasknout minimálně před 5 lety. Tady je první otázka.

Jak poznám, že je vak prasklý? Rezatá voda nikdy netekla i když byla nádoba uvnitř plná rezatého bahníčka. Řek bych že ten vak musel být v místě kde prasknul přilepený k vnitřku nádoby. Je pravda, že jsem ho musel čas od času dofukovat, ale to jsem přisuzoval netěsnosti ventilku.

Další otázka... jakou nádobu byste mi doporučili? Chtěl bych spíš o něco větší (50l) aby se čerpadlo nespínalo tak často. Klasickou stojatou nádobu 50l pořídím do 2500. Všimnul jsem si nerezových nádob značky Joval, cena za 50l je ale kolem 6700. Vyplatí se investovat do nerezových nádob? Ty už by měly být snad věčné. Nebo se na nich kromě vaku může taky něco porouchat? Případně doporučte jinou značku...

Liší se nějak kromě nožiček a různých uchycení vodorovné a svislé nádoby? Momentálně máme ve zdi zadělanou traverzu, na ní přívodní trubku a na ní byl naštoubovaný starý darling. Všechny svislé 50l nádoby mají už nožičky. Napadlo mě tedy koupit vodorovnou nádobu a namontovat jí svisle. Uchycení ve zdi je dost pevné takže by neměl být problém.

Díky za rady a nápady, Dan

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.128.254 (?), 27.11.2012 10:05
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím Dane, při zapojení nádrže s vakem je důležité její umístění tak, aby bylo možné vodní prostor vždy odvzdušnit. Nejlepší způsob zapojení je tak, aby se odvzdušňoval na základě fyzikálních zákonů sám. Lze namítnout, že se nádoba odvzdušní automaticky rozpuštěním plynu do vody, ano je to tak, ale při sebemebším přisátím vzduchu čerpadlem se základní přetlak poruší. Standa.

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.110.231 (?), 27.11.2012 16:07

Ahoj, díky za informaci. Přiznám se, že odvzdušnění jsme nikdy neřešili. Musím zaklepat, ale vody máme zatím dost a nemáme nějakou extrémní spotřebu abysme studnu vyčerpali.

Jak by se měla nádoba sama odvzdušnit? Přívod vody je je u svislé nádoby ze spodu, u vodorovné řekněme z boku. Tak jako tak kdyby se do vaku dostalo větší množství vzduchu tak bude držet vždycky na vrchu. Aby vyšel sám tak bych nádobu musel otočit vzhůru nohama. Nebo je i jiné řešení?

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.213.126 (?), 27.11.2012 17:44

Aby se nádoba sama odvzdušníla tak musíte použít tzv.průchozí vak a stojící nádobu což bývají nádoby na 100 a více litrů.Jak k tomu ale může dojít?Jedině že čerpadlo přisává vzduch.

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.161.60 (?), 27.11.2012 20:39

Tak tomu som neporozumel. Účel vaku v tlakovej nádobe ja práve oddelenie vzduchu od vody a vetil na tlakovej nádobe slúži len na dofukovanie zduchu do vaku.

Aké odvzdušnenie vodného pristoru ste mali na mysli?

Milan

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.213.126 (?), 27.11.2012 22:19

Za normálních okolností je ve vaku voda, dofukuje se nádoba.Může se ale stát že se objeví v tom vaku vzduch.

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.161.60 (?), 27.11.2012 21:06

Po prederavení vaku sa únik vzduchu prejaví vzduchovými bublinami vo vytekajúcej vode a následne nasleduje časté spúštanie čerpadla kvôli nedostatku vzduchu v nádobe. Ale to môže maž aj iné príčiny.

Že je príčinou prasknutý vak sa dá zistiť pri jeho dofukovaní. Ak je vak prasknutý, nedá sa natlakovať a vzduch pri dofukovaní vytláča vodu z vodovodného potrubia. Samozrejme, musí byť dodržaný postup pri dofukovaní vaku v tlakovej nádobe a musí byť otvorený ventil na vodovodnoum potrubí. Inak by sa netlakoval vak v nádobe, ale voda v potrubí.

Príčinou prederavenia vaku je hlavne jeho trenie o vnútorné steny tlakovej nádoby. Po dlhšej dobe sa v nádobe usadzuje vodný kameň, ktorý vytvára drsný povrch, na ktorom sa vak rýchlejšie zoderie.

S nerezovou nádovou nemám skúsnosti, ale myslím si, že tiež nie je odolná voči usadzovaniu vodného kameňa. Možno sa však bude dať ľahšie vyčistiť.

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.142.133 (?), 27.11.2012 23:14

Ahoj, díky za info. Je pravda, že jsem musel občas dofukovat, což by se asi u tlakových nádob s vakem při 100% těsnosti ventilku stát nemělo. Ale jak jsem psal, přisuzoval jsem to netěsnosti ventilku. I kolo u auta musíte občas dofouknout...

Moc nesouhlasím s tím druhým odstavcem. Ve vaku je voda. Vzduch je v samotné ocelové nádobě, tedy okolo vaku. Když dofukujete tak samozřejmě vytlačujete vodu ven z potrubí ať už je vak prasklý nebo není. Voda by měla být z nádoby správně vypuštěna úplně abyste věděl na kolik máte natlakovanou samotnou nádobu. Představte si situaci, že v nádobě není vůbec žádný vzduch a vak se roztáhnul po celé nádobě. Pak samozřejmě při dofukování musíte otočit kohoutky a tlak vzduchu bude vytlačovat vodu ven. Jinak by to ani dofouknout nešlo.

Teď mě napadá, že by prasklý vak šel zjistit právě takhle při dofukování. Nádoba by neměla jít natlakovat úplně a po chvíli dofukování by z kohoutku měl utíkat vzduch.

Taky bych se chtěl zeptat jak se může v nádobě usazovat vodní kámen? Vždyť do nádoby samotné by se voda vůbec neměla dostat.

Po pravdě taky nepočítám, že by vak v té nerozové nádobě vydržel věčně, ale "věčně" by mohla vydržet samotná nádoba. Nebo by moh nastat problém někde jinde?

Ještě jsem dostal nabídku tlakové nádoby s membránou od Global Water. Tlaková nádoba je předělena řekněme v polovině gumovou membránou. Z jedné části se nafukuje a z druhé napouští vodou. Po pravdě tady mám strach, že jakmile odejde membrána tak je s nádobou konec. Resp. bude asi fungovat jako ta bez vaku. Podle mě stačí zapomenout dofouknout vzduch a membrána může prasknout když jí tlak vody zatlačí až ke stěně. Co si o takových nádobách myslíte?

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.177.103 (?), 28.11.2012 21:35

Áno je to tak, voda je vo vaku, ospravedlňujem sa chybnú informáciu.

Je to už pár rokov, čo som chcel vymeniť v nádobe poškodený vak, ale keďže nádoba bola vo vnútri drsná (vápenaté usadeniny plus korózia, tak som vymenil celú nádobu. Ale tie usadeniny vznikli až po poškodení vaku, keď sa voda dostala tam, kam sa dostať nemala. To ma pomýlilo a bolo to už dávno.

Pri hustení sa postupuje tak, ako som to opísal a poškodený vak sa dá zistiť tak, že sa nádoba nedá ntlakovať a dopĺňaný vzduch vytláča vodu cez otvorený ventil. Ak by vytlačil vodu, tak by samozrejme unikal už len vzduch.

Tu je k tomu postup od Sigmy.

Vak má tvar "balóna" a je v nádobe upevnený na strane príruby. Jeho okraj vytvára tesnenie medzi otvorom v nádobe a prírubou.

Obrázky:

Připojit reakci

Jakou tlakovou nádobu?

host - xxx.xxx.177.103 (?), 28.11.2012 21:44

Ešte ma napadlo, že príčinou korózie v nádobe (nad vakom) by mohla byť aj vlhkosť vo vzduchu a jej kondenzácia pri zmenách teploty a tlaku. V novej nádobe je dusík, ale bežne sa dopĺňa už len atmosferický vzduch.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3   
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů