Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Dopřejte si ryzí česká okna Otherm.

Izolace > Starý dům - kde začít?

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.174.250 (?)
18.12.2015 15:27

Já takovou úchylku mám, a to jsem žena wink

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Já mám taky zkušenosti a můžu poradit. A jes..., host, 17.4.2017
Dobrý den Dano, měl bych na Vás prosbu ohled... , IvanHorseman, 19.12.2015
Mladí opravovali chalupu , host, 19.12.2015
Já takovou úchylku mám, a to jsem žena , host, 18.12.2015
Tohle mi rozhodně jako nesoudržné smíšené zd..., host, 31.7.2013

Starý dům - kde začít?

rateina (4) - xxx.xxx.4.178 (?)
24.7.2013 15:40, počet návštěv: 96937
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

obracím se s dotazem, kde začít při opravě starého domu. Jedná se o kamenné zdi cca 1m široké, dům nepodsklepený, v mírném svahu, pomerně dost vody kolem, ale nikterak tragicky vlhký. V domě je jedna malá prasklina viditelná jen v interiéru. Podlahy jsou podle mě udusaná hlína a na ní bez jakékoliv izolace vrstva betonu. Střechou nezatéká, ale bude třeba kompletně vyměnit (místy špatné trámy, eternit). Chtěla jsem začít drenáží, ale nevím, jak na to. Každý radí něco jiného. Chtěla jsem poprosit, zdali byste sem nemohl někdo uložit nějaký dobrý návod. či nákres. Jde mi hlavně o geotextíli. Někdo radí omotat kolem potrubí, jinde píšou, že se ucpe. Na druhou stranu se prodává potrubí už s filtrem, ten se neucpává? Předem děkuji za rady.

Připojit reakci   

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.239.70 (?)
24.7.2013 16:44
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím, geotextílie zabraňuje pronikání hlíny do drenážní vrstvy. Zakopaná a třeba i obalená drenážní hadice nic neřeší. Musíte vytvořit drenážní vrstvu na jejím dně bude umístěná tato hadice, která bude odvádět vodu z této vrstvy. Celá tato vrstva včetně hadice musí být obalena geotextílií aby se zabránilo průniku hlíny nebo bahna do této vrstvy. Ta by potom ztratila drenážní funkci. Skladba bude následující. Do odkopané rýhy vystelete geotextílii v takové šíři, aby po uložení drenážní hadice na dno rýhy a zasypání kačírkem do patřičné výšky se celá tato skladba "zabalila" do oné textílie i zvrchu. Toto celé lze potom navrchu zakrýt ornicí a nasít travu. Pokud budete obnažovat základy, tak si raději přizvěte statika, protože pokud skládaný zaklad z kamenů z obou stran v zemi, tak se svislý tlak zdiva roznáší do všech stran. Pokud jednu stranu základu odkopete může se stát, že se základ "vyvalí" a je problém. Ke zdivu základu se ještě přikládá nopková folie, ta právě odděluje vrchní vrstvu ornice nad drenážní vrstvou od zdiva základů. Někde zde na foru byl uveden systém drenáže z tvarovek ztraceného bednění. Ten postup se mi docela líbil a řeší i problém onoho nestabilního kamenného základu. Standa.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.126.69 (?)
24.7.2013 22:16

Já bych začal (a taky jsem při rekonstrukci začal) střechou.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

25.7.2013 10:57

Taky bych začala střechou, ale finančně to půjde až tak za dva roky. Takže jsem myslela zatím na nějaké levnější "konzervační" úpravy...

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

25.7.2013 10:59

Dík za rady, nyní už je mi to s tou geotextílií jasné. Jinak problému se základy se také obávám, vůbec netuším, jak jsou hluboké. Jedná se o starý dům, cca 150 let.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.25.217 (?)
25.7.2013 11:32

Jsou tři možnosti

1) Bydlet stejně jako naši předkové a nic neřešit

2) Jednodušší, ale trochu nákladnější varianta - dům zbourat a postavit malý útulný moderní domeček v kvalitě, jaká je dnes standartem. Odměnou budou minmální náklady na vytápění, čisto, sucho, kompozicce místností zcela podle fantazie a spousta dalších výhod. 

3) Složitější a pracnější varianta, ve výsledku cenově jen o něco (max. 50%) levnější než var. 2 je rekonstrukce.

Výsledek bude v optimálním případě na úrovni dnešních zprasených, nejhorších novostaveb. Nikdy se s metr silnou kamennou zdí nepřiblížíte na úroveň nízkoenergetického domu, o pasivech ani nemluvím. V domě bude permanentně nadměrné vlhko a bez rekuperace vám po vyměně oken a utěsění domu začne rašit plíseň.

Jako první je nutné vykopat podlahu co nejhlouběji a dům podřezat nebo provést chemickou injektáž. Pak klasickou moderní skladbu podlahy - podkladní beton, lepenka, co největší vrstva polystyrenu, finální beton, krytina. Vždy se rekonstrukce začíná od podlahy a kdo začníná od střechy nebo stěnami, padne časem na hubu.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.207.116 (?)
25.7.2013 13:56

Pěkně popsáno yes

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.208.130 (?)
25.7.2013 14:24

Dobrý den, nemůžete si pořízení takového domu ještě rozmyslet? Jestli do toho půjdete připravte se na klíďo deset patnáct let (a podle peněz, času a elánu i víc) rekonstrukce, kdy většinu volných peněz a času spolyká to Vaše stavení. Náhodou vím o čem mluvím.  Jinak stran rekonstrukce má pravdu pán nade mnou, snad si jen dovolím oponovat tím, že bez izolace se dá obejít, ale... Počtěte si na tomto fóru. Mnoho sil VV

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.126.69 (?)
25.7.2013 14:34

No pokud by se jenadlo o cenný pozemek a pokud by cena vlastního domu byla celkem nízká tak to bourání nemusí být ta nejdražší alternativa. Jenom je třeba reaálně kalkulovat s odvozem stavební suti nebo ji někde utopot na pozemku. Já když jsem kopal na svém pozemku tak jsem s překvapením zjistil že něco podobnéhbo dělali i naši předkové (ta likvidace suti) - někdy jsme si připadal jsko archeolog. No a svažitý pozemek k tomu nabízí více možností.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.4.7 (?)
25.7.2013 15:32

Uz to tu pisali a je to aj moj nazor. Tiez som to preskakal... Su 2 rozumne riesenia a vychadzaju z toho, co chcete. Ak chcete mat dom, v ktorom sa da byvat a chcete si ho uzit, odporucam nerobit nic, pripadne sanovat len havarijne stavy. A uskromnit sa s tym co je. Toto plati pre stary aj novsi dom, ak sa havarijne stavy alebo nieco co vam velmi vadi, vyskytnu. Nie su to veci, akoze sused ma krajsiu fasadu, peknejsie kachlicky v kuchyni...

Ak chcete mat dom s dlhou perspektivou vyuzivania (bude to pre deti a vnucence...), s luxusom co k tomu patri, potom zburat a postavit podla svojich predstav. 

Prerabky na dome aby ste mali nakoniec byvanie podla vasich snov neodporucam. Nemozu sa podarit. A zo sna bude cierna mora.

Zavisi aj od toho, ako sa citite... stavbu domu ovplyvnuje niekolko faktorov, ak jeden oslabite musite dalsie posilnit. Su to peniaze, cas, resp. ako rychlo sa dom postavi, a kvalita. Rychlo + lacno = zla kvalita, Kvalitne + rychlo = vela penazi. Menej penazi a kvalitne = velmi dlha cesta k cielu..Atd atd.

Pozdravuje Juro

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

I.P.RUMOV (24) - xxx.xxx.108.152 (?)
25.7.2013 17:28

Dobrý den před devíti lety jsem řešil něco podobného, stará chalupa, vcelku všechno na výkal... buď řešte variantu... 

1.žít na dědka, tzn. udržovat v chátrání, občas podepřít ze severu a nabílit...sad

2.nebo na to skočit optimisticky jako mladík, tzn.strávit na tom celý život a žít jako "homo chaluparus" větší opravy, ke kterým jsou ale potřeba zlaťáčky...smiley

3.a nebo jako manažer zbourat a postavit nové, moderní, nízkoenergetické... vyasfaltovat, dát zámkovku, parapety z NSR...angry

Dá se však spousty věcí udělat i svépomocí a dle selského rozumu pouze za cenu materiálu... ale pozor bolí od toho tělo a hrubnou ruce a slabší povahy začínají pít...laugh

V mnoha věcech Vám pomůže strýček Google, stačí vložit "debilní dotaz" typu... jak se staví králíkárna... a vyskočí vám spousty návodů a diskuzí. Poté už pouze přefiltrovat a začít stavět... popř. se zeptat v okolí vaší chalupy těch starých "fachmanů", kteří sice neznají moderní technologie typu odvětrávaná podlaha, ale řeší to po staru a za mnohem méně peněz...

Rekonstruovat se dá za sto tisíc, ale taky za deset milonů, to záleží na Vás.. nebo zbourat a postavit znova, v mnoha případech určitě levnější než rekonstrukce, to ale nebudete mít ty krásně křivé zdi, pocit ze své práce a atmosféru enlighteneda klidně můžete bydlet v satelitu...

Co se týká Vaší drenáže, to je věc kterou můžete dělat sama a bez jakékoliv firmy, tím bych začal, aby jste vlhkost domě omezila, protože u starého kamenného domu nikdy nezmizí úplně...

Střecha bude asi následovat, s ní nový věnec, krov, krytina a do konce života máte co dělat... pokud vás to ale baví, tak o tom to celé je...yes

Jelikož jsem se z té naší kůči taky zbláznil, začal jsem si psát svůj alkochalupářský blog, kde najdete dost mých řešení, které fungují, a které možná odborník označí za zhovadilost...

Pro mě je důležitá funkce a můj vlastní pocit a nikdy bych chalupu za novostavbu nevyměnil, protože lidí kteří to před 150 lety stavěli si vážím a obdivuju je...

Pokud na to máte žaludek a chuť mrkněte na NÁMĚSTÍ I.P. RUMOVA odkaz nechám zde  drenáž je tam na fotkách určitě, podlahy jakbysmet(teď zrovna jednu předělávám) a další fotky před a po pro porovnání...

Nejsem sice žádný brouk Pytlík, ale nějaké zkušenosti jsem při rekonstrukci posbíral a pokud mi je pivo z hlavy nevyplavilo rád vám je předám...

A pokud jste nevěřící Tomáš, přijeďte na Táborsko na kafe či pivo a uvidíte sama...

Omlouvám se za odpověd délky Vojny a mír, ale jednou větou to fakt nejde...

Obrázky:
drenáž tři krky...
drenáž tři krky...
zásyp
zásyp
polodrenáž plus dešťovka...
polodrenáž plus dešťovka...
Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.225.36 (?)
25.7.2013 22:59

Z politicko-ideologického hlediska s vámi souhlasím, ale doufám, že ta drenáž na poslední fotce je jen "horní patro" na dešťovou vodu. Drenáž má sahat k nebo pod úroveň základů, což je obvykle kolem 80 cm. Chalupář

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

25.7.2013 23:50

je to samo jen polodrenáž... teorie vážně praví 80 cm, nebo 20 cm pod základy... praxe však hovoří že základy nejsou žádné a pod základy by šel jen sebevrah... lebo by sa to molo zrůtit, či také niečo...

Ne vážně,... drenáž pravá je na první fotce, tři krky, a je také v úrovni základů, (a ta pomohla ve spojení s odkopáním nejvíce, dům byl do výšky parapetů zasypaný hlínou)  protože tam prostě hlubší základy nejsou...

a ted kopejte hlouběji a nemějte strach že to spadne...

Obrázky:

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

26.7.2013 0:47

Dělal jsem to podobně, taky to výrazně pomohlo. První krok jsou okapy wink

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 9:59

Předem všem děkuji za příspěvky. Dům bude zatím užíván jako rekreační, je to samota příliš daleko od mé práce. Na opravy si dávám cca 10let, kdy bych ho ráda dostala do stavu, abych se nemusela bát, že spadne. Střechu chci časem vyměnit, neboť některé trámy (pozednice) jsou špatné a krokve jsou údajně velmi slabé. Takže napřed jsem měla v úmyslu nějakou konzervaci. Případnou hypotéku radši využiju k pořízení trvalého bydlení, proto je varianta strhnout a postavit novou pro mne finančně nedostupná. Je mi jasné, že do toho zahučí spousta peněz a času. Jen doufám, že během oprav mi to nespadne na hlavu. Slyšela jsem o někom, kdo začal u starého domu střechou a když sundal věnec, začaly se rozjíždět zdi, načež přišli na to, že dům nemá žádné základy a museli to strhnout. Doufám, že toto nebude můj případ. Pro ilustraci posílám současný stav.

Obrázky:

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

16101 (1051) - xxx.xxx.16.101 (?)
30.7.2013 11:23

Pokud jste ve fázi, že na vlastní bydlení musíte mít hypotéku, pak bych tuto "chalupu" prodal. Zkusila jste si někdy, sama pro sebe udělat aspoň hypotetický rozpočet nutných oprav? To není záležitost v řádech desetitisíců. A vůbec do toho nevnáším pocit z vašich obav. Pokud bych měl střílet od boku, pak můžete počítat s cenou okolo 400-500000Kč. Takže pokud budete mít během následujících 10-ti let tyto peníze v rodinném rozpočtu navíc, ovládáte tesařinu, zedničinu, klempířinu, kominické práce, něco málo z elektra, máte nezbytné nářadí a budete-li mít spoustu času se tomu věnovat, pak směle do toho, půl je hotovo.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.4.7 (?)
30.7.2013 12:25

Cena je za material, nie pracu, pretoze dom je velky a ak by sa mali menit aj sucasti hrubej stavby (strecha, tramy), tak to bude vyzadovat vela materialu a penazi. Ako dom na dobrodruzne travenie leta je to ok. Ale upravit, len aby sa tam dalo spavat, pripadne si spravit nejake miestnosti, a uzivat si. Chodit na huby, hrat sa na zahradke a tak. Chodit len v lete. Neinvestoval by som do toho.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 20:59

Samozřejmě že pouze s vlastní prací. Jinak jsme na ceně násobně vyšší.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.38.195 (?)
30.7.2013 14:08

Připouštím i možnost, že dům vypadá zevnitř lépe, než zvenku. Ale i tak bych se do jeho rekonstrukce pouštěl jen v případě, že má nějak zvlášť atraktivní polohu a zároveň nevím, co s penězi (nebo jich mám alespoň slušný nadbytek). Možná by ještě pochopitelným důvodem rekonstrukce byl nějaký silný citový vztah k této nemovistosti - třeba že ho pradědeček postavil vlastníma rukama, nebo tak něco. Jinak se na desítky let stanete doslova jeho otrokem, připraví Vás o všechen čas, energii a peníze. Když zkusíte se někým kvalifikovaným jen hrubě odhadnout nutné náklady, lehce si spočítáte, že za ty peníze můžete všechny dovolené trávit v luxusních hotelech se vším komfortem. Ale pravda, zase po Vás děti nezdědí opravenou chalupu... 

Myslím, že jsem hračička, pracovitý a schopný si ledacos udělat vlastníma rukama, ale natolik si svého vymezeného času na Zemi vážím, že bych do toho bych určitě nešel.

Mirek

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 14:11

Sorry, nějak jsem se do těch bychů zamotal smiley.

Mirek

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.145.194 (?)
30.7.2013 14:11

Paní, tím fotem asi měl začít Váš dotaz "Starý dům-kde začít", protože při shlédnutí stavu domu je jasné, že jeho životnost je už za hranicí záchrany, zde již myslím není rozumné investovat do rekonstrukce a to ani v případě, že by financí byl relativní dostatek. Zbourat a pokud je chuť, tak postavit možná menší a nový. Přeji správné rohodnutí.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.234.101 (?)
30.7.2013 15:03

Podla obrazku je dom prilis velky, postaveny z nehodneho materialu, znacne schatrany a takmer urcite bez akejkolvek izolacie proti vlhkosti. Z toho vyplyva, ze ho nie je mozne efektivne, bez obrovskych nakladov na sanaciu, zateplit a zbavit vlkosti. Vsetko by sa este zhorsilo vymenou podlah a okien. V sucasnom stave ho v zime nevykurite, ak ho zateplite a vymenite okna, zacne to chytat plesne. Nezostava nic ine, ako predat alebo zburat, rekonstrukcia nema zmysel.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

Chemický Alí (2739) - xxx.xxx.216.160 (?)
30.7.2013 16:59

Dobrý den, budova vypadá z venku "ošlehaná věky", ale to nic nevypovídá o jejím reálném stavu. Zcela jistě pozvěte na začátek autorizovaného stavebního technika, či projektanta a nechte, alespoň konzultací na místě posoudit stav objektu, bez toho se prostě nehnete dál, a nepomůže Vám ani deset internetů.

Nen í li budova staticky významně narušená je prvním krokem vždy nutnost řešit problémy s vlhkostí a vodou.

tj.

1. odvést do budovy veškerou vodu ze střechy, to neznamená nechat vytékat vedle budovy z okapů, ale skutečně odvést pryč. Opravit i střechu, třeba i provizorně, aby do konstrukce budovy nezatékalo.

2. Ošetřit a sanovat krovy a dřevené části konstrukcí (vyjma podlah v přízemí), tj. odstranit poničené části trámů a napustit ochrannou chemií (deron, Bochemit profi etc.)

3. Provést horizontální hydroizolace, zde volíme metodu dle stavu a dispozice konstrukcí   

A. obkopání základů  - a jejich sanace, ideálně v odvětrávaném systému (speciální plastové tvarovky, nebo mnohem levnějším obložením betobovými bedňáky s trvale ventilovanou dutinou

B. jsou li základy mělké, nebo máte li na to energii, je variantním řešením k řešení A podezdění  zdí, s vložením hydroizolační bariéry (u kamenných budov lze málokdy použít jinou technologii pro vytvoření dokonalé hydroizolace)  Zní to divoce, ale není to tak obtížné, jak by se mohlo zdát, většina stavebníků se tomu ale vyhne, prostě proto, že nechtějí "bourat díry do zdí"   Při podezdívání je nutné pracovat obezřetně, postup jsem detailně popsal na zdejších fórech.

C. klasika - drenážní nopková folie, kačírek - často jen částečný účinek, opatření popsaná v bodě A dávají nesrovnatelně lepší výsledky při stejné pracnosti

D. vybourání stávajících podlah v přízemí a jejich nahrazení konstrukcí s trvale ventilovanou dutinou a tepelným izolantem v konstrukci. Opět věc, která není nedosažitelná a její největší bolestí je to, "že to tak většina řemeslníků nikdy nedělala, a je to tedy zbytečný" = neumí to, tak pro ně tato dokonalá technologie neexistuje.

Všechny další kroky v rekonstrukci jsou volitelné, a záleží na stavu budovy. Výše uvedené body jsou ale primární, budete li volit nekompromisní řešení, budova se Vám odmění dokonalým komfortem a krásným bydlením. je li cokoli nejasné, připojte dotaz.

Popsané kroky nejsou ani nijak dramaticky náročné na čas, popsaná sanace základů a vytvoření podlah v přízemí (odvětrávaný režim) by ani svépomocí ve dvou dospělých lidech nemělo trvat déle  než 3-4 týdny čistého času, pokud by si stavebník zapůjčil minibagřík, dokázal by například  podlahy v přízemí, včetně vykopání zeminy  realizovat za 3-4 dny včetně betonáže.

Poznámka na závěr, není li budova staticky v háji a dřevěné rekonstrukce nejsou v dezolátním stavu vhodném k naprosté výměně , nedovolil bych si tvrdit, že je "lepší to zbourat", staré budovy s masivní hmotou , tj. velkou akumulační hmotou  po kompletní rekonstrukci a zateplení zajišťují skvělý komfort bydlení. Dosáhnout stejných vlastností u novostavby lze, ale za cenu poměrně značných nákladů do materiálů adekvátních vlastností.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 17:40

Pane Ali.Ted jsem se podivil, když píšete, že u novostavby nejde dosáhnout akumulace jak u starého domu. Pokud chci akumulaci, nejlevnější je asi použít ztracené bednění. To znamená pokud starý dum je kamený s metrovými zdmi, tak to udělám aspon s bednění cca 0,5m a to i příčky. Na obvod použiji pak klasický polystyren cca 20cm. Podlahy tedy také vyleji poctivě betonem.Samozřejmě i stropy. Beton má cca asi o polovinu větší akumulační schopnost jak plná cihla.

U zděných domu je právě největší problém ta rasovina - manipulace s desítkami tun materiálu - to je ta slavná akumulace :-)  

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 22:07

Máte samozřejmě naprostou pravdu, bavíme se ve zkratkách, tak perfekcionistické řešení, které logicky a správně nabízíte je ale bohužel  výjimečné, stavby se dnes většinou realizují izolačními cihlami, nebo porobetonem, což nejsou špatné materiály, ale mají bohužel zanedbatelnou akumulaci-.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.25.217 (?)
30.7.2013 17:37

Jsem člověk, který se ve stavebnictví pohybuje a který sem tam i maká rukama na stavbě a nebojím se téměř žádné výzvy.

Ale při pohledu na tuhle rujnu se mi ježí vlasy na hlavě!

A děsím se toho, že by za mnou někdo přišel s tím, že by "tohle" chtěl opravit... Absolutně nereálné, ani za zlaté prase. 

Jestli to paní chce jako chatu, jediné řešení je srovnat buldozerem a postavit na tom místě malou chatku za pár tisíc. Užitná hodnota by pak byla o 1000% lepší.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 22:14

To bych si nedovolil bez zjištění stavu budovy na místě tak kategoricky tvrdit, pokud je obvodový plášť a vnitřní nosné a příčky soudržné a bez poruchy statiky je nesmysl tvrdit, že je to "na zbourání" viděl jsem budovy u kterých nebyla střecha a podlahy v patrech byly bez stopy únosnosti. Budovu se protáhly íčka a na trapéz jako ztracené bednění se vylily armované podlahy, a následně vytvořil znovu krov. byla to práce na slovy necelé tři týdny. Kdy většinu času zabrala demolice původních podlah a krovů a technologické přestávky při hydrataci betonu na ztracených bedněních. 

Stavebník  vlastně "fungoval " v režimu  hrubá stavba.   V takovém případě bylo jednodušší a rychlé vytvořit nové podlahy popsanou technologií, někdy nebylo ani nutné staré podlahy zcela zbourat, prostě zůstanou schované  (přesněji jejich část )v konstrukci

V Čechách se samozřejmě upřednostňuje "zbourat, zbourat", renovace starších budov znamená alespoň trochu přemýšlet. A užitná hodnota je pak přinejmenším srovnatelná s novostavbou.  Naštěstí se mýlíte.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.230.217 (?)
30.7.2013 17:50

Pokud to nespadlo dosud, nejspíš to samo od sebe nespadne ani za těch následujících deset let, takže bych z toho nepropadal panice. Krokve mohou být slabé proto, že silnější nebyly třeba, eternit je ve srovnání s taškami velmi lehká krytina. Pochopitelně z fotografie se dají těžko pronášet nějaké neprůstřelné soudy, ale já bych se nejdřív vrhl na opravu stávající střechy - kontrola/oprava oplechování komína, okapy atd. Nepoužité eternitové šablony se dají sehnat za pár šupů, ve stejných rozměrech existují moderní bez azbestu (Beternit). Pak bych zprovoznil do obyvatelného stavu patro, které bude jistě sušší, teprve následně podle peněz, energie a nálady přízemí. A pokud byste si nechtěla zvát přímo stavaře, zkuste někde v okolí zlanařit aspoň nějakého schopného zedníka. Chalupář

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 16:42

Stručně - to co deklarujete jako drenážní opatření je pouhá imitace drenáže, to, že jste se díky této imitaci nedokázal zbavit vlhkosti ještě nepotvrzuje Vaše kategorické tvrzení, že, cituji

"Co se týká Vaší drenáže, to je věc kterou můžete dělat sama a bez jakékoliv firmy, tím bych začal, aby jste vlhkost domě omezila, protože u starého kamenného domu nikdy nezmizí úplně..." v první části  - tj. že může majitel sanace provádět sám máte pravdu, ve druhé části, tj. že u starého domu nezmizí úplně" se mýlíte, platí zde ale cp jste napsal dále, tj. " že jde o řešení, která které možná odborník označí za zhovadilost..." Ano.

Chápu Vaši snahu pochlubit se, kolik práce jste na chalupě odvedl, nechápu ale snahu radit špatně. Prezentovaná rekonstrukce je odstrašujícím příkladem toho, jak by rekonstrukce probíhat neměly. (požadujeme li standardy bydlení odpovídající současnosti)

Pokud Vás majitelka poslechne, zvolí to nejhorší z možných řešení - tj. špatně provedenou rekonstrukci, ve které poměr cena x výkon silně pokulhává za technologicky správným řešením. Nanominování "fachmana" ve většině případů znamená ztrátu iluzí i prostředků a špatně provedenou rekonstrukci. Rozumět si s ním může bohužel stavebník nejvíce v konzumaci piva.  Starý dům lze ale sanovat kvalitně a není to o moc pracnější ani tak příšerně drahé, jak nekompromisně tvrdíte.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 21:30

Dobrý den vážně nemám potřebu se chlubit svou prací, tu si dělám jen a jen pro svůj pocit, měl jsem pouze snahu pisatelce poradit to že se spousty věcí dá udělat svépomocí a také jsem dopsal cosi o googlu, internetu a vlastním rozboru MÍSTNÍ situace...

O tom zda se lze zbavit u 100 let starého kamenného domu absolutně vlhkosti, bez podřezání, provětrávaných podlah, popř novostavby...(investice přesahující rozumný peníz) s tím s vámi nebudu polemizovat, pouze nesouhlasit..

Chalupa především by měla být o vlastní spokojenosti a vlastní seberealizaci, a pokud někdo chce tunit škodovku řeknu mu že to nebude jezdit 200, ale že mu držím palce... pokud z toho má radost.

I netechnologická podlaha může fungovat a dokonce i drenáž... i když na fotce je napsáno polodrenáž...

A snad jen otázka, jak chcete napasovat současné standardy na takto starý dům? podotýkám za rozumný peníz a s tím že alespoň 75 procent domu zůstane stát?

A na pivo si sáhnout fakt nedám, technologicky se má pít pří teplotě 7 stupňů praxe však praví že i při 10 to jde... a není to špatný...

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

30.7.2013 22:26

N asi tak, bud nepolemizujete, nebo nesouhlasíte, nesouhlas = polemika.

Podívejte se, nejsem cynik, neupírám Vám usilí a práci, kterou jste odvedl. Bohužel jste před tím málo četl. To je jediný problém, při dřině, kterou jste bez diskusí odvedl a neupírám Vám ji ani v nejmenším stačilo přidat nějakých ušmudlaných 20-30% práce a mohl jste mít dokonalé horizontální hydroizolace, celé to bylo o dvou rolích modifikovaného bitumenu a několika pytlích cementu a ještěrce písku. na tom nezchudne opravdu nikdo. To není o penězích, ale o racionální rozvaze.

To je právě to, co mne vždy překvapí, opakovaně vidím amatérské (nejen)  rekonstrukce, u kterých se postupovalo ultrakonzervativně. Práce, či lépe řečeno dřina byla bez diskusí odvedena a výsledek nestojí za starou Bellu. A při tom stačilo tak málo!  Někdy byla špatná rekonstrukce provedena dokonce dráže a pracněji, než dokonalé technologické řešení. Je to k nevíře, ale v Čechách  je  to velmi časté.

Dám jiný příklad, při obkopávání základů je 99% realizací provedenoi v režimu nopkovka, štěrk, husí krk. Nejhorší jsou zemní práce. (I proto doporučuji jak můžu zapůjčení bagříku), a při tom, realizace odvětrávaného systému s bude stavebníka stát více o jednotlivé tisíce, ale výsledek bude prostě nesrovnatelný.

Podezdění zdí, nebo instalace hydroizolací, pokud je stavebník rozhodnutý vše realizovat sám,je  hlavně o práci (ta má samozřejmě též cenu), ale práce bude navýšená proti konzervativnímu přístupu pouze částečně.

Ptáte se , jak napasovat  současné standardy na starý dům? Velmi snadno, stačí skutečně pouze přemýšlet. Kupodivu to neznamená 75 % budovy zbourat. Právě naopak. To , že si to jinak nedokáže někdo představit znamená jediné, nepídil se dostatečně po informacích .

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

31.7.2013 10:45

Nejsem stavař a dům, o kterém se tu bavíme jsem samozřejmě viděl jen na fotce. Ale právě na té fotce mi jeho stav nápadně připomíná dům, jehož rekonstrukci sleduji den po dni něco přes deset let - chodím kolem něj venčit smečku. Také na první pohled nesoudržné smíšené zdivo, dřevěné prvky se nehodily ani k topení... Madšený majitel začal od základů - podkopávat, dozdívat, izolovat, drenážovat atd. tato dřina mu vzala jeden rok života, všechno dělal o víkendech vlastníma rukama. Zjara druhého roku se mu utrhla boční zeď, praskliny na dlaň. Na stabilizaci zdi už pracovala firma - zpevnili základy, posvazovali stěny (mimochodem mě nadchlo, že tu zeď při tom vrátili prakticky do původní polohy) a udělali věnec. No abych to moc nerozváděl - stropy, podlahy krov, okna a dveře (všechno napadené dřevomorkou) zabraly další roky, dneska jsou stěny bez omítek, z domu je slyšet neustálé ťukání kladívka (seká asi vodu či elektro) a nevypadá to, že by se rekonstrukce chýlila ke konci. Jak jsem napsal, já si svého času vážím natolik, že i pasivní odpočinek by mi přišel smysluplnější.

Mirek

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

31.7.2013 11:41

Dobrý den Mirku, nemá smysl argumentovat jedním příkladem rekonstrukce, okolo které chodíte.

Platí to co jsem již napsal.

1. přizvat odborníka k posouzení stavu budovy z hlediska statiky a stavu stavebních konstrukcí obecně.

2. následně zvážit podle situace jak postupovat dál.

Pokud se kdokoli pouští do rekonstrukce svépomocí, vždy říkám : "nikdy nepracujte sám a na klíčové kroky si přiberte nejméně jednoho, lépe dva pomocníky a ty ři´dte", pracujte souvisle alespoň  zmíněné dva - tři týdny.  Pokud člověk pracuje zcela sám, práce netrvá dvakrát déle, proti spolupracující dvojici, ale 4 - 6 déle.   Kolik si myslíte, že člověk pošle lidí na podezdívání základů, či vytváření hydroizolace se vkládáním do vybouraných otvorů lidí? A jak dlouho si myslíte, že taková práce trvá například solidnímu dodavateli? I s dodržováním bezpečnostních opatření, ("podezdívání na "přeskáčku" - max metrové úseky) to musí u budovy zvící RD trvat maximálně okolo 3 týdnů. typicky ale týdny dva.A to  zmínění  pracovníci nepracují nonstop, čistého času pracují něco okolo 2/3 - 1/2

Pokud se do takové práce pustí stavebník sám, musí si vytvořit harmonogram a pomocníky, či řemeslníky tlačit nekompromisně k jeho dodržení. Věřte mi, že opravdu vím o čem mluvím. Někdy je vhodné najmout malou techniku, klasickým příkladem jsou výkopové práce při rekonstrukci podlah v přízemí nepodsklepených budov, buď to si najmete rotu UK s krumpáči a zblázníte se, nebo pronajmete na víkend minibagřík napochodujete s ním do budovy (projede futry 80 cm) a za den máte vykopáno, ve dvou až třech lidech za 3-4 dny hotovo i s betonováním (nechám li přivézt beton)

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.232.62 (?)
31.7.2013 22:54

Tohle mi rozhodně jako nesoudržné smíšené zdivo nepřipadá, odhaduji to na kámen a dost fortelnou stavbu. To, co se může zdát jako trhlina, může být jen v omítce. Omítka vlevo vypadá, jako by opadala kvůli chybějícímu okapu nebo upadlému svodu. Hliněná omítka s jen nepatrným přídavkem vápna je tak měkká, že ji ze zdiva snadno umyjete například tlakovou myčkou, takže pokud na ni několik desetiletí chlístala dešťová voda, bodejť by vypadala jinak. Lámat nad tím stavením hůl jen proto, že na jediné dostupné fotografii a na první pohled nevypadá jako ze žurnálu, je přinejmenším ukvapené. Chalupář

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

25.7.2013 23:43

"Střechou nezatéká, ale bude třeba kompletně vyměnit (místy špatné trámy, eternit)."

Pokud střechou nezatéká, proč je ji třeba kompletně vyměnit? Např. trámy napadené dřevokazným hmyzem lze sanovat ev. v kritických místech přepažit. Chalupář

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.136.198 (?)
26.7.2013 9:43

Dobre postaveny stary dum ma klima nedostizitelne. Mam dum stary temer 100 let, steny pres 1/2 metru cihly , vlhkost stabilne kolem 50 procent. Predchozi majitel dum zateplil polystyrenem s odvetravanim a i pres plastove okna nikde plisen ani kondenzaci vody nemam. Zacal jsem strechou, kde se vymenila dobre polovina tramu do kterych zatekalo a novou krytinu presto cena rekonstrukce nepresahla 80tis. Taktez podlahy byt jsou drevene a podsypane skvarou nemaji problem ani po 50 letech. Nevrzou nejsou proslaple, stacilo prebrousit nalakovat. V usporne novostavbe jsem bydlel rok a nikdy vice, plisen, vlhko zima. Nove nemusi byt lepsi a stare nemusi byt spatne, je to individualni.

Obrázky:

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.136.198 (?)
26.7.2013 9:44

po rekonstrukci

Obrázky:

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

26.7.2013 9:58

Ano je to individuální. Známý má pár set let starou chalupu,.metrové zdi.Samozřejmě bez izolace.Doškovou střechu na tom eternit. Jak byli záplavy, tak měl doma takovou zimu, že musel topit. Samozřejmě dřevěné podlahy nemá.ty by mu shnily. Jak říká on to dožije a pak at to spadne. Plynem by to naprosto nevytopil.Ještě že má les.Jen je otázka jak dlouho bude moci dělat dřevo.

Jestliže máte dobrý starý dum, budte rád. Takových je opravdu málo. Většinou jsou to staré mokré kuče. Často bez základu.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.88.250 (?)
26.7.2013 21:01

Promiňte ale dle mých skromných znalostí srovnáváte nesrovnatelné. Šutrový barák beze špetky izolace a navíc " vody je okolo dost", starý klidně několik staletí, a cihlový, zateplený (tzn. nejspíš odizolovaný, nebo z jiných důvodů extra suchý) navíc prvorepublikový, hmm, myslím, že pár drobných rozdílů najdeme. Nu a zapomněl ste napsat jakou krytinu jste si pořídil i s dřívím za 80.000,- a jak velká byla plocha. Užírám se totiž závistí, neboť nová střecha (klasika: věnec, půlštok, dříví, tašky Tondach ukecané na minimální cenu, dílem svépomocí pod vedením meloucháře, zbytek - tesaři - firma) sežrala z našeho rozpočtu půl mega. VV

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.176.91 (?)
27.7.2013 7:13

Máte samozřejmě pravdu, ale to je tak všechno.Co my víme jak to pisatel získal, nebo jak to myslí.Někdo za 80 tisíc jiný za 500 tis.Podívejte se na ty obrázky.Na jednom je dešťák a nemá gajgr.Okap směřuje rovnou do potrubí.Je to provizorium, nebo je to finale? Na dalším obrázku je vybetonovaná zídka, protože jestli jsem to dobře pochopil, tak dům nemá základy a byl tedy oházen k parapetu okna zeminou.Myslíte že ten betonek nepromrzne?No jestli tam není EPS, tak ano.No a to dešťové potrubí jestli se nebude moci čistit(gajgrem),tak se ucpe.Nechci do nikoho rýpat, ale taky mi každé počínání není někdy jasné.Za každou cenu nopovka, drenáže,které nikam nevedou, nebo naopak jsou napojeny na dešťák a ten při ucpání vede vodu pod barák atd.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.239.82 (?)
27.7.2013 15:08

Zdravím, jsem stejného názoru, pokud je to provizorium, tak je to škoda práce, protože to nic neřeší, pokud je to finální podoba, tak je to na zamyšlení. Standa.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

28.7.2013 22:32

Je pekné jak se ta diskuze rozjela... a zkuste mrknout na původní dotaz... o čem že to vlastně bylo...

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

28.7.2013 23:12

Pokud bych se měl držet tématu, pak bych zcela racionálně poradil, že než řešit banální otázku drenáže a geotextilie, tak bych dům zboural a začal znovu.  Zrekapitulujme si to: střecha-generálka, podlahy-generálka, základy a drenáž - dezolát, zdivo tl 1m - to je marno, jakékoliv izolace = 0%, elektroinstalace??, vodotopoplyn??. Pokud nemáte prostředky na zcela zásadní rekonstrukci, či novostavbu a máte jen trochu nějaké nároky na bydlení, pak se toho zbavte, než se domek stane noční můrou a finančním hrobem.

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

28.7.2013 23:23

Stejně si rejpnu... jsou lidi kteří to nezbourají, a ty prachy do té staré kůči stejně nacpou... to není o nízkoenergetickém bydlení, odpadu dle normy, dokonale rovných zdech... to je o pocitech... kdo nezažil nepochopí a kdo zažil, do konce života má co dělat... a přitom v bytě je to pohodlnější a bez jakékoliv snahy že... a pokud paní něco dělat chce tak se jí snažím reálně poradit... krom držení palců...

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

28.7.2013 23:28

Ať si každý vráží svoje prachy kam chce. Taky si "rejpnu", vaše fotodokumentace drenáže je názorná ukázka toho, jak se to nemá dělat a jak se dá promarnit čas a peníze

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

28.7.2013 23:37

ok máte pravdu...

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

27.7.2013 17:59

Nepřel bych se o cenu střechy. Jistě zálěží na její velikosti a celkové složitosti krovu. Moje osobní zkušenost je taková, že cena materiálu (řezivo+krytina+ klempířina) na domy 80-100m2 (střecha (polo)valbová, pultová,sedlová) je 70-100 000Kč. Pak je otázkou cena práce... Jinak za 0,5M se dá realizovat svépomocí i hrubá stavba domku. (80m2)

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.208.130 (?)
27.7.2013 21:11

Hu, s tou střechou jsem trochu já srovnával nesrovnatelné, pardon. Taky byl pátek večer... Tak pardon. VV

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.164.73 (?)
28.7.2013 9:58

Pozednice zustala puvodni, nove jsou tramy, parozabrana a jako krytina je elox hlinik. Pul mega bych nenasporil ani za 10 let, tudiz vizualni stranka musela jit stranou :(

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.161.56 (?)
30.7.2013 12:31

Mohu vám směle doporučit jediný typ rekontrukce - zbourat to. Sám jsem už rekontruoval několik domků a nikdy z toho nebude dům, který by se mohl alespoň trochu rovnat novostavbě. Cena rekontrukce byla vždy vyšší, než cena stavby nového domu. Rekonstrukce trvala vždy déle než stavba novostavby. 

Jak tady někdo píše o tom, že je super opravovat a kutit třeba 20 let (to není zase tak ujet časová hodnota). No možná někdo takovou masochistickou úchylku má, ale pravděpodobně ji nebude mít žena a děti. Zbavte se toho a nebo to zbourejte. 

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.76.3 (?)
17.4.2017 10:20

Já mám taky zkušenosti a můžu poradit. A jestli máte základy vyšší jak terén je tu možnost vykopat místnost zasypat stěrkem cca 15cm dat drenážní trubky cca 2 udělat průkaz ven a pokračovat. Podkladni beton izolace dobrou folii polyester finiš a beton a hotovo

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.174.250 (?)
18.12.2015 15:27

Já takovou úchylku mám, a to jsem žena wink

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

host - xxx.xxx.19.199 (?)
19.12.2015 7:13

Mladí opravovali chalupu sad, něco podobného, co máte Vy.Začali se sklepem, byla v něm stabilně malá studánka od toho, jak ze stráně pod neizolovanou chalupu tekla voda / chalupa ale byla jinak suchá/.Udělali drenáž cca 2 m od obvodové zdi, voda se ztratila.Pak vytrhali podlahu, nasypali Liapor a dali dřevěný polštář + prkna.Chalupa nemá izolované základy, proto mezi Liapor položili drenážní trubky vyvedené přes základy ven tak, aby do nich netekla případná dešťovka.Přestože jsou ve všem laici, povedlo se. Držím palce, dřiny hodně ale ten spokojený pocit pak stojí za to.smileyDana

Připojit reakci

Starý dům - kde začít?

IvanHorseman (87) - xxx.xxx.78.117 (?)
19.12.2015 10:13

Dobrý den Dano, měl bych na Vás prosbu ohledně bližšího popisu. Syn rekostruuje starou chalupu a nyní má vytrhanou dřevěnou podlahu v kuchyni- prkna na trámcích 10x10 cm v rostlé zemi. Ta je suchá a je nad sklepem s klenbou. Mne napadlo část zeminy vybrat a nahradit jí Liaporem nebo Fermacelem /doufám, že jsem nepopletl názvy z hlavy/. Uvažoval jsem oddělit zeminu od izolačního zásypu geotextilií. A zde nevím zdali uložit trámky do nebo na zeminu a vysypat prostor mezi trámky a nebo zdali by izolační hmota mohla být již pod trámky a tudíž hmotnost podlahy by byla nesena izolační hmotou.V obrázku jsem naznačil mou ideu- nejvíce by se mi líbila varianta 2, kdy by se srovnala zemina, na ní geotextilie, položit trámky, prostor vysypat izolací a nahoru podlahová prkna. Síla izolace by byla 10 cm- výška trámků, což by řádově vyhovovalo. Zemina je suchá, tj drenáž nepředpokládám.
Děkuji za zkušenosti či připomínky
IvanHorseman

Obrázky:
skladba podlahy_izolace
skladba podlahy_izolace
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jak zaizolovat vodovodni pripojku?27.6.2019672
Jak izolovat sklep?213.4.20192095
Vetrani starého sklepu 1410.4.20192307
Vetrani veprak69.4.20191090
Izolace sklepa913.1.20194467
Hydroizolace betonové podlahy v garáži213.1.20191284
Izolace půdy29.12.20181459
Vlhkost ve sklepe912.10.201810639
Hydroizolace soklu122.9.20181533
Izolace pod doplněnou štítovou zeď 120.9.20181147
Hydroizolace balkonu23.9.20181511
Vlhke zdivo - sklep 166.8.20185556
Obkopani kamennych zakladu414.5.20184328
Izolace základů a nopová folie 10612.12.2017456535
Sprchový kout bez izolace?69.11.20174706
Spojenie nepálenej tehly a ytongu125.10.20171733
Půdní vestavba, zateplit i podlahu?427.9.20173016
Hydroizolace pod dlaždice v koupelně819.9.201727469
Zateplení vývodu digestoře1519.9.201735288
Desan panely, defender dosky17.9.20171655
Hydroizolace betonové nádrže41.9.20173664
Hydroizolacia chalupy a IGLU podlaha52.5.20175236
Starý dům - kde začít?5417.4.201796938
Výběr značky izolace šikmé střechy28.2.20172962
Nová (90let) podlaha bez hydroizolace?111.12.20163279
Jak dostat maltu do spáry v plné šířce 40cm bez vysekání řádky cihel 43.11.20165912
Jak je to s parotěsnou folií?1017.10.20169403
Izolace základů proti vlhkosti a proti tepelným ztrátám2120.7.2016108170
Gumoasfaltový nátěr místo lepící stěrky na plystyren? 119.7.20165019
Oprava základů při izolaci225.6.20164797
Nopová folie vs. kamenný sokl 416.6.20168743
Podříznutí613.6.201616139
Dodatečná hydroizolace zdi pomocí chemických patron5227.4.2016149375
Čím podřezat a zaizolovat zeď1719.4.201663128
Izolacia sokel 117.4.20164173
Stříkaná izolace19.4.20163812
Asfaltové pásy vs folie16.3.20164799
Polystyrén alebo čadičová izolácia?145.12.201516733