Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Dopřejte si ryzí česká okna Otherm.

Izolace > Vhodnosti izolace kamenného soklu

Vhodnosti izolace kamenného soklu

host - xxx.xxx.209.101 (?)
25.6.2015 9:26, počet návštěv: 12869
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím,

vím, že mne budou někteří kamenovat, že zde toto téma bylo probrané snad tisíckrát, ale věřte mi, že jsem přečetla k tomuto tématu téměř všechny příspěvky (ty od Chemického Alího obzvláště a ne jen 1x :) a stále mám pár nejasností. Chtěli bychom udělat hydroizolaci a klasickou izolaci (když už budem kopat tak ať se to sfoukne v jednom) starého kamenného soklu u rodinného domu. Po přečtení různých rad bychom postupovali asi následovně:

a) odkopání části soklu až k základům, nikoliv však pod ně (cca odkrytí 2m, aby se to náhodou nechtělo sesunout) a následná "revize" spár mezi kameny,  pokud se bude vydrolovat, tak do cca 2cm vyškrábnout a znovu přespárovat (pro klid duše)

b) vlastní izolace: nopovka čudly směrem ke zdi, poté XPS a poté znovu nopovka čudly směrem ven (tady si nejsme jisti zda takto ano). K základům samozdřejmě vyspádovaná drenážní trubka s větracími vývody (15m délka baráku, pro jistotu v rozích a 1 uprostřed), kolem trubky drenáž (pod ní písek) a pak geotextílie (ne přímo na trubku)...Nahoře nopovku překrýt lištou tak, aby za ní nezapadával bordel

c) to celé zasypat kačírkem až nahoru

Jen mi stále vyvstává pár otázek:

1) opravdu jsou nutné 2 nopovky? a pokud ano, jak zakončit tu druhou, co není u stěny baráku ale u polystyrenu Nebo je jiná možnost izolace? Viděli jsme možnost využít tzv. chytrou pěnu přímo na kamennou zeď, ale to nám příjde, že ji to "udusí". Možná by šlo pěnu aplikovat na nopovku a pak by nemusela být použita druhá... ale asi tu bude otázka financí

2) Je něco vhodnějšího než XPS? přeci jen zed je kamenná, nerovná a mohl by se polámat...

3) drenážní trubku položit mezi první nopovku a základ? (vlastně by byl základ, trubka a pak to celé překrývající nopovka) Nebo trubku položit až za první nopovku, tj. vlastně pod XPS

4) na soklu vznikne schod což by se muselo asi nechat provizorně oplechovat? Časem až budeme dělat izolaci domu, tak se tento schod vyrovná, tedy asi žádný problém, ale jak potom vyvést nopovku aby to stále větralo a vlhkost se nedostávala pod izolaci domu? Asi by to znamenalo nechat si větší rezervu tak, aby šla nopovka "přetáhnout" přes izolaci stěny, ale jak to pak bude vypadat...

Díky za přečtení a uvítám rady a diskuzi :) 

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

host - xxx.xxx.40.51 (?)
25.6.2015 13:33
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den.

Uniká mi důvod, proč chcete tepelně izolovat obvodové zdivo až k základům.

Píšete "spár mezi kameny", zdivo je celé kamenné?

Horizolnální hydroizolace není vůbec?

Připojit reakci

25.6.2015 14:09

Dobrý den,

Možná jsem se chybně vyjádřila - je základ domu (beton+kámen) poté jen kámen o výšce cca 2,2m (tato část tvoří sklep) a poté je betonová deska od které je již klasicky cihlová zeď (místy jsou použity i škvárovky)

dům je částečně podskelepený. Kamenný sklep je cca do 1/2 pod zemí (tj. když stojím ve sklepě, tak venkovní zem mám zhruba po prsa). Pokus o horizontální izolaci na přechodu kamenné části a cihlové zdi zde je (klasická IPA), ale vzhledem ke stáří (cca z 50.let) už nebude fukční. Sklep je vlhký - kameny jsou zevnitř omítnuty, ale omítka vlivem vlhkosti opadává, některé spáry se mírně vydrolují. V tomto vlhkém počasí se na určitých místech u stěn tvoří skoro až loužičky (nebo ne přímo loužičky, spíše mokré fleky)... Celkové jsou zdi v celém domě vlhčí. Tedy idea byla hydroizolace kamenných základů. A když už to bude odkopané, tak by bylo vhodné udělat rovnou i tepelnou izolaci, protože počítáme s izolací celého domu a pokud by nebyla tato izolace, tak vznikají tepelné mosty a mnohdy je to více ke škodě (tedy alespoň co jsem se dočetla, múžete mne opravit)

Tepelná izolace by samoždřejmě nebyla až k základům, ale jen cca 50 cm pod povrch...

Pokud by to nestačilo tak v místě přechodu kámen/cihla možná i nějaká chemická injektáž proti vzlínající vlhkosti ale to až podle toho jak by zabral pokus o odvodněním základů

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.51 (?)
25.6.2015 15:28

Izolace nopovou folií může přinést více škody než užitku. Navíc toto řešení není nikdy na 100% a úsilí se snadno mine účinkem Toto neberte jako "světonázor". Uvedu pouze, jak na Váš problém nahlížím sám. Suterén: omítky bych obouchal, spáry proškrábnul a vyspároval, vybílil vápnem, zajistil dostatečné větrání. (V horkých dnech pozor-při styku chladného kamene s teplým venkovním vzduchem může nastat kondenzace vzdušné vlhkosti). Hydroizolace: obnovit vodorovnou hydroizolaci mezi sklepem a přízemím. Vždy je jistější souvislá vrstva izolantu než injektáž, proto (je-li to možné) podříznout ve spáře mezi cihlami-injektáž kamenného zdiva ponehat jako poslední možnost. Vnější kamenné zdivo mezi podlahou přízemí a okolním terénem obnažit, vyspárovat, ošetřit paropropustným ochranným nátěrem-čím snadněji se bude vlhkost odpařovat, tím lépe pro Vás. V případě budoucího zateplení nezateplovat suterén, pouze dostatečně přetáhnout izolant pod úroveň podlahy v přízemí-tepelný most. 

Připojit reakci

26.6.2015 6:48

Děkuji za názor. Určitě budeme sklep zevnitř řešit tak, jak píšete, tedy proškrábnout a vyspárovat. Zda i vybílit to ještě nevím, nevadilo by mi ani přiznat přirozenou barvu kamene, nepotřebuji bílé stěny... Jen nevím zda by bylo dostačující z venkovní strany jen ošetřit paropropustným nátěrem, asi bude nutné i nějaké odvodnění. Každopádně znou děkuji

Připojit reakci

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.110.125 (?)
25.6.2015 18:53

Dobrý den, v tomto případě bych po odvedení veškeré srážkové vody (není li provedeno) volil s ohledem na vlhčí zdivo v obytné části následujícíc postup

A) je li to možné, provést odvětrávanou podlahu systémy odvětrávaných tvarovek (Gutta dryek, etc.) a to zcela nekompromisně ve všech nepodsklepených místnostech, případně i ve sklepě

B) následně bych provedl, odvětrání základů, tedy zanořeného soklu pomocí betonových tvarovek (systém jsem zde popisoval), použít by bylo možné i vysoký nopek, ale výsledky mohou být u nopku neuspokojivé.

Připojit reakci

26.6.2015 7:39

Dobrý den,

srážková voda odvedená je (z jedné strany je okap veden do betonové odvodnovací strouhy a z druhé strany je ústí okapu vyvedeno až cca 2 m od budovy). Nyní probíhá rekonstrukce střechy a dáváme nové okapy, toto řešení budeme zachovávat.

add. A) nepodsklepené jsou vlastně 2 místnosti (z 6). V těchto místnostech by asi bylo možné udělat odvětrávanou podlahu. Děkuji za tip, koukala jsem na popisy výrobce a konstrukce vypadá zajímavě. Ve sklepě si to již tolik představit nedovedu, asi bychom se tam potýkaly s různými problémy...

add. B) ano, Vámi popisovaný systém odvětrávání pomocí betonových tvarovek (vlastně se jedná o ztracené bednění, že?) jsem již studovala (Diskuze Izolace základů a nopová folie). Dokonce jsem zvažovala i postup. Jeden z přispěvatelů vkládal i pěkný obrázek (jen s chybně zakreslenou geotextilíí). Tedy jsem si jeho obrázek vypůjčila (doufám že mu to nebude vadit :)) a upravila tak, jak bych si to představovala já. Jediné co, tak někteří psali, že tímto způsobem bude chybět boční tlak na základ a mohlo by dojít k jeho vybočení?

A také děkuji za názor :)

Obrázky:
odvodnění
odvodnění
Připojit reakci

26.6.2015 8:07

Ještě k obrázku, uvědomila jsem si, že v našem případě je ta kamenná část mnohem vyšší, tedy ještě nad úroveň země + cca 1-1,5m, takže dům bude mnohem výš :)...  s čímž souvisí má otáka níže

Připojit reakci

26.6.2015 7:49

A ještě mne napadá otázka, která je tak trochu do budoucna... Jak vysoko byste doporučil udělat izolaci z XPS? jestli jen kousek nad zem nebo zda až na úroveň stropu sklepa (cca 1-1,5m nad zemí). Jde mi o to, zda až budeme zateplovat obytnou část domu a tyto dva různé systémy zatelení se potkají, aby nevzniknul v místě napojení problém (počítáme se systémem zateplení, který bude dýchat, právě pro stáří domu a relativně vyšší vlhkost). Také netuším, jak by se vyřešilo, že mezi XPS a zdí je vlastně malá mezera, a pokud by se zateplení "napojovalo", dostávala by se vlhkost od základů pod zateplení fasády. Asi by nemohlo dojít ke spojení, ale musela by se nechat nějaká minimální větrací skulina? Vlastně by asi zůstala stříška co je na obrázku a izolace domu by byla až po stříšku, pod ní by to bylo jako na obrázku... Nevznikne tam ale příliš velký tepelný most? Nevím, ráda si přečtu Váš názor

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Sprchový kout bez izolace?69.11.2017515
Spojenie nepálenej tehly a ytongu125.10.2017169
Půdní vestavba, zateplit i podlahu?427.9.2017459
Hydroizolace pod dlaždice v koupelně819.9.201721384
Zateplení vývodu digestoře1519.9.201725417
Desan panely, defender dosky17.9.2017215
Hydroizolace betonové nádrže41.9.2017668
Izolace základů a nopová folie 10414.8.2017373593
Hydroizolacia chalupy a IGLU podlaha52.5.20171906
Starý dům - kde začít?5417.4.201775309
Výběr značky izolace šikmé střechy28.2.20171113
Nová (90let) podlaha bez hydroizolace?111.12.20161554
Jak dostat maltu do spáry v plné šířce 40cm bez vysekání řádky cihel 43.11.20163177
Jak je to s parotěsnou folií?1017.10.20164334
Izolace základů proti vlhkosti a proti tepelným ztrátám2120.7.201695945
Gumoasfaltový nátěr místo lepící stěrky na plystyren? 119.7.20162857
Oprava základů při izolaci225.6.20162739
Nopová folie vs. kamenný sokl 416.6.20165196
Podříznutí613.6.201612280
Dodatečná hydroizolace zdi pomocí chemických patron5227.4.2016127408
Čím podřezat a zaizolovat zeď1719.4.201651191
Izolacia sokel 117.4.20162406
Stříkaná izolace19.4.20162141
Asfaltové pásy vs folie16.3.20162991
Polystyrén alebo čadičová izolácia?145.12.201511006
izolace sklepa2119.10.201556312
Kam s nimi? (zbytky polystyrénu)916.8.201510358
Ako odizolovat stlp? 728.6.20156888
Vhodnosti izolace kamenného soklu926.6.201512870
Vlhkost ve sklepe723.6.20156888
Ako vyrobím 1 kg hydrofóbnej omietky?13.3.20153605
Cenovo nenáročný prostriedok na izoláciu steny53.3.20156560
Soused si chce odizolovat barak z naseho pozemku169.2.201521913
Ako zaizolovať omietku?69.2.20157144
Dodatečné podřezání zdiva130.11.20144387
Izolace tramoveho stropu327.10.20147877
Jak zaizolovat chatu? 626.10.20148957
Prasklá izolace a vzlínání vody ve sklepě122.10.20144488
Zatepleni zakladu + soklu - jak moc povedene? 313.8.201410364
Co s podříznutou vlhkou zdí?73.8.201412173
Další diskuze: 1, 2, 3, 4  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů