Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Krby a kamna > Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu?

Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu?

host - xxx.xxx.52.121 (?)
10.10.2017 19:45
Přisávání do spodku vložky fungovat bude, já měl u 14kw vložky psáno trubku s vnitřním průměrem min.70mm vedenou z venku, v mém případě z chodby.Vložku jsem vymetal komplet po 5-letech a byla tam lopatka popílku, nemám vodorovné kouřovody, ale pod úhlem do komínu, který má nadměrný tah, jeho vnitřní světlost je 50x50cm, takže musím používat škrtící klapku.Odtah u krbu má být co nejkratší, topí vložka, ne kouřovody.Pokud chcete teplo do sousední místnosti, vhodný je regulovatelný průduch ze sopouchu.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zdravím, teplo do sousední místno..., host, 11.10.2017
Pokud to přesto spácháte, počítejte s revizním otv..., host, 10.10.2017
Přisávání do spodku vložky fungovat bude, já měl u..., host, 10.10.2017
Určitě někdo poradí odborněji. Jen mě napada..., host, 10.10.2017
Zdravím všechny, prosím o kvalifikovaný názor na m... , host, 10.10.2017

host - xxx.xxx.16.177 (?)
11.7.2017 12:13, počet návštěv: 2862
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

ahoj, měl bych dvě otázky provizorně, jeden-dva roky budeme v místnosti přitápět kamínkami. umístíme je viz. foto.

otázka1/ podlaha je koberec a prkna. co nejlevnějšího a nejjednoduššího pod kamínka? (např. jen plech? nebo postavit na 6 dlaždic?)

vstup do komína je v druhé místnosti za příčkou vpravo - cca v místech, kde by měla (ale není) být digestoř nad sporákem. jde mi o to, je pro tah komína(starý zděný z roku 1930, 15x15) když bude roura z kamen do pravého úhle viz. druhý obrázek nebo do úhlopříčky?

a napadá mě ještě třetí otázka, vstup do komína je od zdi vzdálen jen cca 3cm. na zdech je tapeta, může být kouřovod takto blízko zdi s tapetou?

Obrázky:

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.16.177 (?)
11.7.2017 12:13
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

a druhý obr.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.239 (?)
18.7.2017 5:03
Úhlopříčkou to bývá lepší, ale méně stabilní, používá se to nejvíce u krbů, kde to je jištěno šroubováním, ale měli jsme i 4m dlouhý kouřovod v dílně s postupným vzestupem, jen to bylo náročnější na vymetání.U tapety rozhodně ne, i kouřovod je topidlo, ty slabší jdou nevhodným topením rozpálit do červena, což je cca 700stupňů, co myslíte, že udělá papír?Používali se pod kamna olemované plechy, dnes je moderní sklo, dlažba na lepidlo se na chvíli nevyplatí.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.219 (?)
19.7.2017 8:20

Úhlopříčně by to bylo lepší, ale jen pokud chcete investovat do silnostěnných trubek (obyčejné tenkostěnné se s úhlem 45° nevyrábějí). Správné rozměření ale není úplně triviální a trubky některých výrobců bývají šišaté. Při sesazování je vhodné je namazat měděnou pastou na výfuky a brzdy.

Pokud by se to dávalo do pravého úhlu, důrazně doporučuju koleno s vymetacím okénkem, neb vodorovná část se může velmi snadno zanést zejména při topení uhlím.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
19.7.2017 11:56

Ahoj,

1. Pod kamínka je nejlepší plech, buďto lakovaný nebo ideálně (dražší) je smaltovaný, lze zakoupit nebo pohledat "na půdě". Výhody : Nejsou pod ním vidět drobné nečistoty, snadno se zametá (zvláště smaltovaný nedrží jemný prach) nehořlavý, v podstatě nerozbitný... Je otázka z čeho je koberec (aby teplem nedegradoval apod.) a záleží i na kamnech např. historická mohou mít "tahy" i dolů pod popelník tam může docházet k přehřívání podlahy, naopak některá kamna mají dole plechový "soklík" či ideálně ještě "nožky" kde je vzduchová mezera takže podlaha pod nimi se výrazně nepřehřívá. Čili kamna s nožičkami nebo ta bez spodních tahů (na to dnes už tak moc nenarazíte ale kdo ví co chcete připojit za kamna) postavit na plech a pokud pod tím má být přímo koberec vyskládal bych pod plech raději ještě ty dlaždičky.

2. Co se týká tahu kamen vzhledem k napojení kouřovodu, bude to fungovat v obou případech, lze to zapojit oběma způsoby. Dnes se většinou udává, že lepší tah bude, napojíte-li kamna šikmo neboť se bere, že každé pravoúhlé koleno dost sráží tah. Prakticky je ale v případě napojení do pravého úhlu ve hře ještě svislá (k zemi kolmá) roura která ale naopak po zahřátí pracuje jako "minikomín" tedy navíc tah generuje čímž nejen překoná odpor kolen ale je tam i něco navíc. Zkrátka a dobře kamna mi táhla proti dnešním tvrzením paradoxně většinou o něco lépe v zapojení s pravoúhlými koleny než byla-li roura sešikmena.

Vzhledem ke zdi pokryté tapetou ale i vzhledem k možnému "skrytému vedení el. či jiných rozvodů" je lépe vést kouřovod raději od zdi než "při zdi". K tomu je třeba vytvořit "odskok".

A)Rozhodnete-li se pro řešení "pravoúhlé" pak do komínové zděře vsunete dvě 90 st. (klasická pravoúhlá) kolena, první od komína vytočíte směrem ode zdi a do něj zasunete druhé koleno které bude směřovat otvorem zpět směrem od komína tím vám vznikne ode zdi dostatečný odskok, do druhého kolena nasunete vodorovnou rouru dáte třetí koleno směrem dolů jak máte svislou rouru koleno rouru přez zeď. V místě prostupu roury přez zeď udělejte otvor o něco větší aby kolem roury mohl volně proudit vzduch roura se nebude v místě průchodu zdí přehřívat a propalovat a to i když bude tenkostěnná (úplně postačí)

B)Rozhodnete-li se pro řešení "sešikmené" pak dáte do komínové zděře opět dvě pravoúhlá kolena a to druhé stočíte šikmo dolů pak rovná roura šikmo dále jedno pravoúhlé koleno roura přez zeď a kamna.

C) Další řešení může být jako to první "pravoúhlé" s tím rozdílem že vodorovná roura co vede nahoře může vést i dole je-li tam místo, do komína zase dvě pravoúhlá kolena to druhé stočíte dolů dáte svislou rouru dole pravoúhlé koleno vodorovně další prav. koleno a vodorovně přez zeď. Ta dvě kolena zasunutá do komínové zděře udělají dostatečný "odskok" chtěl-li by jste udělat ještě větší pak mezi kolena dáte ještě kus (jak dlouhý záleží na vás) vodorovné roury. V místě vstupu do komína a blízkosti kolen by bylo dobré tapetu odstranit, zbytek díky "odskoku" můžete ponechat tak. doplněno 11.07.17 19:06:

P.S. U řešení "sešikmeného" vám postačí k realizaci pouze 3 X 90 st. koleno u ostatních řešení budete mít 4x 90 st.čili o jedno koleno navíc. Pokud to máte jen "provizorně"pak užijte tenkostěnné kouřovody poslouží bez problémů vydrží min. několik sezon., pokud by jste to chtěl na stálo doporučuji investovat do tenkostěnných kouřovodů ale smaltovaných jsou dobře uržovatelné nemusí se natírat a pak se "nevypalují" čili "nepáchnou" stálobarevné lehce udržovatelné na smaltu se nedrží prach. Taktéž lze užít kouřovody středně (1,5) a silno (2mm) stěnné ty jsou ale již dost těžké a tudíž je obtížnější je čistit metodou "zaslepit" (víčky novinami apod.) a "vynést ven" ale i ty můžete použít ty už vás přežijí. Kouřovody se instalují sestavují tzv. "po kouři" tzn. začíná se na odtahovém hrdle kamen a směrem ke komínu se vždy koleno či roura svým koncem zasouvá do rozšířené následné trubky či kolena. Při větší délce kouřovodu je lépe tento "fixovat" proti samovolnému sesmeknutí vlivem dilatace zejména z odtahového hrdla kamen, tam (tam vždy) je dobré buďto svrtat šroubkem či hřebíkem anebo uchytit ke kamnům vázacím drátem. Následné dlouhé úseky anebo také v místě vstupu do komína je dobré fixovat rovněž váz. drátkem. Na vhodném místě ve zdi dáte malou hmoždinku a vrut k němuž pak drátek obtočený kolem kouřovodu přichytíte a jemně napnete čímž se kouřovod "pojistí" proti vysmeknutí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.45.234 (?)
20.7.2017 9:56
Ja mam s pravouhlym spojenim kourovodu spatne zkusenosti. V miste kde vede kourovod vodorovne se zanasi jemnym popelem a je nutne jej casto rozebirat. Pri zatapeni do studeneho komina pusobi vodorovny kourovod jako brzda. Funguje podobne jako koleno sifonu u toalety. Je nutne teply vzduch dostat az za vodorovnou cast-opet do svisleho komina. a to je nekdy docela fuska. Kamna pri tom docela fest cadi do mistnosti..
Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
20.7.2017 10:47

Možná to souvisí i se stylem topení a tahem komína a i konkrétním typem kamen. 

Mám přesně obrácenou zkušenost, v domnění že mi kamna potáhnou lépe jsem je napojil šikmo a naopak, měli horší tah než byly-li napojeny svisle přez 3 x 90 st. kolena která by měla "teoreticky" snižovat tah, nestalo se tak a tah byl naopak lepší až jsem se jednou dočetl že jakákoliv svislá kouřová roura v sestavě ideálně cca 1 m délky (+,-)  kouřovodu po nahřátí "generuje tah" což se mi v praxi osvědčilo.

Co se týká vodorovných kouřovodů kdysi jsem měl takovéto zapojení kamna Kerpen 2u4p verze /A/ +2x za sebou výměník gájo + vodorovná roura v celkové délce 2m + svislá roura do komína v délce 1m. (sestava měla 3 kolena) topil jsem klasicky přikládáním uhelnými briketami s tahem nebyl problém čistit stačilo 2x ročně, větší množství jemného popílku se zachytávalo v rozšířených čertech ale fungovalo to bez problémů s tahem.Samozřejmě doporučuje se aby kouřovod od kamen byl co nejkratší a s tímto lze souhlasit ovšem pokud někdy situace vyžaduje vedení delší pak i tak lze má-li komín dobrý tah... Kouřovody jsou tak trochu jako stavebnice tzn. každý rok můžete mít kamna napojena jinak (dělám to tak také jednou za čas napojení změním) a tak si sám srovnat jak to bude "lepší". Může si to klidně napřed napojit šikmo a vyzkoušet bude-li s tím spokojen nechť nechá tak pokud ne může vyzkoušet napojení s vodorovným vedením roury. Dokoupí pouze koleno příp. nějakou tu rouru a může to změnit, u těnkostěnných kouřovodů to není žádný problém...

V současné době používám pro mně nejosvědčenější skladbu kouřovodu to jest kratší pomocí svislých rour a pravoúhlých kolen, bez dlouhých vodorovných úseků. Jeden kouřovod mám napojený šikmo a i přesto že se tvrdí že šikmé napojení je lepší kamna mají horší tah, tolik mé zkušenosti.

Primární dle mně je tah komínu je-li dobrý nebo spíš velmi dobrý "utáhne" téměř cokoliv v opačném případě je lepší napojovat na krátko a nejlépe jen pomocí svisle vedených rour.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.12.177 (?)
10.10.2017 7:24
Zdravím všechny, prosím o kvalifikovaný názor na možnost vedení odvodu spalin tak, jak je znázorněno na přiloženém obrázku. Krbová vložka by byla v jednom pokoji a napojení na komín v jiném. Kouřovod by tak procházel skrz zeď do sousedního pokoje. Nevím, zda to předpisy povolují (soudě podle příspěvku výše asi ano). Dále bych poprosil o názor, zda lze použít jako externí přívod vzduchu pro krbovou vložku vyústění perforované trubky, ktará je položena v podloží podlahy jako větrání a má nasávání z exteriéru. Děkuji za odpovědi.
Obrázky:
Odvod spalin
Odvod spalin
Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
10.10.2017 8:43

Určitě někdo poradí odborněji. Jen mě napadaá, jestli pamatujete na to, že ty roury bude potřeba rozebrat a čistit. Takovejto saxofon ničím neprotáhnete.

Připojit reakci

10.10.2017 19:45
Přisávání do spodku vložky fungovat bude, já měl u 14kw vložky psáno trubku s vnitřním průměrem min.70mm vedenou z venku, v mém případě z chodby.Vložku jsem vymetal komplet po 5-letech a byla tam lopatka popílku, nemám vodorovné kouřovody, ale pod úhlem do komínu, který má nadměrný tah, jeho vnitřní světlost je 50x50cm, takže musím používat škrtící klapku.Odtah u krbu má být co nejkratší, topí vložka, ne kouřovody.Pokud chcete teplo do sousední místnosti, vhodný je regulovatelný průduch ze sopouchu.
Připojit reakci

10.10.2017 20:48
Pokud to přesto spácháte, počítejte s revizním otvorem v podobě falešné mřížky apod. a vymetací odbočkou.Mají to všechny obestavby, včetně kachlových, ikdyž to není na pohled vidět.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.12.177 (?)
11.10.2017 9:24

Zdravím,

teplo do sousední místnosti problém není, řeším hlavně průchod kouřovodu přes zeď a vedlejší místnost do komína. Každopádně moc děkuji za reakce. Gardener

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Nové kachle netesnia411.10.2017472
Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu? 1211.10.20172863
Petry - jak účinně a čistě spalovat1647.10.2017185686
Krbová kamna s plotnou MBS Olympia nebo Guča Lava, máte zkušenost?97.10.2017865
Krbová kamna - dvoustupňové spalování1926.10.2017483121
Krbová kamna Gustav415.9.2017581
Prekročenie kachiel910.9.20171148
Renovace povrchu kamen29.9.2017262
Litinová kamna Olymp 8 nebo 12 kW38.9.20173883
Litinová krbová kamna Vilheml28.9.20175385
Prosim o radu ohledne kamen Club1624.8.201720752
Ls tropic kamna211.8.2017426
Krbove sklo2918.7.201744102
Zkušenosti s krbovými kamny1018.7.201720335
Cim odizolovat palubky u kominove roury418.7.2017728
Co jsou toto za stará kamínka? 518.7.20171434
Omitnuti krbu 225.4.20171017
Krb je dobrý, pec je lepší 624.2.201716129
kanadská krbová kamna 30523.2.2017511322
Novara 17 s výměníkem318.2.20178881
Krbová vložka Kratki a rozvod tepla po domě 111.2.201715774
Jak topit dřevem v Petrách26631.1.2017214493
Čištění litinových kamen326.1.20177863
Krbová vložka flamen217.1.20174117
Peletová kamna KVHS215.1.20174480
Krbová vložka + prídavný ventilátor3513.1.201751948
Zvuky z krbových kamen1412.1.201713365
Stáložárná kamna NDR 229.1.201741570
Utěsnění kouřovodu skrz zeď102.1.20175836
Spokojení majitel topeniště s teplovodním výměníkem?72.1.20172909
Stáložárná kamna 3827.12.201611881
Romotop513.12.20162468
Krbová vložka..krbová kamna357.12.201642927
Topení dřevem v šachtových kamnech Club apod35.12.20162095
Jak čistíte dvouplášťová kamna?95.12.20162957
Krbové sestavy (s obezdívkou)195.12.20166562
Kamna Tanaga330.11.20163578
Oprava klička amerických kamen 227.11.20161953
Krbová kamna Magna 117.11.201632763
Aké nové kachle s dlhším časom horenia432.11.201618028
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů