Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Krby a kamna > Kamna club

Kamna club

Luboššššš (1) - xxx.xxx.150.18 (?)
22.1.2018 18:57, počet návštěv: 5024
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, vyrábí se ještě kamna club nebo jejich ekvivalent. Topím v petrách horem, jejich výkon mně bohatě stačí, ale potřebuji protáhnout dobu hoření nebo nějak jednoduše akumulovat teplo. Clubky to umí Děkuji Luboš.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

Kamna club

host - xxx.xxx.214.17 (?)
22.1.2018 20:40
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Hezký večer

Jestli se nepletu tak stáložárná kamna typu "Club"se dnes už nevyrábí, ale Clubky nebo novější Elitky se stále na bazarech objevují chce to trochu sledovat, jistě nějaký zachovalý kousek seženete. Teď mně neberte za slovo ale mám pocit že jistá stáložárná kamna ještě relativně "nedávno" produkovala jedna naše firma, tuším ABX?, nevím tedy jak jsou kamna řešená jsou-li také dvou šachtová (komorová) ale viděl jsem na německých stránkách žel zatím se mi nedaří dohledat, pokud bych na to narazil dám to sem.

Jinak co se ještě těch "peter" týká, u těchto kamen (násypný typ) a stylu "odhořívání shora" je nutné aby objem šachty těch kamen odpovídal vytápěnému prostoru, neboť násypná kamna od těch prvorepublikových až po ty proslule známé petry byly a ještě jsou vyráběny v "různých velikostech", čili pokud je třeba aby kamna hřála více a déle, je nutno volit větší kamna = větší objem šachty. Čili vytápí-li se prostor na který kamna evidentně nestačí je třeba volit kamna větší, nestačí-li např. 14 dm3 Kerpeny je třeba volit např. 17 dm3 Calory nebo kol 28 dm3 Marburgy na vytápění velkých prostor sálů apod. pak byly ony "hospodské nebo také "školní" kamna. Často se právě stává, že lidé používají úplně takové "malinké" petrušky, ty jsou dobré na jeden dva malé malinkaté pokojíčky jinak se musí hnát do vyššího výkonu což ale pak se zákonitě rovná brzkému vyhoření = rychlé schládnutí = zima, proto je třeba volit kamna s odpovídající šachtou aby po odhoření na žhavé zbylo ještě dost žhavého které i při staženém vzduchu stačí při svém objemu na vytemperování požadovaných prostor, další možností je přimíchat do hn. uhlí trochu černého, zásadní ale vidím větší kamna větší šachta, to jen na okraj. Jinak stáložárná kamna určitě seženete chce to trochu hledat po inzercích a bazarech leckdy jsou tam i velmi slušné zachovalé kousky.

Připojit reakci

Kamna club

22.1.2018 21:16

Tak ABX to nebylo to jsem se spletl je to haas+sohn a vlastně mi to připomíná ona kamna z bývalé DDR, zřejmě mají termostatické řízení ovšem nevím zda-li to nejsou "jednošachtovky" čili zda lze mluvit o stáložárných kamnech v pravém slova smyslu, o těchto kamnech toho mnoho nevím jen že jsem na to náhodou narazil tak to sem dávám viz. odkaz.

Připojit reakci

Kamna club

vlasta.karlik (4) - xxx.xxx.83.86 (?)
26.1.2018 13:37

Jaká kamna byste doporučili pro vytápění rodiného domu. Jsem v tom úplný amatér...

Připojit reakci

Kamna club

26.1.2018 14:23

Dobrý den

Jaká kamna? To je velice široké téma ale pro lepší volbu si to trochu rozveďme.

PRIMÁRNĚ JE ZÁKLADEM PALIVO = čili nutno si položit otázku na jaké palivo se chci orientovat, dnes je trend dřevo, nemusí to ale znamenat že to bude vyhovovat každému. Dle paliva můžeme kamna rozdělit :

A. PALIVO

1. Kamna jen a pouze na dřevo. (lze i dřevěné brikety, nebo jiné palivo z dřevní hmoty)

2. Kamna na dřevo + možnost užít i uhelné brikety (stáložárné palivo) pochopitelně lze užít i dřevěné rašelinové brikety.

3. Kamna na stáložárná paliva, dřevo i dřevěné brikety umí také ale spíše doplňkově neboť na tato paliva nejsou tak efektivní. Kamna na stáložárná paliva můžeme rozdělit na kamna "násypná" a "stáložárná". Násypná kamna mají vysokou šachtu a lze ztápět hn. uhlí nebo mix. s přídavkem černého odhoříváním shora (ideální je na to hn. Bílina) koks prohoříváním ze spodu, různé druhy briket a dřevo klasickým přikládáním. Patří sem různé druhy "peter" i těch nových bez skla i se sklem, dále kamna historická např.značky názvu Musgraves, R+A, Norma atd. Podmínkou univerzálního užití uhlí /koks je přítomnost sekundárního vzduchu, kamna bez sekundárního vzduchu jsou určena primárně na stáložárná paliva neplynatá zejména koks.

Stáložárná kamna se od násypných liší tím, že mají odtah z palivové komory řešen většinou u spodu šachty umožňují spalovat taktéž v podstatě všechna stáložárná paliva jež je možno na rozdíl od kamen násypných doplňovat kontinuálně -non-stop. Dnes se většinou už nevyrábí na našem trhu prakticky neobjevují, z dostupných na bazarech apod. jmenujme např. uvedené Clubky, Elitky, Žiary, Therma nebo prvorepublikové Celusky. Zvláštní skupinu těchto kamen tvoří kamna "splyňovací" rovněž tak znám pouze historické provedení např. Praga Special, moderní splyňovací kamna jsou určena jen na dřevo a jsou závratně drahá např. kamna Nemo...

Zvláštní skupinou kamen jsou dnes prodávaná kamna pod označením "multifuel" (např. výrobci Dovre, Jotul apod.) nemají sice šachtu jako kamna násypná nebo stáložárná ale některé z nich jsou vybaveny vkládací násypkou na uhlí (např. Dovre) čili jde o kamna umožňující vedle dřeva topit i stáložárným palivem uhlím. Jde o kamna rovněž dražší drahá a tak recenzí na užití stáložárných paliv v těchto kamnech není mnoho či spíše na žádné jsem nenarazil.

DÁLE JE MOŽNO KAMNA DĚLIT DLE DALŠÍCH KRITERIÍ např.

B..Způsob šíření tepla -teplovzdušná : radiační (sálavá) konvekční, nebo teplovodní 

C. Materiálově můžeme rozlišit:

1. Litinová

2. Plechová

3. Kombinovaná plech/litina (různé design obklady)

4. Zděná omítaná nebo kachlová či rovněž kombinace (lehká stř. těžká těžká, stavěná u malých hmotností mohou být i přenosná např. Kemas od Vysočanky apod.)

Výše uvedená kamna (mimo zděných a kachlových) mohou být s vyzdívkou (šamot vermikulit žárobeton apod.) nebo bez vyzdívky - kamna většinou jen na dřevo

D. Pak můžeme dělit kamna dle výkonu (5kw, 6kw, 12 apod.)

E. Dle způsobu provozu na krátkodobý nebo dlouhodobý (trvalý stáložárný) spalovací cyklus

F. Dle účelu : sporák, pokojová kamna + detaili jako plotna trouba kamnovec (k ohřívání vody)

G. atd. atd.

Jen tak namátkou "na přeskáčku" dělení by mohlo být velmi podrobné a dlouhé a snad jsem na podstatné nezapomněl případně může kdokoliv doplnit či poopravit jak libo.

ZÁKLADEM ZJEDNODUŠENĚ JE NUTNO SI ŘÍCT, NA CO KAMNA CHCI, CO OD NICH CHCI (na okrasu? na trvalé topení? na vaření?, na chalupu do domku do bytu?)

Připojit reakci

Kamna club

26.1.2018 14:39

Ještě jsem zapomněl, pro nás v Čr jsou takovou zvláštní skupinou kamna "skořepinová" většinou se užívají na stáložárná paliva pracují stylem "násypných kamen" (palivo odhořívá shora). Kamna vnější plášť tvoří skořepinu (plech litina nebo kombinace apod.) do níž se vkládá speciální plechový kyblík s roštem ten se plní většinou mimo obytné prostory a do kamen se celý vloží a nahoře zapálí. Tyto typy kamen a sporáků jsou oblíbené zejména v Turecku, výhoda zpočívá zejména v tom, že prašnější palivo lze vkládat mimo obytné prostory a rovněž tak se popel vyklepává mimo obytné prostory, "kyblíků" "patron" lze mít víc kdykoli lze vytáhnout a vložit druhý. 

Pak jsou známa zejména mezi kutili např. kamna "raketová" která lze dobře zhotoviti z materiálů pro domácnost dosažitelných a lze je vyvést v provedení jak mobilním tak i "stavěném" kdy součástí odtahu spalin jsou nad nimi udělané např. lavice jež jsou tím pádem vyhřívané apod. Výhodou by měla být velmi dobrá účinnost čistota spalování a nepotřeba vysokých komínů či jejich absence neboť tato kamna "generují tah". Nevýhodou častější přikládání apod., ale to už záleží na konstrukčním řešení, při němž se doporučuje zachovat jisté "poměry" velikosti tahu a komory apod. Tato kamna jsou primárně určena na dřevo. Nadšenci pro tato kamna odpozorovali, že konstrukčně se podobají některým našim kamnům stáložárným a tak je i někdy k tomuto účelu upravují a využívají.

Také jsem zapomněl že před volbou jakýchkoliv kamen je dobré číst recenze nebo zkušenosti uživatelů (pokud se dané typy již nevyrábí neprodávají) to prozradí nejvíce...

Připojit reakci

Kamna club

host - xxx.xxx.75.124 (?)
19.2.2018 18:41

Kamna Club jsou výborná kamna, je to vzpomínka, když jsem jezdil k babičce, to bylo u klubek vždycky útulno.. a pak jsme je měli na chatě a topili v nich dřevem, za shora se tam šouply dvě tři polena a ta vyhořela zvláštním způsobem zcela bez dýmu z komína, to dřevo zřejmě zplynovalo a čistě to vyhořelo dole na roštu, pak se nakládací dvířla otevřela a do zbytků polen se kleplo pohrabáčem a ono se to sesypalo dolů, bylo to úplně vyždímané.. podle mne to bylo eko topení v kamnech starých 50 let.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Čím slepit gril?631.3.201911288
Prodávají se ještě stáložárná dvoušachtová kamna? 2425.3.201926179
Krbova kamna haas sohn a komin187.3.20192401
Zkušenosti s krbovými kamny Nordica Isetta a Isotta?12.3.2019401
Kamna Haas sohn12.3.2019330
Ošetření vnitřní stěny krbové komory - Promasil65.2.20191137
Slabý výbuch krbu3331.1.20196709
Kurenie v krbe727.1.20191221
Stáložárná kamna NDR 2527.1.201955074
Borgholm kouří3326.1.20195609
Přívod vzduchu k peletovým kamnům422.1.2019880
kanadská krbová kamna 33922.1.2019649743
Krbová vložka Aquaflam 153.1.201929623
Kamino 8 Classic392.1.201914360
Zapojenie dymovodu po vode1327.12.20184029
Kamna na chladnou chalupu 5126.12.201845371
Ventil na cirkulaci otopné vody2313.12.20185530
Kamna Hein35.12.20185185
Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna575.12.201870305
Zabezpečení teplovodního krbu527.11.20181490
Identifikácia typu kachieľ 89.11.20182320
Teplo z kamen do dalsi mistnosti 122.11.20185464
Topení koksem v krbových kamnech nebo vložce1730.9.201830888
Nové kachle netesnia530.9.20183148
Stará kachlová kamna - oprava 1520.9.20185039
Teplovodne kachle715.8.20184069
Peletová kamna KVHS326.6.20187549
Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu? 153.6.201817094
Krbová kamna - dvoustupňové spalování19314.3.2018577298
Petry - jak účinně a čistě spalovat17820.2.2018242127
Kamna club719.2.20185025
Stáložárná litinová kamna DDR 116.2.20182045
Zkušenosti s krbovými kamny135.2.201828412
Čím a jak vrtat starý vyhřátý šamot?728.12.20174223
Starý kuchyňský sporák 1525.12.20178185
Krbová kamna s plotnou MBS Olympia nebo Guča Lava, máte zkušenost?1219.12.20177913
Kamna Club kouří do místnosti1023.11.20176174
Prosim o radu ohledne kamen Club1919.11.201729861
Napojení krbových kamen s teplovodním výměníkem na TUV48.11.20173549
Krbové sestavy (s obezdívkou)191.11.201714799
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů