Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Krby a kamna > Krbová kamna - dvoustupňové spalování

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Naprosto suhlasím, zplynování dřeva je každé..., host, 16.8.2016
Tak na kus řeči bych tam asi zaskočil, ale k..., host, 17.12.2015
Zdravím Vás, co mě se týče, s výběrem krbový..., host, 17.12.2015
Co se týká komína mám doma v bytovce starý k..., host, 6.9.2015
Dle mně vyjdou levněji tuhá paliva, za nejle..., host, 1.7.2015
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   

Krbová kamna - dvoustupňové spalování

host - xxx.xxx.211.66 (?)
7.11.2010 20:17, počet návštěv: 467745
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Jaké máte prosím zkušenosti s dvoustupňovým spalováním u krbových kamen? Uvažuji o koupi kamen a ty litinové s dvoust. spalováním (kdy dřevo zplynuje a hoří plyn) jsou o dost dražší, než ty obyčejné. Je ta úspora dřeva taková, aby se to vyplatilo? Jelikož topím plynem, tak budou spíš na přitápění na podzim a zjara. Je pravda, že pokud se v nich netopí na plno, tak ke zplyńování stejně nedochází.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

host - xxx.xxx.134.79 (?)
8.11.2010 11:02
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Žádnou výraznou úsporu dřeva od nich při přitápění nečekejte. Na chatě mám za sezónu asi stejnou spotřebu, jako když tam byly Petry. Litinová kamna ale většinou vypadají líp než lacině působící plechové výrobky českých firem s mizerně provedenými sváry a hnusnými půlkruhovými plechy nahoře.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.2 (?)
23.11.2010 15:24

musíte se naučit topit, máme druhým rokem Jotulky a nedámé na ně dopustit, hned teplíčko po zatopení a pak stačí po hodince přiložit malinko a je teplíčko a pokoukáníčko na prosklená dřívka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.6 (?)
7.12.2011 21:15

Až je budete mít 5 let jako já tak vás ta radost přejde. popraskaná litina, propálený nerez plech u deflektoru na tzv.druhé spalování koř.zplodin a co je nejhorší nejdou roztopit na teplotu jako první a druhý rok.JSOU TOTIŽ z recyklátu litiny jak se tím hloupý Jotul ještě chlubí na svých vebovkách. z krátka 40 000kč v pr... a efekt žádný.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.116 (?)
8.12.2011 9:52

No vypadá to asi že jste kamna spálil.Teplota tání nerezu je asi 1200°c.Takže se zeptám - dal vám prodejce spalinový teploměr? Na jakou teplotu to provozujete?Jakou teplotu pouštíte do komína?Viděl jsem pěkný fotky utavenych deflektoru, vyboulenych stěn atd.Je to většinou tím jak to lidi provozují.A je jedno jestli ty kamna meli starou technologii nebo už s cb.Jestli to byli jotuly, nebo morsa, vermontky.Když jsem se ptal v praci jak provozují kamna, Tak mě řekl no musí to zčervenat - jinak to netopí.Pak taková kamna asi nebudou mít dlouhou životnost.Taky se tady šachuje hodně s nominálním vykonem.Ale tyto kamna hoří čistě od velice nízkych vykonu a proto je lepší kupovat kamna o jednu velikost větší.Aby normalně jste je topily na nižší teploty a když potom budete potřebovat tak aby jste měl rezervu.

Co se tyče že vám to netopí - mužete tam mít unik vzduchu.To znamená zkuste těsnost dvířek a to i u popelníku.Ukázal vám prodejce bankovka test? Zkusit těsnění u skla atd..

Takové blbosti, že kamna máte na celý život na to zapomente.Na am. diskusích běžně uvádí, že po 20 letech kamna rozdělají, vymění poškozené díly, složí je a přetěsní.Tady to nikdo neumí a já bych si do toho taky netroufl.Jestli to dělá prodejce od kteryho jste to koupil?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.124.42 (?)
8.12.2011 12:51

Uz sem myslel ze nikdo neodpovi.V tech Dovre neni koska plechu, zvlastni ale zajimave vylozene topeniste litinou, nikde jsem to tak nevidel, maji to tak udelane aby to nepopraskalo, zatim je to dobre, uvidime co za 5 let s nima bude.necham se prekvapit, ale opravdu jak pise vyrobce, spalek tvrdeho sucheho drivi tam hori na maly vykon pomerne dost dlouho, to je to co potrebujeme.Byl jsem si i omaknout v prodejne jotulky a moc me neoslovily, vzhledove,jinak v hospode meji Jotulky dvouvratove dvoukridle a ty tam topi prez zimu imrvere a jsou tam porad, uz asi 7 let a porad tam jsou a nebylo treba s nima cokoliv delat, porad jsou a porad topi skvele.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.124.42 (?)
8.12.2011 12:53

jinak ta dvoustupnovka je paradni, hezky to vypada dyz drevo zplynuje a ohorivaji odshora plyny, vypada to jako v pekle.je to dobry, popel nelita zbytecne tahem do komina a drzise v kamnech v topenisti, proste parada.

Připojit reakci

8.12.2011 22:40

Ono aji litinovy deflektor to nevydrží.Před pár lety vyměnily u jotulek F 500 litinovy deflektor za keramiku.Z venku vypadají kamna stale stejně, ale stale to vylepšují.Nad tím deflektorem ještě je potom mineralní vlna.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.6 (?)
26.2.2012 12:22

V podstatě s Vámi i tím vaším článkem souhlasím, asi jsem je,, přetopil." V životě by mne nenapadlo, že se dají litinová kamna obyčejným tvrdým dřevem přetopit, není to přece koks.Nikdy jsem tam nedával mokré nebo nekvalitní dřevo, vyškolil jsem se předtím na plecháčích a navíc byli dost drahé.Ale problém je, že podvodní prodejci si melou všichni tu svou písničku stejně a uvádějí výkon kamen vyšší než ve skutečnosti je, takže u mojích Jotul 3 CB není 6až 9kw jak mne tenkrát ujišťovali.ale 3až 6kw a to ještě u toho čísla 6 kw jsem na pochybách no a já bych potřeboval spíš těch 9 kw..No a abych měl teplo tak jsem musel chvíli mít otevřený spodek kamen jinak bych asi zmrzl a jednak nebyl by správný žár v topeništi.Potom, když je přišktíte a má to nasávat zvenku a zpynovávat tak se to chvilku i děje jenže jakmile klesne teplota neboli žár v ohništi je konec CB efektu a spadne i výhřevnost kamen.Takže znovu otevřít přísun vzduchu a pořád dokola.Nejsem otrok abych stál pořád u kamen.Co se týče měření teploty, tak to jsem nikdy neprováděl, nikdo mě to nikdy neřekl, že bych to měl dělat (je možné že bych došel na to, že budu muset mět ty spodní dvířka otevřeny pořád laugh).O žádném bankovka testu jsem v životě neslyšel a spalinový teploměr jsem taky nikdy neměl v ruce.Já sice jsem technický typ a rozebrát kamna a přetesnit je mě nedělá žádný problém ale podle toho co tady čtu se z topení pomalu stává,,alchymie".Taky popela je celkem hodně na to jak mě lhaly, je to zákon fyziky.No a taky jakmile zavřete horní tah na oplachování skla, tak se zašpiní, čily i to je podvod.Když je otevřete kamna mají výkon, ale zase žerou dřevo jak zteklé a CB efekt nikde.Je to začarovaný kruh.Je blbé, že se u Jotulek nedá nijak regulovat to CB nasávání vzduchu z místnosti, což asi u těch kanadských kamen jde a to je možná jedinný rozdíl mezi nima.Jinak to bude stejný humbuk jak u Jotulek před lety, který slouží jenom k tomu jak vytáhnout z lidí prachy, nic víc.Dřív jsem se divil, proč lidi kteří si to koupily taky lžou a pak jsem došel na dvě věci a to, že je nepoužívají nonstop a ti druzí zase když jsem napálený já tak proč ne ten druhý? Docela je to ůsměvné jak pořád melou Jotul Jotul pořád dokola.Oni topí, i mě, ale žádný zázrak se nekoná a konat nebude, pořád přikládat po 2 - 3 hodinách a to je celé.Jo a prodejci nic v této zemi nerozebírají a nerepasují protože jsou to jen překupníci takže ani ten můj né.

Připojit reakci

26.2.2012 20:34

Pokud je pravda co píšete, tak ty kamna mate hrubě poddimenzovaná.Bud mate hodně velky dum nebo má hodně velké tepelné ztraty.Pokud chcete znát vykon co vám dají kamna, tak si zvažte dřevo, co dávate do kamen.Třeba 12kg - a to znamená asi 36kw. Když to podělíte 2 hod - tak je to 18kw.Když 4 hod  - tak je to 9kw.Když je to 6hod - tak je to 6kw. 8 hod - 4,5KW!!! Je jasné že na takový zpusob topení - dlouhá doba přikladaní - musíte mít dobře izolovaný dum.Hodně američani mají 10-15cm stěna dřevodomek.A i když se jim smějeme tak v přepočtu to je 2-3metry zdiva z plnych cihel.

Běžně jsem četl, že je (jotulky 500cb) naloží 3 velkymi špalky tvrdeho dřeva a to jim hoří 4-6 hod. Ty 2-4 hod jim tam je žhavé a potom znova přiloží. Tak to opakují 3X denně.  A jak určují jak velké kamna?Nejlepší je znát tepelnou ztratu domu v kw (plyn, elektřina nebo u nás kg uhlí) za 24 hod. To potom vydělte 3(1kg dřeva dá asi 3kw). No a máte hromadu dřeva co spálíte za den(množství kg). Tu by jste měl rozdělit na 3 hromádky(přiložení). A máte velikost topeniště jakou potřebujete. Co jednoznačně povídaj vykon v kw je dosti zavadějící věc. Ten dosáhnete možná první 2 hod, ale né trvale 8 hod. Dřevo hoří v cyklech, první 2 hod nejvíce, potom to klesá. Ale i když už to nehoří, tak je tam stále hromada žhavého a takto velká kamna mají po 8 hod 100-150°c. Asi by nebylo dobre na ně šahat. Pokud samozřejmě je provozujete se spodními dvířky otevřenymi, tak nejenže pravděpodobně zničíte rošt, ale dochází k rychlému spalování a jde hodně energie (velky objem teplych spalin) do komína. Ocelová, litinová kamna musí hořet pomalu, aby mohla předat teplo. Nejsou to kachlová kamna, která mají metry tahů. Sekundární spalování není jenom o to, že vám to hoří pod deflektorem, ale že spalujete pomalu a tím jde málo tepla do komína - málo studeného vzduchu do zahřátého topeniště.

Pokud máte maly vykon, tak to musíte řešit většími kamny . Třeba ty kanadské plecháče to řeší ventilátory za kamny a to vyrazně zvedá vykon(odvadí více tepla z kamen). Samozřejmě je to na ukor doby spalování. Musíte více otevřít kamna, aby dala větší vykon. Já bych aspon ty jotuly ochlazoval stolním ventilatorem - dát je za kamna atd.

Zkuste se podívat na tyto kamna- LS TROPIC CLASIC 11kW.Vyrabějí je u nás. Nevím na ně žadné reference.Ale mají ventilator.Pokud se na ně podíváte tak zkuste změřit topeniště. Jestli je stejné, tak si moc nepomužete.Ale cena je podstatně menší než jotuly nebo Regenci a PE

Ještě k těm spalinovym teploměrum. Já mám dva.Jeden na plotně a druhy asi 0,5m nad kamny na kouřovodu. Je krásně vidět, že i když to v kamnech pomale nehoří, tak stále topí na 250°c(třeba),A nemá smysl tam rvát dřevo.A stejně je to i poznat na začátku když zatápím. To mají teploměry stejnou teplotu - 200°jde jak na kamnech tak i do komína. Ale jak je přivřu na 1/5, tak teplota na kamnech stoupá a na kouřovodu klesá. Drobné dřevo - velký vykon a krátká doba spalování(ikdyž to pomalu hoří) a velký vyvyn dřevoplynu - velké sekundární spalování. A 2 velké špalky malý vykon - dlouhá doba spalování a sekundární spalování se moc nekoná. Duležitá je vždy teplota co vám ukážou kamna(teploměr).Když by jste tam narval plné topeniště drobnych větviček, tak stejně to sekundární vzduch nepobere (nedostatek kyslíku) a pujde vám černy kouř z komína.Uhlík se nesloučí na CO2, ale saze a oxid uhelnatý - nevzniká teplo. Vyzkoušejte si to laugh. Tato velikost topeniště je testována na hranolky 10X10cm.Každé testování má své limity.

S pozdravem j.s.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Zkušenosti s krbovými kamny913.6.201718815
Omitnuti krbu 225.4.2017478
Krb je dobrý, pec je lepší 624.2.201715115
kanadská krbová kamna 30523.2.2017494021
Novara 17 s výměníkem318.2.20178394
Krbove sklo284.2.201741774
Krbová vložka Kratki a rozvod tepla po domě 111.2.201714552
Jak topit dřevem v Petrách26631.1.2017206279
Petry - jak účinně a čistě spalovat15928.1.2017177491
Čištění litinových kamen426.1.20177241
Krbová vložka flamen217.1.20173636
Peletová kamna KVHS215.1.20173961
Krbová vložka + prídavný ventilátor3513.1.201749982
Zvuky z krbových kamen1412.1.201712231
Stáložárná kamna NDR 229.1.201739377
Utěsnění kouřovodu skrz zeď102.1.20174630
Spokojení majitel topeniště s teplovodním výměníkem?72.1.20172104
Stáložárná kamna 3827.12.20169536
Romotop513.12.20161831
Krbová vložka..krbová kamna357.12.201641501
Topení dřevem v šachtových kamnech Club apod35.12.20161621
Jak čistíte dvouplášťová kamna?95.12.20162262
Krbové sestavy (s obezdívkou)195.12.20165195
Kamna Tanaga330.11.20162731
Oprava klička amerických kamen 227.11.20161557
Krbová kamna Magna 117.11.201631232
Aké nové kachle s dlhším časom horenia432.11.201615209
Krbová vložka Aquaflam 1417.10.201621978
Vytápění dvou místností a jedny kamna3411.10.201643925
Kamna Invicta311.10.20167610
Krbová kamna Adria Max821.9.20169518
Kachlová kamna ABX ALASKA - REGINA I 87.9.20164117
Krbová kamna - dvoustupňové spalování19016.8.2016467746
Kachlová kamna47.8.20162504
Ošetření litiny310.7.20166416
Krb do dřevostavby1425.5.20168074
Stáložárná kamna1010.5.201618986
Teplovzdušný výměník do kachlového sporáku226.3.20162776
Zloutnuti stropu a zdi513.3.20164116
Teplota dvojskla krbove vlozky48.3.20163403
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů