Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Krby a kamna > Krbová kamna - dvoustupňové spalování

Krbová kamna - dvoustupňové spalování

host - xxx.xxx.86.6 (?)
7.12.2011 21:15

Až je budete mít 5 let jako já tak vás ta radost přejde. popraskaná litina, propálený nerez plech u deflektoru na tzv.druhé spalování koř.zplodin a co je nejhorší nejdou roztopit na teplotu jako první a druhý rok.JSOU TOTIŽ z recyklátu litiny jak se tím hloupý Jotul ještě chlubí na svých vebovkách. z krátka 40 000kč v pr... a efekt žádný.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den, předem se omlouvám že to bude mim..., host, 14.3.2018
Zdravím Také mám rád "petry" (kam..., host, 6.10.2017
Už třetí sezónu topím dřevem v petrách (Kerp..., host, 6.10.2017
Naprosto suhlasím, zplynování dřeva je každé..., host, 16.8.2016
Tak na kus řeči bych tam asi zaskočil, ale k..., host, 17.12.2015

host - xxx.xxx.211.66 (?)
7.11.2010 20:17, počet návštěv: 592361
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Jaké máte prosím zkušenosti s dvoustupňovým spalováním u krbových kamen? Uvažuji o koupi kamen a ty litinové s dvoust. spalováním (kdy dřevo zplynuje a hoří plyn) jsou o dost dražší, než ty obyčejné. Je ta úspora dřeva taková, aby se to vyplatilo? Jelikož topím plynem, tak budou spíš na přitápění na podzim a zjara. Je pravda, že pokud se v nich netopí na plno, tak ke zplyńování stejně nedochází.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.134.79 (?)
8.11.2010 11:02
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Žádnou výraznou úsporu dřeva od nich při přitápění nečekejte. Na chatě mám za sezónu asi stejnou spotřebu, jako když tam byly Petry. Litinová kamna ale většinou vypadají líp než lacině působící plechové výrobky českých firem s mizerně provedenými sváry a hnusnými půlkruhovými plechy nahoře.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.2 (?)
23.11.2010 15:24

musíte se naučit topit, máme druhým rokem Jotulky a nedámé na ně dopustit, hned teplíčko po zatopení a pak stačí po hodince přiložit malinko a je teplíčko a pokoukáníčko na prosklená dřívka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.6 (?)
7.12.2011 21:15

Až je budete mít 5 let jako já tak vás ta radost přejde. popraskaná litina, propálený nerez plech u deflektoru na tzv.druhé spalování koř.zplodin a co je nejhorší nejdou roztopit na teplotu jako první a druhý rok.JSOU TOTIŽ z recyklátu litiny jak se tím hloupý Jotul ještě chlubí na svých vebovkách. z krátka 40 000kč v pr... a efekt žádný.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.116 (?)
8.12.2011 9:52

No vypadá to asi že jste kamna spálil.Teplota tání nerezu je asi 1200°c.Takže se zeptám - dal vám prodejce spalinový teploměr? Na jakou teplotu to provozujete?Jakou teplotu pouštíte do komína?Viděl jsem pěkný fotky utavenych deflektoru, vyboulenych stěn atd.Je to většinou tím jak to lidi provozují.A je jedno jestli ty kamna meli starou technologii nebo už s cb.Jestli to byli jotuly, nebo morsa, vermontky.Když jsem se ptal v praci jak provozují kamna, Tak mě řekl no musí to zčervenat - jinak to netopí.Pak taková kamna asi nebudou mít dlouhou životnost.Taky se tady šachuje hodně s nominálním vykonem.Ale tyto kamna hoří čistě od velice nízkych vykonu a proto je lepší kupovat kamna o jednu velikost větší.Aby normalně jste je topily na nižší teploty a když potom budete potřebovat tak aby jste měl rezervu.

Co se tyče že vám to netopí - mužete tam mít unik vzduchu.To znamená zkuste těsnost dvířek a to i u popelníku.Ukázal vám prodejce bankovka test? Zkusit těsnění u skla atd..

Takové blbosti, že kamna máte na celý život na to zapomente.Na am. diskusích běžně uvádí, že po 20 letech kamna rozdělají, vymění poškozené díly, složí je a přetěsní.Tady to nikdo neumí a já bych si do toho taky netroufl.Jestli to dělá prodejce od kteryho jste to koupil?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.124.42 (?)
8.12.2011 12:51

Uz sem myslel ze nikdo neodpovi.V tech Dovre neni koska plechu, zvlastni ale zajimave vylozene topeniste litinou, nikde jsem to tak nevidel, maji to tak udelane aby to nepopraskalo, zatim je to dobre, uvidime co za 5 let s nima bude.necham se prekvapit, ale opravdu jak pise vyrobce, spalek tvrdeho sucheho drivi tam hori na maly vykon pomerne dost dlouho, to je to co potrebujeme.Byl jsem si i omaknout v prodejne jotulky a moc me neoslovily, vzhledove,jinak v hospode meji Jotulky dvouvratove dvoukridle a ty tam topi prez zimu imrvere a jsou tam porad, uz asi 7 let a porad tam jsou a nebylo treba s nima cokoliv delat, porad jsou a porad topi skvele.

Připojit reakci

8.12.2011 12:53

jinak ta dvoustupnovka je paradni, hezky to vypada dyz drevo zplynuje a ohorivaji odshora plyny, vypada to jako v pekle.je to dobry, popel nelita zbytecne tahem do komina a drzise v kamnech v topenisti, proste parada.

Připojit reakci

8.12.2011 22:40

Ono aji litinovy deflektor to nevydrží.Před pár lety vyměnily u jotulek F 500 litinovy deflektor za keramiku.Z venku vypadají kamna stale stejně, ale stale to vylepšují.Nad tím deflektorem ještě je potom mineralní vlna.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.6 (?)
26.2.2012 12:22

V podstatě s Vámi i tím vaším článkem souhlasím, asi jsem je,, přetopil." V životě by mne nenapadlo, že se dají litinová kamna obyčejným tvrdým dřevem přetopit, není to přece koks.Nikdy jsem tam nedával mokré nebo nekvalitní dřevo, vyškolil jsem se předtím na plecháčích a navíc byli dost drahé.Ale problém je, že podvodní prodejci si melou všichni tu svou písničku stejně a uvádějí výkon kamen vyšší než ve skutečnosti je, takže u mojích Jotul 3 CB není 6až 9kw jak mne tenkrát ujišťovali.ale 3až 6kw a to ještě u toho čísla 6 kw jsem na pochybách no a já bych potřeboval spíš těch 9 kw..No a abych měl teplo tak jsem musel chvíli mít otevřený spodek kamen jinak bych asi zmrzl a jednak nebyl by správný žár v topeništi.Potom, když je přišktíte a má to nasávat zvenku a zpynovávat tak se to chvilku i děje jenže jakmile klesne teplota neboli žár v ohništi je konec CB efektu a spadne i výhřevnost kamen.Takže znovu otevřít přísun vzduchu a pořád dokola.Nejsem otrok abych stál pořád u kamen.Co se týče měření teploty, tak to jsem nikdy neprováděl, nikdo mě to nikdy neřekl, že bych to měl dělat (je možné že bych došel na to, že budu muset mět ty spodní dvířka otevřeny pořád laugh).O žádném bankovka testu jsem v životě neslyšel a spalinový teploměr jsem taky nikdy neměl v ruce.Já sice jsem technický typ a rozebrát kamna a přetesnit je mě nedělá žádný problém ale podle toho co tady čtu se z topení pomalu stává,,alchymie".Taky popela je celkem hodně na to jak mě lhaly, je to zákon fyziky.No a taky jakmile zavřete horní tah na oplachování skla, tak se zašpiní, čily i to je podvod.Když je otevřete kamna mají výkon, ale zase žerou dřevo jak zteklé a CB efekt nikde.Je to začarovaný kruh.Je blbé, že se u Jotulek nedá nijak regulovat to CB nasávání vzduchu z místnosti, což asi u těch kanadských kamen jde a to je možná jedinný rozdíl mezi nima.Jinak to bude stejný humbuk jak u Jotulek před lety, který slouží jenom k tomu jak vytáhnout z lidí prachy, nic víc.Dřív jsem se divil, proč lidi kteří si to koupily taky lžou a pak jsem došel na dvě věci a to, že je nepoužívají nonstop a ti druzí zase když jsem napálený já tak proč ne ten druhý? Docela je to ůsměvné jak pořád melou Jotul Jotul pořád dokola.Oni topí, i mě, ale žádný zázrak se nekoná a konat nebude, pořád přikládat po 2 - 3 hodinách a to je celé.Jo a prodejci nic v této zemi nerozebírají a nerepasují protože jsou to jen překupníci takže ani ten můj né.

Připojit reakci

26.2.2012 20:34

Pokud je pravda co píšete, tak ty kamna mate hrubě poddimenzovaná.Bud mate hodně velky dum nebo má hodně velké tepelné ztraty.Pokud chcete znát vykon co vám dají kamna, tak si zvažte dřevo, co dávate do kamen.Třeba 12kg - a to znamená asi 36kw. Když to podělíte 2 hod - tak je to 18kw.Když 4 hod  - tak je to 9kw.Když je to 6hod - tak je to 6kw. 8 hod - 4,5KW!!! Je jasné že na takový zpusob topení - dlouhá doba přikladaní - musíte mít dobře izolovaný dum.Hodně američani mají 10-15cm stěna dřevodomek.A i když se jim smějeme tak v přepočtu to je 2-3metry zdiva z plnych cihel.

Běžně jsem četl, že je (jotulky 500cb) naloží 3 velkymi špalky tvrdeho dřeva a to jim hoří 4-6 hod. Ty 2-4 hod jim tam je žhavé a potom znova přiloží. Tak to opakují 3X denně.  A jak určují jak velké kamna?Nejlepší je znát tepelnou ztratu domu v kw (plyn, elektřina nebo u nás kg uhlí) za 24 hod. To potom vydělte 3(1kg dřeva dá asi 3kw). No a máte hromadu dřeva co spálíte za den(množství kg). Tu by jste měl rozdělit na 3 hromádky(přiložení). A máte velikost topeniště jakou potřebujete. Co jednoznačně povídaj vykon v kw je dosti zavadějící věc. Ten dosáhnete možná první 2 hod, ale né trvale 8 hod. Dřevo hoří v cyklech, první 2 hod nejvíce, potom to klesá. Ale i když už to nehoří, tak je tam stále hromada žhavého a takto velká kamna mají po 8 hod 100-150°c. Asi by nebylo dobre na ně šahat. Pokud samozřejmě je provozujete se spodními dvířky otevřenymi, tak nejenže pravděpodobně zničíte rošt, ale dochází k rychlému spalování a jde hodně energie (velky objem teplych spalin) do komína. Ocelová, litinová kamna musí hořet pomalu, aby mohla předat teplo. Nejsou to kachlová kamna, která mají metry tahů. Sekundární spalování není jenom o to, že vám to hoří pod deflektorem, ale že spalujete pomalu a tím jde málo tepla do komína - málo studeného vzduchu do zahřátého topeniště.

Pokud máte maly vykon, tak to musíte řešit většími kamny . Třeba ty kanadské plecháče to řeší ventilátory za kamny a to vyrazně zvedá vykon(odvadí více tepla z kamen). Samozřejmě je to na ukor doby spalování. Musíte více otevřít kamna, aby dala větší vykon. Já bych aspon ty jotuly ochlazoval stolním ventilatorem - dát je za kamna atd.

Zkuste se podívat na tyto kamna- LS TROPIC CLASIC 11kW.Vyrabějí je u nás. Nevím na ně žadné reference.Ale mají ventilator.Pokud se na ně podíváte tak zkuste změřit topeniště. Jestli je stejné, tak si moc nepomužete.Ale cena je podstatně menší než jotuly nebo Regenci a PE

Ještě k těm spalinovym teploměrum. Já mám dva.Jeden na plotně a druhy asi 0,5m nad kamny na kouřovodu. Je krásně vidět, že i když to v kamnech pomale nehoří, tak stále topí na 250°c(třeba),A nemá smysl tam rvát dřevo.A stejně je to i poznat na začátku když zatápím. To mají teploměry stejnou teplotu - 200°jde jak na kamnech tak i do komína. Ale jak je přivřu na 1/5, tak teplota na kamnech stoupá a na kouřovodu klesá. Drobné dřevo - velký vykon a krátká doba spalování(ikdyž to pomalu hoří) a velký vyvyn dřevoplynu - velké sekundární spalování. A 2 velké špalky malý vykon - dlouhá doba spalování a sekundární spalování se moc nekoná. Duležitá je vždy teplota co vám ukážou kamna(teploměr).Když by jste tam narval plné topeniště drobnych větviček, tak stejně to sekundární vzduch nepobere (nedostatek kyslíku) a pujde vám černy kouř z komína.Uhlík se nesloučí na CO2, ale saze a oxid uhelnatý - nevzniká teplo. Vyzkoušejte si to laugh. Tato velikost topeniště je testována na hranolky 10X10cm.Každé testování má své limity.

S pozdravem j.s.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.123 (?)
26.2.2012 21:00

Hned jsem si na to vzpomněl:

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.101 (?)
4.3.2012 20:16

Není důvod výrobci nevěřit - já mám kamna LS Falco 12kW, mají atest, výkon jsem odzkoušel, topí to ja kmá. Pokud jste kamna spálil, bezpochyby jste jel s otevřeným primárem a přeloženými kamny. Samozřejmě z důvodu velké tepelné ztráty místnosti. Při normálním naložení dřevem (dle výkonu kamen - info výrobce), otevřeném primáru a sekundáru kamna nemůžete spálit, protože kamna vyhoří dřív, než se něco "rozpustí".

Připojit reakci

4.3.2012 20:49

Normální naložení kamen je co? smiley  Tyto kamna běžně provozují plně naložená a jsou i takto testovaná na emise.. To znamená naloží je normovanymi tramky 10X10cm PLNÁ aby byla mezera od deflektoru asi 5cm. Zaleží na spotřebiteli na jakou teplotu to provozuje(teploměr) a tím i ovlivní i delku spalování - sálání kamen. To je americky test. U nás je to jinak, tam se testuje hodinové hoření.Samozřejmě když je potom přechodné období(jaro, podzim) tak se topí jen na večer a kamna se nechají vyhasnout.Dělají se rychlé ohně s malými polínky.

Tady máte na kamnech teploměr.

Připojit reakci

4.3.2012 21:41

Výrobce udává nominální výkon kamen, a k tomu zpravidla přidává i množství dřeva, které je k dosažení výkonu potřeba. Naložená plná kamna, jak popisujete, jsou pro variantu využití cb spalování, kdy potřebuju prodloužit dobu hoření přiškrcením primáru, případně i sekundáru. V tomto režimu vydrží hořet dlouho - pochopitelně nejedou na plný výkon, ale to není účelem. Pokud byste je ale takto naložená otevřel naplno, je dost pravděpodobné, že se to plášti líbit nebude.

Připojit reakci

4.3.2012 22:08

Ano v tomto s vámi souhlasím, že zničíte kamna. Ale to je specifikum evropy - hodinový test na nominální vykon. Američani toto neznají.Tam používají kamna k vytapění. Ten nominál je spíše vhodný pro kachlová kamna :-) Ty se spalují hodinu a pak hřejí dlouho.

Ale klasické železné kamna pokud chcete s nimi vytápět tak regulujete. A chcete aby jste měl dlouhou dobu přikladaní.Pak mužete vytapět staložarně. Třeba takovymi plecháči :-)

MVI 1673

j.s.

Připojit reakci

4.3.2012 22:09

Ještě doplním - podívejte se na morso.Tam žadny nominal neudavají.Ale operativní vykon.

Připojit reakci

4.3.2012 23:06

to je hra se slovy  - podstata je stejná

Připojit reakci

host - xxx.xxx.149.37 (?)
4.3.2012 22:10

Pane j.s to jste odepisoval na můj příspěvek?

Připojit reakci

4.3.2012 23:26

Pane Jendo, už jsme to řešili na jiné diskusi. Pokud potřebuju místnost nahřát v nějakém normálním čase, ta k to nemůžu lechtat se zavřeným sekundárem. Taky mám rád jen pozvolné hoření, ale to můžu použít dříve, než tu místnost vytopím. Takže do toho nemontujte kachlová kamna - tam je to o akumulaci a to abych teda začal topit o den dřív. Jednoduše - dám tam 3kg - vyhoří, dám další 3 - je teplo, narvu to plné, zavřu sekundár a přiložím až já nevím zakdy. Takže zprvu jedu na 10kW, pak už jen na minimum, co dovolí regulace kamen, chápeme se? Tohle považuji za naprosto standdartní postup napříč celou zeměkoulí. Přece to nebudu brzdit, když je mi zima, ani Američan to asi nebude šetřit. Jde jen o to, nenavalit plná kamna s natrvalo otevřeným primárem. To je, dříve či později, po nich.

Připojit reakci

5.3.2012 20:31

Ano. pokud chcete rychle nahřát místnost, tak musíte kamna drtit. K tomu jsou dobré slabší polínka(vysoky vykon) a předávání tepla zvýší ventilator.Je velký rozdíl vytápět nahřatý dum(staložarně) a vytopit vymrzlou chalupu.A protože vy topíte narazově studenou místnost, tak musíte kamna honit na špičkovy vykon.

Pokud chcete vážit dřevo, mužete.Ale já to parkrát zvážil (pro zajímavost) a když získáte zkušenosti (krásně vykon ukáže ten teploměr). Tak spíše reguluji vykon velikostí polen.No a protože mam malé topeniště, nechce se mě stále přikladat a běhat okolo. Takže nacpu vždy co to dá. Pro mě to dělá 2 polínka 10 až 15cm v pruměru (když mám natopeno a jen udržuji). Když roztápím, tak samozřejmě drobnym a potom to stejně zavírám aby nešlo zbytečně teplo do komína(kamna třeba jedou na 300°c).

Podle mého názoru, lidi přetopí kamna, protože štípou slabá polínka.Jsou tak zvyklí, protože tak to dá dobry vykon do kotle.Ale podle mého je optimální dávat do topeniště 2-3,maximalně 4 polena. A ty by vám měla vyplnit topeniště. Pak samozřejmě nemá smysl pouštět hodně vzduchu do topeniště, protože toho vzduchu je přebytek a nezučastnuje se hoření. Akorát se ten přebytek vzduchu ohřeje a pošlete ho do komína (vysoká teplota na vstupu do komína)

Takhle radili na diskusích, když přetápíte kamna a chcete stáhnout teplotu - otevřete dvířka, tak jde do topeniště velké množství studeného vzduchu a topeniště se ochladí.

Co se týče jak se topí na zeměkouli wink. Tak je to ruzné. Ale američani by si tukali na čelo přikladat každé 2 hodiny. 

A třeba u jotulu F 400cb tam dodavají dva kryty přístupu vzduchu. Pro Euro tam psali, že to tam dává více vzduchu a rychleji se kamna roztápí. Ale zase rychleji to vyhoří. Takže jsou docela rozdíly co jaká země testuje.

S pozdravem j.s.

Připojit reakci

5.3.2012 22:21

Já s vámi souhlasím, dokonce skoro ve všem, škoda že se asi nechápeme, jsme opravdu na jedné lodi.

Když místnost nahřeju, pak taky jen temperuji, kdybych kamna předimenzoval, aby měla velkou výkonovou rezervu (a vešlo se tam více dřeva), pak nepůjdou zregulovat na třeba 3kW a bude zbytečně horko. I teď jdou regulovat 5-12kW a 5 je moc - zatím - budu přistavovat, tak to pak bude v pohodě. A jak říkáte, topím do studené místnosti, takže to musím vzít trošku zhurta, ovšem nominální výkon kamna neničí.

Připojit reakci

5.3.2012 22:31

Ještě k té regulaci velikostí polen - topím briketama. Takže to reguluju počtem briket, Jenže jak již jsem psal, minimální výkon je 5kw, já potřbuju tak na temperování 3kW, jedna briketa je málo, chládnou kamna, 2 brikety, kamna teplotu drží a spaluje to ok, jenže už je hic. Raději ted topím 2* denně. Jak byly ty mrazy, tak to bylo dobré, ztráta byla větší, takže jsem nemusel laborovat. Ted je prostor 66m3, příští zimu bude už otápěný prostor 230m3, takže tenhle problém odpadne s minimálním výkonem odpadne

KS.

Připojit reakci

karlííček (30) - xxx.xxx.64.242 (?)
27.1.2012 22:00

popraskaná litina vznikne třeba i spálením jednoho pet víčka nebo igel.sáček =jiná teplota v určitém bodu topeniště... sekundární spalování nemá chybu,před 4 lety jsem je vyměnil za obyč.primární krbovky a je to nebe a dudy..na to čím nemám topit mě výslovně upozorňovali...koukal jsem jak z jara,že mě měli za barbaralaugh

Připojit reakci

26.2.2012 22:30

Jak asi myslíte, že se liší teplota při hoření špuntu z PET láhve od hoření smolnatého suku v borovém polenu?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.56.239 (?)
4.12.2013 10:05

2006 kúpene-2013 zadná doska vymenená. Bože dobrý čo robite s vložkou? To nie je vysoká pec na tavenie kovu, ale piecka na ohrev vzduchu v dome. Rada : zmerať ťah komína a nadimenzovať kw na veľkosť vykurovaného priestoru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.141.141 (?)
16.8.2016 14:17

Naprosto suhlasím, zplynování dřeva je každé hoření. Nejprve zahřejeme dřevo na zápalnou teplotu a uvolněný plyn (třeba zápalka) se smísí s okolní atmosférou a hoří (oxidace) když tento plyn o teplotě 600 st.Codvedu jinam a přidám kyslík (vzduch) tak hoří i jinde.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.6 (?)
26.2.2012 14:00

No toto je pěkná blbost co tu píšete, že se nestydíte oblbovat lidi.Já je mám v provozu 6 let a žádné hnedka se nekoná.Než se nahřeje ten kus litiny tak to trvá a než začne vyzařovat do okolí teplo zrovna, tak tady nepište zavádějící věci o nějakém učení se topit.Zavání to nechutnou reklamou na ničím neopodstatněně předražené Jotulky.

Připojit reakci

2.8.2011 11:03

Dobry den, velice se mi libi kamna Nordica Isotta, chtel bych najit majitele techto kamen, aby se trochu rozpovidal, spokojenost ci nespokojenost vyhody a nevyhody, proste skutecny stav provozovani techto krbovek, uvitam jakekoliv informace o techto krbovkach.predem dekuji Cerny Miloslav.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.21 (?)
16.1.2015 14:49

Takový příspěvek je k ničemu. Pokud nesdělíte jaká konkretní kamna s CB spalovaním máte, nesdělujete vůbec nic. Já si troufám říci, že kamna s CB spalováním nemáte. Kamna s CB spalováním se s běžnými kamny na dřevo nedají v provozních vlastnostech srovnávat. Úspora paliva je značná, proces hoření dokonalejší a kamna dražší. J.    

Připojit reakci

Ferda Mravenec (481) - xxx.xxx.153.130 (?)
25.11.2010 11:04

Je pravda, že pokud se v nich netopí na plno, tak ke zplyńování stejně nedochází....já si to taky myslím. Doma v krbu pozoruji to vícestupňové spalování, jen když se pořádně zahajcuje, což já využiji jen někdy po zatopení, když chci rychle zvednout teplotu v domě. A taky si nemyslím, že bych nějak ušetřil dřevo ve srovnání s starými petrami Stejně tak doba hoření záleží podle mne hlavně na tom, jaké máte dřevo, na jaké kusy je naštípané a ne na kamnech.

Připojit reakci

25.11.2010 14:18
No a vidíte a ja mam přesně opačnou zkušenost.Pokud jsem Petry neškrtil tak v nich dřevo shořelo během 1/2h. Všechno teplo vylítlo komínem.Pokud jsem je přivřel tak to čudilo jak lokomotiva - takže učinost asi taky nebude.Pokud ale přivřete primar u CB kamen, tak se vam kamna pěkně nažhaví.Nejde tam už studeny vzduch z primaru, ale předehřaty a ten teprve se spaluje.Samozřejmě sekundarního vzduchu jde velice malo a je neregulovany a jeho množství je asi přesně spočitano aby to hořelo čistě při zavřenych a naloženych kamnech.Jelikož jde do komína velice malo spalin - tak většinu tepla vydají kamna.Učelem cb spalovaní není zvyšovaní učinosti, ale vznikly proto aby splnovaly emise-nekouřily.Prostě předpokladali že natvrdly američani si pořídí velka kamna(20kw) a ty naloží a oni jim doutnaly těch 10-12h.Takže udělali testy aby kamna i za těchto podmínek hořela čistě.Učinost je potom jen na vas - bud je mužete provozovat otevřena a teplo vam vyletí komínem a nebo je mužete provozovat v cb režimu.Tady je potřeba potom dat pozor co vam jde za teplotu do komína - koupit spalinovy teploměr a pouštět do komína 120-150°C.Tehdy budete mít největší učinost.U krbu to mužete pouze odhadovat - to je spíše esteticky doplněk interieru. Optimalní teplota pro cb spalovaní je 200-300°c na kamnech na plotně, tehdy začnu přivírat kamna.Jenda Stehlik
Připojit reakci

25.11.2010 21:24

Petry mají úplně stejnou účinnost jako 10x dražší kamna Jotul, stačí porovnat údaje výrobců, rozdíl tam je nějaké zanedbatelné procento ve prospěch Peter. Jestli vám čudily, byla chyba někde jinde - komín, kouřovody atd. Petry na chatě po zahřátí kamen a komína vždy fungovaly bezproblémově i s úplně zavřeným primárním vzduchem.

Připojit reakci

27.11.2010 17:37

Petry co jsem měl tak neměly sekundarní vzduch.Pouze primarní a to byl asi ten problem.Dřevo musí mít přísun vzduchu do plamene.Petry mají male topeniště a jsou vysoke - mají velky plašt - vysokou učinost.Každa kamna se skladají z topeniště a vyměníku(plašt).A duležite je aby v topeništi dobře shořelo palivo.A pravě na to testují kamna američani -test EPA. Jeden z testu je, že kamna mají komín 5m(nízky tah) a mají zavřene ovladaní.Tehdy musí splnovat emise - 10x mene sazí než obyčejna kamna.Američani předpokladají že mají natvrdle spoluobčany a ty nezajíma co se valí z komína když zavřou kamna.Takže Kamna mužete provozovat tak, že mužete mít otevřene ovladaní a teplo pujde do komína.Anebo je mužete zavřít a teplo vyzaří kamna a do komína pujde minimum.Vždy ale vam to bude hořet čistě.Samozřejmě je to laboratorní test a každe napojení do komína je jine.Proto je dobry ten spalinovy teploměr, aby jste věděli kdy zavírat kamna.

Co se tyče učinosti tak kanadska kamna asi budou mít malou učinost.Mají pouze kouřovod nahoru, tím mohou dat deflektor více do roviny a tím mají větší topeniště.Vysledkem je více paliva v co nejmenších kamnech.Takže asi budou mít menší učinost. Ale spotřebitele jsou spokojeni, že by v te učinosti byla nějaka zrada .Že by to měřily nějak špatně - nevím.Třeba je rozdíl na co tady a jak testujeme kamna.Ale asi bude rozdíl zda chci kamna na dřevo nebo na uhlí.A kamna na dřevo potřebují dvoustupnove spalovaní.Kamna na uhlí rošt - uhlí chce vzduch ze spodu.Proto kamna na dřevo mohou byt bezroštova, uhlí by jste v nich potom měl problem spalit.

A ty vysoce učine kamna, nebo kotle vydím u nas v dědině.Valí se tam po ulici modry dym, černy i šedožluty.Naprosta ukazka učinosti.Určitě není problem v tom že by cb kamna byli dražší.V americe se běžně prodavají stejne plechače(kanadska kamna)  za 800-1000dolaru.A to i ty co mají 20kw.Takže kanadska kamna co se tady prodavají jsou dost draha

Připojit reakci

28.11.2010 9:51

Ještě k učinosti a spalovaní dřeva. Nejvíce jsem se toho dozvěděl na tzb-info.cz v diskuzi kachlova kamna svepomocí.

Z toho jsem pochopil že k vam přijde kamnař - spočíta tepelnou ztratu domu.Podle toho určí množství dřeva na 12h, spočita velikost topeniště, delku tahu, odečte delku komína a vyřeší s vama tvar kamen.Pak vam určí hmotnost dřeva na jedno spalení (třeba 20kg).Vy to spalíte během 2 hod. a potom je zavřete. kamna vam pak budou salat určitym vykonem těch 8-12hod podle velikosti.Zduvodnovali takovy postup tím že je potřeba dosahnout teploty nad 600 stupnu - kdy shoří dřevoplyn - a shoří vše čistě a efektivně.Pak se da mluvit o učinosti.V topeništi vam to dobře shoří a vyměník(tahy)vam pak vydavají teplo.Z komína by vam měla jít teplota něco přes hranici kondenzace spalin - 65°c, aby vam nedehtoval komín.

1 kg dřeva ma asi 5kw.Když ma 20% vlhkosti ma asi 4kw.Takže pokud by jste chtěl učinost 80% Tak by vam musela jít z kamen teplota stejna jak do kamen.20% si vezme na ohřatí a vypar voda.Tu musíte ohřat a vypustit komínem. Taky zaleží na kvalitě spalovaní, někde jsem vyděl tabulku a tam uvaděli

C + O  = CO    1 jednotka energie

C + O = CO + O = CO2   2,5 jednotky energie

Doufam že jsem to napsal srozumitelně.Dale třeba na americkych diskusích psali, že PRUMĚRNA učinost normalních kamen je 40%.U cb kamen je to 60% a u kamen s katalizatorem 70%.Takže je jasne že hodně zvyšíte učinost když date 2 až 3 dni předem dřevo ke kamnum .Kde vam ještě vyschne - ztratí vodu.Taky když jsem se zajímal o jotulky 602cb tak na americkych strankach měli učinost 66%,ale u nas měli přes 70%.Takže laboratorní testy jsou pěkne, ale realita je někde jinde.Taky EPA testy byli zavedeny kvuli emisím(kouř z komína) a ne kvuli učinosti.To je jen vedlejší efekt, že kamna když zavřete tak vam hoří pomalu a dlouho při vysoke teplotě.Taky je rozdíl asi v tom jak to mají naši vyrobci udělano - tam mají pouze nějakou lištu s dírkami pod deflektorem.Asi se to testuje při otevřenych kamnech(nevím) a není potřeba ten cb vzduch tak předehřívat.Američani to testují jinak a jestli by to tak udělali, tak by asi ten vzduch jim to jen ochlazoval a špatně by to shořelo.Proto tam asi masí ten nerez plech pod deflektorem nabo trubičky kde se to hodně předehřeje.A taky mají nad deflektorem izolaci aby v topeništi byl co největší žar. Naši vyrobci to nemají.A proto aby jste udržel vysokou teplotu v topeništi(u našich vyrobcu) tak musíte dat do topeniště více vzduchu - a do komína vam pujde více vzduchu - tepla - energie.Takže vam klesa učinost. Jenda Stehlik

Připojit reakci

Jarda.Vysocina (118) - xxx.xxx.162.2 (?)
30.11.2010 9:48

Myslím, že s článek od Jendy Stehlíka můžu jen souhlasit. Koupil jsem před několika lety menší krbová kamna českého výrobce asi 6 kW a postavil je do obyváku (asi 5x7 m) a jelikož tam není komín, musel jsem přes zeď a další místnost (asi 3 metry pod stropem) do komína. Od té doby v nich topím na jaře a na podzim dřevem. Vyzkoušel jsem mnoho druhů dřeva a briket a učil jsem se zatápět a regulovat výkon tak co nejefektivněji topit.  Vysvětlovat některým lidem, že dřevo musí být suché a že teplota v topeništi musí být taková, aby se z dřeva uvolňoval plyn a že velké množství prim. vzduchu ochlazuje ohniště, je běh na dlouhou trať... Teplotu jsem neměřil, jen ji poznám - jakmile se z šamotové desky odpadne načernalý obal sazí vytvořený při zatápění, lehce modrý plamen se jakoby motá a jasně svítí a hřeje.

Moje kamna ale nelze v tomto případě regulovat (nemají reg. sekund. vzduchu) a topí tak asi na 5 kW. Zkoušel jsem zmenšit množství sek. vzduchu ručně a asi po hodině provozu začala kamna chladnou a výkon klesat a při otevření přim. vzduchu sice hořet, ale červeným plamenem a to už hořelo jen dřevo a i kouřivost se zvýšila.A účinnost  - hanba mluvit.  

Jasné je,  že co typ kamen, to jiné vlasnosti a i jiná účinnost. Při porovnání s vytápěním obyváku radiátory a s množstvím spáleného dřeva vychází celková účinnost asi 60 %. Tato kamna jsou pouze ocelová a bez obkladových desek. Mě vyhovují - jelikož je používám jen na dotápění  - rychle je dokážu roztopit a tepelná pohoda je úžasná.

Jarda       

Připojit reakci

30.11.2010 19:05

K učinosti v kamnech řeknu asi toto - sekundarní spalovaní vas informuje že spalujete při vysoke tepotě - nad těch 600°c a to znamena že hoříte čistě. Zaroven jde nejvíce vidět při přivřenem primaru. Takže kamna vam hoří pomalu a to znamena dlouho a učině. Ja kamna nakladam vždy plna. Nebojte se je nažhavit.Nema smysl každou hodinu přikladat jedno polínko, akorat ochlazujete topeniště.Nejlepší je spalovat dřevo v cyklech. Když jdu k sousedovi na pokec, tak tam dam dvě polena co vyplní topeniště.Roztopím a zavřu a jdu. Soused ma v garaži bubínek a každou pul hodinu přiklada polínka aby mu to nevyhaslo  . Po 4 hodinach přijdu - vyhrabnu žhavy a znova naložím. Jaksi nevidím žadny smysl a ani se mě nechce stale běhat okolo kamen a každou hodinu přikladat. Moje kamna jsou pro toho kdo hleda teplo domova - nejsou pro toho kdo hleda blahobyt a eleganci.Každemu se nelíbí krabice na nožičkach. Jenda Stehlik

Připojit reakci

host - xxx.xxx.28.163 (?)
15.12.2010 13:14
Skvělé příspěvky, vážně díky. Jak je to ale s kouřovodem a výměníkem? Slyšel jsem, že nová kamna s dvojím spalováním, o který se tady tedy debatuje a která se všude prodávají, mají nižší výstupní teplotu spalin (díky sekundárnímu spalování). A že staré petry ženou všechno teplo do komína. Podle toho co však píšete, tak to tak vůbec není a je to asi nějaký špatný výklad technologie. Pokud to chápu dobře, teplotu spalin zreguluji i u starých kamen přivřením primáru, jen emise nebudou pěkné. Tady bych viděl dost důležité jak se kamna dají kvalitně regulovat, zda těsní dvířka atd. To může být někdy u starých kamen ve špatném stavu. Ovšem mám hodně stará malá kamna, kde vede kouřovod přímo ze spalovací komory dozadu a kouřovod je někdy rozžhaven do oranžova. A také další kamna asi 18 let stará (něco jako Petry), kde již je "přepážka", prostě spaliny nejdou přímo. V tom je rozdíl, ne? A tedy k mé otázce. Vyplatí se dávat teplovzdušný výměník k novým kamnům s dvoustupňovým spalováním? Má smysl vést kouřovod tak, aby i vytápěl třeba druhou místnost? Určitě to bude na úkor tahu a může docházet k zanášení. Ovšem k tomu zanášení by právě díky nízkým emisím (pokud se topí naplno) nemělo tolik docházet. Díky za upřesnění.
Připojit reakci

15.12.2010 15:07

Jestli vymýšlíte, jak vytopit jedněmi kamny pomocí jednoho komína dvě místnosti, není nic jednoduššího než koupit kamna s výměníkem a natáhnout do druhé místnosti ústřední topení. Pokud jste aspoň trochu zručný, za víkend to máte vlastními silami hotové sakumprásk. Tahat kouřovod nějakými podivnými oklikami s představou, že to bude vytápět druhou místnost, je nesmysl.

Připojit reakci

17.12.2010 2:02
Ano, mám na mysli třeba řešení, kdy kamna jsou v jedné místnosti, roury kouřovodu vedou napřímo přes zeď do druhé místnosti. Tam je teplovzdušný výměník a z něj do komína. Samozřejmě se pokusit cestu do komína udělat co nejkratší. Nikoli vést zbytečné metry po místnostech:-)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.24.183 (?)
15.12.2010 18:39

Pro vytápění více místností není třeba blbnout s kouřovodem a zvyšovat tak riziko požáru. Obyčejné krbovky (žádné vícestupňové spalování a dodatečné výměníky) mám v jedné místnosti, do druhé místnosti ženu teplo obyčejným koupelnovým ventilátorem skrz zeď, do třetí místnosti (podkroví) se teplo hrne samotíží regulovatelnou mřížkou ve stropě a pokud otevřu dveře,  teplo samo utíká i do čtvrté místnosti, která je o dva schody výše.

Nejdříve jsem uvažoval nad složitostmi, ale pak jsem zjistil, že síla je v jednoduchosti  - správné umístění kamen a využití fyzik. zákonů. Tímto způsobem jsem snížil spotřebu plynu v kotli ůstředního topení o 40% při spotřebě cca 5m3 dřeva za sezonu.

Připojit reakci

20.10.2011 16:09

Dobry den.K tomuto nazoru se mohu jedine pripojit a souhlasit s timto nazorem.Ziju v dome kde neni mozno vytapet jakymkoli kotlem ac plynovym nebo na pevna paliva, elektrikou to nejsem sebevrah.mam komin ve prostred domu a kamna litinova dvouplastova v kuchyni.Staci jen otevrit dverea teplo jde vzdy smerem vzhuru prez obyvak, misto ventilatoru vzduch rozvyri ulitani decka, do podkrovi kde je neustale pootevrene okna ve vsech mistnostech, proste to funguje.I za roh, jak se rika ze kamna za roh netopi, ale topi a krasne.Me to spise pripada ze se lidi hodne boji zimy asi jako zubare.za 8 mesicu protpim 2t drevenych briket cca9000kc a 6 metru tvrdeho dreva.ja myslim ze to neni spatne, bez nakladu na ustredi topeni a nemusim se bat dyz mi vypnou proud abych nepretopil vodu ve vymeniku.Cerny Miloslav.

Připojit reakci

15.12.2010 19:12

U každych kamen zregulujete teplotu vystupu - od toho to kolečko, klapka, tahlo je. Ale u těch se sekundarním spalovaním vam to bude hořet pomalu a čistě(efektivně) a u těch prase kamna(petry) vam klesne teplota a mate špatné emise a tím padem i učinnost.Spálíte tím více dřeva a máte měně tepla.Samozřejmě oboje kamna mužete pustit naplno a tím pádem vám pujde teplo zbytečně do komína.Petry hoří čistě otevřeny naplno a všechno teplo nejde jen do komína ,ale hoří velice rychle a o tu rychlost proudění spalin jde taky.Když vam to hoří pomalu mají spaliny čas předat teplo, když rychle jak v autogenu tak to asi moc pravděpodobné není.Když spalujete pomalu, tak máte jemnou regulaci vykonu a asi taky tím ušetříte.Proto nejde jen o sekundarní vzduch, ale ma VELKY vliv izolace topeniště(vermikulit a jine izolační materialy odolavající teplotě).Například i amíci experimentují a jeden pán dal na malych kamnech - Regency F 1100 na keramicky deflektor (pod ním jsou nerez trubky s dírkami CB) ještě další izolaci z mineralních vlaken.Asi použil kominařskou vatu.Psal potom že měl vemi dlouhy sekundarní ohen a žhave našel po 12 hod. Samozřejmě nemužete potom čekat nějaky velky vykon.

Teplovzdušny vyměník bych na kouřovod nedaval.Ochladíte spaliny pod rosny bod a budete z toho mít kondenzační komín  .Uvědomte si že ve dřevě je mnoho vody.Komín potřebuje rozumnou teplotu pro tah.A i když budete mít čisté spalování, tak nikdy nebudete mít spalování jak u plynu.V diskusích amíci např. psali že když měli stara kamna, tak když vyčistily komín vybrali 2 kyble sazí.Když měl nova kamna(CB) tak třeba 1/4 kyble.

Takže pokud chcete cpát na kouřovod vyměník, zadělavate si na problemy.Pokud chcete větší vykon - kupte si větší kamna.Asi by šlo dat vyměník hned nad kamna a teploměr dat nad něj.Tím by jste měl představu jaka vam de teplota do komína.Ale přijdete o velkou vyhodu - nebudete mít pomaly spalovací cyklus.Budete okolo kamen stale běhat, protože budete mít kamna puštěna na větší,,rychlost´´, a budete každou chvíli přikladat.Přijdete jakoby o jemnou regulaci (spodní maly vykon). Takže udělate krok zpět a udělate z nich PETRY .

A jestliže mate stara kamna a přivřete je.Jak píšete mate JEN špatne emise.Ale emise jsou jakoby palivo ktere nespalíte a zanese vam komín.Takže když zanesete komín dehtem(nespalenym palivem), tak když dosahnete dostatečné teploty tak vám muže komín vyhořet.Nepřeji vam to zažít.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.127.232 (?)
16.12.2010 15:00

Že by Petry hnaly všechno teplo do komína je blud, který rádi šíří hlavně prodavači dražších kamen. Teplota spalin na výstupu do komína záleží kromě způsobu topení na tom, jak dlouhá je plechová roura do komína. Pokud je delší a trochu našikmo, jsou spaliny na výstupu pochopitelně chladnější. Jak bleskurychle se ochlazují, to se dá snadno poznat tehdy, když je v rouře vsazený výměník - gajo. I když se ho někdy povede rozpálit na spodních příčných trubkách do ruda (700 °C), horní většinou zůstanou černé (pod 500 °C). Šamotová příčka za dvířky před výstupem do komína je na Petrách přinejmenším od začátku 60. let. Říká se jí jízek a je tam právě proto, aby v horním prostoru kamen při otevření sekundárního vzduchu dohořívaly plyny. Závěrem jen tolik, že na ten veleslavný CB systém s předohřevem vzduchu by se daly velmi snadno votunit i ty Petry, nad kterými tu všichni ohrnují nos. Chalupář

Připojit reakci

16.12.2010 15:32
Samozřejmě není problém to udělat.Sehnat nejlépe nerez trubku.Vložit ji tam a kutění se nic nebrání.Pokud by to tam udělali ti lidi co se jim valí z komína dými - nic proti.Ušetří palivo, náš nos a budou mít čistší komín.Muj odhad cena - par set korun.S pozdrevem Jenda Stehlík
Připojit reakci

17.12.2010 2:33
Byla tu zmíněna jedna věc ohledně teploty spalin v komíně a tedy rychlosti jakou unikají do komína a komínem. Údajně pomalu unikající kouř (u pěkně pomalu hořících kamen) může více pronikat potencionálními trhlinami v komíně a dojít tak snáze k požáru, než když spaliny odchází vysokou rychlostí a je lepší tah. Tady mi však nesedí to, že rychle unikající spaliny jsou také mnohem teplejší. Takže, aby to nebylo spíše naopak:-) Když rozžhavím kamna a roury, tak mám osobně více pocit, že může něco chytit:-) Proč ale nemají tedy ty skvělá kamna se sekundárním vzduchem automatickou regulaci vzduchu i primárního vzduchu podle teploty výstupních spalin? Tomu bych dal prioritu. Nemuselo by se vůbec řešit zda přivírat a regulovat. Udělat ty kamna trochu inteligentnější. Jinak emise jsou samozřejmě důležité. Neberu je na lehkou váhu. Je třeba si však i porovnat klady a zápory pořízení nových kamen. Určitě i záleží na druhu paliva. Dřevěné brikety např. asi na tom budou mnohem lépe, než různá všehochuť z lesa a zahrady.
Připojit reakci

17.12.2010 7:30

O těch trhlinach v komíně jsem tam nic nepsal.Samozřejmě takto provozovaná kamna chcou kvalitní třívrstvy komín (izolovany),protože spaliny jdoucí pomalu do komína rychle chladnou.Požar v komíně jsem myslel v tom případě kdy nemate sekundární spalování a dostatečnou teplotu v kamnech a splodiny vám neshoří.Tím pádem kouř - dehet se vám bude usazovat v komíně a až to pěkně rozfajrujete, tak když sosáhnete vysoké teploty v komíně tak ten dehet se vznítí.I když máte nějaky super novy komín.

Automatickou regulaci mají třeba vermontky.To záleží na vyrobci co vyrabí a preferuje.Samozřejmě vermontky jsou pěkně mastné.Já preferuji jednoduchost a blbuvzdornost.Jestliže někdo má přístup k nerezu a umí to manuelně, at si tam to sekundární spalování udělá.Není to nic složitého.Stáčí jak to omrknout jak to maj kanadský kamna nebo jotul udělaný.Jejich cena je dost nesmyslná.V americe se podobný plecháče prodavaj za tisíc dolaru.A to i ty co maj 20kw.   Jenda Stehlík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.52 (?)
17.12.2010 8:50

Regulace termostatem není nic nového pod sluncem, měla to tuším už před 30 - 40 lety stáložárná kamna na uhlí z NDR. U litinových kamen na dřevo jsem to nedávno viděl u nějakých tureckých kamen. K těm kamnům Vermont Castings - tahle společnost v roce 2008 zbankrotovala a nedovedu si představit, jak to v dlouhodobém horizontu bude s náhradními díly. Chalupář

Připojit reakci

gerchán (117) - xxx.xxx.98.110 (?)
17.12.2010 9:40

Kolega si před 14 dny kupoval Vermont Federal. O tom, že výrobce krachuje nic neví. Od kud to víte? Dŕíve či pozdějc bude potřebovat nový katalyzátor. Jinak nákup byl za velmi dobrou cenu. Prý jsou dva výrobní závody. Jeden v Kanadě, jeden v USA. Polské zastoupení nakupuje v USA a díky velmi dobrému kurzu jsou oproti českému zastoupení /nákup Kanada/ poloviční ceny. Co jsem viděl tak ty Vermont Aspen za 16100 nemají konkurenci. Díky termostatu velice jednoduchá obsluha pomocí jedné páčky. České plechovky typu Haas, ABX, Thorma... jsou oproti litinovým Vermontům předražené.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.127.230 (?)
17.12.2010 14:31

Četl jsem o tom na internetu, když jsem se chtěl zorientovat v situaci na trhu s kamny ne jen podle plků prodavačů. Značku Vermont Castings někdy v 80. letech založila a používala společnost CFM. Ta se od přelomu tisíciletí dostávala do čím dál větších potíží a bankrot vyhlásila v roce 2008. Dnes značku VC vlastní společnost Monessen, která ji může podle libosti používat prakticky na cokoliv, ať jsou to výrobky z Kanady (slévárna tam asi zatím funguje, i když při bankrotu zastavila výrobu a propouštěla) nebo z jisté nízkonákladové země. Možná s těmi náhradními díly zbytečně maluju čerta na zeď a Monessen bude stávající sortiment jednoduše vyrábět dál, každopádně pro mě tahle značka žádnou přitažlivost nemá, na trhu je X ekologických kamen od předních evropských výrobců. Jako příklad třeba francouzská, španělská nebo italská kamna s označením "Flamme Verte". Chalupář

Připojit reakci

gerchán (117) - xxx.xxx.180.10 (?)
17.12.2010 21:58

italské kamna? před rokem jsem na ně měl ten nejhorší názor, Italska nátura, která dává přednost vzhledu a funkce je až na posledním místě? Italové, co neví, co je zima? Teď mám kamna Italiana Camini LORA a jsem maximálně spokojený. Onehdá mě zbyla barva na beton, tak jsem chtěl natřít komínovou hlavici. Až asi po 2 minutách natírání jsem zjistil, že topím a z komínu jde neviditelný kouř. Ale bohužel mám prasklou vnitřní zadní litinovou stěnu a bude asi problém ji koupit jako náhradní díl. Tak že ani europský výrobce není zárukou dodávky náhradních dílů.

Připojit reakci

18.12.2010 9:44

Ano společnost vermont castings před pár leta zkrachovala.Změnila vlastníka.Ale normálně vyrábí stejné typy kamen jako před tím.Četl jsem dobré reference na ty dutchvest s katalyzatorem.Jeden pán je má.Psal o nich na tzb.-info.Má největší model a fungují jako klasické bez sek. spalování a kouř jde přes katalizator - kde se vypálí ma ještě lepší emise než cb.Tyto kamna mužete uplně zadusit a nic vám tam nehoří - jen doutná.Kamna jsou sotva vlažná a dají velice maly vykon.Catalizator to vypálí - vzniká teplota v tom kat. nad 600°C kde vlastně probíhá spalovací proces.Uváděl že není problém přikladat po 24h do žhavého.

Okolo flame verte jsem se taky zajímal.Mají ho francouzi.Žadné neregulovatelné cb spalování jsem tam nenašel, Ttakže kamna mužete zadusit a je z toho doutník kouří.Učinost mají předepsanou nad 65% a emise 0,4 -1% CO. Německá norma DIN předepisuje min.75% a CO menší než 0,1%.Ale nikde jsem se nedočetl JAK se to testuje.Jestli když jsou kamna otevřena? Ale takto většina topí při zatopení a potom to klasicky přivře a je hotovo - emise - učinost je v trapu.Takže pokud chcete mít učinost musí kamna čistě hořet a pomalu aby teplo vydávaly kamna a do komína šly co nejchladnější spaliny. Což systém cb (EPA) splnuje a samozřejmě taky kamna s katalyzatorem.Kde do komína muže jít opradu minimum tepla a učinost mate ještě lepší (spálíte meně dřeva)

Jenda Stehlík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.55 (?)
18.12.2010 14:51

Realita o hodnotách účinnosti a emisích CO pro certifikaci "Flamme Verte" je docela jiná. Podrobně tady. Pro rok 2010 je minimální požadavek na účinnost u obyčejných kamen na dřevo 70 %, u akumulačních 75 %, na obsah CO u obou do 0,3% včetně, na pevné částice 125 mg/m3. Podle toho, jak daný výrobek tyto minimální požadavky překračuje, se dál používá označování počtem hvězdiček, maximum je 5. Certifikace se vydává na konkrétní výrobek, ne výrobci jako takovému, neboli vedle sebe můžou stát v krámu dvoje kamna od stejného výrobce, kdy jedna FV plní, druhá ne. Zkratku CB si vymyslel výrobce Jotul, dvojí spalování používají mnozí další, jen tomu říkají jinak. Mají to např. i španělská litinová kamna Bronpi Zamora, která za celkem lidovou cenu prodává jistý velký obchodní dům. Automatické přisávání sekundárního vzduchu mají všechny krbové vložky a krbová kamna s oplachem skla. Chalupář

Připojit reakci

18.12.2010 19:20

Vidíte a jsem zase chytřejší. Ja co jsem u nás našel kamna s tou nalepkou a tak ve vyhledavači mě vypadlo Cenový přehled krbů pro vytápění domu.

Takže i články co se uvádějí u nás jsou zavádějící. Název CB používám proto, protože sekundární spalování mají i obyčejná Jotul F 602N.Takže když řeknu sekundární spalování tak si pod tím muže představovat každý co chce.Taky jsem si je prvně koupil a bylo to stejný jako ty Petry. Stejný čoud z komína, když jsem je přivřel.U klasických kamen je primár dole a sekundar na hoře nad sklem.U jotulu F 602N je takovy otočný kolo - dole primar do topeniště a nad deflektor se přisává sekundární vzduch. Naprosto optimální - ovládáte sekundár i primár najednou.Ale když jsem chtěl aby to hořelo čistě tak to hořelo tak rychle, že jsem přikládal jak do lokomotivy.Když jsem to přidusil aby to hořelo pomalu tak nechtějte vidět co se valilo z komína.Nehledě na to že jsem nechtěl aby mě vyhořel komín.Mám známý - kotelníky a ty maj klasický litináky.A když slyším jak povídal že občas vidí jak se válí po zahradě černý dým a že běží rychle do sklepa pozávírat kotel aby uhasil v komíně požar.Tak už mají druhý komín.První se roztrhal a ted říká že už i druhy je taky načnutý.Takže nebude to dlouho trvat a zase ho zbourají a budou stavět třetí.

Mě je prostě sympatický že v americe to vyřešily naprosto jednoduše. Nezajímá je nějaká učinost, ale emise při zavřenych kamnech, takže spotřebitel to nemuže ovlivnit - kvalitu spalování - v tom horším smyslu.Co je nesplní to se tam nesmí prodávat.Tá uprava na cb rozhodně není drahá.A je mi jedno jestli je to Jotul nebo nějaký španělé, nebo romotop.Duležitý je co se vám valí z komína - kvalita spalování.Ale to tady nikoho nezajímá a když se válí z komína dým každý si řekne - to je normální, když to hoří tak to čoudí.

U nás mužete prodávat co chcete i ty Jotuly F 602N.A ty mají ještě lepší učinost než typ cb.Takže nějaky číslo učinosti je po mych zkušenostech naprosto nic neříkající cifra, nepoužitelná v realném provozu.I ty emise u jotulu F602N jsou velice dobreA nikdo vám neřekne jak a podle čeho máte koupit kamna aby vám dobře a čistě spalovali a především málo protopily dřeva.Takže podle mě i jotuly F 602N jsou odpadky co by se tady neměly prodavat.

Prostě cb nebo jak tomu chcete říkat, zaručuje že spotřebitel nemuže zavřít uplně vzduch.A přivádí ho tam kde je ho potřeba aby se vám nečudilo z komína a tím pádem máte v realu větší efektivitu.A zaručuje vám že vám shoří ČISTĚ dřevo i při velice malych vykonech např velké špalky, ktere by vam v normálních litinácích brzo jen doutnali.Takže vám dřevo hoří POMALU A DLOUHO.To je má realná zkušenost.A mám čisty komín . A je mě jedno jestli se to jmenuje clean burn(CB)  a jestli si to vymysleli jotuly.Třeba Dovre používají taky označení cb.A taky vyrábí kamna doutník kouří .Jenda Stehlík

Připojit reakci

18.12.2010 19:44

A ještě to napíšu jinak.Příbuzný si koupily krbovky, ve stylu Petry - vysoké.Velké skleněné dvířka, dole popelník s pačkou - primár.Nahoře nad dvířky páčka - sekundár. Mají pár let suché dřevo. Ale stejně musí každý třetí či čtvrty den čistit sklo.Před měsícem jsem byl na návštěvě a za dvířky pomale nic nebylo vidět.Jen takové kolečko kde to vypálí trochu sklo.Samozřejmě šamotové obložení - žadný vermikulit či jinačí izolace.Taková kamna určitě mají velkou učinost - jsou vysoké, Takže mají velký plášt (vyměník).Sekundár vubec nepoužívají - prej to je na nic.Mají se taková kamna vubec tady prodavat?.Nechci vidět co se valí z komína. A určitě mají ve zkušebně dobrou učinost a emise.Jenda Stehlík

Připojit reakci

19.12.2010 17:10
A to by mě právě zajímalo. Pokud někdo chce kamna typu: "krbovky, ve stylu Petry - vysoké", tak po čem by měl sáhnout aby se vyhnul šmejdu? Důvod proč je někdo chce, může být jednak v rozměrech (úzké, vysoké) a v ceně. Máte tip na CB kamna podobného vzhledu i nepřemrštěné ceny? Je to tedy jen o značce? Protože u popisu, se člověk dočte, že to má snad vše.
Připojit reakci

19.12.2010 18:45

Myslím, že kamna Visegrad od Wamsler jsou o krok dál a na jaře je v baumaxu seženete do 5 tisíc. CO při 13% O2 jen 0,09% a účinost nad 80% . Tak že Flame Verte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.131 (?)
19.12.2010 19:35

Mame vlozku kobok dumbier so sekundarnym spalovanim. Po zapaleni asi 20-30 minut zavriem komin, zavriem primar privod vzduchu a idem hlavne na sekundar. Za maly cas je vsetko zerave, oblozenie vnutry sa vycisti od sadzi hori pomalinky ale ucinne. V takom stave staci male polienko 10 cm priemer... viac neprikladam. Skoda, ze nie su dvere s dvojitym sklom. Ciastocne sa sice cistia aj tieto jednoduche teplom od sadzi, ale boky sa casom zanasaju, hlavne v zaciatkoch, alebo ak je tam prilis vela dreva. Inak zaklad je dobre suche drevo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.211.66 (?)
19.12.2010 20:48

pro Jenda Stehlík:  Zmiňujete kamna Dovre, máte s nimy nějaké zkušenosti? Já je mám zatím v plánu koupit, tak bych byl rád za nějaké postřehy. Vybrané mám ASTRO 2 a chtěl bych je připojit zadním vývodem přímo rovně do komína (ta trubka s dvouma kolenama se mi do obýváku nelíbí). Ztratím tím hodně na účinnosti?

Připojit reakci

19.12.2010 21:20

O kamna Dovre jsem se zajímal a to o typ Dovre 40cb.Jsou pomale stejné jak jotul F 602cb.Stejná delka polen - už jsem měl dřevo.plotnu mají taky.Ale u nás je neprodavaj a nechtělo se mi někam jezdit.Takže jsem koupil zase jotul f 602 ale verzi cb.

O astroline 2 vám nic neřeknu, akorát se mě zdá že cb vzduch je málo předehřátý.Je schovaný za deskou z vermikulitu.Jesli myslíte krbová kamna Dovre Astroline 2

Takže reference vám dát žádné nemohu.Co se týče kouřovodu udělejte to jak se Vám líbí.Samozřejmě ztratíte určité množsví tepla, ale měli by topit kamna a né kouřovod.Hlavní nevýhodu tohoto řešení vydím v tom že nedáte na kouřovod spalinový teploměr.

Spíše se mě líbí více Astroline 1,ty mají vzadu kovový díl kde se předehřeje cb vzduch a je tam pod deflektorem kaskada.

Ale upozornuji že jsem ani jedna kamna neviděl na živo a nemám žádné reference.Zdají se mi u nich velká dvířka - aby nebyl problém se zakuřováním.Jinak je vyrábí norové, takže doufám že žadný šunty.Ohledně nějaké certifikace (EPA) - do ameriky se nedováží, takže cb si dali název jen oni sami, ale konstrukčně by to mohlo fungovat.Jenda Stehlík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.61.141 (?)
14.3.2018 13:26

Dobrý den, předem se omlouvám že to bude mimo téma, ale chci se zeptat právě vás, protože vidím že se vyznáte. Chtěl bych si pořídit kamna s výměníkem. Myslíte že to je vážně úsporné řešení? Poradil by jste mi přesný model? Byl bych vám velice vděčný. Předem moc děkuji za odpověď. Pavel Kohalík.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.106 (?)
6.10.2017 11:22

Už třetí sezónu topím dřevem v petrách (Kerpen) a nemohu si na ně stěžovat. Kupoval jsem je v akci nové za 2900 korun. Mám je v obýváku, kouřovod jde skrz zeď do vedlejší místnosti, kde ústí do litinového samodomo výměníku pro ústředí topení do podkroví a z něj teprve do komína. Toto řešení funguje výborně, protože kamna vyhřejí spodek domu, výměník dává dost teplé vody, aby se samotížkou vyhřálo i podkroví. Má to nevýhodu - musí se topit tvrdým dřevem, jinak se dost silně zanáší otvory ve výměníku sazemi a kamna pak někdy pufají kouř skrze horní klapku při sekundárním spalování. Spotřeba kamen je dle teploty venku od jednoho do dvou kilogramů dřeva za hodinu (TZ domku jsou kolem 5kW).

Na Vaši otázku bych odpověděl - opět Petry (Kerpen). Vzhledem k jejich rozměrům a ceně to jsou výkonná a univerzální kamna.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
6.10.2017 22:08

Zdravím

Také mám rád "petry" (kamna v tomto "stylu" Kerpen, Calor atd.) pro příznivce peter a spalování dřeva "zároveň"  jsou na trhu již nějaký čas "petry upravené na dřevo" od Thormy, spalovací komora je orientována horizontálně což umožňuje ložit větší polínka, zároveň je dosti prostorná takže by šlo napřed naložit a pak zapálit čili "odhořívat" (ze předu do zadu)což jsem sice nezkoušel ale dle toho co jsem viděl by to jít mohlo. Velký deflektor který tvoří v podstatě celý "strop" spalovací komory by měl umožnit spalovat dřevo "efektivněji" s vyšší účinností. Co bych naopak nekvitoval je "pevný rošt" což sice na dřevo stačí ovšem při uvedené možnosti užít i hn. uhelné brikety to není ideální, nicméně na druhou stranu absence táhla roštování jež prochází skrz plášť kamen ven zase omezí přisávání falešného vzduchu což je u dřeva důležitější než u jiného paliva., Thorma se asi inspirovala klasickými odhořívacími "severskými" kamny na dřevo, při čemž jak materiálově tak částečně i konstrukčně vyšla z "klasických peter" a vznikl tedy "zajímavý kousek", škoda jen, že jsem na něj nenašel více recenzí od uživatelů. Jinak tedy posuďte sami, ještě podotknu že kamna "Flensburg" jsou buď s horním nebo zadním vývodem na kouřovod, u nás co jsem tak viděl se objevuje spíše ten zadní:

ukázka hoření

- ukázka obou verzí, s horním i zadním kouřovým hrdlem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.13.210 (?)
26.4.2011 10:33

To je rozumný názor.Myslím, že každý by měl trochu začít přemýšlet ekologicky a hlavně i bezpečně, neboť čisté spalování bez zadehtovanýho komína je nejen čisté, ale hlavně bezpečné a to bez ohledu na to, jaký komín máte.Spotřeba dřeva je pak další kapitolou neboť ta úspora je jasná, neboť kamna nelze obsluhovat jako letadlo a pořád hlídat plamen, ale řádně je roztopit a pak tu a tam přiložit aniž by se člověk musel v noci po hodině budit a přikládat.Když je potřebujete rozfajrovat, tak otevřete případně primár a kamna jedou jak raketovej motor, nicméně pro stabilní udržení teploty, je vhodné uzavírat primár a nechat hořet na sekundár, neboť pak nemusíte řešit přikládání, čistotu komína, výhřev a nebo emise.myslím, že taková kamna se dají dnes koupit i za cenu běžných krbovek a nemá cenu je srovnávat s petrami, které jsem měl taky.Petry a uhlí je optimální řešení, ale krbovky si kupujeme na dřevo (většinou) a kvůli estetice a efektivitě, čili proto se nedá srovnávat s petrami, kde opravdu bez ohledu na zadní přepážku vám vyletí do komína taková teplota, že roura svítí rudě jak ruská vlajka a komín dostává pěknou nakládačku a když je dole uzavřete, tak se ten kouř v kamnech tak dlouho točí až vám to bafne, že Vám dvířkama proletí saze do pokoje... kdepák, krbovky jsou krbovky a pokud jsou se sekundárním spalováním, mohu jen doporučit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.21 (?)
16.1.2015 13:10

Dvoustupňové spalování- tzv.CB, pro uživatele kamen zkusím vyjádřit srozumitelně, tedy trochu zjednodušším.. Do krbových kamen na dřevo mohou být pro spalování přivedeny tři druhy vzduchu.1/ Primární vzduch-mají ho každá krbová kamna. Je přiveden buď pod spalovací rošt kamen-pokud ho mají, nebo je přiveden do oblasti dna topeniště-v případě jeho bezroštové konstrukce. Dražší kamna tento přívod mají řešený určitým "potrubím" nebo labyrintem, kde se vzduch předehřeje ke spalování a neochlazuje tolik topeniště, což je žádoucí pro lepší spalování. 2/ Sekundární vzduch-mají ho každá krbová kamna na dřevo. Jeho přívod do kamen může být neregulovaný ale většinou ho známe jako regulovatelný, v podobě otvorů na dvířkách kamen, pod sklem, ale častěji nad sklem dvířek. Otevřenost otvorů se ovládá většinou překrýváním posuvnou lištičkou vlevo-vpravo. Tento přívod může být i na těle kamen, pod dvířky, nebo nad dvířky. Tento druh vzduchu má funkci oplachu skla aby se nešpinilo. Vytvoří uvnitř kamen u skla vzduchovou "záclonu", která nedovolí špinit sklo. Vzduch na horní straně dvířek je relativně chladný a tak klesá po ploše skla dolů, tím se ohřeje a následně se účastní spalování v horní části topeniště. Tady je zaužíváno toto. Sekundární vzduch, to se rovná sekundárnímu spalování. Klidně tomu tak říkejme, ale potom každá kamna na dřevo, mají sekundární spalování! Seriozní výrobci kamen tento údaj neuvádějí a nesnaží se spotřebitele "oblafnout". Uvedou, že kamna mají regulovaný přívod sekundárního vzduchu na oplach skla, tečka. Tento druh přívodu vzduchu do topeniště není totiž spalováním dvoustupňovým-tedy CB spalováním. 3/ Terciální vzduch-nemá ho přivedena většina kamen na dřevo. Tady se objevuje nejvíce nepravd od výrobců kamen. Přívod tohoto vzduchu má dva hlavní znaky. Před vstupem do kamen je silně předehříván v "potrubní" soustavě kamen a je vyveden do nejvyššího patra topeniště. Tento vzduch bývá jen zřídka regulovatelný a bývá přednastaven výrobcem kamen. Vývod je tvořen otvory průměru cca 5-8mm z trubek, či profilů, v horní části topeniště. Právě toto uspořádání, tento způsob přívodu silně předehřátého vzduchu v celé horní části topeniště, je zmiňované CB spalování-dvoustupňové spalování. Také však existují výrobci kamen, která mají ve svém plášti díry zpředu a zezadu, v různých výškách topeniště a výrobce hovoří o sekundárním a terciálním přívodu vzduchu do kamen. To sice ano, mají přívod třemi různými cestami do topeniště ale v těchto kamnech nikdy CB spalování probíhat nebude!! Naopak jsou výrobci kamen, kteří část sekundárního vzduchu na oplach skla vedou soustavou potrubí do horní části topeniště a tam je už silně předehřátý vzduch rozveden soustavou otvorů ke spalovacímu procesu-dá se tedy hovořit o terciálním vzduchu, který je přiveden do kamen sekundární cestou. Osobně taková kamna mám a jsou vynikající, vyrobena na zakázku. Sám si reguluji oplach skla i s přívodem terciálního vzduchu do topeniště. Rozdíl mezi topeništěm sekundárního spalováním a dvoustupňovým spalováním-CB, je patrný na kamnech JOTUL 602N GD-sekundární spalování a JOTUL 602CB-dvoustupňové spalování. Soustava trubek s vývody v horní části topeniště je jasně patrná. Ke spalování "FLAMME VERTE" jen tolik, že se jedná o údaj pro kamna, která čistě spalují podle určité, patrně Francouzi vymyšlené a certifikované, normy. Jak je této čistoty spalování dosaženo, je spíše věcí vedlejší.. J    

Připojit reakci

host - xxx.xxx.107.165 (?)
20.12.2013 16:29

Chtěl bych si na internetu objednatnat Krb (krbovu vložku) Uniflam. Nevíte jak reálné jsou účinosti krbových vložek uniflam, které tam nabízejí? Máte s těmito krby někdo skušenost?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
20.12.2013 16:56

Uvedené účinnosti se měří ve zkušebně za standardizovaných normovaných podmínek, takže není příliš důvod jim nedůvěřovat. Nicméně ja fakt, že konkrétní instalace v domě má podmínky odlišné od zkušebny a tedy i jinou účinnost. Jiný taha délka komínu, jiný druh+teplpota+vlhkost dřeva, jiný režim přikládádní atd.

Připojit reakci

16101 (1051) - xxx.xxx.16.101 (?)
20.12.2013 22:02

Účinnostem můžete věřit. Důležité je zabezpečit předepsaný tah regulátorem tahu, dřevo o vlhkosti do 20% a topit dle návodu výrobce. Nic víc, nic míň. Názory, že ve zkušebně jsou jiné podmínky jak u smrtelníků apod. vyvrací jak norma EN 13240, tak i EN 13229. Ozývají se hlasy na měření účinnosti dle EPA, k tomu lze přihlédnout ve chvíli, kdy např. plánujete narvat kamna plná dřeva a topit přes noc a nebo tak plánujete topit stále. Pak je ale, pokud nemáte zdroj levného dřeva, výhodnější topit plynem.

Připojit reakci

20.12.2013 23:03

Ano.Jsou stavěná kamna na nominál a dle EPA. Zaleží co jste koupily. Na nominál musíte topit předepsaným vykonem. Dle EPA mužete topit (čistě) na malý vykon a co nejvíc usporně.

Ale vždy to zaleží na vás.jaky máte komín, jaký prostor chcete vytápět a tromu odpovídající velikost topeniště

Připojit reakci

21.12.2013 7:29

Pane Jendo, prosím už vemte na vědomí, že kamna se dle EN testují jinak, než se domníváte.  Kde je psané, že kamna netestované dle EPA nemohou hořet čistě i při jiném než nominálním výkonu? To, že na to "pomalé hoření" nemají doslovný papír neznamená, že to neumí. Jen prostě ta účinnost jakou udává výrobce dle zkoušek EN tam nebude. Proto i účinnosti dle EPA jsou mnohdy výrazně nižší než dle EN. A když k tomu přičteme neseřízenost soustavy, chybné používání regulačních prvků apod., pak účinnost klesá k 50% i níž. Proto jsem zastánce topení, je-li to možné, na nominální výkon. Proč? Protože to lidem šetří peníze  

Názorný příklad:

1.palivo buk (cena 1000Kč/prm) 18% vlhkost, účinnost topidla 85%, seřízený tah.Cena 1kWh je v tomto případě 0,66Kč.

2. Palivo buk(cena 1000Kč/prm) 23%vlhkost, účinnost topidla 55%, dvojnásobný komínový tah. Cena 1kWh je v tomto případě 1,22Kč.

Připojit reakci

21.12.2013 8:33

Pane 16101

Já nic nepočítám, já mám pouze praktickou zkušenost z dvěmi kamny. Oboje splnují EN, ale pouze jedny EPA. Stejná kamna, stejny vykon, stejné emise. Ty co mají EN mají dokonce lepší psanou učinnost! Komín je stejný.

Když roztopím Ty s normou EN, tak asi na 300°c a začnu je zavírat, postupně se dostanu na hranici kde to ještě čistě hoří a z komína se nekouří a teplota kamen neklesá.

To stejné udělám, i s těmi EPA.Ale s nimi mužu asi pomaleji čistě hořet, s komína se nekouří a mám asi poloviční spotřebu dřeva (delší dobu hoření). Kdybych chtěl stejnou dobu hoření ty s normou EN, tak je více přivřu a klesne teplota a z komína se čudí modry dym. Taková je má praktická zkušenost.U kamen s EPA je více duležitá suchost dřeva.Ty technologicky starší, tam to nepoznáte.

Připojit reakci

21.12.2013 10:26

Ruku na srdce, srovnáváte konstrukčně odlišné typy kamen.

Připojit reakci

21.12.2013 19:29

Ano jsou to konstrukčně jiná kamna. Ale zvenku vypadají stejně - stejný tvar, stejny vykon, stejné velké topeniště. A obě splní naši normu na nominální vykon. A pokud nevíte jak topit v těch EPA kamnech, a budete topit podle vás (nebudete je dusit), tak budou mít i stejnou spotřebu dřeva (velkou)

Připojit reakci

Ferda Mravenec (481) - xxx.xxx.247.50 (?)
21.12.2013 10:55
Proto jsem zastánce topení, je-li to možné, na nominální výkon. Proč? Protože to lidem šetří peníze... to je pekna blbost, to muze napsat jen nekdo, kdo zna kamna jen z letaku. Skoro nikdy nepotrebujete topit na nominalni vykon, takze cela ta uvaha je hloupost.
Připojit reakci

21.12.2013 11:22

"to je pekna blbost, to muze napsat jen nekdo, kdo zna kamna jen z letaku. Skoro nikdy nepotrebujete topit na nominalni vykon, takze cela ta uvaha je hloupost."  řekl člověk, který topí elektřinou.

Pokud máte topidlo předimenzované, pak jste odsouzen k topení dle účinnosti EPA, nebo nekomfortním výkyvům teplot. Pokud je správně dimenzované, pak nominální výkon a hodnoty blízké nominálnímu výkonu využijete podstatně častěji. Při větších mrazech je v záloze výkon maximální a pořád jste na větší účinnosti, než při "pomalém hoření" - to je matematická jistota.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.146.5 (?)
21.12.2013 11:45
účinnost se měří vždy při nominálním výkonu. Dle všech norem, EN a EPA. Není žádné "topení dle účinnosti EPA". Trochu jste se v té EPA certfikaci zamotal, že? Co si ji raději nejdříve přečíst a pak pochopit než budete vypouštět bludy? Samozřejmě Ferda plácá nesmysly. Topení v nominálním výkonu je jediný způsob jak topit efektivně. S maximální účinností, s nejdelší životností topidla, minimem zplodin a dehtu.
Připojit reakci

Ferda Mravenec (481) - xxx.xxx.247.50 (?)
21.12.2013 12:22

No právě, když topím elektřinou, tak mám přehled kolik výkonu potřebuji. Třeba dnes, venku kolem nuly, slunko pere do oken a přímotopy se ani skoro nezapínají, a jestli tak jen krátkodobě, čili TZ místnosti kolem 500 W při -15°C, nyní zapnutý přímotop s příkonem 500 W, a ten je většinu doby vypnutý. Čili topí s každé hodiny pár minut, takže potřebný reálný příkon je dnes asi tak 100 W, takže je hloupost topit na nominální výkon. Fakt nevím jak bych to topení realizoval s pomocí kamen topících na nominální výkon. Jediná šance jak se neupéct při nominálním výkonu topidel by bylo otevřít okna dokořán.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.12.2013 17:53

Pokud je správně dimenzován výkon kotla či kamen-dle TZ tak máte samozřejmě pravdu. Z tohoto pohledu je nominální výkon "předimenzovaný" pro současné počasí. Nezbývá než použít akumulační nádrž, jinýž-menší zdroj tepla (poddimenzovaný vůči spočteným TZ), dotápět elektřinou, případně dusit kotel a začoudit tak celé okolí a zadehtovat si komín.  

Počítat TZ dle spotřeby elektroměru je bohužel jedna z nejhorších možností. Především nejste schopen zajistit ustálené podmínky-vnitřní (tu ještě ano) i vnější teplotu, okamžité ztráty, povypínat všechny ostatní el. spotřebiče včetně těch stand-by. A co je nejhorší-nejste schopen zpracovat několikadenní teplotní setrvačnost domu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.6 (?)
21.12.2013 11:35

pane 16101, učinnosti dle EPA nejsou mnohdy-ani výrazně-ani nižší-jak mylně uvádíte. Prosím nepleťte si EPA certifikaci na nízké emise s americkou normou na měření účinnosti. Mylně se pokoušíte vyvodit, že topidlo s nízkými emisemi částic (a certfikací EPA) má horší účinnost.

Připojit reakci

21.12.2013 12:52

Všechno jsou dohledatelné informace, spousta různých přehledů účinností je i tady na fóru, nemá cenu to tady omílat dokola a slovíčkařit. Stačí se i jen laicky zamyslet jaká může být obecně účinnost u topidla provozovaného přes noc na minimální výkon, byť čistě spalujícího. Jestli si někdo myslí, že podobná nebo stejná, jako u topidla provozovaného na nominální výkon, pak to nemá dále smysl řešit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.12.2013 18:33

Pokud někdo škrtí, dusí či jakkoli jinak omezuje výkon hluboko pod nominální hodnoty, tak samozřejmě společně s poklesem výkonu postupně klesá i účinnost-a to poměrně prudce. Ve velkém krbu prostě nelze účinně topit malou svíčkou nebo sirkami. I když svíčka (jako modelový příklad) nekouří a spaluje dokonale, tak veškerá její energie uteče komínem bez užitku. Účinnost je jistě blízká 0%. To, že některá kamna lze naložit na noc dřevem a ráno se ještě rozhoří není známka účinného spalování. Ani to nesouvisí s EPA. Většinou je to dáno malým přistupem vzduchu a velkou tepelnou izolací. Typicky to způsobuje silná vrstva popela. Popel je velmi kvalitní tepelný izolant a horké uhlíky v něm dokáží velmi dlouho žhnout. Jemný popel současně omezuje přisun vzduchu k uhlíkům, takže neshoří tak rychle. Ne nadarmo se také popel dával do mezistěn sejfů a pokladen jako ochranná vrstva proti propálení autogenem.

Mám teplovodní krb, spalovací komora ochlazována vodu takže účinnost zřejmě nic moc, cca 75%) a když naložím pár polínek večer blíž ke stěnám tak není probém ráno shrabat uhlíky doprostřed, pustit více vzduchu a po několika minutách se sami znovu rozhoří (po cca 8-10 hodinách nepřikládání). Samozřejmě přes noc uhlíky doutnají, rozhodně se nekobá žádná vysoká účinnost spalování ani výkon. Jen mi to usnadní ráno zatápění.Nemusím štípat třísky, podpalovat atd. Jen shrabu, pusím vzduch a než vynesu popel, tak se vše samo rozhoří. A nebo taky ne... smiley

Připojit reakci

21.12.2013 19:17

Malá poznámka. Píšete, že máte topeniště ochlazované vodou. A proto vám při pomalém hoření v něm doutná. A zde je jedna zajímavost. Žadná taková topeniště by nesplnily EPA. Proto taky se ani nemužou v americe prodávat taková topeniště. Pohledejte na internetu a zjistíte, že tam nejsou v nabídce. Vyrobci nejsou schopni takové topeniště postavit, když je tam voda, která ochlazuje topeniště a prchavé zplodiny tak nemužou vyhořet.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.12.2013 19:33

Poněkud jste smíchal několik informací a dojumů. Za prvé-nepíši o "pomalém" hoření nýbrž u dohořívání ohniště přes noc s malým přístupem vzduchu a dřevem izolovaným popelem.  Za druhé: voda může být ohřátá klidně i kolem 80-90°C a ještě dlouho takto teplá proudí krbem-i když ten vyhasíná. Není to tak zlé oproti rozdělávání ohně, když je voda stuedná a situace je horší. V tom se nijak krbová vložka neliší od kotle (byť kotel považuji za efektivnější využití energie). Za třetí-máte samozřejmě pravdu, že certifikaci EPA má krbová vložka nemá (kdo by jí také u nás dával, že). A za poslední-nejsem jistý, zdali by krbová teplovodní vložka takovou certifikaci vůbec mohla získat. Efektivní spalování v ní probíhá jen při nominálním výkonu.  

Nicméně bych rád zdůraznil, že i když budu mít kvalitní "certifikovaná" kamna (krb, vložku, kanadská kamna atd..) s vysokou účinností a nízkými emisemi, tak to neznamená, že tam mohu topit jak chci. POkud tam nechám přes noc doutnal kládu, jistě bude účinnost nízká. 

Připojit reakci

21.12.2013 20:13

Ano samozřejmě máte pravdu s tou doutnající kládou :-). Dávám aspon 2 velké špalky co vyplní topeniště a to musí být ještě pořádná vrstva žhavého.

A pro uzávírání vzduchu musí taky být dostatečně nahřáté topeniště. Taky o dušení prakticky nemuže být řeč. Vždy tam jde dostatek vzduchu, jak primáru, tak sekundáru který nemužete více zavřít.

Tady je třeba videu s TRUE NORTH(PE), kdy tam pěkně zavře vzduch primáru a jak to pak hoří.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.12.2013 20:26

No přeci jen si myslím, že klasická KV s vodním výměníkem-zvlášť pokud jej má i po stranách topeniště-hoří o něco hůře než kamna na videu. Resp. snáze se spalování dostane mimo optimální mez. Přeci jen ta klasická kanadská krbová kamna s kvalitním sekundárním spalováním a EPA certifikátem obvykle mají menší spalovací komoru a jsou obložena šamotem, který dobře akumuluje teplo. Určitě více a lépe než voda ve výměníku. A to je pro kvalitní hoření dost podstatné.

Připojit reakci

21.12.2013 21:05

Já vás trochu opravím.Ty cihly nejsou akumulační (šamot), ale plní funkci izolační.Je to lehky materiál, velice dobře izolující. Kamna spíše topí předkem(dvířka) a horní plotnou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.12.2013 21:25

Máte pravdu yes. A šamot je také často nahrazován vermikulitem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.12.162 (?)
22.12.2013 8:03

Dovolím si pár informací doplnit. Obecně spalování je soubor chemických reakcí kde různé reakce vznikají za různých teplot. Z důvodu optimalizace spalovacího procesu je vhodné nastavit ve spalovací komoře takové parametry kdy probíhají právě ty optimální chem. reakce. Jednou z cest je zajištění vyšší teploty spalování zvýšením povrchové teploty spalovací komory vložením vhodného isolačního materiálu - isol. vyzdívky. Ve výsledku je stejné tepelné zatížení při vyšší spalovací teplotě. Dále je nutno omezit vznik nežádoucích emisí a to hlavně NOx. Tam kde je příliš velká spalovací teplota je sice nízká emise CO (dokonalé spalování) ale zároveň vysoký obsah NOx. Proto se konstrukčními úpravami mírně sníží teplota plamene (mírný nárůst CO) ale dojde k výraznému poklesu obsahu NOx. Dříve se skutečně spalovalo s výrazným přebytkem vzduchu a dnes je přebytek výrazně snížen. Jsou to veličiny které se bez zásahu do konstrukce spalovacího zařízení nedají ovlivnit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.12.2013 21:20

Chápu vás, že vám to tak připadá. efektivita spalování a účinnost jsou poněkud odlišné pojmy. Skutečně koza a vůz, není to totéž. Účinost jako termínus technikus, fyzikální vlastnost (v %, menší než 100%) je podíl: kolik tepla umím získat / kolik tela vložím (kolik je jí obsaženo v palivu). Část tepla(energie) vždy ztratím tím, že mi část uteče bez užitku komínem, část tepla vynesu s horkým popelem, část paliva nedokážu úplně spálit (nespálené částečky sazí v kouři a v popelu).

Efektivita nebo kvalita či čistota spalování, certifikace EPA, množství nečistot jde do ovzduší) atd udává jak kvalitně spaluji. Tedy jak mi komín kouří, kolik sazí utíká nespálených ven, jak zaneřádím své okolí, jak mi smrdí kamna, jak "kvalitně" hoří.  Např. stát Washington se rozhodl nečoudit svým občasnům pod nos a má limit 4,5g emisí/hod. EPA je agentura, která tyto emise, účinnost a další parametry měří v USA. U nás něco podbného dělají certifikovaná měřící pracoviště (u nás např. velmi kvalitní v Brně)

Obě veličiny spolu sice souvisí, nejsou totéž. Může se stát, že kamna kvalitně spalují, nekouří, z komínu nejde čoud, ztráty nespálenými sazemi jsou nízké a nezatěžujete okolí.  Ale přesto mají kamna nízkou účinnost. Obvykle zejména proto, že máte silný tah komína. A tedy komínem uniká příliš mnoho horkého vzduchu aniž by vám ohřál dům. Můžete si třeba představit otevřený krb s velkým "průvanem". Účinnost je nízká i když hoří čistě a kvalitně. U kamen lze v takovém případě účinnost snadno zvýšit umístěním např. tepelného výměníku na kouřovod. Nebo omezovačem tahu.

Podobně jedním z největších činitelů snižování účinnosti (až o desítky procent) jsou popílkem zanesené trubky vodného výměníku (u kotlů a krbových vložek s výměníkem).

Opačně může nastat situace, že kamna sice čoudí jako lokomotiva ale mají vyšší účinnost. Např. když je budete hodně dusit, budete mít nízký tah a z komína půjde chladnější kouř. To je častý jev v anglosaských zemích. Komín se vám brzy zanese dehtem, ten pak chytne a vyhoří vám i s chalupou a budete mít po starostech s kozou a vozem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.254.30 (?)
21.12.2013 1:08
Tedy takový nesmysl jsem už dlouho nečetl. Jak může norma něco vyvracet? Norma není od toho aby něco vyvracela. Norma stanovuje podmínky. Některé podmínky jsou jen doporučené, jiné jsou nutné.
Připojit reakci

21.12.2013 6:38

Pokud máte v pozdních nočních hodinách problémy s porozuměním psaného textu, prosím nereagujte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.242 (?)
6.9.2015 11:11

Co se týká komína mám doma v bytovce starý komín a jelikož jsem v přízemí je výška komína 12 m což je svým způsobem prušvih než se komín ohřál musel bych topit nepřetržitě.Proto jsem nechal komín vyvložkovat nerezem.Byla to darda ale od te doby je po veškerých problémech s dechtováním a mohu bez problémů topit jen odpoledne a o víkendech.Komín se velice rychle ohřeje (teda vložka se ohřeje) a nedechtuje. Jen pro zajímavost Teplota spalin u ústí komína před vyvložkováním byla cca90° a méně po vyvložkování 125° až 180°  Měřeno kominíkem Před vyvložkováním a po vyvložkování  cca hodinu po zátopu v kamnech.

Mám tyto kamna Thorma Falun keramik Průměr komína byl160mm vyvložkován 140 nerezem naštěstí byl rovný a šlo to jak po másle

Připojit reakci

host - xxx.xxx.242.41 (?)
17.2.2011 22:13

Půl roku topím ve francouzských kamnech CHAMBORD. Naprostá spokojenost, stačí jen dostatečně suché dřevo a dokonalé spalování- zároveň úspora spáleného dřeva je zaručena. Půl hodiny po zatopení již není vidět kouř z komína- pouze chvění teplého vzduhu nad komínem. Na komínek jsem instaloval pro zlepšení regulace škrtící klapku ze starého kotle, spaliny se mírně zpomalí a ještě lépe prohoří a odevzdají teplo interiéru. Kamna mají zadní odtah, takže je dobře využitelná plotýnka na případné ohřívání a vaření. Průměr odtahu 152mm, takže jsem musel vybourat původní118. Za 11tisíc včetně dopravy docela kauf. Doporučuji!  MÁLEK

Připojit reakci

17.2.2011 22:30

Vím úplně přesně, která kamna myslíte. Sám jsem byl ve velkém pokušení, líbily se mi hlavně smaltované modely. Bohužel se nepovedlo vyřešit prostorově zadní odtah, takže jsem musel koupit kamna s horním. Vařit na nich ale silně nedoporučuju, nejsou k tomu určená a hrozí prasknutí horní litinové plotny v důsledku nestejnoměrného pnutí. Pokud si dobře vzpomínám, není tam vložená výměnná plotýnka, kde by vůle kolem vyrovnávala smrštění materiálu po položení studeného hrnce.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.242.41 (?)
21.7.2011 22:31

Tak už to je rok, co na těch krbovkách standartně vaříme. Bát se není proč, povrch litiny není zcela rovný - teplotní šok a prasknutí rozhodně nehrozí, litina se používá na pláty kamen stovky let. Nevýhoda strukturovaného povrchu je špatné předávání tepla hrnci. Účinost kamen kolem 75% asi odpovídá skutečnosti, emise minimální.    Málek

Připojit reakci

host - xxx.xxx.200.129 (?)
19.12.2014 17:20

Jakou máte zkušenost po letech provozu těchto kamen. Uvažuji o koupi.Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.195.220 (?)
5.6.2011 21:55

A kde konkretne ty Vermont Aspen koupil ci Vermont federal? Diky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.225 (?)
26.2.2012 10:06

Můžete mi prosím poradit, zda kamna Jotul F8 napojit raději zadním vývodem a pokud ano tak zděř do komína snížit napřímo nebo raději 1,5 m nad zemí kde již zděř mám? Jestli je výhodné s kouřovody nebo ne. Prodejce mně doporučil vrchní zděř zazdít a převést přímo zadním vývodem do komína. Děkuji moc za radu.

Připojit reakci

26.2.2012 10:38

Dobrá rada nad zlato, jen co je pravda. Ten šmudla to za vás zazdívat a omítat nebude. Prostě to nejdřív zkuste s rourami.

Připojit reakci

6.1.2011 13:46
Zdravím, pořád si nevím rady jak je to s kvalitou sekundárního spalování u levných krbových kamen typu - Visegrad od Wamsler, nebo Milano II od Thorma (vylinkujte si na netu, nechci sem dávat odkazy). A jsou ve značkách rozdíly? Vypadá to vše "na jedno brdo". * Já osobně taková kamna potřebuji kvůli malým rozměrům a malému průměru kouřovodu. Nemám tedy moc jinou možnost jít do jakýchkoli větších. * Přesto marně hledám faktický rozdíl v tom, jak sekundární spalování funguje u těchto a u kamen za desítky tisíc. Chápu, že důmyslné přivádění sekundárního vzduchu je to klíčové, ale zároveň i regulace a vhodné nastavení je důležité. * Docílím tedy stejných výsledků u takovýchto kamen, pokud budu správně topit? Připadá mi to spíše, že u kvalitních kamen nemusím tolik experimentovat, díky chytrému přívodu sekundárního vzduchu, který je nastaven tak akorát, ale účinnost i emise závisí spíše na způsobu zatápění. * Díky:-)
Připojit reakci

gerchán (117) - xxx.xxx.98.110 (?)
6.1.2011 14:13

Podle tohoto certifikátu by měla být účinnost wamslerů docela dobrá v celém rozsahu výkonu kamen.

ps: v německu vyšehrad nemají, proto se tam kamna jmenují calor deluxe

přikláněl bych se k wamslerům, váží o 25 kg víc a na rozdíl od thorma uvnitř nevypadají jak petry

ps 2 : lze podobné certifikáty najít i pro kotle, nebo se musíme spolehnout na "objektivní" údaj výrobce? Můžou se např. DOR, U22,U24, U 26 prodávat v Německu?

Připojit reakci

15.3.2011 1:00
Wamsler jak jsem si všiml nemají ofuk skla. Nebo jsem nenašel ani přívod sekundárního vzduchu. Nic tam není vidět, žádná regulace. Na rozdíl od Thorma, tam to je. Tak nevím nevím. Bylo by zajímavé otestovat je vedle sebe:-) Každopádně Wamsler vypadají lépe, ale vyrábí se myslím jen v jedné barvě. Mám tedy na mysli krbová kamna, průměr kouřovodu 120mm.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.254 (?)
11.3.2012 0:18

Kamna Calor s oknem od firmy Wamsler jsem měl možnost otestovat u známého. Mé zkušenosti shrnu takto:

1.Lze v nich topit klasicky tedy postupným přikládáním jak uhlím tak dřevem.Jakmile kamna dosáhnou po roztopení provozní teploty sklo se automaticky očistí samo, pokud ne, stačí na primáru (vzd.růžice dole) na chvíli přidat více vzduchu stupeň 2,3 a topíme-li hnědým uhlím přihodit poleno dřeva, a sklo se krásně očistí. U tohoto způsobu je nutné přikládat uhlí po malém množství nejlépe prokládat i dřevem a udržovat kamna dobře roztopená.

Naložíme-li uhlí více bez řádného rozhoření dochází k zanášení kouřovodu, je to proto, že kamna mají větší deflektor jízek než petry a jejich kouř odcházející do komína je tedy chladnější a tudíž snadno při špatném topení kondenzuje v kouřovodu v podobě sazí. Pozitivem ale zase je schopnost    těchto kamen předat maximum tepla do okolí což je velice dobré na chalupě, kde přijedete po týdnu a je vymrzlá, což jsem též osobně odzkoušel, kamna vytápí opravdu dobře. Dobrým palivem jsou též hnědo uhel.brikety, které jsou při klasickém topení téměř nekouřivé oproti uhlí čímž rovněž riziko zanášení kouřovodu nehrozí, tolik jako u uhlí.

2.V těchto kamnech lze topit též odhoříváním tedy hořením shora dolů což doporučuji. Výhodou je bezobslužnost, nekouřivost, snadná regulace výkonu primárním vzdušníkem dole na dvířkách, Dáme-li více vzduchu kamna hoří rychleji a dávají větší okamžitý žár. Dáme-li méně pak kamna hoří déle při nižší teplotě. Sklo u tohoto způsobu topení se též automaticky očistí samo a navíc lze krásně vidět reakci plamenů za sklem na regulaci vzduchu spodním vzdušníkem.  Postup: na čistý rošt nasypte celou šachtu kamen hnědým uhlím ořech 1, cca 5-10cm pod spodní okraj prosklených dvířek. Na násyp zmačkejte novinový papír na to třísky šišky větší polínka a hrst hnědého uhlí.  Papír zapalte, spodní dvířka otevřete horní hned po zapálení uzavřete, páčku vzadu na kamnech přestavte na "HOLZ" "DŘEVO" po rozhoření spodní dvířka uzavřete a vzdušník na nich nechte otevřený na max. tak dlouho, až se kamna řádně rozhoří až např. po půl hodině, zkuste vzdušník stáhnout na stupeň "1" a sledujte zda-li kamna nehasnou pokud ne nechte dále hořet, jinak vzdušník opět na chvíli otevřete. Po důkladném rozhoření výkon kamen regulujte nejlépe mezi stupni nula jedna nebo i víc dle potřeby tahu komína atd. Po úplném prohoření násypu uhlí k roštu kdy plamen již nehoří a uhlí jen červeně žhne můžete klapku stáhnout na stupeň"0" kamna pak dále ještě dlouho sálají. Pro roztopení je dobré užít místo třísek i(k tomu určený) podpalovač(známému se osvědčilo pokapat dřevo trochou čistého oleje)  kamna se lépe rozhoří.

Pro upřesnění, tato kamna mají spodní přívod primárního vzduchu růžicí na dvířkách a sekundární vzduch je přiváděn otvory v zadní litinové desce kamen ve dvou volitelných režimech a to uhlí nebo dřevo. To si volíte páčkou v zadu kamen. Navíc si kamna přisávají automaticky ještě sekundární nebo chcete-li terciární vzduch štěrbinami k tomu určenými u    skla na přikládacích dvířkách. Výhodou těchto kamen je na rozdíl od jiných krb. kamen možnost spalovat uhlí a to poloautomaticky viz. výše.Rošt kamen je otočný, ale při roštování musíte otevřít spodní dvířka, což je trochu nevýhoda, na druhou stranu ale popel nepadá z kamen při roštování na podlahu jak jsem se domníval. Přesto roštujeme-li za provozu určitá obezřetnost je na místě.  Podpalovací otvor dvířek u roštu je trochu nižší než u peter a tudíž se čistí lopatkou o něco hůře než u klas. peter, u briket pochopitelně toto řešit nemusíte.Na vzdory tvrzení prodejců, že typ "bez varné plotny" nelze užít k vaření jsem se přesvědčil o opaku, hrnec s vodou vařil opravdu za chvíli, velice dobře. (topil jsem odhoříváním viz. výše)Další výhodou těchto kamen je spalování černého uhlí kdy při malé vsázce paliva při klasickém způsobu topení kamna topí sama dlouho bez nutnosti častého přikládání. Osobně se mi tato kamna líbí. Pokud má někdo o tato kamna zájem doporučuji si před koupí ještě přečíst návod výrobce, který seženete na netu většinou ho obchody u kamen uvádí ke stažení a je dobré si porovnat ceny viděl jsem dosti značné rozdíly např. až o 800 či 900 Kč včetně dopravy!, u jiných modelů této firmy i více.  Petr M.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.72 (?)
10.7.2011 10:25

Zdravím pročítám poctivě všechny příspěvky ale poprosím o radu přesně pro mě-Krbová kamna máme již řadu let Hass a Shon a chceme nová.Otápíme byt.Teplo pouštíme dveřmi.Dvě místnosti po 20 m2,dvě místnosti asi 16 m2.Chceme kamna co nejvíce úsporná-málo paliva málo popela.Byli jsme rozhodnutí na Jotul CB, asi F 3?? ale po čtení rad na netu váháme zda jsou pro nás nejvhodnější protože jsou sálavá-jinak splnují naše požadavky.Nebo máne raději volit dvoupláštová?Jak bylo napsáno-topí za roh.V odborné prodejně nám doporučily NORDICA-CB spalování.dvoupláštové, topeniště litina, Snad by šly Nordica-Fulvia, Nechceme další plechová kamna-plechová kamna nám doporučili Romotop.Prosím pomůže nám někdo v rozhodování, nevíme komu až tak věřit jelikož kupujeme druhá kamna nechceme sáhnout vedle.Mooc díky.

Připojit reakci

Ferda Mravenec (481) - xxx.xxx.192.100 (?)
10.7.2011 11:36

Máte nemožné požadavky, všechny ty místnosti žádnými kamny rovnoměrně nevytopíte.

Připojit reakci

Chemický Alí (2739) - xxx.xxx.216.160 (?)
10.7.2011 11:52

Asi tak, pokud by se jednalo o jednu místnost s plochou72 m2 odpověď by byla snadná. Bez rozvodu energie horkým vzduchem (tomu dávám osobně přednost), nebo horkovodním systémem nevidím žádnou možnost, jak tuto situaci řešit. Žádná kamna netopí za roh, za roh topí pouze atomová bomba.

Účinnosti moderních kamen jsou srovnatelné. Zda jsou "úsporná" se pak odvíjí hlavně od tepelné ztráty vytápěných prostor - přesněji od nominálního výkonu topidla. Nejvyšší účinost tepelných strojů obecně tyto vykazují právě při nominálním výkonu.

Pro Vaše účely jsou v podstatě kamna nevhodná, a je jedno, zda budou "Americká", "KAnadská", zda to budou Jotuly, Morsa, Turbo fonte, nebo Nordica.

Ve VAšem případě by bylo optimální vytápění bytu řešit krbovou vložkou a rozvodem energie - tepla horkovzdušným, nebo vodním rozvodem.

Připojit reakci

10.7.2011 15:37

Děkujeme za názory samozřejmě je nám jasné že vše nevytopíme na stejnou teplotu! A ještě jsme nauvedli že máme v každé místnosti radiátor a to řeší zbývající rozdíl od přitápění v kamnech pokud není mráz teplo jde i jinde,(jsou to ložnice).

Připojit reakci

10.7.2011 19:21

Jak psal pan CH. Alí když je to jedna velka místnost - otevřená dispozice - tak salavymi kamny to vytopíte. U teplovzdušnych - ty mají jakoby další obalku kamen, tak ty více ohřívají vzduch a ještě více tomu pomuže ventilator co mají třeba ty kanadska kamna. Další možností je stropní ventilator, ten srovná teploty u země a stopu a smaže tím mezi nimi rozdíl. Samozřejmě u salavych kamen se budete grilovat  jsou přece salavá - mají větší povrchovou teplotu než teplovzdušná.

Otazka litiny a plechu je spíše otazka vkusu - kamna je nábytek. S litinou si vyrobci mužou více vyhrát. Třeba ty kanadske kamna vyrábějí s litinovym kabatkem.Arderlea T 4 .Cena 50000 za takovy maly kamínka je taky krásná .

Třeba se vám budou líbit morso 2110 nebo teplovzdušná.

Osobně bych to tak nehrotil a kupte si co se vám líbí - dal bych maly stolní ventilátor cca pr. 25cm před kamna na zem a budete z toho mít teplovzdušná.Taky si kupte spalinovy teploměr na magnetku a držte kamna aby měla 200-300°c na plotně, pak je mužete zavírat a bude vám hořet dřevoplyn.Budete mít čisty komín a dvířka na kamnech 

Další co se zde prodavají jsou Dutchwest.Ty jsou litinová a teplovzdušná.Proto tolik váží.Vám by stačil nejmenší model 2460.Date do něj 45cm špalky.A mužete je zadusit a mate dlouhou dobu hoření a maly vykon.Mají katalyzator a ten potom spálí dřevoplyn.Není problem u tohoto maleho modelu přikladat po 10 hod. Má lepší emise než cb spalování.Amíci uvádí o že spálí s tím ještě mín než s cb.Topeniště bude stejně velke jak u jotulek F 3cb nebo morsa 2100,a těch malych kanadskych plecháču.Ty dutchwestky vyrabějí taky ve třech velikostech jak kanadske kamna a velikost topeniště je stejná.Odkaz na ně hledejte přes googl.Tady se vše maže ale maly model stojí 29000 kč.V americe stojí pod 1000 dolaru.S pozdravem Jenda stehlík

Připojit reakci

11.7.2011 8:01

Ještě bych doplnil jak jsem psal Morsa 2110 tak tam mělo byt další teplovzdušná jsou Morsa 2140 a jejich cena je 45 000.Naproti tomu u salavych 2110 je to 30000kč.Kapku rozdíl za teplovzdušná kamna!!! A to jsou přitom prakticky stejná.S pozdravem Jenda Stehlík.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.98 (?)
11.7.2011 9:40

Hlavně klídek. Pokud nechápete rozdíl mezi sálavými a konvekčřními kamny, tak to alespoň nastudujte, než sem začnete psát stylem jakoby šlo pouze o vyhozené peníze navíc.Prakticky stejná právě nejsou a rozdíl mezi nimi je ten největší fígl konvekce. Někdo rád sálavé teplo(je rozhodně přirozenější a příjemnější ovšem pouze v bezprostředním okolí topidla),někdo chápe konvekční proudění teplého a studeného vzduchu. To vše nemění  nic na faktu, že podobná značková kamna jsou na českém trhu celkově brutálně draháa je jedno, jestli sálavá nebo konvekční.

Jo a Jendo, ta poslední věta je síla - působí to jako by jste byl tím jediným vyvoleným, kdo zde může v podobné diskusi někomu poradit.

Připojit reakci

11.7.2011 20:12
Měl jsem salavá a ted mam teplovzdušná kamna. Když jsem dal z boku teploměr na kamna ukazoval 200 -300°c (stejně jak na plotně).U teplovzdušnych (konvekčních) je to od 100-150°c.Mezi stěnami v kamnech proudí vzduch a ochlazuje vnější plášt. Tím stropním ventilatorem jsem měl na mysli že vyrovnáte teploty u stropu a podlahy - kdy u salavych kamen je u stropu třeba 40°c a u podlahy 20°c. Stropní ventilator doporučují točit opačně, aby nasaval vzduch od podlahy.A tím není takovy pruvan. U těch morso je asi když si date křesílko 2 metry před kamna jedno jestli jsou to salava nebo teplovzdušná.Přední strana je prosklená a bude to na vás salat stejně.Dřevo dá určity vykon a je jedno jestli je to potom kilowata z plechovych kamen, litinovych nebo mastkovych.Zde je spíše duležitější izolace domu a jeho dispozice. Z těch odkazu co jsem dal včera moc nezbylo - akorat jeden jak ma vypadat otevřená dispozice domu.Pochopím, že když tam dám odkaz na spalinovy teploměr, tak je to reklama na internetovy obchod.Ale u nás když přijdu do obchodu tak neví vubec co chcu a jak to vypadá. Když jsem tam dal odkaz na jine diskuze, kde je psano jak mají kamna vypadat, Je vysvětleno jak to funguje, jak postupovat, videa a další odkazy-nějak nechapu proč se to maže.Když dam odkaz na tzb na diskusi co je zde tak ji nikdo nemaže.Když dam ale odkaz zde na diskuzi tam - tak je smazaná. Ještě bych pochopil kdybych propagoval jednu firmu - TA JE URČITĚ TA NEJLEPŠI.Ale když píši obecne věci - a davam odkazy a videa na diskuze, na kanadské vládní instituce(videa) - jak spalovat čistě dřevo? A je to špatně:-( A ted jsem nedal žadný odkazy :-) A co se tyče značkovych kamen- proč je takovy problem aby naši vyrobci nevyráběli kamna s podobnou technologií. Vždyt romotop vyrabí kamna docela brutálně drahá.Ale zkuste zavřít ovládaní a budete mít stejný doutník kouří - jak moji příbuzní co jsem psal na začatku diskuze-Velke černe sklo, uprostřed male okenko co tam vypalí ohen.Každou hodku tam přihodíte polínko a zatřepete roštem -ABY TO LEPE HOŘELO.Ono taky musíte vědět jak topit a přikladat a kdy zavírat kamna. Třeba potom se divím proč někdo kupuje čističe na skla.Ja otřu dvířka jednou za dva tydny -ten šedivy nadech- mokrou houbičkou namočenou ve vodě. Co se týče jestli jsu všeználek - tak nejsem.Ale postupně jak jsem koupil kamna, tak jsem začal hledat informace co je to cb.A postupně se z našich diskusí dostanete na francouzske, anglické, americké diskuze.A tam je nejvíc příspěvku - diskusí.A v sekci na krby a kamna jsou jich desítky tisíc.Ptají se tam jak velka kamna, chlubí se svymi instalacemi, mraky dotazu jak to funguje, o komínech, kolik spálí dřeva, kolik co stojí, recenze kamen a krbu.Kdy píší spotřebitele kde bydlí, v jake nadmořske vyšce, velikost domu co vytápí, co se jim na kamnech líbí - nelíbí. U jotulu je od každeho typu(třeba F 3 cb) desítky hodnocení spotřebitelu. S pozdravem Jenda Stehlík
Připojit reakci

11.7.2011 20:15
Koukam že mě to neufělalo odstavce.Za to se omlouvam
Připojit reakci

18.7.2011 17:56

Zdravím, prosím zná někdo kamna Aduro??Podle info na netu jsou dobrá.Pokud někdo znáte, máte doma prosím napište zkušenosti.Těch značek je tolik... Aduro, nebo Jotul, nebo Nordika.Dvoustupnové spalování chci určitě, asi nepotřebuji sálavá kamna ale konvenční-více místností.Díky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.2.225 (?)
1.7.2015 9:33

Můžete mi někdo poradit, co na provozu výjde levnější? Jestli kamna na tuhá paliva nebo na plyn? Je tam rozíl pár tisíc v pořizovací ceně u tech teplovzdušných. A pak jestli se hodí tpelovzdušá, když bych chtěl při rekonstrukci zahrnout pro vyhřívání i vedlejší místnosti a ne jenom tu, kde jsou kamna.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
1.7.2015 12:46

Dle mně vyjdou levněji tuhá paliva, za nejlevnější ale na "přípravu" nejpracnější je považováno dřevo (např. samotěžba sběr, u kupovaného na míru připraveného už jsou ceny vyšší) zároveň je nutné mít dostatečné skladovací prostory, dřevo je totiž "objemnější palivo" (méně energie ve větším objemu) a je nutné aby bylo dostatečně "proschlé" takže je třeba mít vždy "předzásobu" dřeva již na příští sezonu. (udává se že dřevo by mělo schnout cca 2 roky tvrdé i 3, na drobno do kamen připravené dřevo lze ale užít už i po roce sušení, v závislosti na druhu dřeva)

U uhelných paliv hn. uh. brikety, hn. uhlí, (černé na černé nejsou v současnosti na trhu "nejvhodnější" kamna, užít lze, doplňkově např. tuhé mrazy) případně koks je pracnost daleko menší než u dřeva, zároveň jsou daleko nižší požadavky na skladovací prostor, palivo stačí 1x ročně složit do nejlépe suchého větraného skladu a pak jen již odebírat a topit, cena se udává vyšší než u dřeva ale vzhledem zase k nižší pracnosti se cenově stále oplatí hn. uhlí a i hn. uhelné brikety, ty jsou např. cenově výhodnější než brikety dřevěné zvláště pro jejich "stáložárnou funkci" byť mohou být na první pohled dražší než brikety dřevěné, navíc díky lisování z prachu kvalitního nízkosirného hn. uhlí jsou považovány i za "eko palivo". Tuhá paliva na trhu nejdražší jako je černé uhlí antracit a koks která mají ještě vyšší obsah energie v menším objemu se stále ještě dle uživatelů oproti plynu oplatí.

Důvodem proč se tuhá paliva také oplatí je jejich výhřevnost v poměru k ceně, jinými slovy topí-li se plynem za stejné nebo nižší peníze pak v případě že objekt není dobře zateplen to může znamenat v průměru "nižší teplotu v interiéru", než při užití TP. Tuhá paliva jsou výhodná zvláště tehdy, máme-li rádi "tepleji" tzn. kdo má raději v interiéru v průměru 23 případně více stupňů, naopak u plynu a elektřiny je většinou vytápění na vyšší teploty nevýhodné ovšem záleží vždy také na zateplení, toto je hodně individuální nelze paušalizovat.

Pořizovací náklady na kamna, záleží na tom jaká kamna pořizujete, kamna v odkazu patří mezi celkem drahá nebo dražší kamna, do dražších kamen se oplatí investovat v případě, že chceme kamna především na dřevo, ježto není stáložárným palivem proto je záhodno aby byla kamna co nejúspornější s co možná nejdelší periodou přikládání a od toho se většinou odvíjí cena. Naopak u kamen na paliva uhelná a odvozená (na dřevo jen doplňkově) jsou ceny na pořízení vcelku minimální v řádech několika tisíců případně +,-, deset tisíc atd., jde o kamna vybavená šachtou umožňující dlouhé čisté a efektivní spalování hn. uhlí odhoříváním shora, případně hn. uhelných briket přikládáním s využitím dlouhé bezobslužné stáložárné fáze podobně jako u uhlí. Na trhu jsou ale samozřejmě i kamna drahá, jež vedle dřeva umožňují spalování uhlí pomocí vložené násypky např. fi. saey. V případě orientace na uhelná paliva je třeba dávat pozor na kamna jež sice uhlí spalovat smějí ale která jsou na uhlí nevhodná neboť mají pouze "plochá topeniště" bez šachty nebo aspoň násypky, uhlí je totiž palivo nevhodné na přímé přikládání takto totiž nehoří optimálně spalování je většinou neefektivní a kouřivé, v případě plochých ohnišť jež smí uhlí spalovat jsou ale dobrou alternativou hn. uhelné brikety ty přikládat lze protože takto při správném nast. kamen kouř neprodukují.

Jestli se hodí teplovzdušná tedy bez výměníku?

U kamen bez výměníku záleží na jejich umístění, ideální je aby byla cca uprostřed domku, bytu, aby měl celý vytápěný prostor otevřenou dispozici tzn. minimum uzavřených oddělených prostor např. dveřmi, prostor by také neměl být příliš "členitý" zakřivený. Jinak tedy ani pro kamna bez výměníku jak sálavá (radiační) tak teplovzdušná (konvekční) není žádným problémem vytopit přilehlé místnosti k místnosti s kamny ba vytopí i víc než jen za "jeden roh" ovšem za předpokladu, že jejich výkon +,- odpovídá celkovému vytápěnému objemu jež chceme kamny vytopit. Teplota vytopení místností nebude sice úplně rovnoměrná nicméně i tak to může být pohodové vytápění tzn. např. v prostoře s kamny bude až např. 25 stupňů v přímo přilehlých prostorách např. 25-24 stupňů ve vzdálenějších prostorách např. 23-22 stupňů a tam kam kamna "nedosáhnou" už jen třeba 20 stupňů (+,-) takže asi takto.

Jinak nevyhýbal bych se ani "kombinaci" tzn. máte-li doma plyn, pak vzdálenější a oddělené místnosti popotáhnete plynem, zbytek udělají kamna, a možná také zjistíte že plyn v případě že poběží kamna v podstatě ani moc nespotřebujete, naopak zase budete-li např. několik dnů mimo pak zase necháte na minimum temperovat plyn. Zkrátka ta kamna ušetří peníze za plyn i tím, že ho užijete jen "minimálně" nebo "doplňkově".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.44 (?)
17.12.2015 12:20

Zdravím Vás, co mě se týče, s výběrem krbových kamen nám pomohla firma TOPMAX Teplice. Doporučuju, profesionální přístup mi opravdu napomohl vybrat kvalitní krbová kamna :) Sama tomu nerozumím a tak jsem si radši nechala poradit. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.15 (?)
17.12.2015 15:11

Tak na kus řeči bych tam asi zaskočil, ale kamna bych si tam nevybral. Díval jsem se na model Mijava Max oblouk s teplovodním výměníkem. 15 resp. 13 kW kamna a váha 120 kg? Tam se na něčem asi sakra šetřilo :-) Konkurence bývá o mětrák těžší.

Přitom cena 38 000,- Kč + jestli jsem dobře pochopil 8000,- za výměník... to tedy není panečku žádná láce. I kdyby to byla cena i s výměníkem, na stránkách výrobce jsou za necelých 30 000,- Kč. A za tuto cenu to prodejce jistě nekupuje wink

Připojit reakci

21.10.2011 12:38

Koupil jsem si Dovre 750GM.Uz v nich topime a vypadaji dost slusne.Dvoji litinovy plast, tzv konvekcni, borovicej roztopit a hned tvrde drivi nebo brikety.Vpohode na maly vykon 8 tepla mate zarucene.Mohu jen doporucit.M.Cerny

Připojit reakci

host - xxx.xxx.218.241 (?)
27.1.2012 18:00

Dobrý den chtěl bych se Vás zeptat, co říkáte na tyto kamna Romotop RIANO 03 kámen, nebo nějaké Bruna, zvažuji koupit nějaké a nevím, pro které se rozhodnout.

Připojit reakci

27.1.2012 19:34

Někde jsem čet stížnosti na romotop riano.Při přikladaní to zakuřovalo.Podle mého je na tak veliká dvířka malý odtah.Je tam 150mm a asi by to chtělo 200mm.Stejně si na to stěžují u jotul 400cb. Jotul 500cb už má boční přikladací dvířka a proto je to takto vyřešeno a pochvalují to.   j.s.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.218.241 (?)
28.1.2012 6:14

A co ještě tato kamna HAAS+SOHN ARKTIC černá

Připojit reakci

28.1.2012 20:27

Tady si je pán pořídil.

Ale asi by jste měl založit nové vlákno, napsat jak velky objekt, chcete vytápět, trvale nebo víkendově, zda do dílny, nebo do garaže :-). Váš dotaz nemá nic společného s titulkem diskuse.  j.s.

Připojit reakci

29.1.2012 19:35

Dobry vecer, mam pomerne dobrou zkusenost s Jotul 100CB, ale nyni chci koupitna chalupu kamna s velkym vykonem (cca 10kW), protoze zname nevytopene pri prijezdu chalupy v horach a krom 2 mesicu v lete je chladno. Zvazuji J F8 TD, protoze vykonem i cenou odpovidaji, ale nyni si nejsem jista?(nejsou CB).

Dekuji za radu

Připojit reakci

29.1.2012 20:48

Na chalupu bych to asi neřešil.Budete topít vykendově, spotřeba dřeva vás asi nebude moc tížit. Topeniště u td 8 je dostatečně velké na noční ohen a v bezroštovem topeništi se udrží do rana žhavé.Lepší by byli teplovzdušná kamna, ale pokud date před kamna maly stolní ventilator tak dostatečně rychle promíchá studeny vzduch od země.

Jinak pokud máte dost peněz, tak jsou lepší 500cb než 400cb.Ty nemají boční dvířka a proto pokud mate maly tah tak jsou haklivé na zakuřování (mají velké dveře)

jotul F400

j.s.

Připojit reakci

1.2.2012 10:36

Děkuji, tolik peněz zase nemám :-). Pokud teplovzdušná, která doporučujete v obdobné ceně či výkonu?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.194 (?)
3.2.2012 13:27

Prosím, jak dlouho Vám F100cb hoří?Mám kamínka krátce experimentuji a 6h ani náhodou.Už jsem toho přečetl na diskuzích dost i uplatnil, ale žádná sláva, cca 3h.Nechci to ještě uzavírat jen mám pocit že F100cb jsou krásné jen tam jde spoty věcí proti sobě.Děkuji Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.61.1 (?)
3.2.2012 15:29

Dobry den, chcel by som sa opytat ake mate pripojenie na komin, lebo ja mam 130mm (ucinna vyska cca 6m), a nasiel som v prospekte ze ma 150mm, ale ze na kachlach je vystup 130mm a hned je tam rozsirenie na 150mm. takze ci by to slo pripojit priamo na 130mm (/zbytocne sa to rozsiruje na 150mm a a ja to budem redukovat na 130mm) Chcem sa aj opytat ci ste s nimi spokojny.

Dakujem Peter

Připojit reakci

5.2.2012 19:14

Kamna mam 150 mm, kvuli tomu jsem menila i zder ve zdi. To je idealni, jinak muze byt problem s tahem asi, ale nejlepe by mel odpovedet dodavatel. Spokojenost ano, ale musi se clovek naucit s nimi topit, casto regulovat sekundar. Kamna jsou na dlouhe sekundarni topeni, nelze je prepalovat plne zlute horicim ohnem. Pak se usetri drevo a je to i zabava, ale musim to hlidat.

Připojit reakci

5.2.2012 20:15

Nevidím duvod něco regulovat. Plameny dost klamou o teplotě v topeništi a kamen. Jak jsem tady často psal dobry je ten spalinovy teploměr na plotnu. Mam otevřeno naplno při zatapění a až to vyleze na plotně na 200°c tak zavíram na pul a potom na 1/8. A začne teplota stoupat ještě víc. davam tam menší polenka pruměru 5-8cm. Když to vyleze na 300°c tak to necham vyhořet a zavíram uplně.Samozřejmě tam jde stale minimum vzduchu - je to tak nastavené a kamna si udržují teplotu.Necham vyhořet na žhavé a dam dvě velká polena na žhavé.Teplota se pohybuje od 150-200°c. Nechám trošku otevřená dvířka na prst a až to chytne - po cca 0,5 min tak zavřu dvířka.Vzduch mám stale zavřeny a teplota na kamnech se pohybuje od 200-250°c. A hoří tam ty sekundarní plameny - dřevoplyn. 0,5m nad kamny na kouřovodu je asi 100-150°c.Kamna jsou zavřeny a do komína jde minimum.Nevidím duvod nějak regulovat kamna. Bud dam malá polenka - rychly a ostry ohen nebo dam dvě velka co vyplní topeniště a mam pomaly ohen a nízky vykon.Samozřejmě taky zaleží na druhu dřeva a jeho vyhřevnosti.Dodam že mam 602.Taky asi zaleží na komínu a jeho tahu.Každa instalace je jiná.Já mam učinou vyšku komína a vtěchto mrazech mam tah jak hrom :-)   j.s.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.142.2 (?)
3.2.2012 22:05

Já bych se na možnost jak dlouho mohou kamna hořet díval přes palec takto. Kusové dřevo nebude hořet pod výkon 4kW. Na výkon 4kw po dobu jedné hodiny je potřeba 1,5kg dřeva. Takže vyskládejte topeniště do 2/3 objemu dřevem, pak je vyndejte, zvažte a podělte číslem 1,5. Číslo, které vám vyjde, je při nejideálnějším pomalým hoření nejdelší výjimečný čas hoření. U velmi suchého dřeva. Karel

Připojit reakci

3.2.2012 23:00

Přesně tak.Delu hoření ovlivnuje množství energie - kilo dřeva v topeništi.To znamená vetší topeniště cca 60dm3 udavají delku hoření až 6h + 4 hod žhaveho pro restart na přiložení.Ta velikost topeniště je např. jotul 500cb nebo regenci F 2400. Takže 3h s jotuly 100 jsou dobry vysledek. Pokud chcete něco na noc tak mužete kombinovat brikety.Ty mají více kilo, jsou slisované - dostanete do topeniště více energie.

Připojit reakci

8.2.2012 14:21

Karle děkuji Vám za návod.Zatím jsem to nevyzkoušel v praxi, jen jsem vzal metr přeměřil spočetl plný objem v m3 a porovnal s váhou dřeba.Tak i kdyby to vyplnilo 2/3 uplně bez mezerky, tak 25% vlhký buk bude mít cca10kg to je podle toho co píšete 6,6h!!!Tak to jo, Jotul asi na F100cb počítá plný prostor a pak jim to vychází těch 6h jak někdy uvádí.

Jasně je to totální nesmysl.Na 25%vlhkém buku přepočtený pri stejně naložení 2/3,ale v PRM je nějaká váha(nechal jsem doma) a vypočtený čas je již necelý 4h to už je jiné.Stejně nevěřím že bych to dokázal takhle naložit aby mi to nepadalo na sklo praxe bude ještě horší.Ten přepočet bude asi docela sedět pokud to porovnám stim jakého skutečného času dosahuji na smrku.Děkuji.Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.142.2 (?)
8.2.2012 15:31

Milane, pokud jsem Vám pomohl se trochu zorientovat, jsem rád. Dá se to jak píšete i spočítat, ale někdy není od věci si tu vsázku zvážit. Pro co nejdelší hoření doporučuji opravdu suché dřevo a dát ho do ohniště na sraz - co nejvíce k sobě. Nejlépe kdyby to byly hranoly a nebyla mezi nimi žádná mezera a ještě je dát  "do vazby" a udělat jakoby v ohništi masu dřeva bez průduchů, která bude pomalu plamenem ohořívat po povrchu a pomalu se celá zmenšovat.  Ještě znovu apeluji na suchost dřeva. Pak je to v každých kamnech báseň. Zdraví Karel.

Připojit reakci

5.2.2012 19:08

Kamna F 100 CB mam na chalupe jiz tak 3 roky, topim v chladnych dnech, protoze tam je stale zima..., ale v zimnim obdobi tam nebyvam, nevytopim aj. Kamna i kdyz nalozite dobre a rozhorite, tak vlozim-li pak suche velke poleno nebo jakkoliv, tak vic nez 4 hod.nevydrzi. Je to zabavne s temi kamny, dobra vyhrevnost, krasne zhaveni-modre plamenky, ale musi se stale regulovat privod. Jinak spokojenost.

Připojit reakci

6.2.2012 12:28

Děkuji všem za postřehy ohledně délky hoření v F100cb, vše vyzkouším.Jedna zajímavost v návodu k F100cb se nikde nedočtete o tom že kamna vám mají vydržet hořet 6h, nicméně se to hodně používá zřejmě pro lepší pocit zákazníka.Myslím že je tam k docílení nominálního výkonu(5,5kw) a emisních hodnot tohle. 2 roštípnutá polena cca 8cm položit do vrstvy 3-4cm žhavéhopo celé ploše roštu!) nechat rozhořet zavřít primární vzduch, páčku sekundárního vzduchu cca na polovinu a čas hoření 1h.Závidím všem kterým kamínka hoří 6h myslím to upřímě.Já volil F100 kuli 4 věcem;1 moc se mě líbí(budu se na ně 12měs koukat);2mají veliké prosklení civim do ohniště celé večery;3 potřeboval jsem co nejmenší výkon a rychle teplíčko(malá místnost 4,5x4,5x2,2);4 hlavní zdroj tepla kotel do kterého řežu dřevoL=37cm dvě hromádky dřeva mít opravdu nebudu.Pár negativ k F100cb: Moje blbost koupil jsem černý lak, po vypálení uplně zmatněl.Matná černá je efektní ale nepraktická fonguje to jak školní tabule a popel jako křída v tu chvíli nemáte černou ale šedou.Pokud to jen trochu jde kupte si smalt.(neni hajsavej neštípe se? co kouřovody?)Co se oporavdu u F100 nepovedlo je popelník!!Musíte kamna nechat vyhasnout vyklopit rošt dozadu vyndat popelník která je navíc menší než rošt, takže povel je všude kolem.Řeknete si at tam popel je, jenže vté spodní části je regulace primáru, takže čištění se nevyhnete.Zlaté berzoštové ohniště.Víc později.Milan

Připojit reakci

6.2.2012 13:44

Pokračování F100cb.Ještě zůstanu u roštu už to někdo napsal jen potvrziji "kočkopes".Ani ryba ani rak rošt vám sice umožní spalovat uhlí(dobré + pro zákazníka); ale roštěm docela dost propadá nedohořelé kousíčky dřeva to je škoda.Topit uhlí?Koupil jsem kostku Bílinu 20kg už nikdy víc.(snad jen kdyby byla nouze největší)Sklo z 80% začuzelé;po 1dni plný popelní.Jinak co bylo pozitivní uhlí vytvořilo pěkně žhnoucí plochu na roštu.Co šlo z komína nevim, asi nic pěkného.Uhelné brikety to je uplně něco jiného;sálají pěkně cistě popel snesitelný.Také mám podezření že tímto roštem uniká více tepla než u bezroštovich kamen a tím je nižší teplota v ohništi důležítá pro čisté spalování, je to jen pocit.Podobné je to i s prosklením.Krásné velké, ale je zde větší plocha na ochlazení ohniště.Dostávám se k další věci která se mě zatím nedaří.Na videích je vidět jak z trysek letí krásné modré plameny hořících plynů.Pokud mám rožhavená kanínka a naloženo tak to chvíli podobně hoří po cca10min konec.Začne to tak všeljak poblafávat a po chvíli uplně nepravydelne se plyny vzněcují kdekoli v prostoru ohniště končí to uplnou tmou, je to normální?(sekundár uplně zavřený)Z komína se pořád kouří žádný čistý tetelícíse teplý vzduch.Podezření mám na tah komína a právě rychlé ochlazování ohniště nedostatečá teplota pro hoření plynu.Komeník na změření tahu je už objednanej, pak se uvidí.Mám nově vložkovaný komín nerez izolovaný1mm;D 200mm učinná výška 5m dva lomy 45*.Pokud poradíte co dělám špatně budu rád.S délkou hoření jsem se smířil, ale pokud to jsou kamnaCB tak bych rád čistě spaloval.(dřevo smrk suchý jen zvoní;na plášti 280C ;spaliny na začátku 200C pak klesají;primár i sekundár zavřený)Možná že s vtom zbytečně patlám, hlavně že je teplo a nečoudí to.Za rady předem děkuji Milan

Připojit reakci

6.2.2012 18:58

Já jen uvedu postřehy z am. diskusí.kamna se tam prodavají bezroštová. Uhlí jsem tam nečetl, že by někdo spaloval.To je spíše evropská specialita. tam uhlí asi spalují jen v elektrarnách.

Delka sekundarního spalování je u takto maleho topeniště normální.U 3cb je to 20-30min.Je to vlastně přebitek plynu v kamnech.Duležité je, že spalujete při vysoké teplotě a s dostatkem vzduchu.Delka spalování je spíše marketing. Jak jsem pochopil pro amíky je duležitější topení přes noc - aby rano kamna hřaly a ještě tam bylo dost žhaveho na znovuzapalení.Jednoznačně doporučují tmavomodry smalt.Je nejtvrdší a nejtrvanlivější. j.s.

Připojit reakci

6.2.2012 19:09

Něco ze splování dřeva na tzb :

Hořlavost dřeva je ovlivňována jeho chemickým složením. Kromě rozdílné výhřevnosti se chemické složky dřeva také liší svojí odolností vůči termickému rozkladu – pyrolýze. Nejméně odolné vůči termickému rozkladu jsou hemicelulózy, které se rozkládají v teplotním intervalu 170-240°C. Celulóza je vůči působení tepla odolnější než hemicelulózy. Do teploty 250°C je její rozklad jen mírný, intenzívní termický rozklad nastává v teplotním intervalu 250-350°C.Nejodolnější složkou dřeva je lignin. Aktivní rozklad ligninu probíhá při teplotách 300-400°C. Dřevo, podobně jako jiné tuhé materiály, nehoří přímou reakcí s kyslíkem. první změny, které předcházejí hoření (tzv. iniciační stupeň), se týkají akumulace tepla dodaného zdrojem nebo vznikají chemickou, termo-, foto-, biooxidační reakcí. Při teplotě nad 100°C dochází k dehydrataci. Rozklad dřeva nastává při působení teplot 130-150°C, intenzívní rozklad s uvolňováním velkého množství plynů pozorujeme při teplotách 180-195°C. Začátek exotermického rozkladu (oxydace) nastává při 270-280°C. Při tomto procesu se uvolňuje velké množství tepla.
Dřevo shoří dokonale jen když úplně zoxyduje, to znamená shoří-li uhlík (C) v kysličník uhličitý (CO2), vodík ve vodu. Za nedokonalého přístupu vzduchu nebo nedostačuje- li teplota, spaluje se nedokonale a tvoří se kouř. Při nedokonalém spalování tvoří se kysličník uhelnatý (CO), vylučuje se uhlík jako saze, prchají vodíkové sloučeniny a jiné hořlavé plyny. Kouř bývá ze sražených dehtových par, lehkých částí popela, prachu a sazí, které vznikají z uhlovodíků, jejichž vodík se spálil a uhlík zbyl.
Uhlík bez přístupu vzduchu rozžhaveně svítí. Plamen je sloupec hořících plynů. Prohlédneme-li si plamen při hoření dřeva, zaznamenáme, že se plamen skládá ze tří částí.
V části nejvniternější, tmavé, kam vzduch nemá přístup jsou plyny vzniklé rozkladem dřeva. Část střední která svítí, je místem, kde se plyny za nedokonalého přístupu vzduchu spalují a částečně štěpí. Vznikají jednak jiné hořlavé plyny, jednak se vylučuje ve velmi malých částečkách uhlík, který se rozžhavuje a svítí, Část vnější je plně přístupna vzduchu, zde nastává úplné spalování. Postaráme-li se o to aby do celého plamene měl vzduch přístup, stane se plamen nesvítivý (modrý).
Je-li ve spalovacím prostoru dostatečně vysoká teplota a je náležitě postaráno o styk plynů s potřebným množstvím vzduchu, shoří některé plyny přímo plamenem a některé se dříve rozkládají. Například ethylen se rozkládá na metan a uhlík. Vyloučený uhlík shoří za dostatečně vysoké teploty (od650'C) a při smíšení s náležitým množstvím vzduchu o vysoké teplotě na kysličník uhličitý. Metan shoří na kysličník uhličitý a vodní páru. Kysličík uhelnatý shoří za těchto podmínek na kysličník uhličitý. Nepostaráme-li se však o řádný styk vyloučeného uhlíku s dostatečným množstvím vzduchu, nebo není-li v ohništi náležitá teplota, uhlík neshoří, nýbrž odchází komínem ven, nebo se usazuje v podobě sazí v ohništi, tahu a komíně.

Aby bylo spalování dokonalé, musíme dodržovat tyto zásady:

1. V ohništi má být náležitě vysoká teplota a je třeba zabránit jakémuko-li zbytečnému odnímání energie z ohniště... ochlazování vzduchem, vodou.
2. Do topeniště musíme přivádět dostatečné a zase jen potřebné množství vzduchu, neboť přebytečným vzduchem by nastávalo ochlazování topeniště a při jeho nedostatku by bylo spalování zas velmi nedokonalé.
3. Je nutno se postarat o to, aby se vzduch náležitě, neustále dobře mísil s hořlavými plyny.
4. Je nutno se postarat o to, aby se vzduch o náležité teplotě mísil v místě, kde vylučuje se uhlík.

Dostatečné množství vzduchu přiváděného do ohniště je jednak teoretické a jednak praktické. Teoretické množství vzduchu se stanoví výpočtem z chemického složení paliva. Je to takové množství, které obsahuje právě tolik kyslíku, kolik ho je potřeba ke spálení hořlavých plynů. Nikdy však nedosáhneme dokonalého promíšení vzduchu s hořlavými plyny, proto nedostanou některé části plynu kyslík včas, případně při náležité teplotě, kterou potřebují ke svému shoření.
Proto je v praxi třeba, aby se do ohniště přivádělo větší množství vzduchu než teoretické. Nesmí ho být příliš mnoho, neboť by zbytečně ochlazoval plyny v topeništi, některé až pod jejich zápalnou teplotu, takže by nemohly shořet a vznikly by tepelné ztráty.
Přebytečný vzduch zvětšuje objem kouřových plynů a větší množství plynů nemůže se tak vysoko zahřát, jak by se zahřálo správné množství. Přebytečný vzduch zpomaluje spalovací reakce, spalování se děje při nižší teplotě.
Vstupuje-li do ohniště vzduch o teplotě př. 20'C a do komína odchází teplý 270'C, ohřál se nadbytečný vzduch o 250'C.
Každý nadbytečný 1m3 spalovacího vzduchu potřebuje 0,32Kal., aby se ohřál o 1'C, pak jsou to velké ztráty.
Celková účinnost kamen se stanovuje dle ztrát, ty jsou:

1. ztráta plyným nedopalem
2. ztráta „ komínová “
3. ztráta propadem
4. ztráta vedením
5. ztráta sáláním

Běžná ztráta vedením a sáláním se u kamen bere jako prostředek předání tepla do místnosti.
Ztráta propadem je u dřeva zanedbatelná.
Ztráta komínová je ze všech ztrát největší, přesto je zde až na druhém místě. Pokud špatně spalujeme palivo, ostatní snažení již účinnost nezvedne.
Budeli ztráta v ohništi kvůli př. nadměrnému přebytku vzduchu, méně se ohřejí plyny, následně bude menší teplotní spád v tahu a o to se předá méně tepla. Větší objem spalin potřebuje větší průřezy tahů, tím klesne rychlost proudění a taktéž teplotní spád. Spaliny o nižší teplotě musí zajistit potřebný komínový tah. Z důvodu přebytku vzduchu v ohništi vzroste tudíž i komínová ztráta.

Ztráta plyným nedopalem se určuje dle rozboru spalin. Pokud uhlík neshoří v CO2, ale jen v CO a ten nespálený odchází z ohniště, ztrácí se cca 2/3 pomyslné tep. energie.
Shoří-li 1Kg uhlíku v CO poskytne 2473 Kal., shoříli dále v CO2, vyvine se 5607 Kal. Celkem je možné z 1Kg uhlíku dosáhnout 8080 Kal.

Doufam, že to každemu něco dalo :-)  j.s.

Připojit reakci

7.2.2012 15:05

Děkuji i J.S, ale popravdě řečeno tohle je na mě moc složité něco málo mi to "dalo".Co však pro čisté spalování mohu víc udělat?Kamna F100cb mají nějakou konstrukci(dobrou nebo špatno)Komín jsem nechal vyvložkovat "odborníkem"(už jsem rád že je pryč).Nechám přeměřit tah popřípadě se ho pokusím upravit.Jak zjistim že mi uhlík shoří na CO2?Budu mít saze v kouřovodu?(hned doma mrknu možná se budu divit)Za postřehy děkuji Milan

Připojit reakci

7.2.2012 16:04

Nejlepší je kouknout na komín když spalujete. Než topeniště naběhne na provozní teplotu - asi na těch 600°c a víc (na teploměru na kamnech 200-300°c), tak se vam muže čudit z komína. Ale pak už ne, mělo by se tam jen tetelit. Měl by jste mít čisty komín.Samozřejmě tam bude vždy jemné saze, ale neměl by jste rozhodně mít zadehtovany komín a možnost požaru. Ty udaje co jsem tam dal, tak jsou spíše o tom (poslední řadky) o kolik přijdete energie, když se vam bude čudit z komína. CB kamna jsou pravě stavěna na pomalé hoření- možnost zavírat kamna a tím malo tepla do komína. Malo lidi ví vubec jak je používat.Často si lidi stěžují zde, že litina jim praská, nerez roztaví atd. Prostě je přetápí.Anebo je vubec neroztopí na provozní teplotu - brzo je zadusí.Taky tam často spalují jedno polenko s ovladaním naplno a hodně tepla jde do komína.Jotulky 100cb jsou malinkaté kamna, takže doba hoření bude vždy okolo těch 2 hodin a ještě 2 hod žhaveho na zapalení. j.s.

Připojit reakci

8.2.2012 13:44

Koukl jsem doma do kouřovodu, jejda co jsem viděl se mi vůbec nelíbí 2mm na stěně svince.(jinak mám horní vyustění délka 1m s jedním kolenem 90*)Asi to nemá význam řešit na dálku počkám si na názor komenika(jiný než vložkoval)Nejlepší by bylo řešit kamna a komín nějakou firmou která bere v uvahu vše a garantovala by to jako celek, u nás nikdo takový nebyl.Komín asi nedechtuje jen nahoře asi 15cm jak se rychle ochlazuje a část vyčnívá(neni izolovaná)Podle mého měl bý pruměr 150mm max 180mm a ne 200mm spaliny z F100(5,5kw) mají co dělat aby ho ohřáli.Jediné co mi ted zbivá je se soustředit na hodně dobré roztopení kamen.Uplné zavření sekund.vzduchu mi moc nepasuje vždy tam něco pustím otevřeno asi 1/4.

Ještě jedna věc, jestli tomu dobře rozumim tak CB spalování umožní dobré hoření i při malých výkonech(přivřený, zavřený sekund.vzduch) ten potřebný vzduch si přisává bez regulace vždy tryskamy zadní části kamen.(F100cb ho podle mého málo ohřejí, zadní stěna je nejchladnější část ohniště, chtělo by to nerez plech i nad topeniště)A ted by mě zajímal Váš názor(mě už se bohužel netýká).Podle výpočtů se pohybuji s výkonem kamen kolem 4kw(přeženu6kw) můžu si troufnout pořídit Kanadská kamna sCb spalováním F1100Small, které mají nom. výkon 11kw, naložit je a očekávat že budou hořet celou noc?Nevyženou mě z místnosti?Budu je moci provozovat dlouhodobě na 4kw?Co sklo uvidím něco, nebude černý, šedý.

Moc se mi líbí jak fungují, já se toho výkonu bál.Prodejce tvrdil, že by to šlo, moc nevěřim(třeba chtěl jen prodat) Pár mojich postřehů.V jednoduchosti je krása.Kotlovej plech tuším i 1cm, i já bych se nebál dát doživotní garanci.Ovládací prvky i pro"blbý" jedno táhlo.Nádhernej fígl s madli ovládání pružina je neustále relativně chladná(Jotul ovládání rožhavené, rukavici...)Zaizolované ohniště výměna 1 desky 70kč.Pokud se něco odtrhne ocelový plášt, lze privasřit.Musim moc pochválit i prezentaci jsou na každé výstavě, vidíte vše naživo jak to topí, věnují se vám.(Jotul jsem za rok nikde nevidel Aqvatherm jen prodejce na 5 m2 kašlou na to)Nechci je vychvalovat do nebe svoje mouch to bude mít také, to se vždy pozná jen když je má člověk doma.Mít přiměřenou potřebu výkonu(8-7kw) mám je doma.Zajímal by mě Váš názor, děkuji.Milan

Připojit reakci

8.2.2012 19:57

Já mám komín 150mm a mam 602cb. Takže i když zavřu kamna - primar uplně.Tak mi jde přes oplach skla stale vzduch.V těchto mrazivych dnech mam spíše problém, že mě to hoří rychle.Pomohla by mě asi klapka. Ale tu tam nemám.myslel jsem že při 3,5m učinne vyšce ji nepotřebuji.Každa instalace kamen, každy komín je jiny a proto asi mate optimum na 1/4.

Já bych neřekl, že cb zrovna snižuje vykon. Ono to spíše rozšiřuje regulaci vykonu, kdy to čistě hoří.Cb kamna by jste neměl uplně zadusit jak normalní kamna.Normalní klasicka kamna uplně zavřete, a proto tato kamna fungují v americe s kat.Tam dochází k dalšímu spalovaní. Mužete je tedy dusit a mate pomaly ohen - doutnaní.Ale jdou vam z komína čisté spaliny.

Kanadska kamna F 1100 smal mají tady sice vykon 11kw.Ale to tady píší prodejci. Na strankach vyrobce mají pouze maximum 55000 btu (16kw). Žadny nominal ani minimum tam nikdo nezná.Stejně je to i s jotulkami F 100

Ty mají psano 35000 btu(10kw).Jotulky jsou postaveny jako meně zaizolované kamna. Jsou to poskladany litinove desky a zatmeleny, slepeny. Kamna by se mely zahřívat cela, aby litinove platy se roztahovaly rovnoměrně.Mají tedy větší tepelnou ztratu jak ty plechače.Ty plecháče jsou přímo stavěny na co nejlepší izolaci.Mají ty cihličky. V deflektoru je vata. Nerez plech je chlazen a tím i chraněn předehřívanym vzduchem.Zaroven je takto chraněna přední stěna, kde jsou kanaly jimiž vede předehřaty vzduch pro oplach skla. Tím je zaručeno chlazení předku a zaroven jeho izolace, aby se vam plech okolo dvířek nerozžhavil do červena(když tomu zatopíte).Takže nejvíce topí(předavají teplo) sklem a horní častí kamen nad deflektorem.Takže by měly topit na menší vykon, a pomaleji a čistě vzhledem k velikosti oproti 100cb

Proto jotul, chce taky konkurovat timto systemem, a udělal stejná kamna jako vyrabějí PE nebo regenzy(a spousty dalších).Udělal plechová kamna a litinovou teplovzdušnou obalku - Jotul Rangeley

Jotul TL 50 Introduction

Jotul Rangeley Perfect Burn 2011-11-11

j.s.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.105.202 (?)
9.2.2012 13:23

Několik poznámek
Pokud se nad komínem jen tetelí vzduch bez kouře je účinnost topení  (není shodné se spalováním!) velmi špatná a rozhodně se nejedná o správnou cestu!!! Ale spíš se topí pánubohu do oken a myslím, že je to i cesta k možnému poškození komína a požáru. A oxid uhelnatý vidět není.. řekla bych, že úlet prachu a emise nespálených plynů budou dost velké.
Bílý kouř je pára, která se sráží při styku s chladným vzduchem.  Voda vzniká jako součást spalování – dřevo tvoří celulóza (asi 60 – 80 %) se sumárním vzorcem [C6H10O5]n. Při spalování se vodík mění na molekulu vody a ta musí někam odejít.. Proto komín kouří víc v mrazu.   Pokud se vzduch jen tetelí musí být spaliny silně přehřáty  - tedy pokud není venku teplo.

Výše je umístěný sáhodlouhý elaborát, ale mám obavu, že vkladatel ho ne zcela chápe – vznik vody při hoření se tam uvádí..
Myslím, že největší problém je, že lidé topí poprvé v životě a i v této diskusi se občas zamńují pojmy „dokonalé spalování“ a „topení v kamnech“. Pro dokonalé spalování je ideální tepelně izolované topeniště, kamna musí jaksi topit.
Mám krbová kamna a staré Petry. Účinnost je myslím podobná (tabulková i skutečná), topení se v detailech liší, každá kamna, připojení a komín má odlišnosti, ale princip zůstává. I Petry mají sekundární vzduch – přikládací dvířka nejsou těsněna a je na nich ovládací růžice. EM

Připojit reakci

host - xxx.xxx.68.217 (?)
9.2.2012 14:11

Aha, takze ked v meste idem za dymiacou Tatrou V3S, alebo starym Ikarusom, mam sa tesit, ze dokonalym spalovanim zvysuju vzdsunu vlhkost a namiesto hladania unikoveho pruhu, kde idu bez dymenia auta s modernymi motormi a katalyzatormi bez viditelneho dymu, ktore vlastne silne znecistuju ovzdusie, mam pekne zostat za dymovnicou, orvorit okna a inhalovat vodnu paru a to co sa mi zda ako smrad je vlastne len vona vodnej pary... 

Připojit reakci

9.2.2012 16:13

Taky dam několik poznamek :-)

Ve dřevě je samozřejmě kolem 20% vody a tu musíte nejprve odpařit. Takže samozřejmě po přiložení jde z komína pára.Zvlaště v těchto mrazivych dnech. Ale po hodině už určitě NE. To už je v topeništi vysoká teplota a dřevo už by mělo byt prohřate. Para se vam velmi rychle rozplyne. Pokud mate modry dym(doutnající dřevo) tak to se vam čudí z komina něco jineho :-) a stale.

Co se tyče oxidu uhelnateho a sazí tak si protiřečíte. Jestliže mam oxid uhelnaty - tak mam i saze(nespaleny uhlík).Na to pravě američani testují - na prach (g/h).Na oxid uhelnaty to netestují.Všechny kamna co jsou tam povoleny mají vyvěšeny na internetu s hodnotami emisí(g/h) a mužete si podle toho vybrat. Kamna testují na ruzné rychlosti hoření. A to na čtyři: od 0,8 kg/h ;0,8-1,25; 1,25-1,75; a maximum.Spodní hodnoty jsou většinou pro kamna s katal.. Pokud vyrobce testuje na druhy stupen musí mít zajištěno aby to více nešlo zavřít.Naloží plné topeniště hranolky z měkkeho dřeva. Podle velikosti topeniště davají velikost paliva. Na topeniště do 1,5 krychové stopy používají 5x10cm. Do 2kr.st polovinu 5x10cm a polovinu 10x10cm a nad 2 krychl st. plné topeniště 10x10cm.

Takže at hoříte naplno do komína nebo zavřete kamna musíte se vejít do emisí a tím i dobreho a čistého spalování.Učinost potom zavisí na obsluze zda pustí teplo do komína. Co se tyče komínového požaru, tak jednoznačně psali že zavedením těchto novych kamen podstatně klesly komínové požary. Nejsou prostě zadehtované oproti starym Petram.Ale musíte je spravně používat - zahřat na vysokou teplotu.Petry jsou ale myslím v principu kamna na uhlí.A pro dřevo nemají zrovna dobry tvar topeniště.

Měl jsem jak stara kamna jotul F 602N a nyní mam 602cb. A Typ N má dokonce psanou vyšší učinost než CB. Ale Spotřeba dřeva je přesně obraceně. U typu N pokud jste chtěli čisté spalování tak jste tomu museli otevřít A teplo šlo hodně do komína.Krasně to jde vidět těmi spalinovymi teploměry.Když jsem topil se starymi kamny čistě - tak na kouřovodu asi 0,5m nad kamny šla stejná teplota jak měla teplota kamna. S CB je to jinak : Kamna jsou nažhavena a pomalu hoří a na kouřovodu se pohybuji na poloviční hodnotě než kamna.A to je jenom pul metru trubky. Proto doporučuji lepší komíny pro tyto kamna a pruměr komína 150mm. Protože tam jde malo spalin.  

Vím že spalování dřeva nebude nikdy uplně jak když spalujete plyn. Ale tyto kamna se aspon o to snaží.  j.s.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.142.2 (?)
9.2.2012 18:13

Ve všem s Vámi souhlasím, jen znovu apeluji na suchost dřeva. Zjednodušeně to řeknu tak, že výborně suché dřevo bude výborně hořet i v blbých kamnech a blbému kotelníkovi a že nedostatečně suché dřevo bude blbě hořet i v nejlepších kamnech. S výborně suchým dřevem nemůže mít nikdo problém s kamny!!! Karel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.105.202 (?)
9.2.2012 19:03

Pravděpodobně jsem se nevyjádřila zcela jasně – dřevo jako organická hmota obsahuje mimo uhlíku také vodík. Ten při hoření přechází na molekuly vodní páry. I pokud budete spalovat zcela suché dřevo bude ve spalinách pára. To je přírodní zákon. (Aby pára nevznikala musel byste spalovat čistý uhlík, nebo alespoň dřevěné uhlí, které má zvýšený obsah uhlíku. V původním textu, který jste sem vložil byly uvedeny rovnice hoření, které jste z textu vynechal – podívejte se tam).  Další pára je ze ze vzduchu z místnosti použitého při spalování.
Vyšší spotřeba paliva ve starších kamnech byla pravděpodobně způsobena vysokou teplotou spalin.  K příspěvku mě vedlo to, že jsem se původně také chytla na Váš nekouřící komín, ale pak mě došla realita..EM

Připojit reakci

host - xxx.xxx.142.2 (?)
9.2.2012 18:02

Nesouhlasím s Vámi, že bezbarvé spaliny - "tetelící se vzduch" je špatné spalování a že bílý kouř je správné spalování, že je to vodní pára. Mám krbovky s teplovodním výměníkem, topeniště jsem ještě více obložil šamotem než bylo od výrobce, upravil jsem dávkování sekundárního vzduchu a topím velmi suchým štípaným dřevem v ohništi jen takovým výkonem(cca 10kW) s úplným vyhořením hořlavin, že odchází z topidla spaliny o teplotě 130°C. Nad komínovou vložkou 7m vysokou není vidět při venkovní teplotě mínus 12°C a bezvětří vůbec nic. Jen při zatápění vychází mírný šedý dým vlivem nedokonalého spalování v nedostatečně zahřátém topeništi. Domnívám se, že % obsahu vodní páry ve spalinách je malé na to, aby se vytvořila v komíně(ve vložce) nebo při styku s mrazivým vzduchem mlha. Vnitřek komínové vložky je suchý. Vy si to pletete s plynovým nekondenzačním topením, kdy spaliny jsou vodní párou zcela nasyceny a komínová vložka bývá mokrá.  Zdraví Karel

Připojit reakci

9.2.2012 18:16

Tak to mate stejně asi jako já. Dost často jsem na am. diskusi četl, zda mají paru nebo kouř, a opravdu tam psavali o páře. Mě to taky opravdu nečoudí. Asi zaleží na poloze domu - okolní krajině - vlhkosti vzduchu a suchosti dřeva :-) Já mam i 3-4 roky suché dřevo.. Jen jsem reagoval na paní, že se jí kouří pára z komína. V těchto mrazech je to možné. Na am. diskusích psali i o teplotách -40F(-40°C). Takže každy má jinou situaci a jiné podmínky. A obsah vody ve spalinách je veliký. Když naložíte 10kg(20% vlhkost) dřeva do krbu, tak by tam mělo byt 2litry vody ve dřevě.A tu vodu musíte prohnat komínem.S pozdravem j.s.

Připojit reakci

habr.v (93) - xxx.xxx.218.71 (?)
6.2.2012 19:35

Milane podívejte se na přízpěvek od dazby  "Teplovzdušný sporák na TP od La Nordika.   Třeba Vám to pomůže.     Míra

Připojit reakci

7.2.2012 14:39

Míro děkuji za odkaz;je to dobrý fígl přikrýt rošt, také jsem o to uvažoval.     Milan

Připojit reakci

7.2.2012 18:24

Dobře řešený rošt mají F220CB. Jde o hvězdici, kterou můžete otáčením roštovat. V jedné krajní poloze je rošt úplně zavřený a v druhé normálně otevřený. Popelník mě zklamal. Je to popelník bez zadní stěny- v podstatě taková široká lopatka na kterou popel normálně padá. Hoří krásně-modré plamínky se nad dřevem motají nahoru a dolů jak banda ožralců-radost pohledět, ale výdrž nic moc. Suché dřevěné prkna z bouračky vydrží hořet max. 4 hodiny. V kotli ETKA se stejným dřevem vydrží hořet do rána.

Připojit reakci

4.3.2012 22:05

Dobrý večer, dají se nějak poškodit kamna Jotul F3CB když je naložím smrkovýma deskama a je tam mezera od deflektoru jen třeba 2cm?Mám teploměr na plotně a nechávám je hořet max tak 290 stupnů, ale většinou jen 200-260.Děkuji vám za radu, nerad bych je nějak přetopil.

Připojit reakci

4.3.2012 22:07

Jo a v návodu jsem viděl jakýsi udaj o max teplotě a je tam udané 328 stupnů ale není napsané čeho, předpokládám že pláště, takže bych měl být v toleranci.

Připojit reakci

4.3.2012 22:16

Ne. Ale pokud se pohybujete v rozmezí 200-300°c tak jste v pohodě. Na am. diskusích běžně udávali třeba 400cb že běželi na 350°c trvale. Nad 400°c už je to špatné. Tam dochází k propalování nerezu pod deflektorem

Držte se do 300°a budete mít kamna dlouho.  j.s 

Připojit reakci

4.3.2012 22:23

Moc Vám děkuji, hodně mě vyděsilo jak tu psali lidé že je propálili, ale logicky jsem si říkal že jim nemůže vadit naložení do plna když je budu mit přivřené, je jasné že kdybych je nechal otevřené, teplota poletí nahoru a bez teploměru je nekontrolovatelně přetopím... Jo a ještě by mě prosím Vás zajímalo jestli nevadí při roztápění-mám je na chalupě a potřebuju rychle teplo, když je roztápím že je plotna už vřelá, třeba 200 stupnů, ale spodek a boky kamen jen vlažný-pnutí materiálu nevadí to té litině...

Připojit reakci

4.3.2012 23:34

Topte bez obav, kamna něco snesou, pokud ne, je to šunt. Pokud topíte samozřejmě dřevem. Na kouřovodu se můžete dostat při roztápění klidně na 350°C, pokud už pak jen temperujete, teplota spadne na 150-180, důležitá je teplota na kamnech, nad 350°C (pozor skutečná uvnitř je 600) je to moc, pod 200 (300-350) je už málo. V té chvíli znovu přikládám. ALe pokud naložíte plná kamna - optimální je napřed rozehřát menší dávkou dřeva - tak to optimální teplotu drží hodně dlouho.

KS

Připojit reakci

4.3.2012 23:14

přečtěte si návod, často je to údaj o průměrné teplotě na hrdle potřebné k dosažení nominálního výkonu kamen.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.7 (?)
15.8.2013 16:24

Píši s odstupem k délce hoření v kamnech Jotul at je to jakýkoli model.Jak jsem již psal nikde jsem se v návodech nedočetl že mají hořet 6h naopak 1h.Přidávám to co píší na stránkách Jotul "Osm rad, které vám usnadní roztápění":

Topení během noci
Jen málokterá kamna na dřevo jsou schopná hořet déle než dvě až tři hodiny po přiložení. Lidé měli dříve ve zvyku zavírat na noc přívod vzduchu, takže uhlíky v kamnech ještě dlouho doutnaly. Tento způsob nočního temperování ale silně znečišťuje ovzduší a zvyšuje riziko požáru v komíně. Navíc je celkový profit z takového topení dost nízký, protože se nevyužije energie obsažená v dřevu. Poslední, co večer přiložíte, by mělo být několik velkých silných polen z tvrdého dřeva, která necháte normálně hořet. Izolace domu teplo udrží uvnitř i po dohoření ohně. Komín zůstane až do rána vlažný, takže se Vám bude snadno znovu zatápět.

Tímto mám já uzavřenou kapitolu k délce hoření.Přeji všem hodně pohody u kamínek.Děkuji všem za postřehy at jsou jakékoli.Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.11 (?)
8.12.2013 18:02

Zvažuji koupi Dovre 750 GM, jaká je prosím průměrná délka topení na jedno přiložení, spotřeba paliva, výdrž na uhlí (16 h se zásobníkem?), zanášení komínu, apod.. A hlavně jaký podíl tepla předávají konvekcí-ohřevem proudu vzduchu v meziplášti kamen?  12 let vytápím podkroví 55 m2 kamny dvouplášťovými kamny Haas-Sohn Grand Mini 8 kW, komín nerez DN 140 mm/4 m, spotřeba 5 pr. metrů dřeva/sezona, + cca 300 m3 plynu,  přízemí nevytápěné. Zvažuji kamna do přízemí, dvouplášťová,  s dlouhou dobou výdrže bez přiložení, možnost uhlí,  na temperaci domu. Dotápění plynem na komfortní teplotu.

Připojit reakci

8.12.2013 19:04

Dobrý den, večer

S kamny Dovre 750 GM nemám zkušenost, ale rád bych reagoval na Váš požadavek možnosti spalovat v kamnech uhlí. Mně osobně se na uhlí osvědčila "klasická kamna" s vertikální šachtou. Spaluji v nich uhlí odhoříváním shora, kamna se klasicky shora naplní uhlím např. (hn. uhlí ořech 1) a zapálí nahoře. Po rozhoření a seřízení pracují samostatně mnoho hodin, z komína se nekouří a přikládat nemusíte. Jejich nevýhodou na trhu je především design (většinou bez skla) jinak jsem s nimi ale velice spokojen. Uvedená délka výhřevnosti od zapálení až po vyhasnutí záleží na mnoha faktorech (typ kamen, hnědé uhlí, černé, mix, velikost frakce, nastavení atd.) Klasickým zástupcem této skupiny jsou např. obyčejné (ve skutečnosti však neobyčejné jen se to o nich neví) Petry, Kerpen 2u4p umí sama sálat +,-, dle nastavení 10-12 hodin, Calor A od fi. Wamsler 16 až 20 hodin (ńa minimální výkon) podobně lze užít i Calor T, S, v případě vyššího výkonu např. kamna Marburg, atd, je toho více. Ale Vaše otázka se týká i jiných věcí, takže to berte jen tak na okraj. Petr M.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.11 (?)
8.12.2013 20:46

Dobrý večer,

kamny Petra jsem provedl topnou zkoušku, tzn. Petry v přízemí, kouřovod 1,5m, 1/2 kamen HU kostka, odhořívání shora, H-S grand mini v patře, dřevo současně na jednom komínu (cihlelný, cca, 8m, výmaz šamotem, DN 150, horní 4 m vložka DN 140 nerez.). Topilo to, nekouřilo do mísností, špinilo se více sklo i šamoty. Nicméně Petry samostaně jsou schopny vyhřát pouze spodní místnost (28 m2), s nějakou použitelnou distribucí tepla přes dveře a halu do patra nelze počítat-mají malý výkon a nejsou dvoupláštové. Přídavné boční plechy (Thoma Milano) to už moc nevylepší. Celková otopná plocha přízemí+patro cca.90 m2.

Hledám někoho, kdo má zkušenost s Dovre 750 GM -výdrž a spotřeba na dřevo, uhlí, popř. uhlí přes vložený zásobník, manipulace s tímto zásobníkem při přechodu z uhlí na dřevo-při nahřátých kamnech, apod.. Tato kamna jsou jediná, která jsem našel na uhlí a dřevo a zároveň dvouplášť.

Za Váš příspěvek děkuji, odhořívání v Petrách funguje, potřebuji však větší kamna, která dokáží nahřát 90 m2 z 16 st. C na 21 st. C za cca. 2 hod. a poté temperovat další 8-10 hod.

Připojit reakci

8.12.2013 21:31

A co Thorma Marburg? Velké petry, tam se vlezou odhaduji tak 2 uhláky hnědého ořech 1. I když to odhoří za pár hodin, bude tam velké množství žhavého, vytopí tuším až 200 kubíků.

Připojit reakci

8.12.2013 21:43

A tak tedy, ať se daří s těmi kamny dovre. Třebas splní vaše požadavky a budete spokojen.smiley

P.M.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.145 (?)
9.12.2013 21:40

Pro Váš účel bych šel do DVB 20 nebo DVB 200, popř. Musgrave M12/M14. Topit uhlím odhoříváním (stačí levnější O2) a pohybu vzduchu pomoci ventilátorem, nad kamna metrový kouřovod. Dají se koupit v pěkném stavu nebo restaurovat, na to jsou vhodnější DVB-mají též větší plotnu cca 18cm-přes kterou lze snadno přikládat větší kusy dřeva. Takto jsem to udělal já. Miloš

Připojit reakci

10.12.2013 8:47

Samozřejmě to je možnost, proč ne, ale topit odhoříváním v těchto kamnech (prohořívacích) mi připadá trochu "přes ruku". Kolem nějakých řekněme 1500 Kč se dají sehnat zachovalá odhořívací uhelná kamna Fikoterm U6,3 nebo větší U8, kolem 500 Kč kamna Club, která byla svého času snad v každé domácnosti a dnes většinou jen překážejí v garážích. Ovšem na druhou stranu uznávám, že na kamna DVB nebo Musgraves je daleko hezčí pohled wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.2 (?)
14.2.2014 10:30

Mám je na chalupě třetí rok, jsem velmi spokojený, konvekce funguje, velmi oceňuji boční dvířka pro přikládání půlmetrových polen, podíl předaného tepla netuším, zcela jistě ale též sálají, běžně po večerním přiložení dubových polen ráno z uhlíků znovu vzplanou, vzhledově se mi líbí čím dál víc:) Brikety jsem zkoušel, ale raději mám dřevo

Připojit reakci

14.2.2014 12:48

O čem to vlastně mluvíte?

Připojit reakci

14.2.2014 12:58

Přece o Dovre 750 GM

Připojit reakci

host - xxx.xxx.152.220 (?)
18.5.2012 10:26

Moje zkušenosti - kamna se sekundárním spalováním
Rád bych přidal svoji zkušenost s kamny se sekundárním spalováním.  Pořídil jsem si je před pěti lety. Měl jsem klasická plechová kamna se šamotovým vnitřkem. Desky, které byly asi 2,5cm silné neustále praskaly. Při roztápění kamen se ozývalo lupání. A co bylo nejhorší, musel jsem každou hodinu běhat přikládat, protože zregulovat kamna byl docela problém. S menší dávkou jsem u nich mohl sedět pořád. Když jsem je naložil, tak to sice vydrželo skoro tři hodiny, ale v pokoji se nedalo vydržet a protopil jsem možná víc, takže jsem moc neušetřil a ještě mě to štvalo. A hlavě manželku, když jsem nebyl doma. :-) Na výstavě v Letňanech jsme si pak prohlíželi poměrně širokou nabídku litinový kamen se sekundárním spalováním.  Bohužel žádný český výrobce, který by dělal dobrá litinová kamna na trhu není. Tenkrát jsme se rozhodovali mezi dánskou značkou Morso a norským Jotulem. Oba výrobci měli kamna litinová se srovnatelnými parametry. Důležité bylo, aby dlouho vydrželi na jedno přiložení a byly dobře regulovatelné.  Vybrali jsem si dva favority a to Jotul F 3 CB a Morso 2110. A jelikož jsem chtěli slyšet názor nejen dovozce ale i někoho, kdo si nimi má zkušenosti, zajeli jsem do nejbližšího kamnářství a doufali, že nám ještě trochu poradí. U kamnáře nás překvapilo, že první otázka byla jak často budeme topit. Když jsem řekli, že každý den celou zimu, nabídli nám kamna od značky Scan, Morso a Jotul. Všechny hodně podobné. Po podrobném výkladu a po tom, co jsme společně kamna skoro rozložili jsem usoudil, že co se týče spalování to bude u všech asi stejné. Konstrukce kamen byla u všech velmi podobná. Primární vzduch byl ve dvířkách (na první roztopení), sekundár byl nad zatěsněnými dvířky v takové liště (ten zároveň oplachoval sklo předehřátým vzduchem, takže se sklo nešpiní) a terciál šel vždy ze zadní stěny těsně pod deflektorem.  Přikládám i obrázek z internetu, kde je to krásně vidět. Ani u jedněch nešel vzduch přes popelník. Dál jsme posuzovali, tedy spíš manželka smileyjen podle designu a já taky podle ceny. Nejpřijatelnější nakonec byly kamna Jotul F 3 CB. Díky probíhající výstavě byly i slevy. Domluvili jsem se s kamnářem, že nám kamna prodá s výstavní slevou i týden po výstavě. Přijel nám je i namontovat, udělal novou díru do komína, aby tam nestrašila metrová trubka a za hodinu bylo všechno hotové. Kamna topí jak továrna. Při normálním provozu, kdy kamna dá se říci nevystydnou, vydrží na jedno přiložení i 8 hodin. Sem tam se mi povede i 10, ale to je spíš výjimka.  Výhodou je také, že nezůstává moc popela. Sklo je krásně čisté. Musím říci, že jsem maximálně spokojení.

Obrázky:
rozložení vzduchu v kamnech
rozložení vzduchu v kamnech
Připojit reakci

29.5.2012 11:27

Dobry den, Mam prvni zimu topeni v krbovych kamnech zasebou, jsem max spokojeny.Sekundar je aspon podle toho co vidim zkrze sklo, horeni plynu uvolnenych ze dreva, ktere vzplanou o horky deflektor, vcelku to vypada ze dole jsou zhave uhliky, u prostred je drevo suche, a nad drevem plapolaji plyny.Toho se docili pouze kdyz kamna maji spravnou teplotu, nevim kolik stupnu, dole musi byt dvirka uplne zavrena a nahore se otevre sekundarni vzduch, tim dojde ke zplynovani.Takto sem topil celou zimu a nemusel jsem ani cistit komin, Horeni je ciste bez dymu a pomerne dlouhe.Cerny Miloslav.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.187 (?)
20.2.2013 5:20

Dovolím si reagovat na Váš dotaz, zakoupil jsem krbová kamna Thorma s regulací primárního a sekundárního vzduchu, takže jsou předurčena ke dvoustupňovému spalování jak uvádí výrobce. Z praxe můžu řici, že to opravdu funguje při dodržení těchto podmínek : potřebný tah komína, optimální teplota spalin mezi 110 až 250 stupňů C (teploměr doporučuji).Pokud jde o spotřebu paliva nemohu bohužel porovnat. ale myslím si, že nejde tak o úsporu paliva jako spíš o jeho max. využití. Kamna nejsou litinová, ale z ocelového plechu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.7 (?)
1.7.2013 13:42

Mám Jotul F3CB už několik let. Spokojenost, jenom jsem si pod páčkou sekundárního vzduchu udělal jehlovým pilníkem rýhy-značky-stupnici, 0-1/4-1/2-3/4-1. Jinak jsem ani orientačně nevěděl jak moc vzduch otevírám. Po nahřátí kamen na provozní teplotu přivírám sekundár asi na půl dílku tzn.asi 1/8. Po přiložení otevřu podle potřeby např. na 1/2 a po rozhoření a prohřátí dřeva zase postupně přivírám. Na noc úplně zavřu, Ráno kamna ještě mírně hřejí a po prohrábnutí popela je dost žhavých uhlíků na opětovné roztopení, ale já zatápím jen jednou denně -odpoledne. Zásadní vada je v popelníku. Tento má zadní stěnu kolmou a stačí troška popela a popelník nejde úplně zasunout a následně nejdou zavřít dvířka popelníku. Tomuto se už za komunistů předcházelo u starého sporáku tím, že zadní stěna popelníku byla šikmo (horní okraj popelníku sahal dál) a případný zbytek popela se shrnul za popelník - primitivní a účiné. Taky by popelník mohl být větší, protože popela je docela dost, ale výrobce asi chtěl menší objem popelníku kvůli menšímu ochlazování kamen zespodu.Takže měl celý popelník pořádně tepelně zaizolovat - třetí vada.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.32 (?)
12.9.2013 12:03

Dobrý den,
jsem čerstvým majitelem Kanadských krbových kamen ALTERRA™ CS1200, mám pár otázek na zkušenější uživatele kanadských kamen a sdělím své první dojmy.
Kamna jsou umístěna v přízemí zhruba uprostřed RD. Obývací pokoj s kuchyní má něco přes 50m2 a přímo navazuje na halu (cca 25m2). Hala je otevřena do patra, takže umožňuje pohodlné temperování i horních místností.
Zvažovali jsme i koupi výkonnější varianty kamen ALTERRA™ CS2400, ale to jsem měl již strach aby nás výkon těchto kamen nevyhnal z obývacího pokoje. Předtím byla v pokoji klasická krbová vložka o výkonu 4-14kW a ta vyhřála RD v pohodě při venkovních teplotách do -5oC, pak se již zapínal elektrokotel, který topil do radiátorů v horních pokojích. Pokud jsme o víkendu v krbu topili průběžně, tak kotel vůbec nespínal.
Na komín jsou kamna napojena kouřovodem o délce cca 140 cm. Komín je vysoký 6 m a průřez je 20 cm. Vzhledem k tahu komínu jsem na kouřovody nechal namontovat komínovou klapku.
Protože je zatím ještě relativní teplo (předevčírem bylo v noci +7oC) nemohl jsem kamna plnohodnotně otestovat. Pořídil jsem ventilátor Ecofan a musím konstatovat, že vzhledem k dispozici domu (otevřené haly) je distribuce teplého vzduchu do haly do haly bezproblémová.

Moje první zkušenosti jsou nicméně velice pozitivní.
- Kamna hřejí jak blázen (zatím nemrzne, uvidíme co v zimě).
- Ventilátor ecofan rozvádí vzduch k mé spokojenosti a nehlučí
- Spotřeba dřeva je ve srovnání s krbovou vložkou minimálně poloviční. Krbová vložka nešla dostatečně regulovat. I po výměně těsnící šňůry stále přisávala vzduch. Problém byl, že buď jsem musel naložit méně dřeva, ale to poměrně rychle shořelo a musel jsem přikládat v intervalu 1-1,5 hodiny. Pokud jsem krb naložil plně, tak bez účinnější regulace vše rychle shořelo a v pokoji se nedalo vydržet a většina tepla vyletěla komínem.
- U Kanadských kamen po přiložení 4 kg briket RUF a kousku dřeva (v kamnech je ještě místo pro přiložení, kamna hoří plamene 3 hodiny, po 5 ti hodinách je ještě hromada žhnoucího žhavého a po 6ti hodinách se přikládá další dřevo nebo brikety.
Z krátkého provozu mam rekord, že jsem večer okolo 22:00 naložil kamna dřevem. Ráno okolo 7:00 bylo hodně žhavého. K mému překvapení po příchodu domu odpoledne okolo 17:30 jsem v popelu nalezl ještě žhavé, na které jsem dal třísky a tu chytly.

Vše bude samozřejmě jiné v zimě, ale moje otázka k uživatelům kamen je k nastavení vzduchu. Ovládání je jednou páčkou. Levá poloha = plně otevřený vzduch, páčka vpravo = minimální výkon.
Osobně se mi nejlépe osvědčilo hoření při nastavení vzduchu cca na 50% a komínová klapka přivřená na 50-75%. Při tomto nastavení vše krásně hořelo,  fungovalo sekundární hoření, kamna dlouho vydržela a nešpinilo se sklo. Teplota kouřovodu dle magnetických teploměrů je těsně u horní desky 300-320 oC (maximální, následně klesá) a u zaústění do komínu po cca 140cm 120 oC.
Předpokládám, že až v zimě kamna naložím na plno, tak i teplota na vyústění kouřovodu do komínu bude vyšší, mohl bz být problém s kondenzací. Teplota v kouřovodu ale bude určitě o trochu vyšší a budeme topit trvale, tak snad problém s kondenzací nenastane.  Mám cca 1,5 roku vyschlé dřevo (na sluníčku a vzduchu pod stříškou) Krbu vyhovovalo takto sušené dřevo. Pro jistotu jsem dokoupil brikety s tím, že tuto sezónu budu přikládat ½ dřeva a ½ brikety. Příští zimu už bude dřevo 2,5 roku vyschlé.
Pokud jsem ale vzduch stáhl na minimum nebo téměř k minimu, tak se špinilo se sklo.
Dotaz na uživatele těchto kamen je jaké mají zkušenosti s nastavením vzduchu a případně s teplotami spalin.
Předem děkuji za Vaše zkušenosti.
S pozdravem
PZ

Připojit reakci

12.9.2013 16:44

1.Nespoléhejte na magnetický teploměr, je tam brutální odchylka i třeba 100%.

2.Spaliny měřte stonkovým teploměrem cca 1m od hrdla kamen. Běžná teplota spalin bude od 170-300°C. Při dohořívání, daleko méně a ničemu to nevadí.

3.Na kouřovod použijte regulátor tahu, váš komín má přebytek tahu - komínová klapka není vhodná.

4. Sklo se špiní proto, že je malá teplota v topeništi. Pomůže bod 3 a suché palivo.

Připojit reakci

16.9.2013 9:11

Dobrý den, děkuji za Vaši reakci.

Jak píšete teploměry beru jako orientační, abych zhruba věděl jaká může být teplota spalin a kontroluji s jejich pomocí zhruba teplotu při zaústění do komína.

O regulátoru tahu jsem uvažoval ještě když jsem měl předcházející krbovou vložku. Nyní při výměně krbové vložky za kanadská kamna jsem dal alespoň komínovou klapku a o regulátoru tahu budu uvažovat do budoucna. Tchán ho má a je celkem spokojen.

Špinění skla se projevovalo, když jsem přiškrtil vzduch do kamen. Topím suchým dřevem + brukety, takže s vlhostí by neměl být problém. Bylo málo O2 a nespálilo se pravděpodobně vše. Pokud nechám alespoň 50% vzduchu, tak sklo zůstane čisté.

Proti klasické krbové vložce je to jiné topení, ale už na to přicházím.

Připojit reakci

16.9.2013 10:58

Dobrý den, magnetický teploměr se nedá imho použít ani jako orientační - viz fota rozdíl mezi magnetkou a stonkovým teploměrem. Jedná se o měření "ustálené" teploty. Pokud byste se řídil magnetkou, účinnost kamen bude nízká, teplota spalin vysoká, životnost kamen nižší, riziko zahoření komínu vyšší. Stačí si představit, kdybyste si řekl, že pojedete podle magnetky na 240°C....

Obrázky:

Připojit reakci

17.9.2013 13:55

Dobrý den, děkuji za obrázky.

Tak to je opravdu velký rozdíl., faktem je, že už z konstrukce magnetky je zřejmé, že poskytuje pouze orientační informaci o měřené teplotě.  Naštěstí jsem kamna ještě řádně nerozehřál, pouze po zatopení v kamnech je roztopím a pak je je stáhnu. Naplněna byla cca z 1/2, takže přehřátí nehrozilo. Topím tak aby se nešpinilo sklo a byl jemný popel.

Budu tedy muset vymyslet jak měřit s větší přesností. Na stonkové teploměry jsem se díval. Jde mi o jeho umístění.  Krbová kamna máme v obývavcím pokoji, když navrtám kouřovod a umístim na něj teploměr. Jde o estetickou stránku aby teploměr nebyl jak pěst na oko.

Nějak to ale pořeším.

Ještě jednou děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.60 (?)
17.9.2013 16:10

Magnetce TOP-EL, která je na fotografii výše, pomůže, když použijete výrobcem přiložený vrut a na kouřovod ji podle návodu přivrtáte. Pak měří o cca 50 stupňů více ve srovnání s pouhým přiložením na stěnu kouřovodu. I tak tam nějaká odchylka těch cca 20 stupňu asi ještě bude.

Mimochodem samotná magnetka TOP-EL měří teplotu povrchu celkem přesně. Alespoň ten můj kus, který jsem dostal ke kamnům. Srovnával jsem s infračerveným teploměrem a sondou přibalenou k profi multimetru. Odchylka naměřené teploty povrchu činila nějakých 7 stupňů.

míra

Připojit reakci

17.9.2013 16:45

Vrut jsem odzkoušel a udělal cca +25°C. Co z toho, že magnetka měří dobře teplotu povrchu, když potřebujete znát skutečnou teplotu spalin? Použijete jinou tlouštku kouřoviny a bude to zase jinde. Stačí průvan a zase měříte něco jiného. Mám změřeno, že moje magnetka k "přesnému měření" potřebuje koeficient x 2 (bez vrutulaugh) a je mi fajn. Curieho teplotu (450°C) jsem překročil, když hračka ukazovala cca 340°C. Od té doby už jen bezmocně leží na plotně. Od měřidla očekávám, že bude indikovat něco normálního, pokud to mám jenom proto, aby to ukazálo, že je roura teplejší, či naopak, je to zbytečné. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.13 (?)
27.9.2013 8:10

Zdravím, připojuji graf, který jsem si dělal při měření obou výše uvedených teploměrů. Magnetka je nanic. Foto u grafu jsem si dovolil půjčit z tohoto fora pro ilustraci. AB

Obrázky:
Srovnání teploměrů
Srovnání teploměrů
Připojit reakci

27.9.2013 11:54

Ano, tak to bohužel vypadá v reálu. Pokud byste se řídil magnetkou, defacto by jste se pohyboval po většinu doby hoření v "dehtovacím pásmu". A pokud by nějaký nadšenec zkoušel držet optimální teplotu spalin, pak by se mu roztekla kamna a blafly saze v komínu. Možná by to nastalo naopak, ale to není podstatné...

Vidím, že vaše magnetka je na tom o něco hůře, než moje..(viz foto)

Připojit reakci

27.9.2013 13:06

Je dobře, že se lidi zajímají jaká teplota jim jde do komína.Když jsem měl petry, často jsem měl plotýnku do červena a i koleno od kouřovodu.A přišlo mě to normální.Kdo ví co by na to říkal teploměr cheeky

Připojit reakci

MiloshCZ (139) - xxx.xxx.100.190 (?)
27.9.2013 13:37

"Říkal" by 600-800 stupňů :-) ale asi by to bylo to poslední co by řekl

Připojit reakci

27.9.2013 14:19

No, ale v práci mám lidi co mě běžně říkají, že pokud kamna nejsou červená, tak že správně netopí :-)  Asi mají své zkušenosti yes

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.135 (?)
27.9.2013 18:02

Ta teplota na výstupu z krbovek může být někdy fakt vysoká - manželka mi jednou ten stopkový teploměr přetočila, takže tam mohlo být 600 stupňů. Nemám sice ideální výměník na ochlázování spalin (Euroteplo Myjava Mini Nova K220) kde je výměník jako plochý box v celém topeništi, takže u členitých vodních výměníků to bude asi jiné. Na druhou stranu se ten výměník dá perfektně čistit a vevnitř jsem to totálně předělal (šamoty dole v ohništi, deflektor, jiný rošt, přídavný vzduch vodovodní trubkou zezadu topeniště - takže vlastně k tématu - daleko lepší sekundární spalování). Přes noc stačí pár uhelných briket a roztopení je ráno za 5 minut. Určitě taky pomohlo celé zaizolování grenaisolem, takže se místnost ani náhodou nepřetopí a kachle sálají jak stavěná kamna.  No ale když roztápíte, tak určitě u všech kamen radší pozor na teploty, pak už je to lepší... Samo - u kanadských, bez výměníku s těmi horními trubicemi je to všechno uplně jinak... AB

Připojit reakci

2.10.2013 14:07

Zdravím, děkuji za příspěvek a za graf teplot u magnetky a stonkového teploměru. Chyba měření je zřejmá.

Krbová kamna máme v RD v obyvacím pokoji jako dominantu a navrtání kouřovodu s umístěním teploměru opravdu neprosadím. Našel jsem sice jeden teploměr esteticky dobře zpracovaný, ale doma to holt neprošlo. Magnetky slouží pouze pro orientaci. 

Předcházející krbovou vložku jsem mohl regulovat více méně množstvím dřeva naloženém v ohništi. Tato kamna lze dobře regulovat, takže toto je v pohodě. Z přiložené fotografie je zřejmá délka kouřovodu cca 150 cm. Teplotu na kouřovodu magnetkou měřím dvěmi magnetkami (odhaduji) hned při vyústění z kamen a nakonci při napojení na komín. Magnetky měří stejné hodnoty. Jsou od různých výrobců a na stejném místě ukazují stejnou teplotu.

Optimální teploty mě "okometricky" vycházejí i kamen 300 - 320 oC, a u komína 100 - 120oC. Poznám dle sekundárního hoření. Pokud je teplota na magnetce nižší, tak sekundární hoření prostě nefunguje. Při těchto teplotách ani nedochází ke kondenzaci v komíně (kontroloval jsem stav v komíně, zda nekondenzují páry a to jak u kamen, tak na střeše u výduchu komína).

Kamna nechám rozhořet a zahřát cca na teplotu okolo 300 oC a poté přivřu vzduch o 1/4 za 5-10minut na cca 1/2. Spodní teplota se ustálí okolo 300oC a sekundární spalování krásně funguje. Pokud je "rychlý" plamen, tak přivřu komínovou klapku opět na cca 50%.

Následně kamna hoří 2-3 hodiny. Přiložím-li po 5-6 hodinách dřevo se krásně rozhoří. I po 8 hodinách je v kamnech žhavé, to již ale chvíli trvá, než se kamna rozhoří.

Kamna tedy nejedou naplno ani je nedusím.  Dalo by se říct, že magnetka je potom naprosto k ničemu, protože poznám jak kamna hoří.  Poskytuje alespoň základní informaci. o teplotě. Dotykem rukou na kamna moc nepoznám zda maj kamna 250 nebo 300oC a pomáhá mi při roztápění, abych kamna zbytečně nepřehřál.  Jinak je to jenom dekorace, které si občas někdo všimne :-)).

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.15 (?)
23.10.2013 14:58

host-xxx.xxx.160.32 píše "Krbová kamna máme v RD v obyvacím pokoji jako dominantu a navrtání kouřovodu s umístěním teploměru opravdu neprosadím." Dovolím si vložit fotku jaký teploměr mám já. Díru mám navrtanou v rovném kusu těsně před kolenem do komína, takže až mě to přestane bavit nebo nebudu už teploměr chtít, dá se díra ucpat a trubku otočit dírkou ke zdi. Teploměr má průměr 60 mm, takže žádný budík jak ze starý lokomotivy wink  jediné mínus je bílý ciferník, na druhou stranu vidím i na dálku z gauče aktuální teplotu spalin odcházejících do komína...

Manželce ten teploměr nevadí, možná i proto, že já jí např. do zařízení kuchyně taky nekecám. A navíc vidí, že ta kamna mám jako hračku a baví mě (zatím) kolem toho skákat a zkoušet a laborovat laugh

Obrázky:

Připojit reakci

23.10.2013 22:36

Děkujem za příspěvek k tématu o dvoustupnovém spalování 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.15 (?)
24.10.2013 18:21

To měla být narážka? Myslíte si, že teplota spalin nemá co společného s dvoustupňovým spalováním???

Připojit reakci

25.10.2013 14:30

Zdravím,  myslím, že teplota spalin k sekundárnímu spalování rozhodně patří.

S navrtání roury by problém nebyl. Místo tam mam, na netu jsem dokonce našel stonkový teploměr s barevným displayem, takže by ani nebyl bílý flek (ciferník), ale nakonec jsem to zavrhl, jednak na základě získaných zkušeností s kamny, ale i vzhledem k gafu porovnání teplot (magnetka teploměr) při náběhu a při ustálené teplotě cca o 10 příspěvků výše. Při ustálené teplotě chyba 50 - 70oC.

Teploměry mam 2 (1. u desky kamen a 2. u komínu.) Ustálené teploty dolní=300oC, horní 100oC. Podstatná je teplota u vstupu do komína a ta i s chybou je cca 150-170oC, což je minimální teplota pro kondenzaci (viz obrázek). Pokud jsem kamna přidusil až moc, zaznamenal jsem kondenzaci, od té doby si dávám pozor a vše OK.

Nyní jsem se již v kamnech naučil topit (čisté sklo, z komína se nekouří, minimální množství popela, malá spotřeba paliva a v baráku docela vedro). Takže magnetky mam opravdu jako orientační kontrolu abych zbytečně nepřetápěl. Pokud mi teplota na horní magnetce vylezla na 140oC, tak jsem to poznal i bez magnetky.  Jednou jsem se při roztápění zakecal se sousedem na terase. Kamna byla krásně roztopená, v pokoji jak v sauně.

Pokud člověk v kamnech nemá automatickou regulaci, tak stejně u kamen asi nikdo z nás nestojí a kamna nereguluje podle aktuální teploty spalin. Vidím jak kamna hoří a nastavím komínovou klapku a vzduch podle potřeby aby kamna hořela jak mají nechám kamna v klidu hořet 2-3 hodiny a pak třeba přidám víc vzduchu aby vše lépe shořelo.

Při těchto teplotách zatápím večer okolo 18:30, doma je ještě teplo 23oC, zatopím, okolo 21:00 přiložím. Ráno je ještě žhavé což nyní stačí na temperování po celý den. Nechci dělat reklamu Kanadským kamnům, ale z mé strany je s kamny naprostá spokojenost.

Obrázky:

Připojit reakci

25.10.2013 17:57

Měřit teplotu spalin (vaše ustálená hodnota) po cca 2 hodinách po přiložení je IMHO zbytečné. Do té chvíle je odchylka 100% +. Pakliže bychom se měli bavit o vstupní teplotě do komínu, pak je vhodnější tuto teplotu raději nezmiňovat, protože teoretické grafy jsou věc jedna a realita věc druhá. Mnohdy nestačí ani 400°C a spaliny kondenzují. A na druhou stranu jsou komíny, kde není problém topit s teplotou spalin i pod 140°C...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.2 (?)
4.10.2013 12:18

S podobnou "chybou" je potřeba počítat i u ostatních příložných teploměrů, i těch nemagnmetických. Kontakt s podložkou a přenost tepla není dokonalý. Výrobci počítačového HW mažou dotykové plochy chladičů k procesorům (silikonovou?) vazelínou. Možná by něco podobného pomohlo i v tomto případě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.64 (?)
29.9.2013 14:17

Máme litinová krbová kamna 3. rokem a nemůžeme si je vynachválit. Do té doby jsme topili plynem a nyní si čas od času zatopíme v kamnech, ale je tedy pravda, pokud je venku divný tlak, tak nám to nechce moc hořet. Ale to je možná případ od případu, jak kdo má velký otvor v komíně a vyvedenou trubku do něj. Jinak dnes už dělají i nádherná kamna, na které je radost pohledět. Abych to dopověděl, minulý rok jsme si koupili pro ulehčení práce štípač na dřevo, tak na příští rok naštípeme dřeva, abychom se mohli v zimě jen ohřívat :)

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jak opravit Petry 610.7.2019820
Obestavba krbu - desky Promasil, prášení921.6.201913255
Teplota na žulové desce520.6.2019701
Čím slepit gril?631.3.201912585
Prodávají se ještě stáložárná dvoušachtová kamna? 2425.3.201927903
Krbova kamna haas sohn a komin187.3.20193579
Zkušenosti s krbovými kamny Nordica Isetta a Isotta?12.3.2019730
Kamna Haas sohn12.3.2019604
Ošetření vnitřní stěny krbové komory - Promasil65.2.20191623
Slabý výbuch krbu3331.1.20198638
Kurenie v krbe727.1.20191799
Stáložárná kamna NDR 2527.1.201956613
Borgholm kouří3326.1.20197427
Přívod vzduchu k peletovým kamnům422.1.20191269
kanadská krbová kamna 33922.1.2019667887
Krbová vložka Aquaflam 153.1.201930763
Kamino 8 Classic392.1.201916318
Zapojenie dymovodu po vode1327.12.20185013
Kamna na chladnou chalupu 5126.12.201848131
Ventil na cirkulaci otopné vody2313.12.20186894
Kamna Hein35.12.20185552
Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna575.12.201873807
Zabezpečení teplovodního krbu527.11.20181923
Identifikácia typu kachieľ 89.11.20182932
Teplo z kamen do dalsi mistnosti 122.11.20186501
Topení koksem v krbových kamnech nebo vložce1730.9.201832180
Nové kachle netesnia530.9.20183530
Stará kachlová kamna - oprava 1520.9.20186299
Teplovodne kachle715.8.20184534
Peletová kamna KVHS326.6.20187889
Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu? 153.6.201818624
Krbová kamna - dvoustupňové spalování19314.3.2018592362
Petry - jak účinně a čistě spalovat17820.2.2018249237
Kamna club719.2.20185753
Stáložárná litinová kamna DDR 116.2.20182331
Zkušenosti s krbovými kamny135.2.201829352
Čím a jak vrtat starý vyhřátý šamot?728.12.20174844
Starý kuchyňský sporák 1525.12.20179159
Krbová kamna s plotnou MBS Olympia nebo Guča Lava, máte zkušenost?1219.12.20178769
Kamna Club kouří do místnosti1023.11.20176908
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů