Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Krby a kamna > Prodávají se ještě stáložárná dvoušachtová kamna?

Prodávají se ještě stáložárná dvoušachtová kamna?

host - xxx.xxx.224.42 (?)
12.1.2018 20:26

Zdravím,

na Elitky ani ja nedám dopustit..mám dvoje a tento rok som kupil ešte dvoje klubovky... je to paráda... horí v nich ako keby horel plyn... musím urobit za nimi ešte spalinový výmenník aby som nepúštal teplo zbytočne hore komínom... sú to super kamna..raketová:-)))

Samozrejme že musia mat tzv. zakurovaciu štrbinu cca 5x4cm ktorá prepája nakladací priestor s dohorievacou komorou... a nezapchaté otvory sekundárneho vzduchu na šikmom plechu spalovacieho priestoru... a samozerejme že spodné dvierka musia byt komplet hermeticky uzvretá a nakládacie otvorené podložením pilníku či joklu 20x20 a pod. to je potom už kurenie ako plynom... a spotreba dreva mizivá... asi ich zacnem vyrábat..písal som už viacerým výrobcom že čo za nepodarky vyrábajú, prečo nerobia inovovane Elitky a Clubovky ale sú to magori... nerozumejú ničomu...

orbiv@seznam.cz

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Všechna čest Alfi, máte to "vychytané" s tím..., host, 19.1.2018
Zdravím,  s tím prachem to není vůbec t..., host, 18.1.2018
Plechy s dírama zaručují přirozenou ventilac..., host, 14.1.2018
Zdravím, jasně, že se pořádným sp... , host, 14.1.2018
Zdravím, na Elitky ani ja nedám d..., host, 12.1.2018

host - xxx.xxx.3.83 (?)
19.3.2014 15:05, počet návštěv: 19131
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

chci se zeptat, jesti nějaký výrobce dělá dvoušachtová stáložárná kamna.

Dosluhují nám kamna Fikoterm -viz foto (vyráběl je Kovosmalt Filakovo, dnes Thorma), mají dvě šachty vedle sebe - v jedné se spaluje uhlí, druhá je akumulační - z topeniště jde kouř do komína přes tu druhou šachtu. Ta je vyložená šamotem, ten akumuluje teplo a to pak kamna dlouho vydávají. Zkrátka více šamotu, více akumulovaného tepla, a hlavně déle.

Možná budeme kamna muset nahradit a hledáme plnohodnotnou náhradu. Věděl byste prosím někdo, jestli se dnes někde nevyrábí?

Obrázky:

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.182.32 (?)
26.3.2014 21:47
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Druhá šachta není "akumulační", jednoduše jsou to kamna se systémem odhořívání paliva primárně na hnědé uhlí. Vyšší účinnost a menší kouřivost. Máte typ Fikotherm U 6,3. Byl k sehnání ještě typ U8. Nová jsem nikde v ČR neviděl, máte ale možnost zakoupit zachovalý kousek, který se v inzerci občas vyskytne, popř. repasovat ta Vaše. Kamna to jsou velmi dobrá, zvláště jako hlavní zdroj tepla. Mrkněte na inzerci.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.90.226 (?)
7.10.2015 17:38

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat z jakého důvodu by mohly kamna  Fikotherm U8 kouřit všude jinde než tam kam mají?? Po napojení na komín jsem zatopil a všechen kouř se vracel dovnitř.. Můžete mi prosím poradit proč a co s tím?? Děkuji PS

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
7.10.2015 18:32

Zdravím

U těch fikotermů je páčka která přestavuje "klapku" uvnitř kamen,  kdy jedna poloha= kratší cesta spalin do komína např. pro zatápění nebo je-li venku ještě relativně teplo a tudíž mají kamna horší tah, po roztopení se páčka přestaví do druhé polohy a spaliny jdou o něco delší cestou čímž lépe předají teplo kamnům, tato druhá poloha se tedy využívá v době kdy jsou kamna a komín již "nahřáta", rozjeta, alespoň tedy u modelu 6kw tomu tak bylo.

Další příčinou špatného tahu může být tedy vyšší venkovní teplota, nečistý komín, krátké roztopení bez "drobného dřeva", čili zvláště ze začátku je dobré dát hrst suchých smrkových třísek, a tuším také po zatopení zavřít spodní dvířka, dál je možné podívat se dovnitř do kamen jsou-li čistá eventuelně vyčistit...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.90.226 (?)
8.10.2015 12:09

Dobrý den.. 

Tak na štítku je napsáno 8kW.. Takže pokud venku nebude zima, tak budou čoudit dovnitř vždy?? Páčku vyzkouším a děkuji.. No a ještě se zeptám zda záleží na výšce komínu? Komín je nový a topilo se v něm pouze minulou zimu..Třísky sjem opravdu použil..No a kamna by měli být nově vyčištěné a vyměněn vnitřek.. Kdyby Vás ještě něco napadlo dejte prosím vědět.. Děkuji PS

Připojit reakci

host - xxx.xxx.134.173 (?)
8.10.2015 13:09

Zkuste, jestli vůbec mají tah, třeba zapálenou cigaretou, kouskem papíru atp. Jestli jsou opravdu dokonale vyčištěná, čadit by do místnosti vůbec neměla, k tomu byla náchylná spíš kamna Club. Komín u nich stačí "na jednu cihlu".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.51 (?)
8.10.2015 18:30

U8 žádnou takovou klapku nemají. Dvoušachtovky jsou obecně náchylnější na malý tah. Řešení to má, ale vyžaduje zásah. Odstranit litinový výměník, kde musí spaliny prudce klesat. Otvor upravit a osadit litinovou přírubou např. ze starých Peter. Na tuto přírubu osadit přes jedno 90°koleno výměník typu "Mars" v lepším případu typu "Gajo".

Připojit reakci

8.10.2015 19:29

No já znám od souseda ty Fikotermy akorát mají výkon 6 kw jinak vypadají jako ty U8 a tam ta klapka uvnitř je! Díval jsem se dovnitř a jejím přestavením máte delší nebo kratší tah do komína, něco jako "zátopová klapka" opravdu u těch "s nižším výkonem" to mám ověřeno! U8 jsem neměl ´možnost prohlédnout zevnitř. (systém a vzhled je obdobný)

Jinak u clubek ta klapka není, ale tam jsou ty spaliny vedeny malinko jinak, ze spodu nahoru jedním nebo dvěma postranními kanály a pak dozadu do toho litinového výměníku, kouřivost u clubek většinou způsobuje velká mezera mezi roštem a boční odtahovou komorou čímž je větší nárok na výšku žhavé vrstvy jež se podílí na čistém odhořívání, je-li pak žhavá vrstva nedostatečná (což je dáno příliš velkou odtahovou mezerou do bočního kanálu) pak mají kamna tendenci kouřit.

Připojit reakci

8.10.2015 19:19

Dobrý den

Ne nemusí vždy čoudit dovnitř není-li venku zima, záleží i na atmos.tlaku, počasí je zkrátka promněnlivé ale většinou je ideálnější je-li venku chladněji, kamna pak mívají lepší tah (větší rozdíl teplot) což prakticky např. znamená že když je venku pod nulou tak stačí nastavit na spodním vzdušníku daleko "méně vzduchu" k tomu aby kamna dobře pracovala a naopak.

Jde o kamna se spodním nebo spodním bočním odhoříváním a tam je důležitý zejména zátop,  často se stává že "ve spěchu" kamna "naložíme" uhlím aniž bychom je řádně roztopili a to pak mohou nějaký čas kouřit.

Nejdříve si zjistěte v jaké poloze klapky mají kamna "lepší tah", to se dá zjistit jak již vám zde radil pán přede mnou, tzn. uzavřete kamna a spodní vzdušník pootevřete, přiložte k němu např. tu zapálenou cigaretu nebo také svíčku či plynový zapalovač a dívejte se jak je plamínek vtahován dovnitř, do otvoru vzdušníku, pak zkuste přestavit klapku a srovnejte, nebo jednoduše zatopte třískami a drobným dřevem a zkuste přestavit klapku, dle zvuku uslyšíte kdy kamna lépe táhnou, nebo se dovnitř do kamen podívejte uvidíte tam klapku a "tahy"(cestu)  kudy prochází kouř, všimněte si, že v jedné poloze mají spaliny onu "kratší cestu" a v druhé delší, a zapamatujte si v jaké poloze klapky jdou spaliny "dříve do komína" tuto polohu pak využívejte dokud se kamna řádně neroztopí.

Při zátopu na kamna nespěchejte, tzn. dáte třísky (hrst) a drobná suchá dřívka nechte rozhořet a pak přiložte větší kousek dřeva nechte rozhořet a tak postupně chvíli přikládejte po malých dávkách ať se kamna i komín "prohřejí" (ztrátu tahu může způsobovat i "studený komín" čili zvláště kdy se topí jen občas jako v tomto počasí) a až budou kamna dobře roztopená dřevem přiložte jen jednu lopatku uhlí s kouskem dřeva, nechte řádně rozhořet a po důkladném rozhoření opět můžete lopatku uhlí až si v kamnech vytvoříte "žhavou vrstvu na roštu", čím bude vrstva vyšší tím lépe a až po vytvoření dostatečné žhavé vrstvy můžete přiložit víc nebo naložit a nastavit pomocí vzdušníku požadovaný výkon.

Při podpalu pak nechte spodní dvířka chvíli otevřená ale po rozhoření je zkuste zavřít a jen spodním vzdušníkem nastavit max otevřeno a přikládat jak jsem psal, později vzdušníkem nastavte jen tolik vzduchu aby kamna "plynule hořela a nehasla"

Jakmile budou kamna řádně roztopena, bude vytvořena žhavá vrstva až pak bych klapku přestavil do polohy kdy mají kamna větší účinnost (čili delší cesta do komína) Při doplňování paliva do již rozjetých kamen bych doporučil doplnit vždy zavčas a neustále si tak udržovat "určitou žhavou vrstvu v šachtě", v případě uhlí je pak také dobré v průběhu provozu občas proroštovat aby se kamna zbavila jemného popele a na roštu zbyla vrstva žhavého která udržuje podporuje hoření či "odhořívání" a napomáhá "dopalovat" plyny z čerstvě přiloženého paliva (uhlí) čímž by se zase měla omezit kouřivost.

Tato kamna konkrétně tedy nemám byť v kamnech topím (odhořívací typ petry, tam je styl topení jiný napřed se naloží a pak nahoře uhlí zapálí) ale má je soused konkrétně tuším je to 6,3 kw, ale i tak snad do začátku trochu pomůžu.

A k tomu komínu, tak zajisté výška má vliv na tah, udává se že vyšší komín má lepší tah, v praxi to ale není vždy tak jednoznačné neboť i kratší komíny mívají výborný tah, obecně se udává účinná výška 5m (od zaústění kouřovodu kamen do komína po vrcholek komína) v určitých případech může být i nižší zjistí-li se výpočtem že "vyhovuje". Je pravdou že kamna se spodním odhoříváním jako jsou tyto, nebo club, elit, favorit žiara atd. (většinou už jen z bazaru) jsou o něco náročnější na tah než "násypná " tedy shora odhořívací kamna (, typ "irských kamen" jako například musgraves, petry, atd.) Ale zatím bych se tím na vašem místě netrápil, jednak ještě není úplně ideální počasí a jednak se zkuste s kamny "zaučit", to ostatně platí pro každá kamna, každá i v rámci jedné kategorie kamen mají totiž svá specifika) :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.51 (?)
8.10.2015 20:03
Velmi dobrý návod! Ovšem stále mám připomínku k té klapce u Fikoterm U8. Tato kamna mám rozdělaná na prvočinitele, ale žádnou klapku tam nemám. U6 znám pouze z obrázku, ale na první pohled je vidět rozdíl. Pokud si dobře pamatuji, jsou paradoxně těžší než výkonnější U8...
Připojit reakci

8.10.2015 22:41

Tak to máme přesně naopak smiley Já zas viděl ty U6, takže pokud U8 opravdu nemají klapku jak píšete, pak zbývá tazate-li alespoň dle mne jen pomalu postupně roztápět.

Ještě je otázka zda-li nebylo "více verzí" těch "Ú"ček, a to nejen výkonově, protože na bazoši jsem viděl kamna "podobná" těm U 6 ale dle fotek byla zase "malinko" jiná než ta co má soused, buďto tedy prodejce uváděl typ nepřesně nebo je více verzí?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.201 (?)
25.12.2017 10:53

Zdravím, vidim, že tomu rozumíte - mám zvláštní problém. Používal jsem několik let uplne uzasna kamna Elit 10, s dohorivaci šachtou a perfektním vedením spalin. Měly takový výkon  (jasně že topim s plnym vzduchem), že jsem si do nich udělal na miste čistící pokličky výměník s ventilátorem a získal 5kW navíc a ještě měly spaliny tak vysokou teplotu, že jsem uvažoval o dalším vodním výměníku pro akumulační nádrž. Po pár letech se roztavil rošt i s tou točící mechanikou, kterou jsem stejne nepoužíval. Sehnal jsem tedy ty stejný Elitky, abych mohl použít ten výměník.

Kdyžjsem je nainstaloval, po poradne opravě rudokitem, vůbec nechtějí hořet, natož najet do výkonu. Všiml jsem si, že mají 3 odlišnosti - trojramenou vzduchovou růžici, misto dvou., otvory pro sekundární vzduch na opacne straně dna dohorivaci komory, ale hlavně obtokovy otvor pro spaliny při zatapeni mají vytvoreny asi 0.5cm mezerou pod horním talem, ty původní měly v samotove přepážce uprostřed otvor 4 * 5 cm.

Muže to mit vliv?  Výměník jsem ani ne osadil, neohrejou ani trubku, ani nevypali saze v šachtě. Když pootevru nakladaci dvířka a dole hodně uberu vzduch, tak to trochu hori  (tak 3kW výkon),ale cadi a uhlí jen ohori - takhle se nedá topit, jestli přijde poradna zima, tak tady zmrznu.Nemám kam utéct, jsem na celem svete sám....

Dík za každou radu.         Alfi.

Připojit reakci

25.12.2017 14:16

Zdravím

Tohle je dosti specifický problém, to by chtělo ta kamna vidět a prozkoušet v reálu, ještě bych si porovnal mezi těmi dvěma typy velikost odtahového otvoru nad roštem z násypky do druhé komory, to mívá také vliv, jinak by to chtělo spíš vyjádření přímo někoho kdo některé z elitek aktivně používá, protože mezi stáložárnými kamny bývají někdy i dost velké rozdíly v "řešení" i když ten základní princip je konstrukčně stejný. Není to tak dávno byl tu nebo na jiném foru podobný dotaz ale na Clubky, uživatel byl velmi spokojen než je ovšem vyměnil za "jiné klubky" člověk by řekl clubky jako clubky ale s těmi druhými byly problémy, jestli se dobře pamatuji tak v tomto konkrétním případě měl vliv ten odtahový otvor (ry) do bočního kanálu jeho velikost, ale jistě v případě těch elitek to může být i odlišným řešením sekundárního vzduchu apod., jak píšete. Jestli jste byl s těmi předchozími elitkami spokojen tak mně napadá udělat ze "dvou" jedny tak aby jste zachoval ty konstrukč. parametry co byly u těch prvních elitek buďto upravit ty současné nebo z nich užít náhradní díly do těch původních osvědčených. Sám stáložárky neužívám ačkoli vím, že pokud se s nimi člověk naučí a fungují jak mají je s nimi většinou maximální spokojenost. Já užívám klasicky násypná kamna konstrukčně jsou "jednoduchá" není na nich prakticky "co zkazit" jedinou nevýhodou je, nemožnost kontinuálního doplňování paliva za chodu jako u stáložárek, (odhořívají totiž shora dolů)  pokud ale násypná kamna odpovídají svým objemem šachty objemu vytápěného prostoru pak lze provozovat ve velmi dlouhých cyklech až 24 hod. zejména při trvalém vytápění. Takže než si třeba opravíte ty Elitky můžete nouzově třeba ty petry s objemem šachty alespoň 14 dm3 (např. novější petry Kerpenky, Calory od Wamsleru 17 dm3, na větší prostory mohou být něco jako Kamina 8 nebo na velké prostory např. Marburgy a na opravdu velké prostory typu hospodských sálů např. DVB 200 vyráběla se i pod značkou Mora apod., lze sehnat po bazarech. (na odhořívání shora je nejlepší Bílina ořech 1 nebo 2) 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.44 (?)
26.12.2017 14:41

Zdravím, a děkuji za expres odpověď! Jestli máte trochu času, mrkněte se na TZB info, diskuze "hořák na vyjetý olej", příspěvek cca 10 let starý, pod nickem Farian Sinnaka (já). Důvod je ten, že to možná usnadní naši komunikaci ohledně spalování a kamen - abysme zbytečně neřešili maličkosti.

Já jsem s těma kamnama fakt v prrrrr, a nevím, čím to může být, proto tady takhle otravuju. Ty kamna se prostě nedaří rozjet, plamen se nedostane ani do dohořívací komory, uhlí - i dříví! jen tak doutná. Na kamnech se nechá udžet ruka, výměník jsem ani neosazoval... Přitom u těch původních se nedalo stát metr před nima, a to byly vobložený 12ti magnezitovejma cihlama, ofukovaný dvěma poměrně výkonejma větrákama a z výměníku fučel 250°C vzduch, krerej přez díru ve zdi vytápěl flexotrubkou ještě místnost vedle, čily 2 x 23 M2. Obě místnosti bez jakékoliv izolace, 120let stará polorozpadlá okna, všude táhne, ale když jsem chtěl, vytáhnul jsem to během chvíle i na 29°C když venku bylo -15°C, spaloval jsem jakékoliv uhlí, i mokré dřevo, štěpku, organický odpad ze zahrady-natě i shnilé brambory - a furt to jelo! Popel skoro žádnej, fantazije!  Jinak všechny rozměry šachet i tahů jsou stejný, já to vůbec nechápu, co s tím je. To i ty původní s roztaveným roštem topily mnohem líp, jenže pak se začaly dusit popelem a uhlím, co se hrnulo pod rošt.  Díky všem za jakoukoliv radu, protože až přijdou mrazy, tak tady chcípnu jako pes. A to jsem měl takovou radost, že kamínka jenom prohodím a mám vystaráno...  Díky Alfi.

Obrázky:
kamínka s výměníkem
kamínka s výměníkem
Připojit reakci

26.12.2017 17:45

Zdravím pane Sinnaka.

Opravdu bych vám rád pomohl, ale nemám ponětí v čem to může vězet, na doporučeném foru jsem se byl podívat. Když se vyskytnou takovéto problémy pak nejjednodušší je se podívat, zda jsou kamna opravdu "kompletní" v dobrém stavu, zda tam není nějaký "defekt" (uražená přepážka, prasklina vedoucí falešný vzduch) zda nejsou někde "zacpaná" (boční kanál, vstup do komína kompletně prohlédnout). Dále prohlédnout kouřovod a komín, ale to jsou věci které jste už jistě prověřil sám. Takže buďto zkusit zrepasovat ta původní kamna nebo pořídit kamna čistě násypná požadovaného objemu šachty (je-li prostor vytápěn nárazově apod.) jak jsem již psal, neboť násypná kamna potřebují pouze dobré uhlí vhodné k odhořívání shora (tj. Bílina nebo ještě plus něco málo černého zamíchat) a pokud v uhlí nebude zvýšené množství prachu pak jde o systém v podstatě "blbuvzdorný". Jinak se v nich dá topit i klasicky přikládáním prakticky "čímkoliv" dřevem počínaje a různými druhy briket konče včetně koksem pozvolným prohoříváním ze spod čili "stáložárně" za předpokladu, že mají kamna patřičnou výšku šachty. (na koks platí že čím je šachta vyšší tím lepší) Anebo se ještě zkusit pídit po jiných stáložárných kamnech, Clubky, Thermo, tuším ještě zenit favorit (pokud se nepletu) atd. Možná ještě někdo zde poradí čím by to mohlo být. Petr M.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.36 (?)
28.12.2017 12:06

Díky za všechny rady a nápady, no nakonec jsem to po "analýze" vlastního fungování Elitek a mojeho problému vyřešil - do přepážky mezi nakládací šachtou a dohořívací komorou jsem v horní části vyvrtal díru 50mm (cca 20 cm2). Měl jsem strach, aby ta šamotka nerupla, navíc jsem vrtal pěkně zešikma - vrtačka byla venku a do kamen dvířky vedla jen hřídel s vidiovou korunkou. Po půl hodce vrtání s jemným přítlakem a pomalými otáčkami se podařilo (bohužel nemám nikoho, kdo by mi na to stříkal vodu, to by šlo ještě líp) díru bezvadně vyvrtat. Po zátopu to byly hned "jiný" kamna, hned se rozjely jako ty původní! Špica! Až budu mít čas, dám sem o fungování a vylepšení Elitek článek, možná to někomu pomůže.  S pozdravem Alfi.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.42 (?)
12.1.2018 20:26

Zdravím,

na Elitky ani ja nedám dopustit..mám dvoje a tento rok som kupil ešte dvoje klubovky... je to paráda... horí v nich ako keby horel plyn... musím urobit za nimi ešte spalinový výmenník aby som nepúštal teplo zbytočne hore komínom... sú to super kamna..raketová:-)))

Samozrejme že musia mat tzv. zakurovaciu štrbinu cca 5x4cm ktorá prepája nakladací priestor s dohorievacou komorou... a nezapchaté otvory sekundárneho vzduchu na šikmom plechu spalovacieho priestoru... a samozerejme že spodné dvierka musia byt komplet hermeticky uzvretá a nakládacie otvorené podložením pilníku či joklu 20x20 a pod. to je potom už kurenie ako plynom... a spotreba dreva mizivá... asi ich zacnem vyrábat..písal som už viacerým výrobcom že čo za nepodarky vyrábajú, prečo nerobia inovovane Elitky a Clubovky ale sú to magori... nerozumejú ničomu...

orbiv@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.189.125 (?)
14.1.2018 3:50

Zdravím,

jasně, že se pořádným spalovacím procesem fosilních paliv dnes nikdo podrobně nezabývá - prostě zákazníku kup si krbovky, s ešpičkovými emisními parametry - často jen odvozenými nebo dopočítanými - a neotravuj! Jenže v dávných dobách se tím opravdu zabývali odborníci, třeba ve Filakovu. Já to teď poznal právě na těch dvojích Elitkách, různého roku výroby, jak se to konstruktéři snažili vylepšovat. Řekl bych, že k dokonalosti. Asi ještě lepší byly Zenitky. Ale o tom tady chystám pojednání, bohužel teď je mi tak blbě, že to nenapíšu...

Na kouřovod nemusíte dávat žádný výměník (dudy), já tady dávám foto mojeho výměníku, co používám, a je to 5 kW navíc, zabudujete ho do otvoru místo čistící pokličky dohořívací šachty - je to za hodku vyrobené, nic to nestojí, krom mechanické dílny, která vám obrobí z 6 mm kotláče tu železnou pukličku, na kterou jde svářet. Pak stačí jen rozbruska, svářečka a chuť to udělat. Šíleně se tím zvedne výkon kamínek - ucítíte téměř ihned.  Roura komínková zchladne, ale pokud máte dobré a "rozjeté" palivo, tak by tam šel udělat ještě do té "směšovací" komory před vstupem do komínku (sopouchu)  vodní výměník - no jak napíšu příště.

Hlavní věcí pro účinné topení je především ty kamna celá odplechovat (ty okrasné hnědé plechy s dírama) a trochu na ně ze shora a trochu zešikma foukat větrákem, stačí třebas za kilo ve výprodeji v márketu.

Jo, tak už nemůžu sedět, je mi blbě, tak koukněte na fotku toho výměníku - je téměř zadarmo.      Alfi.

Obrázky:
výměník Elit 10
výměník Elit 10
Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.42 (?)
14.1.2018 7:28

Plechy s dírama zaručují přirozenou ventilaci teplého vzduchu kolem kamen. A foukat na kamna, prachu bude po celé místnosti. Zoufalství.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.93 (?)
18.1.2018 22:53

Zdravím,  s tím prachem to není vůbec tak kritické (a to pro mě je značně "kritické" a děsné topení v kamnech, po 50ti letech života v Praze v bytě s ÚT...). Před jakoikoliv manipulací s kamny zmáčknu vypínač "přikládání" - vypnou se ofukové venty kamen i na výměníku, zapne se celkové přetlakování místností dmýchadlem mimo umístění kamen. Vymění se tím aspoň trochu vzduchu. Pak lze bez jakékoliv prašnosti a kouřivosti (používám přetlakování i při zátopu - lepší rozhoření bez kouřivosti) manipulovat s kamny - přikládat, roštovat, vybírat popílek... - vše táhne okamžitě dvířkama do kamen, při zapnutém přetlaku pak ještě oluxuju okolí kamen a jejich hrany i plochu, a když už není nikde bordel, tak otevřu přívody vzduchu naplno a zapnu ofukovací venty. Kamna topěj tak hodně, jak je stačíte uchladit - rudá kamna netopí (nebo jen s mizivou účinností, "ochlazovaná"  "černá" kamna topí s největší účinností), věřte mi, ty okrasné plechy jsou tam leda na ho... - místo nich můžete přidělat magnezitové cihly s akum a máte super kamna.   Alfi.

Připojit reakci

19.1.2018 11:15

Všechna čest Alfi, máte to "vychytané" s tím přetlakováním místnosti i s těmi ofuk. ventilátoryyessmiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.91.178 (?)
9.10.2015 20:13

Netroufám si radit.Jen napíši co dělám já.Při počasí kdy hrozí špatný tah, tedy hlavně na podzim zapálím u odvodu do komína noviny a teprve až začne komín táhnout zatopím.Při snadném přístupu do komínové šachty to jde i přímo v komíně.Lze použít i horkovzdušnou pistoli nebo fén.U tohoto typu bych zkusil dvířka k vymetání na levé straně.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Peletová kamna KVHS326.6.20185866
Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu? 153.6.20189449
Krbová kamna - dvoustupňové spalování19314.3.2018522231
Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna492.3.201856411
Kamino 8 Classic3323.2.20185266
kanadská krbová kamna 30620.2.2018552798
Petry - jak účinně a čistě spalovat17820.2.2018207484
Kamna club719.2.20181913
Stáložárná litinová kamna DDR 116.2.2018692
Stáložárná kamna NDR 249.2.201847206
Zkušenosti s krbovými kamny135.2.201824188
Teplovodne kachle51.2.20181474
Kamna na chladnou chalupu 5025.1.201833835
Prodávají se ještě stáložárná dvoušachtová kamna? 2219.1.201819132
Čím a jak vrtat starý vyhřátý šamot?728.12.20171947
Starý kuchyňský sporák 1525.12.20173885
Krbová kamna s plotnou MBS Olympia nebo Guča Lava, máte zkušenost?1219.12.20174113
Kamna Club kouří do místnosti1023.11.20173103
Prosim o radu ohledne kamen Club1919.11.201724891
Napojení krbových kamen s teplovodním výměníkem na TUV48.11.20171622
Krbové sestavy (s obezdívkou)191.11.20179992
Dovre 310 GX vs Jotul F118 na vytapanie jurty428.10.20171452
Jak topit dřevem v Petrách26820.10.2017237664
Nové kachle netesnia411.10.20171516
Krbová kamna Gustav415.9.20172113
Prekročenie kachiel910.9.20173052
Renovace povrchu kamen29.9.20171283
Litinová kamna Olymp 8 nebo 12 kW38.9.20175262
Litinová krbová kamna Vilheml28.9.20176225