Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Krby a kamna > Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna

Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna

host - xxx.xxx.68.17 (?)
5.12.2018 19:58

Takže doplňuji Stáložárná kamna Fikoterm U 8

a takto vypadají ze zadu

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Takže doplňuji Stáložárná kamna Fikoterm U 8... , host, 5.12.2018
Co se týká kamen tak klidně vemte od thormy ... , host, 5.12.2018
225.6 Kdepak studenou radiaci jse..., host, 5.12.2018
Termodynamicky neexistuje. Pocitově a nevěde..., host, 5.12.2018
Musím se zastat autora, kterého kritizujete ..., host, 5.12.2018

host - xxx.xxx.183.166 (?)
7.7.2014 10:34, počet návštěv: 63720
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vhodného výběrů kamen na chalupu. Jedná se o smíšené zdivo, jedna část kámen cca 60 cm šířka, druhá kámen cihla bez zateplení cca 90 m2.  Chalupa je bez patra jen přízemí. První kamna budou umístěná v jedné části chalupy v obývaku spojeného s kuchyní - 30m2 a na to navazuje ložnice - 17m2 kterou by ty kamna měli přes dvěře vytopit.  Ty další kamna budou na druhém konci chalupy v ložnici  - 15m2 a přes dveře budou dotápět i chodbu 10 m2 která pak navazuje na ten obývak s kuchyní. Jaká kamna mi doporučíte?

Druhá část dotazu je ohledně lázeňských kamen které byli hodně v minulosti používané. Na chalupu mi přijdou jako ideální řešení a v zimě nejenom že mi ohřejí vodu ale i vytopí koupelnu, kde budou umístněné.  Dnes se tato lázeňská kamna vyrábí i jako tlakova a v kombinaci s elektřinou. Používáte je někdo? Budu rád za zkušenosti.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.210.254 (?)
7.7.2014 12:06
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den

Začal bych, když dovolíte od konce. Lázeňská kamna užívám konkrétně enbra BLE80 litrů, jde o smaltovaná lázeňská kamna italské výroby s elektrickou spirálou. Lze je využívat pouze na elektřinu, pak pracují jako klasický elektrický bojler, výhodou je, že stojí na zemi a nezatěžují zeď v případě, že jde např. o starší objekt, méně kvalitní zdivo atd. Nahoře mají termostat, kde můžete ručně nastavit teplotu nahřívané vody stupeň jedna dvě tři atd. Pokud chcete, lze v nich klasicky zatopit dřevem. Jsou tlaková, takže je lze postavit kamkoliv, kde je komín a vodu si přivedete kam potřebujete, i když já je mám klasicky v koupelně, bílý smalt ladí k vaně.

Pokud v nich chcete spíše jen topit dřevem, pak bych volil větší objem než 80l, neboť větší objem vody drží déle teplou vodu na jedno zatopení, takže při malém odběru se stává že i za dva dny máte ještě "vlažnou vodu". Každopádně i u většího objemu bych volil s elektr. dohřevem, nikdy nevíte. Ale jinak bohatě stačí i ta 80l.

Životnost vám nepovím mám je jen pár let, ale zatím problém není, jednou za dva roky by se měla zkontrolovat magnéziová anoda případně vyměnit.

Jinak můžete máte-li dost místa volit i lázeňská kamna nerezová v kombinaci s elektrickým bojlerem (zvlášť) např. 50l.

Ke kamnům uvedu např. co jsem již psal, případně záleží co vás bude ještě zajímat.

Další možností jsou kamna "speciálně na dřevo", s dlouhou periodou přikládání, s těmi však nemám osobní zkušenosti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.117 (?)
1.3.2018 12:29

Dobrý den, jednoduchý dotaz: lázeňské kamna tlakové, s el.dohřevem jsou zaizolovány, ne jak starý "brutar"apod.Čili už neslouží sekundárně, nebo i primárně k ohřevu místnosti-typicky koupelny apod.Nepředávájí výrazné teplo do místnosti, čili zároveň nenahrazují nutné jiné topidlo?

Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
1.3.2018 13:47

Zdravím

Těžko říci záleží na mnoha faktorech předně tedy tlaková láz. kamna nemusí stát přímo v koupelně ale kdekoli u komína a voda z nich může být do koupelny jen vedena. Pokud stojí přímo v koupelně pak záleží na velikosti koupelny potažmo zaizolování stavby domku bytu zvenku. A pak také záleží na objemu a množství využívané vody. Ku příkladu máte-li menší objem 80l pak teplá voda v nich na natopení vzhledem k objemu a tím rychlejší spotřebě vody nevydrží tak dlouho jako u většího objemu kamen čili bude se topit pravděpodobně každý den cca 1x (dle spotřeby) takže budou-li stát přímo v koupelně zároveň jejich teplo částečně přitemperuje i koupelnu. Budete-li mít ale větší objem kamen a nebude-li velká spotřeba teplé vody pak stačí zatopit např. jen jednou za dva dny tím pádem měla-li by kamna sloužit i k příhřevu koupelny pak by ji druhý den už logicky nevytemperovala protože na nějakou tu rychlou sprchu by nebylo třeba ještě druhý den zatápět. Takže záleží co chcete. Příklad z praxe, známý měl ten větší objem kamen 115l? nebo víc? přesně nevím, každopádně když přijel na chatu a zatopil v pátek pak na nádobí běžné mytí jim teplá voda vydržela až do neděle kdy pak byla už vlažnější ale stále příjemně "teplá". Vše se tedy odvíjí od toho jak budete kamna využívat a co od nich chcete, jste-li milovníky "horkých van" a dáte si jich několik pak třebas i s větším objemem můžete zatápět každý den a tím koupelnu přitemperovat vše záleží na mnoha okolnostech. Podle mne je příjemné pokud kamna i trochu přitemperují neboť logicky se nekoupeme v šatech vyšší teplota může být příjemná. Pokud by ale přitopení místnosti vadilo pak buďto umístit do rozlehlejší nebo špatně zaizolované koupelny nebo obojí anebo je umístit úplně mimo do vedlejší místnosti, do sklepa pod koupelnou, nebo je rozjet tuhými palivy a pak už využívat jen el. dohřev, kamna pak pracují jako klasický elektrický bojler v tom není rozdílu. Každopádně jejich příhřev je spíš "sekundární" neboť při menším objemu to dělá cca 30-40 minut topení?, při větším to může být hodinka? čili temperovat koupelnu trvale těmito kamny snad jen při malém objemu a větší spotřebě vody že by se častěji přitápělo... Záleží co od toho chcete ale tak zhruba bych k tomu "logicky" přistupoval při rozhodování o tom jaký objem pořídit a kam je umístit. Lázeňská kamna netlaková cca 100 l bez el. ohřevu měla v koupelně už má babička takže na koupání (vana) se muselo zatopit a mohu říci že malou koupelničku to pěkně vytemperovalo na příjemnou teplotu takže nebylo třeba žádné dodatečné přitápění a člověku po vylezení z vany nebyla nikdy zima což bylo fajn, otázka zase dnešní "přezateplené stavby" to je třeba zvážit a také pochopitelně trvalé užívání /chata je podstatný rozdíl.

Připojit reakci

1.3.2018 13:53

P.S.

Zaizolován je samozřejmě válec s vodou, topeniště mimo vyzdívky izolaci nemá takže něco tepla předává to topeniště doba topení je ale omezena natopením vody čili není to zase jako např. teplovzdušná kamna vše záleží na okolnostech viz. výše...

Připojit reakci

1.3.2018 14:10

A také záleží čím je topeniště láz. kamen vyloženo, ta tlaková s el. ohřevem pokud vím co jsou na našem trhu vyrábí Itali (u nás na trhu jsem neviděl jiná s el. dohřevem) a tam se užívá žárobeton ten žárobeton tolik neakumuluje teplo jako šamotová vyzdívka mně se osobně zdá že topeniště láz. kamen vyloženo žárobetonem "tolik nehřeje do okolí " jako u kamen kde byl nebo je šamot, ovšem nedokážu to objektivně "srovnat"je-li tomu skutečně tak nebo se mi to jen zdá.  Ale se šamotovou vyzdívkou se vyrábí tlaková láz. kamna jen bez el. ohřevu, tedy co jsem zatím viděl na našem trhu... je-li ještě nějaká další nabídka netuším leda pohledat na netu...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.117 (?)
2.3.2018 17:02

Dobrý den, děkuji za velice rychlou odpověď, mezitím se mě dostalo už pár informací od svářeče, co tyhle věci dělal... dole je ano šamot, v to jsem doufal, zbytek se uvidí, půjdu se podívat pár metrů od domova, oni tam totiž láz.kamna -LK, dělajílaughto jsem netušil, myslel jsem, že tam dělají jen kotle.Viz firma OPOP.Kdysi tam měli potíže s kvalitou dodávaných plechů, ale to byla taková doba, to je už nejspíš vyřešeno.

Ale taky myslím, že ty s el.příhřevem dělají jen taloši, zatím jsem nic jiného nenašel.Víc info podám tomu a odpovím taky později, snad o víkendu.

Jinak umístění by bylo právě v koupelně, na místě bývalého brutaru, místnost je to nejvhodnější, nejteplejší ze všech, jediná,která je čustě "vnitřní" a teplo se tam drží opravdu fest a dlouho, stačí maličko přitopit čímkoliv a po další dny je tam furt teplo.Nad koupelnou je vata, možná se nahradí konopným matrjošem.To včil neřeším, to není rozhodující a k věci, jen pro dokreslení situace.

Žádný welness se tam konat nebude, ani vana, jen stávající sprcháč, vodou se musí nahoře v kopích šetřit, hlavně v létě.Navíc sprcha nám vyhovuje maximálně a i prostorově nechceme "zabít" koupelnu vanou.Leda by tam fakt nakonec byli ty LK.Ale i tak je nejspíš vana absolutně zbytečná a nebudem řešit jen koupelnu... Bojler máme jen 50l! A větší nechceme, nám to opravdu maximálně vystačuje, nikdy nám nedošla teplá voda, při našem užívání ne.A když tak se holt počká, ale ještě se to nestalo.Musím se podívat, zda se ještě 50l dělají.Jen má nevýhodu, že na něm není žádná regulace teploty, to mě dost vadí.Ale zas nejspíš je to skrz to malé množství vody, chápete...

Plánujem rekonstrukci koupelny, tak proto řeším čím nahradit brutar a případně i bojler.Krbovky by tam být neměly, do stejného komína jsou vyvedeny kachláče, čili dvoje krbové kamna je už problém při revizi, aspoň myslím.Je to sice kravina, ale to raděj neřešme... Maličké krbovky, co jsem si vybral, jsou moc pěkné, ještě uvidím, pozvu známého kominíka, ale je mě jasné, že bych ty krbovky neustále jen škrtil, ten výkon je tam zbytečně obrovský.Přesto jsou krásné i jako doplněk a topit na minimum probém není, obzvláště v těchhle, kde se dá topit i uhelnými briketami-uhlím, přihodí se ze tři, čytři brikety a je po starostech.

Dokonce jsem uvažoval zrepasovat staré mariborky :-)co mám schované, ale ty by tak pěkné nebyly, v nové koupelně ne.

Jen mě napadlo zrušit zbytečný bojler nahradit to komplet LK.Ale museli by být jedině s možností el.ohřevu, topit jen skrz teplou vodu je pro nás totální nesmysl a nepraktické-když tedy není zima.

Chalupa je bývalý rodinný dům, zděný,stěny o šíři 60-80 cm, až na nepodstatné místo suchá, sto let stará stavba.

Omlouvám se že píšu totálně halabala, ale je to ve spěchu, děkuji za odpověď.

Připojit reakci

2.3.2018 18:18

Zdravím

Rádo se stalo, čili napřed si v klidu rozmyslíte jak to chcete, protože variant je několik.

1. Jen lázeňská kamna tlaková s el. dohřevem ano taloši, mám ta 80l čili vám to asi bude stačit

2. Lázeňská kamna bez el. ohřevu tlaková nebo do koupelny mohou být i netlaková, ovšem u těch netlakových pozor,  protože například známý si koupil netlaková ale nebyl s nimi spokojen ne kvůli kvalitě plechů apod. ale kvůli malému tlaku vody zejména na sprchu jim to prý nestačilo. Čili myslím že s tlakovými chybu neuděláte i když i s těmi netlakovými bývají lidé spokojeni tam záleží asi na tom, jak jsou kamna udělaná babička měla netlakové starší německá a spokojenost, ale tlaková v případě nouze lze opravdu postavit kdekoliv a vybírat z klasických baterií (je tam myslím jen omezení dle horké vody dle typu jistě ale vyberete ve specializ. obchodě jistě poradí.

3. Bod 2. tedy bez elektrického dohřevu + kombinace se stávajícím el. bojlerem i tak to lidé mají.

Co se týká obecně tak lázeňská kamna mají velmi dobrý tah, poraďte se tedy s kominíkem dnes je to tak, že jisté spotřebiče např. na přípravu TUV ale i kotle krby apod., oficiálně nelze zaústit do jednoho průduchu, dříve však bylo běžné že na jeden průduch šlo i několik 5 kw spotřebičů většinou kamen + lázeňská kamna nebo sporák kamna + lázeňská kamna, např. známý měl na jeden průduch na chatě dvoje 5 kw kamna petry + ještě lázeňská kamna a s kominíkem prý problém neměl ale zeptejte se. Pakli-že to dle kominíka nepůjde pak si k lázeňským kamnům zřídíte samostatný komín třeba izolovaný nerez (dražší ale nechcete-li stavět) protože jak jsem psal mají láz. kamna velmi dobrý tah a fungují spolehlivě i bez komínu někteří je mají jen "přez zeďˇ někde na dvoře neoficiálně k tomu vás nechci nabádat ale vím že to tak někteří u nás v dědině měli a mají.

Jinak tedy pokud by kamna nemusela mít el. dohřev pak jsou i tlaková nerezová kamna.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.116 (?)
8.7.2014 12:04

Potřebujete dost velký vykon. Protože to bude vytápěno narazově a máte velkou akumulaci. Velký vykon mají takzvaná trubková kamna. Například Bulerjan, Kora. Dále pokud chcete čistě na dřevo, tak jotuly f 602, uplandy 27, plamen trenk. Jsou to kamna takzvaně severského stylu. Topeniště maji nízké, uzké, ale hluboké, takže není problém aby odhořívaly pomalu od předu do zadu. Jsou to spíše kamna stáložárná, a nedají takový narazový vykon jako trubková kamna. Možná by jste spíše měl jít na dovre 300, ty už jsou na 100m2. Jsou to vše čistě litinová kamna, žádný šamot. Vydrží vám když se k nim budete chovat rozumně desítky let. Nepřetápějte je víc jak na cca 350°c. I jotuly f 3 by vám stačili.

Připojit reakci

8.7.2014 17:49

Dobrý den, děkuji za odpověď. Mám z toho trochu dilema každý totiž doporučuje něco jiného což je jasné, každý chváli to svoje. Nicméně kamna typu Bulerjan, Bruno atd mi přijdou jako dobrá alternativa když v nich hoří dřevo i uhlí, ale je tu jedno ale ty kamna budou v místnosti která má 33 m2 a nějakých necelých 90 m3 což mi přijde s kamny typu Bulerjan jako předimenzováné  - aby jsme se tam neupekli. I když budou otevřené dveře do dašího pokoje který by tím byl přirozeně vytápěn.Má cca 16 m2 a nějakých 45 m3. Proto jsem na vážkách a s využitím dalšího komína na druhé straně baráku bych vytápěl v případě potřeby a velkých mrazů druhou část chalupy.  Co se týka kamen typu Kora a třeba i Beskyd tak mi přijdou tak též pro zmiňované účely jako vhodné.  Kamna od firmy Jotul či Dovre jsou převážně určené na spalování dřeva i když si myslím, že na noc tam někdo dáva i uhlí či briketu a je to v pohodě. Samozřejmě cena je taky jinde ale to by se dalo zvážit za nabízenou kvalitu a dlouhou výdrž těchto kamen.

Připojit reakci

8.7.2014 18:15

Samozřejmě že každý doporučuje něco jiného, každý má jinou situaci, topí narázově nebo stáložárně. Topí uhlím nebo jenom dřevem. Je tam taky osobní vkus - kamna jsou nábytek. Já bych si třeba ty trubkové kamna nedal. Ale mají svá pozitiva.

Já mám malou akumulaci (dřevodomek) a proto mě spíše vyhovují ty sálavé kamna(mám upland 27).A dřeva mám co si pokácím. Nemám problém aby v nich hořelo až do rána s tvrdým dřevem.S uhlím mám špatné zkušenosti, takže o něm ani nepřemýšlím. Ale pokud tam budete jezdit jen na víkendy opravdu by byly dobré ty trubkové kamna, protože máte ohromné množství akumulace a potřebujete nahřát rychle ty zdi.Pokud chcete mít na druhé straně domu další kamna, tak se podívejte třeba na kamna thorma filex. Ty mají šachtičku jak petry (možnost uhlí), ale jsou nižší a širší a dají se tam případně dát polínka dřeva 30cm + plotna

Připojit reakci

8.7.2014 18:24

Ještě dodám že do trubkových kamen bych asi nedoporučoval uhlí. Nemají šamot a propálily by jste je. Takhle dopadla paní co jsem od ní kupoval ty uplandy. Stejná chalupa co máte asi vy a vytápěla je těmi bulerjany(topila dřevem) Ty po pár letech propálila (asi je brala dost pod krkem), tak si pořídila ty uplandy 27. A ty na to nestačily.Ony mají sálavá kamna podstatně menší plochu předání a tak když je berete pod natvrdo jde hodně tepla do komína. Tam měla mít něco většího, ale asi se spoléhala na udaje o nominálním vykonu. 

Připojit reakci

8.7.2014 18:33

Díval jsem se na kamna Jotul. Vzhled je ok provedení taky to samé asi co i u Dovre nebo Nordicy litiny. Ale obávám se jedné věci a to že nahoře u stropu bude vedro a dole chladněji nemluvě o slabém proudění vzduchu do další místnosti. Jsou to sálává kamna a i když jsem si četl příspěvky či zkušenosti lidí o těchto kamnech tak spokojenost ano ale relativní spíše do jedné velké místnosti a nebo stálo obývaného objektu či použít stropní ventilátor. a to se mi už moc nelíbí. Co kamna Bruno konkrétně typ technik ten se mi líbí i z toho důvodu že není potřeba vybírat často popel a jsou to kamna i akumulační ale nevím nevím jestli to opravdu není moc 300 m3 dokážou vytopit. Nechci nic komplikovaného jedná se o kamna na chalupu kterou po příjezdu bude potřeba rychle vytopit. Topit budu hlavně dřevem, uhlí jen doplněk v případě tuchých mrazů a nocí. Je je to chalupa a tam si myslím patří topit dřevem.Pokud kamna zvládnou i uhlí tak je to jen plus. Psal jste, že máte špatné zkušenosti s uhlím. V čem byl problém? A co se týče kamen tak co domácí výrobci / Haas + Sohn tam jsou hodně používané kamna Grand Max / a nebo firma ABX.

Připojit reakci

8.7.2014 18:49

U uhlí prostě občas zakouřilo a musel jsem ho kupovat.Měl jsem petry. A byl z toho takový čuch (mour), u dřeva mě to připadá čistší. Asi jsem měl mizerný komín. Mám už čtvrtý kamna a ty uplandy jsou naprosto bezproblémová. Při přikládání nic. Mužu mít klidně otevřená dvířka a dívat se na ohen. U nich se akorát hlídá těsnost šnury na dvířkách, kvuli dobré regulaci. Žádný popelník co musíte každý den vybírat. Není problém vybírat popel po cca 14dnech (kybl popela).Doporučuje se tam nechávat 3-5cm popela).

Jestli se vám líbí něco od abx, HaS tak se podívejte na bazoš. Dost tam prodávají kamna co jsou levné. Po pár letech mají jen popraskané šamoty, zničený rošt, prasklé sklo atd :-) Jsou to vše spotřební věci na co vám nikdo nedá záruku

Připojit reakci

8.7.2014 19:06

U toho hnědého uhlí je to tak, prohořívání ze spod= kouřivost, obslužnost, špatně regulovatelný výkon.

Odhořívání shora= bez kouře, bez smradu, bez obsluhy po dobu 10-20 hodin dle typu kamen objemu šachty množství uhlí kamna hřejí sama, komín se nezanáší dobře regulovatelný výkon.

Odhořívací kamna na uhlí mají tu výhodu, že umí do zdí "nacpat tvrdé teplo", nemusí jít o kamna trubková.

Vzhledem k tomu že máte chalupu a budete kupovat 2 kamna, možná by bylo dobré koupit si jedny uhláky se šachtou (levná některá mají i sklo) a ta druhá kamna si koupíte na to dřevo jak doporučuje p. j.d. Proč?

Když přijedete na chatu a bude vymrzlá pak naplníte uhelná kamna po okraj uhlím,(hn. uhlí ořech 1) zapálíte necháte rozhořet cca do hodiny seřídíte a kamna Vám postupně sama svým dlouhým bezobslužným výkonem za několik hodin co by jste musel jinak topit velmi intenzivně "nastartují" základní tepelnou pohodu. Ta druhá na dřevo tomu pomohou a druhý den už spíše užijete ta kamna na dřevo s tím, že v těch uhelných jen "popotáhnete dřevem", nebo budou-li tuhé mrazy ještě jednou naplníte. I tak lze smiley

Berte to jako možný typ.smiley  Navíc tedy koupíte-li si kamna na dřevo, budou pochopitelně dražší takže za ta jedna (uhláky) ušetříte a máte jakousi "jistotu" pro případ, že by třeba za ten krátký pobyt ze začátku ta kamna na dřevo, např. při tuhých mrazech, nestíhala. (abyste je nemusel zbytečně trápit na vysoký výkon).

Připojit reakci

8.7.2014 19:12

No a pak uvidíte jak budete spokojen smiley  Nebudete-li s kamny na uhlí spokojen pak je snadno "střelíte", protože nejsou tak drahá a můžete si pořídit např. další kamna na dřevo, protože už budete vědět "co umí" nebo zase "neumí", a lépe zhodnotíte, zda-li se Vám oplatí investovat ještě do jedněch na dřevo nebo si raději ponecháte ty uhláky. smiley

Připojit reakci

8.7.2014 18:38

Tak samozřejmě chápu, že máte dilema, která kamna vybrat.  Pokud tedy váháte "jaká kamna" zkuste na to jít "odzadu". Zkuste si položit otázku "čím budu převážně topit". Jestli dřevem pak něco "takového" co doporučuje pán přede mnou, zkrátka aby to dřevo po naložení dlouhou dobu samo odhořívalo a nemusel jste co chvíli přikládat. Pokud chcete spíše uhelná paliva a dřevo jen doplňkově, pak mohu doporučit typy kamen o nichž jsem mluvil výše. Rozhodnutí je na Vás. Pozor ale na to, že "plochá ohniště" a ohniště "horizontální" s malou hloubkou, nejsou vhodná zejména na uhlí! U hn. uhelných briket problém není, ty při přikládání nekouří, uhlí ale potřebuje aby kamna měla alespoň nějakou hloubku ohniště. Rozhodně nechci nic vnucovat. Líbí-li se Vám např. Jotuly nebo Dovre, proč ne? (zkušenosti nemám nemohu tedy porovnávat) Ale myslím že je zásadní určit si palivo. smiley

Já mohu posloužit pouze svými zkušenostmi s kamny na uhlí brikety a doplňkově dřevo, to Vás ale ve volbě neomezujesmiley

Připojit reakci

8.7.2014 20:19

Na to uhlí a doplňkově dřevo by Vám mohla vyhovovat kamna Wamsler KAMINO 8. Vyrábí se v různých provedeních, se sklem, bez skla, s horním obloukem (konvekční) s keramickým obkladem, jde v podstatě o jedna a táž kamna "v různém kabátu". Mají velká dvířka takže lze topit i poleny. Mají i šachtu, kterou lze zaplnit hn. uhlím ořech 1 a zapálit nahoře. (odhořívání shora) V případě uhelných briket lze klasicky přikládat a kamna "restartovat" i druhý den. Jediné co bych osobně těmto kamnům vytkl, je že nemají vnější roštové táhlo, což je dobré zejména při topení hn. uh. briketami (čistota v domácnosti) Po záruce by šlo táhýlko "dodělat". Samozřejmě čistě na uhlí jsou i jiná, funkčně možná lepší kamna ovšem většinou "nemají sklo". Pokud by jste chtěl kamna na uhlí spíše jen na těch 90 kubíků, pak spíš bych doporučil Calor A 5kw, tento model se ale již přestal vyrábět, možné sehnat v doprodejích. Přední strana kamen kamino 8 je z litiny vč. dvířek a plotny, boky a zadek plech buď smaltovaný (nedrží se na nich nečistoty,) nebo lakovaný žár. barvou. Vnitřek šamot. Je to takový myslím dobrý "kompromis" mezi kamny jen na dřevo a kamny uhelnými a ačkoliv se udává výkon 8kw, stáložárností budou někde mezi 5-8 kw kamny "spíše" uhelnými.  Opět to berte jen jako možný "typ". Třebas si koupíte dvoje kamna jen na dřevo smiley.  Pokud by nešlo o "design" ale jen výkon funkčnost praktičnost, a spíše jen to uhlí než dřevo, pak bych doporučil spíše kamna Marburg 7 kw, bohužel bez skla, mají ale roštové táhlo atd.(na to tvrdé teplo)   Nemusíte kupovat ale ať víte co je na trhu smiley , čistě nezávazně. smiley Petr M.

Připojit reakci

9.7.2014 9:26

Děkuji za reakce a informace. Pro upřesnění chci doplnit že v kamnech budu topit v 95 % dřevem a hnědouhelné brikety či černé budu používat jen občas a to v minimální míře na noc. Na chalupu patří dle mého dřevo a sním topit. Tak co se týka kamen rozhodně nechci kupovat nějaká kamna v bazaru a nebo použitá. Kamna budou nová se zárukou atd... Rozhoduji se mezi Jotulem F3 TD nebo F8 TD ohledně CB spalování F3 CB - efekt na chalupě v poměřu ceny za tento typ   kamen mi přijde zbytečný a drahý.  Kamna Dovre 310 s prosklením a pak kamna Bruno technik 1 což jsou kamna teplovzdušná s akumulací podobná Buljeranum. Dále již zmiňovaná kamna Kora Vlna a kamna Beskydy 3 nebo 4. To je můj výběr do hlavní místnosti. Do malé místnosti se mi líbí něco malého s max výkonem 5 kw a tam by možná pak ty kamna Carol byli vhodné nebo něco od výrobce Thorma. Co by jste doporučili Jotul, Dovre, Kora, Beskydy nebo Bruno technik? Hlavní rozdíl je v systému vytápění. Co tedy na chalupu zvolit? Předem děkuji za rady všech.

Připojit reakci

9.7.2014 16:37

Ještě mám dotaz ohledně kamen na uhlí. Lze v nich topit dřevem a nebo jsou primárně určeny na topení uhlím?  Na trhu je poměrně slušný výběr od různých výrobců a je pravda že ta cena je více než příjemná. V minulosti se prostory vytápěli těmito kamny / šachtové / a všichni byli spokojeni a v teple :-)  když je ta šachta pomeřně hluboká zřejmě na Vámi popisovaný způsob topení / odhořívaní od shora dolů / tak by se tam tedy vešlo i pořádné poleno cca 40 možná 50 cm například do těch kamen Carol nebo Kamino nebo i od výrobce Thorma / mimochodem mají opravdu velikou nabídku šachtových kamen Bozen, Milano, Kerpen atd /. Z pohledu velikosti místností by to byla tedy možnost jak koupit poměrně výkonná a léty prověřená kamna za více než slušnou cenu. Ale ptám se je možné v nich topit pouze dřevem a uhlí jen na noc nebo při velkých mrazech? A potom důležitý údaj jak často bych musel přikládat když bych topil jen a pouze dřevem? Celkově budu vytápět cca 90 m2 - 250 m3  - na to budu mít 2 x kamna a ješte jedny v koupelně (lázeňská i když tam je účel hlavně otopit vodu ale přece jen myslím že i tím budu trochu temperovat vzduch v koupelně /  všem děkuji za radu.

Připojit reakci

9.7.2014 18:46

Kamna na uhlí umí všechna paliva - dřevo, hnědé i černé uhlí, koks, uhelné i dřevěné brikety.

Proč uvádím, že je nejlepší užít je na uhlí a ne na dřevo?

Protože s uhlím získáte opravdový komfort co se obsluhy a kouřivosti týká tzn. Obsluha znamená 1x denně naložit hnědé uhlí ořech 1 a zapálit nahoře a 1x denně vynést popel to je vše. Kouřivost je po krátkém a nevýrazném zakouření cca do 15 až 30 minut malá později    nulová nebo těžko okem znatelná a to až do konce výkonu kamen.

Proč tedy lidé na uhlí nadávají že kouří smrdí,? Protože jím topí v nevhodných kamnech, nevhodným způsobem, je to tristní ale mnoho lidí dodnes neví jak krásně se dá topit v kamnech se šachtou na uhlí a topí nevhodně např. 10,20 let nebo celý život.

Proč lidé topí uhlím nevhodně? Protože dnes výrobci píší tak diletantské návody, že jsou prakticky k ničemu.

Uvedu příklad

Jedna paní topila léta v petrách:  saz e kouř bordel smrad a pak vyzkoušela kamna naložit a pak zapálit odhořívání shora a byla naprosto nadšená= bez kouře, bez smradu, bez přikládání.

Kamna s nižšími šachtami- thorma merano, milano, bozen, filex atd., na uhlí užít lze, ale chcete-li maximálně využít to co uhelná kamna umí pak je lepší volit kamna s vyšší šachtou. A tady nastává problém většina modelů nemá sklo, k vyjímkám patří kamino 8 nostalgia a varianty 8kw a calor a 5kw, kalory vlastním nasypu do nich násypným uhlákem (cca 1-1,5 uhláku) uhlí hn. Ořech jedna nechám rozhořet seřídím na požadovaný výkon většinou na min a pak se již nestarám. Na minimální výkon kamna od zapálení do vyhasnutí pracují až neuvěřitelných 20 hodin pak schladnou a cyklus se může zopakovat. Jsou to obyčejná levná plechová kamínka (spotřební věc) ale opravdu umí. Vezměte si že přijdu večer z práce a ted bych měl topit přikládat sad

Místo toho vynesu popel naložím rozhořím seřídím a jdu spátsmiley A kamínka pracují a pracují, mám je moc rádsmiley Kerpenky zrovna tak ale mají menší šachtu a jsou rychlejší dají vyšší výkon ale hřejí jen 10-12 hodin. No a ty marburgy 7kw žel bez skla jsou vlastně dvojité petry umíte si představit ten výkon a také dlouhý stáložár.

Velké předsudky panují také v "čistotě v domácnosti", lidé si myslí že mám doma bordel a špínu z uhlí, omyl smiley ke vsypu uhlí užívám totiž násypný hranatý uhlák ten zanoříte až do kamen a vsypete, drobný prach odsaje komín, případně ještě při vytažení můžete přikrýt papírem je to jen 1 denně. A výsledek? Kamna mám přímo cca 2-3m od postele v pokoji kde mám koberce přezouvám se a prach takřka neutírám, vyjma z peřin.

Výhodou uhlí je skladnost, 4 plechové sudy = 4-5 q uhlí hnědé ořech 1. Naskladnit uhlí je jednou za rok na půl dne beru 30q k trvalému vytápění. Na dřevo je dobré mít prostor a také mít ho suché!!! (dva roky)

Pokud kupujete jotul nebo něco na dřevo, pak už budete kupovat jen ta 5kw kamna, jestli ale chcete jen dřevo a brikety pak volte od thormy s těmi nižšími šachtami= filex, milano, merano, verona atd. Atd. Ty calorky jsou super ale!! Chce to hnědé uhlí, s briketami a dřevem nevyužijete plně jejich možnosti, navíc šachta je úzká takže jak říkal pán lepší na polena jsou třeba ty filexky.

Jinak kdyby jste chtěl 8kw tak za mě asi ty Kamino nostalgia, na větší polena a trochu "slušnější" šachta na to uhlí., Jinak Wamslery kamina i calory nemají roštová táhla lze ale dodělat po záruce,. Já si dodělal. Takže nehaním kamna na dřevo, vůbec ne, ale na uhláky nedám dopustit, jejich teplo a pohodová obsluha jsou nakažlivé smiley Jak si člověk zvykne na to uhlí už se mu nechce přikládat, přešel jsem z briket na uhlí.

Ještě pozor na to, že i když má někdo kamna se šachtou na uhlí každým palivem se topí jinak!

1 uhlí hnědé odhořívání shora

2 uhlí černé odh. shora s pomocným ložiskem

3 hn. uh. brikety přikládáním za určitých okolností prohoříváním ze spod

možnost restartu.

4 dřevo přikládáním

5 koks prohoříváním ze spod (koks2) non- stop provoz

6 dřevěné uhlí prohoříváním ze spod non-stop provoz

Připojit reakci

9.7.2014 19:11

Ještě jedna věc k tomu výběru kamen. U levných kamen na hn. uh. brikety a dřevo je dobré aby kamna měla otočný rošt s táhlem, u briket je to otázka restartu kamen! Thorma to splňuje, u kamen od Wamsleru bych zavřel oko jsou to kamna dobrá úsporná a táhlo lze dodělat.smileywink

Ještě kamna Wamsler OF 604 KAMINO 6 Klasik by Vám mohla vyhovovat na dřevo a hn. uh. brikety.

Jsou se sklem, bez skla s obloukem bez, s kachlemi atd. atd., s horním i zadním vývodem (prakticky je to jedno)

ty si vybral na moje doporučení jeden pán na chalupu a "prý" je spokojen. Výrobce udává brikety dřevo a uhlí ale na to uhlí s "plošším ohništěm", raději zapomeňte.smiley

Vzpomínám na jednoho známého koupil si ABX za 25 tisíc a časem ho štvalo, že mu chládnou chtěl topit uhlím. Varoval jsem ho, že v kamnech s nulovou hloubkou ohniště uhlím nezatopí. Respektive zatopí ale nemá to žádný užitek jen kouř, zanesené sklo (u šachťáků se s uhlím nezanese)

Zkusil a upustil od toho, zkusil i hn. uh. brikety a též se moc nechytl, důvodem je také to že kamna neměla otočný rošt (brikety). Takže toto je dobré si uvědomit. To že výrobce uvede že kamna umí i uhlí a brikety neznamená vždy že to bude efektivní jako v "uhlákách". Lidi si často koupí taková kamna "plochá" která mají dovoleno i uhlí tak to zkusí a výsledek bída, z toho vyvodí uhlí je na nic a jsou rozčarovaní což plně chápu dají-li za kamna dvacet a víc tisíc.

Připojit reakci

9.7.2014 19:25

Takže ano, dřevem lze v uhlácích topit ale se dřevem nedosáhnete takových výsledků jako "v kamnech speciálně na dřevo určených". Kamna odvozená od kamen uhelných mají raději "jiný benzín" když jim dáte palivo na které jsou určeny pak jsou super. To máte jako s auty jede to i na horší palivo ale jak? Když dáte doporučené výrobcem získáte to nejlepší co dané auto může dát. TAdy je to stejné smiley

P.S. Uhelné brikety a uhlí nikomu nevnucuji ale zase lidé se toho zbytečně bojí z devadesáti procent jde o předsudky.

Připojit reakci

9.7.2014 19:32

Zase jsem zapomněl, s těmi kamny na uhelná paliva se dřevem přikládá častěji žel bohu, Wamslery jsou tedy úspornější, přikládá se v delších intervalech ale stejně, není to jako u kamen na dřevo a pomalé hoření určených že přiložíte dvakrát třikrát za den nebo jak to mají. U těch kamen na uhelná paliva dobu přikládání prodloužíte hn. uh. briketami, pokud je tedy chcete na to dřevo, ale čistě na dřevo bych je nevolil, chtějí "nakrmit briketami a uhlím" pak slouží do roztrhání těla, a zmrznout vás nenechají.smiley

Připojit reakci

9.7.2014 19:52

Pam Petr.M to napsal vystižně :-).Já bych jen dodal, že odhořívání shora je spíše pomalejší náběh topení (trvale obydlený dum).Já spíše topím víkendově (vymrzlá chalupa) a proto potřebuji vykon. Jak jsem psal měl jsem Petry a dřevo jsem musel řezat na malé čudle(cca 20cm). Nepřál bych to ani nejhoršímu nepříteli :-). Proto jsem spokojen s těmi uplandy (45cm polena)  Další problém byl že kamna nebyly vzduchotěsná a proto mě to zakuřovalo.Neměli ani v horních dvířkách sekundární vzduch, takže ani odhořívání by nešlo. Takže kamna šli z domu. Dal jsem je sousedovi a ten vymlátil shora deflektor a dává tam delší špalky když oddělává plotýnku.

Jinak co se týče těch litináku. Tak rozhodně jotul F 3TD. F 8 už jsou pro vás nevhodné- velké. Pro vás jsou lepší dvoje kamna a ty dají větší vykon.Vytipoval jste si spíše klasická kamna(široká a mělká) a ty hoří naráz. Jak jsem psal ty dovre 300 umí pomalu odpředu dozadu odhoříváním a proto mají větší možnost vykonu. Dovre 310GX jsou principielně stejná jako jotuly F 3(deflektor mají podél), ale mají možnost bočních dvířek což je u takto velkých předních dveří vyhoda. No a popelník. Jak psal Petr.M že kamna na uhlí mají mít rošt s třepačkou, tak tady je spíše možnost přiložení pár briket na noc.Jak se píše uhlí potřebuje rošt u dřeva spíše doporučuji bezroštové topeniště pro stáložár.

No a nejlepší by bala trubková kamna, ale ty mě přijdou spíše tak do dílny. Kamna jsou přeci jenom nábytek. Pokud si vyberete sálavá, je dobré je šoupnut do rohu a tam udělat pěknou obezdívku z kamene, cihel atd. Kamna je pak pěkně nahřejí a sálá to hodiny teplo. Inspirací je na Youtube dost. Taky bych možná doporučil ten větráček na kamna.Rozežene to teplo podobně jak teplovzdušná a ještě podle otáček poznáte jak topíte.

Video

Rozhodně bych kamna nepřetápěl na 400°c. Maximum co doporučím je těch 350°. To lze dlouhodobě provozovat.

Připojit reakci

9.7.2014 20:02

Ještě dodám že jsem vám navrhoval ty thorma Filex. Mají taky šachtičku cca 30cm-40cm vysokou a jsou široké na 30 polena. Jenom nevím jestli mají třepačku. Ale vcelku mě zaujalo rozumná velikost topeniště na 5kw kamínka. Díky tomu že nemají prakticky deflektor(mají takový litinový cosi) se dá topeniště velice dobře využít

Připojit reakci

9.7.2014 20:28

smileyMají třepačku. Ty Filexy jsou také dobrá kamínka na všechna paliva, spíše bych je užil na hn. uh. brikety dřevo, jsou i s termostatem Filex Jr ovšem bez skla.

Připojit reakci

9.7.2014 20:24

Ano, a když se to pěkně kolem kamen udělá třebas obloží a u kamen je čisto a uklizeno, pak každá kamna jsou "ozdobou interiéru" ať již jde o klasické severské litináky (mimochodem litina a chalupa jde dle mně k sobě) jak píše pan Jenda D. nebo kterákoliv jiná kamna.smiley

Připojit reakci

10.7.2014 12:04

Děkuji za inspirativní rady a náměty. Rozhodování ale snadné není :-) Líbí se mi litina tam se jenom obávám distrubici tepla ale když jsem přečítal i jiné příspěvky na téma kamen na chalupu tak lidi litinové kamna zejména Jotul nebo Dovre v menší míře i od La Nordici používájí a spokojenost. Ty F3 TD se mi líbí jsou to klasická kamna bez žádných extra vymožeností jako je CB spalování a samozřejmě i cena je pak jinde, ale o to v podstatě jde co nejmíň komplikované řešení.  Neodsuzuji v žádném případě kamna na uhlí dokonce se mi některé modely líbí a když si sečtu cenu když někdo musí dřevo kupovat tak metrák tvrdého je klidně i za 1000 kč a víc tak to hnědé uhlí ořech 1 je zlaté za tu cenu a výhřevnost. Babička topila ve starých petrách a sporáku uhlím a dřevem a bylo to v pohodě vždy měla čisto a žáden problém. Někdo má na chalupě i kamna s výměníkem a stačí mu tak jeden komín a v pohodě. Ale - já preferuji nezávislost na elektřině protože co s vodou v topení v zimě dále v případě výpadku proudu problém s kamny a s celou soustavou ano vm dá se to řešit ale už je to dalších x komplikací. Proto raději dva komíny a dvoje kamna jednoduchá na obslužnost. Jedna část má 130 kubíku a druhá 100 kubíku vytápěného prostoru. Zdi jsou kámen cihla bez zateplení okna nová střecha zaizolována. Zimy jsou zde mírné nejedná se o hory. V podstatě by mě stačila i dvoje kamna Carol A nebo něco od Thormy třeba jako je Bozen nebo Milano. Tak též kamna Kamino 8 a v menší místnosti ty Caroly nebo Bozen. Když jsem se díval na Bozen od Thormy tak v recenzich jsou hodnocene super. Líbí se mi kamna s prosklením. Jotul F 3 TD taky super řekl bych že kvalita hodně vysoká a jak jste psal hodí se do chalupy v pohodě. Je to jen o tom pro jaký typ paliva se rozhodnout a v závislosti na tom pak vybrat. Abych neopemenul kamna trubková já našel ty od firmy euro teplo jmenují se Bruno a jsou i akumulační mají v sobě žárobeton což by mohlo držet teplo podobně dlouho jako litina pak když se naakumulují. Nikdy jsem si nemyslel že mě kamna budou takto zajímat ale opravdu mě to baví číst si o nich která jak fungují a kdo je jak spokojenej kolik kdo protopí atd. Tak je to podle mě důležité pokud s tím člověk má fungovat několik let a na tom výběru opravdu záleží.

Připojit reakci

10.7.2014 14:14

Plně souhlasím, "jednoduché systémy" mají svá nesporná pozitiva, není to jen o tom, že kamna jsou levnější než kotel. Dva komíny dvoje kamna jdou-li proti sobě pak zajistí dobrou cirkulaci vzduchu i bez ventilátoru, pochopitelně dáte-li ventilátorek proč ne? (bonus na víc) Já dvěma kamny vytápím trvale obydlený domek a spokojenost, také jsem vymýšlel "složitá a drahá řešení" a z nouze začal topit v kamnech. Kámen který stavitelé zavrhli stal se kamenem úhelným v mém případě uhelným :-), již jsem u kamen zůstal a rozhodně za radiátor bych je neměnil, kamna jsou kamna. Výhodou je, že časem můžete např. za pár let i kamna vyměnit za jiná zjistíte-li, že Vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovují, to je další výhoda oproti krbu, krbové vložce, jak to jednou zazdíte je pracné to měnit, s kamny můžete +,-, manipulovat dle nábytku a dispozice prostoru jen drobnou úpravou kouřovodu tzn. šoupnete je víc ke zdi, nebo naopak atd. atd. :-)

K té konvekci a radiaci, já kupříkladu užívám kamna sálavá jinak řečeno radiační, dříve šlo o nejčastější provedení kamen, kamna konvekční mají ještě jeden plášť a mezi nimi ze spod nahoru přirozeně proudí vzduch. Říká se že konvekční kamna lépe vytopí větší prostor, je to logické, nicméně mám zkušenost, že sálavá kamna běžně vytopí více jak jednu místnost také naprosto bez problému. Výhodou radiace sálání zase je, že se teplo šíří rovnoměrněji všemi směry a v případě prochladlé chalupy bude stejně nutné ze začátku "nacpat teplo do zdí", což prakticky znamená, že žádný tepelný zdroj hned po příjezdu chalupu ihned nevytopí. To je výhoda a nevýhoda zdiva= jeho akumulační schopnost, když topíte je to výhoda, když netopíte zdi naakumulují chlad zvenku.    (   Kamna trubková jistě rychleji vyhřejí vzduch, zdi se ale budou nahřívat také pomaleji)

K výběru, není to lehké :-),

Já bych tedy asi jen zopakoval co jsem již psal, možná by nebylo špatné vedle dražších "speciálek" na dřevo, pořídit i kamna levnější s možností topit vedle dřeva i hn. uh. briketami či uhlím. Mimochodem uh. brikety se dají koupit i balené a uhlí rovněž přímo v papírovém pytli, cena u briket je tedy vyšší než z uhelných skladů (cca o 100 Kč na q jak kde +,-)  u toho baleného uhlí ceny nevím neb jsou většinou na netu uvedeny bez DPH a daně z tuhých paliv, je to ale čistější a mělo by to být "odprašněno", jak jste tedy zmiňoval na tuhé mrazy pro strýčka příhodu, zase ale na chatku na zimu myslím postačí např. ze 5q, záleží jak tam budete. Záleží jak je pro Vás dostupné to dřevo :-). 

K těm kamnům, ta od Thormy Bozen, Milano i Merano mají stejná topeniště jsou odvozeny od Kerpen 2u4p, jsou to kamínka nenáročná na tah, dávají "rychlé teplo", pokud v nich zatopíte uh. briketami a dřevem, spíše než na dřevo by sloužili lépe na uhelné brikety,  proto Vám i p. Jenda D.  doporučil raději ty Filexky mají dvířka spíše "do šířky". Jinak všechna tato kamna mají otoč. rošt s táhlem ("třepačka") pro bezprašné zbavení popele a "restart" v případě hn. uhelných briket.  Kamna Milano 2 mají druhý plášť a můžete zvolit jestli budou konvekční ´= otevřená plotna nebo radiační =zavřený dekl plotny, Verona jako Milano bez deklu plotny tedy konvekční, Meran, merano jen konvekční, Bozen jsou radiační (sálavá) Filex H jsou radiační, Filex Jr bez skla a s termostatem na hn. uhelné brikety jsou konvekční.

Kamna Calor umí také vš. paliva ale ty doporučuji zejména na hnědé uhlí ořech 1, jsou to výborná odhořívací kamna. Jinak platí to co u Kamin, jsou úspornější na spotřebu paliva, umí hřát méně a déle, jsou náročnější na tah než kamna od Thormy. Dírku v dolní vzduchové růžici je nutné zaslepit např. kamnářským tmelem pro jemnou regulaci hoření jde o "inovaci výrobce", z mého pohledu nevhodnou. Nevýhoda nemají rošt. táhlo, lze dodělat po záruce. Na dřevo pro rychlejší rozhoření jsou lepší Calor T a S, ovšem jsou bez skla, jinak platí co u Calor A.smiley

Kamna Kamino 8 (v různých "kabátech") jsou 8kw, a jejich výhodou jsou "velká dvířka", což na polena je vedle uhlí a briket dobrá věc. Jsou úspornější na palivo, náročnější na tah komínu, "zpřevodovány spíše do pomala" tzn. hřejí méně a déle (mají větší deflektor žárolam jízek)       což je výhodnější zejména u uhelných paliv a i u dřeva jsou o něco úspornější, ekonomičtější.      (nejsou to ale "speciálky na dřevo") Nevýhoda nemají roštové táhlo,  lze ale dodělat po záruce.

Kamino 6 rovněž v různých kabátech jsou jako Kamino 8 ale "bez šachty", dvířka jsou větší takže rovněž pohodlně naložíte polena, také lze užít hn. uh. brikety.   K Jotulům a kamnům na dřevo viz. pan Jenda D

. smiley

Připojit reakci

10.7.2014 14:20

Ještě k těm lázeňským kamnům, na chalupu jsou lepší z elektrickým dohřevem ať již jde o jakýkoliv objem, kvůli možnému mrazu! Spirálku necháte temperovat na min. a nemusíte je vypouštět. Petr M.

Připojit reakci

10.7.2014 14:33

Ps: A pokud se rozhodnete i pro kamna na dřevo a uhlí, zajděte si někde do prodejny a můžete si je prohlédnout i v reálu, nenechte se zmást velikostí, tato kamna nebývají rozměrově "velká", uhelná paliva=více energie v menším objemu, naopak u kamen na dřevo neškodí jsou-li "větší".

Připojit reakci

10.7.2014 18:30

Děkuji za typy a rady. Z uvedených kamen se mi líbí ty od Thormy konkrétně se jedná o typ Milano II ty by byli v tom menším samostatném pokoji a do hlavní místnosti by se mi zamlouvali Thormy Bergamo. Je to vlastně typ Milano s nádstavbou. Pokud by se jednalo o trvalé bydlení což v budoucnu není vyloučené tak se doporučuje vybírat kamna menšího výkonu a provozovat je na plno. S uskladněním paliva není problém je zde k dispozici prostorná stodola kde předtím i uhlí a dřevo bylo. Nevadí mi ani práce či trochu nepořádku kolem s tím související jsou to přece tuhá paliva a s tím člověk předem počítá. Bydlení na venkově má svá kouzla :-) No každopádně když jsem si počítal výkony jednotlivých doporučovaných topidel tak na ty moje prostory by byli některé až moc si myslím. Optimum vidím těch 5 kw na hlavní pokoj jedná se o 30 m2 a přes dveře ohřívat ložnici cca 16 m2 tady by byli Thormy Bergamo. V zadním samostatním pokoji další kamna tady typ Thorma Milano II na vytápění cca 16 m2 a přes otevřené dveře by dotápěl menší halu kde je vstup do koupelny kde bych měl naistalovaná lázeňská kamna která mi přijdou jako báječná / nezávislost na energiích / ale když je potřeba tak elektřina může temperpovat proto bych volil 100 l v kombinaci tuhá paliva elektřina. No tím pádem by temperovali i celou koupelnu připomínám pro diskuzi že v objektu nebudu mít žádne radiátory a 2 x kamna jsou jediný a dle mého i dostačující zdroj topení. Ale chtěl bych v nich topit jak dřevem / hlavně /  tak i uhlím na noc či v případě velkých mrazů. Chtěl jsem se zeptat jak hlubokou mají šachtu tyto modely ono to bude stejné Milano i Bergamo ty mají jen nadstavbu ale topeniště je identické. Jedná se mi o hloubku protože si myslím že na výšku tam klidně v leze i špalek délky cca 40 cm.  A jaká by byla eventuélně spotřeba dřeva v kombinaci s hnědým ořechem 1 za rok na topnou sezonu? Co myslíte bylo by vhodné takto vytápět chalupu popřídě celoročně obývanou? A nebo mám zvolit Jotul F3 TD a nebo trubková kamna teplovzduch? Obávam se ale že ty teplovzdušná kamna co jsem se díval tak mají kolem 15 kw minumum je 10 a to na jednu 30 m2 místnost mi přijde hodně a pokud bych tam bydlel na stálo tak si myslím že topit v nich by byl problém a provozoval bych je neefektivně, stažené atd. Pokud bych se měl orientovat dle ceny paliv a kupoval jak dřevo tak uhlí v tomto případě co se týka ekonomiky je dřevo v podstatě o hodně dražší než uhlí ořech 1. Děkuji za rady a návody.

Připojit reakci

10.7.2014 18:35

Už jenom dodatek ještě k tomu výběru. Kamna od Thormy se mi líbí z těch šachtových nejvíc a rozhoduje i prosklení které tam rozhodně chci.  Dále je fajn jak uvádí výrobce mají tzv třepečku :-) což je důležité a dá se roštovat. Myslím jen že pokud bych topil na noc uhlím tak bych musel naložit max tam kde začína prosklení. Jak myslíte že dlouho tento typ Milano II či Bergamo můžou bez obsluhy fajrovat a to srovnání topím dřevem - jak dloho bez přikládání poběži, topím uhlím jako dlouhý čas je zde. Děkuji předem.

Připojit reakci

10.7.2014 20:34

Záleží co chcete, aby jste u krbovek nedopadl tak, že budete každou pulhodinku přikládat

Video

Připojit reakci

10.7.2014 21:17

Přesně to jsem teď také psal smiley Aby z topení nebyla "otročina"

Připojit reakci

Ferda Mravenec (468) - xxx.xxx.. (?)
11.7.2014 7:53

prosklení které tam rozhodně chci...s tím je problém v ložnici, protože, když topíte přes noc, tak vám tam kamna budou trvale svítit.

Připojit reakci

10.7.2014 21:16

Píšete, že máte vytápěný objem 230 kubíků. Takže 2x 5kw kamna by "teoreticky" stačila ALE!! Je-li domek nezateplený pak to dle mých zkušeností zřejmě stačit nebude. Vezměte si, že já vytápím jen 130 kubíků také nezatepleného domku s velkými úniky a vytápím to trvale dvěma kamny s opravdu solidními šachtami CALOR A a Kerpen 2u4p mám sice "nadstandartní teplotu" a minimální obsluhu čili komfort, ale tato kamna by zvládla daleko víc byl-li by objekt zateplen!!! A také nebydlím na horách.

Ćili pořídíte-li si dvoje kamna sice 5kw ale s polovičními šachtami, pak budete přez den intenzivně topit dřevem a na noc uhlí nebo brikety, ale je třeba uvážit že ve stáložárné fázi mají kamna výkon nižší tudíž je dobré aby objem šachty byl větší, ve vašem případě. Myslím, že byste se s těmito kamny celkem "napracoval" což není žádoucí.(na váš objem) CHcete-li si je přesto pořídit, pak doporučuji jen jedny, praktičtější jsou Milana 2, (dekl konvekce, sálání) A druhá kamna opravdu "pořádná" např. Marburg 7kw, mají velice prostornou šachtu jestli se nepletu cca 20 dm3 (decimetrů kubických) takže když se naloží a nechají odhořívat, mělo by to stačit, umí i dřevo, brikety táhlo akorát nemají sklo, jestli uvažujete o "trubkáčích" pak pokud Vám nevadí uhlí (a proč by mělo když se s ním správně zachází a topí ba naopak)  tak osobně bych koupil ty Marburgy, nemají ale sklo! Takže aspoň Kamino 8, přez den polena na noc brikety, nebo uhlí a odhořívat shora. (po záruce dodělat to rošt táhlo, lepší na brikety)

Jestli ale trváte na tom že chcete 2x 5kw kamna pak na to uhlí aspoň minimálně jedna s pořádnou šachtou aspoň Calor A, mají tedy sklo malé ale mají. Ale jak říkám ta jedna kamna bych si osobně pořídil 7-8kw.Aby Vám nebyla zima a nemusel jste kolem kamen "otročit" s přikládáním ono design není vždy vše.

Co se týká kamen na dřevo Jotul tak to neposoudím, ale zase na Váš prostor jestli koupíte "slabší na dřevo" pak druhá bych si koupil na to uhlí s obstojnou šachtou viz. výše a naopak v případě že to pokryjí ta nadřevo (silnější) pak bych si tedy "dovolil" ta jedna s malou šachtou např. Milano.

Ono u těch kamen je jedna věc, máte kamna např. Kamino 8 kw a kamna XY s úplně plochým ohništěm (teď nemluvím o "speciálkách na dřevo") také 8 kw, obě Vám dají 8kw, ale málokdo vám řekne že u těch XY budete přikládat jak mourovatý zatímco u těch druhých (kamino, marburg z 5kw calor kerpen atd.) zkrátka naložíte zapálíte seřídíte a pak se o kamna skoro celý den nemusíte starat. V tom to je! Abyste měl teplo ale zároveň si to u těch kamen tvrdě neodpracoval, jestli mi rozumíte, samozřejmě na chalupě to jde ale pokud pak chcete bydlet trvale tak bych to vzal v potaz.smiley

Co mi vadí je, že dnes většinou neumí skloubit funkčnost a estetiku. A dále pozor na jednu věc krbová kamna jsou určena jako doplňkové topení. (myslím ta klasik plochá ohniště ne speciálky na dřevo) Dneska se ale vše strká do jednoho pytle protože když někomu řeknete že to nejsou krbová kamna a ještě k tomu nemají sklo, pak je nikdo nekoupí!  A tak do toho pytle nahází i kamna na uhlí a dřevo atd. Já to chápu design je design, pochopitelně můžete koupit co uznáte za vhodné, ale abyste pak třebas nebyli rozčarovaní smiley

(Ještě poznámka s tím uhlím je to tak že odhořívá shora, spodním vzdušníkem nastavíte více nebo méně vzduchu = vyšší kratší nebo nižší delší výkon, za cca 3-4hodiny prohoří k roštu a pak dlouho dlouho žhnou a hřejí přičemž můžete výkon zvýšit spodním vzdušníkem nebo snížit čili méně vzduchu a prodloužit, v případě velkých nebo nezateplených prostorů je ale právě dobré aby kamna měla nějakou "kapacitu šachty". U briket klasicky přikládáte jako dřevem až již přikládat nechcete necháte je odhořet na žhavé a zavřete přívody vzduchu spodní vzdušník na min, druhý den hodíte ze 5 briket do popele krátce proroštujete dáte vzduch a jedete znovu. také zde je dobré mít nějakou hloubku šachty více briket větší výkon ve stáložárné fázi. Lze i koks ačkoliv není záručním palivem ten drobnější koks 2 kamna se roztopí dřevem hodí ze 3 lopatky koksu nechá řádně rozhořet nasype se celá šachta a pak se śpodním vzdušníkem nastaví jen tolik vzduchu aby to pomalu prohořívalo ze spod nahoru a nehaslo, občas se proroštuje dosype koks není tu pak fáze rozhořívání kamna jedou takřka non-stop, spodní vzdušník udržuje +,- nastavený výkon. to píšu jen aby jste měl představu jak to asi s těmi kamny na uhelná paliva je jak se "dá topit", nejlíp se mi ale osvědčily hn. uhlí a hn. uh. brikety)

Shrnuto podtrženo ta Milana a všechny verze jsou dobrá kamna a stáložárem by to od večera do rána mělo stačit ale mám obavy že pro Vás, vaše podmínky bude jejich výkon nedostatečný, je rozdíl pokud je mám na tři malé pokojíky ale na 230 kubíků nezatepleného domku nevím.

Jinak se klidně ptejte na cokoliv jestli budu vědět tak odpovím, žádný problém.smiley

Připojit reakci

10.7.2014 22:11

Ps: hodně záleží na tepelné ztrátě tu neznám, beru tu "horší možnost", třebas nemáte zas takové úniky kdo ví smiley berte prosím můj odhad s rezervou smiley

Připojit reakci

11.7.2014 11:08

Děkuji za rady a pomoc.  Tak do té menší samostatné místnosti 16m2 cca 45 m3 která  pak navazuje na halu, půjdou kamna Milano II.  U nich jsem přesvědčen a dle parametrů a i Vašich rad a informací, že tento typ bude více než dostatečný na danou plochu a objem. Myslím že to jsou kamna kvalitní. Popřípadě by tam mohli být ještě kamna Carol A kde jsem tak též přesvědčen o jejich účinnosti a kvalitě. Tato zadní místnost bude obývaná jen občasně a tak nikomu vadit světlo z ohně při spaní nebude.  V této části chalupy jde spíše o efekt temperace a tepelné pohody v celém objektu. Teplo tak bude všude rovnoměřně distribuované a při velkých mrazech nebo nárazové potřebě vytopení budou tyto kamna k dispozici.

Koupelna, která též navazuje na halu bude temperovaná lázeňskými kamny / typ tlakové, kombinováné - elektřina a tuhá paliva /

Zbývá tak vyřešit a zvolit vhodný typ topidla do hlavní místnosti, která má rozměr: 30m2 a cca 85m3 a na ní navazuje ložnice o velikosti 16m2 a cca 45m3 která bude vytápěná přes dvěře.  Což je tedy celkově cca 46 m2 a necelých 130m3.

Po zvážení všech informací mi přijdou kamna trubková spíše vhodná do objektu který potřebuje nárazově vytopit velký prostor. Jak jsem psal do budoucna není vyloučené přestěhování se a chalupu obývat trvale. A tady si myslím, že by nastal problém v topení, protože tato kamna jsou opravdu většinou s velikým výkonem a určena tak do velikých prostor.

Kamna litinová severského typu jsou do chalupy. Ale cenově jsou dražší a co je u nich problém tak to je distribuce tepla.Potřebuji vytápět i tu navazujíci ložnici. A ve většine příspěvku i zde nebo jinde na netu je právě toto u litinových kamen problém. Velké teplo nahoře u stropu dole chlad a bez pomoci třeba ventilátoru atd nemožnost distribuce do vzdálenějších míst či otop další místnosti. Jinak proti nim nemám vůbec nic krásně velké prosklení a bytelnost je z nich patrná na první pohled.

Je pravda v tom že na takto koncipovaný prostor a jeho velikost by asi kamna typu Milano II již nebyla dostatečná a je na místě se zamyslet nad výkonějším typem.  Vámi popisovaná kamna Wamsler Camino 8 by zrejmě byla dostačující a jejich výhodou je možnost spalovat jak dřevo tak uhlí černé hnědé atd což je určitý druh nezávislosti. Když jsem se na ně díval tak mi přijde že jejich šachta je opravdu prostorná ná pořádne naložení uhlím ale i dostatečná velikostně na přikládání větších polen.  Cena je akceptovatelná s přihlédnutím na výkon topidla a jeho provedení kvalita dizajn atd ok.  Snad jen dotaz mě napadá pokud budou tato kamna v objektu který je obydlen trvale / v budoucnosti chalupa /  nebude již tento jejich výkon přílíš velký? Nerad bych je pak škrtil a tím je v podstatě nevyužíval a omezoval tak jejich životnost nemluvě o zanášení komína atd. Vždy platila poučka raději menší na plný výkon než předdimenzovaná a tlumit je. Tak zda opravdu by nestačili i na tento prostor kamna typu Milano / Bergamo, Vigso s nádstavbou /.

Chci se ještě dotázat na velikost komínu. Oba budou mít 8 m na výšku klasické zděné s keramikou vevnitř a teď průměr zvolit 160 mm nebo bude stačit 120 mm.  Můžu do 160 mm komínu nasadit kamna, která mají výstup 120 mm viz Milana, Vigso, Bergamo??? Co to bude dělat s tahem atd bude potřeba komínová klapka na regulaci atd? A jak kamna napojit se zadu přímo na komín a nebo by jste raději doporučili kouřovod a ze zadu kamen nahoru přes jedno 45 st koleno kouřovod cca 50 cm až 1 metr a pak znova 45 st koleno do komína? Někdo říka že i tím se ohříva místnost a je to i lepší na tah. Nevím v tomto se nevyznám ale 100 lidí 100 názoru já budu rád za doporučení a pomoc.

Připojit reakci

11.7.2014 13:47

Dobrý den

Tak k těm Kaminům. Myslím, že by pro Vaši potřebu byla vhodná, výběr kamen v těchto cenových relacích je v případě uhlí dost omezen (design).

Estetiku splní, předek je litina, plotna litina, existují i s keramickým obkladem ale ztratíte plotnu a k "chalupě" litina bude dle mně ladit, mají navíc i to sklo, jsou dokonce i v provedení s horním vývodem a druhým plech. pláštěm jako konvekční ale zase ztratíte plotnu.

Toho přetápění bych se v případě trvalého bydlení nebál, zvláště pokud necháte otevřené dveře i do dalších prostorů. Topení uhlím je topení stáložárné a tedy kamna příjemně sálají ale už to není to "tvrdé teplo" jako ze začátku, kdy aktivně hoří plamenem. To uhlí v těchto kamnech funguje tak, že ze začátku vyprodukuje při hoření to "tvrdší teplo", které se naakumuluje i do zdí a zasáhne i vzdálenější prostory. Ve stáložárné fázi pak už jen kamna "dokrmují" tu akumulaci zdí a "kryjí" úniky, takže v místnostech se drží kupodivu "stabilní teplota" až téměř do dalšího naložení a zapálení, topíte-li tedy uhlím na odhořívání shora doporučuji hnědé ořech 1,.to černé spíše na mrazy jeho spalování si vyžaduje trochu "jiný přístup" ale je pravda že v případě např. tuhých mrazů vydají kamna téměř jednou tolik co do stáložáru i výkonu. Optimálnější a příjemnější i lépe regulovatelné je ale to uhlí hnědé.  Jinak můžete samozřejmě topit i jen dřevem anebo "kombinovaně", tzn. napřed šachtu naplníte hn. uhlím ořech 1 a nahoře rozděláte klasicky oheň ze dřeva, ale spodním vzdušníkem nastavíte jen tolik vzduchu aby hořelo dřevo (čili méně) a přikládáte aniž by se to uhlí pod dřevem i za nějakou tu hodinu vznítilo. Pak až již přikládat nechcete jednoduše přidáte spodním vzdušníkem více vzduchu a začne odhořívat to uhlí, ze začátku dáte vzduchu více po důkladném rozhoření stáhnete spodek jen tak aby to plynule odhořívalo a nehaslo. Pokud chcete topit uhlím hned, pak postupujete stejně akorát hned ze začátku dáte spodním vzd. více vzduchu aby uhlí zahořelo necháte dobře rozhořet a dál je to stejné. Pokud stápíte uhlí černé postup je stejný s tím, že se ale nasype na žhavé uhlíky nebo rozhořelé dřevo tak že zase zaplníte celou šachtu a ještě navíc zapálíte nahoře, pak na rozdíl od uhlí hnědého stáhnete spodní vzdušník na min. kamna budou hořet chvíli svítivě zlatobílým plamenem černé uhlí se odplyní a pak zbyde v kamnech "žhavá masa" a nyní je třeba vzduch zase přidat na rozdíl od hnědého aby černé neuhaslo chce více vzduchu no a kamna sálají a sálají přikládat nemusíte ale opravdu topí se jinak než s hnědým nevýhodou černého je že kdyby jste později výkon příliš stlumil (v té stáložárné fázi) pak by vám to uhaslo předčasně zatímco hnědé lze provozovat variabilněji i na nižší výkon aniž by mělo tendenci hasnout. Při odhořívání uhlí shora se zadní páčka kamen přestaví na HOLZ tedy dřevo nikoli Kohl uhlí a platí, že čím více dáte vzduchu spodním vzdušníkem tím větší ale kratší výkon kamna dají a naopak. Jen v případě požadavku na velice vysoký výkon by jste mohl přestavit na Kohl tedy uhlí s tím že nahoře jsou permanentně otevřené otvory které dodají méně vzduchu a spodním vzdušníkem dáte více vzduchu kamna naberou za nějakou hodinku VELMI vysoký výkon za okénkem se rozpoutá žár, efektivnější je ale topit na výkon "méně ale déle", při rozhořívání ale kamna rozjeďte chvíli na max výkon pokaždé aby to pak dobře odhořívalo a nezapomente spodní vzdušník pak přivřít!!! Pokud jsou kamna plná uhlí a zapomněl byste na to mohlo by dojít k přetopení kamen, i když uhláky něco snesou není to dobré smileyKdyby jste měl s topením nějaké potíže klidně se na mně obratte, na druhou stranu se nemusíte bát není to těžké smiley

Ta Kamina 8 nostalgia (sklo) mají objem šachty jako kamna CALOR A tedy cca +,- 17dm3. Rozdíl je ale v tom že u Calorů je šachta orientována na výšku = dávají nižší výkon, u Kamin je orientována na šířku ´=dají větší okamžitý výkon, navíc tedy dáte i delší polena, mají větší přikl. otvor, takže na tu chalupu bych to viděl na ty Kamina spíše než na ty Calory (do toho většího prostoru)

A ještě poznámka i když přijedete na chalupu nespěchejte na kamna! Kamna od Wamsleru jsou zpřevodovány spíše do pomala, když to vemu na to dřevo, naložíte na rošt noviny podpalovač trochu suchého dřeva podpálíte necháte rozhořet zadní páčka Holz dřevo, pak dáte jen tolik vzduchu sp. vzdušníkem aby kamna plynule hořela ale nehasla a postupně po malých dávkách přikládáte´=úspornost. Chcete-li výkon rychleji pak ze začátku je lepší to uhlí a druhý den nebo později např. popotahovat tím dřevem. Proto kamina lze dobře provozovat i na to trvalé vytápění snad ještě efektivněji, a nemají zase tak velkou šachtu jako např. ty Marburgy. Kamna Wamsler efektivněji a čistěji topí na nižší a delší výkon což je ve výsledku efektivnější než topení stylem "hrk "hrk teplo hrk zima (kamna schládla).

Snad jediné co lze vytknout je to že není rošt. táhlo ale to vadí spíše u hn. uh. briket než u uhlí  (to se vybere jednou denně)  a dřeva, po záruce jistě lze dodělat psal jsem.

Teď k tomu komínu, standartně by měla být účinná výška tzn. od zaústění kamen do komínu po vrchol komínu alespoň 5m. Průměr komínu (pokud jsou k němu připojena jen jedna kamna) nemá být užší než je odtahové hrdlo kamen., tzn. je-li odkouření 120mm, pak průměr komína nesmí být nižší než 120, je ale dobré udělat komín vždy o něco širší pro případ, že nikdy nevíte jestli časem nebudete chtít jiná kamna nebo něco jiného s větším odtahovým hrdlem. Minimální průměr komína na tuhá paliva by měl být 140mm, myslím ale že těch 160 mm bude optimální pro případ, že by jste někdy měli něco s průměrem např. 150mm. Do širšího komína můžete napojit jakákoliv kamna co mají menší průměr nikoli však naopak. Tzn: Mám-li průměr komínu např. 180 pak mohu všechna topidla co mají průměr od nejmenšího 100 až po 180 včetně. Vzhledem k tomu že do budoucna málokdo vidí tak pro všechny případy bych udělal komín raději širší než užší, čili min. těch 160mm (takže všechny spotřebiče s odtahovým hrdlem do 160mm včetně 160mm ne víc) V návodu výrobce Wamsler udává:

pro výšku komína 5m´=190mm průměr komína

pro výšku 10m= průměr 170mm

pro výšku 15m= průměr komína 150mm.

Jinak je dobré poradit se i s kominíkem řekne vám co a jak.

(Osobně bych si udělal např. jeden komín širší např. 20 nebo 18cm nikdy nevíte.)

Připojení kamen:

Kamna lze připojit jak přímo rovnou vodorovnou trubkou, nevýhodou ale je, že v případě že vám kamna doslouží a budete kupovat nová nebo dávat jiná pak ta mohou mít odt. hrdlo níž, nebo naopak výš a je problém. Proto raději doporučuji udělat to jak se to řešilo dříve, tzn. "sopouch čili otvor do komína" udělat raději výše a napojit kamna pomocí jedné svíslé roury a dvou kolen pravoúhlých 90stupňů. Wamsler doporučuje pro "lepší tah" jejich kamen napojit je svislou rourou dlouhou cca 1metr. Tím nic nezkazíte, myšlenka je asi taková, že svislá roura se rychle nahřeje a "generuje tah", podporuje tah komína jež je zatím studený. Mám to tak také napojeno a nestalo se mi, že by kamna netáhla nebo zakuřovala a to ani v teplejším období. K těm kolenům, oficiálně se tvrdí že 90 stupňová pravoúhlá kolena "snižují tah" a lepší jsou 45 st. Dle mých zkušeností mi lépe táhnou kamna napojená pomocí dvou pravoúhlých kolen a svislou rourou než šikmou. Obojí zapojení by ale mělo bez problémů fungovat.

Na kouřovod bych nedával tepelný výměník GÁJO, mírně snižuje tah ale zejména u kamen Wamsler jež mají dobrou účinnost se většina tepla odevzdá již pláštěm kamen a gájo by mohlo spaliny ještě více ochladit a tím zhoršit tah. V případě kamen Milano 2 by teplovzd. výměník (dědek gájo, čert) mohl klidně být s tím, že tento výměník topí většinou jen když jsou kamna v aktivní fázi = hoří plamenem, na to rychlé vytemperování na stáložárnou fázi kdy kamna hřejí pláštěm výměník příliš význam nemá. Zkrátka můžete ten výměník zkusit (na jakákoliv kamna) a uvidíte, někomu to vyhovuje někomu ne. Pro CALOR A platí to co pro Kamino 8. Já dřív čerty měl topil jsem spíše hn. uh. briketami a potřeboval jsem aby se teplo dostalo trochu dál, (u Kerpenů) dnes už je neužívám, topím spíš uhlím kamna hřejí později víc pláštěm.

Kouřovody i na uhlí úplně bohatě a mnoho let Vám poslouží obyčejné tenkostěnné které koupíte v každém železářství. Lidé mají představy že se hned propálí ale není tomu tak. Jejich povrch je dobré hned po sestavení natřít stříbřenkou nebo černou žáruvzdornou barvou nechat oschnout a pak vypálit. Lepší a odolnější jsou tenkostěnné kouřovody smaltované v provedení bílá hnědá černá bezúdržbový povrch. Samozřejmě můžete si koupit i bytelnější 1,5mm lakované kouřovody, ty už Vás asi přežijí někteří si pořizují i 2mm kouřovody to je ale myslím v případě těchto kamen asi zbytečné. U středně a silnostěnných kouřovodů je dobré mít čistící kus. Klapka může být a nemusí lze dodělat později.

Kouřovod se sestavuje po kouři, tzn. směrem od kamen vždy užší hrdlo část roury se zapojuje do širší části trubky nebo hrdla aby kouř nemohl unikat škvírami mezi trubkami. Koleno kouřovodu je nutné k hrdlu kamen pojistit hřebíčkem šroubkem aby se při topení nevysmeklo nebo přichytit drátkem za kamna. Někdy je dobré uchytit i v místě vstupu do komína (šroubek drátek) zvláště je-li kouřovod delší.

Pod kamna doporučuji smaltovaný plech s dostatečným přesahem zejména ve předu kde se smetnou případné nečistoty. Smalt je lepší než lakovaný povrch, dnes se dávají i skla, nakolik jsou praktická je ale otázkou.

Při užití uhlí do obou kamen je dobré si pořídit hranatý násypný uhlák ten se venku naplní a doma do kamen se uhlí vsype, klapka do komína se nechá otevřená aby komín odsával mikroprach. Já jich mám více venku je naplním uhlím a otřu od prachu hadrou doma vyskládám a mám kdykoliv po ruce dostatek energie. Na hn. uh. brikety jsou dobré větší plechové kyblíky od barev a rukavice na přikládání. Na dřevo nějaká šikovná bedýnka. Paliva mějte vždy v bezpečné vzdálenosti od kamen.Kolem kamen má být vždy čisto a pořádek, jednak teplý vzduch pak nevíří prach a jednak je to i hezké přehledné a bezpečné.

Uhlák hranatý násypný černý /lakovaný/

Údržba kamen po sezoně nebo před spočívá v prohlídce šamotů ty většinou vždy popraskají (i jen se dřevem) a proto se kamna vymažou vyšamotují, praskliny zvláště vlasové nejsou na závadu a kamna s nimi slouží běžně i mnoho let než je nutná výměna z důvodu vydrolení. Nová kamna se zajíždí mírným topením viz. návod. Náhradní díly jsou většinou dostupné nebývají drahé pouze pokud náhodou praskne sklo zeptejte se ve sklenářství mívají někdy žáruv. skla levnější. 

Při nákupu jakýchkoliv kamen si samozřejmě projdete víc obchodů rozdíly v cenách bývají někdy značné. Kamenem úrazu je doprava, kdy dopravci dovezou nezřídka kamna rozbitá ihned při převzetí máte právo je vybalit a prohlédnout zda-li nejsou uvnitř rozbité šamoty kamna nejsou potlučena, máte právo zboží nepřevzít, později se to hůře prokazuje. Další možností dovést si je sám nebo tuším myslím mamtechnika má vlastní rozvoz, možná je víc takových prodejců nevím. Pokud máte ještě jakékoliv dotazy tak se ptejte smiley

Připojit reakci

11.7.2014 14:07

Ještě, názor tady pána, že sklo kamen může rušit když večer a v noci ozařuje pokoj, ano jistě může, prakticky je to ale většinou tak, že ta aktivní fáze kdy kamna hoří plamenem není zase tak dlouhá kamna přechází později do fáze stáložárné kdy je přez sklo vidět jen načervenalá slabá zář která neruší od žhavého uhlí briket nebo dřeva. Ale samozřejmě vše má výhody a nevýhody s tím nic nenaděláme nic na světě není úplně ideální smiley

Připojit reakci

Ferda Mravenec (468) - xxx.xxx.. (?)
11.7.2014 14:36

No, akorát, že do takových kamen obvykle přiložite těsně před tím, kdy jdete spát, aby to co nejdýl vydrželo. Takže v době kdy usínáte tak kamna nejvíc svíti.

Připojit reakci

11.7.2014 16:04

Tazatel může užít brikety nebo uhlí (odhořívání shora) a do rána mu budou kamna hřát aniž by se musel starat,

Připojit reakci

11.7.2014 14:38

Děkuji za odpověď. Kamna v hlavní místnosti budou nejspíš tedy Kamino 8 je tam možnost spalování jak uhlí tak dřeva a to se mi líbí a vejde se tam i špalek o rozměrech 35 cm. Topím tvrdým buk dub 2 a více let staré. K tomu budu moct využít hn.uh. ořech 1 což na stáložárné topení bude ok.

Do té menší místnosti bych tedy možná použil i ty Carol A jsou se sklem a nevypadají vůbec špatně na chalupu mi přijdou hodně šikovná a dle Vašich zkušeností jsou tedy lepší na občasné ale i právě na to stále topení vhodnější než Milana atd kvůli výšce šachty. Dokonce je i prodávají v některých firmách jako vysloveně chalupářská kamna.

Komín bude jeden 160 mm a připojená kamna přes kouřovod 1 m a 2x koleno buď 90 nebo 45 st. ještě se porádím s kominíkem.

Druhý komín bude mít dfva průduchy jeden na ty kamna Carol asi 160 mm a druhý bude taktéž 160 mm ale tam budou připojena z koupelny lázeňská kamna - ty mají jen 90 mm tak snad to vadit nebude. Co se týka klapky bude u všech myslím že to není špatná věc a člověk ji může využít když by potřeboval.

Kouřovody budou do 1,5 mm uvidíme co se dá sehnat a za jakou cenu. No kamna Wamsler se mi líbí je to kvalitní výrobek od staré německé firmy, výroba je v maďarsku tak snad budou fungovat několik let v pořádku.

Připojit reakci

11.7.2014 14:57

Klapku rozhodně doporučuji.Já mám komín učinnou vyšku 3,5m a pr. 150mm a je to obrovský rozdíl s klapkou otevřenou nebo přivřenou.Ony moderní komíny jsou izolovány a mají podstatně jiný tah než stará klasika. Mě na energoportálu vypočítal tah 17 Pa. A když jsou krbovky stavěné na 10Pa, tak je to dost znát.

Připojit reakci

11.7.2014 16:42

smileyMáte pravdu i tazatel, já mám sice klapku jen na jedněch kamnech na těch CALORECH a využívám ji většinou ve fázi "stáložáru", když ho chci prodloužit aby žhavé uhlíky déle hřály :-) Jinak na to "rychlé vytopení" jsou dobré obyčejné Kerpeny akorát že nemají sklo, mají tedy kratší stáložár než Calory, cca 8-9hodin vysoký výkon, 9-10 hodin střední výkon a cca 10-12 hodin nízký výkon (s tím uhlím) ale může to být dobré na tu "chalupu" dokud není trvale obydlena. Ale s tím Calorem je to OK možnost delšího výkonu a sklo, s uhlím bez problému, na uhlí výborná kamna.

Petr M.

Připojit reakci

11.7.2014 16:18

Ano, ta šachta je na uhlí bonus, v případě že budete mít o teplo nouzi, nebo budete chtít být déle venku a nestarat se o přikládání a mít "vytemperováno" pak obě kamna naložíte uhlím na to vyskládáte drobnější polínka na to podpalovač zase polínka rozhoříte do cca hodiny seřídíte na požadovaný výkon (to si odzkoušíte) a o víc se starat nemusíte, jinak i to dřevo lze, do Kamin pak i větší polena. Na ty studené zdi staré baráky se není vždy dobré toho uhlí "vzdávat". Pokud í Calor pak připomínám ve spodní klapce zatmelit kamn. tmelem tu dírku aby regulace byla jemná reguluje se mezi stupni 0-1 viz. návod st. 2-4 jen na chvíli pro rozhoření ńebo při velice špatných tahových podmínek (venku je už teplo, špatný tlak vzduchu atd.)smiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.21 (?)
11.1.2015 22:57

Máte prakticky stejné podmínky pro vytápění chalupy jako já. Už jsem pár různých kamen zkusil a konečně jsem našel to pravé. BRUNO ROMANTIK I -5 až 15kW, váha 200kg. Umístěné v pokoji cca 30m2, strop 2,70m, stěna cihla 40cm. Z 0 na 20 C za 6 hodin. Druhý pokoj-kuchyně cca 22m2, na 15 C za dalších 6 hodin a přikládat můžete pěkně do ohně. Akumulace tepla v kamnech vynikající. Po vyhasnutí plamene přiložíte i po 10hod na žhavé uhlíky a tělo kamen stále příjemně hřeje. Jednoduchá a výborná funkční kamna s CB spalováním. Přikládat se dá až 50cm polínky. Já topím tak 35cm délku. Udržovací režim kamen tak po 4-5 hodinách 2-3 polínka podle druhu dřeva aby zůstávaly uhlíky. Sálavé teplo od kamen velice příjemné a s prouděním vzduchu mezi oběma místnostmi není problém. Jsou spojeny dveřmi 80cm šířka a funguje to dobře. Konečný rozdíl teploty v obou pokojích se ustálí tak na 3C. Obývak 21C, kuchyně 17-18C. Pokud vyberete kamna litinová, tak co nejhlubší topenište a přikládání z boku či kamna "jezevčík". Další věc je váha kamen -souvicí více méně s akumulací tepla. Pod 150kg bych nešel. Sklo kamen BRUNO nečistit. Pokud budete dobře topit, vždy se vyčistí-vypálí samo. Tady uvažuji, že koupím silnější sklo tak o 2mm..         

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.36 (?)
4.12.2018 11:03

Dobrý den

ja premyslim o tech klasickych kachlovych

jake mate zkusenosti?

Připojit reakci

4.12.2018 18:51

Hezký večer

Na příležitostné vytápění chaty chalupy zejména jde-li o stavby zděné budou rychleji nabíhat "plechová" a "litinová" kamna ovšem ani ta nezajistí rychlé vytopení není-li takový objekt vytápěn alespoň ob den, neboť ve zdech bude vždy naakumulován jistý chlad, čili i když se vzduch zahřeje dříve pocitově může být stále zima neboť ze zdí bude sálat "studená radiace" než se tyto prohřejí... něco jiného to bude ve dřevostavbě kde bude náběh teploty rychlejší...

Nevím o jakých kachlových kamnech uvažujete ale jak u stavěných tak "přenosných" (např. kemas od vysočanky apod.) bývají ještě např. velké litinové plotny které mimo vaření slouží také k rychlejšímu zahřátí, dříve začnou zahřívat vzduch než se zahřeje keramický plášť topidla... Jedna z větších nevýhod kachlových kamen je cena, ta je mnohdy zejména u kamen stavěných velmi vysoká...

Jinak má vše své výhody a nevýhody záleží kde jak co potřebujete záleží na konkrétních podmínkách, dle nich je třeba volit nejoptimálnější řešení...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.6 (?)
4.12.2018 23:34

Žádná "studená radiace" neexistuje, to jste si vymyslel. Pro rychlé dosažení obyvatelného stavu jsou po příjezdu do vymrzlé kamenné chalupy výhodná litinová sálavá kamna s co nejvyšším výkonem. Pokud je pobyt delší než řekněme víkend, jsou výhodnější kamna se schopností akumulace. To je celé.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.109.126 (?)
5.12.2018 3:51

Musím se zastat autora, kterého kritizujete za "studenou radiaci". On tento název sice neexistuje, ale berte ho jako spisovatelskou tvořivost. Protože co určitě existuje "prostupující chlad z tlustých kamenných stěn i když je vzduch v místnosti ohřátý". 

Mám na chalupě stěny cca 60 až 80 silné, lepené z opuky, v hlavní místnosti solidní kachlová kamna. Ty umím po příjezdu roztopit během půl hodiny "do ruda", v místnosti je za pár hodin už celkem příjemně. Podstatné ale je (a to chci všem doporučit) - míchání vzduchu. Blízko kamen na kredenci u stropu stojí velký a celkem tichý stolní ventilátor, který mohutně míchá vzduch v místnosti a posílá teplejší vzduch i k podlaze a kolem stěn. Nicméně chlad ze stěn prostupuje v promrzlé chalupě i při intenzivním topení i za použití přímotopu k ránu určitě i dva dny. Vlado, chalupář z Vysočiny

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
5.12.2018 8:01

Termodynamicky neexistuje. Pocitově a nevědecky ale sakra ano a pravdu má kolega pode mnou.

Připojit reakci

5.12.2018 9:33

225.6

Kdepak studenou radiaci jsem si nevymyslel, je to pojem převzatý z bezpečnostních předpisů lapidárně BOZP a tento pojem se užívá v případě tepelné pohody pracovníka na pracovišti konkrétně např. tepelná pohoda svářečů apod. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.68.17 (?)
5.12.2018 19:54

Co se týká kamen tak klidně vemte od thormy ale osobně tam kde je kuchyně + ostatní volil bych klasiku sporák na tuhá paliva a kamna bych volil stáložarná na uhlí ještě se nechají sehnat na bazoši ve slušném stavu ty vydrží hořet celou noc a den jsou to tyto Fikoterm topí se v ních jako v kotli odhořívání spodem Ořech 1 hnědý

V nich zatopíte naložíte a ráno jen proroštujete a doložíte uhlím vydrží spravně seřízený vzduch hořet 12 hodin

Obrázky:
Fikoterm
Fikoterm
Připojit reakci

host - xxx.xxx.68.17 (?)
5.12.2018 19:58

Takže doplňuji Stáložárná kamna Fikoterm U 8

a takto vypadají ze zadu

Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Kamna Hein35.12.20184398
Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna575.12.201863721
Zabezpečení teplovodního krbu527.11.2018635
Zapojenie dymovodu po vode1121.11.20182089
Identifikácia typu kachieľ 89.11.20181254
Teplo z kamen do dalsi mistnosti 122.11.20183342
Ventil na cirkulaci otopné vody2229.10.20182925
Kamino 8 Classic3519.10.20189206
Topení koksem v krbových kamnech nebo vložce1730.9.201828464
Nové kachle netesnia530.9.20182391
Stará kachlová kamna - oprava 1520.9.20182733
Teplovodne kachle715.8.20183040
Peletová kamna KVHS326.6.20186789
Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu? 153.6.201813604
Krbová kamna - dvoustupňové spalování19314.3.2018550293
kanadská krbová kamna 30620.2.2018585132
Petry - jak účinně a čistě spalovat17820.2.2018225013
Kamna club719.2.20183473
Stáložárná litinová kamna DDR 116.2.20181339
Stáložárná kamna NDR 249.2.201851225
Zkušenosti s krbovými kamny135.2.201826391
Kamna na chladnou chalupu 5025.1.201839335
Prodávají se ještě stáložárná dvoušachtová kamna? 2219.1.201822432
Čím a jak vrtat starý vyhřátý šamot?728.12.20173093
Starý kuchyňský sporák 1525.12.20176106
Krbová kamna s plotnou MBS Olympia nebo Guča Lava, máte zkušenost?1219.12.20175983
Kamna Club kouří do místnosti1023.11.20174703
Prosim o radu ohledne kamen Club1919.11.201727491
Napojení krbových kamen s teplovodním výměníkem na TUV48.11.20172595
Krbové sestavy (s obezdívkou)191.11.201712599
Dovre 310 GX vs Jotul F118 na vytapanie jurty428.10.20172140
Jak topit dřevem v Petrách26820.10.2017257616
Krbová kamna Gustav415.9.20172916
Prekročenie kachiel910.9.20174322
Renovace povrchu kamen29.9.20172094
Litinová kamna Olymp 8 nebo 12 kW38.9.20175867
Litinová krbová kamna Vilheml28.9.20176760
Ls tropic kamna211.8.20171738