Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Krby a kamna > Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Takže doplňuji Stáložárná kamna Fikoterm U 8... , host, 5.12.2018
Co se týká kamen tak klidně vemte od thormy ... , host, 5.12.2018
225.6 Kdepak studenou radiaci jse..., host, 5.12.2018
Termodynamicky neexistuje. Pocitově a nevěde..., host, 5.12.2018
Musím se zastat autora, kterého kritizujete ..., host, 5.12.2018
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   

Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna

host - xxx.xxx.183.166 (?)
7.7.2014 10:34, počet návštěv: 65980
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vhodného výběrů kamen na chalupu. Jedná se o smíšené zdivo, jedna část kámen cca 60 cm šířka, druhá kámen cihla bez zateplení cca 90 m2.  Chalupa je bez patra jen přízemí. První kamna budou umístěná v jedné části chalupy v obývaku spojeného s kuchyní - 30m2 a na to navazuje ložnice - 17m2 kterou by ty kamna měli přes dvěře vytopit.  Ty další kamna budou na druhém konci chalupy v ložnici  - 15m2 a přes dveře budou dotápět i chodbu 10 m2 která pak navazuje na ten obývak s kuchyní. Jaká kamna mi doporučíte?

Druhá část dotazu je ohledně lázeňských kamen které byli hodně v minulosti používané. Na chalupu mi přijdou jako ideální řešení a v zimě nejenom že mi ohřejí vodu ale i vytopí koupelnu, kde budou umístněné.  Dnes se tato lázeňská kamna vyrábí i jako tlakova a v kombinaci s elektřinou. Používáte je někdo? Budu rád za zkušenosti.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

host - xxx.xxx.210.254 (?)
7.7.2014 12:06
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den

Začal bych, když dovolíte od konce. Lázeňská kamna užívám konkrétně enbra BLE80 litrů, jde o smaltovaná lázeňská kamna italské výroby s elektrickou spirálou. Lze je využívat pouze na elektřinu, pak pracují jako klasický elektrický bojler, výhodou je, že stojí na zemi a nezatěžují zeď v případě, že jde např. o starší objekt, méně kvalitní zdivo atd. Nahoře mají termostat, kde můžete ručně nastavit teplotu nahřívané vody stupeň jedna dvě tři atd. Pokud chcete, lze v nich klasicky zatopit dřevem. Jsou tlaková, takže je lze postavit kamkoliv, kde je komín a vodu si přivedete kam potřebujete, i když já je mám klasicky v koupelně, bílý smalt ladí k vaně.

Pokud v nich chcete spíše jen topit dřevem, pak bych volil větší objem než 80l, neboť větší objem vody drží déle teplou vodu na jedno zatopení, takže při malém odběru se stává že i za dva dny máte ještě "vlažnou vodu". Každopádně i u většího objemu bych volil s elektr. dohřevem, nikdy nevíte. Ale jinak bohatě stačí i ta 80l.

Životnost vám nepovím mám je jen pár let, ale zatím problém není, jednou za dva roky by se měla zkontrolovat magnéziová anoda případně vyměnit.

Jinak můžete máte-li dost místa volit i lázeňská kamna nerezová v kombinaci s elektrickým bojlerem (zvlášť) např. 50l.

Ke kamnům uvedu např. co jsem již psal, případně záleží co vás bude ještě zajímat.

Další možností jsou kamna "speciálně na dřevo", s dlouhou periodou přikládání, s těmi však nemám osobní zkušenosti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.117 (?)
1.3.2018 12:29

Dobrý den, jednoduchý dotaz: lázeňské kamna tlakové, s el.dohřevem jsou zaizolovány, ne jak starý "brutar"apod.Čili už neslouží sekundárně, nebo i primárně k ohřevu místnosti-typicky koupelny apod.Nepředávájí výrazné teplo do místnosti, čili zároveň nenahrazují nutné jiné topidlo?

Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
1.3.2018 13:47

Zdravím

Těžko říci záleží na mnoha faktorech předně tedy tlaková láz. kamna nemusí stát přímo v koupelně ale kdekoli u komína a voda z nich může být do koupelny jen vedena. Pokud stojí přímo v koupelně pak záleží na velikosti koupelny potažmo zaizolování stavby domku bytu zvenku. A pak také záleží na objemu a množství využívané vody. Ku příkladu máte-li menší objem 80l pak teplá voda v nich na natopení vzhledem k objemu a tím rychlejší spotřebě vody nevydrží tak dlouho jako u většího objemu kamen čili bude se topit pravděpodobně každý den cca 1x (dle spotřeby) takže budou-li stát přímo v koupelně zároveň jejich teplo částečně přitemperuje i koupelnu. Budete-li mít ale větší objem kamen a nebude-li velká spotřeba teplé vody pak stačí zatopit např. jen jednou za dva dny tím pádem měla-li by kamna sloužit i k příhřevu koupelny pak by ji druhý den už logicky nevytemperovala protože na nějakou tu rychlou sprchu by nebylo třeba ještě druhý den zatápět. Takže záleží co chcete. Příklad z praxe, známý měl ten větší objem kamen 115l? nebo víc? přesně nevím, každopádně když přijel na chatu a zatopil v pátek pak na nádobí běžné mytí jim teplá voda vydržela až do neděle kdy pak byla už vlažnější ale stále příjemně "teplá". Vše se tedy odvíjí od toho jak budete kamna využívat a co od nich chcete, jste-li milovníky "horkých van" a dáte si jich několik pak třebas i s větším objemem můžete zatápět každý den a tím koupelnu přitemperovat vše záleží na mnoha okolnostech. Podle mne je příjemné pokud kamna i trochu přitemperují neboť logicky se nekoupeme v šatech vyšší teplota může být příjemná. Pokud by ale přitopení místnosti vadilo pak buďto umístit do rozlehlejší nebo špatně zaizolované koupelny nebo obojí anebo je umístit úplně mimo do vedlejší místnosti, do sklepa pod koupelnou, nebo je rozjet tuhými palivy a pak už využívat jen el. dohřev, kamna pak pracují jako klasický elektrický bojler v tom není rozdílu. Každopádně jejich příhřev je spíš "sekundární" neboť při menším objemu to dělá cca 30-40 minut topení?, při větším to může být hodinka? čili temperovat koupelnu trvale těmito kamny snad jen při malém objemu a větší spotřebě vody že by se častěji přitápělo... Záleží co od toho chcete ale tak zhruba bych k tomu "logicky" přistupoval při rozhodování o tom jaký objem pořídit a kam je umístit. Lázeňská kamna netlaková cca 100 l bez el. ohřevu měla v koupelně už má babička takže na koupání (vana) se muselo zatopit a mohu říci že malou koupelničku to pěkně vytemperovalo na příjemnou teplotu takže nebylo třeba žádné dodatečné přitápění a člověku po vylezení z vany nebyla nikdy zima což bylo fajn, otázka zase dnešní "přezateplené stavby" to je třeba zvážit a také pochopitelně trvalé užívání /chata je podstatný rozdíl.

Připojit reakci

1.3.2018 13:53

P.S.

Zaizolován je samozřejmě válec s vodou, topeniště mimo vyzdívky izolaci nemá takže něco tepla předává to topeniště doba topení je ale omezena natopením vody čili není to zase jako např. teplovzdušná kamna vše záleží na okolnostech viz. výše...

Připojit reakci

1.3.2018 14:10

A také záleží čím je topeniště láz. kamen vyloženo, ta tlaková s el. ohřevem pokud vím co jsou na našem trhu vyrábí Itali (u nás na trhu jsem neviděl jiná s el. dohřevem) a tam se užívá žárobeton ten žárobeton tolik neakumuluje teplo jako šamotová vyzdívka mně se osobně zdá že topeniště láz. kamen vyloženo žárobetonem "tolik nehřeje do okolí " jako u kamen kde byl nebo je šamot, ovšem nedokážu to objektivně "srovnat"je-li tomu skutečně tak nebo se mi to jen zdá.  Ale se šamotovou vyzdívkou se vyrábí tlaková láz. kamna jen bez el. ohřevu, tedy co jsem zatím viděl na našem trhu... je-li ještě nějaká další nabídka netuším leda pohledat na netu...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.117 (?)
2.3.2018 17:02

Dobrý den, děkuji za velice rychlou odpověď, mezitím se mě dostalo už pár informací od svářeče, co tyhle věci dělal... dole je ano šamot, v to jsem doufal, zbytek se uvidí, půjdu se podívat pár metrů od domova, oni tam totiž láz.kamna -LK, dělajílaughto jsem netušil, myslel jsem, že tam dělají jen kotle.Viz firma OPOP.Kdysi tam měli potíže s kvalitou dodávaných plechů, ale to byla taková doba, to je už nejspíš vyřešeno.

Ale taky myslím, že ty s el.příhřevem dělají jen taloši, zatím jsem nic jiného nenašel.Víc info podám tomu a odpovím taky později, snad o víkendu.

Jinak umístění by bylo právě v koupelně, na místě bývalého brutaru, místnost je to nejvhodnější, nejteplejší ze všech, jediná,která je čustě "vnitřní" a teplo se tam drží opravdu fest a dlouho, stačí maličko přitopit čímkoliv a po další dny je tam furt teplo.Nad koupelnou je vata, možná se nahradí konopným matrjošem.To včil neřeším, to není rozhodující a k věci, jen pro dokreslení situace.

Žádný welness se tam konat nebude, ani vana, jen stávající sprcháč, vodou se musí nahoře v kopích šetřit, hlavně v létě.Navíc sprcha nám vyhovuje maximálně a i prostorově nechceme "zabít" koupelnu vanou.Leda by tam fakt nakonec byli ty LK.Ale i tak je nejspíš vana absolutně zbytečná a nebudem řešit jen koupelnu... Bojler máme jen 50l! A větší nechceme, nám to opravdu maximálně vystačuje, nikdy nám nedošla teplá voda, při našem užívání ne.A když tak se holt počká, ale ještě se to nestalo.Musím se podívat, zda se ještě 50l dělají.Jen má nevýhodu, že na něm není žádná regulace teploty, to mě dost vadí.Ale zas nejspíš je to skrz to malé množství vody, chápete...

Plánujem rekonstrukci koupelny, tak proto řeším čím nahradit brutar a případně i bojler.Krbovky by tam být neměly, do stejného komína jsou vyvedeny kachláče, čili dvoje krbové kamna je už problém při revizi, aspoň myslím.Je to sice kravina, ale to raděj neřešme... Maličké krbovky, co jsem si vybral, jsou moc pěkné, ještě uvidím, pozvu známého kominíka, ale je mě jasné, že bych ty krbovky neustále jen škrtil, ten výkon je tam zbytečně obrovský.Přesto jsou krásné i jako doplněk a topit na minimum probém není, obzvláště v těchhle, kde se dá topit i uhelnými briketami-uhlím, přihodí se ze tři, čytři brikety a je po starostech.

Dokonce jsem uvažoval zrepasovat staré mariborky :-)co mám schované, ale ty by tak pěkné nebyly, v nové koupelně ne.

Jen mě napadlo zrušit zbytečný bojler nahradit to komplet LK.Ale museli by být jedině s možností el.ohřevu, topit jen skrz teplou vodu je pro nás totální nesmysl a nepraktické-když tedy není zima.

Chalupa je bývalý rodinný dům, zděný,stěny o šíři 60-80 cm, až na nepodstatné místo suchá, sto let stará stavba.

Omlouvám se že píšu totálně halabala, ale je to ve spěchu, děkuji za odpověď.

Připojit reakci

2.3.2018 18:18

Zdravím

Rádo se stalo, čili napřed si v klidu rozmyslíte jak to chcete, protože variant je několik.

1. Jen lázeňská kamna tlaková s el. dohřevem ano taloši, mám ta 80l čili vám to asi bude stačit

2. Lázeňská kamna bez el. ohřevu tlaková nebo do koupelny mohou být i netlaková, ovšem u těch netlakových pozor,  protože například známý si koupil netlaková ale nebyl s nimi spokojen ne kvůli kvalitě plechů apod. ale kvůli malému tlaku vody zejména na sprchu jim to prý nestačilo. Čili myslím že s tlakovými chybu neuděláte i když i s těmi netlakovými bývají lidé spokojeni tam záleží asi na tom, jak jsou kamna udělaná babička měla netlakové starší německá a spokojenost, ale tlaková v případě nouze lze opravdu postavit kdekoliv a vybírat z klasických baterií (je tam myslím jen omezení dle horké vody dle typu jistě ale vyberete ve specializ. obchodě jistě poradí.

3. Bod 2. tedy bez elektrického dohřevu + kombinace se stávajícím el. bojlerem i tak to lidé mají.

Co se týká obecně tak lázeňská kamna mají velmi dobrý tah, poraďte se tedy s kominíkem dnes je to tak, že jisté spotřebiče např. na přípravu TUV ale i kotle krby apod., oficiálně nelze zaústit do jednoho průduchu, dříve však bylo běžné že na jeden průduch šlo i několik 5 kw spotřebičů většinou kamen + lázeňská kamna nebo sporák kamna + lázeňská kamna, např. známý měl na jeden průduch na chatě dvoje 5 kw kamna petry + ještě lázeňská kamna a s kominíkem prý problém neměl ale zeptejte se. Pakli-že to dle kominíka nepůjde pak si k lázeňským kamnům zřídíte samostatný komín třeba izolovaný nerez (dražší ale nechcete-li stavět) protože jak jsem psal mají láz. kamna velmi dobrý tah a fungují spolehlivě i bez komínu někteří je mají jen "přez zeďˇ někde na dvoře neoficiálně k tomu vás nechci nabádat ale vím že to tak někteří u nás v dědině měli a mají.

Jinak tedy pokud by kamna nemusela mít el. dohřev pak jsou i tlaková nerezová kamna.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.116 (?)
8.7.2014 12:04

Potřebujete dost velký vykon. Protože to bude vytápěno narazově a máte velkou akumulaci. Velký vykon mají takzvaná trubková kamna. Například Bulerjan, Kora. Dále pokud chcete čistě na dřevo, tak jotuly f 602, uplandy 27, plamen trenk. Jsou to kamna takzvaně severského stylu. Topeniště maji nízké, uzké, ale hluboké, takže není problém aby odhořívaly pomalu od předu do zadu. Jsou to spíše kamna stáložárná, a nedají takový narazový vykon jako trubková kamna. Možná by jste spíše měl jít na dovre 300, ty už jsou na 100m2. Jsou to vše čistě litinová kamna, žádný šamot. Vydrží vám když se k nim budete chovat rozumně desítky let. Nepřetápějte je víc jak na cca 350°c. I jotuly f 3 by vám stačili.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.166 (?)
8.7.2014 17:49

Dobrý den, děkuji za odpověď. Mám z toho trochu dilema každý totiž doporučuje něco jiného což je jasné, každý chváli to svoje. Nicméně kamna typu Bulerjan, Bruno atd mi přijdou jako dobrá alternativa když v nich hoří dřevo i uhlí, ale je tu jedno ale ty kamna budou v místnosti která má 33 m2 a nějakých necelých 90 m3 což mi přijde s kamny typu Bulerjan jako předimenzováné  - aby jsme se tam neupekli. I když budou otevřené dveře do dašího pokoje který by tím byl přirozeně vytápěn.Má cca 16 m2 a nějakých 45 m3. Proto jsem na vážkách a s využitím dalšího komína na druhé straně baráku bych vytápěl v případě potřeby a velkých mrazů druhou část chalupy.  Co se týka kamen typu Kora a třeba i Beskyd tak mi přijdou tak též pro zmiňované účely jako vhodné.  Kamna od firmy Jotul či Dovre jsou převážně určené na spalování dřeva i když si myslím, že na noc tam někdo dáva i uhlí či briketu a je to v pohodě. Samozřejmě cena je taky jinde ale to by se dalo zvážit za nabízenou kvalitu a dlouhou výdrž těchto kamen.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Přívod vzduchu k peletovým kamnům320.1.2019181
kanadská krbová kamna 33717.1.2019620068
Slabý výbuch krbu2214.1.20192122
Krbová vložka Aquaflam 153.1.201928070
Kamino 8 Classic392.1.201911541
Borgholm kouří251.1.20192017
Zapojenie dymovodu po vode1327.12.20182873
Kamna na chladnou chalupu 5126.12.201841642
Ventil na cirkulaci otopné vody2313.12.20183932
Kamna Hein35.12.20184680
Výběr kamen na chalupu a lázeňská kamna575.12.201865981
Zabezpečení teplovodního krbu527.11.2018935
Identifikácia typu kachieľ 89.11.20181610
Teplo z kamen do dalsi mistnosti 122.11.20184070
Topení koksem v krbových kamnech nebo vložce1730.9.201829350
Nové kachle netesnia530.9.20182647
Stará kachlová kamna - oprava 1520.9.20183525
Teplovodne kachle715.8.20183369
Peletová kamna KVHS326.6.20187071
Jak vést správně kouřovod? uhlopříčně x do pravého uhlu? 153.6.201814756
Krbová kamna - dvoustupňové spalování19314.3.2018559098
Petry - jak účinně a čistě spalovat17820.2.2018230547
Kamna club719.2.20183979
Stáložárná litinová kamna DDR 116.2.20181563
Stáložárná kamna NDR 249.2.201852418
Zkušenosti s krbovými kamny135.2.201827068
Prodávají se ještě stáložárná dvoušachtová kamna? 2219.1.201823558
Čím a jak vrtat starý vyhřátý šamot?728.12.20173476
Starý kuchyňský sporák 1525.12.20176807
Krbová kamna s plotnou MBS Olympia nebo Guča Lava, máte zkušenost?1219.12.20176654
Kamna Club kouří do místnosti1023.11.20175217
Prosim o radu ohledne kamen Club1919.11.201728353
Napojení krbových kamen s teplovodním výměníkem na TUV48.11.20172911
Krbové sestavy (s obezdívkou)191.11.201713271
Dovre 310 GX vs Jotul F118 na vytapanie jurty428.10.20172368
Jak topit dřevem v Petrách26820.10.2017264162
Krbová kamna Gustav415.9.20173174
Prekročenie kachiel910.9.20174753
Renovace povrchu kamen29.9.20172334
Litinová kamna Olymp 8 nebo 12 kW38.9.20176088
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama