Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Motorové pily > Olej do řetězové pily

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.162.25 (?)
12.1.2018 19:19

Len krátka poznámka k teplomerom. Najpresnejšie sú liehové a ortuťové teplomery. Nikdy som nevidel napr. v meteorologickej búdke iný ako tieto dva typy. Samozrejme metorógovia používajú presné kalibrované a tie sú podstatne drahšie ako nekalibrované ale aj tie sú stále pesnejšie ako všetky ostatné digi mechano a neviem ešte aké iné. Známa lekárka mi povedala že najpresnejšie odmeria tlak starým vysokým ortuťovým tlakomerom a hoci má aj digi omron nie je tak presný občas mu "preskočí" a nemeria dobre. A k tomu bio oleju v porovnaní so škodlivým minerálom. Ak niekde vylejem veľké množstvo bio oleja bude sa to rovnako považovať za ropnú haváriu ako keby to bol minerál. Takže ani bio nie je žiadne neviniatko čo sa týka škodlivín na obsluhu a prostredie do ktorého natečie. Emisné normy sú fain vec. Hlavne v hodinárskym motorčekoch píl. Však euroúradníci? Ešte čo s tými lodnými motormi zaoceánskych lodí, leteckými motormi a motormi lokomotív a hlavne tankovými motormi tie sa zrejme pohybujú po inej planéte ako Zem stačí si na jutube pozrieť čo produkujú z výfukov.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ani tak nejde o čerpadlo když s pilou sem ta..., host, 8.5.2018
Friťák či jedlý se samozřejmě použít dá. Dok..., host, 7.5.2018
Fritovaci a hocijaký iný slnečnicový repkový..., host, 7.5.2018
Když pracuji s JMP doma ve stodole na přípra..., host, 7.5.2018
Asi to jsou troubove. Ze zakona se musi pouz..., host, 7.5.2018

Olej do řetězové pily

zard (1)
28.9.2004 21:51, počet návštěv: 539403
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Pořídil jsem si elektrickou řetězovou pilu o výkonu 1800 W a chtěl bych vědět, jaký olej do ní nalít, aby pěkně mazala. Výběr je velký a v návodu píšou šalamounskou radu: ekologický. Díky
Připojit reakci   

Re: Olej do řetězové pily

host
29.9.2004 7:57
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Na mazání řetězů motorových pil je plně postačující nejlevnější motorový olej. Ekologické oleje nepoužívejte, v nádrži motorové pily rosolovatí a nemažou. Pro správné mazání je důležité: vždy po použití motorové pily jí řádně vyčistit od pilin (nejlépe vyfoukat kompresorem), jinak dojde k zaschnutí pilin v místech, kudy se olej dostává na řetěz, a lištu i s řetězem spálíte!
Servis Mountfield
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host
1.11.2004 15:35

To snad nemyslíte vážně? Servis Mountfield a nedoporučuje ekologické oleje.Okamžitě by vás ,osobu,která si toto dovolí zveřejnit,měli propustit.Divím se,že nedoporučujete vyjetý olej.Děláte bezva reklamu Mountfieldu.
Trochu se v tom také vyznám,prodávám zahr a les techniku a dodal bych,že ekolog olej rosolovatí pouze za vyšších teplot.a při minimálním využívání pily.Dlouhodobé odstávky.Proč Mountfield ekolog oleje prodává,když to poškozuje olejovou soustavu?

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.27.66 (?)
18.2.2011 10:03

Už nikdy nepoužiji ekologický olej. Když jsem v pile nechal rok stát ekologický olej, tak tam zatuhl. Nedostal jsem ho pryč ani benzínem a ředidlem S. Musel jsem si koupit novou pilu. To je ekologie, co!

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

RadekB (1204) - xxx.xxx.21.230 (?)
18.2.2011 13:30

To je ale Vaše chyba, ne ekologů, nebo oleje! Nikde a nikdo neříká nechat uloženou pilu s eko olejem rok! Navíc tu je hromada témat kde se o těchto následcích píše po daleko kratším čase. Osobně ho tam nenechám ani přez víkend.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

J.S. (2807) - xxx.xxx.210.125 (?)
18.2.2011 14:16
Kdo nemusí, tak je lepší se eko lepidlu vyhnout. Dostane se rozstřikem na nepřístupná místa a po delší době to jde i s barvou, válec nejlépe opískovat.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.128.35 (?)
14.8.2012 23:16

Bohužel musím se také postavit na stranu neekologie - když jsem poprvé použil bioolej na mazání řetězu, tak jsem trochu přelil. Po cca 0,5 hodině řezání odložím pilu a odcházím na svačinku. Když se vracím k pile - koukám, proč má tmavý pruh? A oni to potvory mravenci!!! Na zahradě jich mám hodně a asi jim bioolej chutná. Byli všude, kam se mi ulil olej, i v motoru. A bylo jich stovky! Je to trochu srandovní, ale bioolej už ne. A prý chutná i myším.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.99.139 (?)
8.1.2007 16:54
Je to naprostá pravda. Při dlouhodobější odstávce pily se projeví ekologický olej pro mazání řetězu jako pěkné svinstvo. Ztuhne, zrosolovatí a všechno tak zadělá, že čištění trvá až několik hodin. Nevím jak Vy, ale určitě u většiny lidí dochází k dlouhodobější odstávce a tak je rada používat normální oleje skutečně nad zlato. Pokud jste dřevorubec je to něco jiného.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.130.1 (?)
9.3.2011 13:18
ale má pravdu to je zásadní
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.132.199 (?)
24.9.2008 12:17

Mám pilu pouze na hoby účely používám eko olej biopol občas jedlý olej do kuchyně ale před uložením na zimu jen biopol a nikdy neztuhl. Použitím mot. oleje nalijete vše do země a není problém vymazat či vylít litr. Pokud ho používáte a jistě ne sám zvolte třeba onen biopol nebo i ten jedlý. Po kontrole mé pily v servisu po 5 letech a asi 30m2 pokáceného dřeva v lese žádné vady na liště ani řetězu pouze vymačkaná řetězka. Nejsem ekolog ale myslím že mot.olej je do motoru a ne do země.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.61.171 (?)
25.8.2011 11:09

Používám levný jedlý olej zcela běžně do profi pilky a to jen v lese. Je to ekologické. Doma tam naleju motorový a poříznu pár polen. Nestane se, že by to zatvrdlo. Před zimou projet doma alespoň jednu nádrž s motorovým a je to v pohodě.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.242.90 (?)
18.10.2012 0:38

Stačí ho vylít. Ne na zem!! Zpátky do flašky... funguje to bez problémů. Před uložením pily doporučuji vylít i benzím z nádrže. Prsit si trávu a zem kvůli takový kravině...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

18.10.2012 1:21

Obávám se, že si pletete BIO olej pro ztrátové mazání s olejem fritovacím. Nebo co konkrétně myslíte ekoolejem??? Friťák vám ztuhne. Pokud jste profím a proháníte ho pilou každý den tak se vypláchne sám. Před delší odstávkou je ale nutné ho vylít. Bio olej neztuhne ani po několika měsících

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.45.10 (?)
13.1.2007 10:38
Bydlím v ochranném vodárenském pásmu, tak používám ekologický olej Bipol, nepamatuji se, že by za osm let co jej používám, zrosolovatěl,zaschnul a nebo přestal mazat.   L.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.205.18 (?)
5.7.2007 19:24
Tak je mi to opravdu líto, ale také jsem používal ekologický olej a zrovna řeším problém že pila nemaže. Pila leží na ponku totálně rozebraná a ještě musím stáhnout magneto, abych se dostal k čerpadlu oleje. Kdybych to věděl dříve, nedal bych tam eko oleje ani kapku. Většinou všechny tyto ekologické výrobky jsou na housle Nejraději bych dal pilu výrobci tohoto oleje do opravy zdrarma. Levný motorový a není problém.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.26.185 (?)
27.8.2007 1:01
Stačí čítať návod k obsluhe, ja mám Narex EPR 35 a píše sa tam jednoznačne: Používať ekoolej, ale pre dlhším nepoužívaním je potrebné prepláchnuť klasickým minerálnym olejom!!! Pretože ekoolej sa časom rozkladá a zanesie celú pílu.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.255.21 (?)
28.7.2011 7:05

Ja mám elektrickú pílu Narex EPR 40-24, používam minerálny olej na stratové mazanie Mogul Alfa Profi (cena asi 3,50 eur / 1l) a nemám žiaden problém. Olej si zachováva stále rovnaké skupenstvo a viskozitu.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.255.44 (?)
18.7.2013 17:36

Nevim, proc se tady bavite, jakej olej pouzivat na mazani retazku. Uz vic jak 30 roku pracuju s motorovyma pilama, at benzin nebo elektrika a porad pouzivam vyjetej olej z auta. A kazdej, koho znam to taky tak dela. Kupovat novej olej je pro me zbytecne vyhazovani penez.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.141.235 (?)
3.11.2013 15:25

Cca 10 let používáme v truhlárně pro elektrické pily Makita-Dolmar  -5ks surový řepkový olej od místního výrobce v ceně 25,- za litr, lesáci taky.Pravidelně ofukuju, větrací průduchy proškrabávám ůzkým šroubovákem.Doma při občasném řezání přidávám motorák.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.184.221 (?)
24.8.2011 0:19

Jednoduchá odpověď, aby se kupovaly nové pily...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

mikosoft (2)
8.2.2005 7:57

nechapu vase doporuceni a nemame naprosto stejne zkusenosti, do pil produktu dodavame oleje Castrol Garten 2T a neni s nim zadny problem.

specifikace:
Olej Castrol Garden 2T je velmi výkonný olej pro dvoudobé motory používané v zahradní technice jakou jsou sekačky, řetězové pily, řezačky, křovinořezy atd. Castrol Garden 2T pokračuje požadavky výkonové specifikace API TC.

Výhody výrobku:
- vynikající ochrana proti opotřebení motoru
- nízká kouřivost
- mísící poměr až do 1:50 (olej:palivo), který je však pro každý výrobek individuální

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host
7.4.2005 14:22

To vy si snad delate srandu. Pan Dušan Žárský žádal o radu k výběru oleje určeného k mazání řezné části(tzn. řetězu, lišty, řetězky) elektrické pily !!!!! - takže vaše rada o doporučení vysoce výkonného oleje určeného pro mazání vysoce zatěžovaných 2-taktních spalovacích motorů se mi zdá tak trochu mimo mísu.

K ekologickým olejům: dají se používat v případě, že pilu používáte často a nenecháváte při dlouhodobých odstávkách ekologický olej v nádržce. Pokud byste chtěl používat ekologický olej, tak vždy před delší odstávkou vyřežte ekolog. náplň - doplňte nádržku běžným čistým !!! motorovým olejem (používá se např.: M6A) a pilu nastartujte a "řežte naprázdno" dokud se tento motorový olej nedostane do čerpadla a následně na řetěz. - je to trochu krkolomné. Tento motorový olej se používá běžně(zplňuje požadavky na výkon, čistotu, trvanlivost a cenu a je příznivý z pohledu kombinace těchto parametrů), ale ekologové by z toho asi radost neměly. Dále se prodávají oleje přímo určené pro mazání řezné soustavy(jsou dražší, aditivované, ale také nejsou ekologické). Osobně používám M6A a mám zatím dobré zkušenosti

Připojit reakci

RE: zděšení

host
3.5.2005 15:00
Lištu elektrické pily mazat olejem do dvoutaktových motorů ?
To jste na tom asi finančně hodně dobře, co ?
Nebo máte podíl na jejich prodeji ???

Martin
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host
1.8.2005 19:28
Na internetu jsem vyhledal ekologický olej 1 l - 145 Kč. Motorový olej M6A stáčený 5 l za 190-,Kč Tak co je výhodnější čístit pilu nebo mazat
Připojit reakci

Co kupují všichni

host
12.2.2006 18:12
Opatřil jsem si pilu v supermarketu (blbý, co?).
Když jsem ji chtěl zprovoznit, zajel jsem k pumpě a ptám se: jaký olej si tady lidi kupují na mazání řetězu motorových pil?
Odpověď: všichni si kupují M6A.
Učinil jsem totéž, dělám tak dodnes a jsem spokojen.
Připojit reakci

Když nevíš, zeptej se

host
12.2.2006 18:18
Zeptal jsem se u pumpy: co si lidi kupují na mazání řetězu u motorové pily? A bylo mi odpovězeno: všichni si kupují M6A. Učinil jsem totéž a jsem spokojen.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.155.3 (?)
20.1.2010 15:28

Přímo u prodejců malé zahradní, či lesní techniky se dá ekoolej koupit - stáčený za cca 60 korun za litr. Já ho používám už přes osm let a ještě sem neměl problém s nějakým zanášením, rosolovatěním, či jinými neduhy, o kterých se někteří zmiňují. Je pravdou, že pilu použiji alespoň 1x za měsíc, takže dlouhé odstávky nemá. Předpokládám, že na mazání řetěz je zcela jedno, je-li motor elektrický, či dvoutakt. Pavel

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

RadekB (1204) - xxx.xxx.21.230 (?)
20.1.2010 18:34

Předpokládáte špatně! Teploty jichž je dosahováno při práci motorové pily v okolí lišty s řetězem jsou nepoměrně vyšší než u elektrické. Zejména při víkendovém použití pila "jede" mnohdy více než v profi provozu. Rozstřik mlhoviny oleje a jemných pilin nasáknutých olejem je zde podstatně vyšší. Pila pracuje téměř ve všech polohách oproti el.. Právě změny teplot a celkem časté, působí negativně i na olej ať již na povrchu pily, tak především uvnitř. U el. pil bývá nejčastěji mechanické tlakové čerpadlo, které případné rosoly rozmačká, u mot. pil jsou čerpadla rotační a ta se jimi ucpou, protože bývají nejčastěji poháněna plastovým šnekem, případně mají na pístu plastové ozubení, je jejich devastace (šneků, ozubení), častou závadou. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.54.179 (?)
9.4.2011 18:44
olej na mazání řetězu jak jednoduché jděte do restaurace řekněte že chcete přepálený olej z friťáku a to je celé kouzlo zadarmo nic lepšího co používat používám šestým rokem v lese a ani jeden problém...
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

J.S. (2807) - xxx.xxx.44.31 (?)
9.4.2011 19:50

Zapoměl jste napsat 2 podstatné informace: 1. takový olej je nutnost přecedit a to nejlépe přes hustou látku, 2. zřejmě nemáte delší dobu pilu odstavenou jinak: viz obr.  O tom, jak takový přepálený olej maže si nedělám iluze, ale můj řetěz ani lišta to nejsou.

Obrázky:
olejové čerpadlo po použitém fritovacím oleji
olejové čerpadlo po použitém fritovacím oleji
tak dopadl šnek čerpadla
tak dopadl šnek čerpadla
A chtěl to mít zadarmo
A chtěl to mít zadarmo
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.150.69 (?)
4.1.2012 14:02

Dobri den, ja pouzivam 5 rokov stihl bio plus a ziadni problem ani v zimea ani v lete som snim spokojeni az na tu cenu.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.225.80 (?)
26.2.2012 17:43

rozhodne stačí m6a, mažu tím už 3 roky lištu, a to každý druhý den pracuji na těžbe, u mne m6a vyhrává nad ekologickejma

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.130.25 (?)
5.6.2015 13:43

Když pracujete obden s pilou na těžbě, potom nechápu, jak by vám mohl ekologický olej způsobit problémy? Pokud chcete mít jistotu tak každou 5tou nádržku přidám m6a. U vás vyhrává m6a, ale příroda dostává pěkně na frak. Je to stejné jako když řeknete všem svým známým, aby vám přišli na zahradu vylít 1L vyjetého oleje. Zřejmě by jste byl z toho stejně nadšený jako ta příroda. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.68.81 (?)
5.6.2015 19:51

mám Makitu profi elektriku

Používám taky ekologický sice řežu jednou za rok ale doma na zahradě pak jde pila na rok k ledu

zasada vyčistit po řezání proplachnu klasickým j4 ložiskovým olejem

To jest sundám lištu a boční kryt naplním a spustím pilu mazání nastavím naplno a nad belíkem snakloněnou pilou proženu cca jednu 3tinu nadržky oleje z pily zbytek nechávám v pile na začátku před řezáním vyleju naleji ekologii a nechám kratce proběhnout. Za 10 let co používám elektrickou pilu nemám jediný problém s mazáním. Howgwink

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.9.135 (?)
5.6.2015 20:10

Reagujete na 3 roky starý post. Olej z mazání řetězu  není vyjetý. A už vůbec se to nedá porovnávat s litry oleje vylitými... na zahradu

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.224.66 (?)
9.1.2018 22:50

Nevím kolik nařežete ročně a čím. Ale já udělám za víkend na baráku 3-5 nádrží benzín. Co nádrž to 0,3 litru oleje (mazání mám puštěné naplno). Ano. Jsou to litry oleje ročně vystříkané do země.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.40.193 (?)
14.3.2007 15:14

No toto když radí odborník "tedy člověk, který se za odborníky vydává" zůstává rozum stát.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.40.193 (?)
16.3.2007 9:36

jak uvedl předchozí účastník, na mazání řetězu je nejvhodnější obyčejný motorový olej specifikace M6A, tento olej používá většina běžných uživatelů a postup nechat si poradit u benzínové pumpy je asi nejlepší řešení pro obyčejného uživatele této techniky

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.2.6 (?)
23.3.2012 20:52

Pěkná blbost stroje používám a prodávám deset let všichni to chcete mít bez práce mazáním vaším olejem má za důsledek rychlejší zničení řetězu a lišty coš znamená v dobré kvalitě cca 1100Kč. Eko olej je několik druhů doporučuji od oregonu a vždy celý vypotřebovat.  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.245.67 (?)
7.10.2006 5:20
Vydím tu zděšené reakce na zprávu že ekologické oleje nejsou nejvhodnější pro mazání. Je to tak pokud tento stroj nepoužíváte pravydelně po celý rok (alespoň 1* týdně). Každý ekologický olej se v přírodě rozládá a to sane se děje ve srtoji kde ho používate, samozřejmně po delšim čase než je tomu v přírodě, též záleží na tipu a výrobci oleje. rozhodně si to užijete pokud ekoolej necháte v pile nebo jiném stroji přěs zimu. Někeří, ti co musí  používat ekoolej nebo používají pilu často, používají na mazání lyšty běžný rostlyný olej. Každý si musí spočitat sám jest-li se mu vyplatí kuli 1/2L oleje toliko šetrit?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.135 (?)
15.7.2007 10:53
Jedlý rostlinný olej na mazání lišty je pěkné svinstvo - není stavěný na takové podmínky, jaké panují v místech, které má mazat, výsledek je ten, že se všechno časem okolo spojky zalepí černým sajrajtem.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.250 (?)
20.3.2008 10:17

Opravdu nedoporučuji používat na mazání řetězu jedlé oleje. Nemají tu správnou mazací schopnost, znečištují a zanášejí pilu, navíc při delším používaání rozežírají symerinky což v důsledku negativně ovlivní chod pily.

Připojit reakci

Re: Olej do řetězové pily.

elkar.ji (2)
19.10.2006 18:07
Je zajímavé, že v obchodě Mountfield nevěl prodavač, co je olej M6A- prý mu tento název nic neříká.....
Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.125 (?)
19.10.2006 21:49
hm, a pak že tam mají jen samé odborníky. Správný odborník tento olej musí bezpodmínečně znát, mimochodem, olej M6A by měl být k sehnání v každé prodejně motorových pil.
Připojit reakci

Luboš (21)
19.10.2006 22:06
Hlavně si od takových „odborníků“ nechte poradit !
Jinak olej M6A se dá koupit snad u každý pumpy BENZINA
Připojit reakci

host - xxx.xxx.23.100 (?)
6.12.2006 22:41
Jo, a možná i u pumpy SHELL
Připojit reakci

Decimálka není Dalmácie

T.Kunčic (1)
10.3.2005 18:27
Olej pro ztrátové mazání řetězu není shodný s olejem pro mazání motoru. Elektrická pila nemá motor , který je potřeba mazat olejem pro dvoutaktní motory / např Castrol TT / .
Problematika ztrátového mazání řetězu " bio oleji " / biologicky rychle odbouratelnými oleji / je trochu složitější.
Použití "bio oleje" v hobby technice je možné ale je třeba použít vhodný olej.
Oleje na přírodní bázi / většinou oleje řepkové , anglicky RAPS,RAPE / mají nižší oxidační stabilitu tj. odolnost vůči stárnutí než oleje minerální . V případě nedostatečného vyčištění zásobníku oleje , resp. čerpadla může dojít při opětovném použití v další sezóně k destrukci čerpadla, případně poruše řetězu.
Oleje na bázi syntetických esterů tuto nectnost odstranily - jejich odolnost vůči stárnutí je větší. Např. olej Chainlube B 80 je pro tyto účely velice vhodný. Je to plně syntetický biologicky rozložitelný vysoce výkonný olej pro motorové pily, které jsou vysoce teplotně namáhány v dlouhodobém použití.
Připojit reakci

Olej pro mazání řetězu

host
27.9.2005 10:55
Více jak 3 roky používám pro mazání řetězu u elektrické pily NAREX (lišta 40 cm) obyčejný stolní slunečnicový olej. Pilu používám 2-3 krát ročně tak 3-4 hodiny - hobby provoz.
Olej po práci nechávám v nádrži, Před dalším použitím pouze doplním. Pila zatím pracuje bez nejmenších problémů a s minimálními náklady.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.81.128 (?)
17.2.2006 18:05
olej    m8ad madit
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

Woodman (13)
3.4.2006 10:35
Rozhodne ekologicky olej pouzivat.ma asi nejlepsi mazaci vlastnosti a pokud pila nestoji dele jak 3 mesice tak se nemusime bat ztuhnti.kdyz ztuhne tak hlavne pilu nestartovat,strhnete cerpedlo.Na zimu olej vylit dat trochu mineralniho motoraku,protocit proti kartonu az se objevi stopa oleje jine barvy.zbytek nadrze vylit a pila je zazimovana.stolni olej nema potrebne mazaci vlastnosti-nepouzivat. Cena bio retezaku okolo 60kc/litr.Mimochodem Mountfield opet ukazal svoji profesionalitu a znalosti.Bravo,veciho blba sem jeste nepocul.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.182.20 (?)
9.8.2006 21:24
Ohledně mazání řezací části u elektrické pily si nejsem plně jist,jestli to bube nejvhodnější, ale mě osobně se u motorové pily osvědčil ekologický olej BIPOL vyráběný firmou BIONA míchaný s obyčejným stolním olejem v poměru 1:2, maže to výborně a po finanční stránce to není neúnosné.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.26.238 (?)
12.8.2006 21:30
Zdravím.Je možné použít na řetěz obyč.stolní olej na vaření(stojí kolem 20,-).Občas řežu v lese,tak prý by mohlo někomu vadit,že nepoužívám nějakej bio či eko olej.Nevím jestli dost maže,ale někde jsem četl,že tam valí olej z friťáku.Jakej používáte vy co děláte v lese,ať už profíci(asi si to nelajznou)či amatéři?
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.120.31 (?)
12.8.2006 22:14

Na řetěz je nejlepší M6A a pokud nejsi profesionální dřevorubec tak Tě asi určitě nikdo kontrolovat nebude tak že bych se na nějaký ekooleje vykašlal.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.212.22 (?)
13.8.2006 10:14
Ačkoliv nemám nic společného s Mountfieldem musím se s jeho prvním příspěvkem  plně ztotožnit. Stejně tak i s poledním . To ovšem v tom případě, pokud nepracujete denně a máte zájem na tom aby nevznikl problém z důvodu oleje na mazání řetězu.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.121.83 (?)
26.8.2006 19:13
Vážení náhodou jsem zakopl o tyto stránky a tuto diskuzi a docela se bavím, v lese dělám už cca 15 let a mohu odpřísáhnout, že na mazání lišty bohatě stačí rostlinný tzv. fritovací olej. Kolega kupoval speciální olej na lišu a opotřebení při práci ve stejně silné hmotě bylo úplně stejné, jen mne hřály ty ušetřené peníze. Nevím kolik toho řežete ale když denně spotřebuji tak dva litry oleje je to v peněžence znát.  Řezat  s motorovým olejem či podobným svinstvem může snad jen úplný ma..r. Jeden litr oleje znečití desítky litrů podzemní vody a dost pochybuji, že na své zahradě či dvorku chce někdo kontaminovanou půdu. A pokud vás hajný uvidí v lese jak lejete do nádržky na mazání motorový olej zřejmě také nebude moc rád. Prostě si v nějakém super hyper marketu kupte olej na fritování a nemusíte se bát řezat i větve ovcných stromů na vlastní zahrádce. Hodně štěstí a opatrnosti při práci s mot. pilou přeje Jarda
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.4.125 (?)
26.8.2006 19:50
A jak je to s trvanlivostí oleje v nádržce? Např. , když nebudu používat pilu třeba dva měsíce, neztuhne olej v nádrži, jako je to u biologických olejů?
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.244.114 (?)
26.8.2006 19:59
Já klidně na řetěz u el.pily používám motorové a převodové oleje,které vypustím buď z auta nebo zahradní techniky při pravidelných výměnách.Jen je pro jistotu přefiltruji přes látku a nic netuhne a nemusím nic kupovat.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

26.8.2006 20:44
To víte že ztuhne.
 Jarda se možná baví, ale nějak mu  uniklo co se tady vlastně píše.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.111.1 (?)
26.8.2006 20:57
Nejlepší je prý z řízků.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

27.8.2006 8:00
Já to mažu sádlem.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

27.8.2006 8:02
P.S a co mě zbude dám na chleba.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.247.208 (?)
18.9.2006 23:20

Mám e l.pilu Husqvarna 321, 2000 W , 40 cm lišta,15,2 m za sec. rychlost řetězu. Na řetěz používám stolní řepkový olej z Penny marketu 1 litr za 18,90Kč . Tento olej mám doporučený od prodejce   HUSQVARNA .  Zatím jde řetěz bez problémů  a pila jde krásně čistit od pilin a nečistot.           

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.121.38 (?)
19.9.2006 22:27

No to zní celkem zajímavě, ale nebylo  přece jenom lepší ten řepkový olej
ředi

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.121.38 (?)
19.9.2006 22:46

zmáčkl jsem špatný čudlík a tak jsem předchozí zprávu nedopsal, takže zpět k tématu řepkový olej  dobrý , ale zajímalo by mě jestli má někdo zkušenosti s kombinací tohoto oleje s klasikou M6A, nemůžu si pomoci, ale mám takový pocit, že jemom samotný olej ať už řepkový nebo nějaký jiný /levný/ není to správné ořechové. Mám tzv.levnou pilu PARTNER a ta nemá možnost dávkování oleje a ta potvora sežere na jednu nádržku benzínu 2 x doplnění oleje a tak přivítám každou " rozumnou možnost" jak mazání řetězu zlevnit.
Jestli tuto debatu sleduje p. J.S. tak by  mě opravdu zajímal jeho názor, protože si myslím že ví o čem je řeč a přitom stojí tzv.nohama na zemi.
Děkuji za odpovědi, Milan.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.213.71 (?)
23.9.2006 13:35
Nesledoval jsem vše, ale teď bylo trochu času, tak jsem si všiml, že se mám vyjádřit. Teorie: nyní  se mají používat pouze odbouratelné oleje, které ale jsou jak už bylo několikrát uvedeno různé kvality a mají různou dobu skladovatelnosti a s tím souvisí i následné problémy se zalepováním a nalepováním na pilu. Praxe: Kdo není vysloveně pod hrozbou, že dostane pokutu např. profi pracovníci, práce s pilou kolem velkých vodních zdrojů, tak se snaží buď ušetřit, nebo vyhnout se starostem se zalepováním a následně tedy pilu propláchnout klasickým olejem. Extrém: vyjeté oleje, přecezené a ředěné tím co je k mání. Mě osobně je silně proti mysli jít do lesa vypustit několik nádržek oleje a hlavně, že mám dřevo. Dělal jsem několik pokusů - různé ředění M6A a levné, ale nepoužité rostlinné oleje, nebo jsem používal Lespol, atd. Závěr: Komu nevadí, že své pile věnuje trochu více času je ideální po provozu eko - oleje pilu ošetřit, aby se nic nestalo může být spokojen po stránce ekologické i provozní. V časopisu Huqvarny jsem četl, že profi dřevorubec dělá s pilou H365, kterou maže pouze levným rostlinným olejem cituji v lese to potom voní, jako když se smaží řízky atd.... . Řeznou soupravu používá od Oregonu a  vychvaloval si jak dlouho vydrží, tím chci říct, že životnost se nesnížila. Problém je právě v intenzitě používání pily, kdo pilu používá velmi často, tak kromě očištění nemá jiné starosti, ale kdo ji nastartuje na pár metrů několikrát do roka, musí naopak vypláchnutí provést, protože neví kdy zase bude řezat. J.S.     
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.232.6 (?)
23.2.2007 19:07
při takové spotřebě oleje jak píšete,by asi bylo vhodné seřídit dávkování oleje.Možná mám mylné představy.Asi to bude tím že používám pili Sthil.Už delší dobu se řídím pravidlem :Věc lacená draze placená.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.4.6 (?)
7.3.2007 21:25
Rád bych také dodal svůj názor...pracuji 14 let v lese z toho 7 let práce s pilou. Co se týče mázání řetězu rozhodně bylo vyzkoueno mnohé od vyjetých (černých) olejů přes stolní až po zde v mnohých případech zmiňovaných M6áček. Vyjetý olej bych rozhodně nepoužíval už z důvodu velkého zašpinění celé pily a všeho okolo a jeho mazací schopnosti jsou značně snížené čímž trpí celá řezací část. To ovem prakticky nejde moc poznat, jelikož kdo si píše jak dlouho mu co vydrží.
Stolní a řepkové oleje při zaschnutí zanechávají něco jako film, který v tomto případě není rozhodně nic dobrého(viz. servisy pil).
M6A se mi zdají pro používání, pokud to jde vzhledem ochraně ž. prostředí, jako nejvhodnější mazací prostředek. Jak cenou tak mazáním.
Krom toho bych rád dodal informaci z jedné vysoké školy kde zkoumali dopad neekologických olejů na ž. prostředí a při rozstřiku do půdy je to množství tak malé, že si s ním prý půda dokáže poradit rozkladem na takové části jenž nekodí. Samozřejmě to byl jejich pokus, který bohužel neuspěje před kontrolou....toť mé názory
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

zarko20 (1)
21.3.2007 15:22
zdravím řežu celkem často při prořezávkách a úklidech.. používám rostlinný olej už asi 4roky a bez problémů. Sice si brusiči řetězů ztěžují že smrdí jak hranolky na přepáleném tuku ale jinak dobrý
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.152.75 (?)
21.9.2006 9:46

No nevim hoši, 

jestli je pro vás zahrádkáře finančně neúnosný, koupit si pár litrů eko-oleje (stejně nařežete kulový). Když bude řezat M6A(neni biologicky odbouratelnej) na zahradě, tak se  vám vám všechny ty ropný látky dostanou do spodní vody, ale jen tak se nerozloží. Jestli máte na zahradě třeba studnu ze který pijete, tak přeji dobrou chuť....

Jsem profi dřevorubec a používám eko-olej.  Klasickej postup. Celej rok jedu  na eko. M6A používám jen na přezimování, promáznu čerpadlo proti kartonů a zbytek  vyleju zpátky.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.234.140 (?)
21.9.2006 12:31
Pane: host - xxx.xxx.152.75, 21.9.2006 9:46, ak je skutocne pravda to, co ste napisali, tak klobuk dolu pred Vami. Bez ironie. Ak je to ozaj tak, tak ste clovek na urovni. A to myslim vazne. ------------------- pooh.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily-EKO?

host - xxx.xxx.112.156 (?)
22.9.2006 22:27
Koupil jsem si pilu Homelite a nemaže se mi řetěz.Přišek jsem s tím do opravny a první,co se mě technik zeptal bylo,zda jsem tam lil to ekologické svinstvo,co rosolovatí.Co si mám o tom myslet?Koupil jsem olej Protool v Baumaxu,ale ten technik z toho neměl velkou radost.Proč? Jsou tyto oleje tak špatné?
Pitrs
Připojit reakci

23.9.2006 9:20
Ano jsou.
Připojit reakci

Luboš (21)
23.9.2006 9:57
S vyjádřením technika mohu jenom souhlasit.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.85.238 (?)
24.9.2006 23:53
mnoho úspěchů s olejem M6A s ním řežou akorát prasata,které nezajíma nic kromě vlastní kapsy.Pokud s ním budete řezat to je jako by jste olej rovnou vyléval na zem .Naštěstí v lese Vás může orgán státní správy kontrolovat jaký olej používáte(pokud si nejsou jisti že máte eko-olej berou vzory) jako nepodnikající to máte napoprvé až za 50000,- plus náklady na rozbor cca 8500,-. U nás to jednoho chytráka vyšlo na 15000,- + 8500,- a od té doby je to v lese cítit jen po řepce.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.4.125 (?)
25.9.2006 14:11
Když nám tady nadáváš do prasat, tak se koukej alespň hrdino zveřejnit, jasný! Ne každý si může dovolit po finanční stránce eko olej( tím myslím, když řeže třeba doma) . 1 litr M6a kupuju za 39,-   , litr eko oleje stojí asi 150,-  , navíc není určený pro občasný provoz ( třeba řezání jednou či za dva měsíce), hrozí zatuhnutí v mazacím systému. A po každým takovýmhle občasným řezání furt proplachovat nádrž minerálním, na to se můžu vy..... Je jasný, že profík, který dělá každý den v lese, musí používat eko olej, jenže, to je zase o něčem jiným.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.10.34 (?)
25.9.2006 14:49
Vážený pane. Pokud si ale tím svým motorovým olejem znečistíte pitnou vodu, tak budete hned vědět, proč jste měl používat odbouratelný olej. To jste na tom skutečně tak finančně špatně, že musíte znečisťovat životní prostředí nejen sobě ale i ostatním lidem kolem Vás? Co kdyby to udělal někdo z Vašich sousedů? Pokud to dokážete, zkuste zapojit hlavu... Stanislaw
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

25.9.2006 15:53
No s urážkami asi nesouhlasíte nikdo. Pokud soused řeže doma dříví na kozlíku, pila mu přitom maže správné množství, tak piliny akorát tak dokáží olej vsakovat a padat na zem kde vzniká hromada pilin. Pokud to soused po práci zamete a třeba spálí, nevadí mi to, protože práce byla provedena tak, aby se nic do země nedostalo. Pro puntičkáře bych doporučoval dát před prací na zem igelit, po práci se jen smotá a je zameteno. Někdy to zkuste a uvidíte že na igelitu nenajdete ani kapku oleje. Piliny to vše vysuší. Jednoho podobného „ekologa“ znám. Hovoří podobně jako pan host - xxx.xxx.85.238, 24.9.2006 23:53 a přitom jezdí v trabantu. Prý na nový nemá !?
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

26.9.2006 7:16
Ono to s tymi nadavkami nevidim take dolezite (iba som sa zamyslel, ci patrim medzi zmienovane prasata, a ak ano ako to mam zmenit...), ako to, ci skutocne aj v prerusovanom type prevadzky je mozne pouzivat eko-olej bez negativnych nasledkov pre pilu. Pouziva niekto z vas prakticky v praxi nejaky postup na mazanie pily eko-olejom bez skodlivych nasledkov na jednotlive diely pily?
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

elkar.ji (2)
19.10.2006 18:28
Koupil jsem v Baumaxu elektrickou řetězovou pilu ke které jsem dostal ekologický olej od firmy PROTOOL.Stojí 94Kč za litr. Zkuste ho, nemám s ním mnoho zkušeností, ale zdá se být dobrý.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.161.92 (?)
27.9.2006 11:02

Piliny zachytí a nasáknou jen určitou část oleje (určitě nenasáknou všechen), zbytek jde do půdy, a odtud do spodních vod. Jak říkám, nařezat eko-olejem. Po použití promazat proti novinám či kartonů M6A, noviny spálit a nazdar bazar...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.183.33 (?)
7.4.2007 17:53
souhlasim ja pouzivam fritovaci olej a kdyz nerezu ( nebo vim ze nebudu rezat) vic nez 1 - 2 tydny tak to proti novinam projedu M6Ackem, zbytek vyleju zpatky, a z a je to Z
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.48.26 (?)
5.8.2009 21:39

Rada k nezaplacení pro člověka, který pilu vytáhne 2x do roka na hodinu řezání...

1x náplň eko olejem

1x náplň M6A

a to nepočítám že noviny zněčistěné olejem by se měly zlikvidovat jako nebezpečný odpad.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.192.242 (?)
19.7.2013 19:20

tak to ste ma skutočne dostali. Na pílu i benzín peniaze máte, no na olej už nie? Tak načo vlastne mažete? Tak to bude ešte lacnejšie!!!

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.161.92 (?)
27.9.2006 10:58
Litr eko oleje určitě nestojí 150 kč. Dá se sehnat od 35 Kč (podpultovej řepkovej olej v plastový láhvy) do 150 Kč.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.57.1 (?)
4.10.2006 17:05
Už pěkně dlouho řežu s pilou H55 a jediné co se mi dobře osvědčílo na mazání řetězu je klasická M6A, kdo si chce připlatit ať si koupí lepší. Ekologické oleje likvidují motor a po několika hodinách řezání budete mít z nich pilu totálně zalepenou motor i filtr, že potom nad čištěním strávíte času a času pokud nemáte vapku. Do elektrické budiž, ale  do benzínové ani omylem. Jestli chce nekdo zadřít jelikož se ekoligický olej dostává spolu se vzduchem do sání karburátoru tak prosím. Už jsem viděl zaneřáděné karburátory tímto lepidlem.
Zdenda
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

5.10.2006 7:11
Ale aj elektricke pily maju mohutne sanie chladiaceho vzuchu elektromotora, a niektore el.pily maju aj filter sania tohto chladiaceho vzduchu! Aky je Vas nazor na nasavanie "zalepovacich" odstrekov do vnutra elektrickych pil ?
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

nebuď zvědavý (12)
5.10.2006 8:56
Jednoduché řešení.
Používat na mazání řetězu M6A a ekologům doporučuji řezat tak, aby ani kapka se nevsákla do země. Je to malinko pracnější, ale ne nemožné. Měli by se spíš zajímat o tankery, které havarují s katastrofálními následky a vše funguje dál jako kdyby se „nechumelilo“.     
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.57.1 (?)
5.10.2006 12:56
To je pravda, ale elektromotor není tak háklivý na nestejnoměrné přehřátí. a už vůbec nenasává tohle lepidlo do karburáturu a motoru. Kámoši používají vyjetý olej z aut, toho je v servisech víc než dost za pár korun. olejové čerpadlo nemá takové nároky na kvalitu oleje jako spalovací motor. A  k ekologii jen tohle většina oleje stejně skončí v řezinách takže souhlasím s tím, že by ekologové měli hledat podstatnější věci než takové banality. Nebo by měli sami používat koňské povozy a řezání obloukovkou.
Zdenda
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.10.34 (?)
5.10.2006 13:43
Pane Zdendo. Nejsem ekolog, ale profesionální zahradník. Přírodou se zabývám od roku 1968, což je 38 roků. V každém případě se velmi zastanu těch, co v používání neekologických olejů vidí hrubý zásah do životního prostředí. A už je pro mne naprosto nepochopitelné, že někdo jako Vy může veřejně propagovat používání M6A tam, kde to vůbec nemá co dělat. Kde asi skončí ten olej, o kterém píšete, že skončí v řezinách, čímž myslíte asi piliny? Na zemi a první déšť jej z pilin vyplaví. Pokud si skutečně upřímně myslíte, že je to taková banalita, tak si kapku toho oleje namíchejte do skleničky s vodou a s chutí se napijte. To, o čem tu někteří píšeme není banalita, ale zásadní věc. Toto je naše planeta, tak proč ji úmyslně ničit. Mimochodem, moje auto splňuje s rezervou normu EURO 3. A Vaše auto? Stanislaw
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.57.1 (?)
5.10.2006 21:13
Moje auto toho moc nesplňuje krom toho že jezdí na plyn. Přírodu samozřejmě naschvál neničím jen se to snažím brát se střízlivým rozumem.  Jen si myslím že začít by se mělo hlavně u těch velkých závad a pak až to vše dotáhnout do konce až k té mé motorové pile. Když vymyslí pořádný olej co bude cenově a kvalitativně schůdný pro mou pilu i pro životní prostředí použiju ho. Ale na druhou stranu si hodně vážím lidí třeba jako vy co se snaží přispět k dobru věci byď je to jen kapička.
Zdenda
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.244.30 (?)
24.1.2010 10:04

Ja nejezdim žadnym autem mam zdrave nohy.To vaše EURO3 teš neni ekologicke.venoš

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

6.10.2006 7:47
Ak som si dobre vsimol, naprosta vacsina uzivatelov retazovej pily pouziva M6A, alebo podobny neekologicky olej. Mozno by niektori "prestupili na inu vieru", a zacali pouzivat EKOLOGICKY odburateny olej, keby niekto, kto ma skusenosti s mazanim eko-olejom, PODROBNEJSIE popisal postupy, ako pouzivat eko-olej a neposkodit si listu, retaz, motor ...atd., na co si dat hlavne pozor, za aku dobu eko*olej urobi lepkance kde-kade. Lebo aj ked dopilim eko-olejom, a preplachnem olejovu nadrzku M6A, ostanu mi zbytky eko-oleja na liste, retazi... atd. a tisko zasychaju. Ked sa pili do tmy nie vzdy sa da rozobrat cela pila a vycistit.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.15.202 (?)
6.10.2006 10:03
Už více jak 3 roky používáme na řetěz český ekoolej BIPOL (v Globusu za 79 Kč/litr, je z rostlinných olejů s aditivy pro zlepšení termooxidační stability) zcela bez problémů.  Řežeme příležitostně cca 10x ročně: soušky v lese, špalky na topení, tři zahrady, taky se použijí u skautů na táboře. Pily - máme v rodině dvě, starou Dolmar a roční Jonsered 2141 - někdy leží 3 měsíce bez použití.  Nikdy se nic neucpalo, nic nerosolovatí.  Před řezáním zkontroluji stopu oleje před lištou, po řezání vyčistím pilu od mastných pilin a hotovo. Přírodu by měl chránit každý jak může. Ať na nás v dobrém vzpomínají naše děti, vnoučata, pravnoučata. Honza
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.239.179 (?)
19.10.2006 22:38
Dobrý den, máte nějaké zkušenosti s olejem na řetěz Ekolube CUT 80 P. Je lepší než klasický řepkový olej, nebo je to stejné lepidlo? Stojí cca 80,-Kč za litr. Přeci jen si nechci zaneřádit zahradu olejem M6A. Děkiji, A.H.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.134.68 (?)
24.10.2006 21:51
Dostal jsem ted par litru oleje M7AD a kaceli jsme jablone na zahrade a nic jsem si nezaneradil. To vam z pily strika olej proudem nebo co ???
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.239.179 (?)
25.10.2006 7:58

Vážený pane,

ne nadarmo se mazání řetězu říká ztrátové, to znamená, že většinu, co nalejete do nádrže, jde také ven. A to v podobě kapiček oleje, nebo nasáklé v pilinách. To co dopadne na zem je jasné, to jde do země, z neuklizených pilin v trávě také. Pokud na zahradě nevidíte skvrnu jako po havárii tankeru, tak to ještě neznamená, že tam ten olej není. Podle zákona o zachování hmoty nemůže jen tak zmizet. A ještě jednu připomínku, účinky nepoznáte hned, ale o to je to potom horší. Máte studnu? Nebo soused? Dobrou chuť. A.H.

P.S. Nejsem fanatický ekolog. Sám je nesnáším. Ale trochu zdravého rozumu a úctu k přírodě mít mohu. Určitě se v přírodě dějí horší zvěrstva než řezání minerálním olejem, ale proč bych to měl dělat také. Zatím jsem používal Lespol+fritovací (1:2).

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

Luboš (21)
25.10.2006 8:30
Vaše rekce jsou skutečně přehnané. Dá se říci, že všechen olej pohltí piliny. To co se dostane do půdy se dá lehce zjistit. Před řezáním si rozprostřete na zem igelit patřičného rozměru a potom řežte. Po řezání piliny sesypte do nějaký nádoby, nebo spalte. Pozorně si prozkoumejte použitý igelit, kolik  na něm najdete kapiček oleje. Já to zkoušel několikrát a nikdy jsem nic nenašel. Z toho důvodu považuji nařízení o ztrátových olejích za přebujelou byrokracii, která se snaží z chudáků vymámit peníze za pokuty. Tam, kde by byli ekologové potřeba nejvíce, tam je neuvidíte než se stane havárka velkého kalibru. 
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.3.53 (?)
25.10.2006 9:02
Olej se v přírodním prostředí přirozeně odbourává - tomuhle procesu se říká přirozená atenuace, nebo také biodegradace. Obzvláště u NEL to je velmi využívané při sanačních zásazích. Bakterie si s olejem ve formě tenkých filmů a aerosolů snadno poradí. Některým to i "chutná" :-)))  Takže klidně používejte minerální oleje. Akorát ale nové, ty vyjeté obsahují další příměsi, jejichž odbourávání je složitější až nemožné (kovy, aromáty atd.). Při porovnání s tím co odteče z velké lesní techniky je znečištění způsobené mazáním řetězu zanedbatelné.  A na zahradě si klidně dejte na trávu ten igelit. Piliny pak do kompostu a za 2 roky máte krásnou hlínu ke kytkám. HOWGH  
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

25.10.2006 9:05
Aky je polocas rozpadu M6AD ??
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.3.53 (?)
25.10.2006 10:53
To nelze obecně stanovit. Muselo byse stanovit množství NEL v zemině  a porovnat to s výsledky provedenými ve stejném prostředí po uplynutí nějakého času. Předpokládám, že odbourávání se bude pohybovat v řádu měsíců. Dle bezpečnostního listu tento olej nemá žádné výrazné nebezpečné vlastnosti (nebo je záměrně neuvádějí :-)))  http://obchod1.paramo.cz/EOS/Data/RizenaDokumentace/bl_mogul_m6a.pdf
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.188.170 (?)
25.10.2006 11:55

Konečně normální reakce. Chodím s pilou do lesa na stavbu krmelců pro zvěř a občas překročím vlakové koleje. Vypadá to, že lokomotivy mají jenom ztrátové mazání a spotřeba je v kubíkách ( m3). teď jsem asi namíchnul nádražáky. Totéž když nastupujete do autobusu na nádraží. Když zaprší, kam to všechno odteče? Mylím že v této konkurenci nemůžeme vyhrát. Pojkud by to bylo tak strašné, tak by ty pilky byly dávno zakázaný. Ono je snazší vydat nařízení a tejrat drobné lidi, než něco opravdového udělat.

Omlouvám se ekologům. přírodu mám rád a stromků nasázím ročně tolik, kolik žádný ekolog za celý život. Pokud Vám ale vadí tyto občasné pilky a jejich olej, začněte likvidovat auta houbařů při sezoně. tam je toho ztrátového mazání také dost a je to přímo v lese.

Jinak jsem nechal rostlinný olej na pánvy dva měsíce. uschlo to tam tak, že jsem to nemohl dostat dolů z pánve. Pokud to udělá v pile, chraň jí pánbůh. pak už je čerpadlo asi na vyhoz.

Spíše se bavme co pile prospívá a kde jsou nějaké novinky nebo návody, které lze využít.

Koho jsem namíchnul, ať se uklidní a osttním přeji zdar.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

25.10.2006 12:40
Okrem "obvyklych" netesnosti kolajovych vozidiel, sa zialbohu este stale prevadzkuju aj lokomotivy byvalej sovietskej vyroby, tzv.sergeje, ktore maju dvojtaktne (!!) naftove motory, ktore vyhadzuju znecisteny olej cez tzv. receivery. Teoreticky by mali vydrzat do naplnenia 24 hodin, ale casto nevydrzia ani celu smenu a keby sa nevypustili, tak vystriekaju olej dovnutra do strojovne a obsluha by to musela cistit. Preto radsej tento stary znecisteny prepaleny olej vypustaju do kolajista (najradsej pocas jazdy po trati lesom, kde to nikto nevidi). Ide o znacne mnozstvo cierneho hnusneho horuceho (=horkeho) aditivovaneho motoroveho oleja za 24 hodin !!!
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

25.10.2006 12:45
Znacne mnozstvo oleja, vypustane z receiverov sergeja je niekolko kyblov denne...
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.169.57 (?)
16.3.2008 23:15

Ten kdo tady píše něco o Sergejích by si měl uvědomit že Sergeje u nás v ČR v pravidelnéím provozu již hodně dlouho nejezdí tak nevím proč to řešit...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.183.33 (?)
7.4.2007 18:05
je jasne, ze piliny pohlti vetsinu oleje (pokud je dobre serizeno olejove cerpadlo), neco padne vedle. ale to ted nerozhoduje. Problem je ze kdyz ty piliny nepadaji na Vami zminovany igelit, ale na zem ( v lese, do travy, ...) tak je nikdo nesebere a olej se pak pri destich z tech pilin presunuje do pudy. Ja jedu na fritovaci olej a pri delsi necinosti to proplachnu M6A, nebo k dyz sem v lese tak i trosickou mixu a je to Zdenal
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

18.10.2012 1:33

Není třeba počítat kapky oleje na igelitu. Přesnější je pamatovat si kolik jsme nalil do nádržky a za jak dlouho to vyteklo. To že se to rozpráší a není to vidět neznamená že to zmizelo. Slyšel jste někdy o radiaci? Je to trošku podobné-taky není vidět ale rozumný člověk jí na zahradě nechce :-))

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.48.102 (?)
28.10.2006 15:01
Ahoj a dobrý den :o)
Řežu s pilami benzinovými a i s jednou elektrickou. Tyto pily mají různé lišty a řetězy. Dlouhou dobu jsem používal motorový olej i hydraulický. Teď používám olej slunečnicový - jedlý, stolní. Myslím, že maže při řezání ještě lépe, než minerální (ropné) produkty. Po skončení práce nádržku vyliji, z malé lahvičky naplním kvalitní motorový olej, pak na odřezku dřeva nebo pařízku nechám vystříkat skvrnu do okamžiku, než se změní její barva. Olej v nádžce ponechám do příštího řezání, pak jej přeliji zpět do lahvičky. Nevidím v tom až takovou komplikaci, abych musel kolem sebe rozlévat při práci M6A a podobné. Také jsem viděl vytéci v lese 200 litrů hydraulického oleje z harvestora nebo z ruky nakladače, ale s tím nic nenadělám. Mým svědomím je má pila a moje práce. A ještě na závěr - nikomu, prosím, nenadávejte za to, jaký používá olej, tím se situace nezlepší. Děkuji toulavy.medved@tiscali.cz
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.138.5 (?)
28.10.2006 21:15
Číst o ekologii je jako číst o Pánu Bohu.Obojí je krásné ale nereálné. Pokud se na tento problém podíváte z globálního hlediska je dnes jakákoliv činnost byť i ekologická neekologická. Pokud zůstaneme u našich strojů tak mazání řetězu vůbec není to čím bychom se měli zabývat v souvislosti s ekologií.
Pokud koupíte ekoolej tak už tímto krokem jste znečistili prostředí hned třikrát a to výrobou oleje a obalu  a obalem  samotným. Stejným pohledem si  rozeberte i stroj  a další a další a  .......  Slova o ekologii můžete brát vážně pouze od člověka který chodí nahý a bydlí v jeskyni. Chytrost člověka je sebedestruktivni a planeta se s tímto nikdy nevyrovná.
                                                                                 Mějte se ekologicky
                                                                                                                       Libor
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.239.191 (?)
6.12.2006 14:34

Na mazání řetězu elektrické pily používám již čtvrtý rok biologicky odbouratelný olej, rozhodně za něj neplatím 150 Kč, řetěz je vždy dobře namazaný a z nádržky pily jej nikdy neodstraňuji, pilu používám jen občas a nikdy jsem žádné problémy se ztuhlým olejem  neřešil. Jen dolévám, ostřím řetěz a řežu. O čem se to tu bavíte ? 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.72.10 (?)
6.12.2006 17:44
Nedávno jsem viděl dokumetátní barevný film z druhé světové války. Co tenkrát vyteklo z té techniky oleje a příroda to zvládla. Proto ta troška M6A na mazání lišty svět nezboří. A předevčírem jsem viděl v Německé televizi dokument o tězbě ropy v Kanadě z ropných písků. Žádné velké ohledy na ekologii. Zvědavým novinářům u lagun s vodou a olejem  tam rovnou říkají ,,no a co ze země jsme to získali a do země se to vrátilo".
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.221.180 (?)
28.12.2006 14:58
Buď jenom provokuješ a dobře se u toho bavíš, ale jestli to myslíš vážně, jsi docela ignorant.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

nebuď zvědavý (12)
28.12.2006 15:59
Promiňte, ale co by měl jako pan host - xxx.xxx.72.10, 6.12.2006 17:44  podle Vás dělat aby nebyl ignorant ? Co byste dělal Vy po zhlédnutí tohoto dokumentu, abyste nebyl též ignorant  ?   
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.72.10 (?)
29.12.2006 17:05
Vážený host - xxx.xxx.221.180, 28.12.2006 14:58 já jsem napsal fakta a vše se zakládá na pravdě pro kterou se ale někdo zlobí. Rěkněte mi prosím čím se mazaly řetězy před rokem 1990. Ve starých návodech se píše o M6A jako o nejvhodnějším oleji pro mazání řetězu.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.234.138 (?)
7.12.2006 6:53
host - xxx.xxx.239.191, 6.12.2006 14:34 ......... a zazvonil zvonec, a rozpravky byl konec .
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.156.230 (?)
8.1.2007 19:20

Celá tahle diskuse na mne působí značně schizofrenním dojmem, což je naprosto logické. Jediné opravdu ekologické řešení tohoto problému je netěžit dřevo vůbec, další, už ekologicky sporné je použití sekery a obloukové pily. Pokud se smíříme s použitím benzínové pily potom je zamoření krajiny mazivem pracovní části pily pouze část ekologické zátěže. Je jasné, že použití nějakého oleje určeného pro mazání spalovacích motorů a pod. je to nejhorší řešení. Další v pořadí je nějaký speciální biologicky odbouratelný aditivovaný olej (nebo se snad aditiva dají vylisovat z nějakých semen?). Takže ekologie asi bude fandit přírodním olejům. Klasika - řepkový olej má nesporně poměrně dobré mazací schopnosti, vždyď se donedávna požíval při řezání závitů, problém je v jeho bleskurychlém zasychání, které zjevně není v tomto případě žádoucí. Za zvážení by určitě stálo vyzkoušet nějaké jiné oleje, třeba slunečnicový nebo sójový. Kdo však má doma zkušebnu vybavenou k těmto experimentům? Nicméně pro středně časté použití (1x za 14 dní) je možné provést experiment, nalijte do několika nádob malé množství různých olejů, zakryjte tyto nádoby např. papírovými utěrkami a nechte je na místě, kde skladujete pilu. No, a po době, kdy svou pilu minimálně 2x použijete zkontrolujte tekutost těchto olejů. Potom už stačí natankovat ten nejtekutější.

Každopádně zde se bavíme o řádově tisících litrech ropných látek ročně, které na uzemí naší republiky pronikají do ekosystému přičemž do spodních vod pronikne z tohoto množství pouze zlomek. A kde si myslíte, že končí ty tisíce tun ropy, které se denně na celém světě vytěží? Myslíte si, že deset stupňů nad nulou v lednu u nás s tím nesouvisí? Když jste všichni takoví ekologové, tak určitě víte, že od roku cca 1975 jsou klimatické změny způsobené činností člověka nezvratné a pokud se nestane nějaký zázrak tak věškerý život na Zemi je odsouzen k záhubě.

Takže co se mne týče, nalijte si do té nádržky co chcete, stejně tím nikoho nezabijete ani nezachráníte.

Schizofrenii zdar!

Roman Kopecký

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.157.108 (?)
12.1.2007 8:10
Je to asi celkem smutný... ale nezbývá než s tím vlastně alespoň rámcově souhlasit...
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.139.159 (?)
13.1.2007 11:49
Pánové nezabředněte do toho. M6A je olej pro "normální lidi" plně dostačující. Profíci by měli dělat s tím rostliným i z friťáku. Při odstávce na několik dní vypláchnout. M6A-čka je v našich lesích tolik ve svážnicích, že si to neumíme představit. Ekologie od spoda je nehoráznost. mělo by se jít spíš od shora, ale to je v tomto zkur..... světě nereálné. Jak někdo postihne rafinérky slovy" když se ekologicky chová Jouda z Horní Lhoty, tak vy taky!"  To je asi utopie ne? Ale obráceně to je jiná! Ekologická hnutí typu přivazování se ke stromům, to už tu bylo...... Dobře zaplacené prázdniny od ČEZ, pro pár fracků co se nudí! Těm ani nedojde že se ty šprcky a flašky co nechají v lese taky neodbourávají! Ale činnost se vyvíjí sice bez efektu, a život jde dál!
  LČR tvrdí že dřevo stále dorůstá, to když vypustí zodpovědná osoba, tak TO je na pováženou. Harvestor udělá za den, tolik dřeva co já za měsíc! Všichni se bojí o práci,vyváží se jen polotovary a náš stát na to čumí a nejde mu to pořád na mysl. Tak za pár let v rozvojové zemi za podpory našich vyvolených nashle!

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

Josef Benik (6)
13.1.2007 11:53
jo to jsem psal já J.B. Nějak mi to nepřihlásilo
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.111.1 (?)
13.1.2007 12:38
Podívejte se na diskusi U Norska unikly do moře stovky tun ropy z tankeru - http://cgi.novinky.cz/discussion/discussionScreen?server=novinky&discussionId=105065&articleId=106457
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.45.10 (?)
13.1.2007 13:55
Reagoval jsem na kritiku ekologického oleje, kolem motorovek se pohybuji od roku 1969. Jinak s Vámi souhlasím , jezdil jsem na těžebním středisku. Logmy a Volva.  L
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

16.1.2007 0:13

Pánové,

samozřejmě to, co jsem napsal byla nadsázka. Toho, aby se začali ropné společnosti chovat ekologicky se nikdy nedočkáme, tak to musíme zkoušet alespoň my.

Chtěl bych se zeptat, jestli máte podobnou zkušenost. Už jsem čistil pilu od zrosolovatělého a místy zatuhlého speciálního ekologického oleje pro mazání řezězů motorových pil, byla to myslím značka Bipol, ale ještě jsem neviděl podobným způsobem zaneřáděnou pilu obyčejným stolním olejem. Stejně tak jsem čistil dopravní a vstřikovací čerpadlo traktoru od Bionafty, ale ještě jsem neviděl, že by v palivovém systému něco podobného udělal jakýkoliv rostlinný olej. A to na něj jezdím i v osobním autě i v tom samém traktoru. Samozřejmě tyto oleje míchám dle ročního období s naftou. Vím, že Bionafta je směs "obyčejné" nafty a ethyesteru řepkového oleje asi 2:1. Už dlouho přemýšlím nad tím, jestli v tom náhodou není nějaký pochybný úmysl ropné lobby - přesvědčit nás, že jediné na co se dá jezdit a čím se může bez problémů mazat jsou deriváty ropy.

Co vy na to?

Roman Kopecký

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.4.243 (?)
16.1.2007 9:14

Romane, jste hazardér. Já bych bionaftu do svejch motorů nikdy nedal. Poznáte to při dlouhodobém používání. To čištění byla jen malá rozcvička.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

16.1.2007 17:43

Pane,

asi jste mne špatně pochopil, ta bionafta byla v traktoru nalitá jenom jednou a po vyštění už ne. Stejně tak ten Bipol (nebo jak se to svinstvo jmenuje) v motorové pile. Psal jsem o tom, že s čistě rostlinnými oleji (např. Brölio z Globusu za 16,50) nejsou vůbec žádné problémy - žádné rosolovatění apod. Takže ještě jednou - zkoušel ještě někdo z vás tyto ryze přírodní a tudíž v podstatě ekologické oleje?

Roman Kopecký

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.79.151 (?)
5.8.2010 3:05

Nevim co si kdo mysli, ale olej v jakekoli forme, jako soubor mastnych kyselin ci je z ropy, nebo ze semen lisovany panensky, nebo z oliv, se rozklada naprosto stejne pomalu a pitne vode skodi naprosto stejne, dokonce si dovolim tvrdit, ze ty oleje jedle, asi vic jak ropne derivaty.

Moje tvrzeni spociva v jednoduchem prikladu, kdyz nekde na zed nastriknete vedle sebe motorovy olej prakticky bez aditiv, levny a vedle toho nejaky jedly olej aditivovany do fritezy, tak ten cakanec od motoroveho oleje za 10 let zmizi, ale ten od rostlinneho oleje ne.

Je to dano formou rozkladu a schopnosti anerobnich a aerobnich bakterii rozkladat dane typy oleju.

I obycejna nafta  (ropneho puvodu) se rozklada v hermeticky uzavrenem sudu na nepoznani a deje se to nezavisle na nasem chteni.

oleje rostlinne oxidaci se meni na pryskyrice a ty jsou uz proti rozkladu stabilni.

Pokud se nejedna o mazani motorovych pil a retezu pil derivaty polychlorovanych bifenolu a oleju polychlorovanych, tak z rozstriku oleje treba M6AD nebo klasickeho 15W40 z lidlu v 5l baleni bych se nejak nebal.

Problem v pude spusobi jaky koli olej, pokud dojde k jeho vyliti a velke koncentraci na jedmom miste, pokud vsak se rozptyli, k nicemu vaznemu nedojde.

Dokonce sfiltrovany vyjety motorovy olej diky tomu ze uz prosel svoji torturou je uz v podstate ve fazi rozkladu, z vysokym obsahem karbonu.

Motorovy olej se rozklada a straci sve mazaci schopnosti, zejmena tvorbu filmu a oterovou ochranu pokud ho nalijeme do motoru a motor nepouzivame dele nez rok.

Připojit reakci

Pro Romana.

host - xxx.xxx.45.10 (?)
18.1.2007 12:18
.  Vím, že takové svinstvo existuje, že to dokáže přilepit za tři neděle řetěz tak, že se musí lišta i řetěz namočit do benzínu aby to pustilo. O tom, jaký olej se nakoupí, jsem nerozhodoval, Tak, že nevím, co to bylo zač,  Ale rozhodně to nebyl Bipol, a nebo Lespol, který jsem použil  z nouze, asi tři měsíce a vlastnosti byly srovnatelné s Bipolem. Vím, že po Bipolu černá pila, ale já ji mám na práci, ne na přehlídky, Ludva.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

16.1.2007 10:17
Teraz v v sobotu 13.1.2007 v noci havaroval pri Norsku tanker a uniklo do prirody 600 ton ropy ...
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.4.243 (?)
16.1.2007 10:23
A ropná skvrna se nezadržitelně blíží ke slovenskému pobřeží. Nebo co? Toto není Bursíkovo fórum.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

16.1.2007 13:33
Klidek, pane Bursiku x.4.243, 16.1.2007 10:23 , moja reakcia bola na prispevok, ktory napisal pan Roman Kopecký, a nie na vas prispevok. To sa tu obcas stava, ze server zaradi prispevok na koniec a nie tam, kde ma byt. ;-| Ovsem faktom ostava, ze vas esencialny nazor na heuristicku strukturu ekologickych vztahov globalizujuceho sa sveta je exhaustujuci...
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.166.27 (?)
15.2.2007 10:05
Můj manžel pracuje profesionálně s motorovou pilou Husqvarna a kupuji mu vždy ten nejlevnější jak my říkáme "řízkovej" olej v supermarketu. Pouze v zimě, když je větší mráz si kupuje snad nějakej řepkovej, protože ten obyčejnej stolní v mrazu tuhne. (Mluvím o oleji na mazání řetězu).
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.110.173 (?)
19.2.2007 7:17
Zdravim vsechny priznivce Lukany a Vegetolu! Ja patrim mezi ty mene odvazne. Chci se zeptat, mate nekdo zkusenost s olejem Protool? Mam elektriku Narex, a kdyz jsem do ni nalil tendle olej, pri rezani se mi zadrhavala, jako by byla spatne promazana. S Castrolem mi to zato jelo hezky. Je mi to divne, kdyz tusim Protool vyrabi primo Narex nebo je s nim proste nejak spojen. Diky, Frantisek.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.164.178 (?)
19.2.2007 9:19
Františku, á mám obě pily - elektrickou (taky Narex) i motorovou a řetěz mažu právě tím nejlevnějším fritovacím olejem, jaký zrovna v potravinách mají. Maže to dobře bez nejmenších problémů a že jsem se už s tím něco nařezal! A hřeje mě u srdce, že se chovám ekologicky a taky mám radost z významné finanční úspory. Takže seberte odvahu, jednou to tam nalijte....a pak už nebudete jinak.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.227.190 (?)
19.2.2007 18:31
Pánové chtěl bych také přispět trochou svých zkušeností s používáním biooleje k mazání řezné části své JMP zn.Partner, kterou používám od r.1999. Vzhledem k tomu, že mi přece jen není lhostejné co se děje s půdou na "mém" pozemku, jenž je jediným zdrojem pitné vody, ale i s půdou v lese apod., tak od počátku používám biooleje Bipol,Lespol a v případě nouze vezmu olej ze špajzu. Nemám a neměl jsem žádný problém se zatuhnutím,nemazáním, či jakoukoliv závadu na olej.čerpadle. Je však pravdou, že je pila přece jen více "ulepená", ale takové banality neřeším poněvadž přece jen se s nějakou údržbou moc nemažu - mimo otočení lišty, přebroušení řetězu a občasného vyfoukání vzduchového filtru. Vyplachování po použití vůbec neřeším i před možným delším neužíváním JMP, prostě jen doleju obě nádržky, nakopnu, překouším zda maže a zase "frčí". Takže pokud zhrnu svou 8 letou "nezkušenost " s těmito oleji nevidím v nich žádný problém a mohu uklidnit "váhavce", že nějaké ucpávání a jiné "zhovadilosti " jim nehrozí. S pozdravem Petr.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.33.171 (?)
5.3.2007 16:04
Už dvacet let leju do všech pil olej na smažení a vaření a nikdy  s tím nebyl jedinný problém. Úspora značná. Pily byly HQ a Dolmar
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.213.71 (?)
5.3.2007 16:51

Nenalepuje se Vám na pilu..y ? J.S.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.4.6 (?)
7.3.2007 21:32

Rád bych také dodal svůj názor...pracuji 14 let v lese z toho 7 let práce s pilou. Co se týče mázání řetězu rozhodně bylo vyzkoueno mnohé od vyjetých (černých) olejů přes stolní až po zde v mnohých případech zmiňovaných M6áček. Vyjetý olej bych rozhodně nepoužíval už z důvodu velkého zašpinění celé pily a všeho okolo a jeho mazací schopnosti jsou značně snížené čímž trpí celá řezací část. To ovem prakticky nejde moc poznat, jelikož kdo si píše jak dlouho mu co vydrží.
Stolní a řepkové oleje při zaschnutí zanechávají něco jako film, který v tomto případě není rozhodně nic dobrého(viz. servisy pil).
M6A se mi zdají pro používání, pokud to jde vzhledem ochraně ž. prostředí, jako nejvhodnější mazací prostředek. Jak cenou tak mazáním.
Krom toho bych rád dodal informaci z jedné vysoké školy kde zkoumali dopad neekologických olejů na ž. prostředí a při rozstřiku do půdy je to množství tak malé, že si s ním prý půda dokáže poradit rozkladem na takové části jenž nekodí. Samozřejmě to byl jejich pokus, který bohužel neuspěje před kontrolou....toť mé názory
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.235.78 (?)
7.3.2007 22:06
Poslední příspěvek potvrzuje  mé skušenosti a  informace. P.D.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.164.178 (?)
8.3.2007 7:24
Není tak těžké spočítat si to finančně: litr "kuchyňského" oleje koupím pod dvacet korun, litr jiného (ať už motorového, převodového nebo biolog. odbouratelného) za 60 - 150 Kč. To znamená úsporu 40 - 130 korun na jediném litru! A každý si přepočtěte, kolik to je ročně nebo za deset let... U mne to během deseti let překročí cenu nové pily...
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.48.89 (?)
8.3.2007 23:04
Co se týče úspory peněz tak rozhodně nesouhlasím s tímto výpočtem, jelikož nejlevnější litr motorového oleje se dá pořídit již za cca 30,- (např.: stáčený olej od Parama M6A) a pak ještě levněji takzvaný úkapový olej, který je čistý a pro mazání řezací části pily zcela postačující a dá se pořídit za 10-15,- litr(pro nezasvěcené jde o olej který je odchytáván při vypouštění ve stáčírnách). Zde v okolí ho používá většina profíků s JMP....s pozdravem Jarda
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.38.205 (?)
9.3.2007 6:53
přesně tak.dá se sehnat i ložiskový olej cena ve stáčírně 27kč.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.108.12 (?)
10.1.2012 16:28

Pani takze uz by sa aj zaver patril tejto teme takze profesionalni pilcici nech tam leju aj tie rastlinne oleje a hydraulicke a v 4 ochrannom stupni sa bude pouzivat eko olej a prilezitostni uzivatelia nech tam leju M6AD a neposere sa nic a take experimenty liat tam hocico ine no neviem len aby tam niekto nezacal liat kecup riedidlom riedeny

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.100.203 (?)
28.11.2011 16:58

Nechapem co sa tu vlastne riesi ved kazdy ma ten svoj nazor a predsa ked budem pracovat v ochrannom pasme v lese tak tam nalejem ekologicky pokial len tak v lese tak tam je najvhodnejsi M6AD a tiez pre obcasnych pouzivatelov a tym M6AD neni co pokazit- popripadne ine oleje ja pouzivam hydraulicky vuhovuje ale tiez M6AD a nejaky fritovaci prepaleny ako tu bolo spominane by som do pily nelial a ani rastli8nny ved predsa ten olej tuhne a to nemusim byt chemik aby som to zistil takze pre obcasnych je to M6AD a profi pilcici ty uz vedia svoje z vlastnej praxe.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.143.121 (?)
28.11.2011 21:10
Toto vlákno je príšerne dlhé, pričom sa stále striedajú názory vyznavačov eko-riešenia (od Bipolu až po prepálený fritovací olej) a názory používateľov stratových minerálnych olejov. Myslím si, že všetkým ide hlavne o jedno: aby bol čo najlacnejší. Písal som, že som v Stihlu kúpil polosyntettický olej na mastenie reťaze. Mal by to byť kvázi ekologický produkt. Predajca tvrdil, že tento olej nezgelovatí a môžete ho nechať v píle hociako dlho. Máte s polosynťákom daaké skúsenosti? Paľo
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

PP. (195) - xxx.xxx.70.100 (?)
29.11.2011 6:39

A při syntéze toho oleje spotřebovali 10 x víc energie než na výrobu obyčejného minerálu, který bakterie v lese stejně sežerou do měsíce. Tomu říkám ekologie v praxi.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.106.53 (?)
13.3.2007 19:21

Pobavilo mne, že většina příspěvků doporučuje motorové oleje, ačkoliv dotaz se zcela jasně týká elektrické pily, kde žádné mísení s palivem atd. není potřeba.

Používám delší dobu elektrickou pilu 2000 W a jsem s ní celkem spokojen. Tam kam dosáhne šňůra z elektriky běžně kácím i vzrostlé stromy do obvodu 150 cm a pila odvádí stejnou službu jako nesrovnatelně dražší benzinové stroje. Mám větší pozemek se stromy a tak dřevem i topím.

Olej do elektrické pily slouží pouze k mazání řetězu a lišty a je k dostání ve většině hobby obchodů cena bývá okolo 90 Kč. Ve skutečnosti je to v zásadě běžný biologicky odbouratelný rostlinný olej a podobný lze v Lidlu koupit litr za 16 Kč. Maže stejně, je ekologický a levný.

Je, však třeba myslet na odstávku pily, kdy je nutné provést vyčištění nádržky a potrubí saponátem s vodou. V případě, že necháte olej v pile přes zimu, skutečně zrosolovatí a pila přestane mazat. Vím to bohužel z vlastní zkušenosti. Čištění mi trvalo skoro celý den, potože je nutno pilu zcela rozebrat a znovu složit, což není právě snadné a já jsem hlavně zapomněl jak jednotlivé součástky jdou po sobě. Takže, vždy když už jsem měl pilu zase složenou zbyly mi nějaké šroubky nebo součástky a já ji musel znovu pacně rozebírat.  Rozhodně bych si to v budoucnosti velmi nerad zopakoval a nikomu bych to nepřál.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

vyslouzil (479)
14.3.2007 10:58
Osvědčil se mi následující postup. Používám biologicky odbouratelný olej do pil celou sezónu. Nepracuji v lese, proto přes zimu pilu odstavím. Olej vyleju do nádržky naleju běžný olej do převodovky do Pionýra a krátce protočím - benzínová maže sama, elektrická pumpičkou. Na jaře znovu naleju ekologický olej. Řežu většinou na své zahradě, tak bych vzdor jakýmkoli pokusům minerálním olejem nemazal.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.19.72 (?)
14.3.2007 16:14
To je hezké, že vás to pobavilo,,,,ale řeč je o motorových olejích, protože se dají používat i na mazání řetězů. Krom toho už jsem viděl spousty zajímavých věcí a řezat strom o obvodu 150cm s elektrickou pilou musí být skutečně dobrodružné. To vidím i u souseda. Myslím že by jste si üšetřil spousty času benzínovou "nákladnější" pilou. Nu ale samozřejmě proti gustu .....
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.88.136 (?)
30.3.2007 21:47
Nejsem profík dřevorubec, ale mám velké zkušenosti s oleji " frit´áky". Mám zkušenosti s přestavby naftových motorů. Takže pánové  olej frit´ák rosolovatí (tuhne, parafínuje) při teplotě od teploty 5 st C a méně.  Jinak zůstává v tekutém stavu. V.V.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.97.6 (?)
10.5.2007 15:28

Do lesa bezesporu patř bioolej, ale na příležitostné využití u chalupy...

http://lesprace.silvarium.cz/content/view/726/

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.80.111 (?)
15.7.2007 16:48
Já používám Bio Oil  zn. Partner 1 Litr a za celou dobu co el. pilu mám jsem ho ještě nevypotřeboval cca 5 let na běžné práce doma i na zahradě.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.111.106 (?)
15.8.2007 14:13
Mne poradili na pumpe na mazanie retaze el. pily kupit prevodovy olej PP80, vraj je redsi a dobre maze, tak pouzivam ten a je to OK.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.150.99 (?)
21.8.2007 22:20
Zdravím, od roku 2000 používám BIPOL, řežeme občas, zatím všechno ok. Necháváme olej v nádržce i přes zimu. Fritovací olej bych si nedovolil, protože se opravdu brzy lepí. Jinak jsem profesionální  zemědělec a dokud byl použitý fritovací olej k dostání, jezdili mi na něj dva staré traktory ( ovšem denně a ředěné řepkovým metylesterem ). Ať vám to řeže! Aleš
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.26.238 (?)
18.9.2007 21:23
Mě by ten váš litr stačil na sobotu když řežu.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.166.82 (?)
18.9.2007 15:58

Rád bych se též připojil k opravdu zběsilé diskuzi, zda ekologický olej, či raději osvědčený M6A, který bezesporu chrání řeznou část pily lépe. Jestli trochu řežete a nemáte pilu pro dva, tři ušmudlané kubíky, pak máte určitě představu, kolik litrů oleje se válí u vás v lese a na zahradě jen kvůli tomu, aby pila správně mazala a nezadřela se. Jestli máte na pozemku taky studnu, pak jistě dlouho M6A používat nebudete a budete mít strach používat i BIPOL, toť pro ty, kteří pochybují o ekologickém významu. Sám používám M6A, ale letos s tím končím už si nehodlám zasírat pozemek, samozřejmě je nutné dbát pak víc na údržbu, před delší odstávkou vyprázdnit olejovou nádržku, nalít trochu benzínu, nechat protočit, celá soustava se tím vyčistí, při odstávce může zůstat zcela bez oleje.
Tomáš

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

Džugo (1) - xxx.xxx.26.17 (?)
18.9.2007 22:57
nalít trochu benzínu, nechat protočit a držadlo čo Vám ostane v ruke sa už asi nezalepí P
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.87.194 (?)
8.10.2007 18:04
Dobrý den, mohl bych do mot. pily na mazání lišty použít třeba i hydraulický olej? Díky
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.125.137 (?)
8.10.2007 19:28
Prosím nehněvejte se, ale všichni kteří používáte na mazání lišty motorový olej jste bezohlední prasáci. Představte si, že bych vypustil z auta 4 litry oleje, přišel k vašemu plotu a podél ho vycamral. V nejlepším případě bych skončil s monoklem, pokutou, popřípadě bych mněl co do činění s právem přivolanou policií.

Ty 4 litry vyřežete za dva víkendy!!!

Argument typu "vono to v pile zkaší" neobstojí. Kdo není ochoten věnovat čas údržbě a propláchnutí, ať řeže rámovkou.

Ani argument o účenějším mazání je irelevantní. Kdo chce motor místo rukou, ať si připlatí za dnes už plnohodnotné Eko.

A slyším-li, že kdo není profík, nikdo na něj nepříjde... ubohost. Pán, co řeže na vyjetej olej ze zem. techniky, kdyby neměl pilu, všechen olej z traktorů, kombajnů a aut by vylil v lese, protože se na něj nepříjde?? Asi ne. Jinak bych ho bez rozpaků udal! Ale takto vám ani nepříjde, že je to to samé. Jen ten litřík nechrstnete najednou, ale camráte den!

Možná se vám zdá, že hysterčím. Možná. Jen mám bohužel jasný pojem, co ropné výrobky umí. Tak rozum do hrsti. Chceme přeci, aby i naše děti mohly pít vodu ze studen a měly co řezat... S pozdravem Jarda

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

J.S. (2807) - xxx.xxx.103.201 (?)
8.10.2007 20:08
K tomuto už tady bylo napsáno hodně, co člověk to názor. Mě to připadá na stejné úrovni, jako pálit plasty v kotli a podobné nyní již hodnotné druhotné suroviny. Ještě se dá pochopit použití minerálního nepoužitého oleje, který není tepelně a jinak (mech. otěrem kovu a karbony) znehodnocen. Když uvedu, že jsem dával do pořádku novou Stihl MS 361, která jela na kvalitní vyjetý olej a řezaly s ní Ytongy na celou stavbu(pila byla krásně bílá, všude), tak se nedá od takových lidí očekávat nějaká ohleduplnost ani ke svému okolí. Nejhorší je to, že z dlouhodobého hlediska se tímto nezíská žádná očekávaná výhoda. Čerpadlo a celá řezná část dostává zabrat, protože přecezením se nedají odstranit malé částice působí jako smirek - dále olej má nižší mazací vlastnosti. Pila je černá jak bota, tak jediný trest - pokud to ostatní takovému uživateli nevadí je to, že tento marast dýchá. Stačí se podívat proti světlu a přidat plyn - kolem lišty se vytvoří mlha - jemné kapénky odstřikujícího rádoby oleje - toto se víří kolem obsluhy pily ve vzduchu a je to částečně vydýcháno, něco se dostane na oblečení, na nekryté části pokožky. Co vyjetý olej způsobuje za nemoci, nebudu strašit, ale i v návodech to je uvedeno. Přesto to je pro takové lidi plácání o ničem - chce to pokutu, takovou, že příště si to rozmyslí - jenom na toto bohužel lidi reagují.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.54.84 (?)
14.3.2008 23:44

Tak Vám poviem, včera som rezal na dvore jabloň a bolo trochu podaždi, tak na zemi boli sem tam nejaké mláčky. Bavil som sa len chvilku, prakticky som len našpalkoval cca 4 metrový kmeň a na tých mláčkach zostal viditeľný olejový film. Pílu (Dolmar PS 500) nemám dlho, používam dolmarácky minerálny olej, ale práve som na veľkých pochybách, či pri ňom vydržím. Asi prejdem na niečo ekologické, pretože ten včerajší výsledok sa mi veľmi nepozdával. Mazanie som mal nastavené na 50 percent.

Čítal som predchádzajúce príspevky a celkom ma zaujali tie, kde ich autori píšu, že používajú klasický raslinný olej zo supermarketov. Vie mi niekto seriózne poradiť, či to naozaj píle neuškodí? A ak nie ktorý konkrétne je podľa Vás lepší?

Ďakujem Pavol

Odkaz pre pána J.S.: Ďakujem za odporúčanie, s pílou som zatiaľ veľmi spokojný.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

15.3.2008 6:49

Až vymyslí ekoolej po kterým mě neodejde čerpadlo tak ho budu používat do té doby budu jako používat M6A.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

ARB (191) - xxx.xxx.106.2 (?)
15.3.2008 13:03

Ak chcete použiť kuchynský stolový olej, doporučil by som nechať ho v píle len počas práce. Na skladovanie - aj krátkodobé je nevhodný. Môže zalepiť čerpadlo. Ak olejovú sústavu píly po práci prepláchnete klasickým olejom samozrejme novým, malo by to byť OK.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

15.3.2008 13:54

Já používám čistý M6A, případně 50/50 s kvalitním biololejem, dříve jsem používal namíchaný M6A s levným rostlinným olejem, ale dělá to problémy s nalepováním na pilu po delší době a tak je méně problematické používat minerální olej. Tam, kde to může způsobit znečistění, tak kvalitní bio olej na řetěz.. Zde máte odbornou studii na toto téma : http://lesprace.silvarium.cz/content/view/726/75/   asi někdy dříve jsem tento  odkaz vložil, ale je to stále aktuální. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

ARB (191) - xxx.xxx.106.2 (?)
15.3.2008 18:45

Poučná stránka s dostatočným množstvom informácii.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.227.190 (?)
15.3.2008 23:55

Nevím, kdo Vám nakukal, že když necháte bioolej v nádržce, tak dojde k zalepení čerpadla. Podle Vás tedy pokud je řepkový olej ve flašce ve špajzu tak je tekutý, ale jakmile jej nalejete do pily tak ztuhne... Dejte se na politiku, takovými smyšlenkami nás krmí naši pohlaváři denně. Svou starou pilu jsem několik let krmil Bipolem,či Lespolem a je funkční do dnes. Taktéž i svou skoro novou Dolmarku krmím směsí orig.BioEXEL a řepkového pro kuchyň.Slunečnicový nepoužívám, přece jen nemá takové mazací schopnosti, už naší dědové používali k mazání řezacích nástrojů řepkové směsi. Jediný tzv.problém je, že pokud se nechá pila bez očištění skeletu, tak je přeci jen potom o něco pracnější i očistit.

A teď  z jiného soudku: Nejsem sice převlečený Bursík, ale je mi proti mysli používat na ztrátové mazaní minerál. Ona argumentace, že tam, či onam vyteklo hafo minerálu a příroda si poradila, mi připadá velmi zavádějící a sobecké. To pak snad jen chybí argumentace typu např., že na světě je hodně péďáků co przní malé děti, tak co bych to nezkusil na sousedovic Barušce, však ona to nějak časem rozchodí... Ale rozumnému člověku není třeba vysvětlovat, že se to prostě nedělá. Chlapi neblněte a nechovejte se ve stylu- po mně potopa...Možná, že jsou lidé, kteří polévají svou zahrádku vyjetým olejem, či novým minerálem, ono prý potom lépe rostou rajčata, ale já si raději nechám zajít chuť. Zdravím Petr.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

16.3.2008 10:31

Nevím, co kdo komu nakukal, ale: - výrobci na toto sami upozorňují v návodech na obsluhu pil, - měl jsem si možnost x krát vyzkoušet co to dovede a jenom pro představu - lišta s řetězem ponechaná povešená za řetěz po měsíci byla slepená s řetězem, jako Chemoprénem - odtrhnout to šlo, ale lepení se jasně projevilo,- několik obsáhlých studií ohledně této problematiky se shodlo na větším odporu při pohybu řetězu na liště po delší době používání, nebo větších přestávkách a také na problémech souvisejících s čištěním důležitých ploch pil a hlavně žeber válce,- propláchnutí čerpadla doporučují téměř všichni výrobci před delším odstavením, - těžko přístupná místa, kde déle působí takový olej jsou zalepená tak, že to jde i s barvou, pokud je díl kovový, nebo je nutné oškrábání, případně tlakové čištění. Osobně bych vůbec nepoužil minerál a k přírodě mám, si myslím velký vztah a vadí mi bezohlednost a honba za ziskem. Ovšem je to opět těžké srovnání, neboť běžný uživatel, který si nadělá 20 m dřeva a vyjede několik nádržek se nedá srovnávat s velkými společnostmi a jejich technikou a zásahy do přírody. V tomto srovnání mi to připadá, jako že si koupíte automobil na hybridní pohon a myslíte si, že jste zásadně ovlivnil emise ve městě, kde často jezdíte. Pro profesionála to je jednak povinné a také to má význam z pohledu intenzity využití pily a přestávek, které jsou minimální. Naopak nárazový uživatel toto ocení pouze z pohledu osobního přesvědčení, že dělá něco pro ekologii, nebo na problematických místech z pohledu znečištění použitým olejem, ale musí ošetřit pilu pro možným negativním dopadům, které se projeví delším odstavením pily. Až se objeví na trhu olej, který bude mít přednosti biooleje a minerálu, tak si jej s radostí zakoupím. Zatím to řeším mícháním, abych částečně využil výhody obou druhů olejů a přitom nemusel pořád uvažovat, kdy asi budu příště řezat a jestli je to třeba vyplachovat, nebo se obávat složitého odstraňování zbytků oleje. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.11.107 (?)
16.3.2008 11:45

Že některým nevadí ty litry různých olejů, co rozvozí některá technika po lese třeba při svážení dřeva na skládky, nebo se zajděte podívat co zůstane po autu, které hydraulickou rukou na sebe naložilo klády. Pak teprve bych řešil, co  dát do pily na svejch "pár" metrů na topení.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.176.8 (?)
16.3.2008 12:46

Používám ložiskový olej, tuším M4. V jednom arboretu jsme udělali takový pokus: Jedna kapka oleje zaneřádí vodní plochu přbližně 2x2m. to samé pokud se olej dostane na jedno místo ve větším množství. Nádobka na olej u pilky má asi 0,3 - 0.5 l pokud kácím a odvětvuji, dělám probírku, nahodilku, nebo mýťák tak tohle množství rozpráším na ploše 50x50m třeba. Tak k pokusu: motorovou pilou s tímto olejem byl vytvořen 1m3 pilin a drobnějších kousků. Tohle bylo umístěno do staré korby z avie, a to samé množství pilin z katru, tj. bez oleje do druhé korby. za rok byla drť z motorovky parádně rozložená a to i hrubší kousky. Piliny z katru nic moc. Další studie potvrdila, že jemný rostřik oleje není na skodu pro bakterie, které provádí rozklad. tak teď nevim  nevim

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

bunny (52) - xxx.xxx.176.217 (?)
16.3.2008 12:58

uz 3x som tu pisal a 3x som to zmazal, ze kaslem na to... ale zdielam podobny nazor ako JS... treba tu rozlisovat: som profi pilcik, rezem denne, tak budem pouzivat bioolej, ktory mi sice poskodi s vysokou pravdepodobnostou cerpadlo, ale vydazuje to "zamestnavatel" tak to budem robit tak... pouzivam pilu iba hobby na pripravu dreva, tak neriesim bioolej, ale pouzivam napr. m6ad s tym, ze na vedlajsie ucinky kaslem, lebo aj tak neznecistim velmi okolie pri takom objeme dreva... bioolej zial v sucasnosti nie je takej kvality ako mineralne oleje, piste co chcete, davajte mi tu odkazy na stranky, ale zo skusenosti viem, co to robilo nie len s pialmi, ale aj traktormi, v ktorych musel byt nutne bioolej... polemizovat o tom, ci pre bezneho hobby pouzivatela je vyhodny bioolej na mazanie retaze, pretoze je friendly k zivotnemu prostrediu tu nebudem... moze odist cerpadlo a pod. a ktovie, ci vyroba cerpadla a ostatnych sucasti pily, ktore mozu zlyhat vplyvom biooleja nema daleko horsi vplyv na zivotne prostredie ako samotne pouzivanie mineralneho oleja... mimochodom urcite kazdy z vas bol v lese, vsimate si traktory ako im olej tecie z vane? vsimate si stare Tatry ako im olej strieka z motora? neznecistuju oni podstatne viac zivotne prostredie ako vas olej na mazanie retaze? viem o tom, ze pouzivanim biooleja odchadzali v traktoroch cerpadla a totalne to rozozralo filtre...

z ineho sudka: vlada pokial viem dotuje pohonne hmoty, v ktorych je biozlozka... minule som cital clanok, kde odbornici prisli na to, ze tie biopaliva su este skodlivejsie ako "obycajne" pretoze vyroba biozlozky ma na zivotne prostredie horsi vplyv ako vyroba klasickeho benzinu... teda nie je to len politika, moda a sucasny boom s ochranou zivotneho prostredia???

ked ste si kupovali auto, tak vas prioritne zaujimali emisie? som presvedceny, ze nie... a viete, ze vase auto ma podstatne horsi vplyv na zivotne prostredie ako mineralny olej na mazanie retaze? kolki z vas maju auta bez vybavy, uplne zakladnu verziu? a viete, ze vsetko navyse v tom aute zatazilo zivotne prostredie??? jednoducho na jednej strane tu je prehnana snaha setrit a chranit a na druhej strane je to konanie presne naopak... precitajte si mnozstvo nazorov a urobte si vlastny nazor z toho, ale pouzivat bioolej ked pilu pouzivate skutocne malo je podla mna hlupost... nepouzivali by ho ani profi pilcici, keby nemuseli, lebo mineralny je lepsi a neodchadzaju ani cerpadla ani filtre...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

bunny (52) - xxx.xxx.176.217 (?)
16.3.2008 13:28

ochrana zivotneho prostredia, globalne oteplovanie a pod. ani samotni vedci v tom nemaju rovnaki nazor... cital som studiu ceskeho odbornika na problematiku zivotneho prostredia a ten spochybnil vplyv cloveka na zhorsujuce sa zivotne prostredie, resp. podla mojho nazoru racionalnymi argumentami a faktami tvrdil, ze negativny vplyv cloveka sa skutocne precenuje a nie je to az take zle ako sa to prezentuje...

pamatate sa na kalamitu v tatrach, na demostracie ochranarov kvoli zakzu tazby v dolinach a ochrane zivotneho prostredia... ale ako by ste v danej oblasti udrzali cenu drevu na vysokej urovni, no jednoducho tak, ze zakazate dalsiu tazbu... a asi neviete, ze "ochranari",ktori tam vtedy prostestovali boli na 90% ludia z uradov prace, velmi dobre organizovani a vybaveni najmodernejsou technikou (kamery, fotoaparaty za niekolko desiatok tisic), teda niekto im to musel nakupit... preto tvrdim, ze tam ide hlavne o biznis...

predpokladam, ze na nakupy idete radsej autom ako na bicykli, teda neviem prco rozmyslate nad ekologickym olejom na mazanie retaze, ked pilu pouzivate malo, ked vykonavate x cinnosti, ktorymi skodite prirode viac...

jeden znamy asi pred 10 rokmi natrel drevenu strechu prepalenym olejom zmiesanym s nejakym lakom... asi pred pol rokom sme sa o tom bavili (ja by som olej na strechu nedaval nikdy, nie kvoli zivotnemu prostrediu, ale zvolil by som si iny nater) a tvrdil mi, ze ziadny vplyv to nemalo, trava rastie okolo chalupy dalej, dokonca v miestach, kde steka olej je trava bujnejsia... v pode tiez su zivocichy, teda ziadny podstatny vplyv olej na zivotne prostredie nemal...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.176.8 (?)
16.3.2008 21:03

Jak řikám, pokud nevylejete litr oleje, jakého koliv na jedno místo, ale mlhový rostřik tak se nic neděje. Všechno se dá jíst, stačí to jen jemně nakrájet.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.56.206 (?)
6.11.2013 16:41

Mlhový nemlhový, kapka ke kapce a je toho vana - ale prosím: je tu skutečně někdo, kdo se z vlastní zkušenosti přesvědčil o tom, že existuje ekologický bioolej pro ztrátové mazání, který má co do trvanlivosti stejné nebo aspoň podobné vlastnosti jako minerál? Tedy, že ho lze v pile ponechat déle a on nezoxiduje a nevytvoří polotuhé sedimenty, které ucpou čerpadlo a zasviné lištu i řetěz? Třeba u Bipolu tady to uvádí, ale jaká je praxe?

Rád bych mazal ekologicky, i když nařežu minimum, ale žonglovat s náplněmi po každém použití pily mne moc neláká a obávám se, že co bych ušetřil při řezu, procákal bych při následném slévání a nalévání, takže příroda by stejně dostala na frak... Za kvalitní bioolej klidně připlatím.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.169.25 (?)
6.11.2013 21:13

Samozřejmě, že takoví lidé, kteří používají Bipol, existují. Jenom nemají potřebu se hádat s místními "odborníky". Já osobně používám Bipol již min. 5 let bez jakýchkoliv problémů. Také řežu jenom občas, tak 20 x do roka (cca 20 kubíků), bioolej přes léto nevylévám, žádné rosolovatění se nekoná. Pouze přes zimu, kdy neřežu, nahradím v nádrži bioolej minerálním olejem. To ale dělám spíše pro klid duše, neboť se mi již stalo, že jsem bioolej v důsledku nemoci nevyměnil a zůstal v pile celou zimu. Nestalo se vůbec nic, žádné rosolovatění se nekonalo. Pozor, to co píši, platí skutečně pro Bipol, u jiných bioolejů to může být jinak.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.2 (?)
7.11.2013 16:58

Osobně používám pouze a léta Mogul Alfa Bio. Vydrží mi v nádrži pily bez problémů cca 3/4 roku. Déle jsem to nezkoušel. Nádrž nechávám pokud možno plnou, aby tam bylo minimum vzduchu.Olej degraduje vlivem kyslíku a zejména UV záření. Datum spotřeby je asi 5 let od doby plnění. Doporučuji zkontrolovat. Ani po cca 7 letech používání pily mi nezcuckovatěl-jak v nádrži tak ani v láhvi, kde je vzduch :-)

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.234.242 (?)
8.11.2013 19:05

Záleží na tom, jak často a za jakým účelem používáte řetězovku. Já s ní řežu v kůlně dříví na topení. Protož nejsem žádný ekologický ztřeštěnec, používám minerální oleje. Olej spadne do pilin, ty potom vyhrabu a spálím na ohni. Zdravím Jazl

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

8.11.2013 21:31

Pilu mám krátce, používána je a bude nárazově, zatím vyřezáno 5 nádržek. Pracuji s ní na své vlastní zahradě u domu, první náplň byla Mogulem Alfa Profi, což je minerál a to proto, že jsem si na různých webech pročítal hrůzostrašné historky o neblahém vlivu bioolejů na mazací soustavy pil, o nákladných opravách (což mě u "číňanky" za dva tisíce nemusí až tak trápit, čerpadlo je k mání za cca 300 Kč, ale raději bych tomu předešel) a tak dále. Vím, že olej končí nejvíc v pilinách, ale taky na okolním porostu se něco uchytí, tomu se zabránit nedá. Piliny, nasáklé olejem, navíc ze stroje i opadávají do trávy při manipulaci s pilou (z prostoru řetězky, z lišty a řetězu, apod.) a tak bych pochopitelně raději použil něco, co přírodě nedává tolik zabrat, protože po sobě v porostu nevysávám. Nejsem ekoterorista ani zelený fanatik, ale když můžu volit něco míň agresivního, proč to neudělat - rád bych, aby zahrada po mně zůstala stejně čistá a zdravá, do jaké jsem přišel. 

Proto děkuju za tipy a zkušenosti s Bipolem a Mogulem Bio - zkusím něco z nich a dám vědět, jaké jsou ty moje poznatky.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.169.25 (?)
9.11.2013 10:58

Dobrá rada na základě vlastní zkušenosti, velkým obloukem se vyhněte produktu na mazání s názvem "Lespol".

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

10.11.2013 12:05

Já naopak děkuju za sdílení vlastní zkušenosti s biooleji a slibuju, že Lespolu se vyhnu. V jistém řetězci prodejen potřeb pro zahrádkáře a kutily, kde nakupuju (proti mému původnímu přesvědčení, že tam mají jen předražené, reklamou vyhypované značky, jsem tam narazil na pár věcí, které jsou za solidní cenu a kvalitou taky nezaostávají) mají právě jen ten minerál Mogul a bio Bipol, takže příští balení bude nejspíš právě ten.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.132.123 (?)
11.11.2013 3:45

Já taky používám minerální oleje (co mi zbyde po výměně oleje v autech, 15W40, 5W40).

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.114.253 (?)
11.11.2013 21:54

Když řežete sem, tam,tak je lepší motorový a klidně nový, popř.přejetý, aby jste neriskovali zatuhnutí v čerpadle od ekooleje, když pilu odstavíte a nemusíte vyplachovat. Když řežete často je lepší motorový, kvůli ceně bio. Když řežete na uzení, použijte bio nebo cirkulárku, pro klid v duši, že nejíte motorový olej.Ale jinak je pro mne jasná volba motorový olej, když máte doma auto, sekačku,tak toho přejetého je dost a míchám nebo někdy naleju i nový motorový.I pro klid v duši a na uzení mám eko.Co se týče pohledu ekologa, tak se podívejte na parkoviště u každého obchodu nebo před vjezdy do garáží, kolik tam je vykapaného oleje, dle mého to co rozstřiknu lištou, to si příroda stačí přebrat, je samozřejmě lepší, že čím méně tím lépe, že do lesa nejedu s tankerem.A co snížit cenu toho co je ekologické??Spotřeba eko oleje by oproti minerálnímu určitě stoupla.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.254.20 (?)
11.11.2013 22:22

Na občasné řezání motorový a na časté taky motorový-takže vlastně furt. Nevím o jakých obchodech a parkovištích píšete. Už dlouho jsem neviděl pořádnou louži oleje-a že množství parkovišť před Lídly a Kaflandy, kde jistě škudlilové jako jste vy, rádi parkují. Naštěstí většina lidí není takové čuně. Nepřál bych si bydlet vedle vás a nechat si ničit studnu. Co 3 nádrže benzínu to litr oleje v zemi. 1litr biooleje stojí běžně od 70 Kč. Běžný M6A 74,-Kč. I kdyby vám zlevnili bio na bůra, škrt jako vy bude pořád používat vyjetý motorový aby ušetřil pár korun. Vždycky to na něnco svede. Pořád se bude zaklínat tím, že ostatním teče olej z auta, ostatní vylévají větší svinstva, ostatní dělají ještě horší věci, ostatní radou víc než já. Jen ostatní... Ostatní...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

tatnda (331) - xxx.xxx.114.253 (?)
12.11.2013 18:17

Co 3 nádrže benzínu to litr oleje v zemi... to lištu olejem poléváte? Většina oleje zůstane v pilinách, takže do studny vám olej nepoteče a samozřejmě nebudu řezat u studny. Když řežu, tak na plachtě a zádama ke zdi, abych nemusel piliny pracně zametet. Nejlevnější Bio stojí 75 Kč a kvalitní 120-150 i více korun.Motorový 60 a od automechanika, který to bere ve velkém za 45Kč a k tomu ojetý, tak se dostanu jako správný škrt na 20 Kč.Tady je něco o biooleji, když neřežete, pozor na zatuhnutí, nalijte pak klasický nebo ojetý a protočte... jak správná čuňata... pilou, až začne stříkat klasický a bio odplaví-neprotáčejte pilu u studny... Škrt jako já budu používat klasický a vyjetý olej, ikdyž jsem psal, že řežu i s bio.Ale po zkušenostech mnoha pisatelů nemíním utrácet za opryvu čerpadla a pak stejně přejít zpět na klasický??

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 18:23

Přejetý olej je pořád lepší na mazání než bio..."Mazací schopnosti bioolejů bez aditiv jsou podstatně menší než u bioolejů s aditivy. Každý rostlinný olej má podle druhu různou náklonnost k degradaci. Mezi rozhodující činitele patří několik faktorů – teplota okolí, doba skladování, obsah příměsí, podíl kyselin apod. Olejový film, který ulpěl na jednotlivých částech pily, se díky této degradaci stane lepkavým a váže na sebe prach a další nečistoty. Po určité době je velice obtížné, z některých součástí dokonce skoro nemožné, tento povlak odstranit," upozorňuje.
Zdroj

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.254.13 (?)
12.11.2013 18:48
Teď jste poněkud smíchal odlišné pojmy. Mazací schopnost olejů a jeho odbouratelnost. Mazací chopnost biooleje je mírně horší než některých jiných-např. motrorových-olejů. Má jinou viskozitu. Takže dobře ulpívá na liště. Maže jak má.. PO pravdě- pro ztráýtovíé mazání můžete použít takřka cokoli vody nevyjímaje (např. při řezání ledu). Jeho odbouratelnost v přírode s tím nesouvisí.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.254.21 (?)
12.11.2013 18:51
Motorový olej je dost velké svinstvo. A vyjetý dublovaně. Přeštěte si příspěvky-je tady dost uživatelů, kteří nemají s bioolejem problémy. Moc by mě zajímalo jaký olej komu zatuhnul-jaký typ to byl. Chápu to u vyjetého friťáku, kteří používají lesíci aby ušetřili.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 19:05

Tak jsme se nepochopili... odbouratelnost je jasná, že bio se odbourává do pár dnů, minerál do několika měsíců.Bakterie je rozloží.To že dobře ulpívá na liště bio není pozitivum, ale negativum... ulpívá na motoru, liště,lepí se na to prach, pila pach špatně chladí a nejde z pily sundat, protože takové trochu lepidlo vytvrdne.S vodou nemám zkušenosti, jen nechápu, čím voda maže...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.2 (?)
12.11.2013 20:05

Dobrý den, nechci přilévat (bio)olej do již tak žhavé debaty ale přesto pár poznámek. Budu psát o bio oleji určeném pro ztrátové mazání řetězů pil. Nikoli oleji fritovacím ani hydraulickém (i ten může být "bio") atd. Není podstatné zda je řepkový či minerální (i minerální olej existuje v bio provedení-čert ví jak to ta Husqvarna dělá ale nabízí jej..) Biodegradovatelnost se testuje pomocí jednotných metodik, které věrně napodobují vliv přírodních faktorů. Tedy kyslíku, teploty, běžně se vyskytujících bakterií a hlavně UV záření. Nejčastěji se jedná o metodiku CEC L-33-A-93-zkuste si o ní něco najít na webu, je to docela zajímavé čtení. Bio olej se rozloží min. z 90% do 3 týdnů. Zbylých 10% se také odbourá a to beze zbytku-ale později. I bioolej je nebezpečný než se rozloží..

U motorových olejů je situace mnohem složitější. Nejenže se odbourávají cca 4-5x pomaleji. Ale také se neodbourají kompletně. Část oleje se prostě nerozloží. Navíc obsahují příměsy (aditiva-a často výrobcem tajená),  která jsou většinou jedovaté a nebezpečné látky, které se časem prostě jen zředí. A to není zrovna ideální řešení, jak nakládat s odpady. Když si přečtete technický list některého vašeho oblíbeného oleje, jistě budete o něco moudřejší: běžné jsou fenoly, zinečnaté soli, dodecylové skupiny, isobutyl atd (a to uvádím jen ty známé, které jsme vyšťoural).

Ještě doplňuji, že je rozdíl mezi jedovatostí a nebezpečností. Když vypijete litr motorového oleje, pravděpodobně to přežijete. Pouze se výrazně zvýší riziko řady nemocí, genetických poruch atd. Ale je docela dobře možné, že se tyto faktory vůbec neprojeví, protože vás mnohem dříve stihne přejet auto nebo trefit šlak z hádek zde na webu.. :-)

Vyjetý olej je kapitola sama pro sebe-silně karcigenní látka, kterou bych si opravdu nepřál v pilinách na zahradě ani u vzdáleného souseda. Jistě jste viděli, co udělá olej na vodní hladině-jak tenkou vrstvu a jak daleko se dostane. A kolik stojí případné sorbenty a enzymy pro likvidaci ropných havárií. Ale chápu, že je to levný zdroj oleje. Autoservis musí platit nemalé částky za jeho likvidaci. Jsou jistě rádi, že se najde někdo, kdo vezme tyto náklady na sebe a potrápí s nimi své sousedy.  

Až zas někdo bude psát o zalepení pily biooplejem-zeptejte se ho, zda to byl opravdu olej pro ztrátové mazání a ne jedlý fritol se zbytky mouky a strouhanky. A zeptejte se jak byl starý a jak se jmenoval! :-) Za sebe mohu říct, že ani po několika měsících mi ani v pile ani v pixle nezrosolovatěl. Osobně jej nechávám v nádrži raději více-aby tam bylo méně vzduchu a nevytvořil se tenký film. A zatím-několik let-pila i čerpadlo naprosto bez problémů. Pilu po každém řezání samozřejmě čistím: drážku v liště a boky lišty, kryt lišty, spojku..

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.144.6 (?)
12.11.2013 19:27
Mazací schopnost s tím nemá co dělat. Dřevorubci mažou běžně jedlým olejem. Akorát je potřeba pořád pilu používat, jinak tam zatuhne. Bioolej to nedělá-pokud není někde ze sudu bez označení stáří a výrobce. Článek, který uvádíte nemá příliš vypovídající schopnost-není tam vedeno jaký olej, jak starý atd... A navíc tam sám servisák píše, že se to stává po mazání JEDLÝM olejem-nikoli tedy bio olejem :-)
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 19:37

Číst pořádně... Upozorňuji na nutnost proplachovat... Po tříměsíční pracovní pauze ke své hrůze zjistil, že se řetěz nemaže. Diagnóza servisu byla jednoznačná – byl použit bioolej, který během pauzy zatvrdl... Jedlý tam je jako perlička na závěr článku, že i to se stává... že ho tam někdy dávají.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.254.6 (?)
12.11.2013 18:54
Můžete být konkrétní a napsat který bioolej je dle vás kvalitnější a stojí 150 Kč? Běžně skoro v každém supermarketu i bauhau mají Mogul Alfa. Slouží mi několik let a zřejmě podle vás to je ten z horších.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 19:24

Gopart stojí 160-170 Kč a je celoroční pro mínus 25 st.celsia protože obsahuje antioxidanty, Bipol 75,-Kč, Mogul 90,-...nepsal jsem, že není kvalitní

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 18:14

Auto doma mám, i tu sekačku, ovšem to, co vypustím z olejové vany, to tedy do pily opravdu lít nebudu, nezlobte se - to bych snad radši řezal obloukovkou. Jakožto hobík toho nepromažu tolik, abych finančně vykrvácel a pilu mám lacinou, ale tímhle ji (a okolí, kde řežu) trápit nebudu. Jestli něčemu nerozumím, tak tomu, když je někdo ochoten utratit nemalé peníze za opravdu kvalitní stroj a pak ho plní tímhle odpadem - teď nemám na mysli konkrétně Vás, ale profíky, kteří se těžbou živí a přiznají se, že mažou jetým motorákem. Pokud to nefiltrují přes papír, myslím, že v tom zůstávají částice karbonu a jestli ty se nechovají na liště a řetězu jako abrazivum, tak nevím. Plátýnko to určitě načisto nepřefiltruje, to snad jedině filtrační papír.

Pile dám to, co má dostat a to je nepoužitý, ke ztrátovému mazání určený olej. A protože mi není fuk, co nechám na zahradě a v sadu, chci použít ten biologický - proto sháním rady a ptám se na zkušenosti. Já beru, že jde o "mlhovinu", že většinu zachytí piliny, ale po čtyřech nádržkách benzínu je fuč flaška oleje - a ta je někde tam v porostu, proto mi to není fuk. A že jsou na parkovištích mastné fleky po prosakujících vanách a převodovkách aut? Dobře, ale to na rozdíl od toho, co po sobě zanechám po práci s pilou, ovlivnit nemůžu, kdežto volbu oleje ano. A začít můžem jen každý u sebe - pak i ty fleky na stáních možná zmiznou...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 18:56

Jen na okraj, přejetý olej není odpad..v tom smyslu jako že už nemaže, pokud měním olej dle doporučení, tak ještě mazací schopnosti musí mít. Nemůže přestat mazat ze dne na den. Neberu takové vyrianty, že z vanny vylije někdo "tér". Dávám nový olej s přejetým-mix i bioolej, ale jen když vím, že ho celý vyjedu a pak nádržku, dvě normálního.  Bylo v podobném vláknu řešeno vyplachování biooleje normálním, jak řešíte, když jdete řezat a máte vypláchnutou pilu a v nádržce minerál?Vylejete minerál, dáte bio, uřežete pár větví, vysajete stříkačkou bioolej znečištěn minerálním, dolejete minerální a vyplachujete a za týden znova, odsát minerál, dát napůl znečištěný bio atd?Ruku na srdce, kdo to tak dělá a nesjede ten olej co má v nádržce? A co se znečištěným bioolejem... a bioolej je taky docela nadnešený název, mnoho není ani rostlinného původu.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 19:46

Abych nebyl za antiekologa, řežu i bioolejem, na zahradě řežu tak, abych větve dokázal odnést a to co rozstřikem nechám na trávě, s tím si fakt hlavu nelámu, bakterie si s tím fakt poradí, zbytek řežu na celtě, abych si usnadnil sbírání pilin, takže v zemi už nic... Přečtěte si i ostatní vlákna, jak i tak zvané biooleje zase tak bio nejsou.Pokud jsou teze podložená.Ale dávám vám slovo chlapa, že půjdu do sebe a budu jak jen to půjde používat bioolejeyes,ale pak dvě nádržky minerálu, protože zatvrdlé čerpadlo nechcino.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.11.2013 20:37

Tondo, diskutujeme tu a každý má právo napsat svůj názor, ať je jakýkoliv - proto to, prosím, neberte jako nějaký útok na Vás. V žádném případě nikoho nenutím ani nenabádám, aby používal bioolej, pokud nechce nebo s ním má špatnou zkušenost. Jsem nováček, s pilou mám minimum zkušeností a profíkem nikdy nebudu. Ale uznávám, že bioolej je k životnímu prostředí šetrnější, než minerál, a rozhodnutí, který do nádržky naleju, je jen na mně. Proto jsem se ptal, zda tu má někdo pozitivní zkušenost s biooleji a zda má tip na značku, která vydrží v nezměněném stavu i řádově měsíce, aniž by zalepila čerpadlo, lištu a řetěz. A několik lidí se ozvalo, popsalo svoje zkušenosti a dalo tip.

Pro mne to znamená, že někomu to funguje bez problémů, zatímco jiní popisují strastiplné zížitky. Takže osobně zkusím to, co doporučili uživatelé bez problémů a uvidím: buď se zařadím mezi spokojené propagátory biomazadel, nebo si zanadávám, koupím nové čerpadlo a do smrti budu užívat minerál. Nic víc, nic míň - uvidíme.

A k jetému oleji: možná ještě maže, Tondo, ale je to dokonce nebezpečný odpad a patří do sběrného dvora - na lištu a řetěz, věřte nebo ne, opravdu nikoliv. Ale když myslíte, tak ať Vám slouží.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.110.21 (?)
9.1.2018 15:54

Se zájmem jsem si přečetl tuto diskuzi. K tomu jsem si přečetl několik pojednání kolik se projede nafty, spotřebuje oleje a hlavně vody, na produkci jednoho litru řepkového oleje,  potažmo rostlinného, chcete li ekologického oleje a taky kdo to platí. Je to na zvracení..  Budu nadále používat minerál. Víte jak se sanuje silně kontaminovaná zemina ropnými látkami ať už z našich bývalých vojenských prostorů či zemědělských STS, ropných havárií atd.? Naveze se do nepropustné betonové vany s uzavřeným vodním okruhem, "vysadí" se příslušný kmen bakterií-mikroorganismů a dodržuje se stanovená vlhkost půdy - zkrápí se,  zalévá. Nic víc.  Za půl roku příroda dokouzlí, odvezete a přiveze se další svinstvo..  Jednou jsem svému příbuznému půjčil v listopadu svoji HQ na poražení jednoho stromu v průměru cca 60cm. Vrátil mi ji, jako kdyby ji ponořil do medu a posypal pilinami. Ekoolej z Mountfieldu! Čistil jsem ji celý víkend, spotřeboval 4l benzínu, kilo hadrů a cca tolik oleje, co by bylo potřeba na pokácení toho stromu, použil hodně sprostých slov a všechen vzniklý ropný svinčík vyhodil do kontejneru. Pálit se nesmí!!  Ještě jedna věc. Je tu příspěvek kde pisatel nechápe jak může mazat voda.  Ono nejde v pravém slova smyslu o mazání ale vytvoření kapalinového tření mezi dvěma třecími součástkami.  Toto se používá hojně například u vodních turbín. Rotační součást má takový vodní polštářek..  Jedno jsem se ale nikde nedočetl. Nikde žádná ekologická katastrofa od mazání řetězu minerálním olejem. Ono se tu totiž dohadujeme pouze o teorii.  Prakticky je pro nás daleko nebezpečnější ten rostlinný sajrajt, jenže má jednu podstatnou vlastnost.  Je nepostradatelný k jídlu.  A tak máme řepkový, slunečnicový, kukuřičný, palmový a kdo ví jaký, k tomu přidáme modifikované klony a máme tu byznys jako kráva.. Prachy,  ne ekologie.  Ta je jen prostředkem.. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.103.210 (?)
9.1.2018 18:58

Proti gustu žádný dišputát. Ale to neznamená hlásat bludy. Přečtěte si tady nebo na energoportálu jak se mizerně a pomalu odbourává minerální olej. Uváděl jsem konkrétní příklady včetně odkazů na komkrétní měření a jména laboratoří. Není třeba si vymýšlet kvůli tomu nesmysly. MInerální olej rozkládají bohužel jen bakterie žijící v mořích, které u nás poněkud schází. Přečtěte si na technickém listu nějakého oleje jak se likviduje nebo si pustte ve zprávách jakou dá práci likvidaci ropné havárie a kolik to stojí. A kolik litrů vody dokáže otrávit litr oleje.

Neříkám že nejsou na světě i horší věci a větší čuňačiny. Ale trumfovat se kam až mohu jít-to je stejné jako argumentovat tím že krást se může protože Babiš (či dosaď si dle vlastní libosti) krade víc.

Co se týká oleje -aniž znám olej Moutfield, jsem přesvědčen, že tím to není. Doporučuji vám velmi snadný důkaz. Nakoukněte do láhve jestli je tam také ztuhlý. Pokud si myslíte že to je tím, že v pile se mísí se vzduchem tak si vylejte olej na misku aby k němu mohl vzduch. Odložte si láhev nebo misku na půl roku. Pravděpodobně nenaleznete žádné změny. On ten olej ani v krámě není čerstvý jao rohlík. Ale je starý obvykle pár měsíců. Mimochodem mělo by být na lahvi uedeno datum spotřeby. Je to na delší diskuzi. Ta už tady proběhla a nechce se mi to hledat znovu. Určitě to najdete... Nejhorší na mazání je jedlý olej, friťák a pod.Pokud nejste profík, který chodí do lesa každý den.

Z druhé strany-minerál je sice prasárna, jako souseda bych vás nechtěl. Ale svět se kvůli tomu nezboří.

Co vím tak mazání vodou je běžné např. u parních strojů ale i u pily-při žezání ledu v rybníce. Olej se používat nesmí (on ani ten BIO není žádná sláva). Prostě se maže bez oleje a vodní film maže lištu...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

11.1.2018 12:25

Proces sanace půdy, který jsem zjednodušeně popsal se jmenuje BIOREMEDIACE. Probíhal na pozemcích které jsem měl dobově ve svojí správě a o proces jsem se podrobně zajímal. Myslete si co chcete. Tohle je skutečnost a teorie na papíře?  Ano. Složitost a drahost, to je to, co si máte uložit do paměti. Skutečnost byla poměrně jednoduchá a vzhledem k účtovaným částkám za sanaci byly skutečné náklady směšné. Říkají tomu byznys, pane. Zaplatil to stát.. Pokud někdo dělá s pilou na jednom místě a to velmi intenzivně, ať se podle toho zařídí. Za rok spotřebuji do pily odhadem 20l benzínu, oleje tedy okolo 7l. Dělám tak abych měl čisto.. Vaše teorie čisté pily ve 100% technickém stavu skrytá ve flašce sajrajtu dotovaného a špinavého z procesu výroby tak, že si to těžko někdo z nás umí představit Důvod?  Není to vidět. Ten sajrajt na pile a s tím spojená sanace proběhla mimo flašku.  Mě zajímá, jak se projeví obsah flašky svým působením na zařízení, kterému má pomoci v jeho činnosti. Výsledkem byl pilino-medový zábal. Tečka. Děkuji. Nechci..  Pořád se tu hovoří o tom, kolik znehodnotí kapka oleje litrů vody. Já s pilou po kolena ve vodě nedělám. Kapka Roundupu zničí celý keř. Stříká se vesele a pěkně si při té vodní mlze lidi smlsnou. Z kapky oleje vám nezhnědne ani stéblo trávy. Vše je o míře a okolnostech..  Jezdíte do Francie?  Tam se o lidi a přírodu vzorně starají.  Sníží tam rychlost na silnicich aby se snížila úmrtnost při nehodách a snížily emise. Náklady na toto opatření pár stovek milionů ale na vybraných pokutách stát vybere pár desítek miliard. Na prvním místě jsou v této společnosti peníze. Pokud to přinese zlepšení, je to věci vedlejší a postupem doby toto zlepšení může potkat úplně zatracení. Pamatuji dobu, kdy máslo na chleba bylo jedem, sádlo sebevraždou a cpali do nás hlavou i ústy rostlině tuky. A dnes? Živočišné tuky jako nepostradatelný zdroj zdravé výživy. A pane! Všechno bylo v technických listech! Na závěr něco o sousedství a vodě.  Koloběh vody v přírodě snad znáte. Troufám si říci,  že Vaším sousedem v případě kontaminované vody nebude chalupář, který potřebuje ročně cca 10 m3 dřeva, ale pole,  trať,  silnice, déšť, říčka, potok, skládka, těžba nerostu, výroba čehokoli,  tam je riziko.  Chalupář s pilou, zeleným trávníkem, kvetoucím stromy,  jezírkem se žabkami, zeleným mechem s ještěrkami a slepýši? To je pro vás hrozba?  Jste šťastný člověk. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.204.71 (?)
11.1.2018 14:00

Súhlasim.Dokonca plne súhlasím.Nechcem vypadať ako nejaký staromilec ale je potrebné veci vidieť trochu väčšej perspektíve.

Ono nič neni také jednoduché ako to na prvý pohľad vypadá.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
11.1.2018 19:03

Naprostý souhlas, nejhorší element je tupý ekoterorista, který šíří svá moudra. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
11.1.2018 19:11

Vzpomínám si na Ramu, byla v každé reklamě a živočišné tuky byl jed. Potřebovali, aby někdo sežral ty ramy a tak byly strašně zdravé. Dal jsem to do huby, ocas to mělo, jako by člověk jedl niveu. Ale bylo to potřeba sežrat kvanta ramy, tak to bylo zdravé. Ekologie řízená spotřební společností. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.101.21 (?)
11.1.2018 21:24

Je to docela smutné tristní čtení. Půjčil jste komusi pilu, on vám jí zalepil aniž tušíte čím. Neměl ani tolik slušnosti ji před vrácením očistit. A vy teď viníte olej a berete to jako důkaz.Druhý pisatel zase považuje kohokoli vzdělanějšího naž je sám za tupce a ekoteroristu. Kde chybí inteligence, fakta a znalosti nastupuje hrubost nadávky a tupost. Zajímalo by mne co si vlastně pod ekoterorismem představujete. Snad si představujete že byl autopr kvůli vám někde přivázaný ke stromu a bojoval tím vůči vaší pile a oleji. Nebo někoho terorizoval svými názory. Zatímco vy se ani nestydfíte terorizovat své okolí nečistotou. K tomu se bůhví proč nesmyslně přimotá téma Ramy nebo Roudapu. Případně opět odkaz na to kde špiní, krade nebo škodí víc. Jakoby dokud škodím míň než ostatní nevadilo a bylo vpořádku. Opravdu tristní.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
11.1.2018 22:26

Výše píše o rostlinných a živocišných tucích. Vy rozhodně nebudete ten s vyšší inteligencí. Ekoterorismus je zneužití ekologie pro omezovaní, které nemá se skutečnou ekologií nic společného. Několik litrů oleje z pily proti tunám odpadků. Na smeťácích se mizerně demostruje smrdí to tam a nikomu se nechce do toho neřádu lézt. Je populismus se uvázat ke stromu a mít všechno zaplacené, vyjet si z Prahy na výlet na Šumavu a mezitím padly jinde tisíce stromů. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

11.1.2018 22:33

Tady neřešíme smeťáky ale olej do pily? Jak jsem psal-on se svět kvůli těm pár kapkám oleje nezboří. Jen to otráví sousedy, kteří třeba mají niné názory. Nezbude než počkat než se generace méně vzdělaných vesničanů zvyklých páli sajrajt, mazat vyjetým olejem a vypouštět splašky prostě nahradí novou a vzdělanější generací.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
12.1.2018 5:37

Nepřekrucujte, o vyjetém oleji a vesničanech píšete jenom vy a vzdělanost není vaše nejsilnější stránka. Na vesnici jezdí měšťáci, kteří se chovají, jako divoká zvěř a toho souseda otráví sekačkou večer v neděli víc, než deci oleje. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.11 (?)
12.1.2018 9:28
Nevim zda umite cist-nepise "vyse o zivocisnych a rostlinnych tucich" jak mylne uvadite nybrz o mineralnim oleji.Ve spojeni s komentarem o inetligenci aniz uvadite jakoukoli konkretni myslenku ci namitku to pusobi jako pest na oko.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
12.1.2018 15:09

Měl jsi ve škole češtinu? Snad ano. Tak si přečti že je psáno o rostlinných a živočišných tucích. Nejprve nám nutili rostlinné, jak jsou zdravé a teď živočišné že jsou zdravé. A Rama je rostlinný tuk ocas na jazyku tehdá. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

11.1.2018 21:59

Dobrý den, nic ve zlém ale musím souhlasit. Je opravdu úsměvné, že lidé kteří reálně znečiťují okolí, klidně porušují zákony a terorizují bez rozpaků tím své okolí mají tu drzost nazývat ostatní "tupým ekoteroristou" jen kvůli jejich odlišným neškodným názorům. 

Je fajn, že znáte pojem bioremediace a detailně proces rozkladu. Nezbývá tedy než opakovat, že olej nerozkládají u nás bakterie. Nýbrž takřka výhradně enzymy. Co se týče byznysu kterým si někdo namastil kapsy, roudupu, Francie a dalších věcí, nechci je komentovat. Nijak nesouvisí s tématem. Ani nechápu proč se je snažíte obhajovat. Přiznám se že osobně mě možná víc naštve soused který mi znečistí pozemek nebo vodu ve studni a který má na mne přímý dopad. Než zloděj typu vzdáleného politika. Rozčílí mě oba. Ale holt soused mi uškodí přímo.Bzť jeho škoda je z pohledu HDP jistě mizivá. 

Chtěl jsem jen reagovat na zatuhlý olej: prosím, nevkládejte mi do úst co nebylo řečeno ani jiné nepravdy. Neznám žádnou teorii čisté pily ani netuším co je a jaký vliv má 100% technický stav. Jen jsem navrhoval abyste se jakýmkoli způsobem pokusil standardní bioolej přimět k zatuhnutí do konzistence medového zábalu. Nic vám nebrání do skleničky nasypat třeba i ty piliny. Prostě jestli máte o svou pilu starost možná by vás zajímalo čím to zatuhnutí bylo způsobené. Pokud je vám to fuk a jste si jistý (což evidentně jste), že biolejem, tak se tím dál netrapte. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 9:17

Ja by som tak trochu oponoval.

Iste sa všetci zhodneme na tom že pokiaľ si nejaký duševný maloroľník sadne do auta a zrazí 6 alebo 8 ľudí tak to je terorista.

Zaujímalo by ma ako by ste nazvali ľudí ktorý jedným zákonom zabijú desiatky ľudí preto lebo ortuť v teplomeroch a tlakomeroch je škodlivá.Samozrejme ak bereme do úvahy to že tá istá ortuť je v každej žiarivke.Tam je však na rozdiel od teplomeru "ekologická"a vôbec neškodí.

Alebo spotreba paliva v malej záhradnej technike sa podieľa na celej spotrebe fofílnych palív asi tak 0,00nič porcenta ale samozrejme tvrde sa presadzuje euro norma ktorá zvyšuje energetickú, materiálovú a projekčnú cenu výroby. No a aj v tomto prípade je je tu to že euro norma nerieši, lepšie povedané skoro nerieši najväčší eko problém -sklenníkový efekt.Uhlíkové emisie sa riešia len okrajovo.

Mohol by som tu rozprávať o elektromobiloch, vysávačoch,ledkách o tom ako už aj výrobcovia áut sú nutený klamať aby vyhoveli odborníkom pomlčka politikom pomlčka vzdelaným politológom ktorý riešia technické problémy kôli tomu aby ukázali činnosť svojim voličom.

Ono môj názor je taký že všetko je o miere.Jeden les si bez problémov poradí z 1-2 litrami oleja v pilinách. Pokiaľ si niekto niekto naklátikuje pílou 10-15 m dreva na dvore a potom si uprace piliny tiež sa nič tak strašné nedeje.Ale pokiaľ niekto reže pri nejakom rybníku alebo nádrži s pitnou vodou poťažmo akoukoľvek vodou som mu schopný poodtínať obe ruky.

No a eko olej versus minerál.Ja som zástanca minerálneho oleja.Podotýkam čistého.Samozrejme sú aplikácie kde je potrebný eko olej.Hlavne čo sa týka vodných zdrojov a podobne.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.11 (?)
12.1.2018 11:39

Dovolim si rtake eagovat: malorolnik ktery srazi autem 8 lidi neni terorista. Je dost podstatny rozdil mezi zabitim, vrazdou i terorismem. Musel by ty lidi zabit vedome, cilene atd... Nechodme do extremu pri reseni beznych dennich starosti jako je olej do pily.

Co se rtuti tyce: njesem priznivcem podobnych zakazu. Nicmene oravdu kvuli omezeni rtutovych teplomeru nekdo zemrel?? "Nekolik desitek" osob? Jak se to stalo??? Kdyz se rozbije rtutovy teplomer rtut vytvori tisice kapicek, ktere se rozutecou po podlaze a zapadnou do kazde skviry. A pak se leta odparuji. Tekuta rtut neni sama o sobe nejak jedovata-kdyz ji vypijete budete mit prujem. Velmi jedovate jsou ale prave vypary, ktere dlouhodobe poskozuji mozek. Vim o zubni laboratori, ktera musel kvuli rozbite lahvicce se rtuti menit a sanovat celou podlahu. Ze rtuti se da velmi snadno vyrobit roznetka s "traskavou rtuti" coz mohlo byt v dnesni dobe take duvodem k politickemu rozhodnuti. Zarivky neobsahuji tekutou rtut ale vypary. Je jich tam velmi malo. Kdyz doma rozbijete zarivku, staci zamest strepy a vyvetrat. V kazdem vetsim obchode jsou sberne kontejnery na zarivky. rtutove teplomery maji dnes dobre nahrady, ktere jsou presnejsi, kvalitnejsi levnejsi...    

Jak souvisi rtut s olejem do pily nechapu. Ale citim neustalou usilovnou snahu nekterych lidi neustale omlouvat sve spatne jednani odkazem na jine. Za vase jednani, porusovani zakonu nebo jen bezne sousedske slusnosti jste zodpovedny jen a pouze vy. Jak myslite, ze se kontaminuji spodni vody? Ze maji nejaky specialni pritok chranenou trubkou, ktera je izolovane od vsech necistot, ktere kdekdo v lese nebo na poli vyleje?

V zaveru podotykate ze pouzivate "cisty" mineralni olej. Ktery konkretne? Napiste. Podivame se na technicky list jake nebezpecne a karcinogenni latky obsahuje. Jak moc je cisty. At se bavime o faktech a ne o dojmech. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 13:00

Zoberte si bežný tlakomer a zmerajte si tlak.Dajme tomu 3x - dostanete 3rôzne výsledky.Bol som svedkom toho ako si dotyčný človek znižoval už aj tak nízky tlak na základe hodnoty odčítanej z tlakomeru švajčiarskej značky a pochybného výrobcu. Záchranár mi povedal že je to relatívne bežná vec.A stalo sa že to už nejaký človek nerozchodil.

Viete a pred mesiacom som meral dieťaťu teplotu infra teplomerom.Po skúsenostiach s dotyčným tlakomerom som si nedovolil kúpiť šitný teplomer.  No a teplomer je super.Len probélm je že som nameral hodnoty asi od 37,2 až do 38,4.Pokiaľ má niekto 37,2 tak je to máličko iná situácia ako 38,4 a inak sa aj rieši.

Jednoducho mám známeho ruského kamionistu a za 2 týždne som mal 4 spoľahlivé ortuťové teplomery.

Dosť pochybujem o Vašej odbornej fundovanosti.Ale možno som len ja   duševný maloroľník a nechápem ako môže byť tá istá ortuť v žiarivke plynná a v rozbitom teplomere kvapalná.

No a z olejom to súvisí tak že o zákonoch o oleji rozhodojú rovnaký odborne vzdatný jedinci ako o vysávačoch, ortuti,euronormách...

Olej môže byť čistý a prepálený.No a používanie prepáleného oleja - to je len legrace.

No a ten čo zrazí 8ľudí neni vrah ale má problém s inteligenciou čiže duševný maloroľník

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.11 (?)
12.1.2018 13:38
Nejsem odbornik na lekarske tlakomery. I otevrel jsem google: zakaz teplomeru se tyka pouze fyzickych osob a nakupu novych lekarskych teplomeu v lekarnach. Lekari, ani nemocnice nemaji problem. Rtutovy tlakomer (tonometr) je stale bezne v nabidce mnoha eshopu (1390,-). Digitalni tonometr v lekarske kvalite (kalibrovany a s overenim metrologickeho institutu) jsem nasel namatkou za 800,-. Rtutove teplomery jsou rovnez k dispozici u rady eshopu take napr. pro technicke ucely. Koukam ze jsou v nabidce I sklenene teplomery s jinym mediem nez je rtut (80,-) s presnosti 0,1 st. Celsia. Nestaci? Takze spis je otazka co merite, jakou pozadujete presnost atd. Koupit cokoli od pochybneho vyrobce je hloupe riziko stejne jako snaha usetrit na oleji za kazdou cenu-i za cenu riskovani vlastniho zivota nebo jeho kvality. Verim, ze koupit sunt bych dokazal jak digitalni tak rtutovy. Co se rtuti tyce-pri pokojove teplote je telkuta ale odparuje se. Stejne jako treba voda pri teplote pod 100st. Celsia. Vodni paru mate doma take jiste pritomnou. Abchom se dali nemotali misto u pojmu jen u dojmu: Tak jaky olej konkretne pouzivate? Zrovna prepaleny olej z fritaku je pomerne "bio" akorat vam tu pilu zalepi. Ostatni vase ubohe ivektivy musim ignorovat
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 14:43

Ubohé invektívy? Preboha kde?

Keby ste si zodvihol zadok od internetu zistil by ste že poriadny teplomer nezoženiete.Náhrady za teplomer či z liehom alebo gáliom sú len karikatúry na originál.O digitále ani nehovorím..Choďte sa spýtať svojho lekára ak mi neveríte. Verím že vy by ste sa spoľahli na niečo čo je presné na 0,1°C a bude ukazovaťna 3merania 3 rôzne výsledky.Ja si radšej budem používať katastrofálne neekologický teplomer kde sú číslice azbukou ale budem sa môcť naň spoľahnúť.

A len tak na okraj.Ja používam spravidla olej  M6AD a v zime M7AD.Sú situácie keď používam Stihlácky Eko olej.Ale to je výnimočne.Klasickým potravinárskym olejom sa vyhýbam.Je to dané tým že mám tú česť pravidelne sa pozerať na stav strojov po dlhodobom používaní takéhoto oleja.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.28.239 (?)
12.1.2018 15:14
Neni podstatne zda me presnost teplomeu vyhovuje ci ne (ano, pro mne je dostacujici, ani rtutovy nema lepi). Nijak to s oleji nesouvisi. Spise bych sazel na to ze jej neumite spravne pouzivat. Pokud jste si jisty spatnym merenim reklamujte jej. Nebo si kupte rtutovy-jsou jich stale plne bazary-a to mluvim o originalnim nepouzitem. Nez cokoli tvrdim, mel bych si overit ze nehlasam nesmysly. Nas Medicare za 99,- nebo nemecky 169,- A po pravde uz mne unavuje vyvracet vase naproste omyly a nesmysly. Kdybyste alespon trochu casu venoval misto invektivam (myslim tim tuposto jako je zvedani zadku. dusevny malorolnik a podobne) overeni faktu udelal byste lepe pro sve okoli I pro sve vlastni znalosti. Nebo se alespon se zdanim slusnosti zeptal. O tlaku par a vlhkosti se snad uci I na zakladni skole-na to nejsou potreba zadne hluboke vedomosti.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 16:01

No dajte link na nový ortuťovy oficialne v predaji.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.11 (?)
12.1.2018 16:25
Odkaz na prodejce sem dat nemohu. zkuste Google: "lekarsky rtutovy teplomer", "lekarsky rtutovy tlakomer" nebo "lekarsky rtutovy tonometr".
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 16:35

V oficialnych predajniach som ortuťový teplomer nenašiel.Asi niečo robím zle.Naveďte ma trochu bližšie.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.11 (?)
12.1.2018 16:45

odkazy mi sem bohuzel nejdou dat... reklama. bazary.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 17:06

mňa bazáre nezaujímajú, ja chcem nový s dokladom.Akčný ľudia ktorý to ťahajú z ukrajiny, srbska a ruska z toho majú príma biznis.Ľudia to potrebujú a naši zástupcovia to jednoducho zakážu.  A tak je to zo všetkým.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.27.7 (?)
12.1.2018 22:14

Pokud vám dá kamioňák z Ukrajiny účtenku a záruku tak budiž. :-) :-) :-)  Ale podle fotky třeba na bazoši to někdo prodává přímo z originální krabice balené po několika desítkách kusů. Co vím tak přesnost současných skleněných teploměrů je stejná pouze použité galium je lehčí a hůř se proto sklepává.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

13.1.2018 0:09

Ja nemám problém z bločkom.Ja mám problém stým že nejakýsi "odborník " na základe pochybných argumentov je schopný len tak od stola vydávať takéto nezmyselné zákazy.A ešte má tú drzosť že mi bude z obrazovky vysvetľovať aký je to krok vpred.

Najviac ma na tom štve to že pokiaľ sa bez toho neviem zaobísť tak musím porušiť zákon a podporovať akýchsi priekupníkov.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.72.27 (?)
21.1.2018 15:07
Děláte si legraci? Kolik litrů nafty se spotřebuje na zavlažování řepky?? To myslíte vážně?
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

21.1.2018 18:01

Naprosto vážně. Zadarmo zavlaží řepková pole jenom déšť. Na jihu Moravy mají s tímto bohaté zkušenosti. Situace už je tak zoufalá, že pole nezavlažují jen ráhna, potrubí, hadice a strouhy - mimo jiné k výrobě a provozování těchto potřebujete naftu, ale už jezdí traktory se zásobníky a zavlažují!!!  No jo, no..   

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.6.40 (?)
21.1.2018 19:00
Opravář mi řekl, že motor spálil kvůli ekologickýmu oleji. Ten se nanáší a časem tuhne a brání chlazení. Tupej řetěz s tím nesouvisí, jako když nechám vrtačku na prázdno tak ji nevadí, že se točí. Ja mám s elektrickou pilou neřezáno 500 kubíků. Prej nevadí kolik nařezala a že se musí chladit. Prej minerál tohle nedělá, že nelepí víc odpadne, jak se pila třese.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.94.86 (?)
21.1.2018 23:04

Je úsměvné jak se stále někdo snaží odvádět řeč jinam. Je vcelku jedno kolik nafty se spotřebuje na jaké pole pokud nejste schopen to věrohodně doložit a také porovnat s výrobou minerálního oleje.

Dále tato nafta není potřeba k výrobě jako takové ale jedná se o vedlejší náklady. Tuto naftu nikdo nestříká do polí ani nevylévá do země neboť neslouží ke ztrátovému mazání. A ať jí je kolik chce její spotřeba se promítne do ceny oleje. Stále platí, že vylévání oleje do země je opravdu čuňárna, kterou lze zmírnit tím, že dodržím zákony a alespoň základní slušnost používáním bioleje.

Minerální olej je karcinogenní. Pokud jej budete používat, bnudiž, svět se kvůli tomu nezboří. Jen se zvýší pravděpodobnost řadz chorob a poškození plodu. Až vás to potká nebo vaše blízké tak se možná zamyslíte. Do té doby si to kllidně užijte. Jen si kvůli tomu není potřeba vymýšlet.  

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
22.1.2018 5:43

Vy jste minerál musel používat u Vás k zjevnému poškození došlo. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
22.1.2018 5:48

Bioolej nepoškodí hned čerpadlo pily, až delším uskladněním. Největší škody způsobuje v nedostupných místech, kam se obsluha pily nedostane. Ničí gufera, napéká se na válec, ucpává vzduchové filtry, naleptává gumu. Řepka také stále dokola půdě neprospívá a koho zajímá, že někomu něco vadí. Nařízení nad rozum jsou z bruxelu běžná.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.57.218 (?)
22.1.2018 6:51

O poškození pily zeleným nejde. Straší poškozením plodu. Přečtou si na příbalové informaci co by kdy by. Na příbalové informaci k chemii bazénu je také samá výhrůžka a v bazénech se koupou i batolata. Je to o koncentraci. A zelení si na tomhle strašení založili kampaň, místo, aby neblokovali výstavbu obchvatů mimo vesnice a města. Kolik poškození plodů způsobuje doprava přes města je nezajímá, hlavně, že si hledají zavedení pozornosti od skutečnosti jinam. Však jim to u voleb občané spočítali. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.15 (?)
22.1.2018 11:58

pouzivam bio olej pres 7 let. Cerpadlo jsem cistil zatim pouze jedenkrat v ramci dlouhodobe udrby. Bylo naprostpo v pohode. Rocne delam cca 20-30m3 spalkovani. Takze zadny profik. Pila jede na plne pecky a rozzhavena. Potom casto a dlouho lezi ladem. Bio olej se mi nenapeka, nic nerozleptava, gufera stale tesni, olej nerosolovati. Ani v pile ani v lahvi. V pile je dele nez pul roku. V lahvi byl nejdele cca rok a kus (litrova lahev s cca 15 deci). Nikdy jsme za celou dobu nic podobneho nepozoroval. Snad jednou nebo dvakrat jsmeproplachl pilu olejem M6A. Vic ne. Vychazim z toho ze mineralni olej vadi podstatne vic nez pestovani repky. zejmena pokud se jedna o mineral na me vlastni zahrade vesrus repka na cizim poli. Zvlast kdyz k tomu vidim stare dedky klidne mazat i vyjetym olejem.

Pro ctenare hosta 96.42: ano, presne takto se projevuji dusledky pouzivani mineralu a poskozeni.

Takze bych se rad optal, protoze mam jiste obavy: jaky typ oleje vam poskodil cerpadlo? Jak byl stary? Kde jste jej bral? Znamy tezar bere olej ze sudu a taky se vztekal jak mu tuhne jenza pak se ukazalo ze mu tam liji kdejaky sajrat pocinaje fritakem vcetne drobku a vlhkosti konce. Za jak dlouho vam olej zrosolovatel? Mel jste plnou nadrz nebo poloprazdnou? Jak casto rezete? Zrosolovatel i v lahvi? Jak casto a jak peclive pilu cistite?...rad bych se vyhnul do budoucna podobne zkusenosti jakou mate vy.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.18.213 (?)
22.1.2018 13:32

Kvalitní bioolej vydrží déle. Jenže zeptejte se dřevorubců, kdo používá kvalitní bioolej ani jeden. Cena je totiž úměrná nákladům výroby. Lejou do pil olej na fritování což je nejlevnější. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.15 (?)
22.1.2018 14:35

Chapu ze to drevorubcum neva. On jim tam nestihne zatuhnout protoze daji kazdy den novou varku. Me se pila vali i mesice bez pouziti. Videl jsem barel s "BIO olejem", kde si nabirali na mazani. Byl to neskuytecny humus-stolete lsivky vseho mozneho...

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.48.58 (?)
22.1.2018 14:42

Po nich opravovat pilu je na velkou trpělivost. Na jednu pilu padne celý sprej od Stihlu na pryskyřice. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
22.1.2018 18:28

Ne byla to poznámka na poškození zdraví minerálem. Čistý minerál mi nikdy pilu nepoškodil ani nezatuhnul na pile. V opravně mi doporučili, abych používal jen a jen minerál, že nebudu mít s pilou problémy. 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.230.5 (?)
22.1.2018 19:59

Čistý minerál pilu jistě nepoškodí. Určitě jí i svědčí. A je zde hodně kometářů od lidí, kteří používají bioolej a pilu jim též nepoškodil. Takže v oleji to asi nebude. Spíš v osobě a nešikovnosti majitele. A když tu čtu některé nesmyslné komentáře tak se ani nedivím, že si pilu zasvinili.  Většinou se člověk nic konkrétního nedozví.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

22.1.2018 19:53

děkuji za váš podnětný příspěvek. Pokud se podíváte pozorně, zjistíte že patřím k opačné skupině, nikoli mezi labužníky minerálu.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.64.11 (?)
12.1.2018 15:31
Jen strucne k M7AD: Způsobuje vážné podráždění očí. Může poškodit reprodukční schopnost nebo plod v těle matky. Vysoce toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Obsahuje nebezpecne latky (fenol, dodecyl, vapenate soii, Kyselina fosforodithiová, benzensulfonová, zinečnaté soli, alkyl deriváty, Destilát (ropný) těžký hydrokrakovaný...) Opatření pro ochranu životního prostředí Co nejrychleji zabránit rozšíření úniku a vniku do kanalizací, podzemních a povrchových vod a zeminy, nejlépe ohraničením prostoru (hrázky, norné stěny, uzavření kanálových vpustí). Uvědomit příslušné orgány. Metody a materiál pro omezení úniku a pro čištění V případě úniku lokalizovat, a pokud je to možné, produkt odčerpat nebo produkt mechanicky odstranit, stáhnout z povrchu vod. Zbytky nebo menší množství nechat vsáknout do vhodného sorbentu (Vapex, Chezacarb, piliny, písek) a umístit do vhodných popsaných nádob k předání k zneškodnění v souladu s platnou legislativou pro odpady. Persistence a rozložitelnost: Není lehce biologicky odbouratelný.
Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 16:25

Nechcite vedieť čo za sajrajt sa dáva v úpravniach do vody.Čo robí z mozgom mobil poprípade wifi, čo dýchate pokiaľ idete v premávke alebo čo máte za konzervanty v oblečení.O pesticídoch v potravinách liekoch v riekach, jadrovom spade po jadrových pokusoch a to nehovorím o zvyšujúcom sa množstve CO2 v atmosfére a následnom globálnom otepľovaní.

Nechcem to zľahčovať.Všetko čo robíme je ekologicky nebezpečné.Všetko včetne kakania. Jedná sa len o primeranosť. Pokiaľ použijem M6 na mazanie reťaze tak to neznamená to že ho budem jesť, piť a kúpať sa v ňom.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.9.135 (?)
12.1.2018 16:30

Zoberte si bežný tlakomer a zmerajte si tlak.Dajme tomu 3x - dostanete 3rôzne výsledky.Bol som svedkom toho ako si dotyčný človek znižoval už aj tak nízky tlak na základe hodnoty odčítanej z tlakomeru švajčiarskej značky a pochybného výrobcu. Záchranár mi povedal že je to relatívne bežná vec.A stalo sa že to už nejaký človek nerozchodil.

To je naprosto normální věc. Může za to tělo a ne tonometr. V těla není tlak konstantní jako v hydraulice. V metodice pro domácí měření tlaku je výslovně uvedeno měřit tlak dvakrát s odstupem za sebou a použít průměrnou hodnotu. Když se měří dlouhodobě týden, výsledky se průměrují a nejvyšší a nejnižší hodnota se nepoužije.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 16:40

Tak to skúste spraviť z klasickým tlakomerom a fonendoskopom.Budete sa líšiť v jednotkách.Automat sa bežne líši v desiatkach.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.162.25 (?)
12.1.2018 19:19

Len krátka poznámka k teplomerom. Najpresnejšie sú liehové a ortuťové teplomery. Nikdy som nevidel napr. v meteorologickej búdke iný ako tieto dva typy. Samozrejme metorógovia používajú presné kalibrované a tie sú podstatne drahšie ako nekalibrované ale aj tie sú stále pesnejšie ako všetky ostatné digi mechano a neviem ešte aké iné. Známa lekárka mi povedala že najpresnejšie odmeria tlak starým vysokým ortuťovým tlakomerom a hoci má aj digi omron nie je tak presný občas mu "preskočí" a nemeria dobre. A k tomu bio oleju v porovnaní so škodlivým minerálom. Ak niekde vylejem veľké množstvo bio oleja bude sa to rovnako považovať za ropnú haváriu ako keby to bol minerál. Takže ani bio nie je žiadne neviniatko čo sa týka škodlivín na obsluhu a prostredie do ktorého natečie. Emisné normy sú fain vec. Hlavne v hodinárskym motorčekoch píl. Však euroúradníci? Ešte čo s tými lodnými motormi zaoceánskych lodí, leteckými motormi a motormi lokomotív a hlavne tankovými motormi tie sa zrejme pohybujú po inej planéte ako Zem stačí si na jutube pozrieť čo produkujú z výfukov.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

12.1.2018 22:06

Ano, přesně tak. On i ten bioolej není žádné štěstí. I když je "BIO" tak příliš neprospívá okolí. Jedinou výhodou jem že se poměrně rychle dokáže rozložit na neutrální látky. Zaoceánské lodě jistě produkují větší bordel ale shodou nějakým šťastných náhod nemá žádný z mých sousedů loď ani oceán na své zahradě.

Ještě k té zalepené pile: na 95% je to zalepení způsobeno nevyčištěním pily po řezání čerstvého smrku. Pokud jste někdy stahovat kůru ze smrku jistě víte že to lýko (pokud se to tak u jehličnanu dá vůbec nazvat) se dá ždímat. A po vyschnutí dost kvalitně lepí. Dobře se to pozná pokud máte mokrou či ulepenopu lištu i zboku, kam se olej obvykle nedostává. Pokud je pryskyřice ještě vlhká dá se dobře setřít olejem, benzinem, petrolejem... 

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.89.197 (?)
6.5.2018 17:25

Byl jsem nyní v prodejně Stihl a když jsem se ptal na olej byl mi doporučen Stihl ForestPlus viz popis.:Minerální adhezní olej na pilové řetězy s univerzálním použitím. Základem jsou vysoce kvalitní minerální oleje. Spolehlivé mazání, nedochází k zpečení ani při delším odstavení.

Mají i BioPlus - a u něj popis: Adhezní olej na pilové řetězy na rostlinné bázi. Má jednu z nejlepších stabilit proti oxidaci ze všech biologických adhezních olejů na pilové řetězy na trhu. Díky své biologické odbouratelnosti není zatříděn jako ohrožující vodu a proto je vhodný pro použití ve vodárenských ochranných pásmech a ekologicky citlivých oblastech.

Tak je každý les ekologický citlivá oblast? Tak proč tam rovnou nenapíšou, v les, přírodě apod.??

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.224.9 (?)
7.5.2018 8:55

Asi to jsou troubove. Ze zakona se musi pouzivat v lese BIO. I mimo vodarenska pasma a ekologicky "citlive" oblasti.

A vsiml jsme si, ze nabidka BIO oleju je nejaka ridsi. Obchody, ktere drive prodavali bio oleje vcetne Alfa BIo dnes prodavaji jen mineralni. Vselijake ty Bau a Hambajz. Alfu BIO uz jsem dlouho nevidel. Musel jsem koupit tusim Bipol. Jestli ji u vas maji tak mohu jen doporucit Nikdy jsem ho nevidel zatuhly ani po nekolika letech stani.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.248.233 (?)
7.5.2018 16:16

Když pracuji s JMP doma ve stodole na přípravě palivového dřeva (a nebo na stavbách), tak nejsem v ekologicky citlivé oblasti. Na dvorečku už to může být sporné ať je to psáno tak či jinak.

No ale v testech co sem dělal při získání "řidičáku na JMP" byla mj. otázka, jestli je možné používat zfiltrovaný jedlý olej použitý na smažení ve fritézách. Paradoxně je odpověď, že ano správná.

Tož fritujte a filtrujte...

S.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.37.74 (?)
7.5.2018 20:19

Fritovaci a hocijaký iný slnečnicový repkový olivový to je úplne jedno len nech je to kuchynský olej je najkvalitnejšie lepidlo. Odskúšané na šijacom stroji. Chudák to už nerozchodil. Nepomohlo žiadne čistenie riedidlo ani 3chlor skrátka nič. Takže z vesela fritujte a ak chcete píliť friťak patrí alebo do recyklingu alebo do pilín. Ale nie do píly.

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

7.5.2018 20:39

Friťák či jedlý se samozřejmě použít dá. Dokonce i přepálený-po odfiltrování připečených drobků. Ale jen v profesionálním provozu, tam kde ráno propláchnete nádrž novou várkou. A olej tak nestihne zatuhnout. Doma, kdy pila leží pár týdnů i měsíců to rozhodně nezkoušejte. Pravděpodobně vám v té pile žlukne, zatuhne a zalepí čerpadlo! 

Přesně jak píšete-v opravnách šicích strojů byla nejčastější závada. Babičky a maminky, když nemají po ruce minerální olej, tak do stroje dost často kapaly jedlý olej. A stroj je po pár týdnech k nepoužití..

A ještě jedna rada: po těžbě čerstvých smrků pilu velmi pečlivě vyčistit. Mokrá smrková smůla je taky kvalitní lepidlo. Nemyslím tu tuhou, co kape z rány ve stromu. Ale to co je nakmeni pod kůrou. Čerstvý kmen zbavený kůry klouže jak namydlený. Skoro se dá ždímat. Než zatuhne... :-)

Připojit reakci

Olej do řetězové pily

host - xxx.xxx.96.42 (?)
8.5.2018 14:07

Ani tak nejde o čerpadlo když s pilou sem tam řízne. Valec ložiska srouby gufera vyfuk jeden slepenec. Takovouhle pilu opravuju za trest ze sem ju vzal na opravu. Omlatit o hlavu a neopravovat.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Nová lišta na Stihl 0253320.7.201830145
Nová STIHL MS 260121.7.20183715
Dilema s výběrem motorové pily HQ450 vs HQ550xp830.6.20182934
Železný kůň husqvarna415.6.20184325
Mazací olej dojde dříve než palivo628.6.20188029
Husqvarna 455 zaseklé kolečko na konci lišty1624.5.20183130
Renovace MAC 130621.5.2018882
Olej do řetězové pily2458.5.2018539404
Koureni motorovky129.4.2018626