Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.

Dílna a nářadí > Jaký kalač pro časté používání byste doporučili?

Jaký kalač pro časté používání byste doporučili?

host - xxx.xxx.103.210 (?)
23.3.2020 10:17

Hultafors, Gransforse Bruks a zřejmě i Delinger jsou naprosté špičky. Primárně se ale jedná o sekery kácecí-pro přetnutí vlákne a ne pro štípání. I když vyrábí i štípací typy. Tvrdá ocel je u štípačky spíš na závadu. Hrozí tam vylomení, štípací sekera nepotřebuje super ostří. Působí hlavně jako klín, nepřesekává vlákna ale rozevírá je od sebe.

Mám dvě sekery Hultaforse, naprosto úžasné. Ale ke štípání používám obyčejnou sekeru, poměrně lehkou. Ale zato s nejdelším topůrkem co jde sehnat.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Hultafors, Gransforse Bruks a zřejmě i Delin..., host, 23.3.2020
Chtěl jsem koupit sekeru, která mi vydrží na..., host, 22.3.2020
112.117: myslím, že nie len za skúšku, ale s..., bunny, 10.2.2017
asi bude veľký rozdiel medzi fiskars štiepac..., bunny, 9.2.2017
Stránky: 1, 2, 3   

host - xxx.xxx.54.240 (?), 5.3.2016 13:52
Tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

prosím o radu. Žiji v Beskydech na samotě, každý rok si chystám (štípu) dřevo na vysychání a na topení. (Stromy si nechávám setnout a nařezat na špalky.Často to jsou sukovité staré ovocné stromy, pasenčáky s houževnatým dřevem apod.) Na štípání používám staré sekery i novou štíp. sekeru Fiskars X25.Jsem s ní spokojená, hlavně nemusím stále kupovat nové dřevěné násady a zápolit s tím, abych je pořádně upevnila klínky.Nejsem žádný profesionál a často se strefím topůrkem, kam nemám. Na hodně sukovaté špalky však musím použít kalač a palici. S klíny pracovat neumím.Proto prosím o radu.Mám starý kalač, který bohužel praskl, ne násada, ale přímo kovový kalač, tak si chci koupit nový. Jen podle obrázku se mi "líbí" kalač Husqvarna, je štíhlejší a dřevěné topůrko se mi líp drží než plast. Kalače Fiskars vypadají zas robusnější, ale asi budou pro ženu přípiš těžké? Co byste doporučili?

Děkuji. V.Hrubešová

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.78.238 (?), 5.3.2016 14:54
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

za mě štípačku wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.4 (?), 5.3.2016 17:39

Ja použivám švedske štipaci sekery Gransfors je to kvalita.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.240 (?), 5.3.2016 21:25

Děkuji za reakci na dotaz. Sekery této značky vypadají nádherně, ale jsou na mě příliš drahé. Asi bych si takovou sekeru pověsila na zeď jako ukázku krásné řemeslné práce.

Hrubešová

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.90 (?), 22.3.2020 20:39

Chtěl jsem koupit sekeru, která mi vydrží napořád. Hledla jsem sekyru z kvalitně zakalené oceli. Dostal jsem několik doporučení ne sekeru Dellinger, koupil jsem ji z dellinger.cz za 3,5 tisíce. V životě jsem nedržel v ruce něco tak ostrého. Třísky v podstatě ze špalku nakrájíte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.103.210 (?), 23.3.2020 10:17

Hultafors, Gransforse Bruks a zřejmě i Delinger jsou naprosté špičky. Primárně se ale jedná o sekery kácecí-pro přetnutí vlákne a ne pro štípání. I když vyrábí i štípací typy. Tvrdá ocel je u štípačky spíš na závadu. Hrozí tam vylomení, štípací sekera nepotřebuje super ostří. Působí hlavně jako klín, nepřesekává vlákna ale rozevírá je od sebe.

Mám dvě sekery Hultaforse, naprosto úžasné. Ale ke štípání používám obyčejnou sekeru, poměrně lehkou. Ale zato s nejdelším topůrkem co jde sehnat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.213 (?), 5.3.2016 17:46

Řešil jsem to samé - s klasickou sekerou Fiskars toho při vší úctě moc nenaděláte... takže jsem také poměrně dlouze hledal alternativu,. Koupil jsem kalač Zbirovia, dělají různé váhy a od nich i dva klíny. Mám 3,5kg a klíny jsem skoro nepoužil. Dělá se s ním opravdu dobře, není to o síle, ale spíš o švihu. Už jsem leto naštípal asi 12 kubíků. jasan, bříza, akát a pravda, taky jsem si párkrát praštil násadou do špalku, ale drží... Jinak cena kolem 400Kč kalač a klíny jeden kus do 300. Topůrko je jasanové a nepřenáší rázy do rukou- toho jsem se bál, mám špatné klouby. Tak snad jsem Vám pomohl, Marek Jinak kalač od Fiskars je mnohonásobně dražší a asi bych se s ním bál zatloukat klíny. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.240 (?), 5.3.2016 21:28

Pane Marku,

děkuji za radu. Zkusím zakoupit kalač Zbirovia a potrénovat švih.

Hrubešová

Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.97 (?), 6.3.2016 9:21

Mne sa tá Zbirovia zdá ako obyčajná kálačka. Skúste pozrieť ešte na túto menšiu kálačku od Fiskars 2500 X37- Fiskars - ste žena a 2,5kg by Vám malo stačiť.  Robí sa aj väčšia a ťažšia.

A nikdy - opakujem nikdy nezatlkajte kliny ak by ste ich aj niekedy bola nútená použiť kálačkou. Je jedno akej značky! Sekera aj kálacia nie je pucka. Zničíte si ju a preto vám aj praskla tá pôvodná lebo nejaký šikuľa pred Vami ňou mlátil po klinoch. Predpokladám že elektrinu doma máte a ak chystáte drevo na zimu pravidelne uvažujte silne o tom čo radil niekto vyššie - kľudne stačí 5t štiepačka je malá skladná a pre Vaše potreby dostatočná. Zaplatí sa a oplatí sa ušetri veľa času a námahy. Ja síce štiepašku nemám ale som chlap a trénujem pohyb s Fiskars F2400 celý rok hlavne v lese a aj doma na dvore a ak by som robil iba doma tiež by som nejakú tú 20t štiepačku využil

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.7 (?), 19.5.2016 22:53

Mám 3,5 kg těžký kalač od Zbirovie. Velká spokojenost. Pořádný švih, a kapituluje před ním vše. Kalač drží. Občas ho přibrousím brouskem. Jenže, neberte to jako impertinenci, jsem 110 kg chlap. Neumím si představit, jak se s takovým kalačem ohání žena. Ale třeba máte konstituci jedné z žen Karla IV,  Elišky Pomořanské, která prý ohýbala meče. laugh

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3   
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů