Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Dílna a nářadí > Lepenie - rady a skusenosti

Lepenie - rady a skusenosti

host - xxx.xxx.59.51 (?)
22.2.2019 21:09

Já jsem při renovaci bytu používal Pattex Fix v kartuších bíložlutých červený nápis.To bylo super lepidlo, taky nikdy nepraskne lepené místo.Nalepoval jsem třeba dřevěné obklady na stěnu a všechno drželo hned po dotlačení, úplné vytvrzení 24hod.Lepidlo se dá po nanesení ještě chvíli očistit vlhkým hadrem pokud se dostane někde bokem.Už delší dobu tak fixuji hmoždinky do zdi.Udělám větší díru, nacpu tam trochu Pattexu a lehce prstem zatlačím hmoždinku.Na druhý den tam přišroubuji co potřebuji jedna verze je krásně bílá, nejde poznat kde je lepidlo a kde stěna /bílá/.Používám to lepidlo prakticky na vše včetně polystyrenu, nábytku tedy kromě umělých hmot.Neztrácí na objemu. Problém ale začal být jej koupit.Místo toho se objevuje častěji modré balení a to už tak dobré není.Už delší dobu si říkám že zkusím Mamuta. No a nejhorší lepidlo které jsem kdy koupil je taky Pattex a jmenuje se Pattex 100% lepidlo na vše 50g cena 100kč v Tescu. No tak tohle lepidlo mi neslepilo nic.Je to jen nějaký slikon vhodný možná na uvolněné sklo konferenčního stolku od té chromované nohy.Kdyby tam nebyl ten hloupý a zavádějicí nápis (100% lepidlo na vše) a místo něj řádné možnosti použití tak se nerozčiluji.No a toto byla pro mě jako pro zákazníka docela podpásovka + tam to nedostatkové tak jsem si začal pročítat lepidla od Bravenu a vím že těch Mamutů je více ale zkusím je. Ty D4 neznám, taky zkusím.Už delší dobu si říkám že se potřebuji zorientovat, ono je té chemie hodně a hodně umí jen není jednoduché se vyznat. No a na ten můj první Pattex jsem přišel tak, že jsem svého času cca r.2000 přišel do Obi služebně a viděl jsem tam přilepenou židli zády k dřevěné desce asi tak cca 10-15 cm nad zemí.Ptal jsem se co to má znamenat a prodavač mi představil ten Pattex fix tekuté hřebíky a ať si na tu židli sednu a zkusím ji urvat, nešlo to.Dokonce jsem na ni stál a poskakoval.... a vydržela přilepená.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Otevřu tuto starší diskusi, myslím, že je po..., host, 25.4.2019
Já jsem při renovaci bytu používal Pattex Fi..., host, 22.2.2019
V tom..., host, 1.1.2019
kdyz uz se otevrela stara diskuse: co jde, lepi..., host, 11.9.2011
Tak ještě dodávám, že stejně bídné jako DenBrav..., host, 11.9.2011

duri (187) - xxx.xxx.25.138 (?)
27.8.2010 15:34, počet návštěv: 43039
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Vcera som sa chvilku obzeral v oddeleni s lepidlami a citil som sa ako clovek neandertalsky - nestihal som sa cudovat co vsetko uz v tomto segmente existuje. Urcite je nas viac, tak snad by stalo za to podelit sa o skusenosti s touto zaujimavou metodou spajania materialov.
Ja som doteraz pouzival len:
lepidla tipu chemopren
sekundove - aj ked z nich vobec nie som uneseny
dvojzlozkove epoxidy - moje najoblubenejsie
disprezne na drevo
Takze stara skola...
Mate skusenosti s novsimi tipmi?
Poznamka: viem, ze je to tak siroka tema ako "poznavanie hmyzu", takze namiesto kamenovania, radsej poradte co pouzivate (ci uz ako profici alebo kutilovia) - teda hlavne nejake nove vychytavky - co sa oplati dovliect domov.
Celkom by ma zaujimali skusenosti s rychloschnucimi lepidlami na drevo, vodovzdorne lepidla na drevo, montazne lepidla napr PU a pod.
Juraj
Připojit reakci   

andy.wise (335) - xxx.xxx.196.253 (?)
27.8.2010 17:54
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Se dřevem neporadím, ale jako velmi pevné lepidlo pro jakékoliv neohebné a nepružné spoje se mi osvědčila chemická malta! Problém je ji potom někdy v budoucnu odstranit. Dále se mi moc líbí pro sanitu a techniku polyuretanové tmely, např. mamut glue, soudal D25...  - přilepení lišty na obkladačky je napořád, a spíš lze urvat dlažky, než slepený spoj. Rovněž tmely na bázi polysiloxanu dokáží na čas udržet i prasklý silentblok (v tahu!).

Doplněno: Pokud používáte lepidlo na fixaci závitů, a nelíbí se vám cena - cca 120,- za 5 ml, stačí koupit českou tekutou koudel, která má úplně stejné složení, jen za stejnou cenu dostanete 150 ml aspoň typ šedý vlnovec ve žlutém krytu, žel značku si nepamatuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.113.243 (?)
30.9.2010 22:33

Zdravím,

teď jste mi kapnul do noty.

Používám již delší dobu polyuretanova lepidla. Nemúžu si je vynachválit. Musím řici, že tato vymoženost je jen sporadicky podporována velkými řetězci. Naučil jsem se s nimi jako modelář při lepení polystyrenu.

V sortimentu je maji všichni velcí vyrobci stavební chemie. DenBravem, Soudal...

Vetšinou jsou deklarované jako lepidla kategorie D4 (odolavající i páře).

U těchto lepidel je jedna velká výhoda: schnou lépe vlivem vzdušné (materiálové) vlhkosti a při tvrdnutí expandují. Toho se dá využít v případě, že lepené materiály nedoléhají plochama úplně perfektně (polystyrénové bublinky, nehoblované dřevo, spoj dřevo/beton...) Dá se dokonce použit trik s mokrým hadrem, kterým potřete plochy před tím než nanesete lepidlo.

Tento spoj se, na rozdíl od spojů lepených disperzním lepidlem, nedá rozdělit ani napařením.  Další nevýhodou je to, že toto lepidlo je "vidět". Pokud tedy budete následně mořit nebo napouštět kvalitní dřevěný povrch, určitě ho musíte zbrousit/seříznout. I tak hrozí, že uvidite, kam až se lepidlo vsáklo. 

Pokud tedy lepite třeba pracovní desky, lze rychlým zásahem vyvěrající PU lepidlo setřít (třeba hadrem napeštěným v acetonu - může leptat plastový dekor).

Pokud ovšem chcete lepit dřevo opravdu robustně (spoj je pružný a trvanlivý), pak je tento druh lepidel opravdu to pravé. Dá se řezat brousit, frézovat... A na skryté spoje není nic ideálnější. Lepil jsem tím polysterém, EPP, překližku, masiv, Ytong, beton, papír a to i vzájemně. Jo a závitovou tyč a závitové futro do dřeva jsem taky přilepil.

Problém bylo, kde vzít toto lepidlo ve velkém.

DenBraven toto lepidlo prodává v 500g balení a firma Soudal v balení po 750g (s tímto lepidlem mám osobně nejlepší zkušenosti). To jsou balení, která si odnesete v kabelce - nabízejí i jiná, ale to bude trochu mïmo. Modeláři toto lepidlo znají pod označením Purex/Purex Rapid (v baleníchg po 50g a 100g). Jak z označení vyplývá, existují 2 verze tohoto lepidla. Snad každý výrobce má v sortimentu klasickou formu a verzi v provedení "Rapid".   

Jak jsem říkal, lepidlo dohledáte s přízvisky D4. U Soudalu je to lepidlo Pro 45 P (tohle je rapid provedení)  po 750g a objednají vám ho třeba ve stavebninách RABAT - s těma mám dobré zkušenosti, protože jsou sami schopni zavolat, když jim zboží dorazí.

Z rukou ho dostanete třeba acetonem nebo následně pemzou. Ze savých materíálů po zaschnutí vůbec - holt kvalita.

Vůbec doporučuji při tomto "sajrajtu" používat rukavice a materiál předem přeleštit vlhkým hadrem.

Osobní zkušenost: Kam se hrabou "profesionálně" lepené spárovky, lepší si vyrobíte v paneláku na koleni za pomocí PU lepidla. Ty nepraskají. Vím o čem mluvím. 

Až to použijete - uvidíte.

P.Z.

Připojit reakci

luiss (67) - xxx.xxx.215.221 (?)
1.10.2010 15:16

Zdravím, také jsem zkoušel různá lepidla, D2,D3,ale jak již výše píšící, zkončil jsem u Soudalu D4 polyuretan.Při lepení dřeva, na schody, na lišty, na špalky pro soustružení, celoplošně jsem s tím lepil cetris k betonu(cca 60m2).Dá se koupit 250ml,750ml,2,5l.Je to supr věc, vše již popsal pán nade mnou.Já už používám jedině tohle.Luiss.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.226 (?)
3.10.2010 14:52

Také se připojuji ke chvále palyuretanových lepidel D4. Pevnost spojů se zvýši ještě dostatečným stlačením lepených ploch např. spárovka, samozřejmost je mírně navlhčit lepené místa, spoj je potom neskutečně pevný a také i pružný. Menší nepřesnosti dosedacích ploch také nejsou na závadu, lepidlo má vlastnost jak bylo už zmíněno vyplňovať a různě vlézat a napěňovat do škvírek a trhlinek. Je možné s ním lepit i dřevotřísku. Velikou výhodou je i jeho bezproblémové hoblování - netupí hoblovací nože jako většina disperzních lepidel, které po zaschnutí zesklovatí. Jen jedna věc mě na nich vadí - ta cena!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.128.254 (?)
4.10.2010 8:26

Zdravím, mám stejné poznatky jako ostatní, lepil jsem natupo dubové prahy do obložkových zárubní se šířkou okolo 60cm a mohu řící, že při aklimatizaci uvnitř místností bez jediné prasklinky. Také jsem slepoval spárovky z ovocných dřevin na výrobu kuchyňských prkének, která prošla i myčkou a žádný spoj se nerozlepil. Standa.

Připojit reakci

vyslouzil (537) - xxx.xxx.65.50 (?)
5.10.2010 9:58

Všichni chválí PU lepidla, přidám se. Je to nová kvalita lepení. S jedinou věcí mám problém. Otevřené kartuše a nádoby s lepidlem se ucpávají, nejdou sejmout uzávěry. Řeším to naporcováním lepidla do 20ml injekčních stříkaček s uzávěrem konusu. Jinak jediná nevýhoda je nutnost zafixování lepených materiálů.

Připojit reakci

Jaroslav Burda (5) - xxx.xxx.193.247 (?)
5.10.2010 11:53

Pane Vysložil s těmi injekčními stříkačkami je to skvělý nápad! Určitě máme všichni stejný problém. Kde se dají stříkačky koupit?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.21 (?)
5.10.2010 16:00

No já si myslím, že v lékárně a můžete si vybrat

Připojit reakci

host - xxx.xxx.51.27 (?)
5.10.2010 10:32

tak ja co mohu, lepim montazni penou. Investoval jsem do kvalitni kovove pistole, takze pena nezasycha a dlouho vydrzi. I pantofle tim jdou slepit...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.57 (?)
5.10.2010 16:19

S PU lepidly mám při lepení dřeva zkušenost poměrně rozporuplnou. Naprosto se mi neosvědčilo konstrukční lepidlo PU výrobce Den Braven - stručně řečeno, co jsem s tím slepil, to drželo velice bídně. Naopak dobrou zkušenost mám s PU lepidlem Ponal Construct výrobce Henkel. Pokud je to trochu možné, při lepení dřeva se držím lepidel na bázi PVAC (Ponal, Ponal Express apod.). V tom mě utvrdil p. Tomast, který na web zahrada.cz dal odkaz na test pevnosti lepidel, ve kterém PU lepidlo tragicky selhalo. Chalupář

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.51 (?)
22.2.2019 21:09

Já jsem při renovaci bytu používal Pattex Fix v kartuších bíložlutých červený nápis.To bylo super lepidlo, taky nikdy nepraskne lepené místo.Nalepoval jsem třeba dřevěné obklady na stěnu a všechno drželo hned po dotlačení, úplné vytvrzení 24hod.Lepidlo se dá po nanesení ještě chvíli očistit vlhkým hadrem pokud se dostane někde bokem.Už delší dobu tak fixuji hmoždinky do zdi.Udělám větší díru, nacpu tam trochu Pattexu a lehce prstem zatlačím hmoždinku.Na druhý den tam přišroubuji co potřebuji jedna verze je krásně bílá, nejde poznat kde je lepidlo a kde stěna /bílá/.Používám to lepidlo prakticky na vše včetně polystyrenu, nábytku tedy kromě umělých hmot.Neztrácí na objemu. Problém ale začal být jej koupit.Místo toho se objevuje častěji modré balení a to už tak dobré není.Už delší dobu si říkám že zkusím Mamuta. No a nejhorší lepidlo které jsem kdy koupil je taky Pattex a jmenuje se Pattex 100% lepidlo na vše 50g cena 100kč v Tescu. No tak tohle lepidlo mi neslepilo nic.Je to jen nějaký slikon vhodný možná na uvolněné sklo konferenčního stolku od té chromované nohy.Kdyby tam nebyl ten hloupý a zavádějicí nápis (100% lepidlo na vše) a místo něj řádné možnosti použití tak se nerozčiluji.No a toto byla pro mě jako pro zákazníka docela podpásovka + tam to nedostatkové tak jsem si začal pročítat lepidla od Bravenu a vím že těch Mamutů je více ale zkusím je. Ty D4 neznám, taky zkusím.Už delší dobu si říkám že se potřebuji zorientovat, ono je té chemie hodně a hodně umí jen není jednoduché se vyznat. No a na ten můj první Pattex jsem přišel tak, že jsem svého času cca r.2000 přišel do Obi služebně a viděl jsem tam přilepenou židli zády k dřevěné desce asi tak cca 10-15 cm nad zemí.Ptal jsem se co to má znamenat a prodavač mi představil ten Pattex fix tekuté hřebíky a ať si na tu židli sednu a zkusím ji urvat, nešlo to.Dokonce jsem na ni stál a poskakoval.... a vydržela přilepená.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.190.175 (?)
5.10.2010 17:22

Přidávám palec za nápad pana Vysloužila s těmi stříkačkamí. Doposud nespotřebované kartuše končili po čase v odpadu. Děkuji   j.c.  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.57 (?)
5.10.2010 21:08

Tady to je, anglicky. Co do absolutní pevnosti vyhrálo lepidlo PVAC, u volných spojů test v podstatě uzavřeli s tím, že než PU lepidlo je lepší volba kožní klih nebo epoxidové lepidlo. Já lepidlo PU nijak nezatracuju, používám ho taky, ale ne všude. Chalupář

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.204 (?)
11.9.2011 8:58

Tak ještě dodávám, že stejně bídné jako DenBraven, ne-li bídnější, je i PUR lepidlo Soudal. Chalupář

Připojit reakci

host - xxx.xxx.177.55 (?)
1.1.2019 14:28

V tomto videu skúšam lepenie s polyuretánovým lepidlom SOUDAL 66A
Bol som veľmi prekvapený tvrdosťou lepidla, aj keď drevo bolo stále vlhke-vlhkosť viac ako 40 percent

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.89 (?)
11.9.2011 19:26

kdyz uz se otevrela stara diskuse: co jde, lepim montazni penou. Pistolovou verzi, takze jde dobre davkovat. lepi to vsecko vcetne podrazek na sandalech, stoji par haliru a vydrzi celou vecnost. Ale v podstate jde o modifikaci PUR lepidel. jirik

Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.228 (?)
25.4.2019 8:47

Otevřu tuto starší diskusi, myslím, že je pořád platná.
Koupil jsem si pro příležitostné lepení lepidlo PUR DenBraven D4 na dřevo. Chtěl jsem jinou značku, ale co jsem chtěl, jsem u nás nenašel a nakonec jsem vzal, co bylo.

Lepidlo jsem otevřel/použil někdy před 2 měsíci a teď když jsem chtěl lepit znova, bylo shora zatuhlé. Nakonec jsem ho jaksi rozchodil. Jednu tenkou vrstvičku z vršku jsem vyloupl a "krusta" na hladině lepidla povolila.

Chci se zeptat, jestli není dobré skladovat takové lepisdlo vzhůru nohama (neměl jsem) nebo jestli máte nějaký tip (kromě chladna) na skladování.

Děkuji

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Nářadí zn. Parkside - prodáváno v Lidlu60112.7.20192194344
Jak je to s kvalitou Red Einhell?416.7.2019129013
KDR 301 vs KDR 30292.7.2019869
Převinutí motoru pro hoblovku151.7.20191533
Bourací kladivo Hecht 109061.7.20191814
Kvalita nabijecích aku z Lídlu2028.6.20199053
Priemyselny vysavac924.6.20197055
Pásová bruska Jak vybrat?1624.6.20193133