Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Při vkládání příspěvků prosím respektujte pravidla pro vkládání příspěvků. Pro vyhledávání obchodů, poskytovatelů služeb a nejvýhodnějších cen použijte internetové katalogy, srovnávače a vyhledávače, pro inzerci pak specializované inzertní a aukční servery.

Diskusní příspěvky nesmí obsahovat díla (texty, fotografie nebo ilustrace) jiných autorů (například z knih, časopisů nebo jiných webových stránek).
Připojit reakci do diskuze Oprava kamenných schodů
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Asi myslíte pneumatický nástroj, kterému se říká "oklepávač" nebo podobně. Vyrábí např. Atlas Copco. Kolik ale stojí, to netuším. Osobně bych tu barvu nejdřív zkusil odstranit louhem sodným, tomu podle mých zkušeností skoro žádná barva neodolá, ale je potřeba bez legrace dodržovat zásady bezpečnosti práce (prinejmenším gumové rukavice a ochranné brýle/štít), neb je to opravdu velmi žíravá látka. Chalupář

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG.
Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů a rozměry 4920x3218 obrazových bodů.
Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Souhlas autora:*Jako autor příspěvku souhlasím s jeho časově neomezeným zveřejněním na serveru DŮMACHALUPA.cz
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 20.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Vyplnit epoxidem a po zatvrdnuti 2.vrstva na..., host, 22.5.2019
Dobrý den, řeším něco podobného....., host, 22.5.2019
Ahoj všem,  protože se mě ne... , pylorus, 25.2.2016
Pěkná práce., 16101, 5.1.2015
Jako laikovi mi to přijde super, možná bych ..., MiloshCZ, 5.1.2015
Stránky: 1, 2   

Oprava kamenných schodů

host - xxx.xxx.56.55 (?)
3.4.2011 22:02, počet návštěv: 58102
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Poradíte mi někdo, prosím, dostupnou technologii, kterou by bylo možno "vytmelit" díry v nášlapech pískovcových schodů? Většinou se jedná o několik mm mělké otvory po odloupnutí plátkových kousků kamene, několik uražených hran. Schody nejsou navzdory stáří nijak zvlášť ochozené, nejedná se tedy o nanášení materiálu na celou plochu nášlapu. V sousedním domě identické schodiště před několika lety nechali firmou opravit a přebrousit a vypadá fakt perfektně. Díky, Mirek
Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

Oprava kamenných schodů

Chemický Alí (2739) - xxx.xxx.216.160 (?)
3.4.2011 23:40
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zeptejte se u sousedů... Bez ironie. Nejlepších výsledků se dosáhme obroušením, Oprava cybějících částí se talřka vždy dnes dělá polymerbetony, evokujícími pískovec. Problém není u kvalitních směsí dosáhnout podobné struktuey, problém je trefit barvu, navíc není pískovec jako pískoverc a to co se u konkrétního kamene podaří, jinde není perfektní. Skutečně se poptejte v sousedství.

Ideální by bylo schody obrousit a následně napustit hloubkovou penetrací, která by zvýšila odolnost pískovce

Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

host - xxx.xxx.56.55 (?)
4.4.2011 7:08
Děkuji za odpověď Alí. Sousedů jsem se samozřejmě ptal, nic nevědí. Pracovníci firmy, kteří jim to tehdy dělali, mi na otázku odpověděli, že to spravují "takovou speciální hmotou" - nehodlali se prostě o znalosti dělit. S broušením samozřejmě počítám, mám zkušenost s broušením teraca, brusky s odsáváním i čelní kotouče na kámen, tak v tomto nevidím problém. V penetracích se vůbec nevyznám, mám shánět "něco na penetraci kamene"? Problém možná bude také, že část schodiště je natřená nějakou olejovou barvou, takže ji budou odstraňovat sodným louhem. I když pak počítám s následnou neutralizací a omytím tlakovou vodou, nevím, zda to neovlivní kvalitu další práce. Omlouvám se za naprostou neznalost, ale ty polymerbetony jsou dostupné i neprofesionálům? Můžete být prosím konkrétnější, co a příp. kde mám shánět? Struktura (myslím "kresba") toho kamene je hodně nepravidelná, nějaký ten "flíček" se tam ztratí a předpokládám, že ten tmel bude možné pigmentovat (?). Hlavní problém vidím v tom, aby se to nevydrolovalo. Že to není úplně triviální, vidím jednak na místech opravovaných předchozím majitelem sousedního domu, kdy z jeho záplat na bázi cementu (lepidlo na obklady?) nedržela po pár letech žádná. Také pískovcová podrovnávka jednoho starého domu v našem městě opravená restaurátory je po několika letech v horším stavu, než před opravou. Mirek
Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

4.4.2011 22:25

Dobrý večer Mirku. Nebudu Vám lhát, s polymerbetony jako sanačním materiálem v pohledových opravovaných plochách přírodního kamene  nemám osobní zkušenost, viděl jsem pouze pár oprav - pokud se nanášel polymerbeton plošně, výsledek byl pohledově dobrý. Polymerbetony, zvláště ty, které se používají na opravu kamene pracují, vypadají jinak před namícháním, po něm a s odstupem času. Nikdy nezapomenu na ještě na konci totality provedenou opravu sochy rudoarmějce blahé paměti v  městečku mého dětství , kterému se již po necelém roce po opravě posměšně pro fleky na opravovaných místech říkalo "mongol s leprou".

Pokud sledujete pečlivé restaurátory při práci, je to podobné, jako když zubař vybírá barvu výplně - z palety.

U kamene je to o to horší, že má různou nasákavost a voda na něm   kondenzuje i při změně teplot, mění se tak i jeho barevnost. Polymerbeton ale reaguje jinak. A tak mohou být opravy patrné cyklicky, podle změny počasí.

S podobnými materiály mají asi nejvíce zkušeností restaurátoři, nejsem asi zcela kompetentní k tomu posuzovat výsledky jejich práce, ale to co jsem zatím viděl mne příliš nenadchlo. Nicméně jistě stojí kontaktovat firmy, které se na tyto opravy specializují. Případně nakontaktovat výrobce umělého pískovce.

Pokud byste se sám snažil namíchat polymerbeton ve snaze o tvorbu umělého pískovce, znamenalo by to široké experimentování se strukturou i barevností.

Preferoval bych skutečně obroušení a následnou hloubkovou penetraci.Projděte mé příspěvky zde, opakovaně jsem uváděl konkrétní speciální penetrace na kámen.

Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

host - xxx.xxx.38.195 (?)
5.4.2011 11:54

Ještě jednou děkuji Alí za ochotu s jakou odpovídáte na dotazy. Mirek

Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

5.4.2011 14:35

A já Vám opět děkuji za reakci, rádo se stalo Mirku.

Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

host - xxx.xxx.140.117 (?)
22.5.2019 8:52

Dobrý den,

řeším něco podobného.. pískovcové schodiště něco přes 100 let stáří, mnoho vrstev barvy apod.. některé hrany jsou ošlapané, ale to by mi nevadilo, co je horší je to, že v nášlapech je spousta hlobokých (i 5mm ďolíků (jsem z Jičína..takže pravděpodobně hořický pískovec.. v diskuzi zde padlo, že by žádný kameník takový nekvalitní pískovec do schodů nepoužil..).. to vadí především při údržbě... kamínky, prach nejdou vyměs ani vytřít..

původně jsem také myslel na přetmelení "něčím" a znovu nátěr.. po přečtení fóra se kloním k obroušení..

čím prosím konkrétně brousit pískovec (schody)?.. stroj a druh kotouče/kotoučů..?

mám různé velikosti úhlových brusek (nemají odsávání..), nebo mám excentrickou brusku.. prum.125... z dalších nástrojů si myslím, že se už nic nehodí..

děkuji za pomoc.. Pavel

Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

host - xxx.xxx.3.158 (?)
22.5.2019 22:26

Vyplnit epoxidem a po zatvrdnuti 2.vrstva natahnout celou plochu epoxidem a pocukrovat piseckem.

Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

host - xxx.xxx.244.130 (?)
4.4.2011 9:23

Po koupi domu jsme řešeli stejný problém,  kamenné schody do patra byly kdysi natřené barvou a několikrát přetřené. Silná vrstva barev se loupala. Nánosy barvy jsme odstranili a zjistili, že pod prvním nátěrem jsou prohlubně v kamenech vyplněné sádrou. Podle sdělení majitelů byly schody natřené již v roce 45 a pouze několikrát přetřené. Zkusili jsme tedy na jednom schodě stejný postup. Očistili, prohlubně vysádrovali, natřeli olejovou barvou a drží už dest let. Na hranách to však nelze použít. Kvalita kamenů nebyla zřejmě tak dobrá, tak je původní majitelé takto natřeli. Ovšem, krása kamene je v tomto případě pryč.

Připojit reakci

Oprava kamenných schodů

host - xxx.xxx.252.41 (?)
3.5.2011 14:00

Dobrý den,

Chtělo by to vidět fotku schodů /schodiště/. Nášlapy máte vyrobené zřejmě z nedávné doby /předpokládám cca max 20 až 30 let./ již moderní technologií - řezáním kamene, když píšete, že nejsou ještě prošlapány a ani moc zašlé. Díry jsou tam z důvodu měkčích míst v kameni, to často dělá náš hořický pískovec, kerý má měkký kaolinický tmel, místy hlinitý, který neudrží zrnka písku a vznikají kaverny a hnízda.. Pokud by schody byly velmi staré a vyrobeny ručně, tak by se to nestalo, neboť se přísně hlídala kvalita kamene a žádný kameník by to netesal ze "shnilého" kamene. Kámen, který máte natřen olejovou barvou bude zřejmě staršího data a opracován ručně štokováním. To by byla chyba barvu rozpouštět. Kámen by nasákl ještě více do hloubky a bylo by po jeho přírodním zbarvení. Dá se to poměrně snadno znova přeštokovat /přepemrlovat/ ev. ošpicovat nebo opracovat dlátem. Pokud byl kámen zhotoven řezáním pilou, tak se to jednoduše přebrousí.  Pak se kámen múže natřít křemičitanovým zpevňovačem kamene  /Porosil Z postačí - cena cca 300 - 400,- Kč/litr./. Kaverny se zacelí Petrou C, která se dá vyrobit přesně jako původní kámen z rozemletého originál kamene. Po vyschnutí se to natře PorosilemZ, který to opět zpevní.

S pozdravem Ladislav Žák

ladislavzak@seznam.cz

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Oprava kamenných schodů2022.5.201958103
Poklop na schodiště813.9.20177731
Schody - výpočet1412.9.201750441
Vrzání schodů1130.9.201525851
Schody321.1.20158195
Schody i zábradlí217.2.20146869