Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Dopřejte si ryzí česká okna Otherm.

Stavební materiály > Míchat maltu nebo pytlovaná směs

Míchat maltu nebo pytlovaná směs

Stemad32 (8) - xxx.xxx.56.124 (?)
19.7.2019 19:28
Můžu přidat svojí zkušenost potřeboval jsem nahodit jednu zeď na domě nejdříve jsem míchal maltu normálně z vápna a cementu ale tady js se dočetl o multibatu tak jsem to chtěl zkusit jak to půjde hlavně jak bude držet na zdi ale nemohl jsem ho nikde sehnat tak jsem koupit od Weber multiweb se to jmenuje tam je poměr s pískem 1:4 a stejně mi ta malta přijde nic moc tak jsem všude po okolních stavebninách schánel přímo multibat nakonec jsem sehnal v dek stavebninách a tam je poměr 1:6 takže z pytle udělám o dost více malty a přijde mi i kvalitnější lépe se nahazuje a cena je stejná cca 100kč pytel takže už jedině multibat nic jiného nechci toť moje zkušenost.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Můžu přidat svojí zkušenost potřeboval jsem nahodi..., Stemad32, 19.7.2019
Je to jako hašené vápnomastí dobře, host, 26.5.2016
Mám zkušenost jak s maltou co jsem si míchal..., host, 25.5.2016
Souhlasím, taky jsem vždy vápno hasil, ale n..., host, 25.5.2016
Je mi pres 50. Kdyz mi bylo 20, postavil jsem bara..., host, 24.5.2016

host - xxx.xxx.151.69 (?)
20.5.2011 14:40, počet návštěv: 156516
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Chtěl bych poradit, co je lepší na omítnutí celé chalupy, myslímk vnitřní omítky.Pytlovaná se mi jeví jednoduchší, ale současně hodně dražší.Poraďte jak ušetřit nebo jak mít kvalitu.Děkuji

Připojit reakci   

Chemický Alí (2739) - xxx.xxx.216.160 (?)
20.5.2011 16:08
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

ANi jedno, míchat maltu je nesmysl, kupovat pytlovanku se Vám vyplatí tak když nahazujete jednu špaletu.

Kupte směs pro výrobu maltoviny - tj. přidáváte pouze písek a vodu, vyjde vás to levněji (o málo, ale přece jen levněji), než nákup vápna a cementu a tyto směsi ale vytvoří naprosto nsrovnatelně lepší kvalitu omítkoviny, která nádherně ulpívá a díky aditivům tvrdne jako čert.

V našem regionu pracujeme s Multibatem plus, ale na trhu jsou i konkurenti stejně kvalitní.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.39.101 (?)
10.6.2011 14:18

A nevíte náhodou jaký je vhodný poměr míchání multibatu? V návodu je to v kg, ale nebudu stát u míchačky přeci s váhou a vážit písek? Třeba kolik lopat písku na jednu lopatu multibatu? Dík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.250 (?)
10.6.2011 15:05

Jednoduše. 1 lopata multibatu na 4 lopaty písku. V návodu se sice píše, že na omítání je to až 1:6, ale 1:4 nepřekračujte, jinak to nedrží na zdi. A.W.

Připojit reakci

henry_sk (28) - xxx.xxx.123.80 (?)
11.6.2011 9:54

Sorry, ale to potom znamená, že Multibat nie je až taká zázračná zmes, ako ju tu ospevujete. Veď 1:4 na omietky je už pevnosť slušnej malty.

Připojit reakci

andy.wise (335) - xxx.xxx.196.253 (?)
11.6.2011 17:46

Nejde o pevnost, ale o přilnavost při nahazování. Pokud by byl hodně jílovitý písek, pak lze poměr upravit, ale s běžným ostrým, či mírně jílovitým pískem dodržet 1:4. Jinak, i při vyšším poměru bude malta tvrdá jako šutr.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.57 (?)
11.6.2011 21:47

No a když je písek do malty hodně jílový? Tak více písku?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.196.253 (?)
12.6.2011 7:47

Tak. To musíte vyzkoušet. Udělat zkušební várku 1:6, a když to bude padat ze zdi, tak přidat multibat na poměr, který bude dostatečně přilnavý, a toho se držet, zas taková věda to není. A.W.

Připojit reakci

henry_sk (28) - xxx.xxx.82.169 (?)
12.6.2011 9:48

V blízkosti mám vápencový lom. Je na jadrové omietky vhodná vápencová frakcia 0-4mm?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.54 (?)
12.6.2011 12:59

To je frakcia asi skor do betonoveho poteru

Připojit reakci

henry_sk (28) - xxx.xxx.61.1 (?)
21.6.2011 8:15

ale na jadrové omietky sa taká frakcia dáva, na to pojde fajnovka

ide mi hlavne o vhodnosť vápenca

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.194 (?)
16.6.2011 21:08
Na podzim budu také omítat hospodářské budovy, hrubá bude asi taky z Multibatu, nebo jiné maltoviny. Akorát nevím co s fajnovou, pytlovaný štuk na hospodářské budovy kupovat nechci, jelikož je to opravdu velká plocha. Můžete poradit něco levnějšího? Jde na fajnovou použít vápenný hydrát?
Připojit reakci

yirka (29) - xxx.xxx.176.101 (?)
16.6.2011 22:06

no řešil jsem před lety, nahazoval jsem kamenný dům a stodolu,  cenově mě vyšlo nejlevněji půjčit strojní omítačku a do ní klasika písek cement a vápno předem namočené, suché to nežralo, samozřejmě nejdříve špric z ostrého písku bo na kameni to moc nedrží, jinak na stodolu jsem fajnového nic nedělal ale omítku rozfilcoval a pak molitan, výsledek je nadočekávání velmi dobrý a po natření téměř k nepoznání, že je to jenom jádro bez štuku, vnitřky potom tenkovrstvou omítku, teď nevím číslo pod kterým se prodává, ale pěkně se stahuje a dobře točí do roviny i laikovi a z jednoho pytle se udělá pořádný kus

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.106 (?)
21.6.2011 1:19

vapnem se muže normalně zaličit, fajnova není zase tak draha natahněte ji jen v jedne vrstvě a vyjde na plno metru

Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.64 (?)
22.6.2011 11:41

Zdravím.
Každá výroba něco stojí a za to co si uděláte sám platit nemusíte. Nejsem zástance cementu ve vnitřních omítkách mimo postřiku a pálené omítky, která se snad již nedělá. Jedna z vlastností vnitřní omítky je vzušnost (lehkost) a multibat Vám z ní udělá kámen! Nejen to! Prodraží směs, sníží prostup par, zvíší prostup tepla, spracovatelnost je mizerná a v případě aplikace štuku je nutné vylepšit přidržnos štuku na takový podklad. Nejlevnější omítka je složená z písku a vápna v poměru cca 1 : 3. Nehašené vápno Vám po vyhašení nabyde X násobně.

Připojit reakci

henry_sk (28) - xxx.xxx.112.172 (?)
22.6.2011 22:36

Ja si na omietkach cením práve tú pevnosť. Lebo keď do steny so vzdušnou vápennou omietkou zavŕtam kvôli napr. obrazu, okolo diery zostane omietka nesúdržná.

Ale rád si prečítam fundovanú reakciu na vyšší príspevok.

Připojit reakci

23.6.2011 0:07

To co píšete jsou bajky.

To že "nejste zastánce cementu" ve vnitřních omítkách má stejnou výpovědní hodnotu, jako zda jste ateista, či věřící.

Co je to "lehkost" a "vzdušnost" - prosím explicitně tyto termíny definujte. Stejně tak jako "snížení prostupnosti par"  nevím, zda se mám smát, nebo plakat. Difuzní prostupnosti omítkoviny jsou srovnatelné a na difuzní kapacitě pláště budovy se podílí tak málo, že poku nevolíme skutečně speciální omítku polymerového charakteru, ta či ona omítka není schopná ovlivnit difuzní kapacitu budovy pro v odní páry.

Asi jste si spletl nasákavost a difuzní prostupy, Svatá prostoto!

Zpracovatelnost je skvělá, kdo skutečně omítky dělal, potvrdí i tento fakt.

Netuším jaké používáte štuky, ale nějak jsem se v praxi nesetkal, že by na multibatu nedržely...

Vápenné omítky, nejsou soudržné, časem sprašují, jejich použití v moderním stavebnictví je stejným anachronismem, jako vyžadování rákosového podbití stropu.

Pokud ctíte nějaký LIfe styl, je to Vaše volba, ale nevydávejte tuto zálibu za objektivní fakta.

Váš popis  "nevýhod" moderních maltových směsí mi připomíná amatéra, který si právě zaplatil kurz v ochutnávání vín. Naučil se neuchopitelně popsat vínu, ale somelier z něj nikdy nebude, protože nepozná základní rozdíly mezi víny.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.114 (?)
11.6.2014 14:51

konečně nekdo kdo má rozum - dík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.58 (?)
23.6.2011 11:33

No tak takové bajky to s tím cementem v hrubé omítce zas tak nejsou, Do vnitřních omítek se cement skutečně nedával s důvodů výše uvedených, ale především s důvodu křehkosti celé omítky a rozdílnosti složení jádra a štuku, který je vápenný. Tepelná roztažnost jádra s použitím cementu a štuku s použitím pouze vápna je rozdílná a každá vrstva chodí v jiném rytmu.Je to častá závada, která se ne vždy musí projevit v podobě malých trhlinek, které jsou schopny kopírovat např. cihelný podklad a jsou viditelné v celé ploše.Je pravda,  že ve většině případů to překryje vápenný nátěr, ale pohyb tam je a celá záležitost se může vrátit.  Myslím, že podobný úkaz většina s Vás už viděla.Takže s cementem ve vnitřních omítkách opatrně a když tak opravdu malé množství, které může dodat omítce větší pevnost. Správně provedená vápenná omítka je absolutně bez problému a vydrží věčnost.

MB

Připojit reakci

23.6.2011 11:40

Ještě chci dodat, že vápenná omítka je pružnější a lépe odolává sesednutí zdiva u novostaveb a popsaný úkaz se projevuje předevím v těchto případech za použití jádra s cementem.

MB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.70.100 (?)
23.6.2011 11:53

Přidám vlastní zkušenost z novostavby. Všechny omítky jsme míchali sami, z hašeného vápna a cementu. Jak vnější jádro, na něm je teď nějaký silikát, či co, tak vnitřky, kde je běžný kupovaný štuk. Cementu se dávalo tak nějak "od oka", snad docela dost. Nikde na chalupě po 2,5 letech bydlení není žádná prasklina, nic se neodlupuje a neodpadává. Vyjma rohů, které omlátili kluci hračkami, ale to je mimo téma...

Připojit reakci

23.6.2011 22:49

MB, ukažte mi vypraskanou omítku z MULTIBATU... Pokud se udrží poměry vody do směsi doporučené k míchání, nevím o takovém problému. Nezlobte se MB, ale s MUltibatem a podobnými materiály jste nemohl pracovat, jinak byste nepsal o křehkosti těchto směsí... S ostatními materiály se spojí tak dokonale, že po jejím vyzrání nemáte šanci například zeď z cihel rozebrat- při bourání povolí v cihle, nebo v tvárnici. 

Nikdy, opakuji nikdy jsem se nesetkal u moderních směsí s tím, že by omítkovina vypraskala, byla nesoudržná, nebo se pnutím urvala z podkladu. Nikdy. žádné vlasové trhlinky. Mluvím o Multibatu, ne o doma míchaných, ty mohou  při špatném namíchání prasklinky vykazovat.

Co se týče praskání stavebních struktur u novostaveb - jsem v tomto ohledu MB staromilec, mám rád podsklepené budovy, a  pokud se nevatváří podsklepení, jsem přesvědčen, že řada bedňáků navíc a pár prutů armování a následně kvalitně ulitá deska ještě nikoho nezruinovala,  Následně mám dvě možností - buď nechám základ pár měsíců sednout, nebo se prostě smířím s tím, že pokud budu okamžitě na desce stavět, budu muset dům za rok obejít s jednou malou tubou silikonu a vlasové trhlinky zamáznout. Osobně ale dávám přednost festovním základům, a jejich vyzrání.

Co se týče prodyšnosti, molekula vodní páry je tak malá, že projde drtivou většinou stavebních hmot, včetně zmíněných omítkovin.

Osobně preferuji pevné a trvale soudržné omítky, vápenná omítkovina je o lifestyle, nemá větší životnost, pevnost, soudržnost. Pokud si jí někdo přeje, OK, ale je to jen lifestylová záležitost, je absurdní ale snažit se světonázor za každou cenu racionalizovat.

Preferuji výše zmíněné omítkoviny. Proč? pokud použijete pozinkované profily na vnější rohy, nikdy nedojde k jejich ukopání, omlácení. Snadno se do takto nahozených zdí kotví, vrtá a skvěle se na takovém podkladu pracuje s dalšími materiály a konstrukcemi. Představa, že budu do vápenné omítky kotvit i obyčejný SDK mne jímá hrůzou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.55.146 (?)
24.6.2011 9:44

S těma trhlinama úplně nesouhlasím s CH.A. při větších vrstvách víc jak 5 cm (což se na starým baráku celkem často objevuje) opravdu vznikají smršťovací trhlinky, (moje zkušenost s UNIMALTEM - moravská obdoba MULTIBATU). Rozhodně tyhle trhliny nesnižují soudržnost s podkladem a i přes tyto trhliny platí, že při demolici spíš odloupnete cihlu, než omítku;)

Připojit reakci

24.6.2011 10:31

Zdravím Ali, nejsem s Vámi ve sporu ohledně Multibatu a moderních omítkovin, jen upozornuji na problém ručně míchaných malt na vnitřní omítky v závislosti na množství cementu a jeho dávkování. Mám na mysli častý výrok na stavbách typu : dej tam víc cementu, bude to pevnější: apod.

MB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.238 (?)
24.6.2011 10:57

Pokial viem, vela vapna sposobuje praskanie omietok. Hlavne ak rychle schnu. Potom ich treba postriekat. Ono, murari si radi namiesaju maltovu..., lebo sa to dobre taha. Ale nemyslim si, ze omietka ako taka je kvalitna, ked ma vela vapna. Ono niektori to potom este vapnovou vodou natieraju (pacek ci ako tomu hovorili).  Ked som robil viac cementove, hlavne vonkajsie, tak som s praskanim problem nemal. Vznikol z toho skoro nieco ako beton, ale nemaju chybu. Co sa tyka praskania, pomaha ostry piesok. Idealna frakcia 0-2 ale ak je 0-4 na potery na hrubu je aj to dobre. Iba sa s tym bude trosku horsie robit, treba miesat s klasickym pieskom. S davkou ostreho to praskat nebude. Inak suhlasim, ze ked je cenovo vyhodna kvalitna zmes aj s nejakymi dalsimi primesami, lepidlom ci nejakymi dalsimi zazrakmi, tak je blbost kupovat cement a vapno. Ine je ak vam cement vapno vystalo, potom je to namieste to minut na omietku.

Připojit reakci

24.6.2011 13:03

Omlouvám se Vám za nedorozumění MB, v tomto bodě máte naprostou pravdu. Domácí cementové míchanky skutečně rády vypraskávají..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.9 (?)
26.6.2011 19:50

Zdravím.
Odpovídal jsem na dotaz "Chtěl bych poradit, co je lepší na omítnutí celé chalupy, myslímk vnitřní omítky.Pytlovaná se mi jeví jednoduchší, ale současně hodně dražší.Poraďte jak ušetřit nebo jak mít kvalitu.Děkuji" z kterého chápu, že tazatel nemá na rozhazování. Vápenná omítka se běžně používá v novostavbach a na různých podkladech a to je fakt. To že hotové jádrové omítky od specializovaných výrobců určené pro interiér i exteriér obsahují pojivo cement je jednoduché vysvětlení. Rozdělení směsi na in. a ex. výrobci nic nedá ba naopak ubere a odbyt bude stejný. Omítka kde není pojivem cemen neznamená špatná omítka tak nechápu co Vás tak rajcuje. Mám z Vás dojem kverulanta, který velice rád míchá hrušky z jablky. Směs multibat a písek je populární pro svou univerzálnost a jednoduchost použití, ale že by to byla moderní směs je nesmysl. Moderní smesi vysoké kvality i ceny jsou od specializovných výrobců! Když si to tak spočitám, tak při použití multibatu máte v 1 m2/ 1 cm omítky zhruba 1kg cementu a to je obrovské množství! Kdo chce super kvalitu zvolí hotové směsi a cena materiálu na 1m2 /1 cm je cca pajda a víc. Kdo chce jednoduchost a levnost na úkor kvality zvoli multibat a cena materiálu na 1m2 /1 cm je cca 17 kaček. Kdo chce přijatelný komromis a levnost zvolí vápennou omítku a cena materiálu na 1m2 /1 cm je cca 15 kaček!

Připojit reakci

26.6.2011 23:41

Mno, obávám se, že kverulant jste spíše Vy.

K Multibatu a podobným směsím, patří mezi dnešní standard, standard, který v minulosti neexistoval. Není to jen "cement a vápno" jak se snažíte vnutit, obsahuje i aditiva, díky kterým se jedná o velmi dobrý stavební materiál. Na západě se podobné směsi používají více než 30 let, Jestli je to hodně, nebo málo, musí zhodnotit čtenář. Myslím že se nejdená o nějakou sáhodlouhou historii, zároveň je nutné zdůraznit, že tyto materiály jsou neselhávající..

Nabízí i naprosto skvělý poměr cena/výkon.

Pokud se budeme bavit o standardních pytlovankách, určených pro běžné technologie zdění a nahazování, nejsou lepší, pouze podstatně dražší díky tomu, že platíme písek.

Samozřejmě, že existuje mnoho zcela jiných omítkovin, které jsou podstatně inovativnější, typické pro ně je, že jsou určené pro strojní tlakové omítání.

My se ale drahý příteli pohybujeme v prostoru kutilského fóra, a tak jaksi předpokládám, že se zde najde asi jen zřídka někdo, kdo by si chtěl koupit omítací mašinu na nahození své nemovitosti. Byl by to čin hodný hraběte Rohana, nebo by to byl stejně rozmařilý čin, jako když si golfista pořídí hole Honma.

BTW. Budete se divit, ale s míchanými směsmi nejvyšší kvality (můj oblíbený a velmi drahý BASF) mám opakovanou zkušenost, jdou skutečně velmi zajímavé a kvalitní, nejsem ale na rozdíl od Vás převědčen, že by jejich kvalita lineárně kopírovala násobnou pořizovací cenu.  Pytlovanky jsou ale požehnáním pro firmy, pokud provádíte rekonstrukce, není často prostor a čas pro hrdinství v podobě míchání malty míchačkou na stavbě.

Takže závěrem - pokud mohu z vlastní zkušenosti s více materiály laikům poradit, budu rád dál radit pro standardní použití směsi pro přípravu omítkovin ála Multibat, poměr cena x kvalita je fantastický.

Pokud se bude dotaz týkat drobnějších prací, nebo prací v bytě, doporučím pytlovanky, ale asi nikoli špičku od Basfu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.35 (?)
27.6.2011 13:20

Zdravím příteli i ostatní!
Mohu souhlasit, že prioritou řady zdejších kutilů je cena a v tomto duchu tady celou dobu píši a z tohoto pohledu je multibt dobrá volba na zdění, ale na omítky mám výhrady ohledně velkého množství cementu, který je příčinou vlastností mnou popsané. Jen pro zajimavost v kvalitním betonu C 20/25, po staru B 25, pevnost v tlaku 250 kg/ cm2 je obsah cementu na zhotovení jednoho m2/ cm omítky cca 2,3 kg. Tento beton se používá do nosných konstrukcí. Já jsem tady navrhl sice o málo pracnější, ale zřejmě nejlevnější směs přijatelných vlastností a každy dle svého uvážení si vybere. Také je možné k multibatu přidat vapenný hydrát a tak rapidně vylepšit vlastnosti omítky. Dovolím si tady popsat ještě jeden poznatek ať si každý uvědomí, že velká pevnost omítky není tak důležitá. Nejdřív se dělali paneláky s dvouvrstvou vápennou omítkou a nepamtuji, že by byl problém s plísní. Začali se dělat jednovrstvé omítky a ejhle problém byl na světě. Směs multibat a písek je to samé. Toť vše co hodlám na toto téma tady napsat. Přejí hezký den a rozum do hrsti! fa.olse@seznam.cz

Připojit reakci

27.6.2011 15:24

netuším, co znamená "rozum do hrsti", vápenným hydrátem se nic nepokazí, pouze netuším účel. Osobně jsem se ensetkal nikdy s problémy MUltibat -plíseň, nikdy.

Pevnost je limitující, z hlediska kotvení i životnosti, samozřejmě Vám radost neudělá v případě, kdy následně potřebujete bourat.

Připojit reakci

M.georgi (2) - xxx.xxx.33.174 (?)
27.6.2011 22:31

mam dotaz: kolik pytlu by bylo asi treba pri tloustce omitky cca.4cm na 100M2.dekuji za odpoved.

Připojit reakci

28.6.2011 0:37

Hlvně budete potřebovat minimálně 4m3 písku, z jednoho 30 kg pytle udělá zručný řemeslník při Vámi požadované tloušťce, pracuje -li s minimálními ztrátami maximálně 3-4 m2 omítky (síla 4 cm), to znamená ve Vašem případě minimálně 25 pytlů. Pokud chcete mít jistotu kupte 20 pytlů a až je spotřebujete, dokupte další.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.140 (?)
28.6.2011 8:38

K pouzitiu vapenneho hydratu sice validne stanovisko nedam, ale ku fraze "rozum do hrsti" skusim. Fraza rozum do hrsti sa pouziva ako ekvivalent slovnych spojeni "zamysli sa nad tym co robis, a a rozhodni sa spravne", alebo "sustred sa, aby tvoje rozhodnutie bolo dobre", alebo "bud chytry" a podobne. ;-) P.S.: Ale ked som uz tu, viete poradit pod akymi obchodnymi menami sa multibat predava na Slovensku. Predava sa tu vobec? * ___pooh.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.45.131 (?)
18.7.2011 1:58

Chtěl bych se zeptat jaké má složení tzv.špric. Mám doma neomítnutý komín a jednu cihlovou zeď. Dostal jsem radu, že je nutné na to nejdříve nahodit špric a potom pytlovanou omítku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.238 (?)
18.7.2011 9:55

Neviem presne, ale je to taka cementova vodova malta. Vzdy ked zostalo pri murovani trochu malty dali sme vodu a cement a spricovali. Potom sme to mali predrobene.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.190.179 (?)
12.7.2012 21:53

na Slovensku je to Unimalt

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.2 (?)
13.7.2012 9:26

Spocital bych si, co je finacne, pracovne,atd. vyhodnejsi.Vzdyt si muzete spocitat, kolik stoji doprava, kolik stoji suroviny, kolik stoji smes, atd.Nevim, myslim si, kdyz si pujcite michacku, nebo pokud mate, nechate privezti nakladak pisku, koupite vapno cement, tak na cely dum to vyjde, asi si myslim lacineji, nez smes, ale je s tim asi vice prace.At se dari, mejte se.

Připojit reakci

13.7.2012 10:43

"Myslet si" znamená... vědět.  Pokud koupím směs pro výrobu maltoviny a koupím písek, vyjde to o něco málo levněji.  A to nehovořím o kvalitě maltoviny ze směsi, kterou při míchání doma laik takřka nikdy netrefí.(A věšina zedníků též ne).

Ve venkovských hlavách stále panuje nesmysl o vyšší ceně  maltových směsí, to je ale platné pouze u směsí obsahujících i písek. Ty má cenu kupovat tehdy, jedná -li se o malou plochu, nebo není možná manipulace s míchačkou.

Někdy není od věci psát pouze, když má člověk dostatečné informace , "myslet si" bez jakéhokoli podkladu a na základě nulové znalosti  predikovat závěr  je  prostě  k ničemu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.186.80 (?)
1.8.2012 23:39

Řekl bych, že právě "venkovské hlavy" mají tu nejlepší možnost porovnání jak vypadají baráky starší 50-ti let a ty mladší 30-ti a proto hledají radu u strarých mistrů, jak to tenkrát dělali. Zjištění je jasné - tenkrát se to dělalo jednodušeji a vydrželo to déle a dnes je nutno použít spoustu chemie a nevydrží do nic.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.126.69 (?)
2.8.2012 6:48

Omítnutí chalupy = vápenná malta 3,5 ku 1

Koupit drahý sajrajt, přidat písek a vodu a míchat = super progresivní postup. Omítku pak možno snadno sundat bouracím kladivem.

Kupit vápenný hydrát, přidat písek a vodu a míchat = znak primitivisu, a nebýt in.

Snad jde o tu omítku a ne o to skáskat podle reklamy???

Připojit reakci

Chemický Alí (2739) - xxx.xxx.118.178 (?)
3.8.2012 16:35

Hmm, jednak směs pro přípravu omítkoviny NENÍ DRAŽŠÍ, a za druhé bych Vás chtěl moc vidět jak "snadno" sundáváte vyzralou omítkovinu ze zdi bouracím kladivem...

Prosím, zdělte mi, objektivně a s odůvodněním (konkrétním), proč je zmíněná směs  "Sajrajt "?laugh

Zábava je to náramná, dívat se, jak osekáváte , většinou i s cihlou, centimetr po centimetru...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.195.182 (?)
11.8.2012 13:54

Pokud se někomu zdá malta z Unimaltu 14, Unimaltu 5,5, popřípadě Multibatu moc tvrdá, tak my na plošné omítky přidáváme trochu vápeného hydrátu. Maltu to krásně odlehčí a po částešném vytvrdnutí se lépe srovnává škrabákem.

Máte někdo podobné zkušenosti?

Jinak musím souhlasit z Ch. A.,že práce s těmito materiály je velice pohodlná a zaručuje na stavbě kontinuální kvalitu připravené směsi.Zabýváme se převážně rekonstrukcemi a tam si jiný univerzální materiál za přjatelný peníz nedokážu představit.

Připojit reakci

Chemický Alí (2739) - xxx.xxx.11.158 (?)
11.8.2012 16:21

Díky za Váš příspěvek, mám naprosto identickou zkušenost. Kvalita, ekonomičnost, bezproblémová reprodukovatelnost kvality, možnost modifikace.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.105.34 (?)
25.8.2012 1:31

Na zed bych si nedal nic co ma vetsi obsah cementu a abych si takovy pytle kupoval a potom to vic "naredil" to si radeji namicham klasiku, je to vzdusnejsi, neni tam tolik cementu kterej casem saje vlhkost. Zminenej Ali to pouziva protoze je to jednodussi. Kazda komerce je jednoducha, kdybyste vedeli co kupujete v supermarketech za uzeniny tak se taky vratite ke stare klasice ktera obsahuje jeste nejake maso.

Moje rada -> klasika vapenna a udelat kvalitne, potom bude spokojenost nekolik generaci a nejen po dobu nekolika prvnich let..

S pozdravem S... D

Připojit reakci

25.8.2012 21:15

Nic takového netvrdím (preference kvůli jednoduchosti). Pytlovanky typu přidej písek preferuji jednoznačné pro jejich kvalitu. O ceně jsem začal psát až po té, co se strhl křik "že je to jistojistě drahé".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.32 (?)
25.8.2012 23:53

...cement saje vlhkost, leda kdyz je v pytli!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.98 (?)
26.8.2012 22:04

Při konstantní teplotě a zvyšující se relativní vlhkosti vzduchu přijímá každý pórovitý materiál vodní páru z okolního vzduchu (sorpce).

Pokud začne relativní vlhkost vzduchu klesat, dojde zpětně k uvolnění vodní páry z materiálu do okolního prostředí (desorpce).

Z běžně používaných materiálů má naprosto nejnižší vlhkost stavební hmoty vzhledem k relativní vlhkosti vzduchu plná cihla!!

Po ní následuje vápenná malta, nastavovaná malta cementem je na tom 2x až 3x hůře než vápenná malta no a konečně cementová malta - to samé v bleděmodrém - 2x a většinou 3x větší vlkost než malta vápenná, dle rel.vlhkosti vzduchu.

Dřevo "táhne" vlhkost cca 9x více než vápenná malta, jeho schopnost desorpce je ovšem cca stejná jako sorpce tak je to jedno. Počítám, že podobně jako dřevo na tom bude hliněná omítka.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.7 (?)
27.8.2012 16:16

A keď materiál vlhne, najrýchlejšie opadá vápenná omietka. Niekedy hneď po prvej zime, po prvom premrznutí....cementová vydrží viac. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.7 (?)
27.8.2012 16:34

ešte citát z doku TU v Košiciach Stavebnej f.

Malta vápenná MV: vápenná kaša, piesok v pomere 1:3 – 1:6 a voda. Použitie na murovanie v suchom prostredí a na vnútorné omietky.Z hydraulického vápna môžu byť aj vonkajšie omietky.

Malta cementová MC: cement a piesok 1:2 – 1:7. Na murovanie veľmi namáhaného muriva, pri rekonštrukčných prácach, na stakovanie, na omietky vo vlhkom prostredí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.31 (?)
27.8.2012 19:44
Ano navrch huj uvnitr fuj. cementovka na soklu drzela coz se nedalo rict o provlhlem zdivu pod ni..
Připojit reakci

host - xxx.xxx.126.69 (?)
28.8.2012 11:41

Před časem jsme v nouzi koupil pytlovanou směs - ale nikde na stránkách výrobce nebylo možné zjistit skutečné složení = výrobní tajemství - to do toho můžou taky buhvíco, a říct že je to zázrčné složení.

Připojit reakci

28.8.2012 21:03

Máte pravdu, že se to málokdy uvádí přímo, nicméně pokud vygooglíte například "bezpečnostní list multibat" najdete na jednom z prvních výsledků vyhledávání poměrně podrobný bezpečnostní list, ve kterém jsou uvedeny převažující složky

portlandský slínek min. 30%

uhličitan vápenatý 40-50%

sádrovec (sádra, hemihydrát, anhydrit) 4-8%

křemičitanový popílek 5-15%

Osobně také nechápu, proč se složením dělají výrobci (nejen maltových směsí) takové ciráty, zvláště, když v bezpečnostních listech v 90% najdeme vše, co nás zajímá

Připojit reakci

host - xxx.xxx.198.112 (?)
11.10.2015 12:29

Ano navrch huj uvnitr fuj. cementovka na soklu drzela coz se nedalo rict o provlhlem zdivu pod ni..

Vlhky mur nie je problem omietky ale odflaknuta praca pri izolovani muru.

Připojit reakci

Stemad32 (8) - xxx.xxx.56.124 (?)
19.7.2019 19:28
Můžu přidat svojí zkušenost potřeboval jsem nahodit jednu zeď na domě nejdříve jsem míchal maltu normálně z vápna a cementu ale tady js se dočetl o multibatu tak jsem to chtěl zkusit jak to půjde hlavně jak bude držet na zdi ale nemohl jsem ho nikde sehnat tak jsem koupit od Weber multiweb se to jmenuje tam je poměr s pískem 1:4 a stejně mi ta malta přijde nic moc tak jsem všude po okolních stavebninách schánel přímo multibat nakonec jsem sehnal v dek stavebninách a tam je poměr 1:6 takže z pytle udělám o dost více malty a přijde mi i kvalitnější lépe se nahazuje a cena je stejná cca 100kč pytel takže už jedině multibat nic jiného nechci toť moje zkušenost.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.226.56 (?)
10.4.2016 22:02

Jo ta omítka vydrží víc ale to zdivo pod tím se změní na prach. Přezdíval a prováděl jsem desítky oprav komínů. A to co se skrývá pod ostrejma vápenocementovejma nebo cementovejma omítkama by jste nechtěl vidět, bál by jste se pak chodit po ulici. Navrch to vypadá jenom jako pár prasklinek na komínovém tělese, když do toho klepnete uplně to duní, odseknete tu slupku cementové omítky a pod tím je naprosto zdegradované zdivo kompletně. Vezmetehoprstem a drolíse na dotyk. A můžete ho prstem probrousit skrz naskrz. Zdivo je většinou cihla plná pálená. A to samý máte pod cementovou omítkou všude na baráku. Do malty cement v podstatě "nepatří", když tak tak jen trochu aby to bylo tvtrdší. Cement v maltě akorát zdivo dočista zavře a nepustí ven vodu, po zámrzných cyklach pak taky to zdivo podle toho vypadá.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.146 (?)
11.10.2015 11:52

Míchejte maltu klasicky z písku, vápenného hydrátu-Čerťák (ten se může přímo dávat do míchačky) a z cementu. Na omítky používám maltový písek 7 lopat, vápenný hydrát 2 lopaty a cement 1 lopatu. Takto namíchaná omítka je vzdušná, pevná a kvalitní. Multibat je jen pro blbce co tomu nerozumí. Já jsem zedník a za svou praxi jsem multibat použil jen jednou na zkoušku a dost. Veškeré malty (na zdění, omítání) míchám klasicky, je to totiž nejlepší malta co existuje. Míchat takto maltu není nesmysl, toto říká jen člověk neznalý v oboru bez zkušeností.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.198.112 (?)
11.10.2015 12:25

...a najlepsie maltu miesat rucne vo furiku, tehly si vypalit z hliny - dobre premrznutej a monterky prat v potoku.

Připojit reakci

10.4.2016 22:05

Máte pravdu nejlepší malta je z vapna, cementu a písku. Ale mulťk není na nic taky je z něj dobrá malta.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.226 (?)
24.5.2016 19:54

Jsem stejného názoru, přešel jsem k míchání po staru po několika zkušenostech s unimaltem. Omítka namíchaná z vápna, písku a cementu je dle mého názoru lepší. Nestvrdne tolik, je vdušnější a tím pádem není problém do ní zatlouct hřebík na obraz například. Jen já používám jiný poměr. 1lopata vápna,4 lopaty žlutého písku a tak zhruba jednu lopatu cementu na kolečka malty. Přidávám cca 1 lopatu potěráku na kolečka, pak omítka nepraská a lépe se stahuje.. Tenhle poměr používám už leta a nemám problém. Bavím se o hrubé omítce. Podhoz a štuková je jiná písnička.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.115.181 (?)
19.9.2011 13:48
Dobrý den, mohu poprosit o váš názor, řeším omítky vnitřní později v vnější na opukové zdivo. Zedník doporučuje multibat, který doporučujete i Vy, nicméně je v něm poměrně dost cementu, který opuku poškozuje. Četl jsem že se před aplikací omítky opuková zeď pačokuje vápnem. Opravdu nevím jaký zvolit postup a nerad bych udělal chybu. Děkuji
Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.51 (?)
11.10.2015 17:02

V budoucnu budu řešit stejný případ a také zjišťuji, jaké jsou možnosti. Otloukal jsem staré vnitřní omítky z vápenné malty a šlo to velmi snadno. Okna byla měněna odhadem před 50ti lety a na ostění byla použita jin malta-s cementem. Držela velmi pevně. Myslím, že se problém s cementem na vnitřních omítkách u opuky přeceňuje. Dříve se cement nepoužíval, zejméne protože nebyl dostupný.

Připojit reakci

10.4.2016 22:08

Cement zavírá zdivo, nedovoluje mu "dýchat". Na opuku jednoznačně vápenou maltu, popřípadě jen trošičku cementu, jinak vám opuka zdegraduje a rozpadne se.

Připojit reakci

24.5.2016 19:27

Tak já bych taky rád připojil svou zkušenost. V mládí jsem pomáhal při omítkách na několika styvbách, bylo to v době, kdy se o nějakých směsích mohlo každému akorát tak zdát. Všechno se míchalo z vápna písku a cementu. Je pravda, že,když se dalo hodně vápna, tak omítka praskala ve větších vrstvách, ale dalo se to vychytat přidáním potěráku. Pak se to lépe stahovalo a praskání bylo ta tam. Poměr, který jsem používal byl Na podhoz(špryc) 1 lopata vápna,4 lopaty písku z toho dvě žlutého a dvě potěráku, půl lopaty cementu.

Hrubá omítka 1 lopata vápna,4lopaty žlutého písku a jedna lopata cementu na kolečka, potěráku stejně jako cementu.

Můžu říct, že jsem v nedávné době několikrát omítal z unimaltu, ale přešel jsem zpět k míchání po staru. Ano Unimalt je rychlejší a pohodlnější namíchán, ale stojí to za houby je to v podstatě beton na zdi a to jsem používal poměr 1 lopata unimaltu a 4-5lopat písku. Opravdu už to nechci vidět. Co jsem slyšel, tak zedníci taky začínají přecházet k té staré metodě. Štuková omíkta ne to je něco jiného, tak jsou ty směsi jediněčné, ale na hrubou Unimalt ne!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.106 (?)
24.5.2016 22:13
Je mi pres 50. Kdyz mi bylo 20, postavil jsem barak. Na veskere omitky jsem mel furu zluteho pisku od Strážnice, hasene vapno a cement. Hasene vapno neni problem vyhasit. Masti maltu mnohem lip nez nejaky hydrat (ten jsem pouzival jen nouzove kdyz doslo hasene). Na michacku (4 kolecka) jsem daval 1 lopatu cementu a myslim 10l kybl vapna. Omitka jak vino. Kdyz jsem se stavbou zacinal, nevedel jsem jeste ze do malty patri cement. Bez cementu to rozhrabou slepice! Jinak jsem nikdy nepochopil "vyhodnost" pytlovane hotove malty. Vzdyt to je 90% pisku. Neni to trosku drahe??? Tedy drahy pisek?
Připojit reakci

25.5.2016 7:31

Souhlasím, taky jsem vždy vápno hasil, ale nyní jsem poprvé použil hydrát, ale ne jako suchý přidávat do míchačky. Nejdříve jsem ho rozmíchal s vodou a nechal týden ležet. Je to jako hašené vápnomastí dobře.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.17 (?)
25.5.2016 8:42

Mám zkušenost jak s maltou co jsem si míchal sám cement vápno (hydrát) písek, hydrát je dle mne bezproblémový udělám si maltu "mastnou" jak chci. Výhoda ručně míchaného je v tom, že změnou poměru jednotlivých komponent dosáhnete rozdílných vlastností dle toho co požadujete. 

U pytlovaných směsí ovlivníte pouze hustotu množstvím vody, jinak vlastnosti moc ne, nicméně musím říct pytlované směsi (např. zdicí malty) jsou také dobré čili chybu s nimi neuděláte, připadá mi ale že do nich dávají nadměrné množství cementu na úkor třeba vápna snad je to tím aby byla dosažena "větší pevnost", poněkud "zvláštní" konzistence na rozdíl od ručně míchané je možná dosaženo i přídavkem různých "aditiv", tolik z mého subjektivního praktického neříkám že nutně správného pohledu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.38 (?)
26.5.2016 12:14

Je to jako hašené vápnomastí dobře

Na zdění samozřejmě. I na běžnou omítku to stačí. Při omítání stropu je ale rozdíl poznat. Pořadí kvality : hydrát - prachový čerťák - kusové vápno. Říkal zedník, já to nepoznám.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Spotřeba cementu při míchání betonu7219.8.2019360755
Povrchová úprava na ztracené bednění 157.8.201941455
Míchat maltu nebo pytlovaná směs6719.7.2019156517
Cementová omítka na kamenném zdivu326.4.20191232
Jak chemicky odstranit beton? Zatekl do odpadu72.12.20183537
Sádrokarton Norgips - zkušenosti?319.11.20188930
Cihly uskladněné dlouhodobě pod eternitem - jsou bezpečné?713.7.20185481
Stejný odstín spár227.4.20181347
Tmel na spojení dvou buněk212.3.20181537