Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Dopřejte si ryzí česká okna Otherm.

Stavební nářadí > vrtací a sekací kladivo

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.25.177 (?)
23.7.2010 0:35

Doporučuji hobby bosche, hlavně né z marketu nebo hobby centra (obi baumax hornbach bauhaus a podobné...) z maloobchodu, znám mnoho lidí kteří udělali rekonstrukci domu a vychvalují si kladivo.

Pro větší a lepší výsledky bych volil profi bosch kladivo do 6tis. 2kg bosch GBH 2-26   nemá konkurenci, využívají ho velké firmy, ale také například Dewalt využívají obrovské korporace, potom třeba Makita, Narex,Protool, Hilti,Milwaukee, Metabo atd... je to jen na vás firem je nepřeberné množství.Nejsou problém kladiva v řádech cca 10kg Duss za 50-70tis. a jiné...

M.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
mno taky mám podobný problém..., Martin , 9.7.2017
no já po zkušenostech už nechci..., host, 25.6.2014
Dobry den. Pokud budete pouzivat i na bourani tak..., host, 25.6.2014
Já prohlížel bazary a nakonec jsem koupil za..., host, 12.3.2012
Doporučuji hobby bosche, hlavně né z marketu ne..., host, 23.7.2010

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.36.55 (?)
31.10.2008 17:14, počet návštěv: 238031
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

bohužel jsem nenašel nic v historii a proto jsem založil nový thread. Potřebuji poradit při nákupu vrtacího/sekacího kladiva. Začínám řešit rekonstrukci chalupy a potřebuji něco na bourací a vrtací práce - zbourat zdi z pískovce (měkkého) tak, že kameny zůstanou celé. a na vrtán především pro průchod zdí (70tky) a pro vysekání např. vody apod. každopádně se jedná především o pískovcové zdivo. Jak jsem se díval na nabídku, tak se mi zatím líbí: Hitachi DH 24PM, Hitachi DH24PC3, Metabo UHE28. Cena je pro mě celkem důležitá, tyto 3 jsou si celkem podobné (i když metabo je teď za cca 8 tis, ostatní, jsou levnější cca 6-6,5tis). Máte někdo s některou z těchto 3 zkušenosti, případně kterou zvolit pro převážně pískovec? i když samozřejmě beton taky nějaký bude, ale v malém množství. díký za rady

Připojit reakci   

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
31.10.2008 22:13
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Nejsem profík, takže nejsem ten pravý kdo by vám měl poradit, ale malou zkušenost s kladivy mám a dost jsem o nich na různých fórech přečetl.

Takže já osobně bych zvolil Hitachi, které je papírově silnější a o dost levnější. Obě kladiva jsou profi třída, takže chybu byste udělat určitě neměl.

Já osobně jsem tu v létě řešil svoje vrtací kladivo - čínská kopie Bosche 220 RE. Doma jsem s ním už něco málo udělal včetně sekání drážky do panelu a v poho. Pouze bych od něj nečekal výdrž nepřetržité práce - v tom hlavně vidím výhodu profi výrobků, mezi které váš výběr směřuje.

Samozřejmě pokud vaše práce bude obsahovat řekněme 95% sekání a jen sem tam vyvrtat díru, tak by se vám spíše hodilo něco na způsob demoličního kladiva. Pokud však jenom teď potřebujete sekat a pak už budete vrtačku používat "obvyklým" způsobem, vaše rozhodnutí pro kombinované vrtací kladivo je logické.

Nad značkou Bosch, nebo DeWalt jste nepřemýšlel? V práci používáme DeWaltky a je s nima spokojenost.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.36.55 (?)
31.10.2008 23:57

proc tato kladiva je presne duvod, jak rikate. Sekta budu vicemene minimalne (pouze ted), nasledne hlavne vrtat. proto nema cenu kupovat poradne bouraci kladivo. Duvod, proc ne bosche je spise kosmeticky ale i vykonnostni. Ale s vykonem u metaba s vami az tak nesouhlasim. vykon ma vyssi (600w vs 510) a cenove je to cca o 1500,- +.  hitachi jsem mel v ruce a u nich se mi moc nepozdava prepinani mezi vrtatnim a sekanim, ale jak rikam. zatim je to faze rozhodovani co jak a proc. ale je pravda, ze v teto kategorii kladiv (lehka) asi mnoho zasadnich rozdilu neni.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.247.234 (?)
7.2.2009 17:02

Bosch je OK, ovšem pouze v modré řadě, DeWalt jsem měl vrtací kladivo, když jsem dělal na živňák - v záruce byl dvakrát v rici a stejně pořád zlobil, už bych ho nechtěl, ani zadarmo.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.7.210 (?)
1.11.2008 14:12

Osobně mám slabost pro Metabo, nekompromisně profi každým coulem, naprosto k neutahání. Hitachi neznám. S metaby pracuji již několik let. Dal jsem na doporučení prodejce, který zároveň vlastní servis. Prodává všechny profi značky, tvrdí ael, že Metaba patří mezi skutečně bezporuchové nářadí se skvělou ergonomií. Zvažte sám, zda nepřiplatit 1500 korun.... Metabo, které jste vyhlédl je pokud se nemílým, "v cenové akci" běžná cena je podstatně vyšší.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.36.55 (?)
1.11.2008 15:57

máte pravdu, uhe28 je v akci oproti běžné ceně cca 12tis. dnes jsem ho měl v ruce a musím říct, že sedí lépe než hitachi. každopádně je pouze otázka, zda koupit metabo, které má vyšší výkon(600w vs 510W), ale nížsí energii sekání (snad bude pro mé účely stačit). Co se týče ergonomie, jasně vítězí UHE28. cena je cca stejná (vypadává ze hry prvni hitachi).

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1.11.2008 16:41

fuj.. mýlím...

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.138.37 (?)
1.11.2008 18:46

Uvažuji o koupi Dewalt Kombinovane 3J 2,2kg 4200 ot/min za 6525,-

neobo o koupi Extol PHD SP4 4,5J, 5,8kg 2700ot/min za 3000,-

Rozdíl cenový je dost velký, ale zase výkony a hlavně váha nástrojů.

Budu pomalu rekonstruovat dům z cihel, dírý na dveře, zasekávání apod. nic šíleného. Takže nevím jestli mám šetřit peníze, anebo jít po sílném a levném stroji, co myslíte?

Petr

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1.11.2008 19:43

rekonstrukce domu je pro nářadí často větší kouřovka, než běžná práce (vím o čem mluvím), Extol je peklo. Pokud ale máte silnou vůli a jste důsledný, můžete takový "nástroj" systematicky recyklovat reklamacemi.

A to se bavíme jen a pouze o penězích, profi nástroje jsou nesrovnatelně ergonomičtější. Sám se práce rukama skutečně nebojím, třebaže profesně mne ruce neživí. Pokud budete nucen například vybourat, odvrtat a odsekat například vyzrálý železobetonový překlad, či jeho část, zjistíte, že "úspora" neměla ani náznakem cenu Vašich kloubů a šlach. Litovat budete po jediném odpoledni práce s imitací nářadí.

Nicméně, kdo již někdy v rukách držel bourací či demoliční kladivo jistě potvrdí, že dobrá , dvakrát pálená stará cihla je často větší protivník, než  beton.

Pokud se ptáte , zda koupit levný a silný, nebo ještě levnější a též neznačkový, poradil bych drahý a značkový. Zvažte obecně účelnost investic, rekonstrukce domu Vás bude stát statisíce korun, investice do kvalitního nářadí je takřka nevyhnutelná. Brzy se budete rozhodovat o tom, jakou (nebo jaké) koupit úhlovou brusku, která patří mezi jeden z nejúčinějších nástrojů při rekonstrukci domu (bourání stavebních otvorů, instalace inženýrských sítí etc.) ,zde bude dilema stejné a výsledek ještě jednoznačnější

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.1.3 (?)
4.11.2008 9:25

Loni jsem si koupil kladivo BaD XTD 24 K za 4500,-.  Ve skutečnosti je to DeWalt DW566K v červeno černým kabátě, příkon 650 W, 2,4 J. Po roce maximální spokojenost. J.P.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.146.82 (?)
6.2.2009 15:34

Zdravím, rozhodně bych šel do DeWOLTA, jsou to spolehlivé profi mašinky.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

Jezevcik (233) - xxx.xxx.146.209 (?)
2.11.2008 22:05

Jsem profesionál z oboru stavebnictví a tak mi věřte, že to, co tu popisujete je práce pro jinou třídu než jste si vybral, a to SDS-Max.Je jasné, že si asi pro tyto jednorázové účely nekoupíte kombinované kladivo, které od kvalitních značek začíná tak kolem 20-ti tisic, ale věřte, že SDS-Plus vrtačka toho bude mít plné zuby a Vy také.Jsem elektrikář a do podobné akce bych s touto třídou nešel.To samé platí o vodě a o stavebním bourání stěn už ani nemluvě.To, co tu někdo napsal o vypálených kvalitních cihlách je pravda.Někdy jsou tak tvrdé, že to jen zvoní a majzlík od toho odskakuje.Nyní máte dvě možnosti: buď si koupit to, co jste si vybral a doufat, že to ta vrtačka zvládne(nové SDS-Max zavrhuji z pochopitelných důvodů za Vás)nebo koupit někde v bazaru starší SDS-Max kladivo a po skončení ho poslat dál.Je zde samozřejmě riziko, že někde běhalo bez přestávky a zrovna Vám se porouchá, ale myslím, že i bazar má nějakou ochrannou lhůtu.Každopádně to nebudete mít jednoduché.Ono, kvalitní SDS-Plus kladivo by celou rekonstrukci určitě vydrželo, z toho strach nemám, ale nebude stačit po výkonnostní stránce při některých složitějších průrazech, kdy se Vám třeba zakousne vrták mezi kameny a nepůjde tam ani zpět a spojka bude jen rachtat a samozřejmě při demolicích.Srovnejte: u dvoukilové třídy, kterou uvažujete je síla úderu do 3 J(joulů) a pětikilová SDS-Max kombinovaná kladiva mají okolo 10-ti J.Přitom s nimi není zas až tak náročná práce.Hodně štěstí.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

2.11.2008 22:22

Ještě mě napadlo, že třeba Extol prodává kombinované SDS-Max kladivo asi za 4 tisíce.Ovšem s touto značkou nemám žádné zkušenosti.Je zde však dvouletá záruka a to je dost podstatné. Jedná se o typ PHD 8 SM.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.138 (?)
3.11.2008 9:43

Ono Extol SDS Max kladivo mám už skoro 3 roky, hodně ho používám a tak můžu sdělit svoje zkušenosti. Výkonově je to opravdu něco jiného (myslím, že má 8J), než co bývají SDS Plus (kolem 2,2, ale i to se hodí!). Ale nízká cena není zadarmo. Po čase (0,5 roku) klesá výkon, to je pak potřeba rozdělat a namazat písty. Pak zatím 2x praskla hlava, to pak vypadává sekáč, a praskl kroužek pohonu (nevrtá). Protože mám záruku 3 roky, zatím vše v záručních opravách, při jedné mi i vyměnili klikovku a písty. Přes tyto problémy jsem rád, že ho mám, práci zastane a zaplatí se. Tedy pokud jste domácí kutil, nevadí Vám občasná měsíční pouza na opravu, máte blízko do obchodu a nejste termínově závislý, kupte si ho.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.166.66 (?)
3.11.2008 9:46

Napsal jste velmi racionální příspěvek. Pro člověka, který není "v domásnosti" je takový nákup peklo, pokud bych započítal jen ztráty vzniklé vyřizováním reklamací, pak je Extol nejdražší nářadí na světě.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.45.74 (?)
15.5.2009 21:45

Jsem vodař-topenář a plně s vámi souhlasím víte očem mluvíte.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.249.133 (?)
3.11.2008 11:47

Zboural jsem půl baráku levným noname kladivem sds-plus a stačilo v pohodě. Samozřejmě je potřeba mít štěstí a natrefit na kus, který se nepokazí po 10 minutách provozu. Dvakrát jsem opravil uvolněný kontakt a když se blížil konec záruky a kontakt zase vypadl, vrátil jsem ho a dostal peníze nazpět.

Ono totiž na rozebírání zdi, tj. uvolňování cihel nebo kamenů jeden po druhém, stačí i slabé kladivo. Do spáry to zajede jako nic, ale proti majzlu a kladivu je to nebe a dudy. Pokud je potřeba udělat něco většího, tak zajedu do půjčovny a půjčím si přesně to, co potřebuju.

Hodně pomůže flexa s diamantovým kotoučem. Pokud si třeba otvor na dveře předřežete flexou z obou stran, tak není problém to vybourat i majzlem a ještě máte krásně rovné okraje otvoru.

Slávek

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.18.138 (?)
3.11.2008 15:27

zdravim! tak to zatim vypada na METABO UHE28 multi. A pokud nekdy nebude stacit (je to samozrejme mozne), tak neni nic lehciho, nez si na par dni pujcit bouraci napr 5kg hilti a udelat to s nim. protoze rozsah bouracich praci bude v mem pripadne ne moc velky (ale myslim si, ze to zvladne i 2,5J metabo), nebot zadny beton ani cihly me snad necekaji (jedine, pokud by za omitkami v baraku cekalo nejake nepredvidatelne prekvapeni). ale s ohledem na celkovou konstrukci baraku prekvapeni necekam. a stena stodoly je jasna.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

3.11.2008 19:58

Určitě neuděláte chybu, sám vlastním Metabku v třídě do tří kilogramů a protool 5 Kg. Zajímavé je, že metabo je na některé práce lepší (Ale na protool si rozhodně nestěžuji), nejspíš je to tím, že energie úderu má samozřejmě též význam, ale i průběh - tedy charakteristika úderu je též důležitá. Obě kladiva odvedla neuvěřitelně   práce. Za dobu rekonstrukce se opakovaně objevili sousedé, když se jim jejich výhodné koupě rozložily pod rukama s prosbou o zápůjčku.  Nářadí od jedné špatné zkušenosti zásadně nikomu nepůjčuji, výjimečně přátelům "i s obsluhou".

Pokud Vám tříkilo nebude stačit, půjčte rovnou kladivo z desetikilové třídy. Ale tady vždy zásadně značkové a nikdy žádný neznačkový hnůj. Pokud totiž budete třeba vrtat vrtákem o průměru několika cm a ten se kousne(TO je pravidlo) je lepší, pokud Vás do ruky praští kvalitní kladivo, které jen s minimálním zpožděním sepne bezpečnostní spojky. Nekvalitní a silný stroj Vás v podobné situaci přizabije.. Viděl jsem na vlastní oči panáčka, který se na vrtacím kladivu otočil jak hadrák.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

andy.wise (328) - xxx.xxx.220.253 (?)
4.11.2008 9:01
Pokud jde o natočení hadráka na přístroj, myslím, že všechna dnešní kladiva mají momentovou spojku, takže by se to již nemělo stávat. Já jsem si před dvěma lety pořídil 5 kg vrtací kladivo asist. Dnes máme v rodině dvě. Obě mají za sebou desítky hodin sekání a vrtání. S 3 kg makitou nebo metabem nelze sekání vůbec porovnávat, ta energie a hmotnost u lehčích kladiv prostě chybí. Potřeboval jsem zbourat několik metrů 80 cm silné zdi. myslel jsem, že to budu 14 dní bourat a cca 2 dny vynášet suť. Ve finále jsem to boural 2 hodiny a 14 dní jsem nosil suť. Až jsem byl zklamanej, jak to šlo oproti předchozí makitě snadno :-). Samozřejmě značková kladiva (výjma black&decker) ve stejné váhové kategorii se nedají s asistem porovnávat.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
9.11.2008 18:27

Když tady tak pročítám debaty o elektro nářadí, tak se na něj začínám dívat i "třetím" pohledem.

1. Koupit si značkové kvalitní (=drahé) nářadí, což je pro profíka víceméně nutnost a kutil si tím udělá radost.

2. Pořídit levný stroj, který (např. mě v paneláku) bude stačit napořád a tomu kdo s ním potřebuje dělat třeba rekonstrukci domu nebude případná přestávka na opravu vadit. Pořídit si jej může i profík, který toto nářadí nepoužívá 8 hodin denně a navíc má stroj záložní, kvůli případné opravě (osobně jednoho takového znám a je takto spokojen už několik let).

3. Zakoupit levný jednoúčelový stroj na konkrétní práci a když je hotová, tak se dá stroji "záhul" a jde se vrátit. Takové zapůjčení nářadí zdarma.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

10.11.2008 7:46

je samozřejmě otázkou, zda mají body 2 a 3 smysl tehdy, pokud se započte veškerý čas strávený jejich případnými reklamacemi a jaká je pravěpodobnost výpadku funkčnosti zrovna tehdy, když tento levný nástroj potřebuji. samotnému by mě asi trochu vadilo v okamžiku, kdy něco dělám jit řešit vrácení zboží. z tohoto důvodu se spíše přikláním ke 'značkovému', neboť nářadí potřebuji zrovna v nějakém okamžiku a přerušit práci když nemám náhradní a víceméně ji opětovně začít jindy (většinou nářádí používám o víkendu) mi něpřijde úplně nejšťastnější. to je potom ten čas 'neaktivností' pěkně drahý. Z tohoto důvodu si radší připlatím za

1) 'kvalitu' (i když nikdo neříká, že je bezporuchové),

2) udělám si radost

3) z obou výše uvedených důvodů je následná práce efektivnější a jde mi více od ruky (ego efekt)

ps. jinak jako zakladatel vlákna děkuji za rady a dnes objednávám UHE28 multi ;).

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

10.11.2008 9:20

Gratuluji, budete víc než spokojený

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
10.11.2008 10:57

Z Vaší reakce jde vidět, že do stroje chcete investovat více peněz a tedy Vaše rozhodnutí je v naprostém pořádku. Když jsem v první reakci upozorňoval na rozdílné výkony a přikláněl jsem se k Hitachi, měl jsem samozřejmě na mysli ne příkon el. motoru, ale sílu úderu, kde mě Metabo přišlo za vyšší peníze slabší.

Z vlastní (i když malé) zkušenosti bych se dnes díval i na sílu úderu, která je pro vás hodně důležitá v případě sekání do tvrdého materiálu. Já mohu porovnat pouze vrtání v rámci jednoho panelového bytu, kde jsem postupně vystřídal stroje Metabo, DeWalt a nakonec mou zakoupenou vrtačku - čínskou kopii Bosche 220 RE. Rychlost vrtání byla subjektivně u všech podobná. Nejvíce mohu porovnat DeWaltku (D25003K - 2,4J) s Metabem, kde se mi Metabo zdálo mírně pomalejší. Typ Metaba vám neřeknu, protože jej nevím (mělo funkci přerušení vrtání při blízkosti vrtáku s el. vodiči), ale jedná se ve všech třech případech o tzv. 2 kg třídu vrtacích kladiv.

Co se mi však u Metaba líbí - je náběh vrtání - první 3 (?) otáčky bez příklepu. Výborná věc pro přesné vrtání. DeWalt má už v prvních otáčkách axiální pohyb sklíčidla (což nechápu) a je tedy méně praktický pro přesné trefení díry. I když je to možná o zvyku, ale mě se to moc nelíbilo. Číňan při malých otáčkách nemá razantní příklep, takže se dá stejně jako s Metabem trefovat celkem přesně.

Metabo je poměrně hodně odzkoušená značka (a hlavně preferovaná Chemickým Alím) takže s ní chybu udělat nemůžete. Mě osobně se více líbí modrý Bosch, ale to jsem jenom namasírovaný reklamou a řečmi - takže osobní zkušenost 0. Dále DeWalt, který přes výše popisovaný vrtoch máme ve firmě dobře odzkoušený - denně v provozu a po mnoho let spokojenost. Hitachi neznám a ani jsem na internetu na nějaké zkušenosti nenarazil, což jej může (třeba neprávem) diskvalifikovat. Jak jsem se již zmínil - osobně bych přivítal větší sílu úderu v případě občasné potřeby sekání, což teda UHE 28 Multi nenabízí - 2,4J mi v porovnání s konkurencí přijde málo. Pokud ale využijete druhou rychlost, kterou zase ostatní nenabízí, dá se menší rychlost prostupu materiálem určitě přežít.

Přeji hodně štěstí s Metabem.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

10.11.2008 12:21

vyjmenoval jste presne duvody, proc jsem se jeste do vcerejska rozhodoval mezi hitachi a metabo. a jako hlavni duvod k rozhodovani je mensi sila uderu. v sobotu jsem zjistoval situaci na bitevnim poli a snad to nebude chyba. piskovec se zda byt vsude a melo by to zvladnout. pro metabo rozhodovalo predevsim: lepsi kontrola pri drzeni, univerzalnost, dve rychlosti. oproti tomu hitachi ma vyssi vykon pri sekani (3.2 vs 2.5J) a to je vse. jak jsem rekl drive, cena je stejna (cca). samozrejme, vyssi energie se hodi, o tom neni pochyb, ale neni to alfa omega vseho. na tezsi sekani je samozrejme i 5 J malo a proto si asi neco silnejsiho pujcim. myslim, ze na normalni pouziti a moje vyuziti bude metabo nejvhodnejsi volba. ale samozrejme az v provozu se ukaze, jestli ano nebo ne.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

10.11.2008 15:37

Co Vám mohu poradit? Prostě vezměte moderní metabku do rukou a sekejte s ní. Konstatování "připadá mi to málo"  je prostě popis stavu duše..:-)), ale neříká nic o vlastnostech nástroje.

Osobně dávám METABU v současné době přednost před 5Kg Protoolem (který je ale také fajn), na hrubější průrazy, či skutečnou demolici - například vrtání vrtákem o průměru 50 , nebo 80mm, si zapujčím velkou mrchu od Bosche, ze které mi jde mráz po zádech (bestie 15 kg). 

Ale jak jsem již psal důležitá je i časová charakteristika předání kinetické energie během průběhu úderu..

Metabky mám rád, mám s nimi skvělou zkušenost. Jen na okraj  - nic takového jako třída elektropneumatického kladiva METABO ve 2 kilogramech neexistuje - nejlehčí kladivo od metaba má 2,4 kg, typický zástupce je na 3 kg a nejsilnější 3,7 kg (Stále se bavíme o sekacích kladivech, nikoli o demoličních). Jenom pro pořádek. Osobně jsem přesvědčen, na základě vlastní dlouholeté zkušenosti, že náš tazatel nemá šanci narazit na výkonové hranice Metaba.

S Hitachi nemám dlouhodobou zkušenost, jednou jsem je měl v rukách  -  nelíbila se mi nezcela dokonalá finalizace (plasty - lícování), ale hlavně jsem byl překvapený nemožností sundat SDS hlavičku - U metaba bez nástroje, pouhou rukou sundáte hlavičku ve vteřině a nahradíte ji standardní hlavičkou, ta je součástí dodávky. Je to výhodné jak z hlediska servisu (Hlavička je obecně u vrtacích kladiv nejčastěji vyměněnou součástí a je rozdíl, zda ji "Sestřelíte pohybem ruky, nebo zda celé kladivo musíte nést do opravny), ale i při práci - standardní hlavičku soudný člověk nepoužije na vrtání do zdi, ale pokud potřebujete například vrtat tesařinu, rozmíchat míchátkem maltu, lepidlo, nebo potřebujete "hulvátsky" utáhnout Turbošroub, či tesařský šroub s hlavičkou TORX (to co byste jiným nástrojem prostě neutáhl), pak si uvědomíte jak skvělý nástroj kladivo je, a nejen na sekání. Prostě k nezaplacení. Možnosti se rozšíří neuvěřitelně. Podotýkám , že jsem v rukách neměl celou produktovou řadu HITACHI a netuším zda vyšší modely neumožňují výměnu hlaviček.

Ale před jakýmkoli nákupem si zájemce musí ujasnit co od nástroje očekává, v Čechách si lidé často pletou kladiva sekací s DEMOLIČNÍMI. A to by byla chyba.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
11.11.2008 10:25

Zdravím Alího a mám na vás otázku: Kde máte obchod s Metabkama? Nebo jste oficiální dovozce do ČR?

Mám pár připomínek k vaší reakci.

Dvoukilová třída vrtacích kladiv je obecně uznávaný pojem, který používají kromě prodejců i samotní výrobci. Přesto souhlasím s vámi, že je to pojem velmi zavádějící, jelikož i stroj vážící 2,9 kg výrobce (potažmo prodejce) zařadí do "dvoukilové" třídy. To jen tak pro pořádek.

Zmiňoval jste se o průběhu příklepu - silně pochybuji o tom, že zrovna Metabo v tomto vymyslelo něco, co ostatní nemají a tedy, že ve srovnání s jiným profi kladivem, které má i o 30% větší sílu úderu bude přesto Metabo rychlejší. To by bylo možné jenom v případě, že by nabízelo za stejný čas o minimálně 30% více úderů. Tohle jsou fyzikální zákony, které neošidíte. Navíc je tady moje zkušenost - Metabo mi přišlo o něco pomalejší než DeWaltka se kterou jsem navíc vrtal s již opotřebovaným vrtákem, i když chápu, že je to jedna zkušenost, na základě které nelze vynášet soud. Mohlo by se však stát, že narazíte v betonu na nějaký "špatně překonatelný prvek" a v tomto případě půjde čistě a jen o sílu v joulech. To je však pouze teoretický příklad, který by mohl nastat při vrtání s neúměrně velkým průměrem vrtáku k "síle" vrtačky a vrtanému materiálu.

Sdělávací hlavu (sklíčidlo) nabízí i ostatní výrobci - nevím zda je to u Metaba standardem, ale u ostatních je to za příplatek - tedy v rámci jedné řady kladiv nabízí i model se sdělávací hlavou. Aspoň tak je to např. u Bosche a DeWaltu. V tomto případě s vámi, Alí, musím souhlasit, jelikož na SDS hlavách se většinou opotřebují vodící drážky a nástroj se protočí. To se však týká jen strojů, které toho mají za sebou v provozu opravdu hodně a pokud se něco takového přihodí je už nasnadě do servisu opravdu zajít a nechat i minimálně zkontrolovat a promazat klepací mechanismus - no prostě větší servisní prohlídku. Věřím, že u tazatele toto nenastane, pokud se vrtačkou nezačne denně živit. Pokud se dbá o čistotu stopky vrtáku a pravidelně se maže tak se to nemusí stát ani profíkům, jenže vím jak to většinou chodí. Čistota neznámý pojem a pravidelné mazání: "Ono se to musí i mazat? A kde?" Běžnému spotřebiteli bude stačit sklíčidlo s SDS stopkou, které se nasadí do SDS-ka, což je taky jenom pohyb rukou. To ale není "profi" řešení a sklíčidlo tak není napevno spojené s vrtačkou a umožňuje axiální pohyb.
 Pokud tedy UHE 28 multi má výměnné sklíčidlo (jakože asi ano) je to k "dvoukvaltu" další velké plus.

Závěrem si musím postesknout s Alím, že český člověk si opravdu v mnoha případech "plete" vrtací kladivo s demoličním kladivem. Tomu se však nelze divit, jelikož ceny el. kladiv jsou pro nás pořád vysoké a přece nebudu kupovat kvůli troše sekání speciální stroj navíc. To je jeden pohled a druhý může být pohodlnost dělníků, kteří s těmito stroji pracují. Stěžoval si mi známý se stavební firmou, že dělal průraz metr na metr v šedesátce zdi a jeho zaměstnanci na to měli k dispozici "dvoukilové" a "pětikilové" kladivo. Když se na ně přijel podívat po nějaké době tak viděl jak tam mordují to menší, protože se líp drží v ruce a je lehčí.

Přes výše uvedené připomínky s Alím souhlasím v tom, že běžný uživatel si na hranici Metaba nebo i jiného profi stroje nesáhne. Jsou to stroje pro každodenní profesionální práci a tomu odpovídá i jejich kvalita a při dostatečné údržbě také životnost.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

12.11.2008 1:04

Zdravím Vás! Bohužel nejsem dovozcem Metaba, máte pravdu, mám pro něj slabost.

V mnoha ohledech máte pravdu - jen poznámka ke kinetické energii, ta je u posuvného pohybu definována notoricky známým vzorečkem Ek=1/2mv2

Máme tedy dvě proměnné, skutečně není jedno, jaká je charakteristika úderu (zjednodušeně - nástroj se nechová jako dokonale tuhé těleso a rychlost pohybu není okamžitá, těleso nástroje akceleruje, a to často nelineárně)

Obecně solidněji zvládnuté nástroje (nejen od Metaba ) mají vysoké rychlosti kmitavého pohybu, což v mnoha ohledech klade vyšší nároky na materiálovou definici nástroje, dílenské zpracování, ložiska, mazadla etc.  A obráceně, pokud snížíte rychlost pohybu, stačí zvýšit váhu tělesa a ejhle! Kinetická energie je stejná, ale efekt se může velmi lišit.

Pokud budete kinetickou energii předávat rychle, pak těleso, kterému energii předáváte nestačí reagovat deformací, ale je destruováno. Pokud budeme chtít uvést klasický příklad z aplikované fyziky, pak jsou to typicky projektily střelných zbraní - klasická ráže 45 je ráží s relativně pomalu hořícím prachem a nízkou tychlostí projektilu, má výtečný efekt na živou sílu, ale zastaví ji prakticky jakákoli standardní neprůstřelná vesta. Na proti tomu moderní ráže s vysokou rychlostí projektilu při shodné kinetické energii prorazí vestu jak nic, materiál nestačí reagovat deformací a je destruován...Podotýkám, že i materiály, jako je beton jsou podstatně pružnějšími materiály, než by si laik vůbec dokázal představit.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
12.11.2008 8:53

Hmm... Musím uznat, že tohle už dává smysl. Nedokážu však potvrdit, ale ani vyvrátit,  že mezi profi kladivy budou takovéto zásadní rozdíly.... To je spíše otázka dlouhodobé praxe a možnosti porovnání. Já osobně jsem měl jen pár možností porovnávat.

Rád bych tedy uvítal názor nějakého "ostříleného" profíka, který měl tu možnost dlouhodobě porovnávat vrtací kladiva přímo na stavbě. To by určitě řeklo nejvíc.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

12.11.2008 15:23

mezi profi a profi budou jistě menší rozdíly, než mezi profi a hobby.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
12.11.2008 16:08

Tak s tímhle souhlasím pouze z jednoho pohledu. Já mám doma vrtací kladivo z Globusu - jedná se o "ťaman" kopii bosche 220 re za 1500,-. Osobně bych to nenazval ani hobby. Pokud s ním v našem extra tvrdém panelu (kde si s normální příklepovkou ani "neprdnu") vrtám nebo dokonce i sekám drážky pro kabely, tak v rychlosti téměř nepoznám rozdíl mezi již dříve zapůjčeným Metabem a DeWaltem. Ano - DeWalt mi přišel nejrychlejší a Metabo s číňanem mi přišlo subjektivně stejně rychlé. Rozdíl však mezi nimi byl v případě 8 mm díra a 60 mm hloubka tak do 3-4 vteřin na díru. Víc určitě ne.

Ovšem jeden rozdíl bude hodně markantní - a to v životnosti. To naprosto bez debaty.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

13.11.2008 21:55

Dovolím si oponovat Alimu.Tím, že mám na SDS-Plus kladivu sundavací hlavičku ještě neznamená, že mám naprosto univerzální stroj, který mi,cituji"neuvěřitelně rozšíří možnosti".Samozřejmě se s klasickým sklíčidlem v SDS-Plus kladivu dá vyvrtat leccos, ale jen v nouzi když už nic jiného není.Zde jsou některé argumenty proti: vyšší hmotnost, humpolácká ergonomie na jemnější práce, nedostatečný rozsah otáček, i při vypnutém příklepu některá kladiva(samozřejmě profi)nepatrně přiklepávají,obvykle rozměrově větší a hlučnější.možná bych si na něco ještě vzpomněl.Zkrátka, když je něco univerzální, pak to vždy někde musí slevit.Když jsem si kupoval SDS-Plus kladivo, tak jsem měl možnost u Makity si za opravdu zanedbatelný příplatek koupit "vyšší"řadu se sundavací hlavičkou.Vše, co jsem výše vyjmenoval pro mne bylo natolik přesvědčivé, že jsem si raději přikoupil kvalitní vrtačku Makita HP 2070 s kilowattovým motorem, mechanickým příklepem a velmi jemnou regulací za 3.600.A to je, když pominu vrtání do betonu opravdu univerzální stroj.V kolečku jsem s ní míchal beton, korunkou frézoval 12mm ocelové profily, provrtával 40-ti cm trámy atd.Zde se ukázaly hlavní přednosti takového typu: štíhlá konstrukce, velmi jemná regulace, silný motor, precizní chod a plynulý rozběh.Myslím, že Metabo v této třídě stojí asi okolo osmi tisíc.Je o sto procent lepší?

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

14.11.2008 11:16

Myslím si, že otázka nestojí, zda je 'Metabo za 8 tis o 100% lepší nebo ne'. Univerzálnost je poměrně zajímavá tehdy, pokud mi stačí 1 nástroj na více aktivit, aniž bych všechny používal ve stejném rozsahu. Kompromisy je nutné udělat, závisí ja každém. Ale pokud to vezmu z Vašeho pohledu tak co je lepší? koupit Metabo multi teď za 8 tis, které umí trochu sekat a velmi obstojně vrtat, nebo např dobrou vrtačku za 4 tis+ sekací kladivo za min 4 tis, které je ergonomicky špatné, výkon ma stejný na občasné sekání a cena je také 4 tis? Výběr je totiž velmi subjektivní a závisí na účelu použití, který je pro každého jiný. Např. z tohoto důvodu se mně osobně nevyplatí kupovat 2 věci (az stejnou cenu, řekněmě se stejným výkonem), když si vystačím s jednou. A ergonomicky je výhodnější 1 velmi dobrá,  než mít 1 vynikající a jednu dostatečnou.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

14.11.2008 12:03

V podstatě s vámi souhlasím, až na výraz "umí trochu sekat", je jedno, zda vezmete do ruky Milwaukee, či Metabo, nebo Makitu, ale ve třídě do 3kg při sekacích pracech  tyto nástroje jistě umí víc, než jen  "trochu sekat"

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

14.11.2008 11:43

Čtěte prosím pečlivěji. Nikdy jsem netvrdil, že klasická hlavička je výborným řešením na vrtání do betonu, to by byla naprostá hloupost, Nástroje SDS jsou na takovou práci lepší.

Kouzlo je ale v tom pokud potřebujete opravdu míchat malty, či lepidla, nebo třeba utahovat opravdu velké vruty a šrouby. I profesionální vrtačku na takové práci dříve, nebo později odrovnáte. Dále je zajímavá typicky práce s turbošrouby vrtanými do zdiva, či betonu, vezměte si třeba 18 centimetrový turbošroub a vaší vrtačkou a s torxovým bitem se pokuste takový šroub zavrtat do betonového masivu s korektně předvrtaným otvorem dle doporučení výrobce turbošroubu (udělejte to třeba padesátkrát za sebou..), nebo vezměte 15 -20 cm dlouhý vrut s křížovou, či torxovou hlavou a spojujte trámy. Pak popište jaké byly Vaše zkušenosti... Stačí jeden sádrokartonový stop, zavěšený na betonovém stropu... (zde musíte podle normy fixovat upevňující prvky nikoli do dutin "muchlacími" hmoždinkami,jak to čeští lajdáci často dělají, ale jen a pouze do masivního železobetonu výztužných žeber, těžší konstrukce je nutné pověsit na kotvy, či turba. )

Neoodiskutovatelný je také fakt, že hlavička je nejzranitelnější součástí kladiva. Pro supersvátečního kutila je samozřejmě přijatelné riziko koupit nástroj, u kterého akceptuje riziko, že mu do hlavičky napadá něco prachu a kvůli opravě půjde celá mašina na několik týdnů do servisu.

Máte právo na individuální názor, to je nesporné. Zároveň je však nutné zdůraznit, že servisní střediska a prodejci skutečně profesionálního nářadí skutečně více než preferují řešení s odnímatelnými hlavičkami. Výrobci též logicky tyto nástroje řadí mezi ty "pro nejvyšší zatížení".

Add. pohodlnost a nepohodlnost vrtačka vs. kladivo - stačí vzít obojí do rukou, souhlasím s Vámi, že na jemné práce je (malá) vrtačka lepší - sám jsem si to prodělal. Jen poznámka na okraj, dobře udělané elektropneumatické kladivo nesmí při vypnutém příklepu "přiklepávat" . Takový fakt znamená, že je kladivo buď porouchané, nebo špatně koncipované.

Jak to bylo se mnou? Nejprve jsem koupil profi příklepovou vrtačku Metabo (rozměrově a váhou je takřka srovnatelná s kladivem..), odvedla hodně práce, po té jsem zakoupil pod hrozbou bouracích prací 5 kg kladivo protool, následně elektrický šroubovák (na šňůru), následně malou kilogramovou pistolovou profi vrtačku na šňůru spolu s "malým 2,7 kg kladivem". Nicméne malé kladivo má velmi hladký a kultivovaný chod a co se týče ergonomie, trufám si tvrdit, že je podstatně šetrnější k uživateli, než profi příklepovka. Jaké je nyní resumé?

Nejvíc pracují s elektropneumatickým kladivem a kilovou vrtačkou  (truhlařina, malé otvory v kovu), dále nárazově pracuji s elektrickým šroubovákem, vyžaduje- li práce šroubovaní malými vruty. Velká příklepovka je jako rezervní. Používám ji pouze na vrtání kovu ze stojanu.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
14.11.2008 22:29

Abych řekl pravdu - dnes mě docela šokovalo když jsem se dozvěděl, že kladiva DeWALT se dělají u nás v ČR.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.13.162 (?)
25.6.2014 17:43
Dobry den. Pokud budete pouzivat i na bourani tak bych sel do Bosch GBH 3-28 DRE Professional ktere se necha sehnat do 7tis s vymenou hlaviclou na valcove vrtaky. Pokud budeta shanet nehradni dil tak bosch je bezproblemovy
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.138.37 (?)
16.11.2008 6:03

Chlapi

Tak jsem tady před několika dny psal otázku, jaké kladivo kupit. Ptal jsem se na tu značku Exxo... nebo tak nějak, šílené čislo J za pár kaček.

Někdo radil, že jestli mám dost času a nervy na reklamace, není problém.

Nemám tisícovky na rozhazování. Tak jsem nakonec kupil Dewaltku D25113KB za 5290, společne sada vrtáku, sekáče, rukavic, brýli a také vrátidla... jo a je to kombinované kladivo.

Dělám doma vetší průchod a na další stěně díru na dveře. Dům je z cihel a tvarnic.

Chlapi brečel jsem jak jsem to platil a o to víc jsem brečel jak jsem s tím dělal... parááda...cihly se jen třásly a zeď mi mizela pod rukama.

Chápu, že to není kladivo, ale na drobné a zasekávací práce, skvělá věc a navíc na Dewalt nedám dopustit, už dělám s touto značkou přes 10let, od pil, vrtaček, brusek, utahovaček... a nikdy nic... vrtačka mi několikrát spadla ze střechy na beton... a také nic!

Jo a díky za rady chlapi.

Luigi

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
16.11.2008 14:17

Podle mě jste nemohl koupit lépe. "Malé" vrtací kladivo se silou 3,4 J a vyměnitelnou hlavičkou za takové peníze. Pokud člověk nepotřebuje dvourychlostní převodovku (Metabo) tak si myslím, že to je naprosto skvělý stroj.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

17.11.2008 22:25

Jediné, co bych vytkl kladivu De Walt, které jste zakoupil je vnitřní uspořádání kufru, kde nejsou skoro žádné oddělené přihrádky na vrtáky a další drobnosti.Myslím, že je tam pouze jedna malá na krátké vrtáky.Ty delší a dlouhé mají smůlu.Možná hloupost, ale při rozhodování o koupi kladiva mezi tou "vaší" a Makitou HR 2450 se misky vah díky tomuto přiklonily právě k Makitě.Nemám vůbec nic proti De Waltu, sám mám od něj tři věci a specielně 18 V aku vrtačka je přímo famózní stroj k neutahání.Další věcí, co mě teď napadá je jedna skutečnost, která mi nesmírně vadí a bohužel jí nemá jen De Walt, ale je z nějakého důvodu čím dál rozšířenější i u jiných značek(má to i moje Makita),a to fakt, že při rozběhu stroje vrtačka neklepe, je nutno na ní více zatlačit a překonat tak ten tlak v hlavičce.V tom okamžiku se zřejmě potká úderník s mechanismem v hlavičce a vše běží normálně.A v tom je právě ten problém protože při potřebě začít na nerovném povrchu, kdy vrták trochu cestuje,jemně, malými otáčkami, ale nutně s příklepem, aby se to hned a lépe chytilo, tak tam příklep není, vrták se tak nemůže pořádně chytit a v tom najednou to poskočí a vrták popojede mimo.Naučil jsem se před vrtáním vrtákem bouchnout někde vedle na tvrdém povrchu a zatlačit ho tak na místo.Nic lepšího mě nenapadá a ta"díra"je velice protivná.Prodejce De Waltu mi říkal, že jsou na to konstruktéři u De Walta pyšní a uvádějí to jako přednost pro lepší start při potřebě jemnějšího navedení vrtáku na cíl.Hovno, funguje to přesně obráceně.Moje stará Bosch 2-24 DSR tloukla okamžitě od začátku.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
18.11.2008 9:40

No vidíte - co člověk to názor.

Já jsem to u dřívějších DeWaltek bral jako nevýhodu (že klepaly hned od počátku) a líbilo se mi, že Metabo mělo tuhle "díru." Když to začal dělat i DeWalt tak mě napadá jen, že šlo o vyslyšení požadavků zákazníků. Mě ta "díra" vyhovuje právě pro přesné navrtání (načnutí) vrtaného otvoru. Chápu ale co máte na mysli - pokud se nezačíná vrtat kolmo nebo je povrch hrbolatý tak to může být problém.

Co se týče univerzální využitelnosti vrtacího kladiva - o víkendu jsem zkoušel použít vrtací kladivo jako běžnou (kilovou) vrtačku a musím říct, že to je NEPOUŽITELNÉ. Opravdu se přikláním k názoru, že malá el. vrtačka se nedá nahradit byť dvourychlostním kladivem. Proto jsem zastáncem toho mít jednu malou vrtačku a vrtací kladivo - tedy dva stroje.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

18.11.2008 21:13

Opravdu, co člověk, to názor.To, co vyhovuje Vám, z toho já jsem šílený a nezvyknu si na to.Co se týče použitelnosti kladiva jako běžné vrtačky, tak s tím s Vámi stoprocentně souhlasím.Už jsem tu o tom psal a použitelnost bych viděl pouze dočasně v nouzi, když nic jiného momentálně není.Oni ti konstruktéři vyzdvihující univerzálnost kladiv s výměnnou hlavičkou by si to měli taky zkusit v praxi, ale ne na chvíli.To vydrží každý.Třeba firma Hilti má u svých kladiv motor uložený"pod"vrtačkou.Konstruktér zřejmě myslel, že nic lepšího existovat nemůže a tak už léta skoro nic jiného nedělají(pouze jednou jsem viděl klasicky rozloženou Hiltu).Ve skutečnosti bych si, když odmyslím nesmyslnou a uměle nasazenou cenu za jakou prodávají své výrobky takové kladivo nikdy nekoupil právě kvůli tomu.Důvod je jednoduchý-nedá se posadit na horní příčku štaflí právě kvůli tomu vadícímu motoru.Jediná možnost je strčit to hlavičkou mezi horní příčky, což není nejlepší protože se veškerá nemalá váha celého kladiva soustředí velkou pákou do slabého vrtáku.Zřejmě chtěli mít co nejkratší vrtačku a vše tomu podřídili.To souvisí se zpětnou odezvou od zákazníků ke konstruktérům, která u Hilti  asi žádná není.Obecně mám s firmou Hilti spíše negativní zkušenosti.U jejich sekacího kladiva 5-ti kilové třídy už od nového funguje a nefunguje aretace spínače, když už drží, tak se semtam svévolně vypne a dosud jsem nepřišel na to, jaká je pro to správná poloha.Nemá plynulou regulaci otáček, ale pouze dvě fixní-jednu šíleně rychlou a druhou šíleně pomalou, když chcete něco mezi tak to buď podle povahy ubíraného materiálu celé zbouráte anebo nic neuděláte.Šňůra je neskutečně neforemná, tvrdá,neustále se sama stáčí a jsou na ní bubliny, jako kdyby jí u Hilti vařili v hrnci.Jejich drážkovací frézka do zdiva je takový malý tank, který vyžaduje hodně zručnosti a trpělivosti při spouštění nesmyslně vyřešeného spínače, který se ještě nikomu nepodařilo sepnout napoprvé.Aku vrtačky nám u firmy vydržely tak necelý rok běžného používání-ne ničení.První"odešly"akumulátory, o které bylo staráno a pak"šly"i některé vrtačky.Firma Hilti nabízela našemu vedení záruku po celou dobu užívání.Co to znamená nevím, to je spíše pro právníky, ale náš majitel firmy se s nimi před časem rozhodl rozloučit, takže to s tou zárukou samořejmě nebude tak slavné.Zdá se mi, že tato firma dělá schválně některé výrobky tak, aby své majitele přiváděly k šílenství(neznám celý sortiment proto píšu některé, to,co jsem poznal bylo opravdu špatné) a ještě za to žádají nekřesťanské peníze.Z mého pohledu ruce od nich pryč.Určitě jsou lepší a levnější značky.Asi je ukolébává pýcha, kdysi asi byli dobří.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

21.11.2008 10:39

Nakonec jsem ještě metabo UHE 28 neobjednal, neboť jsem ještě nebyl naplno rozhodnut. Držel jsem v ruce dewaltku a nevypadá špatně. ale pořád ve mně hlodá to metabo, i když má nižší výkon na sekání. No a ve výsledku to vypadá, že nakonec vyberu úplně něco jiného - metabo uhe 28 plus. sice se u nás ještě neprodává, ale v německu již je. Je víceméně stejné jako UHE 28, ale s vyšším výkonem pro sekání (3J) a za cenu kolem 300EUR. Za sebe musím říct, že je to velké pokušen...

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

21.11.2008 11:58

Dewalt není špatný a po jeho nákupu zažijete jistě mnoho radosti,  zároveň je nutné zdůraznit, že srovnáte-li jej s metabem, milwaukee, apodobnými producenty, kvalitou, ergonomií a životností je metabo někde zcela jinde.

Ale poradím Vám následující - navštivte půjčovny a zvažované nástroje vyzkoušejte. V rozumné půjčovně Vám vyjdou vstříc jistě i s cenou (kdysi dávno jsme s majitelem navštívené půjčovny vyběhli k němu na dvorek a trápili cihly a kusy betonu různými nástroji a vrtali do zděného plotu, betonového plácku...Hráli jsme si jako kluci, majitel nakonec nic nechtěl)

Pokud nákup snese prodlení, zeptejte se ve speciálce kdy mají "demo dny" - dobré speciálky je dělají 2 -4x ročně. Můžete si vzít  n ářadí různých výrobců do rukou a vyzkoušet jej.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

21.11.2008 17:55

Chemický Alí, máte opravdu osobní zkušenost nebo nějaký důkaz, že Metabo je kvalitou, životností atd.někde jinde než třeba De walt a Milwaukee?Pokud ne, tak nešiřte internetbludy.Je to dost odvážné tvrzení a v případě Milwaukee bych řekl dvojnásobně odvážné.Kdybyste si aspoň vybral jiné značky, když už jste nekritickým fandou Metaba, který neuznává nic jiného.Také mám své sympatické a oblíbené značky obecně, ale objektivně vím, že existují buď stejně dobré nebo i lepší.To s tou půjčovnou nářadí je dobrý nápad a ještě bych to doplnil návštěvou nebo tel.hovorem do nějakého servisu, kde opravují elektronářadí všech značek.To jsou ti nejpovolanější, kdo mohou vynášet soudy o životnosti a spolehlivosti různých značek a ne prodejci, kteří Vám nabulíkují to, co je potřeba.Už jsem to takto udělal a dozvěděl se, že třeba tato značka má výborné rozbrusy a jiná zase přímočarky aj.Orientovat se jen na jednu značku je naivní.Koupil jsem si vysavač značky Protool 260 E-L s tím, že je mi ta značka sympatická a chtěl jsem podpořit česko-německého výrobce.Záhy jsem zjistil, že vysavač Makita 446 L se mu nějak nápadně podobá.Z podoby se po detailních zkoumáních podle obrázků vyklubaly dva naprosto stejné výrobky i dle tech.parametrů.Kontaktoval jsem Narex, s dotazem, jak je to možné a dostalo se mi vyhýbavé odpovědi, že jsou rádi za to, že mám výrobek firmy Narex-Protool, ale že nemají informace o tom, co dělá jiný výrobce.Napsal jsem to samé do Makity i s vysvětlením, ať ze mě nedělají hlupáka jako u Narexu a přišla blesková odpověď, že daný vysavač pro ně vyrábí německá firma Alto a je to samozřejmě pravda.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

andy.wise (328) - xxx.xxx.174.65 (?)
21.11.2008 19:23
Nejsem sice Alí, ale něco k tomu také zkusím napsat. Ještě před osmi lety jsem si přivydělával v dílně, kde mi za cca 6 let prošlo spousta nářadí, ale jen málo kusů tam vydrželo déle než já. Co opravdu vydrželo nelidské zacházení, byly výrobky makity. Od ní vydrželo dlouho skoro všechno - vrtačky rozbrusky, frézky, fortuny, navíc bez vibrací a celkem tiché. Celkem se na nich nepodepisovalo ani prašné prostředí. Od metaba jsme měli jen vrtačky, aku a rozbrusy. Aku byla ve své cenové relaci nepřekonatelná, ani makita nepodávala takový výkon. Co ovšem vydrželo jen pár hodin, byly asi všechny výrobky zelené řady bosch. Ten profi tyrkysový vydržel více, ale ve své cenové relaci měl otřesný poměr cena/výkon. Narozdíl od Vás jsem žasl z (aspoň tehdejší) kvality Hilti. Obyčejná příklepová vrtačka Hilti dokázala vyvrtat několikset děr denně do keramického stropu, kdy se zkrz vrtačku sypal odvrtaný materiál a vrtačka vrtala léta. Dále jsme měli osmikilové pneumatické kladivo Hilti, které dokázalo vrtat rychle jako žádné značky před ním, a to neshořet po pár desítkách hodin práce. Navíc se člověk po celodenní práci dokázal ještě podepsat a neklepaly se mu ruce jako po mučení elektrošokem. Pokud jde o nářadí DeWalt, tak (vím, že nebudete souhlasit) tam byl poměr cena/výkon celkem mizerný. Pokud šlo opět o vrtačky, rozbrusy, přímočaré pily, a lehké vrtací kladivo, tak s těmi byl pracovní výkon o třídu níže. Prostě, když měl člověk v ruce makitu nebo metabo ve stejné výkonové třídě, tak toho udělal za den o poznání více než s DeWaltem - aspoň s nářadím, které sjem vyjmenoval.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

21.11.2008 23:02

Tak toto beru.Konkretní případy a fakta.To má vypovídací cenu.Dlouhá léta jsem kupoval pouze výrobky od modrého Bosche, ale postupně je začaly nahrazovat Makity a De Walty.Vůbec netvrdím, že jsou Metaba špatná, ale přijde mi, že jsou někdy o kousek, jindy o dost, ale vždy dražší.Oni se pyšní tím, že většina produkce je opravdu z Německa a tím je to dané.Tamní dělník má jiný plat než náš v případě De Waltu nebo kdekoli po světě v případě Makity.I když Makita má svůj závod i v UK a tam jsou dělnické práce vyloženě drahé.Čert ví, v čem to je.Věřím, že Hilti byla kdysi dobrá, pověst se nevytvoří jen tak pro nic, ale to, co jsem měl v ruce nestálo za nic.Řekl bych, že usnuli na vavřínech a možná až moc roztříštili výrobu.Když otevřete aku vrtačku, tak zjistíte, že stroj je vyroben v Mexiku, baterka někde v Asii a nabíječka na Slovensku.Už jsem dlouho neviděl nic od Hilti z její mateřské země.Asi to s ní bude jako s Adidasem, který má v Německu už jen jednu továrnu.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
21.11.2008 23:40

Zřejmě jste špatně Alího pochopili - porovnával DeWalt s ostatníma. Metabo tedy dává na úroveň Milwaukee a jiných podobných a DeWalt pod jejich úroveň.

Teda s tou modrou řadou Bosch jste mě zklamali, chlapci. Měl jsem za to, že je na úrovni Milwaukee (které se tady bere za špičku po starých Hiltkách) a asi ne, co?

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

23.11.2008 1:18

Drahý Jezevčíku, prosím, nejprve čtěte pozorně a pak nekriticky útočte. Milwaukee považuji za jedno z  nejlepších  nářadí, jaké se vyrábí, nikdy jsem nepsal, že je nekvalitní. Naopak  , stavím jej  s Metabem, Festoolem  na nejvyšší příčky. Je pouze dražší než mé oblíbené Metabo. Pouze pro ilustraci se můžete podívat na můj příspevek v disklusi "levné nářadí, koupit/nekoupit"

Pokud ale zmíněné značky srovnáte s Dewaltem, zjistíte , že srovnáváte odlišné třídy. (Výkon, ergonomie, odolnost je u Dewaltu opravdu jinde, třebaže se nejedná o zboží v pravém smyslu nekvalitní). Dewaltky jsem držel v ruce a zkoušel jsem s nimi pracovat. Neokouzlily, navíc jsem měl pocit, že jsem se s nimi  víc nadřel.

Pokud jsem se mohl bavit s lidmi, kteří s Milwaukee mají zkušenost, pak je považují za skvělé, nikdo ale nepopisuje horší životnost Metaba vs Milwaukee. Milwaukee má ale občas některá specifické a pro profesionála zajímavé individuální odlišnosti - například u většiny aku nářadí od této firmy lze otočit akupack o 180o  , v některých specifických podmínkách, nebo šroubování ve velkém  otvoru pak dopředu čouhající acupack "nepřekáží". Nebo jejich úhlové brusky vyšší řady vždy disponují lineárně nastavitelnými otáčkami..

Ale zpět k meritu věci - prosím čtěte pozorně , na jiném místě v diskusi o nářadí jsem psal, " vyzkoušejte nářadí různých kvalitních značek a pak vyberte". Superkvalitní nářadí má tak jemné nuance rozdílů, že jde skutečně jen o to, jak se komu líbí. (Protool? Milwaukee? Metabo? Festool?)

Pro Metabo hraje ten fakt, že většinou je jeho nářadí srovnatelného výkonu ve vyjmenované skupině nejlevnější. Případně disponuje nějakou drobnou vychytávkou.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1630 1640 (117) - xxx.xxx.23.43 (?)
23.11.2008 9:09

"Metabo je kvalitou, životností atd.někde jinde než třeba De walt a Milwaukee"

Tuto větu si může dovolit jen prodejce, aby prodal své zboží, nebo majitel velké servisní sítě. Někdo, kdo vyzkouší pár desítek strojů, nemá nárok na takové generální prohlášení. Makita je podle mého názoru stejně dobrá a v ceně lepší než Metablo. Alímu prostě v tom jeho prohlášení chybí slova PODLE MÉHO NÁZORU.

ps: oslovení drahý jezevšíku v diskusi zní spíše ironicky

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.0.146 (?)
25.6.2014 18:33

no já po zkušenostech už nechci

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

Martin (2) - xxx.xxx.133.149 (?)
9.7.2017 14:48

mno taky mám podobný problém

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 0:16

Chemický Alí, jestli jsem něco špatně pochopil, pak se omlouvám, ale u Vás jako zarytého Metabisty to už člověka v rychlém uvažování zavádí jedním směrem.Pravda, měl jsem to pozorněji přečíst.Nicméně stále bych rád znal odpověď na mou otázku-máte nějaký důkaz, že se výrobky De Walt vyznačují menší kvalitou a životností oproti Metabu?To jsem Vás opravdu citoval, ještě jste tam zmiňoval ergonomii, ke které jste se už vyjádřil ve smyslu, že Vás neokouzlila.Mám aku vrtačku De Walt 18 V a po dvouapůlročním vyloženě drastickém používání na ty nejtvrdší práce, kdy byla mnohdy tak horká, že se na ní nedala udržet ruka, tak odešla jedna baterka.Z mého pohledu bych mohl říci, že lepší stroj není a klidně ho pasovat mezi světovou špičku.Třeba to tak skutečně je anebo není.To nevím, ale jsem maximálně spokojen.To Vaše vyzdvyhování Metaba prostě beru jako lásku, která nemá s rozumem nic společného a nemůžu to brát opravdu úplně vážně.Třeba rozbrus Metabo 115-125 mm bych si nekoupil právě kvůli ergonomii protože má spínač na boku a tím pádem mimo přímý dosah palce.Stejný problém mají většinou brusky Hitachi.Srovnejte rozbrusy Metabo třeba s rozbrusem De Walt D 28136.Jde o výborný a propracovaný stroj se svělým ovládáním.Má profese mě zavedla až do Irska, kde jsem měl možnost pracovat a můžu říci, že na stavbách jsou tam všude De Walty, Makity,Hitachi a něco od Hilti.S Metabem jsem tam nikoho neviděl.Ani na našich stavbách,po kterých se pohybuji denně není Metabo moc k vidění.Kdyby to bylo tak,jak Metabo prezentujete-že je v podstatě nejlevnější z těch top značek,tak se to všude jimi jen hemží.Ono se však nehemží.Tím nemyslím nic špatného, ale měl byste být objektivnější.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 9:23

Dewalt mne v minulosti lákal, ale servisáci (nikoli z jediného servisu) se o něm zmiňovali nepříliš lichotivě, přirovnávali ho k nářadí na pomezí zeleného/modrého Bosche. Hlavně prý s velkým rozptylem kvality jednotlivých produktů. Ptal jsem se tehdy na poruchovost, servisák se ušklíbl a povídá: "Zeptejte se mě, kolik tady mám záručních oprav na Metabky,  nebo Protooly či modré Bosche..., některé nářadí se nám objevuje jen tehdy, když se mění uhlíky."  Pokud si vzpomínám a budu volně citovat, jeden ze servisních techniků povídal : " Proboha proč Dewalt? Když chcete uspořit, kupte si modrého Narexe a bude v klidu.."

Překvapilo mne, že některé dobře zásobené speciálky, které prodávají všechny profi značky ani Dewalt nenabízí, prý ze stejných důvodů. Před pár lety jsem se na tuto značku v (Mé nyní oblíbené) speciálce ptal, prodejce byl velmi slušný a korektní a naprosto bez agrese mi řekl :" S Dewaltem už nepracujeme, jistě si najde své zákazníky. Pokud jste se pro něj rozhodl, prodává ho ten a ten.."

Proč není Metabo na stavbách? Předpokládám, že to bude cenou. Koneckonců, kolik můžeme vidět na stavbách nářadí třeba od Milwaukee? Ale třeba i Makity. (která je relativně levná a v minulosti byla velmi kvalitní)

Navíc, pokud je člověk zaměstnavatel, nejvíc ho ohrožují krádeže. Čím jsou Vaši zaměstnanci méně kvalifikovaní, tím je to horší. Někdy mám pocit, že na stavbách je proto nejvíc Fermu...

Na druhou stranu - Náš tazatel určitě nemá moc šancí v domácnosti Dewalta "utavit". Na jeho místě bych ale skutečně navštívil speciálku, nebo půjčovnu, zeptal bych se servisáků a nářadí vyzkoušel. Podíval bych se ale i na řadu NArexu a proluxoval bych všechny "Akce" na webu.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 11:41
Jenom k tomu DeWaltu. Ona je to "salonní" značka pouze tady ve střední Evropě. Např. na českém eshopu se prodává DC 925 KB s kufrem a dvěma aku za 11690,-. Ve státech koupíte ten samý typ s tou samou výbavou za 180 USD. Cenově je tam tato značka v některých modelech zhruba srovnatelná s Ryobi. To potom jenom člověk kroutí hlavou, když vidí, na co si to DeWalt hraje tady.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 13:12

Otázka utavení v mém případě možná opravdu není aktuální, ale beru to z pohledu, že když si něco kupuji a mám na výběr mezi výrobkem za cenu x a druhým za cenu x+1, kdy změna ceny není již tolik významná, tak si přeci rád připlatím za "kvalitnější" zboží, u kterého je pravděpodbnost výdrže vyšší. I když jsem si samozřejmě vědom, že podstatná část rozdílu v ceně je díky marketingu. Všechny tato kladiva jsem v ruce již měl, pocitově vede Metabo. O víkendu jsem již málem objednal UHE 28 PLUS, ale nakonec mě vyřadila země původu, kdy prodávající dal podle mého přednost německému zájemci, než složitější domluvu se mnou (z němčiny jsem již opravdu mnoho věcí zapomněl). No uvidíme, co se naskytne dál. Jasným favoritem je UHE 28 PLUS, ale u nás se o jeho zařazení na trh zatím mnoho neví (nic). Je to samozřejmě otázka také ceny.. Uvidíme, jake další cenové 'akce' se nabídnou a kde. Jasno bych chtěl mít nejpozději do konce roku. Každopádně DeWalt vypadává ze hry.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1630 1640 (117) - xxx.xxx.133.102 (?)
24.11.2008 14:16

Nenáročným kutilům bych tu doporučil kládívko SKIL 1740.

Skil není žádný zázrak, ale patří pod koncern Bosch, proto to nemusí být vyložený šunt.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 14:25

jako vtip je to docela dobre, ale obavam se, ze toto by v mem pripade nevydrzelo mnoho (mozna ze bych to nevydrzel i ja). ;)

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1630 1640 (117) - xxx.xxx.133.102 (?)
24.11.2008 14:44

toto doporučení nebylo pro Vás:) Bylo to pro lidi, co potřebují sem tam vyvrtat nějakou tu díru do betónu či zdi a nechtějí si ničit svoji vrtačku. Možná by se hodilo i pro míchání malty

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 18:10

Chemický Alí, přirovnat De Walt někam na pomezí zeleného a modrého Bosche může jedině člověk,který neví, co mluví. Tomu snad nemůžete sám věřit.Andy.Wise, argument,že je De Walt u nás předražený ve srovnání s USA není žádným argumentem.Tam se vyplatí koupit skoro úplně vše, a to z důvodu úplně jiného trhu než je ten evropský.Buď to víte a záměrně tu čeříte vody, anebo to nevíte a teď si lámete hlavu, jak je to možné.Já Vám to nepovím, to je dotaz pro ekonomy.Máme v rodině šest různých věcí od De Walta a všechny jedou v plném zátahu několik let bez problémů.Takže řečem o pomezí mezi zeleným a modrým Boschem se můžu jen usmívat.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

Miloš Vysloužil (455) - xxx.xxx.77.39 (?)
24.11.2008 19:07

Pane Jezevcíku, já se málo orientuji v kvalitě jednotlivých značek nářadí. Zajímalo by mě, podle jakých objektivních kriterií se tato kvalita posuzuje. Umím si představit prospektivní multicentrickou studii hodnotící několik desítek až stovek strojů srovnatelného výkonu a různých značek - jejich výkon, životnost, opotřebení při shodné práci. Studie by měla být zaslepená, tedy aby konkrétní pracovník nevěděl, s jakou značkou pracuje. Statistické vyhodnocení výsledků by dalo jakous takous relevantní představu o kvalitě jednotlivých strojů.
Skutečnost, že Vám funguje šest strojů téže značky bez poruchy, nevypovídá o kvalitě značky zhola nic. Stejně jako šest spokojených řidičů Trabanta nejsou důkazem, že jde o kvalitnější značku než BMW, byť mu zrovna praskla poloosa.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 20:06

Jezevčíku, vy to nechcete pochopit. Já se nedivím, že je to v Americe levnější!" Já píši, že v Státech lze tento výrobek koupit bezmála o 2/3 levněji, a to včetně dopravy a daně. Ceny pro střední a východní Evropu jsou výsměch. Obvyklá cena těchto výrobků ve Státech, která je o cca 1/3 - 1/4 nižší mne, a možná vás to překvapí, neudivuje.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 21:44

Nakonec to asi nebudu já, kdo ortodoxně hájí jednu značku.

Nicméně zkušenosti servisních techniků mne zatím nezklamaly. Asi mají nějakou profesní zkušenost.

BTW.: poznámka k cenám na americkém trhu, níže jsem připojil link na srovnání cen kladiv v danné třídě, na americkém trhu. (viz. pravý panel stránky "Related Products" www.taunton.com/finehomebuilding/toolguide/product-finder/dewalt-D25304K-rotary-hammer.aspx. Je pěkné, že ač by se ceny měly lišit od Evropy snad pouze  lineárně díky odlišnému daňovému systému, jsou zde ceny kladiv obdivuhodně srovnané..Nicméně v Evropě se tyto nástroje vzájemně liší až o 50% (!) - vztáhneme li cenu k u nás nejlevnějšímu nástroji...

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

24.11.2008 22:48

Pane Ch.Alí, já jsem nezačal s nekritickým obdivem té"své"značky.Já žádnou vyhraněnou značku nemám.Značky mého nářadí jsou velice pestré.Pane Vysloužile, pouze jsem chtěl po Alím, aby mi zdůvodnil, jaký má důkaz pro to, že Metabo je životností, kvalitou a ergonomíí zcela někde jinde.Měl jste se ptát už prve na jeho adrese po tom, dle kterých testů si dovolí zde předkládat takové závěry.Ten Váš příměr k Trabantu a BMW není v této situaci na místě a je nefér.To, že ten člověk v servisu s tím modrým a zeleným Boschem silně přestřelil, tak na tom trvám a Vy to tu ještě bezostyšně šíříte, pane Ch.Alí.Mám letité osobní zkušenosti se zeleným i modrým Boschem a samozřejmě i s De Waltem.Vy také, pane Ch.Alí?Jestli jste si někdy někde zkusil vrtačku od této značky a nevyhovovala Vám, tak tuto značku ještě nemůžete tímto způsobem degradovat.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

25.11.2008 0:02

Podívejte se Jezevčíku, já jsem dal na servisní techniky, kteří pracují s mnoha značkami, netvrdím, jak se mi opakovaně snažíte podsouvat, že se jedná o moji zkušenost, napsal jsem jen, že mi kladivo nesedlo a opakuji, citoval jsem servisní techniky. Prostě mají klinickou zkušenost s tím, že některé nářadí se jim objevuje v opravě častěji než jiné... Měl jsem také dobrého známého, který provozoval půjčovnu nářadí, měl podobný názor jako technici, ač jejich názor neznal. Tak mě za tu jejich zkušenost kamenujte..

Pro Metabo mám slabost, to nepopírám, ale nejsem srdcař, který musí mít vše v jedné značce, vždy sleduji poměr cena x výkon a životnost nástrojů.  A tak vlastním nářadí od Metaba, Narexu, Protoolu, i modrého Bosche a zvažuji Milwaukee.

Navíc jsem opakovaně psal, vyzkoušejte co Vás okouzlilo, zeptejte se servisáků a pak se rozhodněte. Ale Vás irituje, že jsem se setkal s informací, že DeWalt nezařadili mezi top ten. To ale pláčete na špatném hrobě.

Servisní technici, nefixovaní na jednu značku mají, v tom mi jistě dáte za pravdu, víc poznatků s konkrétním nářadím, než mohu já, nebo vy za celý život s nářadím nasbírat.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

25.11.2008 20:37

Proboha, do"top ten"se snad i ten einhellovsky žlutý De Walt vejde.Zajímavé, že Vaši servisáci ho takto sepsuli a ve Vámi doporučovaném odkazu na recenzi kladiv v US se pohybuje ve společnosti"top five"-asi omylem. Jen jsem cítil potřebu zastat se jedné značky, která si nezaslouží takovou kritiku.Stále si myslím, že tomu zařazení De Walta do skupiny mezi modrého a zeleného Bosche sám nemůžete věřit.A jestli je De Walt tím Trabantem, pak jsem za něj rád.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

26.11.2008 22:16

Máte nějakou bližší zkušenost se značkou Milwaukee?Kdysi jsem dělal s jejich aku, ale jen krátce a už je to více jak deset let.Říkal jste, že o něm uvažujete.Je pověst, která je předchází skutečně taková a stojí to za ty peníze?

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

26.11.2008 22:55

Moje osobní zkušenost je velmi krátká - z jednoho demo -dnu, ale na Milwaukee přísahají servisáci a několik známých řemeslníků. Milwaukee se totiž pro Evropu vyrábí v západních Čechách a podle všeho je za určitých podmínek toto nářadí pro řemeslníky o něco levnější.

Krátká osobní zkušenost - nekompromisní kvalita zpracování, málo vibrací, výkon. Milé drobnosti - jako třeba dlouhé šňury (4m), u většiny výrobků nastrkávací, možné dokoupit 10m za rozumnou cenu. Šňůry jsou z plastického polymeru, tvářícího se jako guma, plastické i za nízkých teplot. Nářadí dobře padne do rukou.  Jediné co mě mrzí je cenová hladina - pokud vzpomínáte na zmíněný US WEB, Milwaukee, která se v USA drží na jedné cenové hladině s konkurenty je u nás o hodně dražší, než její přímí konkurenti. Je to nářadí u jehož designování výrobce přemýšlí. Místo laserových pičmundálích zaměřovačů zde naleznete milé ergonomické vychytávky (Sestřelení hlavičky šroubováku a možnost nasazení bitu do vybrání hřídele u šroubováku, nebo jíž zmíněné otočení akupacku. U flex regulace otáček a dobré protivibrační vlastnosti, co mi trochu vadí, že u například u aku přístrojů se dostanete k adekvátním přístrojům s Lion baterií za cenu o 40-50% vyšší, než má kvalitní konkurence. U kladiv se mi zdálo, že jsou o něco výkonější ve stejné třídě, než mé MEtabo 28, Milwaukee mají též kovové skříně a převodovky což je fajn a mám to rád. Někteří uživatelé brečí, že se o takový přístropj popálí, pokud s ním jedou dlouho. Je to ale samozřejmě hloupý názor, kovová skříň lépe odvádí teplo a navíc Vás varuje, kdy máte mašinu nechat vydechnout... 

Milwaukee je zaměřená evidentně na stavebnictví a strojařinu, plnokrevného nářadí  "na dřevo" je zde poskrovnu, ale i tak je to vítané zpestření ve výběru nářadí.

Zdravím Vás!

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

26.11.2008 23:19

Díky za vyčerpávající odpověď.To jsem netušil, že se vyrábí u nás.Vím to o De Waltu, který je prý někde u Plzně nebo Ústí, nevím přesně.Některé ceny jsou naprosto šílené.Například drážkovací frézka do zdiva stojí u ostatní konkurence okolo 15-ti tis.,což je už tak dost a u Milwaukee okolo 23 tis.Koupil jsem v Makru Frézku Assist za desetinu ceny, tedy asi za 2.500 a byl zvědavý, co mě čeká.Bylo mi jasné, že v profi zatížení nemá šanci přežít dvouletou záruku, ale tak rychlý odchod po necelých dvou udělaných barácích jsem nečekal.Dostal jsem zpět peníze a šel do Bauhausu pro to samé pod zn.Alpha Tools za podobné peníze.Dokonce na to dávají 5 let záruku.Stojí stejně za prd jako ta předchozí a už teď vím, že mě koupě něčeho kvalitního stejně čeká.Oni vždy budˇvrátí ochotně peníze anebo rovnou mění kus za kus, ale podstatné je to, že to člověka nechá ve štychu, když potřebuje něco dodělat.Je to moje první(druhá) a poslední věc tohoto druhu-nemá význam.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.60.240 (?)
27.11.2008 6:55

A co hovorite na naradie AEG? Niekte som nasiel ze by to malo byt nieco ako milwaukee.

Dakujem

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
27.11.2008 7:54

AEG by nemělo být něco jako Milwaukee, ale to samé. Milwaukee zřejmě koupilo značku nářadí AEG.

Jinak:

Čest práci soudruhu cenzore - nezklamal jste!.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

27.11.2008 9:39

zdravim! jen tak pro pobaveni: dneska jsem byl v jednom nejmenovanem obchodu, kdy jsem se chtel zeptat prodejce na nazor. Nejdrive jsem chtel vedet, co mi v mych podminkach doporuci a az nasledne jsem prisel s jednotlivymi typy-zda HITACHI 24PM, nebo METABO UHE 28 (nezatezoval jsem ho PLUSem) a zajimalo mne, co mi rekne. Obe vrtacky/kladiva prodavaji, tudiz jsem cekal, co se dozvim. Kazdopadne mi nejprve nabidl nejlevnejsi HITACHI a az nasledne bylo videt, co hlavne doporucuje."To je jasny, zvolte Hitachi - to je Japonec. Metabo delaji buhvi kde." V tomto okamziku bylo zbytecne resit servis a dalsi zalezitosti, nebot bylo jasne, ze preferovana znacka je Hitachi. Co na tom, ze Metabo je parametricky temer totozne (PLUS vs. PM), je dvourychlostni... Nasledne jsem se zeptal na flexu (mam take jednu vybranu - slabsi, 125) a dozvedel jsem se, ze DWT je docela v pohode a staci. Bohuzel jsem toto uplne nechtel slyset, nebot jsem nikde nerikal, ze chci nejlevnejsi kladivo/flexu, protoze si klidne priplatim za ergonomii, kdy vaha je celkem rozdilna. takze bohuzel ve vysledku celkova informacni hodnota byla rovna 0.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

28.11.2008 22:15

Dnes jsem vystupoval z auta u nákupního centra, přihopkal usměvavý hnědočech a nabízel "úžasné japonké kladivo Hiltui :-)), nevydržel jsem to a podíval se, bylo naprosto "skvělé" - špatné plasty, tvar trochu podobný Hilti hladivům s vertikálně umístěným motorem, plast ale byl nejen nekvalitní a nekvalitně stříknutý, ale i nalakovaný do barev Hilti :-)). Odolal jsem tak skvělé koupi, ale při odchodu z obchodu jsem si našeho spoluobčana opět povšimnul, usmíval se a odcházel od kupce, který se také usmíval a do kufru nakládal skvělou koupi:-))

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

29.11.2008 11:55

Kolik za to chtěl?Jestli to bylo tak výhodné, pak by jimi mohl zásobovat pracující z Dělnické strany.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

29.11.2008 14:04

Začal na 8 tisících, končil na 2500,-.. Bylo to příšerné...

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

29.11.2008 14:24

Chudák ten kupující, i kdyby to měl za těch 2.500,tak by udělal lépe, kdyby si koupil něco uvnitř toho marketu se zárukou.A to mohl klidně koupit třeba za víc a libuje si, že má Hiltu třeba za 6.000.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.40.194 (?)
29.11.2008 21:43
Zdravíčko všichni, potřebuji poradit.Chci si koupit Vrtací kladivo zn. Ferm FDHD 1100K nebo Black&Decker KD 1001K.Ferm má výkon 6,5-7Joulů a B&D jenom 3,5Joulů.Jak se přepočítá Joul na kila??Máte někdo zkušenosti s některým kladivem levnějšího provedení na práci kolem domu.Díky Pavel
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

30.11.2008 10:11
Pro 40.194: Nechápu, jak chcete přepočítávat Joule na kilogram. Joule je odvozená jednotka práce či energie (N.m). To je, jako byste chtěl přepočítat na kilogramy výkon motoru. Pro bližší představu je Joule de facto wattsekunda, to jest udělení rychlosti tělesu 1kg*m2 (na druhou) za jednu vteřinu.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

30.11.2008 12:53

andy.wise, on to myslel v podstatě dobře.Kladiva, co si vybral mají na SDS-Plus trochu větší rozměry.Ale to v tomto případě není tak podstatné protože 3,5 J je na danou třídu síla více než dostatečná.Jinak přepočet kilogramy/výkon motoru je běžně používaný třeba u motorek, kde konstruktéři usilují o vyrovnaný poměr, ne však v kW, ale v HP.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

30.11.2008 17:37
Jezevčíku, poměr je zřejmý, ale v dotazu je jasně psáno:"Jak se přepočítá Joul na kila??" A Joule na kg přepočítat nelze. Nejde o poměr, ale o převod, což nelze. Samozřejmě lze stanovit optimální poměr energie na kilogram hmoty kladiva, ale tak otázka nezněla. Porovnání s výkonem auta by to bylo: "Jak se přepočítá kiloWatt na kilogram? Odpověď je - nijak.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

30.11.2008 20:03

Nejlepší by bylo, kdyby se k tomu vyjádřil tazatel.Já to pochopil, jak jsem to napsal.Jinak je to samozřejmě nesmysl a an i by mě o tom nenapadlo uvažovat.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1.12.2008 2:00

Obé je peklo, leč Ferm srdnatě nabízí tříletou záruku.

Oba přístroje mají proti úžasnému kladivu Hiltui, které mi nabízel příslušník etnika kritizovaného Čunkem jednu nespornou výhodu, je na ně poskytnutá záruka.

Osobně bych po zkušenostech mého okolí spíš než Fermu věřil Black and Deckeru, jeho nářadí také není nějaká úžasná hitparáda, ale mám víc důvěry v udávané technické parametry.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1.12.2008 21:25
Ahoj všichni, nedokážu si představit ten výkon v Joulech, tak jsem myslel, jestli to náhodou nejde přepočítat na nějakou lepší jednotku.Máte někdo zkušenosti s levným kladivem a jakou značku??Nemá někdo zkušenost s kladivem od firmy VARO??Poraďte mi.Díky
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1.12.2008 21:32
Byl jsem v krámu s nářadím.Prodavač volal do Promy a tam mu řekl, že mají 6,5-7J otestováno ve zkušebně.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1.12.2008 23:10

A výsledek...?

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1.12.2008 23:29

Z toho, co jste si vybral bych asi zvolil ten B&D.Je sice na SDS-Plus dost těžký-5,4 kg, to už je kategorie SDS-Max,ale při občasné práci kolem domu se to dá vydržet.Pokud byste si chtěl trochu připlatit-protože, jak jsem se díval ten B a D stojí přes 3 tis.,pak bych zvolil Makitu.Jejich kombinovaná kladiva se dají sehnat do 5-ti tis.,mají 2,7 J(naprosto dostatečné, vrtám s tím průrazy do železobetonu),váží půlku a je to ověřená značka.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

2.12.2008 9:16

Jezevčíku, já se zde zopakuji se svým asistem. Neberete to však jako téma na hádku, neříkám, že mám tu jedinou správnou pravdu.

Je pravda, že 5,4 je SDS Plus hodně, a asi se dá při humpoláckém použití snadno zničit. Také jsem se toho bál, když jsem si vrtací kladivo kupoval. Koupil jsem si jej proto, že stálo jako 2 dny zápůjčky podobně těžké narexky, a zcela nepřekvapivě asist boural a vrtal lépe než nářadí z půjčovny. Zatím jen pravidelně mažu a čistím SDS hlavu a pístní skupinu. Kamarád vrtal pár týdnů starým < 3 kg metabem v novostavbě několikset otvorů do betonové podlahy pro uchycení dřevěného roštu. Kladivo sice mělo sílu, ale prostě to nešlo, takže za usilovného chlazení převodovky a ostření vrtáku vyvrtal za den asi deset děr. Pak si zapůjčil < 3 kg makitu se stejným výsledkem. Tak jsem na zkoušku přivezl pětikilovku, a za víkend s ním odvrtal obě patra. Myslím, že tyto kategorie porovnatelné nejsou, ta hmotnost tam prostě chybí, a asi i krok příklepového pístu a průběh příklepu bude jiný. V porovnání v B&D byl Asist o poznání silnější, ale s fermem nemám zkušenosti. Hodně záleží, na co to tazatel chce. Pokud to má být na humpoláčtější práce, sekání a vrtání litých podlah, pak bych volil spíše 5 kg stroj, pokud zejména na vrtání do zdi, pak bych asi volil lehčí makitu, protože s 5 kg kladivem se nedá pracovat tak přesně. Je už moc těžké a má velký odskok.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

2.12.2008 14:38

Máte takovou zkušenost, takže to je určitě pravda.Právě pouze na to vrtání je takové kladivo dost nemotorné a člověk s ním nemá cit.Na něco hrubšího je to asi dobré.zřejmě jste také"kápnul"na dobrý kus.Kamarád si koupil Assist v Bauhausu za asi 900 a hned na první práci někde u zákazníka mu to vyplivávalo majzlík z hlavičky, což musel být před tím zákazníkem velice komický start.Jednou jsem s ním dělal a musím říct, že to má sílu, ale asi žádnou pojistku protože když se vrták kousnul o železo, tak mi to z rukou málem upletlo vánočku.Další věcí je fakt, že jak u toho prvního, tak u toho druhého(vyreklamovaného)se majzlík v hlavičce protáčí.Může a nemusí vadit, seká to i tak, ale když chci kladivo různě natáčet a ukrajovat tak mám smůlu.Toto by mi ale nevadilo tolik, jako ta bezpečnostní spojka, jejíž absence může způsobit třeba při vrtání průrazu do stropu nekontrolovatelný pád ze štaflí.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

2.12.2008 15:04
Ano, máte pravdu, další věcí, je, že příliš nemohu poruchovost usuzovat z několika kusů v mém okolí. Na to je vzorek příliš malý. Nechci, aby to vyznělo:"Všichni si to honem kupte." Spíše, že takovýto výrobek může překvapit, a to dokonce i mile :-). Ale po pravdě, čekal jsem, že do týdne kladivo utahám. Nicméně můj typ (1500) momentovou pojistku proti namotání obsluhy má, a tím jste mi připomněl onen neduh - plochý sekáč se při pokusu o zkroucení opravdu protáčí, a to právě v oné momentové spojce. Ten moment je sice poměrně tuhý, ale stane se to. U většiny prací se to nestává, ale někdy to opravdu zavází.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

2.12.2008 20:58
Ahojky, budu s ním osekávat omítku a vrtat prostupy v kamenném domě při rekonstrukci.Kolik by mělo mít nejméně Joulů to kladivo??
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

1630 1640 (117) - xxx.xxx.23.43 (?)
2.12.2008 21:32

na osekávání omítky to nejlehčí a nejslabší kladívko co existuje. Makita určená přímo na omítky má 2,8J a váží 3,1kg. dělají se kladívka i na vzduch. nejsou drahé, ale potřebujete kompresor.

Obrázky:
1,2kg
1,2kg
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

2.12.2008 21:56
Jakou sílu do kamene??Vím, že na omítku stačí.Díky
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

2.12.2008 22:34

Jestli to budete potřebovat jen na tu rekonstukci, tak si opravdu kupte něco v marketu za pár korun.Když to vydrží ty prostupy tak fajn(což by mělo),pokud ne, tak Vám to vymění kus za kus.V Bauhausu mají Alpha Tools okolo tisícovky.Je to učebnicová Čína, ale s pětiletou!!!lzárukou.A neřešte pořád ty Jouly.Vrtá to všechno, je to pneumatický příklep.Dělal jsem průrazy svojí dřívější Bosch 2-24 DSR 2,4 J skrz 80-ti cm kamenné stěny a šlo to.Začíná to vypadat, že to s Jouly bude jako s megapixely.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
3.12.2008 8:50

Podle toho co psal Andy.wise o zkušenosti svého kamaráda (vrtání v podlaze Metabem), tak si troufám tvrdit, že to s Jouly nebude jako s Mpix. Vycházím samozřejmě z předpokladu, že měl jeho kámoš Metabo pneumatické a ne klasickou příklepovku.

Na druhou stranu - kolega z práce dělal průraz v paneláku vrtákem (válcem) 30 mm "dvoukilovou" DeWaltkou (kolem 3 J) a v pohodě. Až se sám divil.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

3.12.2008 9:26

To jsem u kamarádů prorážel též, a v pohodě (metabem), jindy jsem si bral 5kg protoola. I U paneláků se setkáte s velmi odlišným i betony, nosné panely z betonu "šeďáčku" se štěrkkopískem armováním jsou někdy tvrdý oříšek pro jakékoli kladivo, některé panely v příčkách jsou jak perník. Překvapilo mne, jak odlišný odpor mohou klást různé stropní panely, očekával bych, že při stejném rozpětí budou materiálově identické (měly by být).

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

3.12.2008 22:34

To, co popisoval andy.wise s těmi problémy při vrtání Metabem a Makitou, tak po pravdě nedokážu pochopit.Neumím si představit, proč to nešlo.Také vycházím z toho, že ty vrtačky měly pneu příklep.Deset děr za celý den je prostě otřes.Takové množství je pro jakékoliv kladivo otázkou pár minut.Skutečně nevím... Jediné, co mě napadá je to, že při vrtání do podlahy se otvor zahlcuje prachem a je potřeba co chvilku vrták celý vytáhnout a s ním i prach, ale to by i tak přicházelo v úvahu dejme tomu pouze za použití velkých průměrů při podlahových průrazech.Stejně to ale nemůže trvat tak dlouho aby to vyřadilo dva profi stroje.Také jsem přesně nepochopil to s tím ostřením vrtáků.Možná se mýlím, ale ještě jsem neslyšel, že by někdo ostřil vidiové plátky ze slinutých karbidů-netvrdím však, že to nejde,ale nikdy jsem nic takového nepotřeboval.Vždy jsem vrtal,dokud byl vrták,byť značně zůžený a tupý pohromadě a stačilo to.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

4.12.2008 9:04

přesně tak, pro jakékoli kladivo není při standardních průměrech vrtaných děr žádný problém (průměry do 16 mm), na větší vrtání beru vždy protoola, prostě abych se nenadřel..

Vrtáky brousit? Snad ano, nikdy jsem k tomu ale nepřikročil, přemýšlím, že to u velkých průměrů vyzkouším (?), třeba se bude vrtat lépe.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

4.12.2008 9:53
Všechna kladiva měla pneu příklep. Je klidně možné, leč nepravděpodobné, že kamarád vrtal tak, že se na vrtačku "pověsil" plnou vahou. Ale když jsem přijel, bylo kladivo metabo skoro žhavé. Zkusil jsem naostřit vrták (13 mm) a odvrtat jednu díru. Šlo to úplně nah*vno, tak jsem vylezl ven a vrták přitiskl k zatravňovací dlaždici, o které si myslím, že je z kvalitního betonu, a během pár desítek vteřin jsem dlaždici provrtal. Více jsem se tomu nijak nevěnoval, jen mne napadlo, zda beton v podlaze nemohl být nějak polymerován, ale to už je čistá polemika. Mimo zápis. Když chci "potěšit" tchána, nechám ho trápit se s jeho makitou při vrtání větších průměrů do kamenné zdi. Pak vytáhnu své škaredé neznačkové kladivo a odvrtám to za zlomek času. Nicméně musím říct, že ta makita (HR 2020) na svou hmotnost vrtá velmi dobře, zejména do průměru tak 12 mm a člověk ji jentak nezastaví. Nicméně ani ona si s podlahou u kamaráda moc dobře neporadila. Po pokusu odvrtat jednu díru s podobným úspěchem jako metabo, byla nahrazena asistem.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

4.12.2008 11:29

No, stát se může leccos, před nedávnem jsem byl nucen ubourat kus betonu plněného štěrkem, jednalo se o vyzrálý beton ze betonárky - vybetonovaný do stropní armované konstrukce.  Šlo to příšerně. Nakonec jsem kus 45 x 50 cm o tlouštce 20 cm obourával s pomocí 230 flexy a demoličního 11 kg kladiva Bosch.

I tak to byla práce na více než dvě hodiny, Mým protoolem, nebo metabkou by to trvalo déle.

Je ale fakt, že Flexa práci (I s Boschem) několikrát zrychlila.

Někdy ale může být problém s plastbetony na bázi minerálního plniva a epoxydů, či jiných pryskyřic. Jedná se totiž o velmi plastický a pružný materiál (ač by to laika nenapadlo), na který je prostý úder krátký

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.108.5 (?)
5.12.2008 10:33

Ještě se vrátím k joulům (ne Joudům). Jak jsem psali výše - u určitých prací se síla v Joulech nedá nahradit a je to prostě parametr, dle kterého by se mělo dát poznat "Jak asi práce půjde rychle."

Jenže to je právě to, co by mě zajímalo - Je nějaká norma na zkoušení síly úderu? Poslední dobou mi to připadá, že různí výrobci si prostě uvádějí čísla, která se jim líbí. U neznačkových strojů je to pravidlem, jenže co jde u "šmejdu" může jít i u značky....

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

5.12.2008 20:06
Síla úderu je hezká věc, ale musí mít také určitý průběh a úder musí mít určitou délku, to vše při optimálních otáčkách, a jistě to ovlivňuje spousta dalších parametrů, takže kladivo může mít bambilión Joulů, a přesto bude vrtat či sbíjet na draka. A tady bych, zejména u lehkých kladiv rozhodně důvěřoval značkovým výrobcům, protože se nabízí, že nad těmito parametry někdo přemýšlel, někdo je testoval a vyvíjel. A zrovna toto se kopíruje dost špatně. Zdářným příkladem je 3 kg vrtací kladivo značky OK z Baumaxu, které má silný motor, litou převodovku, ale prostě do stavebních materiálů nevrtá.
Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.0.146 (?)
11.12.2008 18:35

Vyrobky ktere mne a kamarady sklamali- BB vrtacka uz nechci tuto znacku Ejnhel kladivo ,stare kladivo Narex nepovedeny vyrobek. Osvetcilo se-kombinovane kladovo Makita 6kg 12 let v provozu z duvodu blizsiho servisu nahrazeno kladivy Bosch 7kg kombinovane a 5kgsekaci. Je proste potreba setrit drazsi kombinovane kladivo a pouzivat ho jenom na vrtani pouzivam spiral 40x920 a sekani na stavbe jenom sekacim kladivem ktere pri priprave na vodoinstalaci a topeni jede dva dny nepretrzite a hlavne cistit a mazat nastroje s cim se na stavbach malo kdy setkavam hlavne u zamestnancu.Vim ze Bosch neni zadny zazrak ale v techto cenovych relacich je to stejne.Take jsem uvazoval o sekacim fermu ale kdyz jsem byl svedkem treti reklamace tohoto kladiva radeji jsem si priplatil.Kdyz mate praci na tri mesice dopredu tak musite mit naradi na ktere se muzete spolehnout a ne nejakej smejd za par korun

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.105.44 (?)
10.3.2009 22:40

Chtěl bych jen doplnit výše uvedené příspěvky týkající se kladiva Metabo UHE 28. Jak bylo výše uvedeno, momentálně jsou na trhu 2 provedení a to starší UHE 28 Multi (doprodává se)  a novější UHE 28 Plus (oba typy za přibližně stejnou cenu od cca 7900 do 12tis. Kč s DPH).
Novější typ by měl být vybaven novou bezpečnostní spojkou novým tvarem skříně a několika menšími změnami. Podstatné změny se týkají především parametrů a to jak k lepšímu tak i k horšímu.
Nový typ má především větší intenzitu příklepu a to 3J (namísto 2,4J u předchozího typu) - bohužel toto vylepšení je vykoupeno i změnami k horšímu - a to snížením kroutícího momentu o cca 10% u nižších i vyšších otáček, které zůstaly stejné (0-950/0-2600ot./min) a to z 22/8Nm na 20/7 Nm a z toho vyplývajícího i snížení max. průměru otvoru (u oceli z 16/8 mm na 13/6 mm, u betonu zůstává 28mm).
Kromě toho je použita i nová rychloupínací hlava (údajně nekompatibilní se starším provedením), která umožňuje pouze upnutí vrtáku o max. průměru stopky 13mm.
Stručně řečeno, nové provedení nepatrně upřednostňuje sekání před vrtáním do kovu a dřeva.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.145.136 (?)
19.4.2009 21:12

Obnovuji téma

Mám dilema co koupit, chystám se na rekonstrukci RD (cihla 15 až 45cm), budu dělat díry na cca 3 okna + balk. sestavu + rozšiřovat vstupní dveře, drážky na nové elektro, a dalších milion drobných věcí.

Nechci vercajk z marketů.

Váhám mezi MAKITOU HR2470 a DeWaltkou D25113. Obě z kategorie 2kg, real však spíše 3kg

Poznám rozdíl 2,7J vs. 3,4J při sekání?

Díky za rady

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

19.4.2009 21:33
Na tuto práci bych si půjčil 5 - 6 kg kladivo z půjčovny. Nevím, co se skrývá pod pojmem milion drobných věcí, ale zmíněné otvory, v tom počtu, co jste popsal, budete mít hotové za půl dne, a to nebude žádný chvat. A pokud budou drážky předřezané, tak jdou také velmi rychle. U kategorie 2 - 3 kg rozdíl v J poznáte, ale vzhledem k nízké hmotnosti půjdou hodně do ruky. Kvůli tomu bych tuto kategorii na tyto práce spíše nepoužíval.
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.145.136 (?)
19.4.2009 21:39

Díky za reakci. Takže Makita s 2,7 by měla stačit? Ty otvory asi budu řešit něčím větším a pohodlnějším z půjčovny.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

19.4.2009 22:13
Na drážky a drobné práce bude určitě stačit.
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

20.4.2009 0:43

Andy!  nemyslím to nijak zle, známe se dlouho, ale jste nemístně optimistický..(půl dne na tři okna...   :-.)))

Samozřejmě s Vámi souhlasím v tom, že se vyplatí si nářadí na jednorázový projekt zapůjčit, poznámka k drážkám pro elektroinstalace - určitě bych doporučil koupit (nebo půjčit:-)) Flexu 150 mm, drážky se naznačí a čistě vyseknou¨kladivem. Navíc neodlétnou velké plochy omítky a s pytlem sádroštuku je možné instalace rovnou zamáznout a hladítkem rozhladit.

Náš tazatel ale chce kladivo zakoupit - s bouráním stavebních otvorů je to otázka, osobně jsem přesvědčen, že 5 kilová třída je vhodnější. Člověk s takovým kladivem ale dře jak kůň... V posledních měsících jsem byl nucen s pětikilem pracovat (vrtání otvoru 150mm do škvárobetonových tvárnic) a přistihhl jsem se, že se k tomu odhodlávám s krajní nechutí..

Navíc, kladivo skutečně bourá a zeď u starých domů se pak někdy sype jak šílená (osobně jsem opakovaně viděl po vysekání stavebního otvoru, nebo žlábků pro sítě skutečně nesoudržnou zeď s vysypanou maltou... Je ale fakt, že dobrá malta vše spraví.

Preferuji práci s velkou Flexou (230 mm) a následně odseknutí řezaných částí kladivem... Je to sice na etapy, a chce to jednoduchý respirátor, ale práce je to rychlá a otvory jsou skvělé. Uznávám však, že názor na zvolenou strategii vytváření stavebních otvorů je různý a subjektivní.

Dewalt má nyní dlouhodobou akci, nářadí je podstatně dostupnější, než v minulosti.

Tazatel se ptá na vobu kladiva - obává se "milionu drobných věcí", jsem přesvědčen, že s kladivem tříkilové třídy nic nezkazí. Krásně se sním seká a skvěle vrtá, od doby co jsem si pořídil lehké kladivo, používám vrtačku opravdu jen k míchání lepidel..

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

20.4.2009 7:53
Alí, nemyslím to nijak zle, ale kdybych za cca 4,5 hodiny 5 kg kladivem neudělal 2 velké otvory a demolici asi 5 m2 zdiva tloušťky 80 cm, tak bych tomu také nevěřil :-). A to byl spodek do 80 cm z kamene. Největší potíž bylo vynášení obrovského množství suti, to zabralo dvěma lidem několik dní.
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

20.4.2009 10:31

OK, tak to máme stejnou zkušenost, omlouvám se za nedorozumění, bouráním jsem rozuměl i likvidaci suti :-))

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.35.166 (?)
20.4.2009 8:59

Kombinaci s flexou beru jako samozřejmost, otázka, která mně trápí je, jestli poznám rozdíl rozdíl 2,7J vs 3,4J. Tzn. jestli na drážky a drobné sekání stačí těch 2,7?

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

20.4.2009 9:37
2,7 J je opravdu dostatečných. 3,5 J mívají 5 kg kladiva, a pokud je chcete přenést na zeď, tak u lehkého kladiva musíte chybějící hmotnost nahradit silou, ad výše, vytřese vám to ruce, respektive takovou sílu lze použít pouze krátkodobě. Konkrétně makita HR 2450 T má opravdu dostatečnou sílu úderu.
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.162.166 (?)
21.4.2009 12:12

Vždycky jsem si myslel, že tlačit na vrtačku je nutné pouze u klasické příklepovky, ale u vrtacího kladiva je to naopak kontraproduktivní - tak je to myslím i v návodech od kladiv. Pomůže tedy tlačení na kladivo?

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

21.4.2009 13:10
To u pneu příklepu poznáte, kdy je síla přenášena přes mezičlen, a kdy už jde natvrdo, tady špatně. Ale vrtací/sekací kladivo určitý poměr síly příklepu a hmotnosti, a pokud máte velmi silné kladivo, jt. 3,5 J, a váží pouze 2,5 kg, tak tu sílu stejně bez přitlačení nepřenesete, nebo jedině tak, že velká část energie půjde do ruky, protože tělo kladiva má malou hmotnost, přestože má samozřejmě pneu příklep. Pokud s tak lehkým kladivem hodlá dělat těžší práce, nadře se víc než s těžším kladivem.
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.133.102 (?)
22.4.2009 6:52

netušíte někdo, jakou energii úderů má klasická kvalitní vrtačka (narex, makita...)? Mám pneumatické kladívko skil 500W s papírově slabým příklepem 1,2J. Zdá se mi, že vrtá dobře

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

20.4.2009 10:40

Stačí to naprosto, spíš je důležité hlídat optimální ostrost břitů nástrojů. Pokud vezmete do ruky flexu, půjde sekání jako víno.

Ještě ke kledivům - vyberte jakýkoli profi model s kovovou skříní - někdo brečí, že se o ní popálí, ale tak je to správně, kovové skříně lépe odvádějí teplo a zároveň uživatele varují, kdy nechat stroj vydechnout. Add flexa - 150mm je slušný kompromis, na většinu prací bohatě stačí. 230mm je na bourací práce (otvory) samozřejmě mnohem lepší, ale je to příšerná obluda s gyroefektem jako z učebnice, je dobrá opravdu jen na hrubé stavební práce a dělení velkých kusů kovu, či betonu.

Naprosto bez kompromisů bych ještě tazateli doporučil používat opravdu ORTODOXNĚ kvalitní ochranu sluchu a pracovní rukavice. Sám v případě nutnosti používám chrániče sluchu PELTOR (Původně zakoupené jako střelecká, služí ke dvěma odlišným účelům), stejně tak je překvapivý rozdíl, zda člověk rukavice použije, či ne.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.154.14 (?)
18.5.2009 11:17

Na drážky kabelů je lepší uhlová bruska. Použít nějakou silnější tak aby utáhla dva diamantové kotouče mezi které se vloží nějaká distance tak, aby vznikla drážka široká 1 cm. Label je tam pak přesně a tím, že drážku neuděláme ideálně rovnou, drží kabel bez hřebíků a sádrování. Musí se ovšem použít kotouč na daný mateiál. Také zahazování takovýchto drážej je snažší. Při použití kotoučl o průměru 125mm se do drážky vejdou i dva kabely. Jediná nevýhoda je, že to hodně práší.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

PP. [PE, 550] (195) - xxx.xxx.70.100 (?)
18.5.2009 13:17

Profíci na to mají speciální dvoukoutočovou mašinu s odsáváním (Hilti). Vymýšlíte vymyšlené.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.190.142 (?)
18.5.2009 14:35

Jo existují na to busky a i s odsáváním, ale je to o ceně... a pak flexa se dá, při opravě chalupy používat i jinak, neř. na obroušení trámů kotoiučema se smirkem.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.161.207 (?)
14.5.2009 15:15

Na takovou rekonstrukci by bylo nejlepší sekací a vrtací kladivo od Milwaukee např PPH 24 X2E. Seká, vrtá s příklepem, bez příklepu.Má dvoje otáčky a tak se dá poižít i jako běžná vrtačka. Regulaci otáček a tedy možno použít i na šroubování. Má výměnou hlavu na SDS plus, možno dokoupit na SDS max a nebo upnout přímo sklíčidlo. Jen při sekání odchází jen upínací hlava, která se dá koupit samostatně.  Bohužel cena je vyšší, ale zas nahradí i vrtačku a příležitostný šroubovák.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.217.2 (?)
14.5.2009 17:25

bourací a vrtací kladiva mam od HILTI a jsou dobrý, snesou i to nejtvrdší zacházení... jen jsou torchu drahý:)

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

15.5.2009 9:36

...161.207 napsal:

Bohužel cena je vyšší, ale zas nahradí i vrtačku a příležitostný šroubovák.

Už to tady bylo řečeno vícekrát - Ano, takové stroje se dají použít univerzálně, ale jen na humpolácké vrtání a šroubování. Schválně si někdy vyzkoušejte vrtat např. 3 mm vrtáčkem do dřeva vrtacím kladivem s hmotností skoro 3 kg. Nouzově to jde, ale opravdu jen nouzově. Pokud se bude jednat o vrtání děr průměru 10 a víc mm, tak už to je jiná. Nedávno jsem třeba navrtával dřevěné špalíčky 4mm vrtákem. Pro rychlost se držely jednou rukou - upínání každého kusu zvlášť by byl nesmysl.  Bylo jich dost a akuvrtačku se mi nechtělo "mordovat." Tak jsem jednoduše vzal svoji malou el. vrtačku s hmotností 1 kg do jedné ruky, špalíček do druhé a jen to frčelo. Pro takový druh práce je vrtací kladivo naprosto nepoužitelné.

Něco podobné platí i pro šroubování - opět jen pro velké průměry šroubů, kde nehrozí jejich stržení setrvačností doběhu vrtačky (kladiva). Tady mají akuvrtačky své velké opodstatnění a doporučuji opravdu dvourychlostní, kvůli většímu točáku na nižší rychlost.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

15.5.2009 10:31

V podstatě máte pravdu- kladivo je super, na malé šrouby nepohodlné, ale na jakékoli šrouby potřebující dotáhnutí (a nemusí být až tak velké) je kladivo s vypnutým příklepem nenahraditelné - klasika, stavím pergolu, dělám něco z malé tesařiny, vypnu příklep, dám malé otáčky a šroubuji a šroubuji, s malým předvrtáním pošlu mezi dva trámky vrut 180 x 6 (nebo silnější) jak nic...:-))

U takových fajnových prací, kdy používám kladivo jako supervýkonný šroubovák je důležité ale dobře volit vruty - v podstatě s ničím jiným, než kvalitním Torxem (neplést s klasickou křížovou hlabvou) nemáte šanci přenést výkon kladiva na šroubování. Vruty musí být také kvalitní (koupené ve speciálce vyjdou levnějí než nekvalitní čína z Baubau), jinak je během šroubování trháte.

Klasika z poslední doby - jedna z našich firem pracuje se zateplovacími systémy, izolanty se připevňují na zeď i hmoždinkami - klasika jsou natloukací, nepříliš spolehlivé hmoždinky (efektivita se odhaduje okolo 40-50%..), krásné, technologicky pokročilé řešení jsou šroubovací hmoždinky EJOT, které mají jako fixační prvekl antikorový vrut s torxovou hlavou, speciálním přípravkem se hmoždinka dotáhne, a zároveň pod sebou zmáčkne izolant, nejčastěji polystyren o 2-3 cm do hloubky, talířek je tedy zapuštěný, na zapuštění se dává deklík z polystyrenu. Skvělá technologie, nedělá tepelné mosty, rovnou vidíte zda vše drží (špatně fixovaná, dělníci to nemohou ošidit, nefixované upevnění "vyskočí". Nicméně síly, které musíte přenést na vrut poskytne jen kvalitní kladivo s vypnutým příklepem. Nic jiného (pokud nemáte speciální rázový utahovák)

Add. vrtání malých otvorů - máte pravdu, musím to jen potvrdit. Po nákupu kladiva profi příklepovka odpočívá v kufru, na drobné věci jsem koupil pistolovou 400 w vračku - kočičku, bez příklepu. A tak vystačím s kladivem a maličkou vrtačkou.

Ještě poznámka k doporučení Maileaukee o dva příspěvky výše, opravdu skvělá volba, jediným nedostatkem je cena, stejné kvalitativní parametry nabízí nejméně další dva - tři výrobci, rozdíl v ceně ale může být i -30%.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

15.5.2009 14:32

Akorát by mě docela zajímalo, jaký utahovací moment takové vrtací kladivo má. U něčeho si matně vzpomínám, že to nebyla žádná sláva (oproti kvalitní AKU vrtačce). Na značku si však nevzpomenu. Takže pokud mám pravdu, tak na malé šrouby je kladivo nanic a na velké taky asi nanic, protože vám zase proklouzne bezpečnostní spojka. Ale klidně mě opravte - nerad bych tu plácal nesmysly.

Samozřejmě u těch 6mm vrutů to může fungovat, ale stejně se neubráním pocitu, že je to těžká nouzovka.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

15.5.2009 15:36

Musíte mít kvalitní profesionální kladivo (tady kompromis udělat nejde), s dvěma rychlostmi zpřevodování, jinak máte smůlu. Na vyšší rychlosti bezpečnostní spojka klouzne.

Ale věřte mi, přímo z praxe, že dlouhé vruty při tesařských pracích, či zmíněný systém ejot dotáhne pouze rázový utahovák, nebo elektropneumatické kladivo (opravdu kvalitní, mnohé profi přístroje neumí dokonale vypnout příklep, nebo nemají vhodné převodování a jsou pro utahování prvků s velkým odporem nepoužitelné)

Konkrétní příklad z praxe - zmíněné samozahlubovací hmoždinky Ejot. Na tomto systému si při použití kvalitnějšího izolačního materiálu s vyšší hustotou ani neškrtlo například skvělé akučko METABO - Aku šroubovák BS 14,4 LTX IMPULS

Max. kroutící moment měkký 38 Nm
Max. kroutící moment tvrdý 88 Nm
Šroubovák s podobnými charakteristikami patří k naprosté špičce i v profi třídě a takové nářadí najdete tuším dále pouze ve standardní nabídce jen   u Milwaukee.

Kladivo Metabo - Multifunkční kladivo UHE 28 Plus, vypnutý příklep, rychlost 1, jedna hmoždina s torxovým vrutem za druhou... Znovu podotýkám, že systém Ejot dělá to, že utahováním zatlačíte izolační materiál o 3 cm do hloubky v ploše přibližně 30-35 cm2 (!) a zároveň mechanicky velmi tuhou hmoždinku podélně deformujete zkrácením ("harmonika" na ocelovém trnu), materiálově je deformovaný prvek plastová trubice z kvalitního, velmi odolného plastu.

Skutečně jediným bezproblémovým nástrojem na stavbě je pro tento případ zmíněné multifunkční kladivo (pokud nechcete kupovat navíc drahý rázový utahovák).

je to až úsměvné, že například zmíněný a technologocky nejspíš nejvyspělejší systém mechanické fixace zateplení budov jako je EJOT mnoho firem nědělá jen proto, protože "to nejde šroubovat", "Jde to blbě", "je to špatný systém".

Takové vyjádření dá během vteřin jasnou představu o tom, s jakým nářadím autor poznámky pracuje.

PS. tesařské práce  - vrut 14/180, šestihranná hlava otvory předvrtané na 8 mm- problém nebyl s tím, že by kladivo nemělo dostatečný výkon, ale s vruty, které se , pokud nebyly kvalitní ,ukroutily

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.105.46 (?)
16.5.2009 11:54

Na základě vlastní zkušenosti potvrzuji možnost využít Metabo UHE28 plus jako šroubovák - utahovák i když na menším počtu šroubů :-), ale nejsem si jist jak dlouho tento režim kladivo vydrží - přece jen namáhání je v tomto případě dost vysoké (nízké otáčky + maximální kroutící moment) a blíží se využití jako "pohon míchačky". Navíc je ještě zajímavé, že max. krouticí moment UHE 28 plus na stupeň 1 je jen 20Nm a musím potvrdit, že šroubuje jako ďas, zatímco šroubovák Metabo jak popisuje Chemický Alí má 38 a 88 Nm a ani si neškrtnul.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

16.5.2009 22:59

ANo, je to mile překvapující. Poznámka o drsném režimu provozu je naprosto správná - vše je "nejhorší"  - nízké otáčky, max. krouťák.. Nicméně, ač se kladivo zahřeje, hřeje se méně, než když člověk vrtá jednu díru za druhou (právě dnes jsem vytvářel otvor 40 x 30 cm ve vyzrálém betonu v cihlobetonovém stropu - vrsva betonu nebyla až tak silná (do 10cm), je čistší otvor odvrtat malými otvory po obvodu, než si hrát na horníka a pomlátit soudedící tvárnice. A tak jsem vrtal a vrtal... Uprostřed jsem dal kladivu vydechnout, aby mohlo vychladnout. Při šroubování brutálních Ejotů to není nutné, ale abych byl spravedlivý, utahování probíhá jistě maximálně 20% pracovního času - člověk pobíhá po lešení, zasouvá hmoždinky, nebo je lehce naklepne púaličnkou a teprve následně utahuje. Ale i tak - nainstalovat bez ztráty květinky několik set ejotů za den, to je dobrá prověrka kvality nářadí..:-)

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.161.147 (?)
18.5.2009 19:41

Kroutící moment je také dost relativní hodnota. Záleží totiž na tom kdo jak jkí měří. Pak se stane, že dvě akuvrtačky, jedna 80 Nm a druhá 60Nm. Tasilnější zašroubuje dlouhý a silný šroub tak, že hlava zůstane centimert od materiálu, zatím co ta slabší zašroubuje ten samý šroub do toho smého materiálu tak, že ještě zamáčne hlavu asi centrmetr do materiálu. Mám starou Atlas Copco 14,4V 56Nm a nyní novou Protool 60Nm a i když štítkový údal je rozdílný jen o 4Nm tak ve skutečnosti je rozdíl dosti značný. Osobně považuji novou Protoolku za špičku v akuvrtačkách.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.5.101 (?)
15.5.2009 14:44

Na jakekoliv srouby potrebujici dotahnuti se pouziva razovy utahovak. Hlavni job pro vrtaci /kombinovane kladivo je vrtani/sekani a pouzivat jej k sroubovani mi prijde neprakticke z duvodu hmtonosti a rozmeru stroje.

VH

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

15.5.2009 15:40

Jestli -že mají Vaši zaměstnaci šroubovat celou fasádu zmíněným Ejotem, kladivo se drží opravdu lépe.

Samozřejmě musím souhlasit, že na běžné šroubování je menší nářádí vhodnější.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
17.5.2009 12:16

O pár příspěvků výše jsou uvedeny Nm - něco takového jsem právě kdesi viděl a proto jsem vznesl dotaz na velikost utahovacího momentu. Z vašich reakcí je vidět, že výrobce to zřejmě myslel tak, že těch 20 Nm je u kladiva dlouhodobě použitelných, přičemž kladivo dosáhne samozřejmě většího točáku, ale už je přetěžováno. Tak to dává smysl....

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.190.142 (?)
18.5.2009 15:53

Pokud někdo rekonstruuje chalupu a pak už nic jiného dělat nebude tak si myslím, že kladivo jako příležitostný šroubovák postačí, i když je v podstatě na takové práce těžké. Na druhou stranu kupovat akumulátor, který by byl dost výkoný i na velké šrouby a pak už ho nepoužít je také nevýhodné, Co se týče výkonu, jsou i akumulátory které zašroubijí šroub o průměru 10mm a dělky 30cm bez předvtání a dokáží vrtat do dřeva sukovníkem průměru 25mm na otáčky 3800 ot/min. Tomu pak odpovídá i příklep a při těchto otáčkách vrtají, s ostým vrtálem, do žuly docela dost rychle téměř jak kladivem.  Jenže je vše o penězích.

Na vrtání jinak stačí jakékoliv kladivo, na sekání bych doporučil silnější a co je dost podstatné s aretycí vřetene, což levné nemají a někdy je to na zlost když se sekáč otáči a nejde něco useknout. A tak je na úvaze, kolik bude potřeba sekání a zdy by nebylo ekonomičtější si na práci půjčit nějaké kvalitní a výkoné z půjčivny.

Hezký den

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

PP. [PE, 550] (195) - xxx.xxx.128.44 (?)
18.5.2009 18:13

Pokud jde o stavbu, nemá smysl pořizovat drahé profi nářadí. (když na to někdo má, proč ne). Je třeba práce nechat dělat řemeslníky, ti mají vybavení odpovídající. Na vlastní pomocné šmudlání bohatě stačí noname hypermarketové mašinky v akci. Bourací kladivo, flexa, mafl, hoblovka, frézka, vibrační bruska, akuvrtačka, malá vrtačka s příklepem. Vše noname, maximálně "značky" OK! Od začátku stavby do teď tři roky vše bez problémů slouží. Halvní práce dělali řemeslníci.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

PedroKV (208) - xxx.xxx.184.232 (?)
17.5.2009 22:54
9 z 10 spotřebitelů doporučuje značku TrendLine z Globusu a nejen z něj. Potřebuju odbourat přizdívku u základů starého domu. Nejprve odešel příklep na rok starém čínském bouracím kladivu TrendLine asi 850W. Zkoušel jsem to postaru majzlíkem a palicí. Nechal bych na tom ruce. Pak jsem zkusil nařezat svislé pásky flexou 125mm a odbouchat majlzíkem a palicí. Bylo to lepší, ale flexa 125 udělá hloubku tak 4cm. Přizdívka je asi 20cm tlustá. Padlo rozhodnutí, že mám-li dneska něco udělat, musíme koupit nářadí. Aby nezapomněl, ta flexa 125 odešla dneska taky-nejdřív vypínač, vypínala se vytažením z prodlužovačky a pak úplně. Je to "TrendLine", ale z Baumaxu. Tak jsem obvolal naše hyper-super, co kde mají nejlevnějšího, že 6 tisíc za profi flexu nedám a když to vydrží měsíc a klekne to, tak mi to nevadí, to budu mít uděláno co budu potřebovat a pak to vyreklamuju. Koupil jsem teda v Baumaxu vidiový kotouč 230mm za 300 (nakonec jsem zjistil, že trochu hází do boku) a v Globusu flexu (TL5x03-1190Kč) a bourací kladivo (TL5177 - 1100W -1400Kč. Zajímavý, že ta flexa vypadla úplně stejně jako ta v baumaxu, jen byla o stovku levnější a zároveň úplně stejně, jako FERM FAG-230/2000 vystavený o kousek vedle, ale za 1890 (ZZ 1090 Kč, takže stejný aušus). No, zkrátím to. Flexou jsem udělal asi 4 nebo 5 50cm řezů do betonu, sem tam kámen a z flexy začaly lítat jiskry, až se začoudilo a z flexy bylo těžítko. V Globusu na reklamačním mi řekli, že mi vrátí peníze a že třeba na takový Ferm měli všeho všudy 3 reklamace za půl roku, že je uvnitř kovový a TL plastový (to určitě, chtěl bych viděl plastovou převodovku, motor, dráty). Podle mě tomu moc dobře nedělá ten prach z betonu, ale to si má výrobce nějak ošetřit, třeba vzduchovým filtrem. Tak když tohle shořelo, vzal jsem si bourací kladivo. Na začátku se s ním dělalo perfektně, po přiložení začalo mlátit do materiálu "hlava nehlava", dobře se drželo, mělo to spoušť na dva prsty, takže ani šlachy nebolely. Postupem času jakoby začaly slábnout údery a sem tam to začalo škubat do boku, jako by se tam k sekání míchalo i vrtání. A pak, aby to sekalo, tak jsem s tím musel vždycky žďuchnout do materiálu, jinak to jen vrčelo. Takže: něco jsem udělal, stálo mě to akorát kotouč (ten snad ještě využiju) a celkem 40km naftovného. Peníze mi (sice s kecama, ale přeci) vrátili. Teď řeším, co koupit teď. Potřebuju prachy sypat jinam, tak se mi zrovna nehodí dát 6 litrů za profi flexu a stejnou částku za kladivo.
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

18.5.2009 4:01

Profi flexa 230 mm by vás vyšla levněji (v akci i pod 4000), profi slušné kladivo dráž... pokud jste s tím jak vše proběhlo spokojený, jistě jste volil správně.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

Slávek (78) - xxx.xxx.249.133 (?)
18.5.2009 10:00

Pedro, to je poučení pro příště, že ty nejlevnější věci nebrat. Pokud nechceš do nářadí valit moc peněz, tak se vykašli na noname šmejdy z marketů a podívej se po "značkách" Ferm, Extol, Assist, DWT,  atd. To je sice taky čína, ale docela to funguje a za ty prachy...
Mám od Fermu flexu 230mm a pořezal jsem s ní spoustu betonu i zdiva a zatím byla jednou na reklamaci.
Na takovou hnusnou práci by mně bylo i líto používat nějakou profi.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

18.5.2009 10:39
Flexou asist 230 mm jsem nařezal už asi 60 m drážek v betonu, kamenném zdivu a cihlách, o hutním materiálu nemluvím. Myslím, že asist je na tom s kvalitou výstupní kontroly asi jako ferm, nicméně DWT, trend, OK, extol... považuji za ještě horší. Koupil jsem ji proto, že byla asi za 900 Kč. Jako zásadní vidím použití filtrace pro nádechy motoru. Vyřešil jsem je tak, že jsem na ně kobercovkou z každé strany přilepil vypouklou dýchací roušku. Další řešení je koupit kotouč který je určen pro vodní řezání, a ten chladit vodou, která by snižovala objem prachu. Pokud jde o bourací kladivo, mám rovněž asist - 6kg, jak jsem již psal jinde. Dostává docela na frak, pouze doplňuji mazivo a nechávám jej při zahřátí vydechnout. Čekám, kdy se rozpadne, ale zatím nejeví náznaky ukončení činnosti. Samozřejmě nevím, zda by vydržel vaše použití, ale mám pocit, že by vydrželo rozhodně déle než trend line. Řešením může být pořádné kladivo z půjčovny.
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.127.12 (?)
13.8.2009 22:00

Zvažuji koupi kombi kladiva, Původně jsem byl rozhodnutý pro Metabo UHE 28 Plus, v prodejně mi kladivo nijak nerozmlouvali s tím, že by bylo špatné, ale nabídnuli mi ještě multifunkční kladivo Milwaukee PLH 32 QEX s tím, že pokud nepotřebuji druhou rychlost při vrtání (což jsem upotřebil u vrtačky jen málokdy) že se jedná o špičkové kladivo, které mají v půjčovně a jde z ruky do ruky bez jediné poruchy. Dále mi bylo řečeno, že je to v současné době jediný konkutent fa. Hilti.  Nabídnuli mi na něj slevu 3.000,-Kč. ke kladivu dávají i výměné sklíčidlo na válcové vrtáky jako k Metabu. Chci se zeptat jestli němá někdo zkušenosti ze značkou Miwaukee???Dáel se chci zeptat, jestli nejsou poruchává kombi kladiva... v jiné prodejně mi řekli, že komi kladiva nemají moc rády sekání a řepínání se ničí???Lukáš

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.24.183 (?)
22.7.2010 12:39

Jaké kladivo je nejlepší pro sekání do rostlé opuky? Jedná se mi o práce jako je sekání chodby v opuce.  Nejedná se o žádné profi práce osm hodin denně,  je to spíš koníček pro dlouhé zimní večery.  Nedokážu odhadnout jaký výkon a váhu by kladivo mělo mít. Myslím, že kladivo by mělo být co nejlehčí. Máte někdo zkušenosti s takovými pracemi?

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.4.78 (?)
22.7.2010 13:19

Jaký bude rozsah prací, chcete osekat pár čtverečních metrů, nebo budete sekat několik metrů chodby?

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.24.183 (?)
22.7.2010 23:33

to Ali:   výroba několika metrů chodby je ta správná definice.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.25.177 (?)
23.7.2010 0:35

Doporučuji hobby bosche, hlavně né z marketu nebo hobby centra (obi baumax hornbach bauhaus a podobné...) z maloobchodu, znám mnoho lidí kteří udělali rekonstrukci domu a vychvalují si kladivo.

Pro větší a lepší výsledky bych volil profi bosch kladivo do 6tis. 2kg bosch GBH 2-26   nemá konkurenci, využívají ho velké firmy, ale také například Dewalt využívají obrovské korporace, potom třeba Makita, Narex,Protool, Hilti,Milwaukee, Metabo atd... je to jen na vás firem je nepřeberné množství.Nejsou problém kladiva v řádech cca 10kg Duss za 50-70tis. a jiné...

M.

Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

duri (185) - xxx.xxx.25.138 (?)
22.7.2010 14:52
Lahky stroj = mensia unava z hmotnosti + pomalsi postup prace + vysie riziko pretazenia stroja
Tazsi stroj = vyssia unava hmotnostou + rychlesi postup prac + vacsia vydrz naradia
Najlepsie urobite ked pojdete do pozicovne a zoberiete si male vrtacie kladivo s moznostou sekania (do 3 kg). Berte to najlahsnie, nieco ako Metabo KHE 24 alebo 28, Makita HR2450 alebo 2470, Narex EKV 20 E,... vyskusajte ako vam to pojde, ako sa vam s tym bude pracovat.
Pekne ho vratte a pozicajte si o triedu vyssi stroj Metabo KHE 32, Narex EKK 32 E (do 5 kg). A znova sa pohrajte v praxi. Mozno vas to bude stat par stovak, ale budete presne vediet co vam viac sedi - ci vacsi vykon tazsieho stroja alebo mala hmotnost niecoho slabsieho.
Ked uz budete vediet aku kategoriu chcete, urcite vam tu ludia poradia co bude to prave orechove.
Juraj
Připojit reakci

Vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.94.85 (?)
12.3.2012 20:17

Já prohlížel bazary a nakonec jsem koupil za 6000Kč starší MAkitu 6kg - byly u ní i sekáče. Do dnešního dne se mi už investice bohatě vrátila- rekonstruoval jsem rodiný domek- i s nástavbou- zkourala už 4 kontejnery suti- šutr, cihla, nějakej modrej beton (starý pařeniště na zahradě), a hromada m2 omítek...

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Přístroj na vysoušení zdiva491.12.2017111357
vrtací a sekací kladivo 1449.7.2017238032
Vzduchové sekací kladivo1327.5.201722193
Křížový laser3927.5.201742984
Řezačka na obklady1427.5.201721928
Vrtak do tvrdych obkladu4427.5.201720287
Pilový list do ocasky s diamantem 42.12.20161773
Nářadí PWR WORKS znáte někdo311.7.20162667
Vybrační deska Scheppach 1300S olej ve výstředníku116.5.20161306
Úhlová bruska312.4.20162285
Vibrační deska Zipper, Hecht, Bauman, Lumag atd211.4.20162558
Pila na řezání malty (omítky) - řetaz z tvrdokovu - diamantový. Potřebuji podřezat chalupu218.4.201629733
Makita HR2611FT vs Bosch GBH 2-28 DFV315.2.20165287
Vibrační deska528.7.20158066
Půjčovna - zkušenosti1518.5.201529442
Kde kúpiť špeciálne bity? 41.4.20154870
Malá stavební míchačka2424.3.201536836
Výběr digitálních měřících přístrojů pro stavbu1421.11.201425613
Jaký vrták SDS-max na injektáž do kamenné zdi219.11.20144934
Výber drážkovací frézy129.10.20142719
Vrtací a sekací kladivo Hitachi DH24PC3320.10.20149809
Nová Makita HR2470 smrdí čínskou gumou1412.10.201416689
Sponkovačka1025.6.201423781
Stavební nářadí229.4.20144113
Jaké kvalitní sekáče a špice sds-max726.1.20148076
Sds plochý sekáč 400x250 mm516.10.20137260
Elektricke navijaky (stavebni) - znate?619.7.20139479
Výběr kombinovaného kladiva132.5.201313296
Bourací kladivo48.4.20139123
Padělky bouracích kladiv Hilti 618.3.201318367
Bourací kladivo do 5 tis1514.2.201318144
Pila pro tesaře4516.7.201242985
Pila na ytong i na pálenou cihlu?53.5.20129816
Regulátor tlaku a plynový hořák PB láhve18.4.20126194
Stavební míchačka Limex 125 l85.4.201226284
Kvalitní diamantový řezný kotouč i do železobetonu43.3.20129631
Doporučte míchadlo625.1.201211488
Nářadí na omítky420.10.20118384
Čím řezat vápenopísek?321.9.20117106
Kvalita SDS vrtáků do kamene/betonu225.6.20116264
Další diskuze: 1, 2  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů