Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Dopřejte si ryzí česká okna Otherm.

Stavební nářadí > vrtací a sekací kladivo

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
mno taky mám podobný problém..., Martin , 9.7.2017
no já po zkušenostech už nechci..., host, 25.6.2014
Dobry den. Pokud budete pouzivat i na bourani tak..., host, 25.6.2014
Já prohlížel bazary a nakonec jsem koupil za..., host, 12.3.2012
Doporučuji hobby bosche, hlavně né z marketu ne..., host, 23.7.2010
   << Předchozí příspěvky | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.64.90 (?)
9.11.2008 18:27, počet návštěv: 237360
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Když tady tak pročítám debaty o elektro nářadí, tak se na něj začínám dívat i "třetím" pohledem.

1. Koupit si značkové kvalitní (=drahé) nářadí, což je pro profíka víceméně nutnost a kutil si tím udělá radost.

2. Pořídit levný stroj, který (např. mě v paneláku) bude stačit napořád a tomu kdo s ním potřebuje dělat třeba rekonstrukci domu nebude případná přestávka na opravu vadit. Pořídit si jej může i profík, který toto nářadí nepoužívá 8 hodin denně a navíc má stroj záložní, kvůli případné opravě (osobně jednoho takového znám a je takto spokojen už několik let).

3. Zakoupit levný jednoúčelový stroj na konkrétní práci a když je hotová, tak se dá stroji "záhul" a jde se vrátit. Takové zapůjčení nářadí zdarma.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.18.138 (?)
10.11.2008 7:46

je samozřejmě otázkou, zda mají body 2 a 3 smysl tehdy, pokud se započte veškerý čas strávený jejich případnými reklamacemi a jaká je pravěpodobnost výpadku funkčnosti zrovna tehdy, když tento levný nástroj potřebuji. samotnému by mě asi trochu vadilo v okamžiku, kdy něco dělám jit řešit vrácení zboží. z tohoto důvodu se spíše přikláním ke 'značkovému', neboť nářadí potřebuji zrovna v nějakém okamžiku a přerušit práci když nemám náhradní a víceméně ji opětovně začít jindy (většinou nářádí používám o víkendu) mi něpřijde úplně nejšťastnější. to je potom ten čas 'neaktivností' pěkně drahý. Z tohoto důvodu si radší připlatím za

1) 'kvalitu' (i když nikdo neříká, že je bezporuchové),

2) udělám si radost

3) z obou výše uvedených důvodů je následná práce efektivnější a jde mi více od ruky (ego efekt)

ps. jinak jako zakladatel vlákna děkuji za rady a dnes objednávám UHE28 multi ;).

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.166.66 (?)
10.11.2008 9:20

Gratuluji, budete víc než spokojený

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
10.11.2008 10:57

Z Vaší reakce jde vidět, že do stroje chcete investovat více peněz a tedy Vaše rozhodnutí je v naprostém pořádku. Když jsem v první reakci upozorňoval na rozdílné výkony a přikláněl jsem se k Hitachi, měl jsem samozřejmě na mysli ne příkon el. motoru, ale sílu úderu, kde mě Metabo přišlo za vyšší peníze slabší.

Z vlastní (i když malé) zkušenosti bych se dnes díval i na sílu úderu, která je pro vás hodně důležitá v případě sekání do tvrdého materiálu. Já mohu porovnat pouze vrtání v rámci jednoho panelového bytu, kde jsem postupně vystřídal stroje Metabo, DeWalt a nakonec mou zakoupenou vrtačku - čínskou kopii Bosche 220 RE. Rychlost vrtání byla subjektivně u všech podobná. Nejvíce mohu porovnat DeWaltku (D25003K - 2,4J) s Metabem, kde se mi Metabo zdálo mírně pomalejší. Typ Metaba vám neřeknu, protože jej nevím (mělo funkci přerušení vrtání při blízkosti vrtáku s el. vodiči), ale jedná se ve všech třech případech o tzv. 2 kg třídu vrtacích kladiv.

Co se mi však u Metaba líbí - je náběh vrtání - první 3 (?) otáčky bez příklepu. Výborná věc pro přesné vrtání. DeWalt má už v prvních otáčkách axiální pohyb sklíčidla (což nechápu) a je tedy méně praktický pro přesné trefení díry. I když je to možná o zvyku, ale mě se to moc nelíbilo. Číňan při malých otáčkách nemá razantní příklep, takže se dá stejně jako s Metabem trefovat celkem přesně.

Metabo je poměrně hodně odzkoušená značka (a hlavně preferovaná Chemickým Alím) takže s ní chybu udělat nemůžete. Mě osobně se více líbí modrý Bosch, ale to jsem jenom namasírovaný reklamou a řečmi - takže osobní zkušenost 0. Dále DeWalt, který přes výše popisovaný vrtoch máme ve firmě dobře odzkoušený - denně v provozu a po mnoho let spokojenost. Hitachi neznám a ani jsem na internetu na nějaké zkušenosti nenarazil, což jej může (třeba neprávem) diskvalifikovat. Jak jsem se již zmínil - osobně bych přivítal větší sílu úderu v případě občasné potřeby sekání, což teda UHE 28 Multi nenabízí - 2,4J mi v porovnání s konkurencí přijde málo. Pokud ale využijete druhou rychlost, kterou zase ostatní nenabízí, dá se menší rychlost prostupu materiálem určitě přežít.

Přeji hodně štěstí s Metabem.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.18.138 (?)
10.11.2008 12:21

vyjmenoval jste presne duvody, proc jsem se jeste do vcerejska rozhodoval mezi hitachi a metabo. a jako hlavni duvod k rozhodovani je mensi sila uderu. v sobotu jsem zjistoval situaci na bitevnim poli a snad to nebude chyba. piskovec se zda byt vsude a melo by to zvladnout. pro metabo rozhodovalo predevsim: lepsi kontrola pri drzeni, univerzalnost, dve rychlosti. oproti tomu hitachi ma vyssi vykon pri sekani (3.2 vs 2.5J) a to je vse. jak jsem rekl drive, cena je stejna (cca). samozrejme, vyssi energie se hodi, o tom neni pochyb, ale neni to alfa omega vseho. na tezsi sekani je samozrejme i 5 J malo a proto si asi neco silnejsiho pujcim. myslim, ze na normalni pouziti a moje vyuziti bude metabo nejvhodnejsi volba. ale samozrejme az v provozu se ukaze, jestli ano nebo ne.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

10.11.2008 15:37

Co Vám mohu poradit? Prostě vezměte moderní metabku do rukou a sekejte s ní. Konstatování "připadá mi to málo"  je prostě popis stavu duše..:-)), ale neříká nic o vlastnostech nástroje.

Osobně dávám METABU v současné době přednost před 5Kg Protoolem (který je ale také fajn), na hrubější průrazy, či skutečnou demolici - například vrtání vrtákem o průměru 50 , nebo 80mm, si zapujčím velkou mrchu od Bosche, ze které mi jde mráz po zádech (bestie 15 kg). 

Ale jak jsem již psal důležitá je i časová charakteristika předání kinetické energie během průběhu úderu..

Metabky mám rád, mám s nimi skvělou zkušenost. Jen na okraj  - nic takového jako třída elektropneumatického kladiva METABO ve 2 kilogramech neexistuje - nejlehčí kladivo od metaba má 2,4 kg, typický zástupce je na 3 kg a nejsilnější 3,7 kg (Stále se bavíme o sekacích kladivech, nikoli o demoličních). Jenom pro pořádek. Osobně jsem přesvědčen, na základě vlastní dlouholeté zkušenosti, že náš tazatel nemá šanci narazit na výkonové hranice Metaba.

S Hitachi nemám dlouhodobou zkušenost, jednou jsem je měl v rukách  -  nelíbila se mi nezcela dokonalá finalizace (plasty - lícování), ale hlavně jsem byl překvapený nemožností sundat SDS hlavičku - U metaba bez nástroje, pouhou rukou sundáte hlavičku ve vteřině a nahradíte ji standardní hlavičkou, ta je součástí dodávky. Je to výhodné jak z hlediska servisu (Hlavička je obecně u vrtacích kladiv nejčastěji vyměněnou součástí a je rozdíl, zda ji "Sestřelíte pohybem ruky, nebo zda celé kladivo musíte nést do opravny), ale i při práci - standardní hlavičku soudný člověk nepoužije na vrtání do zdi, ale pokud potřebujete například vrtat tesařinu, rozmíchat míchátkem maltu, lepidlo, nebo potřebujete "hulvátsky" utáhnout Turbošroub, či tesařský šroub s hlavičkou TORX (to co byste jiným nástrojem prostě neutáhl), pak si uvědomíte jak skvělý nástroj kladivo je, a nejen na sekání. Prostě k nezaplacení. Možnosti se rozšíří neuvěřitelně. Podotýkám , že jsem v rukách neměl celou produktovou řadu HITACHI a netuším zda vyšší modely neumožňují výměnu hlaviček.

Ale před jakýmkoli nákupem si zájemce musí ujasnit co od nástroje očekává, v Čechách si lidé často pletou kladiva sekací s DEMOLIČNÍMI. A to by byla chyba.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
11.11.2008 10:25

Zdravím Alího a mám na vás otázku: Kde máte obchod s Metabkama? Nebo jste oficiální dovozce do ČR?

Mám pár připomínek k vaší reakci.

Dvoukilová třída vrtacích kladiv je obecně uznávaný pojem, který používají kromě prodejců i samotní výrobci. Přesto souhlasím s vámi, že je to pojem velmi zavádějící, jelikož i stroj vážící 2,9 kg výrobce (potažmo prodejce) zařadí do "dvoukilové" třídy. To jen tak pro pořádek.

Zmiňoval jste se o průběhu příklepu - silně pochybuji o tom, že zrovna Metabo v tomto vymyslelo něco, co ostatní nemají a tedy, že ve srovnání s jiným profi kladivem, které má i o 30% větší sílu úderu bude přesto Metabo rychlejší. To by bylo možné jenom v případě, že by nabízelo za stejný čas o minimálně 30% více úderů. Tohle jsou fyzikální zákony, které neošidíte. Navíc je tady moje zkušenost - Metabo mi přišlo o něco pomalejší než DeWaltka se kterou jsem navíc vrtal s již opotřebovaným vrtákem, i když chápu, že je to jedna zkušenost, na základě které nelze vynášet soud. Mohlo by se však stát, že narazíte v betonu na nějaký "špatně překonatelný prvek" a v tomto případě půjde čistě a jen o sílu v joulech. To je však pouze teoretický příklad, který by mohl nastat při vrtání s neúměrně velkým průměrem vrtáku k "síle" vrtačky a vrtanému materiálu.

Sdělávací hlavu (sklíčidlo) nabízí i ostatní výrobci - nevím zda je to u Metaba standardem, ale u ostatních je to za příplatek - tedy v rámci jedné řady kladiv nabízí i model se sdělávací hlavou. Aspoň tak je to např. u Bosche a DeWaltu. V tomto případě s vámi, Alí, musím souhlasit, jelikož na SDS hlavách se většinou opotřebují vodící drážky a nástroj se protočí. To se však týká jen strojů, které toho mají za sebou v provozu opravdu hodně a pokud se něco takového přihodí je už nasnadě do servisu opravdu zajít a nechat i minimálně zkontrolovat a promazat klepací mechanismus - no prostě větší servisní prohlídku. Věřím, že u tazatele toto nenastane, pokud se vrtačkou nezačne denně živit. Pokud se dbá o čistotu stopky vrtáku a pravidelně se maže tak se to nemusí stát ani profíkům, jenže vím jak to většinou chodí. Čistota neznámý pojem a pravidelné mazání: "Ono se to musí i mazat? A kde?" Běžnému spotřebiteli bude stačit sklíčidlo s SDS stopkou, které se nasadí do SDS-ka, což je taky jenom pohyb rukou. To ale není "profi" řešení a sklíčidlo tak není napevno spojené s vrtačkou a umožňuje axiální pohyb.
 Pokud tedy UHE 28 multi má výměnné sklíčidlo (jakože asi ano) je to k "dvoukvaltu" další velké plus.

Závěrem si musím postesknout s Alím, že český člověk si opravdu v mnoha případech "plete" vrtací kladivo s demoličním kladivem. Tomu se však nelze divit, jelikož ceny el. kladiv jsou pro nás pořád vysoké a přece nebudu kupovat kvůli troše sekání speciální stroj navíc. To je jeden pohled a druhý může být pohodlnost dělníků, kteří s těmito stroji pracují. Stěžoval si mi známý se stavební firmou, že dělal průraz metr na metr v šedesátce zdi a jeho zaměstnanci na to měli k dispozici "dvoukilové" a "pětikilové" kladivo. Když se na ně přijel podívat po nějaké době tak viděl jak tam mordují to menší, protože se líp drží v ruce a je lehčí.

Přes výše uvedené připomínky s Alím souhlasím v tom, že běžný uživatel si na hranici Metaba nebo i jiného profi stroje nesáhne. Jsou to stroje pro každodenní profesionální práci a tomu odpovídá i jejich kvalita a při dostatečné údržbě také životnost.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.7.210 (?)
12.11.2008 1:04

Zdravím Vás! Bohužel nejsem dovozcem Metaba, máte pravdu, mám pro něj slabost.

V mnoha ohledech máte pravdu - jen poznámka ke kinetické energii, ta je u posuvného pohybu definována notoricky známým vzorečkem Ek=1/2mv2

Máme tedy dvě proměnné, skutečně není jedno, jaká je charakteristika úderu (zjednodušeně - nástroj se nechová jako dokonale tuhé těleso a rychlost pohybu není okamžitá, těleso nástroje akceleruje, a to často nelineárně)

Obecně solidněji zvládnuté nástroje (nejen od Metaba ) mají vysoké rychlosti kmitavého pohybu, což v mnoha ohledech klade vyšší nároky na materiálovou definici nástroje, dílenské zpracování, ložiska, mazadla etc.  A obráceně, pokud snížíte rychlost pohybu, stačí zvýšit váhu tělesa a ejhle! Kinetická energie je stejná, ale efekt se může velmi lišit.

Pokud budete kinetickou energii předávat rychle, pak těleso, kterému energii předáváte nestačí reagovat deformací, ale je destruováno. Pokud budeme chtít uvést klasický příklad z aplikované fyziky, pak jsou to typicky projektily střelných zbraní - klasická ráže 45 je ráží s relativně pomalu hořícím prachem a nízkou tychlostí projektilu, má výtečný efekt na živou sílu, ale zastaví ji prakticky jakákoli standardní neprůstřelná vesta. Na proti tomu moderní ráže s vysokou rychlostí projektilu při shodné kinetické energii prorazí vestu jak nic, materiál nestačí reagovat deformací a je destruován...Podotýkám, že i materiály, jako je beton jsou podstatně pružnějšími materiály, než by si laik vůbec dokázal představit.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

host - xxx.xxx.75.19 (?)
12.11.2008 8:53

Hmm... Musím uznat, že tohle už dává smysl. Nedokážu však potvrdit, ale ani vyvrátit,  že mezi profi kladivy budou takovéto zásadní rozdíly.... To je spíše otázka dlouhodobé praxe a možnosti porovnání. Já osobně jsem měl jen pár možností porovnávat.

Rád bych tedy uvítal názor nějakého "ostříleného" profíka, který měl tu možnost dlouhodobě porovnávat vrtací kladiva přímo na stavbě. To by určitě řeklo nejvíc.

Připojit reakci

vrtací a sekací kladivo

12.11.2008 15:23

mezi profi a profi budou jistě menší rozdíly, než mezi profi a hobby.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Přístroj na vysoušení zdiva491.12.2017111143
vrtací a sekací kladivo 1449.7.2017237952
Vzduchové sekací kladivo1327.5.201722184
Křížový laser3927.5.201742942
Řezačka na obklady1427.5.201721923
Vrtak do tvrdych obkladu4427.5.201720253
Pilový list do ocasky s diamantem 42.12.20161766
Nářadí PWR WORKS znáte někdo311.7.20162650
Vybrační deska Scheppach 1300S olej ve výstředníku116.5.20161302
Úhlová bruska312.4.20162283
Vibrační deska Zipper, Hecht, Bauman, Lumag atd211.4.20162555
Pila na řezání malty (omítky) - řetaz z tvrdokovu - diamantový. Potřebuji podřezat chalupu218.4.201629699
Makita HR2611FT vs Bosch GBH 2-28 DFV315.2.20165283
Vibrační deska528.7.20158065
Půjčovna - zkušenosti1518.5.201529435
Kde kúpiť špeciálne bity? 41.4.20154865
Malá stavební míchačka2424.3.201536808
Výběr digitálních měřících přístrojů pro stavbu1421.11.201425588
Jaký vrták SDS-max na injektáž do kamenné zdi219.11.20144930
Výber drážkovací frézy129.10.20142717
Vrtací a sekací kladivo Hitachi DH24PC3320.10.20149809
Nová Makita HR2470 smrdí čínskou gumou1412.10.201416683
Sponkovačka1025.6.201423775
Stavební nářadí229.4.20144112
Jaké kvalitní sekáče a špice sds-max726.1.20148070
Sds plochý sekáč 400x250 mm516.10.20137258
Elektricke navijaky (stavebni) - znate?619.7.20139475
Výběr kombinovaného kladiva132.5.201313292
Bourací kladivo48.4.20139122
Padělky bouracích kladiv Hilti 618.3.201318355
Bourací kladivo do 5 tis1514.2.201318132
Pila pro tesaře4516.7.201242959
Pila na ytong i na pálenou cihlu?53.5.20129812
Regulátor tlaku a plynový hořák PB láhve18.4.20126191
Stavební míchačka Limex 125 l85.4.201226275
Kvalitní diamantový řezný kotouč i do železobetonu43.3.20129628
Doporučte míchadlo625.1.201211485
Nářadí na omítky420.10.20118376
Čím řezat vápenopísek?321.9.20117102
Kvalita SDS vrtáků do kamene/betonu225.6.20116263
Další diskuze: 1, 2  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů