Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   


Studny > Rozvod vody na zahrade

Rozvod vody na zahrade


Optus (31) - xxx.xxx.63.130 (?)
13.8.2019 0:06

Zeptej se strýce Googla "vodovodní zásuvka". Já měl předražené zásuvky Claber 90930.

Kohout pod zemí není problém, vždyť i "hydranty" jsou hluboko pod povrchem a ovládají se z ulice či chodníku.

Stačí potrubí osadit normální armaturou, nad ní vložit třeba metrové KG osazené zátkou a obsypat zeminou. V případě manipulace stačí kus trubky anebo tyče s "dvojprstem" na jedné straně a T na druhé straně. Dvojprst se nasadí na manipulační kolečko armatury a pak jen otvíráš či zavíráš dle potřeby. Nebo si uděláš pevné prodloužení, které bude přístupné hned pod zátkou.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

Rozvod vody na zahrade


host - xxx.xxx.250.248 (?)
11.8.2019 11:49, počet návštěv: 1056
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Letos jsem zbudoval kopanou studnu. Malyšem je "nevycerpatelna", nicmene po urcite dobe cerpani z ni zacne jit kalnejsi voda (jilovita-kdyz naplnim kybl a necham sednout, dole zustane jemna vrstvicka jilu). Postupem casu se to trochu lepsi, nicmene mozna to bude dulezite pro zanaseni trubek.

V idealnim pripade bych rad zridil domaci vodarnu, aby to fungovalo stejne jako vodovod (tzn. cerpadlo, senzor tlaku, sledovani hladiny, expanzka). A k tomu jeste automatickou zavlahu.

Prvni co resim je, ze bych na ruznych mistech zahrady rad vyvedl kohoutky, aby clovek nemusel neustale vlacet a napojovat hadice (takhle bude kazde misto na zahrade dostupne s jedinou hadici). Na cele zahrade by pripojek/kohoutku bylo asi 6. Pod zemi v nezamrzne hloubce bych to tahnul LDPE, ta by jeste v zemi presla na PPR a tou potom nahoru. Nevim jaky prumer LDPE trubky volit (hlavne kvuli zanaseni tim jilem) a zda nahoru dat plastove ci kovove kohouty - co vydrzi vic, hlavne na podzim kdyz treba zacne trochu mrznout, asi nebudu chtit hned vse vypoustet a hlavne stale vodu jeste potrebujeme. U domu mame takhle kohout na pitnou a ten taky temer vubec na zimu neodpojujeme, je pravda ze ho co 4 roky musim menit, protoze mraz udela svoje a zacne kapat.

Druha je otazka napojeni na studnu, tam bude druhe misto kde bude na kousku trubky porusena nezamrzna hloubka - muzu si to dovolit nechat pres zimu zamrznout? Prezije LDPE? Nebo je lepsi to tahnout PPR a treba si tam udelat rozebiratelne spoje?

Pokud se zacnou trubky zanaset tim jemnym jilem (filtr to nepobere), jak byste je cistili? Napojit opacnym smerem cistou vodu z vodovodu a nechat chvili pod tlakem teci a poustet to ven na nejnizsim miste? Nebo se zanaseni nemam bat?

No a ted' je otazka automaticke zavlahy. Zatim pouzivam impulsni postrikovace, ktere zapinam rucne. Toto bych rad predelal na plnou automatiku, takze si asi nekde v zemi udelam nejake odbocky, na ktere napojim uz nejake mensi zavhlahove hadice, ktere schovam do travniku "jen pod drn" a ty pres servoventily budu v noci centralne otevirat (elektroniku i software si na to umim udelat). Mate to nekdo takto resene a funguje to dobre? Chci se vyhnout nejakemu "vyvazovani" smycek, ono stejne to cerpadlo neda takovy tlak aby to umelo postrikovat z vice postrikovacu najednou. U zavlahy se nepocita s tim, ze by bezela kdyz zacne mrznout.

Připojit reakci   
   

Rozvod vody na zahrade


Optus (31) - xxx.xxx.63.130 (?)
11.8.2019 22:01
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

To 250.248: "Malyš" ve studni dělá binec, jeho velké vibrace uvolňují jíl.
Mám veškeré rozvody v 1" v PE, jak potrubí, tak i v samosvorných tvarovkách. Dříve jsem měl po zahradě 6 vodovodních zásuvek, ale byl problém - po určité době propouštěla každá. Takže odkopat, vyhodit, namontovat samosvornou spojku + kousek PE trubky a 3/4" kulový zahradní mosazný kohout. Hadice na zalívání taky 3/4". Čerpadla používám automat E-DEEP 1200 (Easy, Diverton, DAB). Před zimou zdrenážuji (drenážní kohout ve studni), zahradní kohouty pootevřené na 1/2. Automatickou závlahu jsem vzdal, na zahradách jsem každý den. Kdysi, když jsem zatravňoval zahradu (a chodil do práce) stačily mi dvě hadice a dva postřikovače, cca po 500 korunách a mechanické spínací hodiny k čerpadlu.
Vodu ze studní dávám taky do IBC, ze kterých zalívám choulostivé rostlinstvo.

Připojit reakci
      

Rozvod vody na zahrade


host - xxx.xxx.250.248 (?)
12.8.2019 16:35
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Nepochopil jsem to s temi kohouty, jestli to nakonec melo nejake reseni nebo se porad dokolecka meni? Nebo to bylo mysleno zasuvky jako ty zahradni vodni rychlospojky?

Jako reseni by mohlo byt nechat na podzim jen jednu vetev a zbytek odpojit (ono by to tak i krasne vyslo), ale chce to vyresit nejaky kohout pod zem na ty PE trubky. Mohl bych nad nim nechat odpadni trubku a tu jen zavickovat, vyvest k zivemu plotu - nic by nebylo videt.

Připojit reakci
         

Rozvod vody na zahrade


Optus (31) - xxx.xxx.63.130 (?)
13.8.2019 0:06
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Zeptej se strýce Googla "vodovodní zásuvka". Já měl předražené zásuvky Claber 90930.

Kohout pod zemí není problém, vždyť i "hydranty" jsou hluboko pod povrchem a ovládají se z ulice či chodníku.

Stačí potrubí osadit normální armaturou, nad ní vložit třeba metrové KG osazené zátkou a obsypat zeminou. V případě manipulace stačí kus trubky anebo tyče s "dvojprstem" na jedné straně a T na druhé straně. Dvojprst se nasadí na manipulační kolečko armatury a pak jen otvíráš či zavíráš dle potřeby. Nebo si uděláš pevné prodloužení, které bude přístupné hned pod zátkou.

Připojit reakci
   

Rozvod vody na zahrade


host - xxx.xxx.10.2 (?)
11.8.2019 23:14
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Malyse bych vyhodil hned. Pokud to saci hloubka dovoli, tak kupte nejakoi vodarnu od sigmy. Jinak ponorne cerpadlo. Na zimu je dobre trubky vypustit a nechat ventily otevrene. Ja vyfukuju kompresorem a zadny problem. Automatickou zavlahu mam k rybizum a na okrasne skalce. Mam vedle vyvedeny kohouty, na ne napojene spinaci hodiny a pod mulcovackiu natazeny pazerni rozvod v 8mm haricce, zavlazovaci kropitka na 4mm odbockkach. Na zimu neschovavam, kdyz nejake kropitkonodejde, vymenim-z ciny stoji kropitko korrunu. Na zalivani travniku bych se vykvajznul, ale je tonvase volba... L.
Připojit reakci
      

Rozvod vody na zahrade


host - xxx.xxx.250.248 (?)
12.8.2019 16:31
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Studna je cca 5m, hloubka hladiny asi 2,5m kdyz bylo sucho, ted' to nejspis bude jeste vyssi. Vyzkousim saci cerpadlo na povrchu - jak to mimochodem vychazi ekonomicky na provoz proti Malysovi?

Muzete mi napsat co hledat na ali/ebayi za kropitka? Moje predstava zavlahy byla takova ze impulsni postrikovac strika na travu i na dalsi rostliny, navic jsem driv zasadil rostlinne steny (buxus/tis) pred chodnicky/terasu, takze to dostrikne na ne a pak to jde do zeme k rostlinam.

A jinak k tomu autozavlazovani: na zahrade sice jsem casto, ale nechci byt jejim otrokem a hlavne nechci mit frustraci z toho kdyz tyden zapomenu zalit kvuli nejake praci apod. Stejne tak nesnasim roztahane hadice po zahrade, pred sekanim to sklizet, zamotaji se do sebe, pri tahani se o neco zaseknou nebo sebou vezmou nejakou rostlinu, atd. Proto to silenstvi s rozvodem.

Připojit reakci
         

Rozvod vody na zahrade


host - xxx.xxx.231.24 (?)
14.8.2019 11:22
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Pokud nemate nejake vhodne misto - pristresek - kam by se dala dat vodarna, je ponorne cerpadlo asi udelani volna. Nejlepe s plynulou regulaci vykonu at necykluje jako silene pri malem odberu (kdyz neni expanzka na vyrovnani).

O ekonomice provozu nic moc nereknu, protoze nemam udaje. Bylo by potreba zapocitat ucinnosti pro danny tlak a prutok. Ja se obecne smiril s tim, ze cerpadlo zere elektriku.

K rozvodum. Mam zakopane plastove trubky asi pul metru pod zemi a v mistech zahonku nebo skakem vyvedene kohoutky nad povrch. Celekm asi na peti mistech po zahrade. Na napojovacich mistech mam Tcko pro dva kohouty a vsude na kohoutech a hadicich mam GEKA rychlospojky. Takze pospojuju VSechno se vsim.

Po zahonkach a skalkach mam natazene hlavni rozvody z cerne PVC hadice 11/8mm a z toho odbocky 7/4mm hadici na mlzitka a kropitka. Na zahonku to musim pred rytim smotat, ve skalkach nechavam krpitka celorocne. U vyvodu ze zeme mam na kohoutu poveseny casovac, ktery ma nastaveno kdy/jak casto a na jak dlouho ma pustit vodu. Vyhodou je, ze pri nizkem stavu vody se zavlazuje v mensich davkach treba celou noc a voda stiha dotekat.

Rozvody mam vyspadovane, takze na zimu vypustim a pro jistotu vyfouknu kompresorem. Kulaky necham otevrene a rozvody po skalkach vyfouknu taky. Kropitka po par letech ztratily barvu, ale porad fungujou. Poskozene nebo znicene menim za novy kus a neresim.

Natahat nejak smysluplne hadice po skalce chvili zabere, ale kdyz si vyhrajete, ani to videt nepujde a pak je vse automaticke a nemusite se o nic starat - sem tam zkontrolovat stav baterek v hodinach - mi vydrzi cely rok. 

Nejake automaticke vysouvaci z travniku nebo vetsi postrikovace by se na ali nasly urcite taky.

L.

Připojit reakci
            

Rozvod vody na zahrade


host - xxx.xxx.250.248 (?)
14.8.2019 19:54
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Super, dekuji! Nevedel jsem co presne hledat, oni cinani si dost casto pojmenuji veci "po svem" (i kdyz tady to docela sedi) a pak mi vyskakuji ruzne nesmyslne nebo predrazene produkty. Co jsem se koukal na ceny tech kropitek tady v CR, tak rok dozadu to byly docela palky.

Jinak vodarnu zridit muzu, vse je jen o usili vynalozene energie, udelat diru do zeme s poklopem samozrejme muzu. Expanzku budu mit az nekde na konci potrubi, tu uz mam naplanovanou kam schovat dokonce tak, ze ani nebude zamrzat.

Nekde jsem cetl, ze Malys ma dobrou ucinnost, predstava ze misto 300W Malyse budu honit treba 1kW cerpadlo s motorem mne moc nelaka, to radsi poresim nejaky rezim Malyse kdy nebude tolik bagrovat jil (menic, nebo jen kratke cerpaci cykly)

Offtopic k tem nazvum z Ali, dela se integrovany obvod oznaceny "Cyclone". Kdyz clovek zadal do vyhledavace tento nazev, dostal hromadu desek plosnych spoju s tim obvodem, ale za cenu ktera nebyla zajimava. Ovsem cinani to taky blbe opsali jako "Cyslone" (nebo tak neco) a tento - uplne stejny ale blbe pojmenovany produkt - byl jednu dobu asi o pulku levnejsi nez ten s oficialnim nazvem - asi proto, ze se tim plnily sklady a nikdo to neumel prodat, protoze to nikdo nemohl najit :-).

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rozvod vody na zahrade815.8.20191057
Kde půjčit ruční vrták na studny1014.8.201921925
Měření vody ve studni566.8.2019164303
Kolik vyjde studna?524.8.2019188632
Vrt nove studny144.8.201911052
Jakou firmu na vrtanou studnu - Vysočina829.7.201921818
Potrubi z cerpadla ze studny624.7.2019943
Ražená studna - štěrk 1722.7.20192530
Sklon studny1616.7.20193024
Kopaná studna + vrt415.7.20191576
Kalna voda II66.7.201910928
Jakou firmu na vrtanou studnu - Beskydy628.6.20194375
železitá voda7724.6.2019200710
Špatná izolace studny203.6.20194217
Jak zapojit vodu ze studny 2329.5.20197275
Čím obsypat skruže u kopané studny - jaký druh kačírku aby neměnil pH a pod a byl zdravotně nezávadý821.5.20197976
Vodní sloupec v kopané studni514.5.201911373
Tvrdost vody a její odstranění511.5.20197681
Závrtná trubka pro odběr vody?31.5.20191113
Razena studna zkusenost1316.4.20193590
Stará a nová studna85.4.20192138
Plastové skruže95.4.201930649
Vyschlá studna1729.3.20195406
Dávkování chlornanu sodného815.2.201926741
Doplnění vody do studny514.1.20194033
Vysoký obsah železa ve vodě - Beskydy226.12.20182118
Hodně vody ve vrtu411.12.20182894
Kulička do sacího koše910.12.20183018
Cena cerpaciho zarizeni44.12.20181951
Jak se dá vytáhnout trubka ražené studny?421.11.201813503
Měření spotřeby vody z kopané studny osazené ruční pumpou 620.11.20182717
Desinfekce vrtane studny716.11.20183681
Izolace studny od domu44.11.20182279
Ruční pumpa NP 90 jde těžce228.10.20183108
Jak připevnit ruční pumpu NP 75 do betonového poklopu a dotazy1625.10.20185948
Sani324.10.20181689
Identifikace pístu pumpy 118.10.20181224
Diskuze o čerpání vody2612.10.201828922
Zprovoznění staré pumpy 3412.10.201812705
Jak prohloubit kopanou studnu v opuce?419.9.20183356
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Studny najdete na serveru ZAHRADA.cz
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů