Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Studny > Zprovoznění staré pumpy

Zprovoznění staré pumpy

romiste (10) - xxx.xxx.178.93 (?)
10.10.2018 9:32

Připojuji se také do diskuze se svými zkušenostmi.

Pumpy typu NP a jejich sedla klapek jsou většinou tak vyrezlé, že netěsní a hladina padá. Je skutečně jistější dát na konec potrubí sací koš. Co se týká mazání manžet lojem, tak to určitě mnohonásobně prodlouží životnost. Škoda, že to výrobce rovnou nedělá. Asi legislativa nebo výrobní cena.

Mohu ale potvrdit, že oproti pumpám typu STANDARD je nasátí hladiny neustále problematické, musí se hodněkrát pumpovat (když padá hladina), případně zalévat vodou a každá netěsnost pod pístem zavzdušňuje nasávací potrubí a nejde natáhnout voda.

Protože se zabývám výrobou pracovních válců, chci do budoucna vyrábět i sety na úpravu typu NP. Stojan by měl pracovní válec pod hladinou jako STANDARD. Člověk by vyhodil původní píst a klapky, nainstaloval nové potrubí s táhlem a pracovním válcem. Tento systém pak musí být spolehlivý a na věky.

Obrázky:
pracovní válce
pracovní válce
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Je to možné, řešil jsem podobné téma v únoru... , romiste, 12.10.2018
Myslím, že už jsme si o pumpách psali......, host, 11.10.2018
Mohu se zeptat, v čem by mohl být problém? J..., romiste, 10.10.2018
To není moc dobrý nápad. Stojan pumpy NP je ..., host, 10.10.2018
Připojuji se také do diskuze se svými zkušen... , romiste, 10.10.2018

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.208.28 (?)
18.7.2018 23:07, počet návštěv: 4888
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobrý den, prosím o radu. Na dvoře jsem našel zasypanou studnu a právě jsem ji celou vyčistil. Nad ní jsem postavil nadzemní část studny. Budu čerpat ponorkou, ale rád bych zprovoznil i ruční pumpu, NP 90, kterou mám k dispozici. Chybí k ní píst, talíř a klapka. Me dotazy jsou následující: 1) ode dna studny po vrchol nadzemní části je to přesně 7 metrů. Vody ve studni je zatím cca 70 cm, ale je fakt, že je dost sucho. Nicméně bych chtěl ale sací koš umístit co nejníže (někde jsem se dočetl, že min. Vzdálenost ode dna má být 30 cm). Bude pumpa fungovat, pokud bude píst v jejím těle? Všude se uvádí těch 7 metrů jako limitní. 2) pokud bude potřeba použít pracovní válec, kde jej ideálně umístit a hlavně jak spojit píst v něm s vahadlem na těle pumpy? Nikde jsem nenašel, že by se prodávala delší táhla. 3) co použít jako sací potrubí a jak spojit s tělesem pumpy, popř. Pracovním válcem? Díky - Jiřík
Obrázky:

Připojit reakci   

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.199.250 (?)
19.7.2018 11:29
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ruční pumpa nepotřebuje sací koš. Když použijete pracovní válec, tak se dává co nejníže. Otec dělal i studny (občas jsem pomáhal) a klidně byla studna vykopaná do 12 m s uazenými skružemi a tam zbytek trubky cca 5 m byl vražený a na horním konci byl pracovní válec. Táhlo si vždy "nadkládalo" podle potřeby

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.68.213 (?)
19.7.2018 11:38

Každá rucni pumpa musi mýt saci koš. Pokud máš stojan s pracovnim valcem v telese stojanu tak s tim moc nenadelaš.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.35.140 (?)
19.7.2018 12:02

píst v pumpě chybí. Jestli jsem to dobře pochopil, tak pokud je studna do 7 metrů, píst se dá do tělesa pumpy, tak jak je na příloženém obrázku. Pokud je studna hlubší než 7 metrů a je potřeba pracovní válec, (umístěný dejme tomu v 5 metrech pod pumpou), tak se píst do tělesa pumpy nedává a táhlo z pumpy se musí spojit až s pístem v pracovním válci. Stačí vzít nějaký kulatý silnější drát a spojit táhlo s pístem v pracovním válci? Díky-Jiřík

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 12:04

schéma pumpy:

Obrázky:

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 12:56

Tato studna má pracovní prostor uvnitř tělesa a do hloubky 7 m je samonasávací a nepotřebuje sací koš. Ostatně jak by jej tam na konec dávali u trubek zarážených do země. U nás tak byla realizovaná většina studní.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 14:59

OK, sací koš tedy nepotřebuji, jde mi spíše o to, že jsem na hraně těch 7 metrů. Jak je to fyzikálně? 690 cm - pumpa nasává bez problému x 705 cm - pumpa nenasává vůbec. Nebo "výkon" klesá s délkou blížící se k 7 metrům a já se nadřu jako kůň?

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 15:34

Pokud v ty studni bude 7m vody tak opravdu saci koš nepotrebuješ.Pokud pouziješ tento stojan tak se opravdu nadreš jako kůň. Je treba aby paka na cerpani byla co nejdelsi, proto se k teto pumpě prodává asi 80cm nastavec.Sam jsem tuhle pumpu používal z 8m v pohodě. Nevyhoda v zimě musis vypustit.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 16:08

Važený pane nevím komu tykáte. Vodu nemusí nikdo vypouštět, tačí u studny kopané mít vyvrtanou dírku cca 1,5 m pod poklopem. Pokud by jste mne chtěl školit, tak sxi dejte záležet. hydromechanika a hydraulické stoje bych měl ovládat (státnice).

Obrázky:

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.208.84 (?)
19.7.2018 18:54
Klidně mi tykejte, hlavně poraďte :-) pumpu bych chtěl na občasné napumpování konve, ať nemusím pokaždé spouštět ponorku, tu samozřejmě budu používat na větší čerpání. Ve studni určitě 7 metrů vody nebude, zatím to vypadá na stálou hladinu 70 čísel, která se zatím do jednoho dne po úplném vyčerpání doplní. Abych to tedy shrnul: na dno spustit 7 metrovou sací hadici, nahoře prisroubit do talíře. Do pumpy dokoupit píst, přišroubovat pumpu k talíři, ten připevnit k poklopu, do sací hadice udělat metr pod úrovní země dírku, aby voda odtekla a pumpa nezamrzla a bude vše fungovat? Díky Jiřík.
Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 20:18

Všechno jak píšeš, do studny ssaci koš, žadnou dirku to by to nepumpovalo.Ta pumpa Nostalgie se taky montuje jako atrapa na studnu a pak opravdu neni třeba ssaci koš.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.208.84 (?)
19.7.2018 20:45
Atrapu nechci, mám rád funkční věci. Koš mi podrží vodní sloupec v hadici, je tak? Bez něj bych vždy musel pumpovat vodu znovu od hladiny, že? Maličká dírka by ale nemusela ubrat podtlak, ne? To bych musel vždy na zimu odšroubovat sací hadici, aby voda z pumpy vytekla? Díky, Jiřík.
Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.119.80 (?)
19.7.2018 21:19

Pumpa měla pracovní válec zhruba 4 - 5m pod stojanem (cca) odtud vedlo nahoru táhlo, které bylo spojeno s ovládací pákou. Viz výše uvedený obrázek od xxx.xxx.199.250. Ten je naprosto přesný.  Nahoře na stojanu pumpy byla zátka, kterou byléo potřeba celé potrubí zavodnit. Samozřejmě dole byl sací koš.

Já míval kousek (cca 1m) pod poklopem uzavírací ventil (byl tam z výroby, dokonce byl kusem kulatiny prodlouženo ovládání pod poklop ), nechával jsem jej pootevřený, aby v zimě v pumpě voda nezamrzla. Dole v pracovním válci voda nevadí, tak hluboko nemrzne.

To že trocha vody při pumpování vytéká zpět ventilem naprosto nevadí.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 21:18

Pro Vás je rozhodující v jaké vzdálenosti se nachází hladina vody od pístu v tělese studny. Pokud to je 7 m, tak by vodu měla nasát i bez sacího koše. Ten tam samozřejmě může být. Sací koš sací schopnosti neovlivní resp. maximálně nepatrně omezí ale nepatrně. Voda stoupá (spráně je vytlačovaná) potrubím následkem rozdílu tlaků tedy atmosférického a toho podtlaku, který vytvoří píst. Teoreticky by voda při rozdílu tlaku 1 atmosféry mohla vystoupat do 10 metrů. Ovšem bylo by to bez nějaké rychlosti proudění (tlaková ztráta prouděním) a při nulové nadmořské výšce. Prot je ta praktická hranice kolem 7 m a možná i něco výše. Pokud jsem vzpomínal dírku v potrubí, tak ta se dělá u studní se zanořeným pracovním válcem neboť jinak by nešel udělat podtlak. To jsem tam zapoměl napsat. Pokud by jste chtěl ochránit studnu s pístem v tělese pumpy od poškození mrazem, tak se dělá úprava na zpětné klapce na to aby po chvíli voda vytekla. Pokud máte obavy, že vodu nenasajete lze i tuto studnu upravit tak, že bude mít táhlo až do pracovního válce zanořeného pod hladinou. Pak pumpa nebude mít píst ani zpětnou klapku, Všechno bude dolů v pracovním válci a nemusí tam být opět sací koš. Studny vrážené žádný koš nemají a jenom asi metr trubky s kovanou špicí je navrtán mnoha 5-ti milimetrovými dírkami. Pokud chcete použít pracovní válec ve vodě, tak toho nejmenšího průměru neboť studna má malou páku a s průměrem roste i síla potřená ke zdvihu.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 22:11

Tazatel uvedl jakou ma pumpu tak mu neradte dirku, prac.valec ve studnia pod.Pro tazatele pokud neveriš ze potrebujes saci koš tak ho tam nedavej a uvidiš.Ze 7m ani nahodou, tak ze 2m mozna a to musíš mit velmi dobrej pist.Pokud chceš ochranu pred mrazem tak jedine zabalit jako p u m p u.😁

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 23:03

Vážený pane, problém je v tom, že jste ještě neviděl vráženou studnu. Tam žádný koš není a přesto funguje a úplně normálně.

Obrázky:

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

19.7.2018 23:15

Tazatel ale nema razenou studnu, a to ze u razene studny to funguje je uplne jasný.Tak mu neblbnete hlavu ze nepotrebuje saci koš. 

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 7:59

Tvrdím, že nepotřebuje sací koš. Když to che ochránit od nějakých kamínků, tak mu stačí jakékoliv síto. Poškození hrozí především u lopatkových čerpadel. Koš je určen především jako ochrana před nasátím, větví, listí a nějakých kamínků a pokud to nehrozí zvláště u obyčejné studny, tak tam jinou funkci nemá.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 11:00

Pokud se domnivas ze saci kos je pouze proti nasati smeti tak je to marny, je to marny😂

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.212.195 (?)
20.7.2018 11:05

pokud ma pracovni valec v telese pumpy tak se bez saciho kose se zpetnou klapkou neobejde jinak totiz saci potrubi nezavodni a s prazdnym potrubim vodu nenasaje neco jineho je kdyz da pracovni valec do vody nebo nad hladinu a spoji s pumpou tahlem to je nejjistejsi zpusob cerpani vody

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 12:54

...a je vůbec možné k pumpě NP 90 připojit pracovní válec např. 5 metrů po d pumpu? Potom by muselo být i táhlo dlouhé přes 5 metrů a připadá mi, že by se v pumpě a sacím potrubí mohlo ohýbat a vůbec tam lítat jak nudle v bandasce. Z jakého materiálu by mělo táhlo být? Díky - Jiřík

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 13:31

Jsou dva druhy rucnich pump a to z prasovnim valcem ve studni a pracovnim valcem ve vlastnim telese coz je tvuj pripad.Predelat to nejde.Co vlastně chceš, spolehlivou rucni pumpu-Standart, nebo zprovoznit starou NP 90 se kterou se nadreš jako kůň? 

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 13:36

NP 90 mám, tak jsem zjišťoval možnosti, jestli půjde zprovoznit na těch sedm metrů. Standart bych musel někde koupit a mezi náma, NP 90 se mi líbí více designově. Ale jako nefunkční fake ji instalovat nechci.

Tak asi tak no :-)

Jiřík

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 15:08

Pokud maš vsechny dily, viz obrazek výše, tak neni problem to zprovoznit s tim ze na zimu ji vypustiš.Do studny musiš dat koš z kozenou klapkou, ne z pruzinou.0,5m od vrchu zavrtat vypoušťák-na zimu toť vše.Trubku PPR ne PE ta se staci ke strané protoze je dodavana v kole, proste ta trubka musi byt rovna.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 15:36

Do suché pumpy se skutečně musí nalít vrchem trochu vody aby nasála vodu (nepůjde na sucho). Ruční pumpa je jinak samonasávací zařízení. Sací koš nasávací výšku nezvýší spíše naopak. U čerpadel je potřebný a u pumpy s funkčním zpětným ventilem na přírubě pumpy a kuželem v pístu je sací koš se zpětným ventilem zbytečný. Jestli si někdo myslí, že při funkčním zpětním ventilu na přírubě vyteče z trubky voda, tak ať něco nastuduje z hydromechaniky. Kdo chce mít 100% jistoty aby zpětný ventil fungoval za všech okolností, tak si jej zhotoví ze silikonové pryže nebo z EPDM (místo kůže). Samozřejmě to závaží tam musí přinýtovat. Co se týká táhel, tak nejdelší jsme realizovali 18 m k pracovnímu válci. Tyč je to průměru 12 mm. Někdy tyto studny mívají na páce závaží aby se eliminovata váha této dlouhé tyče.

Poznámka:

Že by v Sigmě nevěděli k čemu je sací koš. Pro jistotu vyrábí i sací koše bez zpětné klapky jenom na zachycení hrubé špíny.

Obrázky:

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.84.69 (?)
20.7.2018 17:32

ze zkusenosti vim ze u nove pumpy to bude spolehlive fungovat i bez kose ale s pribivajicim vekem a hlavne vetsima prestavkam v uzivani prestava zpetna klapka v pumpe perfektne tesnit a to i proto ze je delsi dobu sucha a ani po zaliti se to nezlepsi pak propousti zpet do saciho potrubi a nevytvori dostatecny podtlak vzduchu aby vysala 7 m sloupec vody kdezto kdyz je tam kos, ktery je stale ve vode a pumpa se zaleje v pripade ze voda v sani klesla tak potom nasati je bez problemu i bez funkcni klapky v pumpe a pokud je jeste valec dole ve studni tak potom tu vysku uz nesaje ale tlaci

u NP 90 jde dodelat pracovni valec pod pumpu a to tak ze dovnitr misto pistu se da jen tahlo a saci trubkou se vede az ke pracovnimu valci ale je potreba to tahlo vyrobit na miru staci z hlazenky 12 mm nebo i z roxoru

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.84.69 (?)
20.7.2018 18:12

jeste bych doporucil zastancum systemu bez kose se zpetnou klapkou porovnani obou systemu v praxi kdy s kosem po druhem kyvnuti pakou jiz tece voda a bez kose nejdrive musim vysat vsechen vzduch v saci trubce asi 20 x zapumpovat nez dostanu vodu do pracovniho valce

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

20.7.2018 20:13

Je třeba vyměnit těsnění v pumpě a zkontrolovat dosedací plochu a v případě poškození "líznout" přírubu na soustruhu.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.83.234 (?)
18.9.2018 17:27

Nevím, jestli vám to pomůže. Před lety jsem opravoval starou pumpu. Na vodu má 5m, konec sání je osazen sacím košem, pracovní válec je cca. 1,5m pod deklem studny. Pumpa již skoro nepumpovala a před každým pumpováním jsem ji musel zalít. Zakoupil jsem nové kůže do sacího koše a pracovního válce.  Doslechl jsem se, že nejlepším mazivem do studny je hovězí lůj. Zakoupil jsem hovězí hrudí a to jsem vykrájel. Z masa a kostí byla polévka a zbylý lůj jsem vyškvařil. Lojem jsem pak ošetřil vnitřek pracovního válce. Do nádoby s lojem jsem potom nechal týden máčet kůže. Nádobu jsem dal na kotel, aby byl lůj v tekutém stavu. Lůj nesmí být příliš horký, jinak kůže stvrdnou. Je to již 7 let a pumpa stále pumpuje jako nová. Vůbec nemusím zalévat. Pumpu na zimu vypoštím.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

10.10.2018 9:32

Připojuji se také do diskuze se svými zkušenostmi.

Pumpy typu NP a jejich sedla klapek jsou většinou tak vyrezlé, že netěsní a hladina padá. Je skutečně jistější dát na konec potrubí sací koš. Co se týká mazání manžet lojem, tak to určitě mnohonásobně prodlouží životnost. Škoda, že to výrobce rovnou nedělá. Asi legislativa nebo výrobní cena.

Mohu ale potvrdit, že oproti pumpám typu STANDARD je nasátí hladiny neustále problematické, musí se hodněkrát pumpovat (když padá hladina), případně zalévat vodou a každá netěsnost pod pístem zavzdušňuje nasávací potrubí a nejde natáhnout voda.

Protože se zabývám výrobou pracovních válců, chci do budoucna vyrábět i sety na úpravu typu NP. Stojan by měl pracovní válec pod hladinou jako STANDARD. Člověk by vyhodil původní píst a klapky, nainstaloval nové potrubí s táhlem a pracovním válcem. Tento systém pak musí být spolehlivý a na věky.

Obrázky:
pracovní válce
pracovní válce
Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.214.103 (?)
10.10.2018 15:11

To není moc dobrý nápad. Stojan pumpy NP je řešen dost nešťastně a nemůže fungovat spolehlivě. Nové pracovní válce by mě zajímaly. Ale jen na klasické stojany.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

romiste (10) - xxx.xxx.72.235 (?)
10.10.2018 18:26

Mohu se zeptat, v čem by mohl být problém? Ještě jsem to nezkoušel, tak se alespoň mohu připravit na případné problémy. Chápu jeho omezení kvůli délce vahadla.

Pokud Vás zajímají moje pracovní válce, koukněte na www rd3d.cz. V blogu můžete sledovat testování jeho životnosti.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

host - xxx.xxx.139.214 (?)
11.10.2018 15:39

Myslím, že už jsme si o pumpách psali...

U stojanu NP je problém ve zcela nevhodném spojení páky a táhla. Celá geometrie není plánovaná na velké síly. Všem zákazníkům tento stojan rozmlouvám.

Připojit reakci

Zprovoznění staré pumpy

12.10.2018 9:20

Je to možné, řešil jsem podobné téma v únoru. Z diskuze vyplynulo mimo jiné to, že dnešní sací koše moc nevydrží. Vzal jsem si z toho ponaučení a testuji set i se sacím košem vlastní konstrukce.

Obrázky:
sací koš
sací koš
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Sani123.10.201832
Jak připevnit ruční pumpu NP 75 do betonového poklopu a dotazy1421.10.20181120
Izolace studny od domu318.10.2018295
Identifikace pístu pumpy 118.10.2018119
Diskuze o čerpání vody2612.10.201823288
Zprovoznění staré pumpy 3412.10.20184889
Jak prohloubit kopanou studnu v opuce?419.9.2018773
Podtlak při pumpování u ražené studny1628.8.20182413
Jak vyčistit vrtanou studni2425.8.201829414
Vyčištění vrtu od štěrku123.8.2018475
Jakou firmu na vrtanou studnu - Beskydy318.8.20181469
Kde půjčit ruční vrták na studny928.7.201814672
Zavodnění sacího potrubí1723.7.20182990
Úprava studniční vody - zkušenosti621.7.20183736
Hlídání hladiny1816.7.201834162
Vodárna 712.7.20185353
Měření vody ve studni5411.7.2018143115
Vzduch ze studny pro předehřev větrání domu628.6.20182058
Čím natřít/utěsnit nádrž na vodu1714.6.20188124
Dezinfekce studniční vody277.6.2018112410
Studna na užitkovou vodu2931.5.201839883
Prorezavělá kovová nádrž na dešťovku - jak opravit?626.5.20181470
Kolik vyjde studna?498.5.2018168541
Zalávat vodou s dusičnany nebo ne2311.4.201814596
Zvýšení tlaku u domácí vodárny513.3.201820375
Vylepšení ruční pumpy622.2.20182724
Plastové skruže71.2.201821142
Prítok vŕtanej studne37.1.20185036
Filrace studniční vody15.1.20181637
Spodni voda ve skruži1418.12.201726063
Vrt nove studny139.12.20175303
UV lampa ve studni227.11.20172225
Jak se zbavit zápachu vody (po zkažených vejcích) z vrtané studny2125.11.201762572
Oprava kopané studny bez skruží - litý beton226.10.20172376
Kolísání tlaku u vrtu425.9.20174819
Umístění sacího koše ve vrtané studni515.9.20178730
Kolik má mít tlak vzduchu v nádobě domácí vodárny?1614.9.201775590
Bakterie a zápach ve vrtu220.8.20173508
Jakou firmu na vrtanou studnu Jižní Čechy18.8.20171842
Hrdzavá tlaková nádoba zvnútra, ako ju vyčistiť?2323.6.20177968
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5  
Další diskuze na téma Studny najdete na serveru ZAHRADA.cz
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů