Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.

Dřevo a truhlářské práce > Lamino 25mm vs vrtací přípravek Uni-Max

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Disperzia spôsobuje malé napučanie lamina a ..., host, 16.9.2019
Upřímně taky nechápu proč nepoužít disperzní..., JJs, 16.9.2019
Na spoje lamina použijte konfirmáty a na vše..., host, 15.9.2019
Dobrý den a díkyza reakci. Jak js..., Karel2017, 15.9.2019
Stránky: 1, 2   

Lamino 25mm vs vrtací přípravek Uni-Max

Karel2017 (15) - xxx.xxx.248.65 (?)
5.9.2019 23:02
Tento příspěvek (zjistit adresu)

Zdravím,

mám vrtací přípravek Uni-Max (do hrany), který výborně funguje na lamino 18-19mm. Kolík vyjde pěkně doprostřed tloušťky desky. Teď bych chtěl použít lamino 25mm a potýkám se se dvěma otázkami.

Předně tímto přípravkem kolík nevyjde doprostřed tloušťky desky 25mm, ale bude blíž k jedné straně.

Druhá věc, která mne trápí je, že bych na lamino 25mm měl použít kolík 10mm (ne 8mm jako na lamino 18mm) a ten už tímto přípravkem nenavrtám.

Nějaká dobrá rada, prosím?

:)

K

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

JJs (327) - xxx.xxx.245.162 (?), 6.9.2019 9:17
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

V klidu ho použijte. Děláte to pro sebe, ne? Jen dvě věci. Kolíky použijte klidně v průměru přípravku, ale dejte jich více a třikrát si vždy zkontrolujte pozici přípravku, ať to u kůsů, které nelze otočit neuděláte naopak.

Připojit reakci

Karel2017 (15) - xxx.xxx.248.65 (?), 6.9.2019 23:14

Zdravím a díky za reakci!

Dělám to pro sebe, ale má to být postel a s tím nemám naprosto žádné zkušenosti. Netuším, jaké síly tam budou jakým směrem působit. Skříně nebo stoly jsou v tomto ohledu mnohem předvídatelnější :-) Proto se obávám i vyhnout se kolíkům 10mm. Diskutoval jsem s člověkem, který prodává postele 20 let. než něco vezme na prodejnu, navštíví fabriku a prohlédne si provoz. Mluvil velmi pěkně a chytře a jedna z věcí, které zmínil, že pokud postele z lamina, tak by volil 38mm. S tím se mi ale opravdu nechce ani pracovat ani později tahat :-/ Nejsem golem :-D

Co se týká větší hustoty kolíků: uni-max má rozestup otvorů 32mm. Do 18mm dávám běžně ob jednu díru tohoto přípravku, tzn. 64mm, ale běžně se dává i 10cm, takže předpokládám, že jste myslel něco takového. Blíž než 64mm bych nešel. Jednou jsem navrtal "pečlivě" každou díru (tzn. s rozestupem 32mm) a desky pak nešly stáhnout k sobě. Nejspíš tření materiálu bylo už moc velké. Nechtěl bych si to zopakovat a zničit další materiál :-D

K tomu vrtání do 25mm - zatím jsem našel přípravek Wolfcraft 4650000, který má moc pěkné recenze a lze s ním vrtat různé tloušťky, což by se mi hodilo i v jiných případech, které jsem zatím řešil dost složitě a nepříjemně. Do 18-19mm bych rozhodně raději použil uni-max, ale pro občasné vrtání něčeho jiného mi tenhle přijde jako vhodný. Právě pročítám jeho manuál.

K

Připojit reakci

JJs (327) - xxx.xxx.128.131 (?), 7.9.2019 8:25

Tak těch 64mm musí stačit. Běžně se dává 90-120. A co si zkusit půjčit nějakou štěrbinovou frézu a vyzkoušet? Nemyslím domino, to už by se vám asi vracet nechtělo a navíc mi přijde spíše na masiv, ale nějakou na lamely. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.68.17 (?), 7.9.2019 8:32

Na postele bych volil masív ne lamino z lamina jsem již dávno vyléčen co se týká postelí masív vás přežije a je lehčí jak lamino

Připojit reakci

JJs (327) - xxx.xxx.128.131 (?), 7.9.2019 16:23

Také se mi to zdá zvláštní, ale předpokládám, že dotazovatel ví co dělá. 

Připojit reakci

Karel2017 (15) - xxx.xxx.248.65 (?), 8.9.2019 3:02

Díky všem moc za reakce!

Lamely bych rád někdy časem zkusil, ale zatím mám nainvestováno do dvou kolíkovacích přípravků, tak se je snažím využít.

Co se týká masivu, nemám s ním zatím skoro žádné zkušenosti. Jako kutil jsem začal s laminem a tak se ho zatím držím. Určitě bych rád časem aspoň něco menšího udělal z masivu, ale na to se budu muset pořádně připravit a taky to chci udělat až v době, kdy bude nějaký fajn projekt nebo až mne lamino omrzí. V tuhle chvíli potřebuji dát relativně rychle dohromady postel a nebude to postel do ložnice, tedy, ehm, bude výlučně pro spaní, tak by to lamino snad mohlo vydržet. Ve svém okolí jsem zažil jednu jednoduchou a jednu manželkou dvojpostel z lamina 18mm a nebyly s nimi žádné problémy ani po cca 10-15-ti letech, tak bych se toho zase až tak moc nebál. Navíc mě láká zkusit si zase něco pro mne trochu nového - tedy apoň to lamino 25mm. Ale kdo ví, třeba se ještě dozvím něco, co mě od toho úmyslu odradí. Nejsem radikální stoupenec lamina :)

K

Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.70 (?), 11.9.2019 9:56

Ja som sa tiež z lamina vyliečil už dávno. Je to síce rýchle, ale také umelé a fádne... Je to ale každého vec...

Pri konštrukcii postele niesú najdoležitejšie len spoje, ale samotný návrh konštrukcie, aby všetky smery boli vystužené a plochy podopreté. Spoje je tiež dobré poistiť lepidlom ktoré nieje na vodnej báze (napr. PU). Potom to kludne bude možné urobiť aj z lamina 18mm. a nemusíte na tom len spať... :)

Připojit reakci

Karel2017 (15) - xxx.xxx.248.65 (?), 15.9.2019 13:25

Dobrý den a díkyza reakci.

Jak jste to, prosím, myslel s tím "Spoje je tiež dobré poistiť lepidlom ktoré nieje na vodnej báze (napr. PU)"?

Disperzní lepidlo používám do vyvrtaných otvorů na týble, takže jediné místo, kam bych mohl PU dát je mezi těmito kolíky (na hranu a plochu desky, které k sobě přilehnou). Pokud to chápu správně, PU by pak k sobě slepil lamino (tam kde je plocha) a hranu (ohraňuji všechny čtyři strany všech desek). To by mi dávalo smysl, protože i některé hrany se lepí PU.

Myslel jste to takhle?

Proč by nemusela stačit disperze s kolíky?

Předem moc díky za případnou odpověď!

K

Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.137 (?), 15.9.2019 22:20

Na spoje lamina použijte konfirmáty a na všechno ostatní se vyprdněte. Jestli je mermomocí chcete tunit, kupte si montážní lepidlo v tubě, např. Polymax Express. Pracuje se s ním snáz než s PU lepidlem z láhve a navíc líp drží.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů