Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Dřevo a truhlářské práce > Pracovní deska do kuchyně z eukalyptu, ošetření?

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zdravím, přemýšlím o koupi dřevěné desky do ..., host, 15.3.2018
Po dvou sezónách provozu té desky na chalupě k ..., host, 12.12.2010
Zajímavé je upřesnit, co znamená slovo "dosti n..., Chemický Alí, 12.12.2010
Dobry den, prave v tomto obdobi chi zakoupit st..., host, 11.12.2010
"Eukalyptový masiv... trochu pórovité dřev..., Chalupář, 25.3.2009
Stránky: 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   

Pracovní deska do kuchyně z eukalyptu, ošetření?

Chalupář (66) - xxx.xxx.131.216 (?)
24.3.2009 9:20, počet návštěv: 31448
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

V jistém obchodě s kutilskými potřebami na tři písmena jsem si všiml hotové pracovní desky klížené z eukalyptového dřeva. Zajímalo by mě, zda někdo dovede poradit, jak a čím takovou desku ošetřit, aby snesla běžný provoz na kuchyňské lince (rozlitá voda, mastné fleky aj.) a jestli je vůbec masiv pro takový účel vhodný a praktický. Případně jestli by někdo věděl o obchodě, kde by podobnou desku nabízeli z nějakého tvrdého domácího dřeva, nejlépe dubu. U truhláře ji objednávat nebudu, byla by absurdně drahá a lamino na chalupě z estetických důvodů nepřichází v úvahu.

Děkuji.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

host - xxx.xxx.141.225 (?)
24.3.2009 10:19
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, my máme bukovou desku z jednoho nejmenovaného obchodního skandinávského domu :-). Nabízejí i dub a současně i olej na ošetření těchto desek, nabídku můžete najít na jejich stránkách.

Desku mám moc ráda, je moc příjemná, jen na ní nesmí stát delší dobu voda - pak to zanechává takové tmavé skvrny (dají se ale celkem snadno přebrousit a znovu napustit olejem). Výhoda dřevěné desky jednoznačně je, že jsem motivovaná na ní nenechávat nepořádek právě kvůli tomu, kdyby bylo něco zespoda mokré.

Zdena

Připojit reakci

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.166.66 (?)
24.3.2009 11:26

Ošetření napouštěcími oleji - V interiérech povrch navíc nevypadá nijak exkluzivně. Na stranu druhou, pracovat s olejem je hračka a zvládne to každý, navíc jde o levné a dostupné řešení. Zvládne to i laik a výsledek je bleskově realizován.

K Vašemu dotazu - standardem je podobné desky napouštět oleji, často se setkáte s tvrzeními, že laky, které podobný režim přežijí a desku ochrání, neexistují.

Není to pravda - pokud použijete kvalitní polyutretanový  podlahový lak nejvyšší kvalitativní třídy, můžete na desku použít i masiv. Vím o čem mluvím, pracoval jsem i s tak obtížnými materiály, jako je masivní bambus. 

Podrobně o vhodných lacích na jedné ze zdejších diskusí.

jen technické poznámky

- takto kvalitní lak Vás bude stát okolo pětitisíc Kč (V USA by přišel na polovinu, ale zase nemají Špidly v Bruselu :-)))

- Uvážlivě kupte desku - celomasiv musí být vždy vyroben z nejkvalitnějšího řeziva, správně by měl stavem vlhkosti odpovídat již před lepením klimatickému pásu, ve kterém bude nábytek "žít". Je to klasika - pokud například objednáváte masivní dřevěné podlahy nejvyšší kvality od dobrých producentů, specifikujete klimatické pásmo, ve kterém bude podlaha instalována (nám přibližně odpovídá stát Washigton), pokud tak neučiníte, masiv může pracovat víc, než je zdrávo. Kvalitní deska nesmí pracovat, ani pokud bude překrývat ústřední topení.

- Takovou desku nekupujte v maloobchodě, projděte s googlem v ruce web a kupte ji u velkoobchodníků, budete mít větší výběr a lepší cenu.

- Požadujete li nejvyšší kvalitu a odolnost, pak místo klasické pracovní desky (Přejete -li si, aby byla extrémně odolná) použije sendvičový slepenec - typické jsou slepence které mají dvě spodní vrstvy z dvou plošně slepených desek z MDF, či kvalitní vlhkovzdorné dřevotřísky (36mm celková tloušťka slepených dřevotřísek) s vlastní pracovní plochou 15-20 mm silnou z požadovaného dřevba, nalepenou na zmíněný podklad, výsledná tloušťka tedy bude 41-45mm. Většinou se taková plocha realizuje z materiálu na kvalitní masivní podlahy. U velkoobchodníků s exotickými dřevy lze též sehnat silné dýhy (5-8 mm), ty se ale pro danný účel lepí jen obtížně. Přesněji -odýhovaní velké plochy standardní průmyslovou dýhovačkou na nábytek nevytvoří dostatečné mechanické spojení a odolnost.

Hrany se realizují z téhož masivu, nákližkem, při správném zpracování není přechod plocha x nákližek takřka patrný. TAkto vytvořená deska minimálně pracuje. Ve finále se jedná vždy o zakázkovou výrobu, s adekvátní cenou. Lepidly a pečlivostí se během realizace nesmí šetřit, s tím ale mají někteří truhláři problém.

PS. Desky z masivu, nebo sendviče nemají nikdy takovou odolnost jako Melaminový povrch lamina, nicméně dobře ošetřený masiv vydrží takřka podobné kousky. Největší problém nebývá ani tak s vodou, je li člověk ortodoxně pečlivý, ale musíte myslet na horké hrnce - ty na lakovaný masiv můžete položit jen tehdy, chráni-li lak podložka.

Připojit reakci

tomast (153) - xxx.xxx.244.15 (?)
24.3.2009 14:15

Nevím Alí, co míníte termínem "olejem ošetřený povrch nevypadá  exkluzivně". 
Já mám měkký a příjemný lesk (a povrch) masivů ošetřených oleji velmi rád, navíc to skutečné dřevo je na omak velmi dobře cítit... (znáte-li "omak" levného nástroje s rukojetí tlustě zaflákanou lakem a rukojeť napuštěnou olejem, víte o čem mluvím...)
Oleje se navíc snadno neaplikují jenom poprvé, ale, což je důležité, velmi snadno - a bez složité přípravy - je možné povrchy rychle a periodicky opravovat (jistě pouze za předpokladu, že na desce nebudou černé fleky), v místnosti během aplikace nebude smrad...

Eukalyptový masiv mi ale nic neříká, není to ono trochu pórovité dřevo, ze kterého se dneska dělají mj. kuchyňská prkýnka? Má-li to dřevo póry, pak bych se trochu bál, že se póry rychle zanesou špínou. Ze stejného důvodu bych velmi zvažoval i použití dubového masivu...

Připojit reakci

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.7.210 (?)
24.3.2009 15:43

Olejem napuštěná pracovní deska není olejem optimánně chráněná. Samozřejmě, jestliže ošetříte ojelem zahradní nábytek, bude povrch jiný (díky nižší zátěži).

Navíc takřka  všechna dřeva jsou "Chlupatá" - během lakování a broušení a následných lakování získáte hladký povrch (na omak i pohled) to se u olejů takřka nikdy nepodaří. 

Ale já nejsem nepřítelem ošetření dřev oleji, pouze upozorňuji na jejich limity. Dřeva, která trpí roztažností ve vlhkém prostředí olejem například nikdy dokonale neochráníte použití olejem. Jsem si navíc vědomý toho, že aplikace kvalitního laku je pro některé z uživatelů příliš drahá, nebo komplikovaná.

Připojit reakci

tomast (153) - xxx.xxx.244.15 (?)
24.3.2009 16:13

Hm...  V anglicky mluvících zemích- UK, USA-  jsou velmi populární dřevěné soustružené misky a mísy na salát. Velmi oblíbená je povrchová úprava těchto mís olejem. (i když speciální laky taky existují).. Mimochodem tonkový olej (nebo chcete-li anglicky "tung oil") se mj. používá na ochranu lodních palub, tedy setsakra zatížených ploch - já jsem ho používal třeba na dřevěné hračky.

Tradiční truhlářství ve vyspělých kulturách vnímá roztažnost dřeva jako jeho přirozenou vlastnost, s níž se při konstrukci počítá - například ony hrany (provedené např. na pero a drážku - to je ale pouze jedna z řady možností), jsou napevno pouze uprostřed, takže umožňují dilataci na kraji. Uznávám ale, že takové vychytávky masivní panel z hobbymarketu mít nebude...

Neberte to prosím jako konfrontaci, pouze jako pohled z trochu jiného - tradicionalistického úhlu - mimochodem mně během zpracování "chlupatí" snad jenom dub a jasan, který se dubu texturou dost blíží 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.21.66 (?)
24.3.2009 17:21

Mám dubovou masivní kuchyňskou desku a ta je napuštěna/ několikrát - první měsíc cca 2 x týdně, poté se dřevo nasytí/ olejem ze švédského obch řetězce. Jen budu opakovat zkušenost Zdeny s černáním při ponechání vlkého nádobí, ale jedná se o povrchové zbarvení, které lze smirkem odstranit. Jinak napuštění olejem je mně nesrovnateelně více příjemné než povrch opatřený vrstvou laku, který působí velice nepřirozeně na přírodním dřevu.

Ivan

Připojit reakci

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.7.210 (?)
24.3.2009 19:04

kdepak konfrontace :-), diskutujeme přece.

Problém s roztažností je ten, že masivní deska nepracuje pouze v jednom směru. V drtivé většině se deformuje nepravidelně i v jiných rovinách. Některá dřeva více, některé méně, některá extrémně. Proto je vytvoření dilatačních mechanismů pouze částečným řešením. Samozřejmě, že klasicky pojatá deska, například z trojvrstvého slepence z kvalitního vyzrálého dřeva, slepená v jednotlivých vrstvách s různým směrem vláken dřeva kvalitním polyuretanem bude pracovat minimálně. Otázkou je, kde takovou desku sehnat...

Samozřejmě, před vlastním rozhodnutím je nutné si jednak ujasnit vlastní preference, ale i účel, ke kterému bude kuchyně sloužit. Ve většině kuchyní se dnes totiž nevaří. Zátěž pracovní desky i vodou je pak ale minimální.

Věc na kterou se ale často zapomíná jsou hygienické podmínky, neuzavřené dřevo se může stát velmi snadno rezervoárem bakterií - nečastěji salmonel, proto se dnes profesionální kuchyně neošetřenému dřevu vyhýbají (nářezáky mají pracovní plochu z plastu). Na kontaminaci pracovní dřevěné desky z nelakovaného dřeva stačí zpracování jediného kontaminovaného kuřete na takové desce.

Souhlasím s Vámi i v otázce ošetření lodních palub, pro pořádek je ale nutné upřesnit, že tyto paluby nejsou podrobené stejným estetickýmn nárokům jako nábytek a jejich životnost je limitovaná, Navíc Vám zde nevadí dilatace, ze kterých by se u nábytku zatočila hlava.

Připojit reakci

Hráběnka (27) - xxx.xxx.242.231 (?)
24.3.2009 20:13

Dovolím si pár kuchyňských postřehů:

můžu z vlastní zkušenosti doporučit dřevěnou desku klíženou z hranolů (materál nevím), mají taky v I..a. Běžné fleky od vaření, kávy atd. jdou dolů vlhkou houbičkou-žádný problém. Kdybych chtěla zpracovat syrové maso, vezmu prkénko, desku neumažu. A trocha vzpomínek-babiččin pracovní stůl v kuchyni měl dřevěnou desku, kterou jednou za čas vydrhla mýdlem a rýžákem. Deska tím jen získala, byla mírně hrbolatá, což se mi líbilo. A řezníci? Ti měli pořádný špalek, denně ho na konci směny seškrábali hřbetem nože a do rána nechali posypaný solí, kterou pak odstranili.

Ale musím pochválit i desku umakartovou, ta vydržela fffšechno, i rozpálený pekáč. Tak, baba poradila...

Připojit reakci

Chalupář (66) - xxx.xxx.131.216 (?)
25.3.2009 23:00

"Eukalyptový masiv... trochu pórovité dřevo, ze kterého se dneska dělají mj. kuchyňská prkýnka?"

Asi ne, od pohledu (velmi krátkého) mi to připomínalo spíš řekněme buk. Pokud jsem si všiml, kuchyňská prkýnka jsou dnes obvykle z kaučukovníku (hevea) a tato deska kresbu kaučukovníku neměla. Opravdu jsem to ale viděl velmi krátce.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Hoblovka s protahem 10110.12.2018278720
Místo na formátku410.12.2018332
Nastavení nožů hoblovacího válce178.12.201833300
Kolikovaci pripravek114.12.20188003
SOP300 Drukocel33.12.20189040
Fréza na kulatinu52.12.2018595
Broušení smirkovým papírem na cirkulárce1018.11.201818560
Jak opravit laminátové dveře 29.11.2018659
Hoblovka MS 200 - návod, manuál - nastavení? 2227.10.201880286
T-dražka426.10.2018933
Dřevěné okno 126.10.2018385
Pilové kotouče56.10.20182995
Pásová pila na dřevo 400 mm - vhodná výška stolku230.9.2018586
Proma HP-2001023.9.201814352
Výroba nábytku z palet 820.9.20181492
Narex Vop 35 118.9.2018588
Venkovní dřevěné dveře a zarezlý pant 714.9.20181497
Seřízení pracovních stolů u srovnávací a tloušťkovací frézky KDR 303 (Rojek PROMA MSP 310)114.9.2018513
Hydraulický olej a dřevo611.9.20181134
Povrchová úprava trámů BSH230.8.2018571
Stolní pila Bosch PTS 103011.8.201867786
Hoblovka Proteco STF-260-230418.7.20182389
Narex SFT 200 pomoc217.6.20181049
Hoblovka KDR571.6.2018126193
UMDS - Kombinovaný stroj - zkušenosti930.5.201821327
Pásová pila2823.5.201868347
Nože do protahovačky TL 5345129.5.201818615
Hoblovka kdr 300-310217.4.20182089
Potreboval bych tuhle hoblovku na 220v kvuli převozu jaky motor noze maji 2800 ot 612.4.20182308
Hoblovka Narex SFT200, 900 W - zkušenosti?361.4.201866985
Lamelovací frézka - "Lamelovačka"2427.3.201873062
Lze vyrovnat ohnutou spárovku?919.3.20183515
Pracovní deska do kuchyně z eukalyptu, ošetření?1415.3.201831449
Materiál na šachovnici1915.3.20184307
Brusky na soustružnické nože - struhy827.2.20183567
Dewalt D26204K nebo Makita RP1110CJ321.2.20181848
Stolní pásová bruska? 521.1.20182701
Hoblovačka s preťahovačkou814.1.20185843
Náradie reikel predavane v tescu1110.1.201823699
Jak řezat lamino aby nebylo okousamé2128.12.201739599
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >