Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Dřevo a truhlářské práce > Vybavení dílny na dřevo

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.184.243 (?)
15.4.2015 18:07

Ahoj, základem každé klasické truhlářské dílny je:  pila, srovnávačka, protahovačka, spodní frézka, dlabačka, pásová bruska a pásová pila. Ruční nářadí a nástroje dokupuj dle potřeby.

Jsem řemeslník, ale jako kutil bych pořídil formátovací pilu kombinovanou s frézkou(při dostatku prostoru samostatně), kombinaci srovnávačky a protahu (š 30cm KDR), dlabačku, bruska jde nahradit ruční pásovou + excentrickou a pásovou pilu do jisté míry nahradíš kmitačkou.

Jako kutil bych si asi uměl představit i pětikombinaci italského výrobce RM Group CM300

Zdar a sílu, Karel

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den, nevím jestli si to zde..., host, 12.6.2017
Ahoj, jelikož jsem stál před časem před podo..., host, 8.7.2016
Také se mi toho zdá opravdu hodně, ale vy to..., host, 27.4.2016
neni tho nejak moc pro hoby truhlarinu staci pouze..., host, 27.4.2016
Jen poznámka k Rojkovi. V Číně nedělá jen kd..., host, 8.2.2016

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.154.87 (?)
13.4.2015 22:33, počet návštěv: 43683
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Ahoj, konečně jsem se rozhodl a obětuju jednu místnost v domě na vytvoření dílny pro práci se dřevem. Zjistil jsem, že mně práce se dřevem moc baví a jezdit pořád otravovat kamaráda, kterej má "domádo" cirkuli a hoblovku mně už nebaví.  Takže místnost je zcela prázdná, mám tam připojení na jednu i tři fáze. Zatím jsem dělal jen nějaké prkotiny, ale moje představy jsou samozřejmě veliké a myslím si, že třeba postel, knihovnu nebo noční stolek bych si chtěl určitě zkusit udělat.

Rozpočet mám 130 000 Kč na všechno a chtěl bych se do něj vejít s hoblovkou, stolní a pokosovou pilou, spodní frézkou a stolní vrtačkou. Nevím, jestli na domácí kutění jsou potřeba ještě jiné stroje. Co se týče značek, tak ze stolních pil se mi líbí Dewalt 745 ale na fotkách vypadá dobře i "formátovací" pila Einhell CC 1825.  Nicméně všechny moje poznatky o strojích jsou ryze teoretické a tak bych velmi ocenil návrhy zkušenějších jak dílu za uvedené peníze vybavit, pokud to vůbec jde. Předem díky za pomoc.

Připojit reakci   

Vybavení dílny na dřevo

Ferenz (105) - xxx.xxx.30.134 (?)
14.4.2015 22:09
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

krásná otázka - jedna věc je vybavení na masiv a zcela jiná je vybavení na ostatní materiály... ale vezmu to z druhé strany - vypíšu Vám seznam malé truhlárny na masiv, z toho si můžete vybrat a odhadnout, co budete potřebovat a udělat si v nějakém excelu tabulku a na netu dohledat ceny a nechat si ten sloupeček sečíst - to zvládnete... nebudu záměrně uvádět značky - nemělo by to smysl - pohybuji se v jiné kategorii.

stolní pila s kotoučem min. 250mm s možností ponoru a náklonu, optimálně třífázový motor, jako přídavnou investici si rovnou zahrňte kvalitní kotouč na podélné řezy, potřeba otestovat stůl na pevnost - faktem je, že já řezu na hliníku - když jsou ten stůl a pila pořádně udělané - tak se také chová rozumně

pokosová pila - to je bohužel zmetek - výsledek dnešní uspěchané doby, ale vhodná náhrada se srovnatelnou cenou není.. vyberte se standardním rozměrem kotouče a pro očekávané příčné řezy rovnou i kvalitní kotouč - (mám i ramenovou pilu - vypadá to podobě jako pokosová, ale pracuje na odlišném principu)

malá horní formátovací pila (1050mm prořez - přestavba z jiného stroje) - pro přesnou a rychlou práci nezastupitelná

spodní frézka - ideálně třífázový motor, ověřit si délku hřídele a její možnosti, optimálně litinový stůl a ověřit dostupnost příslušenství, plus počítat, že nástroje na 30mm hřídel Vám udělají docela slušnou díru do rozpočtu a neexistují v "hobby" provedení

horní frézky - tam se možná podívat na univerzální systém,  kdy je vřeteno oddělené od příslušenství - plus počítat nějakou kačku za základní frézy
spočítal jsem je - má jich 5 - protože jsem líný měnit nástroje nebo ji mám nastavenou na konkrétní operaci

pásová pila - vyzkoušet, především lacinější stroje zápasí se stabilitou pohybu pásu - není až tak nutná - lze nahradit

ruční pily - několik maflů a přímočarek, plus vodící lišty

vrtačky - stojanovou (tu jsem si vyrobil - na trhu není nic rozumného a kvalitního) a na lepší vrtání mám vrtačko-frézku s křížovým stolem - časem zjistíte, že potřebujete občas něco vyvrtat přesně a i do jiných materiálů...

vrtačky ruční - určitě nějakou kvalitnější aku a nějakou klasiku 220V, bohužel opět narazíte na cenu versus kvalitu, protože většinou to má s vrtačkou společný pouze vzhled a nikoliv už vlastnosti. (strojky s příklepem a nebo s funkcí šroubování nepovažuji za vrtačky)

jo a pár korun budou taky stát kvalitnější vrtáky a případně rovnou bych si do kalkulace zahrnul i sadu sukovníků

aku šroubovák - kvalitní, především co se vlastních akumulátorů týče

brusky - určitě minimálně dvojici ručních - pásovou a deskovou
já mám i stolní oscilační pásovou a válcovou

strojky na spojování - lamelovačka, druhá předělaná na zásmolky, kolíkovačka na oválné kolíky

multifunkce - bohužel nevyhnu se značce - něco jako Fein Multimaster - mám slabší i silnější provedení - navíc s držákem do krku 43mm - dobrá věc

hoblovku - nemám - nenašel jsem důvod proč ten stroj mít - malá protahovačka 300mm a velká 600mm udělají veškerou práci, ruční hoblík - ten se občas hodí, pokud potřebuji hrubou práci, dělám toho většinu flexou - problém je však cena nástrojů - ty Vám rozpočet nabourají spolehlivě

soustruh - není až tak potřeba - mám jen základ, který předělávám na CNC

a pokud máte holou místnost - tak si něco málo dejte stranou na pořádný a pevný stůl a různé doplňky, nemine Vás taky investice do sady ztužidel - ty kupte kvalitní - na těch šetřit je sebevražda. Další věc je odsávání a úklid - bez toho nebudou stolní a některé ruční strojky vůbec fungovat - mám klasiku s pytlem a průmyslový vysavač (v nějaké té třídě pro jemný prach...)

jo a rozumné je mít i základní ruční nářadi - dláta, atd, atd...

možná jsem ještě na něco zapomněl :-))

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

xman (131) - xxx.xxx.114.73 (?)
15.4.2015 9:28

Takisto si plánujem zriadiť malú stolársku dielňu, takže tento prehľadný popis zariadnie mi určite pomôže v mojom plánovaní. Moje predstavy sa s týmto popisom v podstate zhodujú, aj keď na moje plánované činnosti nebude všetko vybavenie nutné, ale predpokladám že časom tie potreby aj tak nastanú.

Momentálne kutím v malej kutici, kde ma veľmi limituje priestor, pri každom novom úkone musím preskladať časť vybavenia aby som si uvoľnil miesto, čo veľmi zdržuje od práce. Novú miestnosť zatiaľ ešte nemám k dispozícii, najprv si ju musím postaviť, takže by ma zaujímalo, akú plochu by som potreboval na dieľňu podobne vybavenú ako je uvedené vyššie? Resp. čo považujete za nutné minimum, lebo som trocha limitovaný pozemkom...

Doplnené: Nemienim sa tým živiť, ale určitý príjem by z toho bol, zo začiatku by som používal súčasné hobby vybavenie a nové kvalitnejšie vybavenie by som si dokupoval až by som si naň zarobil.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.134.173 (?)
15.4.2015 9:52

Jestli se truhlařením nechcete živit, není např. spodní frézka vůbec nutná, stejně dobře vyhoví horní otočená o 180° a zapuštěná do stolu. A pokud si vyloženě nechcete udělat radost nákupem nových strojů, vyhoví na občasné použití stejně dobře staré, obvykle ještě na litinových podstavcích, kterých jsou na inzertních serverech závěje. Užitečnější mi připadá spíš důkladně nastudovat výrobu různých přípravků a "vychytávek".

Rozhodně se ale přimlouvám za výkonné odsávání, bez něj je to utrpení.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.161.17 (?)
15.4.2015 12:36

PoOdle vlastních zkušeností bych spíše doporučil vybavovat postupně a podle potřeby. Tedy v okamžiku kdy připravujete výrobek, ke kterému je nějaké konkrétní nářadí potřeba. Uspoříte si nákup někdy nepoužitelných cetek, budete mít možnost si vybrat v klidu a koupit konkrétní a kvalitní typ pro danou práci.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

15.4.2015 18:07

Ahoj, základem každé klasické truhlářské dílny je:  pila, srovnávačka, protahovačka, spodní frézka, dlabačka, pásová bruska a pásová pila. Ruční nářadí a nástroje dokupuj dle potřeby.

Jsem řemeslník, ale jako kutil bych pořídil formátovací pilu kombinovanou s frézkou(při dostatku prostoru samostatně), kombinaci srovnávačky a protahu (š 30cm KDR), dlabačku, bruska jde nahradit ruční pásovou + excentrickou a pásovou pilu do jisté míry nahradíš kmitačkou.

Jako kutil bych si asi uměl představit i pětikombinaci italského výrobce RM Group CM300

Zdar a sílu, Karel

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

15.4.2015 20:07

Souhlasím s tím, že postupně se bude určitě něco dokupovat, ale nějakými nástroji prostěš začít musím, že? Naprosto nechápu, k čemu je dlabačka.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

16.4.2015 11:36

Třeba k dlabání nejen oválných děr pro čepy.

5.30-6.10 min

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.70.58 (?)
16.4.2015 19:40
Nádherný stroj. Na kolik přijde? Je to vůbec pro kutila? P.S. I když zrovna italským strojům bych se vyhnul, ale výjimka potvrzuje...
Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

19.4.2015 16:26

Italové dominují ve výrobě dřevoobráběcích strojů. Tento stroj je na bazoši do 100tis. Na kutění by byl ideální Hammer od Feldera (Rakousko). Cenu asi nestlačíš pod tvůj limit. Nebo pošli poptávku do Panasu na Technomax od SCM. Musíš to vydět osobně a tlačit na cenu poptávkou přímo na prodejce. 

Hlavně ne dnešní KDR (Rojek), Proma, Jeřebek, Holzzman,... je to drahé a většina strojů těžko použitelná. 

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.70.58 (?)
16.4.2015 19:43
A zkusil jste si přečíst nějakou knihu o truhlařině?
Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

19.4.2015 19:52

Koukám, že se to ubralo jiným směrem, než jsem čekal. Já bych ocenil přímo odkazy nebo konkrétní typy strojů. Taky vím, že potřebuju pilu, ale jakou konkrétně, abych se vešel do uvedených peněz? Je sice pekný, že mi tady někdo napíše vybavení dílny za milion, ale to je mi bohužel absolutně k ničemu.

Takže, prosím, soupis strojů, o kterých víte, že nějakou práci udělají a cenově se vejdou. Díky.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.96.2 (?)
19.4.2015 21:03

To by mě zajímalo co chcete v té dílně na dřevo vlastně vyrábět

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

19.4.2015 21:42

Také by mě zajímalo, co chce tazatel vlastně dělat. Jestli to ale chápu podle jeho poslední reakce, tak vybavit dílnu nesmyslnejma hračkama. Pětioperační stroj za 100 tis. a má slušně vybavenou takřka dílnu mu nesedí.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

19.4.2015 22:05

V dílně chci dělat menší nábytek a věci do domu - police, stoličky, vázací stolek, klec propapouška atd. Proti pětioperačnímu stroji nic nemám.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

19.4.2015 22:21

Tak na to stačí kmitací pilka, kotoučová pila, vrtačka, bruska a horní frézka.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.96.2 (?)
20.4.2015 22:12

Mezi nejkrásnější díla která jsme viděl patří výrobky třeba Davida Charleswotha. Ten používá jen ruční nářadí. Ocasku, dláta, hoblík..

A třebaklasické klasické houpací křeslo od Sama Maloofa v ceně několika set tisíc se vyrábí s pomocí pásové pily. Zbytel opět ručně. Tak já osobně bych to s těmi nástroji zas taknepřeháněl. Dlabačka je skvělá věc, pokud budu dělat ddesítky děr. Stroje josu fajn, když člověk nepobral moc šikovnosti, protože se dá s nimi docílit přesný tvar/úhel/hloubka ... Tedy pokud vyloženě není volšová hlava a nevrazí si někdo vrták přímo do oka. Pokud vás baví dřevo, vůbec bych se nebál pustit se do pár výrobků a na každém z nich postupně dokupovat potřebné stroje. Když budete dělat poličku ze spárovky, tak hoblovku nebudete potřebovat. A když z masívní desky, tak si poradíte i s obyčejným hoblíkem. Až ta polička bude desátá v pořadí, tak pak se vám snad hoblovka vyplatí

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

21.4.2015 7:36

Mně se naopak protahovačka (levná čínská) zaplatila za jediný víkend. Cenový rozdíl mezi chlupatým prknem z pily a hoblovaným z obchodu s truhlářským řezivem je dost brutální.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.4.2015 20:41

To by mě zajímalo kolik m3 dřeva jste musel hoblovat a kdo jej od vás koupil že to zaplatilo protahovačku. 2-3 desky se dají za chvilku ohoblovat ručním hoblíkem

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

21.4.2015 21:31

Hobloval jsem prkna na plot. Protahovačka mě přišla na asi 3500 Kč ve výprodeji, prkna z pily (mokrá nesušená, stejná šířka, ale různé délky, dodatečně jsem si je zkracoval na rozměr) jsem měl za asi 3600 Kč/m3, celkové parametry prken použitých na plot (počet prken x délka prkna, m2 a m3) už z hlavy nevím, je to pár let. Protahovačka ten nápor přežila a slouží mi dodnes. Hoblíkem (standardním 82 mm) bych to patlal půl sezóny. Sečteno a podtrženo to bylo i po započtení svých člověkohodin levnější než kupovat na plot nejlevnější ohoblovaná prkna, která jsem tou dobou byl schopný sehnat (asi 8500 Kč/m3) v délce, která mi nevyhovovala.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.96.2 (?)
21.4.2015 22:52

To máte pravdu-plot bych hoblovat růčo nechtěl :-)

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

19.4.2015 22:53

hezký, a co ještě poručíte pane šéf? Pokud si tohle nezvládnete sám najít a vytipovat, tak se ani do truhlaření nepouštějte. Stačí si pročíst tohle forum a informací o různých strojích najdete spoustu a pokud neumíte ani s excelem tak je tu pořád kalkulačka a linkovaný papír. Já jsem vybavení dílny za posledních cca 20 let už třikrát vyměnil, protože jsem zjistil, že předcházející strojky neplnily moje představy. Nakonec jsem koupil v dražbe v Německu vybavení truhlárny, které původně možná stálo k tomu milionu a mě přišlo na cca stopade. A koupil jsem strojky staré i třicet let, ale poctivé litinové s třífázovými motory. Stačilo málo, nebýt líný, sledovat nabídky a dojet si to koupit. Zdá se, že vůbec nechápete, oč tu běží.Pokud koupíte vlastní stroje za cca 130tis, počítejte, že za nástroje a příslušenství klidně dáte dalších 50-70tis. A to pořád asi nemáte vyřešené základní věci - jako je stůl a nějaké to vybavení okolo. Jenom materiál na pořádný stůl podle mých představ - stál cca 8tis. Bez šuplíků a dalšího vybavení a bez spousty práce s jeho výrobou. A už jsem teď dodělal druhý. K tomu lakýrnický stůl a univerzální modulární stůl z AL profilů... opět spousta peněz. Možná se budete divit, ale časem zjistíte, že potřebujete i na tu práci vidět - tudíž nějaké světlo... a tam ty peníze lítají taky divoce. Pak pár skřínek - ty si určitě už sám vyrobíte. Bez odsávání Vám nebude fungovat nic, tudíž budete muset začít nákupem nějakého odsávacího zařízení, pak zjistíte, že k tomu potřebujete pár metrů obyčejné 100mm hadice a nějaké redukce - taky za pár tisíc... atd, atd... a pořád nic nemáte a už je možná 20 až 303tis fuč. Koupíte první stroj a hle ono to řeže nějak divně... no jasně u pily za 20tis nebude v prodeji osazený kotouč za 2tis, bude tam spíš nějaký univerzál za dvě stovky - tož kvapíkem do krámu pro koutouče - to samé u pokosovky. Hurá, můžete řezat a jste o dalších 40tis lehčí.  Tak to slepíme - ojojoj nejsou ztužidla -  základ je tak 20 kousků - na to bude deset tisíc stačit... lepší lepidlo je za pár stovek.. a můžeme lepit - co vlastně, ještě nevíme, jak budeme spojovat -zda budeme kolíkovat, lamelovat - či nějak postaru? Nebo že bychom to vzali natupo a nahnali tam vruty... a co jsme to vlastně chtěli udělat... klec na papouška?? Pokud si nezvládnete udělat takovou elementární analýzu... tak bych chtěl vidět pak ten výsledek. Máte vůbec představu jaké materiály a jakým způsobem budete chtít opracovávat?? Na lamino je potřeba zcela odlišné vybavení než na masiv. Jo a zapomněl jsem si koupit pořádný aku šroubovák, protože ten za 990 v akci z BauBau, zašrouboval na jedno nabití 7 šroubů... vyhozená tisícovka... a bude jich víc a nikdo to za Vás neotestuje a nebude si pálit prsty... pak si našetříte a koupíte si něco 18ti voltového a dáte za to klidně od pěti výše... a mohli bychom pokračovat a mohli by se přidat další diskutující...

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

20.4.2015 7:32

Nenechte se vylekat, toto na kutilské práce určitě nepotřebujete. Také se tím živím 20 let a ještě jsem nevyměnil ani jeden stroj. Je tedy pravda že jsem si každý stroj pečlivě prohlédl věděl do čeho jdu. Dva ruční strojky pofidérní kvality jsem tedy koupil a vzápětí pochopil že bude výhodnější kupovat festool, ale opakuji to vy nepotřebujete.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

22.4.2015 14:35

jj, festool je zrovna ten pravej... jenom tak mimochodem, zrovna jsem poslal do reklamace DF-500.. vydržela necelý rok a půl mírného provozu...

a pokud jste nevyměnil ani jeden stroj - blahopřeji, cca před 15ti lety jsem se rozhodl, že skončím navždy s laminem a podobnými materiály... takže jiné vybavení bylo nutností. První várka byla daná finančními limity, podruhé(defakto tedy potřetí) jsem už jezdil nakupovat přesně to, co jsem chtěl a nemusel jsem řešit tolik cenu... např.mám ZS 85 od Graule - nepřekonatelná pila - tu pán domů na hobby opravdu nepotřebuje. Pokud to však děláte tak dlouho, tak dozajista dokážete odhadnout, co si tak do holé místnosti za 130tis může v rozumné kvalitě dovolit koupit a dozajista dokážete odhadnout poměr mezi cenou strojků a potřebných nástrojů. Navíc jste asi mnohem větší borec než já, mě pouhé prohlédnutí nikdy nestačilo, strojek jsem přivezl, pracoval na něm, když nevyhovoval, šel obratem pryč  - faktem je, že jsem navíc levák, tudíž k některým věcem, konstruovaným pro praváky mám výhrady.  Po všech experimentech - např. na stavbu se po cestě tam koupila laciná spodní fézka a jiné nářadí, které se defakto po dokočení díla po cestě zpět vyhodilo - jsem usoudil, že kupovat nějaké víceoperační strojky nebo "zaručenou" červenou kvalitu stojí tolik peněz, že je lepší si to pořádně spočítat a koupit to postupně - už to tady myslím více pisatelů doporučovalo, než tu dělat frajera se 130tis a psát - dejte mi sem seznam, co si mám nakoupit, zítra začínám. A je úplně šumafuk jestli je kutil nebo se tím živí - já se tím neživím - jen si tím vydělávám. A znám spoustu kutilů, kteří mají vybavení, které by jim mohl "se živitel" závidět. A když se s nimi bavím, tak je to proto, že mají nějaké pracovní návyky - kvalita, efektivita, produktivita - a ty mají zažité tak, že je chtějí udržet i při domácím kutění.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.11.230 (?)
3.2.2016 11:38

Zdravím všechny kutily a řemeslníky,
     po přečtení mnoha příspěvků v diskuzi týkající se vybavení dílny, bych se rád také zeptal na názor týkající se vybavení truhlárny, kterou bych rád vybavil.  Především zmiňuji, že nejsem až tak brutálně omezen co se rozpočtu týká, ten je jak sleduji pro většinu kutilů, kteří zde prezentují své příspěvky zásadní problém. Truhlařinou se nechci živit a pokud ano, tak případně jen příležitostně. Jsem částečně omezen prostorem (alespoň se domnívám) a proto přivítám rady a názory jaké kvality a značky pro základní strojní vybavení truhlárny zvolit. Chtěl bych zpočátku dělat jednodušší věci z lamina např. opravu kuchyňské linky, různé police a postupně i něco z masivu.  Podotýkám, že jsem již některé jednoduché věci dělal, vlastnil jsem stolní pilu Festool, která je sice kvalitní, byla to ale menší montážní pila, která mě zklamala – (5x oprava elektroniky a nikdy dobré, spousta výdajů za servis, nakonec jsem tuto pilu prodal).  Zastávám názor ten, že pokud mě neomezují finance a v budoucnu mně případně truhlařina osloví natolik,  abych se s ní začal zabývat více než jen pro zábavu,  v tom momentu budu rád za to, že jsem pořídil kvalitnější technologii. Pokud k tomu ale nedojde, tak případný zájemce snad kvalitní technologii ohodnotí.  Po přečtení některých příspěvků, naprosto bez výhrad souhlasím s některými názory řemeslníků nakupovat  raději masivní litinové starší stroje,  ale jsem bohužel omezen prostorem a domnívám se, že bude nutné některé stroje při různých operacích v dílně občas přesunovat.  Na netu se dnes nabízí velké množství různých strojů od hobymašinek až po silné masivní velké stroje pro profesionály a je třeba rozlišit nekvalitu od kvality (spoustu strojů se dělá v Číně a zaráží mně, že například taková firma jako je Rojek, což byla firma s dlouholetou tradicí a dobrým renomé, koupí značku KDR a nechá ji vyrábět v Číně).  Určitě to mnozí nevědí a nechají se napálit, já jsem to zjistil také až nedávno. Vybíral bych asi něco mezi vyšší hoby řadou nebo i v profi řadě) a proto bych moc rád přivítal vaše názory na danou problematiku. Po delším hledání a porovnávání různých nabízených strojů se mi doposud nepodařilo pro některou firmu rozhodnout, prozatím mě zaujala technologie rakouské firmy Felder, kde firma nabízí jejich technologii na objednávku s dodacími lhůtami 3 měsíce. Zaujala mě pila Hammer K3 Winner Komfort 3 KW s možností dodání motoru 4 KW, což by mohl být základní stroj. Jistě jsou i jiné kvalitní stroje ale nevím o nich. Stroje od Felderu mají myslím dobře vyřešen pojezd, stroj má hmotnost cca 350 kg a po dobrém podkladu by měl jít snad dobře přesunovat. Dále by v dílně neměla chybět hoblovka s protahem a delším stolem a žiletkovým válcem, - --to už ale čerpám z informací získaných z vašich příspěvků zde.  Dále nějaká asi menší pásovka – opět zmiňuji firmu Felder, kde jsem se na pásovku díval a dále nějaká kolíkovačka nebo dlabačka, hoblice a další vybavení. Některé vybavení již mám z dřívějška jako velkou stojanovku Morse 4,, vrtačky, brusky, kmitací pilky, ruční el. hoblovky vše v profi provedení od firmy Bosch a Dewalt. Hodně se zde zmiňují víceoperační stroje, mám ale názor ten, že je lépe volit na každou operaci příslušný stroj, zmíním mé zkušenosti např. s vrtacím kladivem s vrtačkou, nikdy to nebylo dobré, vždy byl někde problém. Je to ale otázka dostatečného prostoru v dílně, čímž si ale právě nejsem tak docela jistý. Rád bych znal váš názor zda volit technologii od jedné firmy (kde je sice výhoda jednotného servisu ale nemusí také nutně mít všechny stroje vyhovující), nebo různé stroje třeba i starší vyhovujícího rozměru s event. možností přesunu. Dále výběru kvalitní značky technologie, případně i vyhovujícího staršího stroje v dobré kvalitě. Pro dokreslení prostoru jedná so o prostor ploše 90 m2, t.zn.  š – 6 m,  d – 15 m. S díky za každou radu nebo názor.  Jiří.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

3.2.2016 16:45

jenom tak zkrátka... znám spoustu živnostníků truhlářů, kteří celý život existují v 6x4m s malou pilou a pár kousky ručního a aku nářadí... a neznám asi žádného domácého kutila, co by měl dílnu od Felderu...  a navíc trpěl pocitem, že 6x15 je malý prostor :-))...

Kdopak vám tu asi bude na vaše dotazy odpovídat??

Já mám trio  - 2 dílny 5x7 a jednu 9x7 v té největší je truhlárna, v těch menších je kovodílna a druhá je montážní kombinovaná s garáží. A až jednou budu dělat dvacetimetrový katamaran, tak ho prostě vystrčím na čerstvý vzduch. Jediné dva stroje mám mobilní - pilu na hrubé práce 5kW/600mm kotouč a 18" protahovačku, s ostatním jsem nikdy nepotřeboval hýbat.

Co se Felderu týče.. spousta pěkných věcí, ale také zbytečně drahých. Např. podavač F38 - ten se sežene jinde naprosto identický za 60% ceny Felderu, A jejich stůl FAT 300... tam ať si o ceně každý zručný kovodělník udělá sám představu...

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.17.210 (?)
3.2.2016 17:09

Inak to vidi clovek z praxe a inak amater co "sniva svoj sen". Podla profika je bager na tatrovke 815ke sikovny stroj, ale nie pre inych, co videli dokumentarny film na Viasate o najvacsich bagroch na svete...smiley

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.11.116 (?)
4.2.2016 10:31

Reakce - p. Ferenz: díky za umravnění, jste nepochybně profík a cením si Vaší reakce - jsem si vědom toho, že prostor co se týká délky by měl být dostatečný, měl jsem obavy pouze ze šířky 6 m, přičemž je prostor využíván jako dílna i garáž na auto a proto moje pochybnosti. Co se týká Felderu v porovnání s jinými technologiemi je nepochybně podstatně dražší, s tím souhlasím. Přivítal bych tedy Váš názor a radu kterou firmu by jste doporučil pro nákup strojů, případně jak by jste základní technologii t.zn. mobilní f.pilu +hoblovku, pásovku, dlabačku, v daném prostoru rozmístil, popř. rozkres místosti mohu poslat. S díky za ochotu Jiří

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

7.2.2016 15:34

I přesto, že jsme asi v podobné situaci - také neřeším financování - přesto na ty nákupy koukám i z pohledu kvalita/návratnost. To u Felderu pro firmu "jednoho člověka" moc nevychází... já jsem základní stroje vydražil v Německu, za cca 50% ceny nových. Co se týče rozmístění v prostoru - jeden pán se tu divil, když jsem jednou napsal, že už dílnu předělávám defakto potřetí. Já na tom nic divného nevidím, člověk se mění, vyvíjí a chce pracovat, tak aby mu to šlo co nejlépe. Navíc jsem levák, tudíž mám celou řadu specifických požadavků při obsluze strojů, protože ty jsou většinou navrženy pro praváky. Další důležitá věc - dělám pouze a jen z masivu, tudíž mám zcela jiné potřeby a požadavky, než někdo, kdo chce dělat ze všech materiálů - k tomu jen pozn. větší formátovací pilu dneska považuju za zbytečnost... materiál si můžete nechat vždycky naporcovat - a kvalita řezu a přesnost bude odhadem lepší než domácí formátování.

Myslím, že většinu jsem toho už napsal v příspěvcích této diskuze.

Vlastní stroje - to je kapitola sama o sobě. Nastíním - i když jsem se tomu chtěl původně vyhnout- co se mi tu tak různě povaluje připravené pracovat... je to vybraná kvalita - už řekněme, to nejvyšší z profi...

Mafell - lamelovačka, brusky - nedám na ně dopustit
Virutex - lamelovačka - velké zklamání, předělal jsem si na frézování lodiček
Fein - aku vrtačky a šroubováky 18V s BLDC motory, multimaster, brusky, leštička, vysavač
Festool - Domino, ruční frézka 1400W, pásová bruska
Kress - brusky, frézka, vysavač s oklepem
Graulle ZS85 - bezkonkurenčně výborná pila, (až bude nějaká ZS135 na maschinensucher.de - tak si pro ni zajedu)

Stroje mám všechny od (už bohužel neexistující) EB a co jsem nemohl sehnat, jsem si vyrobil - např. formátovací pilu pro nekonečnou délku a max 1050mm šířku materiálu.

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

8.2.2016 21:28

Jen poznámka k Rojkovi. V Číně nedělá jen kdr, ale jeho komletní sortiment strojů(euro, industry)!!! V čr dělá pouze kotle. Tomu se říká tradice :) 

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.103.194 (?)
22.12.2015 14:17

Zajímavá diskuze.

Příští rok chci taky investovat a vybavit si dílnu. Nechci se truhlařině věnovat profesionálně, ale prostě si udělat radost. Na druhou stranu, vyrábět domů vestavěnou skříň z masivu, je trochu škoda, takže formátovací pila s předřezem mě nemine. Na olepování hran spíše ruční stroj.

Našetřil jsem 300tis. tak bych dal dvě třetiny do strojů. Nechci kupovat nové mašiny, na trhu je plno dobrých použitých, co jsem pochopil, tak na nákup je lepší Německo. Tady je to samý překupník se šuntem.

Doporučili by jste, po jakých značkách se koukat? Vím že solidní je Felder, Festool...

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.75.62 (?)
7.1.2016 15:58

Truhlarina/stolarina je asi nejdrazsi remeslo na vybaveni. Ja jsem sel vzdy cestou nakupu starsich, ale poctivych stroju a vyplatilo se mi to. Ne vsechno bylo funkcni, ale postupne jsem to opravil a vyladil. Lepsi je zarizovat se postupne dle toho co potrebuju delat, nez koupit hned kompletni vybaveni a postupne zjistit, ze neodpovida mym potrebam a predstavam. Starsi stroje se daji dobre prodat a jste na nule, ale kdyz koupite nove kramy, tak v okamziku nakupu uz maji polovicni hodnotu pri eventualnim dalsim prodeji z druhe ruky. Jiste se dnes daji koupit velmi kvalitno stroje, ale ty se pohybuji v radech minimalne desitek, spise stovek tisic. Samozrejme je vybaveni bez ktereho se neobejdete. Radim ale radeji vybavovat postupne a sledovat inzertni servery. Jet se na par stroju podivat a pak se rozhodnout. Nejlepe se poradit se zanmym remeslnikem.  No a k tomu Nemecku bych zas az tolik nevzhlizel. Dobre veci se daji poridit i u nas, samozrejme Nemecko je vetsi trh a otvira se vice moznosti. Ale pripoctete si dopravu atd...

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.79.172 (?)
27.4.2016 11:17
neni tho nejak moc pro hoby truhlarinu staci pouze pila hoblik rucni a dtolni vrtacka ni vic nic popripade masina na tvrbu cepu ci ruznych spoju hoby truhlr dela z hotoveho zpracovane materialu ne jak zavody ktery si prkna delaji
Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.245.162 (?)
27.4.2016 14:56

Také se mi toho zdá opravdu hodně, ale vy toho zase máte dost málo. ;)

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.95.116 (?)
8.7.2016 10:08

Ahoj, jelikož jsem stál před časem před podobným "problémem" (či radostí) a měl jsem stejný rozpočet, mohu sdělit svou zkušenost a popsat vybavení mé dílny.

Zpracování neosámovaného řeziva začíná na cirkulce - tu mám obyčejnou, takovou tu starou montážní pilu z Nářadí Havířov, běžně na inzerátech kolem 3.000, mám dvě po 1.500 Kč, udělal jsem si nový stůl z kvalitního lamina, přidal hliníkovou lištu s měřítkem a pravítkem, není problém si tam dodělat pojezd na pravoúhlé i pokosové nakracování, po laminu to jezdí jako blesk, kotouč samozřejmě co nejkvalitnější, co nejdražší a přesně na tu operaci, kterou děláš. Pila má výhodu tu, že je kotouč zanořovací přes obyčejnou páku, pokud to uvolníš a jsi ochoten se trošku shýbat, máš v podstatě pokosovku s tím, že se vynořuje zespodu.

Základem veškeré přesné práce je tříoperační stroj KDR 310 ST s přídavnou dlabačkou. Zde si matroš oštosuji (srovnávačka) a naformátuji (tloušťkovačka). Tento stroj mám nový, za cca 50.000, seženeš ho na insert za 30.000.

Dále se již pracuje dle výrobku, účelu a potřeby.

Mám tedy středně velkou pásovou pilu (čínskou, ale bez problémů),  pro mne naprosto nepostradatelný stroj, potrpím si na přesné vedení pásu, tři kuličková ložiska dole i nahoře, pravítka, pojezdy na přesně krácení, kružítko atd.. Pás délky cca 2,5 m, kola 350 mm, obsáhne to všechnu práci, kterou dělám. Nová cca 15.000. Za deset let denního provozu odešel jen klíňák a rozběhový kondík - tedy spotřební matroš.

Většinu formátování napřesno dělám broušením (není to profesionální, ale mi to vyhovuje). Mám na zakázku dělanou pásovou brusku, cca 2 m dlouhou, s válci nastojato. Pás běží oproti stolu šikmo, ale bez oscilací.Matroš se tedy dá přesně formátovat na stole, ale i na jednom z válců, kde je přídavný stolek, štelovací (tam dělám skoro všechno). Část pásu nemá žádnou oporu, je v luftě. Tam na jemno dobrušuji obliny  - přechody křivek (konkávní tvary, samozřejmě). Dále na tom dělám hrany všeho druhu. To už je ale v podstatě sochařina či modelařina. Bruska stála 11.000, dal bych za ni i dvacet, pán mi ji vyrobil a přivezl až pod nos.

Pokračuje se na dvou horních frézkách, které jsou ve stolcích v poloze spodní frézka. Přídavná pravítka, pojezdy, přítlaky, to si dobastlíš, uděláš na tom opět skoro vše. Dvě se vejdou v pohodě do 5. 000 Kč, max. dvojnásobek.

Dále mám celkem tři vrtačky ve stojanech. Mé asi nejméně oblíbené stroje, protože jde o uhlíkové motory na 220V, které jsou prostě hlučné. Ale s kvalitním a plně vybaveným stojanem (staré Narexy) s příslušenstvím uděláš zázraky. Vrtačky Narex, jedině. Levné, profi kvalita, nekonečně servisovatelné. Stojan a vrtačka se vejde do 5.000 nové, na insert za třetinu.

Na detailní a speciální práce mám stolní lupínkovku (motorovou). Ty jsou za hubičku, tak za cenu vrtačky.

A ještě specstroj - ze staré malé pásové pily jsem udělal pásovou brusku. Vyhodíš vedení, pilový pás nahradíš brusným pásem. Co pila vyřeže, to si pila vybrousí - jasné, ni? Tohle stojí jen pár tisíc, to se dá udělat z čehokoliv.

A to je v podstatě vše, to nejnutnější. Pak mám skoro všechny ruční mašinky, které se vyrábějí - vibrační brusku, pásovou brusku, přímočarku, mafla, horní frézku, rozbrusku, řetězovou motorovku i elektriku atd., ale to si dokoupíš časem a postupně. Také si postupně dokoupíš téměř všechno ruční nářadí.

Jak sis všiml, nemám spodní frézu - tedy nemám těžký stroj na především čepování rámů dveří a oken. Domnívám se, že to není potřeba, dá se koupit časem. Do té doby si ale zvykneš na to, že se dobré čepy dají dělat i na pásové pile a dlabačce a vrtačce a že malé horní frézky zastanou práci na ohraňování, tvarování, profilování, stejně dobře, falcování se udělá nahrubo na cirkuli a dolízne vrchní frézkou atd. Také nemám řetězovou dlabačku. Ale on člověk nemusí vlastnit vše, na ten den v roce si to půjčíš.

Tož, to je tak vše... já se tím uživím... nemyslím si, že by kutil potřeboval víc... kdyžtak si již něco ubastlí...

Připojit reakci

Vybavení dílny na dřevo

host - xxx.xxx.0.228 (?)
12.6.2017 11:37

Dobrý den,

nevím jestli si to zde ještě po roce přečtete ale zázraky se dějí, že ano... Zaujala mě ta pásová bruska z pásově pily - nemáte třeba foto nebo aspoň bližší popis (obrázek je ale za tisíc slov)

Díky :-)

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
SOP300 Drukocel26.12.20177655
Makita nebo maktec424.10.2017828
Náradie reikel predavane v tescu1023.10.201714463
Hoblovačka s preťahovačkou718.10.20172084
Hobľovačka Metabo HC 260 C - 2,8 DNB918.10.201718692
Sustruzenie dreva zo zahrady a z lesa3015.10.201749595
Hoblovka s protahem 7310.10.2017241637
Dřevosoustružení - začátečník1129.9.201715118
Jakou protahovačku?2424.9.201748326
Nepřesné desky z přířezu (trochu jinak)1414.9.20171723
Nepřesné desky z přířezu2311.9.20173377
Dřevorubecký kurz110.9.2017423
Vytrhávání dřeva po protahu425.8.20171036
Modrání borovice117.8.201716095
Stolní pila - přesná285.8.201745545
Hoblovka KDR5218.7.2017112063
Vybavení dílny na dřevo3612.6.201743684
Odsávání pilin726.5.201715521
Kulová fréza Orbicut62.5.20171308
Metabo UK 290232.5.201721438
Stojan na houpací síť 1129.4.201715619
Pásová pila2728.4.201759307
Jak na kolíčkování3927.4.201758864
Panty, zvýšení počtu626.4.20171315
Pilový kotouč pro řezání laminovaných desek bez použití předřezávacího kotouče1815.4.201727850
Dětské hřiště 215.4.2017953
Husqvarna 357xp moc maže121.4.20173277
Kulatý, konferenční stolek 627.3.20171608
Oprava skříňky 621.3.20171551
Hoblovka Narex SFT200, 900 W - zkušenosti?3417.3.201756507
Jaké dřevo vybrat na výrobu nábytku, kde nejlépe ho sehnat2010.3.20176290
Popisování + uchycení lamina59.3.20171811
Řetěz do hoblovky Trend TL 534555.3.20171701
Pilové kotouče123.2.20171273
Pásová pila Jesan PS 400 výrobce Jeseník320.2.20178130
srovnávačka MS 3001819.2.201729100
Jak zakrýt díry na desce stolu?61.2.20172179
Frezovanie bez vytrhavania a rezanie materialu do pravych uhlov230.1.20171675
"Mazání" dřevoobráběcích strojů913.1.20174457
Prosim o pomoc s protahovackou 711.1.20173428
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů