Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Zateplení > Jak silnou izolaci?

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobrý den, pokud se jedná o trval..., host, 23.4.2016
Zdravím Vás. Řeším zateplení sokl... , host, 1.5.2015
PO dlouhé době nevydržím nereagovat. To co p..., host, 23.5.2014
Dobrý den, rád bych se taky zapojil do této ..., host, 22.5.2014
Omlouvám se za neodpovězení. Nyní jsem tento..., host, 11.2.2014

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.109.46 (?)
29.11.2010 19:12, počet návštěv: 153477
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, pročítala jsem zdejší diskuze, ale pořád nemám moc jasno, tak se prosím nezlobte, jestli se ptám na něco, co se tady už probíralo.

Máme starou chalupu, v současné době je půda neobývaná, nezateplená. Plánujeme zateplení minerální vatou, ale nejsme si stále jistí, jakou sílu použít. Navíc plánujeme do budoucna - cca do dvou let vybudovat podkroví. Takže asi nemá cenu to teď předimenzovat a používat sílu 200 mm nebo ano? Zateplovat se budou přímo stropy, podlaha zatím klasická prkenná, v budoucnu asi také dřevěná podlaha.

Budu ráda za jakékoliv rady, díky - Hana K.

Připojit reakci   
Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.207.116 (?)
29.11.2010 19:51
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Pokud mate starou chalupu - kamene zdi, stara okna.Tak nema moc smysl zateplovat. Jestliže to nebude trvale obydleno tak by stačilo dat na podlahu fošny 5x10cm  mezi ně izolaci a na ně paropropustnou folii a na to zaklop z prken.Pravděpodobně budete topit dřevem takže nepotřebujete honit watíky. Ale spíše zatěsnit chalupu aby tam vyloženě neprofukovalo.Pro narazove bydlení jsou spíše potřeba vykona teplovzdušna kamna.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.209.91 (?)
29.11.2010 20:04

Hano, dobrý den. Pokud budet zateplovat jen dočastně, doporučuji již teď zateplit ve více vrstvách. Pak izolaci vyjmene a dáte do podkroví. Pokud se ptáte jen na tloušťku, tak od 22 do 40 cm dle Vašeho věku, budovy, stavu ostatních izolací.

Zateplovat se musí na studené straně, tedy na půdě!

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

29.11.2010 20:43

Dobrý večer, tak abych upřesnila, chalupou jsem to nazvala asi špatně, říká se to tak u nás, ale jde o dům trvale obývaný, v současné době v rekonstrukci, nová okna budou na jaře. Důj je především kamenný. Ještě se vrátím k předchozímu příspěvku - uváděné rozmezí v cm je dost velké a hlavně 40 cm - to už je docela dost, ne? Běžně jsem koukala se uvádí kolem 20 cm, tak teď nevím. Ostaní izolace nebudou, zdi jsou 90 cm široké, budova je hodně stará, přibližně 200 let, já o dost mladší, ale nechápu, na co to má vliv. Teplo chci ve 20-ti a v 80-ti  Hana

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

29.11.2010 21:07

Hano, těžko bez podrobných znalostí nemůžu sdělit dejte tam XXcm.  Páč nevím jaká budete mít okna,  zdali ta nejhorší, či střed, nebo izolační.

90cm stěny jsou sice silné, ale neizolují. páč složení je opuka, hlína, kámen, cihly báchory...

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

30.11.2010 9:23

Tak to ještě upřesním... vím, že stěny izolovat nebudou, pod podlahu samozřejmě izolaci dáme, okna budou klasická dřevěná, dvojitá - ale nová, takže vnitřní okno dvojsklo ditherm. Topení samozřejmě ústřední+kachlová kamna+krbová kamna.

Hana

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

Ferda Mravenec (468) - xxx.xxx.153.130 (?)
30.11.2010 9:51

okna budou klasická dřevěná, dvojitá - ale nová, takže vnitřní okno dvojsklo ditherm. ...nevím jestli tomu dobře rozumím, že pl8nujete okna dvoudílná a jedno chcete zasklít dvojitě (vnitřní) a jedno jen jednoduše (venkovní). Jestli je to tak, tak já bych poradil udělat to naopak, protože kdysi jsme si nechali udělat nová kastlová okna a to tak, že vnější okno bylo zaskleno 1 sklem a vnitřní dvojitým sklem (jako klasické eurookno). Výskedkem bylo, že to vnější jedno sklo se rosilo, zatímco vnitřní dvojsklo zůstalo vždy hezky suché, a to i když to vnější okno bylo otevřeno.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

30.11.2010 18:14

Hanko, já Vás moc nepotěším, pokud chcete slyšet můj názor,  jsem ochoten odborně diskutovat.

Pokud budete mít okna špaletová, je třeba, tak jak píše kolega,  venkovní zasklení dvojsklo4/16/4, plněné plynem argonem, s plastovým rámečkem vnitřní křídlo může být jen 4mm ale kvalitně parotěsně utěsněno, aby nemohla vnitřní vlhkost vnikat mezi křídla.   Stěny nebudete izolovat? Co Vás k tomu vede? Víte jaký je tepelný odpor stěn?

Topení plánujete i lokální, to znamená že budete mít přívod vzduchu z venku přímo pod krb, kachle a i do kotelny ke kotli?

ještě dlužím vysvětlení  (zde nejde vkládet text Ctrl C a Ctrl V?)

Váš věk a tlouška izolace. Mladý člověk může dát více izolace má na splacení delší dobu a déle využije kvalitní zateplení, kdešto starší člověk již nemá tolik prostředků i délku života. Za 10-20 let, až bude energije mnohokrát dražší (porovnejte nárůst za 10-15let)  budete mít více úspor za silné zateplení. Takže proto od 22cm zákonem povolené přes 28 cm doporučené dnes, až po 50 cm pro pasivní domy.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

milan.cukrar (14) - xxx.xxx.209.91 (?)
30.11.2010 18:16

jsem se zapoměl přihlásit

Zdravím Milan

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.186.113 (?)
30.11.2010 11:34

Tedy nechci Vám brát elán, ale bez aspoň 25cm izolace vnějších zdí to bude stále tepelnými vlastnostmi kamenný barák - pěkně v něm bude jen dva měsíce v pařákách, jinak v něm bude 10 měsíců v rocechladno. "Přebít" tento chlad se dá, ale bude to drahé, pokud nebudete mít palivo skutečně za hubičku. Takové kamnenné baráky jsou dnes a do budoucna z ekonomických důvodů trvale neobyvatelné a nepoužívají se na celoroční bydlení, ale jen přes léto, eventuelně k nebytovým účelům. Proto ceny těchto nemovitostí extrémně klesly a jště půjdou dolů vzhledem ke svému omezenému využití. Pro celoroční trvalé bydlení má obvykle cenu jen ta parcela. Takže zbourat a postavit tepelně nenáročný dům(obálka-konstrukce jako pasívní dům), třeba malý v rustikálním stylu včetně pece. Omlouvám se za odbočení. Hodně radosti přeje Karel.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

30.11.2010 13:22

Tak ještě jednou díky za všechny rady a připomínky, okna ještě proberu s truhlářem, můžou to i prohodit, standartně se to ale dělá tak, jak popisujete (F.M.) Každopádně díky za tip!

No jinak je jasné, že starý kamenný dům nikdy nebude mít vlastnosti jako nový pasivní dům, ale s tím jsme do toho šli. Má to zase myslím jiné výhody a vzhledem k tomu, že v tom přežili generace před námi, myslím, že přežijem i my. Vlastně už přežíváme... v současné době bydlíme ve dvou opravených místnostech, kotel zatím nic moc, okna ještě stará, netěsní, ale jsme otočení na jih, takže všechno sluníčko krásně pobíráme a vytopit se to v pohodě dá.

Jinak Karle, pasivní domy jsou výborné, jsem velký fanda, ale každý holt hledáme něco jiného a přijde mi líto, že staré krásné domy chátrají.

Hezký den všem - Hana Kahwaji.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.24.183 (?)
30.11.2010 19:25

Kamenný dům vůbec nemusí mít špatné tepelně izolační vlastnosti.  Schopnost tepelné akumulace a setrvačnost takových zdí je neuvěřitelná, jen je třeba jiný režim vytápění než u moderních domů.

Před pár lety jsem boural část neobydleného opukového domu. Byl květen, teplo a uprostřed skoro metr tlustých kamenných zdí byla jinovatka.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

30.11.2010 19:39

Milane, tak jsem ještě jednou zkoukla ty okna a špatně jsem si to pamatovala - podle návrhu truhláře bude dvojsklo vnější okno 4-8-4, plyn Argon a vnitří jednoduché izolační sklo 4mm, beru za samozřejmé, že to bude dobře utěsněné. Známí stejná okna od stejného truhláře mají a spokojenost.

Co se týče izolace stěn, jasně, vím, že dnes se izoluje úplně všechno, ale kladu si otázku, není to přece jen zbytečné? Navíc čím izolovat kámen, opuku? Nemám kladný vztah k polystyrenu, myslím, že dům musí také dýchat a především tyhle staré domy, které mají problém s vlhkostí. Chápu, že odborník to určitě vidí jinak, jde o dokonalé utěsnění a izolování.

Díky za vysvětlení ohledně věku, vrtalo mi to hlavou :-) No mladí ještě jsme, na druhou stranu ale nechceme být zadlužení na dalších 20 let, to se radši přykriju pořádnou peřinou :-) ale vážně, já vím, že z odborného hlediska to vidíte jinak, ale v současné době bydlíme ve dvou místnostech tohoto starého domu a opravujeme další část. Místnosti jsou obyvatelné, ale budou se ještě rekonstruovat. Okna jsou tu staré, dřevěné, profukují. Topení ústřední, ale kotel nic moc. Izolace žádná, na půdě trošku sena, pod podlahou asi nic. A bydlíme docela v pohodě. Možná je to i tím, ž e sama jsem vyrostla ve starém neizolovaném domě, neznám a nepotřebuji tedy v zimě chodit doma v tričku.

Jinak Milane, co se týče otázky na topení, moc jsem to nepochopila, nezlobte se, jsem jen laik. Bude to tak, že kotel bude mít samostatný komín a bude zvlášť v kotelně, krbová a kachlová kamna napojena na samostatný komín, který se vlastně nachází v centru všech místností. Když jsme v kachláčích loni zatopili - nikdo 5 let místnosti neobýval, bylo během pár dní v kuchyni 30 st.!

A ještě otázka přece jen k té izolaci - v předešlých diskuzích jsem našla doporučenou izolaci stropu v případě nevytápěné půdy 16-20cm, tak v tom mám opět guláš.

Hana

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

30.11.2010 19:41

Tak přechozí host mě potěšil, také si to myslím! zdi trvá dlouho natopit, ale jak to do sebe jednou naberou, teplo vydrží. Hana.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.216.160 (?)
30.11.2010 20:42

Milá Hano,

podobné věci není špatné řešit ve spolupráci s projektantem specializovaným na problematiku zateplení. Dovolte mi abych opravil několik nepřesností a zavádějících informací.

Předřečníci - okna OK, moderní technologie klasický vzhled, izolační sklo zcela jistě ven a nikoli dovnitř.

Zateplení proti půdě - více je lépe.

Add kamenný dům - obecný omyl je ten, že takový dům nemůže mít ve finále nikdy nízké energetické nároky... To je ale naštěstí nesmysl. Pokud je taková budova suchá.

Zdi ze smíšeného zdiva cihla kámen, nebo dokonce kamenné zdivo má velkou tepelnou kapacitu a teplo dobře vedou, proto se takové budovy obtížněji vytápějí.

Kouzelné ale je, že pokud takovou budovu obalíte kompatním a mohutným pláštěm tepelné izolace (bavíme se o nějším zateplení o síle okolo 20 cm EPS 100), z nevýhody se rázem stane skvělé bydlení - zdi se chovají jako akumulační hmota. Samozřejmě, že ideální je takové řešení právě pro trvale obývané domy. Dám Vám příklad - patrová podsklepená budova 100m2, tedy něco okolo 160 -170 m2 užitné plochy. Zdivo cihla/kámen, okna se skly U =1,1 W/m2K, zateplí podlaha přízemí, či strop sklepa (12-20 cm izolantu) a půdu zateplíte 30 -50 cm vláknitého izolantu podaří u zmíněné budovy dostat na takové ztráty, že jí z přehledem vytopíte tepelným zdrojem o výkonu 4 -6 kW..Pokud bychom chtěli dále snižovat tepelnou ztrátu, museli bychom instalovat okna s nižší tepelnou ztrátou, při ještě další snaze bychom přidávali opět sílu zateplení.

Jestliže byste přece jen nechtěla zcela zavírat vrátka dalších úvah pro pozdější zateplení a chcete v budoucnu minimalizovat tepelné ztráty, budete muset myslet na některé detaily - netýká se to pouze vlastního zateplení podkroví.

Okna je ideální u takové budovy usadit zcela na vnější okraj otvoru, tj4 -5 cm od okraje otvoru. Z venku tedy do zateplení pláště tedy neexistují vnější parapety. Vnitřní jsou o to širší. Po pozdějším zateplení vnějším zateplovacím systémem se vytvoří vnější parapety, zároveň zateplením zakryjeme z velké části rámy oken. Takto umístěná okna eliminují tepelné mosty v jejich okolí a okna nevypadají ani při silném zateplováku jako střílny.
Pouze na okraj, nejfajnovější nízkoenergetické domy nejsou lehké dřevostavny, ale budovy s železobetonovým pláštěm, vně mohutně zateplené. Beton se opět chová jako akumulační hmota a tyto budovy nejsou tolik náchylné na kolísání teplot a přehřívání v létě.

Závěrem chci upozornit na mylné mýty o dýchajících a nedýchajících budovách. Je to skutečně pouze mýtus, pokud budete hledat v diskusích, najdete zcela konkrétní příklady, včetně vyhodnocení difuzních toků vodních par v zateplených a nezateplených budovách , včetně kumulativních kondenzací ve zdivu v chladných měsících roku, ty jsou o muhutných systémů podstatně  nižší (!) než u nezateplených budov. Pokud nemáte "kladný vztah" k polystyrenu, můžete použít vláknité izolanty, které jsou fajnovější, ale i podstatně dražší.

Nicméně člověk by se měl rozhodovat v podobné situaci rozhodovat na základě racia a emoce k rozhodování nepouštět.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

30.11.2010 21:00

Hano, chemický Ali to napsal správně a odborně.

topení jste nepochopil, psal jsem o nasávání vzduchu pro hoření. Aby kamna mohi kvalitně spalovat, musí mít dostatek vzduchu. proto se přivádí zvduch z venku, jinak Vám bude táhnout po nohách a utěsněným oknem či dveři neprojde vzduch.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

30.11.2010 21:07

truhláře bych tlačil na sklo 4/16/4 a ještě pokovené skla

(zateplete)

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.134.79 (?)
30.11.2010 22:57

Při hovoru s truhlářem doporučuji "mimoděk" položit otázku na vlhkost dřeva, ze kterého ta okna vyrábí. Jestli má čisté svědomí, nebude se bránit ani ověření vlhkoměrem. Existují totiž ostrostřelci, kteří prskají okna z laciného syrového dřeva, která se během jedné až dvou sezón seschnou a prohnou tak, že přestávají těsnit. To bohužel není folklórní povídačka, známým se to stalo a reklamace byla neřešitelná.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 0:17

Nová ona by se měla dělat z Europrofilů, jinak se může v následných letech objevit   mnoho problémů

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.232.69 (?)
10.2.2013 13:30

Dobrý den nevím zda máte představu co eurohranol je. Ale pokud se zde vede diskuze o starém domě se špaletovýmí okny, tak si nedovedu představit okno z hranolu biť jen 68 na 68 mm. 

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

10.2.2013 19:06

Kupodivu vím, a pokud se nad tím zamyslíte, věřím, že Vám to bude jasné. Nemyslím tím průřez profilu, ale typ lepeného profilu. BTW. Pokud se podíváte z čeho se moderní okna vyrábějí, zjistéte, že vznikají opracováním BSH profilů, slangově z Europrofilů (díky normalizovaným rozměrům), ze kterých opracováním se moderní dřevěná okna vyrábí. Takže stačí malinko přemýšlet a nechytat se jediného slova  

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 0:10

Hano, Vy jste rozhodla, že venkovní zateplení nebudete na 90cm kamenných zdech dělat. To je katastrofa a tím jste určila potřebnost vlastností rekonstrukcí oken a třeba stropu. Právě vzhledem k tomu, že nemíníte izolovat kamenné zdi, stačí vám při rekonstrukcích použít nejlevnější řešení s běžnými izolačními vlastnostmi. Vaše řešení je totiž jen flikování -zaplácání největších děr.Nevěřím, že máte v přízemí zcela suché 90cm tlusté zdi. Uf. Samozřejmě, že tam přežijete s podobným komfortem jako několik generací před Vámi. Mám obavu, že s vyššími provozními náklady. Alí má plně pravdu. Ale ta u Vás nenastane, Vy většinu zásadních věcí, jak píše Alí nesplníte-neuděláte a tomu bude odpovídat jen částečná- nedostatečná změna dnešního stavu. Hodně skromnosti a odolnosti přeji. Karel

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 1:22

Jedna věc je vést diskusi od klávesnice, další věc je navržené úpravy realizovat v reálném čase/rozpočtu při zachování provozuschopnosti domu. Bydlení ve starém kamenném domě je jiné než v paneláku nebo tvárnicové stavebnici, s tím je asi tazatelka srozuměná. Pro pochopení vztahu k historickému objektu doporučuji výlet do Francie nebo Belgie.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 8:09

Načasování stavebních úprav je triviální a pokud chce majitel budovu zateplovat na etapy, stačí pouze krátká úvaha, funkčnost tím není ohrožená

1. Výměna oken a dveří

2. Zateplení stropu,

3. Zateplení podkroví

4. Zateplení vnějšího pláště.

Body 1, a 2. je optimální provést v jednom kroku

Bod 3. podle peněz a energie kdykoli po té

bod 4. s libovolným odstupem.

Hmm, ostatní hezké řeči o historické hodnotě a návštěvě ciziny   nám sice řeknou, jaká místa navštěvujete , ale tazateli jsou  k ničemu a o ničem, Navržené úpravy jsou standardní, bydlení v rekonstruovaném kamenném domě není jiné, než v novostavbě, a je lhostejné,  zda se jedná o litý beton, nebo kamenné, či smíšené zdivo, z hlediska zateplovacích technologií lógr. (Je li vyřešena hydroizolace stěn)

Jen tak mimochodem -  zmíněné technologie vznikly a primárně se rozvíjejí právě v Západní Evropě.

Pro pochopení vztahu k historickému objektu doporučuji výlet do SRN, či Rakouska, zvláště v Alpách je patrné, že se zateplují i kamenné objekty z minulého a předminulého století.(nejsou li památkově chráněné)A nedá se říci, že by se jednalo o nevkusná řešení. Dokud k budově nepřijdete a nepoklepete na ní, vůbec nerzjistíte, že je zateplená. Jistě jste jako světoběžník v Alpách byl, projížděl jste Alpskými městečky a slastně si pochvaloval , jak pěkný je historický ráz budov. Velká část z nich byla mohutně zateplená, jen jste si toho jaksi nevšimnul.

Při hodnocení toho co je a není "historicky cenné"  je dobré přemýšlet, místo moudrého moralizování. Asi  nikdo nepředpokládá, že byste za  majitele nemovitosti platil účty za energie. Pokud to plánujete, je Váš altruismus chvályhodný.

Tazatel si sám musí udělat představu o tom, zda u jeho budovy převažuje ryze emocionální pohled na věc, nebo zda má přednost ekonomické uvažování a touha po komfortu.

Samozřejmě se bavíme o budově, u které předpokládáme že NENÍ památkově chráněná.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.121.238 (?)
1.12.2010 10:15

Ali velmi by ma zaujimal Vas nazor na zateplovaci material. Vyhody nevyhody... PS vs. mineralna vlna. Pripadne ine materialy.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 11:59

Dobrý den,

je to na dlouhé povídání, nicméně zateplovací trh ovládají, podotýkám že právem v podstatě dva typy materiálů - EPS a XPS polystyreny, vs minerální a skleněné vláknité materiály.

Obá má své výhody i nevýhody, pokud hned na počátku uvedeme na pravou míru mýty o "dýchajících a nedýchajících" budovách můžeme říci zhruba následující -

Minerální a skleněné izolanty jsou trvanlivější, mají maximální požární odolnost a vyšší prodyšnost pro vodní páry. Pokud se budeme bavit o EPS, ten bude mít menší životnost, nicméně z hlediska lidských životů zcela dotačující. Pracujeme-li s kvalitním EPS 100 (nikoli s nejrozšířenějším EPS 70) odhaduje se životnost kvalitně provedeného systému na mnoho desítek let. Moderní EPS mají v sobě retardéry hoření a tak i toto nebezpečí je menší nežli v minulosti. XPS má ale zase vyšší odolnost proti stékající vodě (než vláknité i hydrofobizované materiály) a lze s ním (v podstatě pouze s ním) zateplovat například sokly se zbytkovou vlhkostí, nebo mírně zavlhčená místa, tedy lokalizace, ve kterých by minerální izolant rychle degradoval. XPS bude v takové hraniční lokalizaci samozřejmě ideálně fungovat v odvětrávaném režimu, tj s difuzní ventilovanou štěrbinou mezi zdí a izolantem (dutina se a zimu uzavírá a na léto otevírá, na to musí uživatel pamatovat).

Z hlediska komfortu uvnitř budovy jsou ale oba systémy naprosto srovnatelné a aplikace toho, či onoho systému nepřináší hmatatelné rozdíly. Rozdíly jsou ale markantní při realizaci, zvláště pokud se jedná o zateplení svépomocí. EPS a XPS jsou na práci mnohem jednodušší, drobné nerovnosti můžete vybrousit, u vláknitých materiálů je nutné je aplikovat na dokonale provedený rovný podklad a případné nerovnosti lze srovnat jen dalšími vrstvami stěrky.

EPS a XPS je výrazně lehčí, dobře drží během montáže i jen na lepidle a kritická místa se často během tuhnutí nemusí podpírat, lépe se s ním pracuje ve zpracování detailů.

Vláknité materiály ale mají jednoznačně přednost u fragilnějších konstrukcí - zateplení šikmin střech a stropů, a to právě pro svojí vyšší prodyšnost, a v tomto případě snažší zpracovatelnost, stejně tak je upřednostňuji i přes enormní pracnost u zateplení stropů sklepů- zde je jedním z důvodů jak prodyšnost, ale hlavně vyšší odolnost na poškození, které je ve sklepě pravidlem.

U zateplovacích systémů je nutné ale přemýšlet - jak o nákladech (ty jsou u minerálních izolantů skutečně vysoké), tak i o celém konceptu, zateplovat má totiž smysl jen opravdu mohutně, což lidé málokdy chápou, třebaže to náklady zvýší ve srovnání s tenkým systémem pouze málo.

Stejně tak je nutné přemýšlet na provedení detailů, aby výsledek u neznalého ani neevokoval, že zde došlo k zateplení (umístění oken, svodů), provední detailů, jako jsou například římsy.

Z ostatních izolantů stojí za řeč nastupující VIP - vakuové izolační panely, vývoj ukáže, nakolik je tato technologie slibná a zda očekávání nejsou vyší než reálný benefit (životnost, zpracovatelnost)

Biologické izolanty - celulóza, vlna, konopí, sláma, etc se výše zmíněným materiálům blíží, ale nedosahují jejich vlastností. Chápu je jako možnost volby na základě speciálního názoru stavebníka - rozhodování je ale vytvořené nikoli na základě lepších vlastností těchto izolantů, ale pevnou vírou ve specifický světonázor. Tyto materiály by měly být finančně výhodnější, netuším proč, ale není tomu tak (u nás).

Pominul jsem některé speciální izolanty, které mají své místo při speciálních aplikacích a požadavcích (například stříkané PU systémy, skleněné pěny, polystyren betony..) a to pro jejich specifické a tedy okrajové použití.

Oba nejvíce používané systémy systémy je nutné kvalitně kotvit - kotvení se považuje za jeden z limitujících faktorů v životnosti systému. Zároveň je velmi limitující provedení stěrek, omítkoviny, a co často netuší ani někteří projektanti tak i BARVA omítkoviny- obecně lze říci, že na osluněných stranách velice trpí tmavé a syté omítkoviny (tolik oblíbené syté cihlové barvy) - omítkovina je na tenké vrstvě stěrky a armování, to vše na velmi, ale velmi dobrém izolantu, při oslunění se dokáže bleskem "vytopit" a samozřejmě pracuje dilatacemi, koneckonců následně dilatují i zateplovací panely, což životnosti systému příliš nepřidá.

Stačí i v chladném dni, který je jasný sáhnout na omítku, je překvapující, jak je teplá, pokud vezmeme do rukov v létě IR teploměr, s překvapením zjistíme, že má ta jižní strana hnědého, či tmavě červeného domu povrch zahřátý i na několik desítek st C..

Ale pokud bych měl velmi stručně hodnotit, který systém bych upřednostnil? Odpověd by byla následující, minerální izolanty jsou až na výjimky v aplikaci fajnovější materiál, pokud se mne ale zeptáte, jak je zateplený můj vlastní dům, a jaké řešení doporučuji přátelům, pak je to mohutně zateplený plášť budovy EPS 100, síla 180 mm (dnes bych dal o pár centimetrů více :-)), sklep, přesněji strop sklepa zateplený 120 mm minerálního izolantu, sokl budovy 140 mm XPS v odvětrávaném režimu a na podlaze půdy 40- 50 cm skleněné vlny (role).

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.213.180 (?)
1.5.2015 21:46

Zdravím Vás.

Řeším zateplení soklu staršího domku, který je podřezán, ale až nad soklem. Narazil jsem na tento Váš příspěvek, kde zmiňujete  "odvětrávaný režimu s difuzní ventilovanou štěrbinou mezi zdí a izolantem" Mohl byste jej prosím popsat? 

Nikde jsem nanašel způsob řešení tepelné izolace kamenného soklu, který sice není vlhký, ale jelikož není opatřen vodorovnou hydroizolací (v 60 letech se sklepy moc neizolovaly) mám obavu, že jakmile by sokl olepil polystyrenem, mohl by nastat problém s vlhkostí - nemožnost přirozeného odparu vody z kamenného soklu

Děkuji za názor

Obrázky:

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 11:28

Pane Alí, uveďte prosím k Vašemu příkladu, kde uvádíte TZ 4-6kW, také TZ u stejně velkého objektu s 90cm kamenými nezateplenými zdmi, nezateplenou podlahou(na obálce) a strop(na obálce) 20cm izolantu(ekvivalent EPS). Ať ví tazatelka o čem je řeč a co energie (cena?) bude do takového cedníku muset ládovat. Karel

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 12:13

Ono je to těžké střelit od boku Karle, jistě mne někdo cyhtne za slovo, ale zkušenost majitelů je taková, že pokud aktivně obývají celý patrový dům o půdorysu 100m2 a topí jej na teplotu 21-22 st, bývají účty za plyn ročně mezi 50 -70 tisíci.

Není výjimkou, že zvláště u starých domů dosahujeme zateplením běžně hranice 80% úspor tepelných nároků budovy... U novostavby by se něco takového samozřejmě nepodařilo.

Nelze ale říci, že by i náklady na topení spadly o 80 %, člověk najednou přestane zavírat dveře na chodbu a užívá si tepla v celém domě. Spotřeba plynu klesne o 50 - 70 %.

Typické také je, že majitel kvalitně zateplené budovy kvalitní krbovou vložku s rozvody teplého vzduchu po zateplení s překvapením zjistí, že ta věc, kterou měl jen z estetických důvodů mu na pohodu vytopí celý dům, a že skutečně stačí naládovanou vložku zapálit před odchodem do práce a pak zatopit znovu po příchodu domů. Na podzim a na jaře též s překvapením zjistí, že topí jednou za dva dny a to v režimu zatopím, a jen jednou přiložím.

Takové výhody přináší hlavně starší domy, čím více kamene ve zdech a čím tlustší, tím lépe :-)), s jejich rekonstrukcí je vždy pekelná pakárna, ale výsledek stojí prostě za to. Mám moc rád staré domy.

Nebavíme se odruhé výhodě a to velmi příjemném prostředí v létě, kdy se u starých domů stane to, že vám majitel, který do něj koupil za drahé peníze klimatizaci poví, že po zateplení ji nebyl nucen v létě vůbec pustit, nebo ji pustil jen nárazově v jednotlivých případech..

Závěrem je ale nutné zdůraznit, že je skutečně každého volba, zda se chce do takové věci pouštět, či ne. Stojí to dost peněz , v případě svépomocného řešení lze hodně uspořit, ale hodně odpracovat. Chápu i majitele, pro které je  stávající vzhled budovy takovou satisfakcí, že prostě převažuje na  tím , co může někdo jiný považovat za výhodnější , a budovu nikdy nezateplí.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 13:46

Pane Alí, já Vás nebudu chytat za slovo, jen jsem chtěl, aby tazatelka slyšela nejen ode mne, co že lze dělat ze starého kamenného baráku a co lze očekávat. A že také je v tomto případě(v jiných ne), důležité, kde dům stojí. Je rozdíl co dělat s tímtéž barákem v Brně nebo na větrné Vysočině. Prvně si to chce říci, jak budou všechny místnosti užívány a jakou teplotu v každé místnosti chcete mít v jednotlivých měsících roku. Nejnáročnější řešení, vedoucí prakticky vždy ke zklamání, je předpokládat vytvoření monoklimatického domu s trvalou teplotou (aspoň) 20°C po celý rok. Chce to opravdu prvně říci(což se nestalo), jaký je současný stav objektu a jak byste v něm chtěli žít detailně po místnostech a nechat si říci, jakou to chce rekonstrukci včetně rozpočtu nákladů a harmonogramu prací. Jinak uděláte mnoho zbytečných pracných a nákladných chyb bez efektu. Karel.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 15:09

Omlouvám se KArle, "chytání za slovo" nebylo míněno skutečně na Vás, ale obecně.

Jen Vás pobavím, že postupem času se posunuji na Vámi uváděné síly izolantů :-)), je s tím prostě lepší zkušenost. Jediným nedostatkem je bědování zaměstnanců nad pracností, nebýt letošní rok tak průšvihový, jakým ve stavebnictví je, koupil bych odporovou profi řezačku na EPS. Formátovat už jen 20 cm EPS znamená dost práce a podstatně větší náročnost na přesnost.

Zajímavé ale je, že pokud se zateplí skutečně radikálně, člověk v pohodě topí běžný dům, a spíš ho nechtě díky malé tepelné ztrátě budovy přetápí.

Máte pravdu, že člověk musí zvažovat (pokud není milionář) i racionální řešení podle toho, kde budova stojí. Problém není ale ani tak v zateplováku, ale v ceně top oken - je myslím nepříliš rozumné například v domě někde na Šumavě nechat prosklít velkou plochu, u top kvality je to drahé a vdaném regionu ani příliš rozumné, vzhledem k počtu slunečných dní.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 15:36

Pane Alí, já tady i jinde obvykle navrhuji radikální úspěšná řešení s potenciálem návratnosti a plné účinnosti i při násobném růstu ceny paliva na mnoho let dopředu. Zajímá mne totiž, kde končí ta možnost zisku, ten užitečný extrém a využít ho a ne říkat, 12cm je až dost a za 7 let se drbat za uchem a říkat měl jsem tam plácnout víc. Tak rači plácnu potřebně účinně víc hned při jedné práci!!! Jako laik o všem několik roků přemýšlím a trochu studuji a vyšlo mi, že právě 30cm ekvivalentu EPS je vhodné na jakoukoliv konstrukci. Plně se tím zruší jakékoliv mosty. Víc jak 30cm už není obvykle potřeba, zhoršuje se návratnost, což neplatí, pokud je izolace zadarmo, to pak 50cm. Myšlenkově nejvíc se mi líbí dům jen z izolantu s dostatečnými akumulačními hmotami užitými však lépe než jako obklad stěn. Materiály s fázovými změnami mne zatím moc neberou vzhledem k nemožnosti měnit teplotní pásmo ukládání a uvolňování tepla. Taky se teď musím kouknout na uložení okna v rovině fasády(na ni pak 30cm EPS) do izolantu. Láká mne kvůli tlakům(bodovým a přímkovým) a jeho roznesení místo EPS pěnosklo. Karel

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 16:05

Jakmile se začne pracovat s izolanty nad 20 cm tloušťky, převažují tepelné ztráty konstrukce okny a dveřmi, nikoli standardním izolantem, ale proti 30 cm žádná, jen je zde drahý kotevní materiál.

Add pěnosklo, ta stávající nemají nic moc izolační vlastnosti a jsou zatím příšerně drahá

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 16:51

Tak vidím, že se nám diskuze pěkně rozjela :-) Díky všem za rady a tipy, no ptala jsem se sice jen na zateplení stropu, chápu ale, že jde o komplexní otázku.

No abych tak nějak odpověděla, co se týče oken, truhláře máme na doporučení známých, kteří již 3 roky podobná okna mají a naprostá spokojenost.

Zateplení - otázka na dlouho, jak je vidět, ne jen pro mně. Ale po diskuzích s drahou polovičkou jsme dospěli ke stejnému názoru, zateplovat zdi nebudeme, ač argumenty jsou pádné. Ale opravdu, oba jsme na staré domy zvyklí a nikdy jsme netrpěli zimou. Partnerovi rodiče zateplili starý cihlový dům a pro nás je v něm "nedýchatelno". Když jsme na návštěvě, obykle se v noci budíme nesnesitelným horkem a i při teplotách pod bodem mrazem větráme, což mi také nepřijde efektivní.

A ještě poznámka k teplotě domu v létě, Alí, psal jste, že v zatepleném domě netřeba zapínat klimatizaci, to ale není třeba ani v nezatepleném domě! Výhoda starých domů s tlustší zdí... v létě je u nás krásný chládek a to přesto, že většina oken je otočených na jih. Celkově mi přijde, že teplota v těchto domech méně kolísá, zkrátka v létě tu není hic a v zimě taky ne...

V našem případě se nejedná o památkově chráněný dům, můžeme si tedy dělat co chceme, ale stejně, úcta k tradici nám to většinou nedovolí. A i přesto, že mně to tady bude většina z vás vymlouvat, plácnout polystyren na kámen mi prostě nepřijde vhodné. Věřím, že domy, které sloužily po staletí, většinou vše bylo dobře promyšlené, budou sloužit i nadále.

Co se týče izolace stropu, zatím dáme asi nějakou průměrně silnou izolaci, až se bude řešit podkroví, budeme to řešit dál. Jde o to, že teď je to akutní, při renovacích stropu jsme museli shodit veškeré plevy, které dělali izolaci podle mne naprosto dokonalou - dokonce jsou i nehořlavé!!!

A toť asi vše, vím, že odborníci se mnou souhlasit nebudou, no ukáže čas, zda jsme se rozhodli správně. Každopádně děkuji za všechny rady, odkazy a pěknou diskuzi. Hana.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 18:06

Hano, řešení je samozřejmě Vaše věc. Jen argumentace znalostmi lidí před několika stoletími jako vhodná řešení pro dnešek, mi přijde nepatřičná. Oni se tehdy totiž také dožívali v průměru o dvacet let méně. A máte zřejmě nějaké plevy máčené možná v koňské moči, ty neupravované hoří nádherně. Ať se Vám daří! Karel

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.175.130 (?)
1.12.2010 21:32

Dobrý večer. Bydlím na Šumvě a po kvalitních zimách jsme se rozhodli izolovat. Máme odvětrávanou fasádu krytou proti vodorovným dešťům. Ve střeše /obytné podkroví/ je 30cm vaty a tak bych mohl pokračovat dále. Nyní je dům podle našich představ. Paní, opravdu izolujte nemáte ani tušení jaká je to pohodička. To že v takovém domě vyrostla nejedna generace atd. účet za energii si budete platit vy.  Je třeba vzít v potas, že máte kamenný dům, tam bych asi nikdy nešel do paro nepropustných izolantů! Než se ale pustíte do izolování, tak si položte otázku jaký výkon má vaše nynější topná soustava a tepelné ztráty domu, protože až vyměníte okla, dveře, izolujete stropy atd. a časem se jistě rozhoupete pro izolaci obvodového zdiva, potom stačí zatopit "svíčkou" a je teplo. Když to prokombinujete s akumulační nádrží a podlahovým topením tak si budete "chrochtat". Zmínila jste tepelnou nepohodu u rodičů po zaizolování - tak na to pozor. Já jsem musel řešit tento opravdu vážný problém. Přeji vám ať se dílo podaří. Diskuze byla opravdu přínosná - děkuji všem. Zdeněk

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 20:58

Hano, je to Vaše rozhodnutí a nikdo Vám jej nebude brát.  Pokud je pro Vás Váš světonázor limitující, proč ne, jen bych poopravil výraz "je to nevhodné "(EPS na zeď)  na "je to pro nás nepřijatelné". Je v tom velký rozdíl. hranici nepřijatelnosti si určuji sám, stejně najdeme jedince žijící ve starých domech bez elektřiny, teplé vody a splachovací toalety a nežijí tak z nouze, je to jejich lifestyle.

Dům, ve kterém jste nemohli spát nebyl "nedýchající", jen majitel přetápěl. I zde je patrný rozdíl. Za nepohodu nemohl systém, ale panáček s rukou na termostatu a nepřítomnost termostatických ventilů v ložnici.

Malá poznámka k Vámi zvažovanému zateplení stropu, buď jej uděláte dobře, nebo nemá smysl. Bez  ironie, pokud budete k jeho zateplení přistupovat stejně srdcem, jako k zateplení pláště, dopadne to špatně.

Dám krk na to, že je pro Vás "nepřijatelné" solidně vytvořit například parotěsnou bariéru, bez ní vám zateplení přinese víc starostí, než radosti.

Pokud jste skuteční tradicionalisté, řešte to jako konzervativní anglický aristokrat ve svém starém sídle, které by jistě bylo diskutabilní zateplovat - prostě si topí, jak potřebuje a účty neřeší.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.175.130 (?)
1.12.2010 21:58

Musím ještě jednou reagovat. Zateplování domu se musí pojmout komplexně. Jednotlivé dílčí kroky vytržené z celé koncepce jsou k ničemu. Tepelná izolace musí mít určité parametry  - tepelný odpor a to na všech místech pokud možno stejný / mimo návětrné a severní strany/, protože by vám vznikl problém. Uvedu příklad - dobře se oblečete a je pohoda, ale ovej nevzala jste si šálu a táhne vám na krk. Tady vznikl tepelý most. U domečku vám začne kondenzovat voda, dělá se plíseň a td.  Proto je dobré izolování rozložit na etapy a stále mějte na paměti, že dům se musí celý obléklnou do kožíšku a nic neošidit. Je velký rozdíl dělat každý rok 40m dřeva nebo jenom 10m - že?  Zdeněk

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 23:09

Na paní Haně je sympatické, že má ve svém názoru ortodoxně jasno, prostě zateplovat nechce. Samozřejmě s Vámi plně souhlasím s tím, že částečné kroky mohou přinést mnoho problémů. (ale nemusí).

Mě ale neirituje někdo, kdo zateplovat nechce, iritují mě lidé poptávající zateplovací práce se slovy "udělejte to nějak nejmíň co jde", Nebo "udělejte jen to co stačí na dotaci". Dopřávám si takový luxus, že takovému zákazníkovi vždy řeknu, udělejte to jak chcete, ale budete muset jít jinam.

Je fajn, když člověka neživí jediná aktivita, pak si takový luxus mohu dovolit a mám čisté svědomí, že jsem nedostatečným zateplením někomu nepomohl materializovat jeho hloupost.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

pietrs (2) - xxx.xxx.43.89 (?)
14.6.2012 11:04

Vlastním rovněž starý dům, různá směs kamene, opuky apod. Doposud jsem myslel že u 80cm zdi není potřeba již zateplovat. V domě se však nemusí topit pouze v tropických vedrech, jinak snad pořád.  Dům je osazen plastovými okny.  Můžete mi poradit jak nejlépe a levně dosáhnout změny. Jak zeď správně zateplit, při minimálních nákladech. Raději zateplovat vnitřní nebo vnější zeď. Prozatím v domě bydlíme červenec, srpen, později by jsme však chtěli dům užívat natrvalo. 

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

14.6.2012 19:23

Dobrý den, prosím upřesněte co myslíte pojmem levně - je to relativní pojem. Nicméně připravte se na to, že buď tak učiníte nejlépe, nebo levně. Obojí kombinovat nelze. Bohužel pro Vás nemám lepší zprávu.

Pokud Vás problematika zajímá, pak se zcela jistě podívejte na diskuse zde na na energortal, situace velmi podobná Vaší zde byla opakovaně a podrobně popsána. Pokud projdete pečlivě i jen toto vlákno , na stejný  dotaz  hned na první straně diskuse odpovídám paní Haně.

Ve zkratce -

1. pokud dům nemá vyřešené hydroizolace  (horizontální) a svody dešťové vlhkosti, vyřešte nejprve tento bod, vlhkost nesmí vzlínat a srážková voda musí být odvedená pryč od budovy

2. Zateplení zcela jistě zvenku, nikdy zevnitř, pokud chcete tlačit náklady dolů, pak použít EPS (detaily ve zdejších diskusích) síla 18-22 cm

3. přesadit okna na vnější okraj (před zateplením)

4. zateplit podlahu půdy (40-50 cm libovolného izolantu, zde se řiďte cenou)je možné kombinvat i odpadní EPS s vlnou, důlležité je jen aby vznikla hmogenní silná vrstva

5. zateplit strop sklepa

Zateplovat můžete na etapy (1. půda, 2. plášť, 3. sklep) je to v případě finančních limitů jediné správné řešení, nesprávné je ztenčovat sílu izolantu, ten je totiž tím co dělá izolaci izolací.

Pokud Vás zajímají podrobnosti, detaily jsou skutečně ve více diskusích zde.

Malá poznámka na závěr  - pokud Váš dům kvalitně zateplíte, situace se radikálně obrátí, budete topit mnohem, mnohem méně, topná sezona pro Vás bude začínat mnohem později a končit dříve než dnes

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

pietrs (2) - xxx.xxx.43.89 (?)
26.6.2012 20:02

děkuji za info

Snažím se tu prokousat všemi informacemi. Jsem pro variantu raději pomalu a lépe.  Doposud jsem si myslel, že když zateplím vnější zdi, tak z domu udělám lednici :-). Chtěl bych se Vás ještě zeptat, když jsem vyměnil staré špaletové okna za plastové, buhužel jsem je vsadil cca 30cm od vnějšího okraje, vadí to po případném zateplení hodně a je lépe okna předělat, což by znamenalo nové vnitřní plastové parapety a náklady na práci, nebo to zas tak nevadí. 

A ještě se zkusím zeptat, nevím jak velká vlhkost ve zdivu je, v létě zdi uvnitř domu většinou suché, ale po zimě když začnem topit, tak je místy vlhost od země viditelná. Řekl bych že izolace nebude nic moc, asi pouze papír co se dřív používal. Souhlasím s názorem, že dům nemá plíce a nemůže tedy dýchat. Musím však raději nechat mezeru mezi zateplnením a zdí nebo mohu zateplit přímo na zeď. Někde jsem tu dokonce nalezl bezplatné tel. číslo pro severočeský kraj na bezplatnou pomoc. Je to opravdu zadarmo? Děkuji za každe info.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

27.6.2012 0:18

DObrý den, nemám pro Vás dobré zprávy - pokud nevyřešíte vzlínající vlhkost, každé zateplení bude spojené s problémy. Pokud Vám někdo tvrdí, že odvětrávaný systém je OK i na zavlhčeném zdivu, pak lže, nebo své práci nerozumí. Nehovořím o zbytkové vlhkosti ve zdech u netopených prostor (typicky sokly s dodatečně řešenou hydroizolací, či jinou sanací vlhkosti.

V bezplatnou pomoc osobně moc nevěřím, nicméně, pokud si zadarmo můžete vyslechnout názor a nikdo Vám nebude následně vnucovat své služby, tak to by bylo zajímavé. Jen se obávám, že situace bude právě opačná.

Takže hydroizolace a zajištění suchého prostředí je alfa-omega.

Okna - stojí to za to je přesadit, jedna věc je úspora, druhá tepelný komfort v blízkosti oken. Prostě to stojí za to..

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

1.12.2010 23:43

Pane Alí a co kotvit 30cm 100F EPS obyčejnýma hmoždinkamia na 20cm EPS, zatloukat je do stěny o 3cm hlouběji a k tomu je 10-13cm do izolantu "utopit" a dát špunt z EPS do vyfrézované díry na talířek v délce k líci EPS?! Karel

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

Chemický Alí (2699) - xxx.xxx.70.138 (?)
2.12.2010 11:19

Principíálně to ničemu nevadí, naopak. Na stejném principu se pracuje se systémem Ejot, u kterého se speciální hmoždinky utahují přípravkem s biterm torx, umístěným ve vykružovacím přípravku, ten během utahování zkrátí torzí hmoždinku- její talířek se začne zanořovat do izolantu a přípravek zároveň vyřízne velmi přesný otvor do izolantu. Výsledek je ten, že vznikne válcová prohlubeň, na jejímž dně vidím vršek talířové hmoždinky, do otvoru se vmáčkne přesně padnoucí deklík z EPS, nebo vlny, podle toho s čím pracujeme. Deklíky se dají standardně objednat.

Má to hned několik výhod - jednak zcela eliminujeme i malé tepelné mosty, povrch je dokonale rovný a nevystupuje nad něj talířek hmoždinky, díky tomu se stěrkuje jen na dvakrát a nevyšiluji nad talířky hmoždinek s třetí vrstvou stěrky.

Ještě k Vašemu dotazu - řešení je to samozřejmě možné, jen je nutné válcovou prohlubeň zašpuntovat přesně padnoucí zátkou z EPS. Vypěnování není ideální, třebaže by šlo také použít, PU má nesrovnatelně vyší nasákavost než EPS, dutina by šla i vypěnovat a na vrch dát tenký deklík z eps, či XPS. Deklíky jsou relativně drahé (1,5 -2 kč/ks), ale myslím, že se vyplatí, nicméně, když nám došly, vyndali jsme ze výše zmíněného přípravku torxový bit a brigádník jich z EPS za hodinu vykrájel bednu.

Osobně mám  "utopené" hmoždinky rád, líbí se mi ortodoxní řešení s eliminací jakýchkoli ztrát, pokud to jde, používám je.

Poslední poznámka, izolant běžně kotvíme i s pomocí dlouhých vrutů  a pastových talířků - vypadají jako vršek talířové hmoždinky, ale bez hmoždinky :-)) tento systém je určen na vnější zateplováky umístěné na dřevěné, či cetrisové konstrukce, nebo například na dřevěné, či OSB podhledy, pokud mají být potažené fasádou, akorát místo značkových vrutů "na zateplováky" kupujeme dlouhé značkové tesařské vruty s torxovou hlavou, rozdíl je v jediném, a to v ceně, tesařské stojí zlomek.

Se stejnými plastovými talířky lze pracovat i s pomocí turbovrutů. I to jsme absolvovali, turbáč jde jen do předvrtaného materiálu. Drží jak čert, utahovali jsme zmíněným přípravkem, na zanoření (malé) a deklíkovali. Turba jsou super, ale nedoporučuji je laikovi, vyžadují již určitou zkušenost a nepracuje se s nimi často jednoduše. Turba jsme použili nikoli kvůli úspoře, ale díky tomu, že jsme zateplovali železobetonou konstrukci, které povrch "skákal" a bylo by nutné pracovat s různými délkami hmoždinek.

Jinak vaše úvaha o zadeklování kotvení je OK, deklíkované jsou ty nejlepší systémy s nejmenší tepelnou ztrátou a úplnou eliminací tepelných mostů kotvením, typickým představitelem je právě zmíněný ejot.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 11:56

Jo super, já ejot viděl na výstavě v Brně a na netu, je to profi provedení, ale drahé. Myslím, že do výšky 10m udělá na EPS 30cm stejnou službu obyčejná talířová hmoždinka na 20cm EPS. Vykružovák si udělám z plechové konzervy se šroubem ve dnu do sklíčidla vrtačky. Pokud by takto vykroužený šulek klechtal v té díře, tak ho lehce pěnou zatmelím nebo vykružím jinou přiměřeně větší konzervou šulky těsné. A je to celé za stejné prachy ty "levné", práce je ve vlastní režii, nekupuji ji. To mnou zmiňované o 2cm hlubší ponoření dříku talířové hmoždinky jen z důvodu práce na klasické cihle, kde již malta ve spárách nemá ideální vlastnosti. Když i tak úplně nedrží a nikdo se nedívá, trochu pěny do díry na dno také udělá své. Tam se turbošrouby často nechytají. Ať se daří, Karel.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 12:06

No určitě máte s tou izoalcí zdí pravdu, já netvrdím, že můj názor je jediný správný. Máme čas se rozhodnout až do jara, to se budou dávat okna, tak už by se to muselo naplánovat. Pořád je nám to ale tak trošku "proti srsti", něco jako plastová okna, to vše je ale jen otázkou názoru. Ve stejné lokalite - Vysočina, má několik známých podobnou kamennou chalupu, nikdo zatím neizoloval a díky dobře dimenzovanému kotli a kombinaci podlahového topení, solárů, mají krásně teploučko bez velkého finančního zatížení. Finance - další kapitola, bohužel, ne vždy je jich dostatek na všechno a člověk musí dělat i kompromisy. Každopádně ještě jednou díky za všechny připomínky.

Mám ale ještě jednu otázku, týkající se té mé původní. Letos tedy zateplíme strop, dáme 30 cm izolace a pod to, jestli jsem pochopila z předešlých diskuzí parotěsnou folii? Paropropustnou nahoru zatím nemusíme, to až se bude dělat podkroví, že? Chápu to dobře?

Hana

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 13:06

Dobrý den Hano,

nechci Vás lámat, nepodařilo by se to, ale můžete věřit víc profesionálovi, než známým? Pokud takovou informaci budete akceptovat, zjistíte, že člověku s účelným vztahem k topení (aktivní termostatické hlavice v ložnicích, které si během dne sami přenastavují teplotu) po zateplení klesnou náklady na zlomek původních a to nehovořím o pohodě a tom, že se jím zcela odstraní neviditelné i viditelné kondenzace v konstrukci.

Ale jak jsem psal jíž minule, aristokrat, kterého netíží rostoucí cena energií může topit jak chce.

Parotěsná bariéra se vždy instaluje na TEPLOU stranu izolantu - tj na plochu, která je blíže zateplovaným prostorám. Musí být naprosto celistvá, kvalitní a lege artis instalovaná - musí být tedy napojená bez mezer a netěsností na všechny stavební konstrukce,  se kterými sousedí. Pokud píši naprosto celistvá, tak skutečně naprosto celistvá, speciální těsnící páskou se nelepí pouze pruhy parotěsu k sobě navzájem, ale utěsníme i průchod kabelu osvětlení a podobně.

Při zateplování jaké plánujete je jediným plně uspokojujícím řešením to, co se Vám jako tradicionalistovi nebude líbit - tj. provedení nízkého sádrokartonového podhledu v celé ploše stropu, na jehož konstrukci se parotěsná folie instaluje. Měl by to dělat někdo soudný, APlikaci parotěsu udělá v 90% lépe poučený laik, než sádrokartonář (bohužel), třebaže je to triviální.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 13:15

Karle, máte pravdu, že dobrá talířovka s kovovým trnem udělá též dobrou službu, ale pokud rád experimentujete a potkáte kdekoli ejotku s torxovým dotahovacím vrutem, kupte si jeden dva kousky, udělejte díru do zdi, či betonu a ejotku utáhněte, jen tak bez izolantu. Pak se jí pokuste vytáhnout, klidně i s použitím nástrojů...

Je to absolutně brutální záležitost, skvělý kotvící materiál, jednou naistalovaný elot NEJDE vyndat a i v tahu unese neuvěřitelné zatížení.

Podotýkám, že drtivou většinu zateplováků kotvíme kvalitními talířovkami s kovovým trnem (ty s plastovým NIKDY nepoužíváme) a jen zlomeček děláme s Ejoty, je to ale fantazie. Na svém domě sám Ejoty mám.

Jedinou nevýhodou je nutnost pečlivější práce a kvalitní vercajk, ejota neutáhnete ani nejlepším šroubovákem (ani Metabkou 54Nm...), takže je dotahujeme elektropneumatickými kladivy Metabo s vypnutým příklepem. To je druhý zádrhel, pokud by se člověk snažil použít levná kladiva, nebo i některá profi, která vykazují i při vypnutém příklepu zbytkový příklep, ejoty s nimi nedotáhnete.

Nicméně Váš návrh na kvalitní "krátkou :-))" 20 cm hmoždinku a zátku vytvořenou vykružovákem není vůbec špatný, naopak tím výrazně zlepšíte parametry zateplení.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 19:59

Alí, asi si teď úplně nerozumíme, možná jsem to blbě napsala. Jde mi o zateplení stropu přízemí! Teď nad těmito stropy nevytápěná, neobývaná místnost, podkroví v budoucnu. V několika místnostech jsou klenby, v ostatních budou klasické dřevěné stropy. Takže sádrokarton není kam dát. Já to předtím pochopila tak, že nahoru nad strop, jakoby zvrchu třeba na tu klenbu se dá parotěsná folie a pak vata... tak teď nevím. Hana.

Jinak Alí, díky za všechny rady, věřím Vám, jako odborníkovi a určitě máte s izolací pravdu. Popravdě řečeno, už jste nás i pěkně nalomil, jenže náš dům je bývalý statek - opravdu velký a zateplení celé obytné části prostě není v našich možnostech. Nic jsme nezdědili, nic jsme neukradli, bohužel, finance nejsou na všechno...

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 20:10

Nijak jsme se neminuli, je mi naprosto jasné o co vám jde a situaci dobře chápu. Rada je stále stejná, jen s klenbou (o které jsem neměl tušení),která je zděná, můžete postupovat jinak, jednoduše odstaníte zásyp nad klenbou a nahulákáte tam izolantu, co se vejde, můžete zde klidně pracovat s EPS kem, nebo minerální vlnou, sama klenba se chová jako parotěsná membrána, tedy pokud v ní nejsou otvory. U rovných stropů, které jsou trámové platí v předchozím příspěvku popsaná instalace parotěsu, jestli bude konstrukce zaklopená prkny, nebo sádrokartonem je jedno, jen ten parotěs by měl být kompaktní. a musí být na teplé straně, nejde ho instalovat ze strany půdy, to by byla velká chyba, která by se vymstila. (Viz zdejší diskuse). Ale jak říkám, žešení je triviální, pokud budete strop obkládat dřevem a nevadíli Vám, že pod prkna přijde na nosnou konstrukci parotěsná membrána. Po té, kdy dokončíte podkroví bude parotěs zbytečný, ale vyplatí se jej nainstalovat i kdyby rekonstrukce podkroví probíhala v závěsu i několika málo let.

Chápu problémy s finacováním, netuším jakou část statku chcete trvale obývat, zda celý, nebo část, pokud část, je řešením částečné zateplení budovy, omezené na zateplení části komplexu - tedy části s  trvale obývanými místnostmi.

Zateplení lze provést natolik citlivě, že nebude patrné a nebude měnit ráz budovy (záleží hlavně na umístění oken a dveří před  aplikací  zateplení), paradoxně lze dokonce ušetřit několik tísíc korun díky tomu, že lidé jako vy budou  vyžadovat klasický vzhled, tedy štuk a malbu. "štukový povrch lze vytvořit tak, že se použije místo stěrkovací omítkoviny lepidlo se štukem a zpracuje se jako štuk. Povrch bude odolný jako omítkovina, ale při zpracováním s filcovým hladítkem bude vypadat jako štuk. Není to standardní postup, ale není obtížný. Samozřejmé je ale i použití stěrkovací jemnozrné omítkoviny, evokující  stávající stav a její malbu. Ač vždy doporučuji  probarvenou omítkovinu, ve Vašem případě by klasický nátěr více odpovídal touze pro zachování rázu budovy.

Pokud byste přece jen zvažovali zateplení budovy, je důležité, zda tak chcete činit s dodavateli, nebo svépomocí. Chápu, že pro někoho prostě není reálné pracovat svépomocí, pokud to reálné je, lze dosáhnout  hlavně při nákupu kvalitních materiálů takových úspor, že člověku není líto, že nedostane dotaci.

Při realizaci firmou je situace jiná a je důležité, zda člověk chce, či neikoli dosáhnout na dotaci.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 21:02

Řešíte velmi nepředvídatelnou situaci. Jednoduché rady zde nejsou vždy k užitku. Pokud nechcete riskovat pr..er, doporučuji vyhledat stavaře, který má dlouholeté zkušenosti s historickými objekty. Jeho rada se velmi často může lišit od rady prodavače stavebních materiálů.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

2.12.2010 22:53

Situace je triviálně předvídatelná , determinují ji totiž fyzikální zákony a z nich vycházející explicitní stavební technologie. Což ale neplatí pro Vás, musel byste totiž  místo obecných frází a ignorantství disponovat odbornou znalostí problematiky a alespoň stopou zdravého rozumu.

Marně přemýšlím, jaký eufemismus použít v reakci na Váš  útok, nic mne nenapadá, takže bez eufemismů - to co píšete je prostá esenciální idiocie. Možná jste si nevšimnul, že se tazateli nesnažím nic prodat. Navíc (bohužel) nevlastním obchod se stavebními materiály.

Technologii nelze "očůrat".Fyzikální zákony také nikoli.  A to ani v tomto případě. Pravdoláskové žvásty jsou k ničemu, pokud problematice nerozumíte, což je bohužel evidentní,  neztrapňujte se.

PS. máme opakované zkušenosti i se sanacemi historicky chráněných objektů při plném respektování historických technologií za dohledu památkářů. Díky tomu jsem na rozdíl od Vašich diletantských vyjádření schopen komparovat různé, historické i současné  stavební technologie. Pokud si budete  například přát provést vrstvenou hydroizolaci z jílové obálky, nebo obnovit odvětrávanou dřevěnou podlahu, je to možné, pokud na to máte dost peněz. O čemž pochybuji.

Bohužel mezi historicky cennými technologiemi, používanými v památkově chráněných budovách nenajdeme náhradu parotěsu. Proto nemá smysl snažit se u skutečně památkově chráněných objektů zateplovat.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

3.12.2010 7:58

Alí, zachovejte paniku:-)))! Tedy klid! Přispěvatel míním nemířil ani na Vás, ani na prodejce stavebnin, jen doporučoval konzultovat rekonstrukci s odborníkem přímo na stavbě. To je přece nejlepší. Jen ten odborník musí být skutečný odborník a tím Vy jste. Máte ale jeden zásadní nedostatek, který Vám nevyčítám, ale problém to je - že nejste na místě stavby. Vy víte, že čert je skryt v detailech a ty je nejlepší vidět. Věřím, že po obhlídce stavby by rady zněli jinak. Odhlédnu od detailů a chtěl bych říci svůj laický názor - já bych ze všeho nejdříve zkontroloval a zajistil střechu, aby se nedostávala voda do stavby a k základům, čili i svody, třeba provizorně, ale vyspádovaně a nevsakovat k základům. Zároveň zkontrolovat spodek stavby, aby nevlhnul - zde obvykle se moc chybuje a pak nastávají dlouhodobá zbytečná trápení. Vím, že jste to jako potřebu zdůraznil již ondyno tazatelce, ale já to k tomu znovu vracím. Správné vlastnosti spodku stavby by se neměly(aspoň ne o moc) opožďovat třeba za výměnou oken, ba naopak by jí měly předcházet. Jistě jsme pane Alí ve shodě, že jsme tady na sebe všichni milí a s úsměvem i při nedorozuměních. A hr zpět ke stavbě!!! Zdraví Vás Karel :-)))

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

3.12.2010 10:42

Alí, díky, teď už to chápu!

Jinak pěkná diskuze, tak si ji nekažme :-)

S odborníky samozřejmě konzultujeme i na místě, bohužel, ne vždy je odborník odborník a dost narážíme... Každý má svou pravdu, každý prosazuje, co se mu hodí, každý projektant si chce namalovat obrázek a shrábnout peníze... Takže hledáme, pátráme, diskutujeme - neboť víc hlav, víc ví...

Odvod vody a zajištění suchých zdí je samozřejmostí, postupně, ale pracujeme na tom. Největší oříšek bude mokrý sklep, ale snad si i s tím poradíme.

Tak ještě jednou díky všem - Hana.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

3.12.2010 15:42

Hani,

S odborníky samozřejmě konzultujeme i na místě, bohužel, ne vždy je odborník odborník a dost narážíme... Každý má svou pravdu,

Každý odborník je odborník, záleží co umí, jak se dodatečně vzdělává a používá nové metody. 

"každý prosazuje, co se mu hodí" ano, je to tak, páč není jen jeden postup, ten nejlepší...

Přeji jen to správné rozhodnutí.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

6.12.2010 14:30

Nic ve zlém, ale problematika o které se bavíme je explicitně popsatelná, neplatí zde proto verbální kategorie "každý odborník je odborník" nebo, "není nejlepšího postupu".

To je Milane nihilismus, ke kterému bohužel dojdou i někteří řemeslníci, je to dáno prostě tím, že problematice neporozuměli.

Opak je pravdou, při zvažování zda zateplit, či ne je nutné naopak hledat právě nejlepší řešení. Principy aplikace v případě rozhodnutí ve smyslu ANO budou ale naprosto shodné, rozdíly mohou být v materiálech, či použitých systémech. Řešení se ale má hledat vždy pouze to nejlepší, neříkám, že se nenajdou šmudlové, kteří zvolí kompromis, či polovičaté řešení, ale to již nejsou skuteční profesionálové.

Dám Vám příklad - mnoho prováděcích firem žehrá na technické  podmínky pro získání dotaze z programu "zelená úsporám". Hovoří to pouze o jejich neznalosti problematiky. Tento program je nastaven tak, aby stavebník dosáhnul skutečných a hmatatelných úspor a zároveň nedocházelo k poškozování budovy.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

6.12.2010 14:18

Dobrý den Hano,

máte samozřejmě pravdu, zároveň je nutné říci, že korektního projektanta člověk může odhadnout tak, že ten má zájem si pečlivě nemovitost prohlédnout, vyslechne stavebníka a navrhne řešení. Zvláště u starých staveb je to bezpodmínečně nutné, osobně si myslím, že větší problém je s provaděcími firmami, jsou mezi nimi extrémní rozdíly v kvalitě práce i pochopení problematiky, vždy mne znovu překvapí, když sedím na odborném školení k zateplovacím systémům a sleduji dotazy, ze kterých je patrné, že tazatelé (roky poskytující služby v zateplování) nepochopili ani základy problematiky.

"Noty" na zateplování jsou velmi snadné, takže často neudělají chybu, problém je, pokud musí řešit ne zcela standardní situaci, často jí odborně nezvládnou.

U nejasných situací je ale velmi jednoduchá pomoc, zavolám výrobci zateplovacího systému a vyžádám aplikačního technika. Třebaže jsme se zde v diskusi dočetli i konfabulačních fantazií  "o prodejcích systémů, kteří chtějí prodat za každou cenu", je velmi milé, že aplikační technici přijedou na vyžádání zdarma a ve svých návrzích jsou velmi konzervativní a bez mrknutí navrhnou i jiné řešení, než jejich systém, pokud to stavba vyžaduje, prostě se chovají korektně. Nejsem aplikační technik, pouze s nimi mám velmi dobrou zkušenost, svoji práci znají a nelžou (hovořím o dodavatelích velkých firem, nikoli o "zateplovacích omítkách", zde je situace bohužel opačná)

Nebojte se Hano, i sklep se podaří vyřešit, počítejte pouze s rozložením prací na delší dobu, určete priority a problematiku si společně s manželem i nastudujte. Renovace starých budov je pracná, ale výsledek, pracuje-li se precizně   a s rozmyslem skutečně stojí za to.

S pozdravem

CH.A.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.94.255 (?)
10.2.2011 23:06

Pani Hano.

Existuji jeste jine izolacni materialy, nez o kterych je zde rec. Jedna se o prirodni materialy, ktere na rozdil od kamenne ci skelne vaty, okolni vlhkost absorbuji a posleze ji pomalu vydavaji. Cili daleko prijemnejsi klima. Tyto materialy se hodi na vnitrni zateplovani, na ktere se skelna a kamenna vata nedoporucuje. Najdete si na webu informace o ovci vlne - napletena na metrove pasy, ktere se nacvakaji na late a zaklopi), nebo o konopi ci lnu (desky).

Kdysi jsem navstivila dum ze slamy a bylo v nem daleko prijemnejsi klima nez ve vysoce izolovanem a proto zcela uzavrenem i kdyz jiste energeticky nenarocnem domu mych pratel.

Zdravi Jirina

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.131.198 (?)
11.2.2011 1:29

Ovčí vlna je zajímavý materiál, ale cena ho znevýhodňuje. Navíc při větších tloušťkách je nutné stejně použít parozábranu/parobrzdu a tím pádem je pryč i její diskutabilní výhoda "vázání vodních par".

Domy ze slámy mívají zdi tlusté cca 600 mm a jsou z vnitřní strany tvořeny OSB deskami, které tvoří parobrzdu a dům je hermeticky uzavřen a je nutná rekuperace jako u běžné dřevostavby, kde je použita minerální izolace. Podmínky - klima je pak nerozeznatelné. Nikdo nepozná co je ve zdech, zda minerál nebo sláma. Pokud by nebyla chráněna proti prostupujícím párám, časem by navlhla a izolační vlastnosti by byly fuč. Navíc by to ohrozilo i nosnou konstrukci. I když je sláma poměrně inertním materiálem, plíseň ji vlhkou napadne. Nemusí se to projevit hned. Projevy se objeví třeba za 5 let a to už bývá hodně zle.

Výhoda slámy je v její ceně. Po známosti se dá sehnat i zadarmo. Obnáší to ale hodně problémů a rizik, které mohou takové stavby ohrozit. Je nutné dokonale ji dokonale chránit před hlodavci, pro ktaré je sláma příjemných příbytkem. Sláma také sedá a mohou vznikat kapsy a tím pádem tepelné mosty. Má také horší tepelně izolační parametry, takže je nutné zvýšit tloušťku - ubere na obytném prostoru. Zajímavým řešení by bylo ji použít na izolaci stropů, kde je plochá střecha, jednoduše naskládat balíky slámy jeden vedle druhého. Návrhy takových konstrukcí můžet najít hodně, bohužel vždy v angličtině. U nás zatím nemáme s takovými stavbami zkušenosti.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

11.2.2011 9:48

Cena ovci vlny od Ceskeho vyrobce a ceskych ovecek je nizsi nez zahranicni, srovnatelna s mineralnimi materialy. Dale vyroba ovci vlny je daleko ekologictejsi jak vsechny ty umele materialy. Navic trvanlivost je osvedcena staletimi (stare gobeliny), coz se u skelne ci mineralni vaty rici neda. Ovci vlana se neda vyrobit umele.

U domu ze slamy nema smysl pouzivat vsechny ty "osvedcene" nove materialy, protoze tim se vyhoda samoregulujiciho domu snizuje. Jsou ruzne hlinene omitky ktere zabrani vstupu hlodavcu, bohuzel jejich cena je vysoka.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

11.2.2011 15:30

Trvanlivost osvědčená není. Do staveb ji nikdo nepoužil v takovém množství a v takobvé podobě. Dále na co přemýšlet, co udělá izolace za 50 let. Pak budou jiné podmínky, jiné postupy. V domě už nebudu bydlet já, ale děti a možná ani ty ne a kdoví zda bude ještě stát.

Ano, uznávám, že ekologická je. Výroba minerálních izolací je hodně energeticky i surovinově náročná a to by si mohli uvědomit i její propagátoři, kteří zavrhují polystyren jako neekologický a vatu jako přírodní a ekologickou. Jej uhlíková stopa je vysoká.

Ukažte mi dům ze slámy, který nemá nějakou ocharnu proti prostupujícím párám a dostatečně izoluje. Nějaké řeči o hliněné imítce, která pohlcuje vlhkost, jsou zcela zcestné. Musela by pohltit nesmírné množství vody a zároveň ji nepustit dále do konstrukce. Hliněnou omítku neoplácáte celý dům a všechny detaily - izolace slámou není jako izolace polystyrénem, které je nalepená na zdi. Sláma má nosnou konstrukci a omítka s ní není v kontaktu. Teoreticky by bylo možné takovou stavbu postavit, ale izolace by musela být velmi tenká, aby se pára srážela až na vnější straně.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.78.38 (?)
11.2.2011 21:17

Pro CH.A:...Okna je ideální u takové budovy usadit zcela na vnější okraj otvoru, tj4 -5 cm od okraje otvoru. Z venku tedy do zateplení pláště tedy neexistují vnější parapety. Vnitřní jsou o to širší. Po pozdějším zateplení vnějším zateplovacím systémem se vytvoří vnější parapety...      z 30.11.2010

nerozumím osazení okna o 4-5 cm od okraje, nemělo by to být cca 4-5 mm tak aby při lepení izolace jsem pak bez lepidla přetáhl izolaci přes rám okna? Já to takto aplikoval na chalupu s kamenými cca 80 cm zdmi. Jinak Váš odhad 4-6 kW je naprosto v souladu s mou osobní zkušeností po rekonstrukci objektu s popisovanými parametry. Výměna oken za špaletová s venkovním dvojitým zasklením a jednoduchým vnitřním, vnitřní křídla perfektně utěsněná, venkovní izolace do výšky 1 m vata, výše PS 100mm- tenkrát to byla největší aplikovatelná síla izolace. Ve střeše cca 22 cm vata, střešní okna Velux s nejlepším zasklením a dodatečnými úpravami těsnění a izolace rámu okna. Štít v patře zdvojený a celková izolace cca 30 cm PS. Špatné podmínky byly v případě podlah, tyto byly již částečně hotovy a tak jsem provedl alespoň dodatečnou izolaci základů do hl 60 cm /spojil jsem jak izolaci proti vodě a odvodnění základů a tepelnou izolaci základů/ a tím sekunderně zlepšil izolaci podlah.Přízemí- podlahové topení / v obytných místnostech pod dřevěnou podlahou a FUNGUJE TO/, podkroví - topné fan-coily /po doplnění odvodu kondenzátu budou v létě i chladit.V obytné kuchyni je podlahové topení doplněno stěnovým topením, které má dva efekty - doplňuje výkonově podlahovku pod dřevěnou podlahou/ kdy touto podlahovou krytinou se snižuje její výkon/ a dále odpaří případnou vlhkost zdi/základy jsu kamenné a bez izolace proti vodě přecházejí do zdí/ - podle mé i zkušenosti dalších návštěv ideální tepelná pohoda. Vytápění tepelným čerpadlem vzduch-voda vlastní konstrukce včetně přípravy TUV i v režimu chlazení. Topná voda - návrh 43°C, realita se pohybuje kolem 41-42°C při okolní teplotě -15°C. Loňský celkový účet za elektřinu cca 24 tis Kč. Topím trvale na teplotu cca o 1,5°C nižší, protože příchodem domů, rozsvícením, případně zapnutím TV se zvyšuje teplota o 1-2°C.Výpadek elektřiny kratší než cca 12-18 hodin ve vytápění skoro nezaregistruji.Výsledek -perfektní tepelná pohoda a ekonomika topení chalupy.

Ivan  

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

11.2.2011 23:29

Naprostý souhlas Ivane, v ideálním případě by bylo super okna usadit tak, aby lícovala s vnějším okrajem otvoru, v praxi si to ale můžete dovolit pouze s okny menších formátů, větší, nebo dokonce velkoplošná takto až na výjimky (železobetonový skelet) kotvit bohužel nelze, velký kotvící turbočroub by tenkou vrstvu zdiva na vnější ploše roztrhl a okno by viselo toliko na pěně. Principiálně máte samozřejmě pravdu, Ale i ten zmíněný kompromis 4-5 cm vede k radikálnímu snížené úniků tepla okolo vnějších špalet, kde je při konzervativnímu umístění oken izolant tenoučký. Pokud se okna umístí na vnější okraj, je to super a pohled na obrázek termokamery v zimě dokáže překvapit i zkušené projektanty.

Nehovořím o násobně snížené pracnosti při provádění tepelné izolace.

Poznatky se sníženými nároky budovy na energie jsou vždy milé. Je krásné, pokud v současném počasí člověk (v mém případě) 1x za den naloží krbovku a zatopí a teplota se v budově pohybuje v rozmezí 25 st C po zatopení a za 24 hodin poklesne na 22 st. C, podotýkám, že v ložnicích je zapotřebí lehce vyvětrat, aby se spalo pohodlně.

Máte pravdu i s tím, jak dokáží spotřebiče pohnout tepelnou hladinou.

PS, zaujala mne zmínka o teplném čerpadlu vzduch -voda vlastní konstrukce, popiště podrobnosti! Díky.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.78.38 (?)
13.2.2011 1:20

TČ je postaveno částečně z komponent co dům dal a částečně díly na míru. Základ - kompresor scroll na 3 fáze/dnes mnohdy používané rotační jsou pro TČ naprosto nevhodná vzhledem k dramatickému propadu výkonu se snižující se teplotou/, 3 fáze - spolehlivější, rozložení proudu do 3 fází. Kompresor, deskový výměník, el.kotel, desuperheater a regulace ve strojovně, venkovní výparník s ventilátorem venku. Tj. co může být uvnitř je ve strojovně, co musí být venku je venku. Mezi výtlak kompresoru a 4 cestný ventil je vřazen výměník Wieland ohřívající bojler/ na zakázku Dražice/ s by-pasem se solenoidem, který otevře by-pass po natopení bojleru. V první variantě byl ještě solenoid před výměníkem v bojleru, ale tento jsem nakonec vyřadil/snížení tlakové ztráty a nepotvrdilo se, že by se bojler přetopil. V současnosti je pouze solenoid na by-passu výměníku v boileru a pokud je bojler natopen dojde k jeho otevření a chladivo tak má dvě cesty- přes výměník a by-passem - snížím výkon do výměníku bojleru a snížím tlakovou ztrátu/. Dále jde chladivo přes 4 cestný ventil přes bi-flow expanzní ventil do venkovního výparníku. Je to upravená americká kondenzační jednotka z které zůstalo šasi, výměník a ventilátor. Výkonově je výrazně předimenzována což má za efekt posunutí bodu, kdy výměník začne namrzat. Rozdíl odhaduji na cca 2°C oproti fabrickým konstrukcím, ale vzhledem k tomu, že výraznou dobu je topení při průměrné venkovní teplotě cca +3°C je zde každý stupeň znát/při těchto teplotách je výrazné namrzání výparníku- vypařovací teplota je již podnulová a ve vzduchu je hodně vzdušné vlhkosti/. Odtávání je řízeno elektronickým regulátorem s patentovaným algoritmem výpočtu faktoru námrazy a tudíž je schopen využít výhody předimenzovaného výparníku. Ventilátor venkovního výměníku má dvě rychlosti dle venkovní teploty/při teplotě nad +5°C běží na niřší otáčky a tím snižuji hluk bez výrazného snížení účinnosti/. Systém má sběrač chladiva eliminujícím rozdílné objemy výměníků. Kondenzátor, klasika deskáč Alfa Laval, mírně předimenzovaný. Propojení měděným potrubím/cca 8 m / je pečlivě navrženo pro snížení tlakových ztrát /ALE musí se vracet olej do kompresoru - jinak hrozí zadření/. V okruhu topení je ještě elektrokotlík vlastní výroby 3 x 1,5 kW, který se připíná pokud venkovní teplota klesne pod nastavenou teplotu a kompresor nemůže po min. 60 minut dosáhnout požadované teploty nebo při poruše TČ. Ještě jsem zvažoval použít vnitřní výměnu tepla či předehřev TUV teplou kapalinou, ale toto jsem zavrhl /sice zvýšení výkonu o cca 5-8%/, ale v režimu chlazení nutno řešit obtok a zvýšení koplikovanosti systému. Ohřev TUV je zálohován elektrospirálou, která je však při běhu kompresoru blokována. Chci ještě osadit vypinač aby bylo možné v případě potřeby ohřívat TUV jak kompresorem, tak elspirálou, ale nějak nebyl čas a toto turbo ohřívání je potřeba vyjímečně. Systém běží cca 7 roků a naprostá spokojenost. Dnes jsou již k dispozici inverterové technologie, ale nemyslím si, že úspora bude převyšovat 10% oproti stávajícímu řešení. Jinak zkoušel jsem systém provozovat dle ekvitermní křivky a od tohoto jsem ustoupil vzhledem k častému spínání kompresoru při vyšších okolních teplotách/ a tím zvýšení opotřebení kompresoru a zvýšením spotřeby - startovací proud/ a topím přerušovaně na plný výkon kratší dobu což umožňuje kamená budova/vysoká akumulace/ s dobrou izolací/ nízký pokles vnitřní teploty v čase- v kombinaci s akumulací stavby/.

No sice to není na dva řádky, ale snažil jsem se být stručný, ALE...

Ivan

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.78.38 (?)
13.2.2011 9:40

Opravuji... Dále jde chladivo přes 4 cestný ventil do protiproudého deskového výměníku - kondenzátoru a dále přes bi-flow expanzní ventil do venkovního výparníku...

Ivan

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

13.2.2011 16:54

Hluboce smekám Ivane, ač jsem velmi kritický ke komerčně nabízeným systémům TČ, vaše řešení se mi zdá velmi elegantní, škoda, že jej nemáte zpracované do praktického návodu:-))

Je to velmi lákavé.

PS. máte velmi orientační představu o ekonomické náročnosti jednotlivých komponent, případně o jejich dostupnosti (Velkooobchod)? Jsou li takové informace pro Vás samozřejmě reálně dostupné.

S pozdravem

CH.A.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.47.145 (?)
13.2.2011 20:49
Po pravdě řečeno tohle by jste mohl i solidně prodat :-)
Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.78.38 (?)
11.2.2014 0:13

Omlouvám se za neodpovězení. Nyní jsem tento příspěvek otevřel a našel komunikaci. Finanční náročnost - zpětně si již přesně nepamatuji, ale vzhledem k tomu, že jsem z oboru - část komponent jsem měl - dokupováno cca za 40 tis Kč/ včetně bojleru a desuperheateru tepla z horkých par/.Ale hlavně hodně času dalo vymyslet a navrhnout celý systém -ale zase jsem se dost naučil- to jsou znalosti, které jinde člověk nezíská. Po cca 10letech provozu zatímmax spokojenost..Ivan 

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

11.2.2011 23:39

Zde je takovy dum ze slamy.(Pokud se mi podari vlozit sem video.) Dum je omitly sekanou slamou promichanou jilem (pokud tomu dobre rozumim) a ochranou proti destum je presahujici strecha.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

12.2.2011 0:03

Příspěvek je špatně vložen, ale google si s tím poradil :-) Víte, ten domek si dotyčna klidně postavit mohla a samozřejmě si to také mohla dovolit. Podle vzhledu krajiny typuju, že jde u Nové Mexiko nebo Arizonu, možná taky centrální Austrálii. Je asi jasné, že tohle nejde přirovnat k naší krajině. Vlhkost vzduchu je tam velmi nízká a neexistuje žádná zima jako u nás. Tím pádem nedochází ke kondenzaci par uvnitř izolace a stavba je bezproblémová.

Tento nešvar u nás šíří nejen samostavebníci, ale i firmy. Inspirují se dřevostavbama z USA a aplikují ty systémy v nezměněné podobě i u nás. Bohužel u nás jsou vhodné dřevostavby severského skandinávského typu. Pochopte, že nějaké pohlcení je ve větším měřítku nesmysl. Ta pára v zimě bude z nějaké části pohlcena a něco bude také i procházet. Z vnější strany pak bude působit mráz. Voda zkondenzuje uvnitř izolace a je zle. To je fyzika, je jedno jestli to bude skelná vata a nebo sláma. Něco přes omítku projde, i kdyby pohlcovala sebelíp. K tomu počítejte s tím, že v domě je slabý přetlak a ten žene páru ven skrze zdi. Navíc nezapomeńte na to, že v zimě je venku suchý vzduch a ten pomáhá vlhkosti procházet ven na vnější stranu zdi. Takže i pokud něco drží ta omítka, stejně ji suchý vzduch táhne ven.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

13.2.2011 15:52

Mohu pouze souhlasit, dřevostavy nejsou apriori špatná řešení, na můj vkus jsou v ČR iracionálně drahé (chybí zde cenová výhoda proti klasickým materiálům, jako je tomu za oceánem, ale i ve Skandinávii), navíc, dřevostavby (některé) mají často velmi optimistické tloušťky stěn a Izolantu.

Minulý týden jsem navštívil na podzim loňského roku dokončenou dřevostavbu, jednalo se o sendvič sestavený na místě, opláštěný další izolací (EPS 70, tl. 100mm), vytápění elektrokotlem, levná sazba, účet za prosinec 8000 kč... Budova měla mít snížené nároky na energie...

Koneckonců mnozí (neříkám, že se jedná o plošný jev) projektanté jsou tak hnáni touhou po honoráři, který se odvíjí od ceny realizace, že místo racionálních řešení nabízí v malých domcích strojovny zaplněné podivnými tamagoči (tepelná čerpadla, extrémně drahé, technologicky vyspělé min iaturní výměniky, vše doplněné vakuovými kolektory, jejichž trubice se natáčí za sluncem... A to vše místo toho, aby pořádně dimenzovali izolační plášť, místo 8 -10 cm projektovali 20 cm, místo EPS 50-70 projektovali EPS 100 a jako zdroj tepla volili slušný plynový kotlík (je li dostupný plyn a solární systém s běžnými panely o dostatečné ploše s příslušnou akumulačkou. Mělo by to jednu velkou nevýhodu, realizace by byla o mnohoset tisíc levnější.

Osobně jsem přesvědčen, že je síla izolantu nedostatečná, zároveň se na celkové nevýhodné koncepci podílelo hujerství architekta, který byl stejně prakticky zaměřený, jako roztržitý profesor..

Za celou svoji (pravda pouze několikaletou praxi) jsem viděl jedinou dřevostavbu, u které architekt přemýšlel a okopíroval americkou zkušenost - tj. centrálně umístil betonovou vnitřní nosnou stěnu, která byla plněná kamenivem (architek výslovně doporučil čedič) a vytvářela nenápadnou akumulační hmotu zvící více než 30m3 akumulační hmoty, což dokáže v dřevostavbě zcela diametrálně zlepšit tepelnou setrvačnost ze zcela zanedbatelné hodnoty na hodnotu racionální.

Pouze na okraj podotýkám, že jsem se zatím nesetkal v ČR s jediným výrobcem "papíráků", který by alespoň variantně navrhoval umístění akumulační hmoty, a to přes to, že podobné řešení není nijak významně drahé a pomocí bedňáků jej může elegantně provést i laik svépomocí.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.207.116 (?)
13.2.2011 16:53

Mohu potvrdit Vaše slova  . Stavěl jsem taky dřevostavbu - chatu. Vybral jsem si ji pravě kvuli male akumulaci. Znamí mají taky chatu, ale zděnou.A tam je zase velky problem to vytopit na přijatelnou teplotu. Kamna topí - teplovzdušná, ale v cihlach je takove množtví akumulace, že jde na vás ze zdí chlad.Trva to prostě den, než je tam obyvatelno.

Takže jsem postavil dřevostavbu.Hodně jsem guglil na americkych diskusích a youtube taky pomohl. Dobra je v tomto kniha od pana Hajka - Stavíme ze dřeva. Takže jsem opravdu postavil levně jak amíci.Např. oni prakticky nepoužívají cd, ud profily.Ale klasicky na latě.Taky jsem nepoužil osb jako zavětrovaní.Je povinne pouze v kalifornii kvuli zemětřesení. Fasadu jsem dělal prkenou (peření).Nikde jsem tam na americkych diskusích neviděl, že by dřevodomky obalovali polystyrenem - omítkou.Jsu zvědav co to uděla u nás za dvacet let - jetli jim to nebude vevnitř hnít(u nás ty dřevostavby)

Taky jsem přemyšlel o akumulaci, nakonec jsem dal tunu cihel okolo kamen. Takže za čtyři hodiny je tam obyvatelno . Je jasne, že potom to vychladne rychleji.Proto naprosto souhlas s panem Alim : u rodineho domku vevnitř udělat akumulační prvek (betonove podlahy, zed s plnych cihel atd.)

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

12.2.2011 0:31

Jeste mne napadlo, minule video je z Ameriky, jine podnebi, ze ano, takze zde je video z Holandska (a tam prsi porad..). Zadosti o slamove domy dostavaji architekti v NL pry moc, ale chybi znalci, kteri to umi..V tomto pripade pomahal expert co stavel slamove domy ve Francii. Jde o dum ze slamy a hliny.

Zde webova stranka

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

13.2.2011 16:06

Nikoli, nechybí "znalci", chybí někdo, kdo by přijal zodpovědnost za materiály s nereprodukovatelnými tepelně izolačními vlastnostmi, malou odolností k požáru a práci hlodavců.

Pokud sáhnete po špičkových izolantech ze slámy, které toto splňují (je jich i v západní Evropě naprosté minimum), jejich cena je velmi blízká ceně nejluxusnějším izolačních materiálů, jako jsou například VIP (vakuové izolační panely..)

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.7.146 (?)
30.7.2011 14:04

Hezký den,

malá připomínka k textu: "...že skutečně stačí naládovanou vložku zapálit před odchodem do práce...". Doporučuji přečíst návod k odsluze krbové vložky - obvykle nemají být bez dohledu. Jak by řekl klasik: Kdo si tam nacpe hřebíky - vyhoří - a začne od píky.

Hanz - kamnář.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.141.201 (?)
9.2.2014 14:17

Dobrý den, jsem také majitelem starého domu, je řadový, orientovaný sever-jih, zdi cihla-kámen, zdi v přízemí místy lehce vlhké. Okna zdvojená.Vytápění kotlem na uhlí, roční spotřeba asi 70q uhlí... Protože bych topení uhlím rád opustil a chtěl vytápět plynem (elektřina je drahá), rád bych dům zateplil. Ze zdejších a především Vašich příspěvků jsem snad správně pochopil, že je třeba zateplit masivně. Napřed provést horizontální izolaci proti vzlínající vodě, dát nová okna, plast a spíše trojsklo, blíž k budoucí izolaci fasády, zateplit strop, v mém případě max. 35cm minerální izolace, zateplit fasádu 20cm EPS 100.Podlahu asi těžko.Rád bych se dostal ve spotřebě plynu v korunách na max. současný stav za uhlí, tj.asi 24000kč. Rád bych měl jako nouzový zdroj tepla, případně pro pohodu, krbová kamna a bojím se, že kvalitně utěsněná okna a dveře mě provoz krbových kamen ztíží, případně znemožní, neb nebudou mít dost vzduchu, budou kouřit, nebo se toho bát nemusím?

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.153.234 (?)
10.2.2014 9:16

Zdravím vás, 

Vámi popisované řešení je papírově velmi dobré - jen několik poznámek.

1) hydroizolace neodfláknout - ušetříte si možné budoucí problémy s plísní po zateplení

2) výměna oken - pro trojsklo doporučuji široké profily typu veka alphaline, rehau geneo, trocal 88+ a pod. Vyvaroval bych se řešení klasický profil + 3 skla = extrémní zatížení rámu okna a možné problémy (deformace). Okna umístit až na okraj zdiva - možno i předsadit do EPS. navíc tím získáte praktické široké interiérové parapety

3) zateplení stropu - opět pozor na důsledné parotěsné fólie ze strany interiéru = ušetříte si problémy s kondenzací vlkhkostí

4) 20cm EPS 100F je podle mě maximalistické řešení (sám budu zateplovat "jen" 18cm), ale určitě doporučuji. Schválně si nechte spočítat tepelné ztráty a porovnějte stav před zateplením a s vaším zateplením. 

5) krb / krbová kamna - musíte přivést externí vzduch. Pak je provoz naprosto bez problémů. 

Ať se daří

Martin

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.233.82 (?)
22.5.2014 15:34

Dobrý den, rád bych se taky zapojil do této diskuze. Souhlasím s názorem, že naprosto nezbytná je především dokonalá horizontální hydroizolace. Bez toho si zaděláte jen na problémy. Pokud se jedná o starší dům, musíte se zvýšenou vlhkostí tak trochu počítat, protože některé části domu dokonale zaizolovat nepůjdou. 

Pokud provedete všechy Vámi zmiňované úpravy, tak dům nejenže dokonale odizolujete proti úniku tepla, ale udržíte si vlhkost v interiéru, která se tam bude hromadit. Navrhuji Vám zvážit možnost difuzizě otevřené izolace. Jednou z alternativ je difuzně otevřená stříkaná pěna. Pokud si pro izolaci vyberete vhodný produkt, který je difuzně otevřený a přitom neabsorbuje vodu, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Naše spoečnost takovýto produkt nabízí, jedná se o kanadskou pěnu Icynene. Konkrétní návrh záleží vždy ale podmínkách té které stavby. Je potřeba návrh skladby a tlouštěk přizbůsobit situaci Vašeho domu.

Přeji Vám hodně zdaru při rekonstrukci.

Petr Juřeník, LIKO-S a.s.

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.216.160 (?)
23.5.2014 22:02

PO dlouhé době nevydržím nereagovat. To co píšete je samozřejmě tendenční nesmysl  "hromadění vlhkosti", viz podrobné vyvětlení prostupu vodních par stavebními konstrukcemi, včetně problematiky kumulativní kondenzace.

Výsvětlení jsou principiálně dvě

1. vědomě uvádíte čtenáře v omyl

2. problematice nerozumíte.

Zavádějící až nesmyslné je i tvrzení "některé části starého domu nepůjdou"...Záleží na tom, zda se člověk rozhodne budovu izolovat, nebo toto pouze předstírat.

Je smutné co některé firmy dokáží udělat, aby prodaly své zboží...

Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

51pista (32) - xxx.xxx.228.210 (?)
22.12.2010 19:51
dobry vecer chcel by som sa spytat kamarat chce zeteplovat a to viete ziskav ainformacie kde sa da a dozvedel sa ze vsade uvadzaju a pyta sa ze preco su odporucane tepelne odpory pre starsie stavby nizssie ako pri novych stavbach ze preco nie rovnake?
Připojit reakci

Jak silnou izolaci?

host - xxx.xxx.239.195 (?)
23.4.2016 18:34

Dobrý den,

pokud se jedná o trvale obývanou budovu, doporučuji tloušťku tepelné izolace kolem 180-220 mm v závislotsti na návrhové teplotě vzduchu v pokoji a současné skladby střechy. Tloušťka tepelné izolace bude pro různé materiály odlišná.

Důležité je však správné realizovnání parozábrany, která vám zaručí, že vám v zimním období nebude v konstrukci kondenzovat voda a tepelná izolace nebude zničena.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Vata z podlahy na střechu421.9.20181953
Zateplení dílny, parozábrana ano, či ne? 616.9.2018804
Doporučení na zateplení7417.8.201864535
Zateplení pudy systemem isover STEPcross88.8.20185024
Zatepleni pultove strechy81.6.20184504
Zatepleni stropu/podlahy pudy12.5.2018976
Jak spočítat rosný bod/tloušťku zateplení?1422.4.20184255
Zateplení obvodové stěny chaty124.2.20181204
Climatizer 2414.11.201737283
Jak vylepšit zateplit tato špaletová okna? 323.9.20172355
Zatepleni drevostavby420.9.20172100
Zateplení staré chatky822.8.20174376
Zateplení obvodové stěny chalupy přes sokl19.8.20171262
Provizorní zateplení staré dřevěné podlahy - rozebrání428.7.20172164
Zatepleni a stridani teple a studene strany izolace44.7.20172917
Financování a Nová zelená úsporám123.6.2017922
Zateplit RD z YTONGU 375mm?2829.4.20179151
Zatepleni pudy19220.4.2017333407
Nová zelená ú. čerpání před realizací?18.3.20171199
Zatepleni - odstranit starou omitku?3823.2.201765460
Zateplení podkroví21.2.20172152
Zateplení stropu nad průjezdem216.1.20172219
Výběr izolace pudy17.1.20171877
Zatepleni pudy kulickami z polystyrenu29.12.20162612
Zateplení stropu kolik cm?1329.11.201627506
Zateplení štítu1516.10.20169434
Šambrány - kdy je lepit1724.9.201638258
Samovýroba zateplovacích fasádních panelů 15.7.20162846
Jak silnou izolaci?8223.4.2016153478
Jak zateplit nevětranou střechu 723.4.20167714
Jakým tmelem vyspravit spáru plastové okno/brizolit26.3.20163354
Provětrávaná fasáda126.2.20162911
Je možné zateplit vatou podkrovi na kterém neni hydrodifuzní kontaktni fólie?916.2.20168575
Zateplení střechy z ocelových vazníků224.1.20163131
Zatepleni podlahy v patře85.1.20168699
Předsazená stěna v podkroví 211.12.20154269
Parozábrana na hotových podhľadoch16.12.20153267
Finalni omitka129.11.20152856
Zateplení plechových vrat do garáže1424.10.201538120
Čím ukotvit 20 cm. polystyrenu ke stropu z hurdisek1217.10.201518905
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů