Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Dřevěnou podlahu si dokážete položit samiDřevěné podlahy jsou tradiční podlahovou krytinou, které do domácnosti vnesou jedinečnost, tradici, kus přírody a teplo domova. Kdo měl nebo má doma dřevěnou podlahu už nikdy nebude chtít jinou. Proto vám popíšeme krok za krokem, jak si dřevěnou podlahu dokážete položit i sami.

4 zásady před položením

1. Zkontrolujte si materiál

Před pokládkou je důležité si důkladně zkontrolovat veškerý materiál, zvláště pak dřevěné lamely podlahy. Lamely, které mají viditelné nedostatky nebo jsou nějak poškozené, rozhodně nepoužívejte k pokládce. Nedostatky lamel jsou dobře viditelné na denním světle a vždy je dobré si je posuzovat ve vzpřímené poloze.

2. Nechte podlahu se aklimatizovat

Všechny druhy dřevěné podlahy je nutné nechat se minimálně 48 hodin aklimatizovat v místnosti, kde bude položená. Teplota v místnosti musí být vyšší než 17 stupňů celsia. Důležitá je také vlhkost vzduchu, která by měla být 50 - 65 %. Balíky by se měly skladovat na rovném podkladu a uzavřené, nikdy balík neotvírejte dopředu.

3. Vyhněte se pokládce ve vlhkém prostředí

Dřevěné podlahy se nehodí do prostředí, kde je vysoká vlhkost nebo dochází k častému kontaktu s vodou. Stojatá voda může podlahu nenávratně poškodit. Vhodné prostory tak nejsou koupelny nebo sauny. Na dřevěné podlaze musíte zabránit vzniku kaluží a působení vlhkosti na okrajích a v oblasti spár.

4. Dokonale rovný, suchý a čistý podklad

Dřevěná podlaha, která vám vydrží na celý život musí být položená na suchý, čistý a rovný podklad. Větší nerovnosti se tak musí vyrovnat stěrkovými hmota, nečistoty dokonale vysáty a vlhkost odstraněna. Dřevěnou podlahu také nelze pokládat na nedostatečně pevné podklady jako je PVC nebo koberec, ty se musí odstranit. Při přípravě podkladu je dobré využít služeb odborníky, který změří jeho vlhkost a zkontroluje ho, zda je vhodný na položení dřevěné podlahy.

Dilatační spáry

Dřevo je přírodní materiál a reaguje tak na okolní vlivy, zvláště na klimatické podmínky. Kvůli jejich vlivu se smršťuje a bobtná. Je tak zásadní, aby dřevěná podlaha měla vůči všem pevný místům, jako jsou stěny, podpěry, topení určitou vzdálenost, které se říká dilatační spára.

Pokud nebude dodržena dostatečná vzdálenost, což je při pokládce nejčastější chyba, podlaha může po čase začít vrzat, kroutit se a začnou vznikat mezery mezi jednotlivými lamelami, zvláště v letních měsících se nedostatky projeví.

Základní pravidla pro dilatační spáry

  • při obvyklé pokládce musí být minimálně 15 mm
  • na 1 metr pokládky plovoucím způsobem musí být dilatační spáry 4 mm na obou stranách (místnost 3 metry široká = 12 mm dilatační spára)
  • u celoplošného lepení je dilatační spára 15 mm

Druhy pokládky

  • celoplošné lepení
  • kotvení vruty nebo hřeby k roštu
  • dřevěné plovoucí podlahy

Celoplošné lepení

U celoplošného pokládky dřevěné podlahy je základ kvalitní lepidlo. Při pokládce dřevěné masivní podlahy je nutné dodržet všech výše zmíněné zásady. Navíc je nutné volit lepidlo od renomovaných výrobců, ideálně na bázi polyuretanu nebo silanu. Lepidlo musí mít dlouhou dobu otevření,. doba určuje jak dlouho můžete pokládat podlahu po nanesení lepidla. Doporučujeme alespoň 60 minut.

Spotřeba lepidla je 1 200 - 1 500 g/m2. Lepidlo se nanáší zubovou stěrkou, díky které nadávkujete přesné množství. Většina lepidel schne kolem 24 hodin. Po celou dobu schnutí musí být podlaha zatížena popruhovými stahováky a musí být zatížena.

V žádném případě se k sobě nelepí prkna k sobě v peru a drážce.

Kotvení vruty nebo hřeby k roštu

Při kotvení dřevěné podlahy k roštu je prvním krokem vytvoření roštu, který může být jednoduchý nebo dvojitý z hranolů 35 - 50 mm. Dvojitý rošt je dražší, ale nabídne příjemnější chůzi a dovolí větší sílu tepelné izolace.

Prostor mezi latěmi a hranoly roštu se vyplňuje tepelným izolantem a rošt se pokládá kolmo ke směru podlahových prken. Musí být dokonale srovnaný, ukotvený a dostatečně pevný. Vzdálenost mezi jednotlivými latěmi by měla být menší než 25násobek tloušťky podlahy.

U první řady se do hranolu vždy vruty šroubují shora, následující prkna se pak šroubují skrytě skrz pero. Doporučujeme si otvory pro šrouby nebo vruty předvrtat předem. Poslední řada se opět šroubu shora.

Dřevěné plovoucí podlahy

Způsob plovoucí je nejjednodušší a pokud dodržíte všechny vypsané zásady, podlahu zvládnete položit sami, rychle a dokonale. Dřevěná plovoucí podlaha je vybavena speciálními ocelovými svorkami a drážkami. Do drážek se ze spodní strany ve vzdálenosti 50 - 60 mm vkládají svorky, které je díky přepjetí přitahují sobě.

Důležité je neustále kontrolovat pevné usazení ocelových spon do drážek. Pro lepší pevnost a trvalost spojů se čelní strany k sobě lepí lepidlem na dřevo. Lepí se pouze čelní nikoli podélné strany prken.


PR, 22. června 2016Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Kde kutíte?
Doma
67%
Na chalupě
23%
Na chatě
12%
Na zahradě
25%
Předpověď počasí
DNES
DEN 8/12°C
NOC 7/3°C
Podrobná předpověď >
Magazín Zahrada
Říjen na zahradě
Sklizeň a uskladnění ovoce a zeleniny
Listopad na zahradě
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů